DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 33 Honderd en vijftiende Jaargang. 1913. ZATERDAG 8 FEBRUARI. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. De Alkmaarsche Courant voor honderd jaar. binnenland. Telefoonnummer 3. Dit nnmmer bestaat uit 3 bladen. H. ALKMAARSCHE COURANT. ALKMAAR, 8 Febr. Hoeveel inwoners Alkmaar in 1813 had1, leert, onze oude jaargang' niet, maar wel zijn er enkele bijzonder heden vermeld over den loop der bevolking in 1812, welke wij even mei. diie van 1912 willen vergelijken het is wel toevallig dat de opgaven staan in de cou ranten van Woensdag 20 Januari 1813 en Woensdag 22 Januari 1913! Gedurende het jaar 1812 zijn te Alkmaar 56 paren getrouwd het getal huwelijken bedroeg in 1912 191. In 1812 werden er geboren „143 zoonen en 146 dochters'' in 1912 253 jongens en 231 meisjes. Er overleden in 1812 430 personen, in 1912 daarentegen slechts 277. Ging Alkmaar wat1 geboorte en sterfte betreft dus in 1812 achteruit! met 141, in 1912 is er een vooruitgang van 207, hetgeen overigens1 ook nog zooveel niet' is. Zooals in het vorige artikel reeds werd medegedeeld, verscheen de Alkmaarsche Courant in 1812 den 24sten November nog als advertentieblad in het Fransch en in het Nederlandsch. Maar den Isten December was zij weer „Alkmaarsche Courant." Wat er tussdhon deze twee data in deze stad! is geschied wij verne men er weinig van uit dezen jaargang. Blijkens een aankondiging van den burgemeester van 27 November heeft er „stagnatie in het ontvangen der stedelijke Impositien gedurende drie of vier dagen der laatst voorgaande week" plaats gehad. De commissaris in het arrondissement Alkmaar vroeger „onder-pre fect van het arrondissement Alkmaar" de heer G. F. Verschuil', verklaart zich in het nummer van 15 December „dankbaar voor het goed gedrag, door do Burgerij en Ingezetenen van de stad zijner resideneie, gehouden, geduurendé d'e laatste dagen, wanneet het. zo gemakkelijk was de goede orde en rust het onderste boven te koeren." Ilij „beeft zicli verplicht geoordeeld een openlijk blijk te geven van zijne erkentelijkheid en van de goedkeuring welke verreweg (het grootste en beste gedeelte der Ingezetenen zich heeft waardig gemaakt." Hij is in staat geweest „in weerwil der onbesuisde schreeuwerijen, van eenige zeer wei nige Inwooners en van eene hier en daar opgeruide on verkeerd geleide hoop Landlieden, do Rust en goede Orde te bewaren en de stad! zo wel als «hot grootste gedeelte van het platte land te beveiligen voor de gevolgen van losbandigheid en regeeringloos- heid." In hot bijzonder betuigt- hij zijn dank aan „die aanzienlijke Ingezetenen, dewelke zich de moeite en onaangenaamheid hebben laten welgevallen, om da- gelijksch en bij nacht standvastig bij een te vergade ren en zich gereed te houden, om desnoods gewapen derhand, allen moedwil tegen te gaan." Bij „notificatie" van 20 December maakt de Maire bekend dal „ten einde aan eiken waaren Vaderlander gelegenheid te geven om zijne bijdragen, ter onder steuning van het herstelde Vaderland, te doen, een kist is geplaatst in d'e zogenaamde kleine Burgemees terenkamer op het Raadhuis dezer stad, alwaar een ieder dagelijks (uitgezonderd! des Zondags) van des voormiddags elf tot des namiddags half twee uuren, zijne vrijwillige giften zal kunnen storten." »De Maire is te veel' overtuigd van de goede ge zindheid van Alkmaars Burgerij, om niet verzekerd te zijn, dat een ieder zich zal beijveren, om van deze ge legenheid' gebruik te maaken, ten einde naar zijne vermogens' bij te dragen tot ondersteuning van de zaak des Vaderland» en van het behoud) onzer herkro- gene onafhankelijkheid." Maar den 27sten December maakt hij „aan de goe de Burgerij en Ingezetenen dezer stad bekend, dat met alteratie (wijziging) van hetgeen deswegens bij zijne