DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. feuilleton. No. 31. Honderd en vijftiende Jaargang. 1918 DONDERDAG 6 FEBRUARI. In het Land van den Dollar. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Grondwetsherziening. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. wijze- .lu' ï'fTiyijOii TEGENSPRAAK. ALKMAARSGH COURANT. ———in ii m i r mmmmmmm De regeering heeft een wetsontwerp tot het in over weging nemen van twaalf voorstellen van veranderin gen in de. GrondVef ingediend. Het spreekt van zelf, dat er geen sprake van kan wezen, dat dit ontwerp nog in deze periode van wetge ving in behandeling wordt genomen. Daarom zullen de verkiezingen van 1&13 voor de grondwetsherziening van buitengewoon groot gewicht zijn. Men weet thans waf de regeering wil. Gelijk mei zich herinnert is bet aan die grondwets-commissie, die verleden jaar haar rapport uitbracht! niet gelukt in zake het kiesrecht een oplossing te vinden, die een meerderheid kon verwerven. Zij sprak de hoop uit dat de regeering erin mocht slagen: „voor het moeielijke vraagstuk de aan 's lands welzijn meest be vorderlijke oplossing tot stand' tp brengen." Van ge zinshoofden-kiesrecht. wilde do commissie niet» weten. De regeering stelt thans dit stelsel voorop. Vermits zegt zij het gezin is de kern der maatschappij, moet in de eerste plaats aan de hoof den van gezinnen het kiesTecht worden toegekend. De leden van het gezin verkeeren als regel ih zoodanige afhankelijke positie, dat zij de maatschappelijke zelf standigheid! missen, welke voor de toekenning van het kiesrecht noodzakelijk is. Wie echter, ofschoon H,d van een gezin, of, geheel staande buiten elk gezins verband, in de maatschappij een zelfstandige plaats inneemt, behoort, in denzelfden gedachtengang, ook tot het kiesrecht te worden geroepen. Bij een èn andier heeft d'e regeering alleen mannen, géén vrouwen, op het oog. Van vrouwenkiesrecht wil zij niet weten. Het door de regeering voorgestelde artikel 80 luidt aldus „De leden der Tweedle Kamer worden rechtstreeks gekozen door de mannelijke ingezet-enen, tevens Ne derlanders, die den leeftijd! van 25 jaren bereikt heb ben -en aan het hoofd! van een gezin staan, of zonde aan het hoofd van een gezin te staan als zelfstandige personen in de maatschappij optreden, een 'en ander nader te regelen bij de wet. „De wet bepaalt, in hoeverre de uitoefening van het kiesrecht, wordt geschorst voor de militairen be neden den rang van officier bij de zee- en de land macht voor den tijd, gedurende welken zij zich onder de wapenen bevinden. „Van de uitoefening van hef kiesrecht zijn uitge sloten, zij wien dat recht bij rechterlijke uitspraak is ontzegd; zij die krachtens rechterlijke beschikking van hunne vrijheid zijn beroofd'; zij die bij rechterlijke uit spraak, wegens krankzinnigheid! of zwakheid van vei' mogen», dé beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren, en zij die in het. burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijs ten, gedurende ten minste dlria maanden van een ge meentebestuur of andere niet kerkelijke instelling geldel ij ken onderstand hebben genoten." De bedoeling van dit artikel' is als reden van uit sluiting van het kiesrecht beperkt tot onderstand van overheidswege of van een niet-kerkelijke instelling. Daarentegen is de eisch' gesteld, dat de geldelijke on derstand gedurende ten minste drie maanden in het burgerlijk jaar moet zijn genoten, om niet' elke tege moetkoming van voorbijgaanden aard met verlies van liet, kiesrecht gepaard te doen gaan. De mogelijkheid wordt geopend voor invoering van een stelsel van evenredig kiesrecht. Ten opzichte van het o n d! e 1' w ij s zegt de re geering: Roman van LENE HA A-RE. 2») o— „U h-ad't al vóór jaren moeten komen, vrouw Block!" zei de dokter. ,,Och, goeie hemel, dokter, ik heb nooit, tijd gehad met al dat werk op de farm. En dan was er ook nooit geld. Alles, wat binnenkwam, verdronk John, en dan sloeg hij me, als hij dronken thuis kwam! Achttien kindéren heb ik gehad', dokter en altijd! alleen met dien kerel op de farm! Goddank, dat hij dood is!" Loe