DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. lim m Schaakrubriek. Damrubriek. iiü No. 33. Honderd en vgftiende Jaar^anu 1913 ZATERDAG 8 FEBRUARI. Sarrelewie* op den teer dag. mi m mi n 'üi i 'm'ym'nrüp Dit nummer bestaat uit 3 bladen. m jl, Wfo Wk Wik i iÉ»iÉii Sciheta uit het Zeeuwsch-VLaamsche volksleven. Door F. DE SINCLAIR. (Nadruk verboden). Tot Sarrelewie's groote verluchting was- Manse nu dood. En doodgegaan, net lang genoeg voor den j aarlijk- schen teerdag van de „Vrije Blazers." Dat was de muziekmaatschappij, waarin Sarrelewie twee functies had, eén hooge, omdat-ie hoorde tot de herbergiers-eereleden en een nederige, omd'at-ie bij de ommegangen den grooten trom op z'n rug torsohte. Want van de teerdagen, die leiuti%ste feesten van de maatschappij, hadt-ie z'n heel© leven moeten weg blijven. Mans© wou niet, dat-ie dfr bij was, van wege de zatlapperij. Sarrelewie had nooit durven tegenpruttelen, want den docteur had gezeid', dat Manse in eene 'n geraakt heid' kost krijgen, as .ze zich kwaad' miek. En ze miek zich! al zoo gauw fel1 op Sarrelewie! Om niks. Oeje oeje oeje. Afin, maar daarom had-ie 't altijd maar stil gedra gen en nooit niks van z'n neus gemaakt op die feest dagen van „de Vrije Blazers". Maar 't zat 'm soms hoog, tot in z'n keel, as-ie de jongens dan stil beloerd© door 't dakvenster en ze trekken zag; scheele Pol van den koster in plaats van zijn met de trom op z'n rug. Maar na voren komme, als de Maatschappij zijn herberg bezocht, wat ze immers mosten, omdat-ie ee relid was, dat verdeddet-n-ie dan toch. En daar was Mans© aa,n gewoon; ze gong zelf, schonk de pinten, zei dat1 Sarrelewie rimmetiekig was of 'n valling had'; en daarom niet uit kost maar binst dat zij doende was an de toog, zat Sarrelewie met 'n huilprop in z'n hals verscholen achter de kachel in 't keukentje, hoorde 't leven in de stammenee (herberg), gejoel, gelach, de stemmen van Jvo en van Peet en van Eons en al de andere jonges en soms ineens 't schelle getoeter van 'n piston of 't lage loeien van 'n waldhoorn. Dan zei-dt-ie- zachtjes, met opengesperde staaroogen tegen de kachel.... nondegu. - nondeju.... wel vijftig keer. Tot ze buiten bègonnen te trommelen, wat 't sein was om verder te gaan. Dan verzwakte 't geluid, in de stammenee hoorde-n- ie geld rinkelen.... buiten de voetstappen van de vertrekkende stoet. Boem! Boem! Poem! de groote trom. Dan schetterde 't muziek los. Even later kwam Manse dan weer bij hem in de keuken. Sarrelewie slikte z'n laatste nondeju in, grinnikte zoowat schaapachtig tegen Manse, altijd maar bang, dat ze zich kwaad miek en Manse zei: „Zij gij con tent, dagge nie mee mot, jö. al zóóvee zat binne ze.zóóvee zat. Sarrelewie knikte, stond op om boutjes te gaan hak ken in 't schuurtje, maar binst-ie weg gong, kost ie nog mompelen met 'n gedweeë stem: ,,'t Is gelijk ge zeit Manse, 't isgelijk ge zijt. Ik zij ik ook content Maar in 't schuurtje, onder 't houtjes bakken, met eiken bijlslags^p 't blok, deed ie 'n moord, sloeg dat d© splinters tegen de pannen ketsen. „Op d''r barsens.deju.... parts!.... op d'r rooie bakkes.deju. patsi!. Maar gelijk ik zei in den aanvang, nu was Manse dood'. In eene van 'n geraaktheid, net as den docteur ge- zeid' bad, maar heelegaar zonder dat ze zich kwaad miek op Sarrelewie. 