advertentie van den 20sten dezer Maand) was bepaald, des Maaud'ags, Dinsdags, Woensdags en Don derdags van elf tot- een uure, aanvangende op Maan dag den 3den Januarij 1814, een kist zal geplaatst zijn in de zoogenaamde kleine Besognekamer op bet Raadhuis dezer stad, en dat aldaar zal aaceeren cene Commissie, daartoe door den Maire uit den Munic.i- polen Raad' benoemd, tof den ontvang van alle zoo danige vrijwillige giften, als Alkmaars goede Burgerij voor den zaak des A aderlands en ter ondersteuning onvermoeide pogingen van Z. K. II., tot behoud' onzer herkregene onafhankelijkheid, zal willen doen." Blijkens de Alkmaarsche Courant- van 1863, waarin eenige artikelen over 1813 voorkomen, waarvan wij den schrijver zeker niet. bij name behoeven te noemen, hielden eenige ingezetenen, dio het wensehelijker von den giften bij inschrijving te verzamelen, daartoe den 17den Januari en de 3 volgende dagen zitting in de zaal van liet Natuurkundig genootschap. Hoeveel op de eene en andere wijze werd opgebracht is niet bekend, evenmin als het bedrag van de op 29 Decem ber door Burgemeester en Wethouders gedane collec te voor de door moord en plundering ongelukkig ge worden inwoners van Woerden. Wij komen nu tot de feiten, zooals die medegedeeld zijn in de artikelen van 1863. De verwarde berichten over den opstand' in den Haag op 13 November'13 gaven hier tot geene navol ging of openlijke blijken van bijval aanleiding, al was ook de indruk daarvan groot, en algemeen. Toch waag de een tabaksve-rkooperszoon het de Keizerlijke zegels van zijns vaders kerfbanken te verbreken. De eerste openbare manifestatie werd in den morgen van den 17den veroorzaakt! d-oor de komst van eenige met oran je getooide Langedajker groenteschippers, die, van Amsterdam terugkeerende, door het Luttik Oudorp voeren en van den daar uitgebroken opstand verhaal den. 't Was juist koemarkt en de stad dus d'ruk be zocht door landlieden, van wie er velen zich, evenals een aantal schippers1, sierden met de geliefde kleur, welke weldra op verschillende plaatsen te koop was. De Maire, jhr. Nanning- van Foreest en Petten vaar digde er een scherp verbocl! tegen uit en afdeelingen der nationale gmrde werden uitgezonden om het te beletten, vooral buiten de Boompoort hij -het Schel- I vischje, waar de varensgezellen zich vrij luidruchtig aanstelden. Maar den volgenden dag werd in overleg met den stadscommandant, Nicolas Chedron, in de wandeling Klaas Ketel genoemd, het oranje dragen vrijgelaten. Notarissen en tabaksverkoopers ontdeden zich, naar mate van hunne; gezindheid al of niet van hun Fransche wapenborden. Weldra hoofdambte naren liepen reedis met O ra nj ekokard en op de hoe den machtigde de onderprefect de nationale garde de keizerlijke arenden af te leggen en mede de ko karde op te zetten, ten einde den volgenden dag de tamelijk opgewonden marktbezoekers geen aanstoot te geven. Yan dit besluit werd aan den stadscomman dant kennis gegeven, die niet beter wist te doen dan onverwijld naar Den Helder te wijken, een kist met geweren meenemend. De Zaterd'agsche marktdag van den 20sten ging ongestoord voorbij. Men bleef begeerig naar berich ten uitzien. In den avond van den 22sten bracht de heer Anne Gerrit du Tour, ambtenaar te Dordrecht, bij particulieren de proclamatie van den 21sten van het Haagsche driemanschap, waarbij dit 's lands re- geering in naam van den prins van Oranje op zich nam. Het groote nieuws werd overal met blijdschap ontvangen en de Haagsche couranten, door den heer du Tour mede gebracht, werden gretig gelezen. Ook de onderprefect kreeg de proclamatie, maar hij achtte liet onraadzaam tot de afkondiging over te gaan, om dat de slechtste geruchten over den gang der omwen teling elkander opvolgden en de voorzichtigheid bo vendien gebood do bezetting van den Helder