rilde. Hoe treurig zag het er uit in de wereld. Haar eigen zorgen schenen haar eensklaps zeer nie tig tegenover zulk een troosteloos lot. Zoudten er dan werkelijk mannen zijn, die zoo beestachtig' waren, d'at zij ^zooiets maakten van hun vrouwen? Hier, in het vrije Amerika, waar men de vrouwen beschermde? De dokter had zijn onderzoek geëindigd. „Er blijft niets anders- ove-r dan een operatie, vrouw Block", zei hij bedaard. „Zal ik dan weer gezond worden, dokter?" „Vraag het de menschen i-n New Braunfels, of mij ooit een operatie mislukt,!" Welk een sterk vertrouwen sprak er uit zijn woor denLoe begon groote achting voor hem als arts te gevoelen. "Ja* ja, dokter, ik weet dat u alles gelukt. Maar •hoeveel moet het- kosten?" ..Honderd dollars vooruit en honderd' dollars na de operatie." „Dat kan ik niet dat kan ik niet, dokter!" a n, moet u zich ergens anders laten operee rt. Zei ei' Stower koud. SDaar<D a\f*et ajle?a' ik a!les wat ik heb ge- ?ar de kinderen willen nu eenmaal, dat ik weer gezond! word!" kom?'u hier."VOlff0nd0n Woeilsda^ operatie. Dinsdag Het grondwettelijke voorschrift waarin het onder wijs regeling vindt is, wat de hoofdstrekking aangaat, niet meer van dezen tijd. Artikel 192 dér Grondwet van 1848, in 1887 ongewijzigd gebleven, gaf hoe lan ger hoe minder uitdrukking aan hetgeen in een mach tig deel van liet volk bleek te leven. Naar do oor spronkelijke bedoeling zou het onderwijs van Over heidswege worden verstrekt met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen. De wetgever vleide zich aldus de godsdienstige verdraagzaamheid en de eenheid' der natie te zullen bevorderen. Nochtans werd de mogelijkheid voorzien dat er zouden zijn, die met zoodanig onderwijs geen genoegen konden nemen Hun werd gc-legenheid gelaten zelf scholen op te rich ten. Aan het bijzonder onderwijs dient de plaats- toege wezen te Worden welke daaraan, ook krachtens de macht der feiten, toekomt. Slechts voor zoover dit te kort schiet, trede de Overheid op. De waarborg dat overal, waar de behoefte daaraan zich openbaart, gc- legenheid zal bestaan voor het genieten van, van Overheidswege gegeven, lager onderwijs wordt daar mede niet prijsgegeven. Voorts moet de Grondwet, teneinde aan den eisch der billijkheid te voldoen, aan scholen, door particulieren opgericht, gelijke gelde lijke aanspraken tegen de Overheid verzekeren al aan openbare scholen. Eerste lid van art. 192, ,,'t openbaar onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg van de regee ring." hoewel vaag kan, behouden blijven, piit-s 't woord „openbaar" vervalle, zegt de regeering'. Daarop dient te volgen 't tegenwoordige vierde lid, d'at de vrijheid van onderwijsi vooropstelt. Een nieuw, derde lid, omlijne duidelijk, wanneer de gehoudenheid tot oprichting van lagere scholen van overheidswege ontstaat. Vele ouders n.l. beschouwen 't als hun plicht door oprichting van eigen scholen, in 't onderwijs hunner kinderen te voorzien. De over heid! vindt dus slechts een arbeidsveld, wanneer de ouders die taak niet kunnen of willen vervullen. In de overheidswege opgerichte school' kan natuur lijk geen andér onderwijs! worden verstrekt dian met eerbiediging van de: godsdienstige gevoelens der ou ders van de sehoolgaandte kinderen, 't Vijfde lid spreekt de erkenning uit van de aanspraken der bij zondere scholen op geldelijk-en steun uit openbare kas-sen, evenwel onder voorwaarden en volgens regels door de wet. te stellen ten einde te allen overvloede duidelijk te doen uitkomen, dat deugdelijk onderwijs op den voorgrond moet staan. De uitdrukking „algemeen lager onderwijs" is gebe zigd! om te doen uitkomen, dat daaronder niet het uitgebreid lager onderwijs is begrepen en evenmin het vakonderwijs, voor zoover dit is of wordt begrepen on der het lager onderwijs. De formuleering van het laatste lid is vereenvou digd. Het geheele artikel luidt: „192. Het onderwijs is een voorwerp van de aan houdende zorg der Begeering. Het geven van onderwijs, is: vrij, behoudens het toe zicht dér Overheid en bovendien, voor wat het lager en middelbaar onderwijs betreft, behoudens het