't Was weer 'n teerdag en alle stammenees1 vlagden voor „de Vrije Blazers". Er was 'n feestelijke roerig heid, 's morgens vroeg al, in 't stadje. Om zeven uur klitten de Vrije blazers met de eere leden, allemaal in trouwj assen en met zondagsche petten in clubjes bijeen voor de kerk, tot de klok ze j naar binnen zou roepen om de mis t© hooren, die. ze besteld hadden voor de afgestorven leden. Sarrelewie met 'n nieuwe zijden pet had nou de leut al te pakken, was 't eerst van allemaal bij d© kerk geweest en al de jongens, die afkwamen, riepen seffens: „Ha, Sarre lewie, komt-ge ook 'n keer!" Fons hadl-ie afgehaald' en samen hadden ze d'r vast eentje genomen bij rooie Elodiie, Eons zuster, die'n stammenee hieuw op den hoek en d© nieuwe weeve aanhalig toe monkelde. „Ja, ge zijt nou weer 'n ouwe jonkheid Sarrelewie, die ebbe de meidens geern", verklaard© Frons en hij stoefte hard op Elodie's deugden en d'r spaarbank boekje. Om acht uur dronken ze allemaal 'n pint en 'n kwartier later begonnen ze te trekken. 't Stadje lag in de morgenzon. 't Was in de lente; de boomen langs 't kanaal groenden; 't water zag blauw en de boomen en huizen spiegelden erin, zoo glad en effen was 't, zonder ril lingen of rimpeltjes van wind. Onder de kleurige vlaggen trok de blijde stoet der Vrije Blazers, gouden lichtst.erren ketsten op 't gepoetste koper der instru menten. Ineens brak de muziek schetterend los over de ka den; 't geluid daverde op tegen de huizen, vulde in eens 't heale stadje met feestelijk lawijt. Dadelijk achter 't muziek liepen de eereleden in twee rijen, meneerachtige leden waren daarbij in zwarte pakken, grijze demis en Zondagsche fantasie- hoeden, vreemd amicaal nu met en naast d.e ruige kroegbazen in schoongestreken boezeroenen. Maar ze liepen in de pas op de maat van de muziek en allemaal rookten ze groote sigaren en wierpen groethandjes en lachjes naar de vrouwen en meiden, die uit de deuren kwamen. Achteran dansten en hosten de kïnders mee, in lan ge slierten, gearmd, jóngens en meisjes dooreen. Sar relewie genoot, zooals-ie in jaren niet genoten had. Ondanks den grooten trom op z'n rug waardoor ie ver voorover moest loopen, was z'n stap veerkrachtig en rhytmisch. Vast in de maat plantten-ie z'n voe ten neer, gelijk met de anderen. Charles Louis. Jvo, die achter hem gong, was die groote trom van de Vrije Blazers: Elke tjoemp van Jvo gonsde na, in Sarrelewie's borstkas, dreunde door z'n gansche lijf en de felle bekkenslagen vlak an z'n oor rinksten hem bekans doof. Maar z'n heele lijf en hoofd zaten boordevol leut en die leut kwam te feller in beroering door 't lawijt. Hoe meer leven, dat ze mieken, hoe beter. Z'n gezicht vertrok wonderlijk grijnzend van al veel vroege pinten, 'n plezierige deining kwam er in z'n gang en voor zich uit zong-ie de wijs mee, die de pis tons uitschetterden. Ahdat was 'n dag Qm één uur gingen ze eten. Bij rooie Elodie, die elk jaar de Vrije Blazers mocht ontvangen. En ze gaf 't goed, al was 't ieiken jaar bekans een- der. Elodie diende zelf rondl en telkens als ze bij Sarre lewie kwam miek ze 't eigenste gezicht van 's morgens en leunde erg tegen hem an met 't vooroverbuigen naar de tafel om 'n schaal' neer te