in de waan te houden, dat Alkmaar den Keizer trouw bleef. Den 24sten kwamen de Fransehen de in 's lands kan toren aanwezig zijnde gelden en een te voren gedane vordering van 300 koeien, hooi enz. opeisclien zij hadden onze stad niet vergeten. De onderprefect reed, ter afwending van het gevaar, de naderende co lonne tot Koedijk tegemoet en het slot is geweest, dat zij met den schralen buit van 1500 zij hadden gerekend op 35000! weer aftrokken, terwijl van de invordering van het vee niets meer is vernomen. De plaatselijke regeering wist intussehen niet meer wat ze moest doen: aan den eenen kant dreigde de (later gelogenstrafte) verzekering van den admiraal Verheull, dat hij de stad ter plundering zou overge ven, zoodra hij de opstandsvlag zag wapperen, aan den anderen kant de opgewondenheid der landlieden, die op den volgenden marktdag wellicht met, geweld de vlag zou uitsteken en de stijgende geefst,drift, wel ke door de terugkomst van naar 's-Gravenliage gereis de personen telkens nieuw voedsel bekwam en zich somwijlen onder de minbezadigde menigte op bedenke lijke wijze zocht te uiten. Hoe het den 26sten afliep, zullen we een volgenden keer zien. het o.a. te gecompliceerd is om het te; kunnen over zien. Het hoofdbezwaar achtte spr. echter, dat de risico-overdracht rn de wet zou worden vastgelegd; hij meende dat het beter is die aan de regeering over te laten, zooals het amendement-De Visser wil. De heer D u y s (S. D. A. P.) ontkende, dat de ar beiders voor bijzóndere fondsen ziju en verweet vooral den vrijzinnig-democraten hun houding in deze. Hij stelde en verdedigde re Rijksverzekeringsbank tegen over dc Risieobank. Spr. verklaarde hoe het tekort van 4,5 millioen van de Rijksverzekeringsbank is ont staan en betoogde ten slotte, dat men d'e premies' bij de Rijksbank kunstmatig opdrijft om zich daarna over die hooge premies te beklagen. De heer Tr óêl'str a (S. D. A. P.) meende, dat de liberalen door hun strijd voor de risico-overdracht bezig zijn aan de afbraak der sociale verzekering, die zij zelf hebben opgebouwd. Spreker diende de volgende motie in „De Kamer, overwegende dat het, Van belang is, dat de ervaring door de Rijksverzekeringsbank met de risico-overdracht opgedaan ter kennisse van de Kamer worde gebracht, verzoekt1 dien minister van landbouw, nijverheid en handel daaromtrent een gede tailleerd rapport te doen opmaken en dit aan de Ka mer over te leggen." Spr. zag het zedelijk voordeel' van particuliere ver zekering niet in. De sociaal-democraten vragen slechts om een goede verzekering. De risico-overdracht werkt het gevaar der verbrok keling- van de volkskracht in de hand. Spr. herhaalde dat z.i. de motie-Rood'huy Zen de reinste demagogie is. De door den lieer T rods tra. ingediende motie zal gedrukt en op een nader te bepalen dag behandeld worden. 11 Oemengd nieuw». EEN NEDERLANDS'CHE PRIJS)VRAAG VOOR DE: JEUGD. Do Algemeen© Ned'erlandscha Bond Vrede door Recht, hierbij vertegenwoordigd door zijn speciale propaganda -commissie en de Nederlandsche R. K. Vereeniging- tot bevordering van den Wereldvrede, hebben liet voornemen, binnenkort een prijsvraag voor de jeugd uit te schrijven voor een opstel over een van de volgende onderwerpen: 1. Wat is het doel .van de vredesbeweging 2. Welke gedachte vertegenwoordigt liet Vredespa leis? 3. Hoe moeten geschillen tussclien de volkeren in de toekomst worden beslecht? Aan deze prijsvraag zullen kunnen deelnemen meis jes en jongens1, die geboren zijn tusschen 1 Januari 1896 en 1 Januari 1899, onverschillig of zij nog schoolgaande zijn of niet. Uitvoerige mededeelingen omtrent deze prijsvraag zullen zoo spoedig mogelijk nader verschijnen en ook aan allo school-autoriteiten en scholen worden rond- j gezonden. do lieeren R. Eilander, P. Belt en K. Zijp. Administrateur-boekhouder is de heer J. J. Paauw. UIT BERGEN. 