onder zoek naar de bekwaamheid en de zedelijkheid van den onderwijzer; liet een en and-er door de wet te regelen. Voor zoover zich eene behoefte aan ander algemeen lager onderwijs openbaar dan waarin door de ingeze tenen wordt voorzien, wordt dit onderwijs van Over heidswege verstrekt, De inrichting van dit van Over heidswege gegeven onderwijs wordt, onder eerbiedi ging van de godsdienstige gevoelens van de ouders De dokter nam zakelijk zijn notitieboekje en schreef de datums op. Loe hielp de oude vrouw van de opera tietafel. „IJ bent zeker nog niet lang weg uit Duitsch- land' zei de vrouw tegen haar. „U hebt nog' zulke frissche wangen. Ga liever terug, als' u kunt, en trouw nooit een farmer. Voor de farmersvrouw is Texas 'de hel' op aarde!" De dokter lachte gedrongen. „Nu, nu, vrouw Block, maak onze logee maar niet bang!" „Zoo, zoo, is dat uw logée, dokter? Ik dacht, dat het de nieuwe verpleegster was. Werk maar niet te veel bij die hitte, lieve juffrouw, anders krijgt u blee- ke wangen. -Ik heb al veel frissche, jonge meisjes in het land' zien komen, die oude vrouwen waren na een paar maanden!" Hoofdschuddend strompelde de oude vrouw weer naar de veranda, waar de jonge lui haar in ontvangst namen en haar in dé buggy hielpen. Zij groette Loe nog eens, toen zij weg reden. Loe wilde naar de operatiekamer terug', om op te ruimen. „Laat dla-t maar vandaag", zei de dokter, „dat kan nnjn vrouw wel doen. Wij zullen in dé veranda genoe- gelijk een glas wijn drinken en over zaken praten." In gespannen verwachting volgde zij hem. „Mijn vrouw heeft u zeker al van die Candelilla- Compagnie verteld?' vroeg de dokter, terwijl hij haar inschonk. „Ja, wel zoo wat." Nu begon hij haar te vertellen, dat er in Mexico mijlen gronds waren, waar de Candelilla, een wilde plant, weelderig- groeide. Tot nu toe had men die als waardeloos beschouwd', maar dokter St-ower en zijn compagnon, een Duitsch- scheikundige, hadden een manier ontdekt, waardoor men goedkoop, alleen met gebruik van do kracht van water en stoom, zuiver was uit de Candelillaplant kon fabriceereu. Het product overtrof de bijenwas in kwaliteit; en hardheid en zon bij gramophoon-celluloid- en and-ere industrieën ook in electriciteitswerken gebruikt kunnen worden. Op de wereldmarkt werd' meer was gevraagd' dan aange- der schoolgaande kinderen, door de wet geregeld. Het overige onderwijs van Overheidswege gege ven wordt eveneens bij de wet geregeld. In de ko-sten voor het nlgemoen lager onderwijs, op scholen door ingezetenen opgericht, wordt, onder voor waarden en volgens regels door de wet te -stellen, door de openbare kassen voorzien, op gelijken voet als zulks geschiedt ten aanzien van dit onderwijs- op scho len van de Overheid! uitgaande. De Koning doet van den staat van liet geheele on derwijs jaarlijks -een uitvoerig verslag aan de Staton- Generaal toekomen." W-enschte de- grondwets-commissie een zilveren band te leggen tussehen at-aat en kerk, de regeering denkt over uitbreiding van art. 171 (uitkeeringen. uit 's Rijks kas aan kerkgenootschappen) anders. Zij zegt: De Staatscommissie heeft een uitbreiding van art. 171 voorgesteld welke de uitkeeringen uit 's Rijks kas eveneens zou verzekeren aan bes-taande gezindheden die tot dusver niet in het genot daarvan waren en aan gezindheden, in de toekomst door afscheiding of split sing ontstaan. Bovendien zouden de eenmaal toege kende subsidiën aan de hand van heb zielental van el ke gezindheid, om de tien jaar genormaliseerd kun nen worden. En eindelijk was een bepaling voorge steld ten doel hebbende, dat het gezamenlijk bedrag hetwelk ten behoeve der plaatselijke gemeenten eener samengestelde gezindheid! of kerk wordtl uitgekeerd, meer dan thans, naar gelang van de behoefte, over dio plaatselijke gemeenten zou kunnen worden ver deeld. Na ampele en herhaalde overweging kan de Regee ring dit voorstel niet volgen, 's Rijks: schatkist te ontsluiten voor iedere vereeniging die zich in de toe komst als kerkgenootschap zal gelieven aan te dienen, ontmoet ernstige bedenking. Ook het denkbeeld om sedert tal.van jaren genoten