zetten. Sarrelewie wierd er rood van en kneep er in d'r arm, wat ze alle maal zagen. En Jvo riep: „Ha Elodie pas 'n keer op voor diene ouwe jonkheid. Toen joelde en schaterde alles dooreen. ,,'k Zal-ik best op m'n eiges pass© zulle!" kraaide Elodie met sehitteroogen Sarrelewie aankijkend. Die wierd er verlegen mee, propte z'n mond vol en 'dronk rooie wijn en bier door mekaar. „Ge mot niet zoo beschaomd' zijn, gij fluisterde Fons hem aanmoedigend toe, „knijpt er nog 'n keer as ze weerkomt", en hij voegde er zacht nog wat aan- lokkends bij over 't spaarbankboekje en dreigends dat Sarrelewie Manse gauw achteran zou gaan als-ie jonk bleef. Maar Sarrelewie schudde stillekes 't hoofd, 'n beet je zat was-ie al, dat' voelde-n-ie goed', maar 't was nog 'j te vroeg en daarom wou-ie 't wegeten: van de kiekens1 nam ie omtrent 'n heele vogel en de sla viel van den rand van z'n bordl op tafel. Waar-ie 't van afschepte nipt- z'n handen en z'n lepel. Manse achteran gaan, dat nooit nie, maar nog 'n keer trouwen, nog veel minder. Maar Hadie miek 'm gek. Oeje oeje daar kwam ze weer in de verte zag hij j haar oogen al blinken naar hem toe. Hij wilde vluchten, schoof z'n stoel achteruit, in eens bang voor de aanhaligheid' van die rooie vrouw. „Ha Sarrelewie, kunt-d© nou al niet meer?" riep Jvo. ,,'t Is voor da-niet!" krijschte Elodie met schitter oogen. „Hij is beschaomd1. Kom 'n keer hier mie- nen veint!" Toen barstte 'n daverend ladhgehuil los. Elodie had haar armen om den weduwnaar gesla gen en kuste hem vlak uit op z'n gezicht. Sarrelewie, die op was gestaan, zakte weer neer op z'n stoel, weerde haar af, half lachend, half angstig. „Elodie, hij lust ze niet. geef ze mij maar!" schreeuwde Jvo. Maar Elodie was wijzer, kneep den schuchteren we duwnaar eens gevoelig in z'n hals, schudde hem door mekaar, trok hem aan z'n neus en vol hoop op 't goeie resultaat van al die aanhaligheddn ging ze met 'n verhit gezicht terug naar d'r keuken. Sarrelewie was 'ti er stil van geworden, keek suffe rig met kleine oogjes rond en at voor twee. Telkens riepen ze nog wat tegen hem over Elodie, wat 'm aldoor beschaomd miek, maar Eons hield 'm in de goeie stemming, zorgde dat-ie te drinken had, betoogde zelf wat zattig, dat-ie ze allemaal maar moest laten, klessen, wa-je doen wilt, da doe-je, en wa- je laten wilt, d'a laa.t-je. Toen begon hij weer over 't spaarbankboekje maar meteen zag-ie dat Sarrelewie in slaap was gevallen met 'n half afgebeten nastukje-in z'n open mond. Ineens ging buiten de trom. Antreje! riepen ze. Eons schudde Sarrelewie wakker. Even later begon 't trekken weer van herberg naar herberg. 't Was al donker geworden^ Yooran en opzij liepen nu jongens met fakkels, die zwartroetende gele vlammen schoten, welke alle scha duwen deden dansen. In dat flakkerende licht joelde 't halve stadje nu mee. De Vrije Blazers zagen meest zoo roodl als pioenen: 'n enkele was ook witter geworden, bleekgeel eigenlijk met zwarte kringen onder de starende oogen. De eereleden vormden gpen vaste rijen meer er wa ren er uitgevallen en die -nog volgden liepen mee met vreemd dwalende blikken en 'n flauwe glimlach onder hun scheef gezakte hoeden of petten uit. Twee liepen er1 gearmd, bleven telkens achter, haal den dan weer op met 'n