9 Februari. Herv. gem., 10 uur, lis. F. W. J. v. d, Kieboom, doopsbediening. UIT OUDKARSPEL. Door het Bestuur van den Polder Kerk- en Derg- meer is tot timmerman en molenmaker voor dien pol der benoemd de heer H. Tauber, opzichter van den Polder Goestmer-Ambacht (Oosterdijk en Molengeer- sen). GEKNIPT. Aan een effectenkantoor aan het Damrak te Am- sterdam kwam Donderdags een man eenige stukken te koop aanbieden. De bediende van het. kantoor, die hem hielp, vond 't zaak je. verdacht en liet den man even wachten. Intussehen informeerde hij en 't bleek dat de aangeboden effecten vermoedelijk van diefstal afkomstig waren. ]/>e politie werd getelefoneerd en deze nam den bezitter der papieren mee naar het bu reau. Bij onderzoek, schrijft' het N. v. d. D., kwam aan het licht,, dat de aangehoudene met een ander de effecten gestolen had) in December 1912 bij de firma Warnies te Amsterdam. De medeplichtige is ook ge arresteerd. Het bedrag van het gestolene was ongeveer 3000. TWEEDE' KAMER. Gisternacht om half twee werd de begrooting van Marine aangenomen. Hedenmorgen word! de behandeling van de risico- overdracht, in het ontwerp Invaliditeit®- en Ouder- domsverzokering en de amendementen-De Visser en Treub d'aarop, voortgezet. De heer Pat ij n (U. L.) handhaafde zijn meening, dat do ongevallenverzekering reeds lang tot den land bouw had moeten zijn uitgebreid. De heer De Savornin Lohman (C. II.) zal tegen het amen d em en t-T re ub stemmen, aangezien MISVERSTAND. Een dame van liet, Stationswerk te Amsterdam ter bescherming van jonge meisjes vatte Donderdag ver denking- op tegen een heer en dame, die met een Duitsch meisje naar Haarlem reisden en geen inlich tingen wilden* gevpn. De stationsdaine reisde het ge zelschap nu en vischte uit d'at dit met een atax naar het Spaarne in Haarlem ging en later weer van Haar lem vertrok. Het bleek intussehen aan de politie dat ongegronde verdenkingen tegen het gezelschap gere zen waren. Do reizigers waren op liun doorreis naar Londen een bezoek gaan brengen aan een geacht, in gezetene te Haarlem. De vreemdelingen waren zeer ontstemd over het optreden der srtsationsdame. LANGZAME AFWIKKELING VAN EEN F AI LLISSEMENT. Men schrijft aan „Het Centrum": Meermalen reeds werd geklaagd' over den tragen gang, waarmede zoovele faillissementen worden afge wikkeld. Een typisch voorbeeld van langzame afwer king-geeft voorzeker het faillissement te zien van de voormalige Noord,hrabantsehe Bank te 's-Hertogeil- bosch In 1902 word genoemde instelling- failliet verklaard. In 1905 volgde de eerste uitkeer!tig; de crediteuren ontvingen toen 15 pCt. In 1910 zegge acht jaren na- de faillis-ementsverklaring, kwam' de» 2de uitkeering met 10 pCt. En thans, in 1913, nat elf jaar wachten, worden de crediteuren verblijd met een 3e uitkeering: van 5'pCt. UIT HOORN. Alhier is een M iddensita n dsc red ie tbank opgericht met aanvankelijk 43 leden. Het bestuur bestaat uit de hoeren G. Jz. Wonder, voorzitter, A. Spaander, secretaris en J. A. Kernkamp. Plaatsvervangende bestuursleden zijn de heeren J. J. Potgieser en L. Visser. Tot leden van den Raad van Toezicht' zijn benoemd UIT IIENSBROEK. In dc plaats van wijlen den hoofdingeland Van Die pen is met algemeene stemmen als zoodanig gekozen do heer J. Vriend. UIT SCILERMERIIORN. In de vergadering van de Tuinbouwvereenigiug „Schermerhorn en Omstreken" werd na opening door den voorzitter, de heer P. de Boorder, door den secre taris het jaarverslag uitgebracht over 1912, waaruit bleek dat de vereeniging 72 leden telt. Medegedeeld werd, dat de begrooting van den Tuinbouwwintereur- sus over 1912/13 is goedgekeurd, De rekening van den penningmeester gaf aan in ontvangsten een bedrag- van J 1028.84, in uitgaven van 954.403, alzoo een batig saldo