uitkeeringen, welke een historischen achtergrond kunnen aanwijzen, bij afne mend zielental te verlagen, zou, werd! het verwezen lijkt-, tot, ernstige ongelegenheden leiden. Buitendien is het gebleken, dat de beoogde verdeeling van het gezamenlijk bedrag der uitkeeringen over de verschil lende gemeenten naar gelang der behoefte, althans ten aanzien van de Ned-erlandsclie Hervormde Kerk, met het oog' op de kerkelijke reglementen onmogelijk is. De voorziening in die behoefte zal dus in nauwere aansluiting aan de historisch verkregen rechten en de bestaande toestanden moeten geschieden. Artikel 171 wenscht de regeering dus ongewijzigd te laten. (Wordt vervolgd). TWEEDE KAMER. De behandeling van dé invaliditeit»- en ouder domsverzekering werd' gisteren voortgezet. De heer Tyd'-eman (V. L.) verdedigde de risico overdracht en oefende kritiek op het regeerings,voor stel. Spr. zette de voordeden van het stelsel-Treub uiteen. Hij gaf daarbij echter een middel in overwe ging om de groepse-electie tegen te gaan. De heer P a tij n (U.-L.) wees op de zegenrijke werking van de risico-overdracht bij de ongevallen verzekering. Ten aanzien van de fabrieksfondisén merkte spr. op, dat' hij liefst samenwerking- tot coöpe ratieve vereenigingen wil, als gevormd zijn bij land en tuinbouw. Ook de land- en tuinbouwers moeten z.i. de zaak hier zelf in handen kunnen nemen. Men moet den weg op van do coöperatieve beweging. Minister Tal m a- verdédigde zijn voorstel. Hij moest- wel' een overgangsmaatregel voor het aprti- boden. Ee-n goede afzet was dus verzekerd'. De uit vinders hadden voor hun nieuw ontdekte- bewerking patent aangevraagd1 en tegelijk dé concessie verkre- g'en, de Candelillaplant naar believen te exploiteeren. Daarop hadden zij een maatschappij gevestigd, waar van het bedrijfskapitaal een millioen déllars bedroeg en waarvan de kantoren in het Morrisgebouw in San Antonio waren gevestigd. Lee luisterde met schitterende oogen. Tot nu toe kon zij alles goed begrijpen. Haar achting voor den dokter steeg. Hij was dius niet' alleen een groot arts, maar ook een groot uitvinder Dokter Stower begyn zijn winstberekeningen voor te dragen. Loe- had! niet genoeg koopmanskennis, om hem daarin te kunnen volgen. Zij begreep alleen, dat men, vierduizend gulden bedrijfskapitaal- in de zaak stekende, elke maand Honderd dollars zou verdienen, zoodra de fabriek was geopend. Dat waren toch ongehoorde procenten! Daarvoor konden oom Groeben en tante von Bredow en de an dere rijke familie wel zoo'n klein kapitaaltje als zes duizend mark wagen. En het was ook geen onbekende avonturier, die hun het voorstel deed, maar de beken de dokter Stower, wiens vrouw écu von Schönberg was. Hij lichtte haar ook in, dat zij de fabriek zoo spoe dig mogelijk en op groot-en voet moesten oprichten, om de reeds ingekomen orders op Candelilla-was te kunnen uitvoeren. Dé dokter vertoonde haar aan zienlijkei opdrachten van firma's uit alle land-en, wien hij proeven van dé was had' gezonden -en die dadelijk groote bestellingen hadden gedaan. De zaak moest dus goed zijn. Het kwam er nu op aan, zoo snel mogelijk aand-ee- len van duizend dollars te plaatsen, om het noodige bedrijfskapitaal te krijgen. Loe moest dadelijk aan haar familie schrijven, hen aansporen nandeelen te nemen en er prospectusken en winstberekeningen van de- Candelilli-maatscliappij bij voegen. Het maakte alles een verbazend' solied'en in druk, de prospectussen op best geschept papier ge drukt; op de eerste bladzijde waren dé degelijke en culier initiatief nemen, omdat spr. anders geen basis voor de vaststelling van zijn premies: heeft; de minis ter wilde daarom alleen de bestaande fondsen op de been houden. Spr. lichtte zijn voorstel toe en bestreed de bezwa ren en het stelsel van den heer Treub op uitvoerige De heer E o od huyzen (IJ. L.) betoogde uitvoe rig, dat de minister de ontwikkeling van het particu lier initiatief afsnijdt. Ten slotte steldé spr. een motie voor, de wensche- lijkheid te kennen gevende, dat verzekeringsorganisa- ties, die geen winstbejag beoogen, zoo-als b.v. de Land en Tuinbouw-Onderlinge, tot