van 74.433. Als leden der commissie voor 't nazien dezer rekening werden benoemd de h.h. P. Muutjewerff en A. de Vries. Als; bestuursleden wer den herkozen de h.h. J. de Groot, J. Mulder en W. Le Mair en werd gekozen de heer K. Rood in plaats van den heer S. Broersen, die wegens vertrek liad bedankt. Werd beslaten wederom coöperatief hulpmeststoffen aan te koopen, benevens de benoodigde zakken en manden. De levering- der zakken werd alsnog aange houden, die der manden werd opgedragen aan de liee ren Joh. Hieter te Harderwijk en D. van Rijn te Wil- nis. Ook werd log besloten dezen zomer eene tuinbouw tentoonstelling te houden, tegelijk met de hier te vie ren onafhankelijkheidsfeesten. UIT NOORD-SCHAR WO'HDE. De Ned. Ver. tot afschaffing van alcoh. dranken vergaderde gisteravond bij den heer D. Stam. Na opening, lezing en goedkeuring der notulen, werd de beer A. Nouwen als afgevaardigde gekozen voor de vergadering der N. H. P. C. Mej. C. Wouda werd als bestuurslid gekozen. Op Zaterdag 22 Febr. houdt, de afd. eene introductievergadering tegen een entróe van 10 cent. Men besloot dat de af deeling donatrice werd van de Geh. On tlx. Zangvereeniging „De Koren bloem" voor 1 'sjaars. Hierna sluiting. Herv. Gem., Zondagavond 6% uur, ds. G. do Leeuw van Oudkarspel. UIT EGMON'D AAN ZEE. Op initiatief van hei bestuur der vereeniging „Koninginnedag' en onder de leiding van diens- voor zitter, den heer W. Molenaar, werd er gisterenavond in het hotel „Zeezicht" van den heer E. J. vim Schaïk een vergadering gehouden van ingezetenen ter be spreking van plannen tot viering van de herdenking van Neerland® Onafhankelijkheid. Een ruim 30-tal belangstellenden waren aanwezig. Na. eenige besprekingen werd in vereeniging met ge noemd bestuur een commissie benoemd van 4 pei-so- nen, die de werkzaamheden verder ten uitvoer zullen brengen. Onder de ingezetenen zullen lijsten aange boden worden om de commissie in staat te stellen •„De landing van Prins Willem" voor te stellen. KORTE BERICHTEN. Te Zaandam is Donderdagavond een naehtehef van een fabriek onverwacht aangevallen door een hem onbekenden man en zoolang mishandeld dat hij het bewustzijn verloor. Hij bleek aan hoofd en buik gekwetst te zijn. Uit de spreekkamer van de R. JL kerk op de Wijnhaven te Rotterdam, zijn door een onbekende, die daartoe niet bevoegd was, twee collectebusjes met voor de Vereeniging de Schoolpenning bestemden in houd afgehaald. Van het gemeentelijk handelsterrein te Rotter dam zijn, naar de N. R. Crt. meldt, dïie vaten met eocosvet gestolen. Ieder vat weegt 190 kilogram. Door de Amsterdamsche recherche is in Duitsch- land opgespoord en aangehouden een persoon verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan een inbraak to Amsterdam in October 1.1. In de staatsmijn Emma te Hoensbroek is giste ren een mijnwerker uit Heerlenheide door neerstor tend gesteente verpletterd. Te Rotterdam zijn twee jongens yan. 13 en 16 jaar, alsmede twee jeugdige medeplichtigen, gear resteerd wegens verschillende diefstallen van lood. Te Uden is een landbouwer door 6 personen aan gerand, zeer ernstige verwondingen werden 'hem toe gebracht. Men is dc daders op hat spoor. Te Tilburg- werd Donderdag een wagen aange houden. beladen met een koe. Dit beest, dat 250 Kg. woog. was voor slechts J 20 verkocht aan een slager daar tor slede. Het bleek reeds gedeeltelijk in staat van ontbinding te verkeeren. Gistermiddag viel een glazenwasseher te Am sterdam uit een raam, drie hoog. De man was onmid dellijk dood. Bij oen handelaar in prentbriefkaarten te Rot terdam is een handwagen vol exemplaren in beslag genomen in verband met de ZedelijkEeidswet. II. M. do Koningin heeft, naar do N. R. Crt. meldt, gratie verleend1 aan den schaapherder té Or-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1