het dragen van eigen risico onder de noodige wettelijke waarborgen zullen worden toegelaten. Na ecnige discussie hierover kwam het voorstel, om, deze motie bij de wet te behandelen, in stemming. Het werd' verworpen met 38 tegen 22 stemmen. De motie zal' op een nader te bepalen dag worden behandeld. TIMOR. Door de regeering werdi bericht ontvangen, dat by een poging tot arrestatie van veedieven in het ooste lijk gedeelte van Nederlandsch-Timor zwaar gewond zijn drie Europeesche militairen beneden den rang van officier, waarvan er twee zijn overleden en licht gewond een Europeesch militair benedén dien rang, benevens twee gewapende politiedienaren, van welke laatst en er één overleden is. Gemengd nieuws. EELERS. 11. J. Eilers te Oegstgeest heeft, naar het Ilbld. verneemt, cassatie aangeteekend tegen het vonnis der Alkmaarsehe rechtbank, waarbij hij wegens het onbe voegd' uitoefenen der geneeskunde tot' 2 geldboeten, ieder van 300 subsidiair 60 dagen hechtenis voor iedere boete werd veroordeeld. Naar aanleiding van het bericht van Het Volk, als zou minister Talma ernstig in aanmerking komen voor het ambt van directeur-generaal' der posterijen en telegrafie, schrijft de Nederl. „Wij hebben onmiddellijk geïnformeerd en kunnen uit de allerbeste bron meedeelen, dat dit verhaal uit de lucht gegrepen is en absoluut geen enkelen grond van waarheid! bevat." UIT SCHOORLDAM. Gisterenmorgen had- schipper Schotvanger van- Alk maar het ongeluk met- het afzetten van de motorboot zijn haak te breken, waardoor hij in het N. H. Kanaal viel. IIij kwam evenwel met een nat pak en den schrik vrij. UIT W AR HENHUIZEN, liet huis en erf van den heer Th. Kraakman te armenhuizen d'at. publiek verkocht is ten overstaan van notaris P. J. Laurman te Schoorldam bracht 2405 op en is gekocht d'oor- den heer Jn. Molenaar ta Warmenhuizen. KORTE BERICHTEN. Toen iemand te Loosduinen 'smorgens naar buiten keek, zag hij voor het bloemtuintje, in het schemer donker, een groot wit dier staan. Het bleek dat men te doen had met een groote, witte bloemvaas, in den vorm van een leeuw. Waarschijnlijk is het zware voor werp van de begraafplaats Eik-en-Duinen weggehaald. elegant ingerichte bureaux der maatschappij afge beeld. D'e orders: moesten aan dén „general-manager", dokter Stower, worden gericht, die ook de financiën van de maatschappij1 beheerde. Inlichtingen verstrek te de technische leider, de heer Karl Bever, doctor in de chemie. Loe was vuur en vlam geworden. Zij werd' in haar eigen oogen een vrouw van gewicht, nu men baar in zulke groote ondernemingen inwijdde. Zij wilde da delijk aan haar familie schrijven. „U kunt' aan mijn schrijftafel in de „office" gaan zitten", zei doktor Stower vriendelijk. „Daar wordt- u niet gestoord." Hij gaf haar nog schrijfpapier, even degelijk als de prospectussen, met dén naam en 't adres van dte Can- cfélilla-maatschappij in mooie krulletters. „Als u machine-schrijven kunt, is- mijn type-writer ook tot uw beschikking." Loe ging op haar gemak zitten cn breidde haar pa pieren voor zich uit. Zij gevoel de zich' als een groot koopman, als oen van die i ndustrie-koningen van Amerika, die ook in een kleine „office" waren begon nen en millioenen hadden verdiend door een handige, nieuwe onderneming. „Ik laat u nu alleen zei de dokter, „niemand zal u storen. Er is- vandaag* ook niets meer te doen. Schrijf maar zooveel als ge wilt. Vanavond kunt u de brieven dan verzenden." loon ging hij weg. „Een verstandig meisje! „Qui to Americanhoorde zij hem nog hardop buiten te gen zijn vrouw zeggen. Met gloeiende wangen schreef Loe brief op brief en schilderde de familie in Duitse lila lid de Candelilla- zaak in de schitterendste kleuren. Onder haar hand- teekening' zette zij den stempel' van do maatschappij. Wat zag er dat zakelijk uit. Zij voelde ook iets van de goudkoorts, die in heel imerika heerschte. Zij voelde de prikkelende beko ring van d'e jacht naar den dollar, -de speculatie, die den bodem der kalme berekening verlaat en naar mil lioenen grijpt. „Va banque -iT»Tolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1