struikelig sukkeldrafje. Er was ook iets onva.stsi gekomen in het rythme der muziek. De pistons waren heesch geworden, schoten soms ineens uit met valsche schelheid, de klarinetten kwaakten met griezelige snerping en zoo bij vlagen hoorde je eigenlijk niks als d'e groote trom en de loei ende bombardon van Fons, tot ze 'n oogenblik later weer drie maten gelijk waren. Sarrelewie met de groot© trom liep niet vast meer, met één hand hong ie aan 't buis! van Fons en met de andere trok-ie aan de jast van Peet. Zoo laveerde-n- ie mee, maar z'n slingeringen waren vaak zoo groot dat Jvo achter 'm d'r naast sloeg of tegen 't hout en eens gaf-ie zelfs 'n eerelid 'n opstopper tegen z'n buik. In 't lest begon de boel te verloopen, 't ging rege nen en de fakkels rookten meer dan dat ze brandden. Bij de allerlaatste herberg zou de teerdag eindigen. Dringend kwamen ze d'r in, vulden ineens; het klei ne gelaglokaal, dansten hossend en joelend rond, dat de instrumenten tegen mekaar deuken sloegen. Eons hield Sarrelewie overeind, bezield) met het vasr te plan hem te koppelen aan Elodie, liet hem cognac drinken om beter bij z'n positieven te komen, maar Sarrelewie's positieven waren niet meer normaal' te krijgen; hij dronk met flauwe waterige oogjes, morste de helft over z'n vest. Fons trok hem in 'n hoek, sloeg hem op z'n schou der. „Sarrelewie, ge mot trouwen met Elodie, alia, zulle, gaat nog 'n keer mee. seffens, ze is nog niet te bedde.ge mot nie beschaomd zijn, nondeju. En hij sloeg met de vuist op tafel. Sarrelewie slikte eenige malen met slaperig gezicht, nam de sigaar die Eons hem gaf, beet er 'n stuk af om 't op te pruimen. Dan mompelde hij. „Neëe.neëe.ik zij bapge veur d'r. „Alla bange!.... horst Eons verachtelijk uit. ,,'n Kerel as gijwavoor bunt d© bange?" En vlak met z'n gezicht bij dat van Fons, fluisterde hij hem wat toe; dan lachten ze allebei. Fons bestel de nog twee c-ognakkies, maar toen Sarrelewie dat op had, keök-ie nog angstiger dan eerst. De andere vrije blazers waren al weg en de atam- meneehouder joeg'n de laatste twee nu ook op met 'n hartig grapje. „Alla jongens.Fons, Sarrel. na bed. Ze gingen gewillig nadat Eons alles betaald liad. Buiten was 't zwart van donkerte en de regen woei als 'n nat stuifsel tegen hun gezichten. In 't kanaal klotste 't water tegen den kant. De buitenlucht beving beide, maakte hen duizelig. Fons kreeg 't ineens nog 't ergste te pakken; met de groote bombardon in z'n arm zwaaide bij tegen 'n boom, bleef daar even staan, wat versuft door den slag, maar dan riep-ie den ander. „Sarrelewie. kom 'n keer hier.alla, ga me© naar Elodie.laat mij nou maar. Maar Sarrelewie, in ongewisse gang, had zich al wat uit de voeten gemaakt, in stage angst voor rooie Elodie: voorover met de grosse caisse nog altijd op z'n rug la.veerde-n-ie langs den waterkant, zwaaide over de brug, kwam aan de overzij, voelde zich daar ineens veilig, uit 't bereik van Fons, die hem mee wou troo- nen. En in den stille®, nacht hoorde hij Fons stem aan den anderen kant, die hem vloekend! zocht, telkens struikelde en riep. Dat miek hem an 't ladhen. an 't lachen, zoo 'hard, dat-ie voorover stumpte en liggen bleef, aldoor met de leutige vastheid dat-ie nou niet gongniet gong naar Elodie. - Toen ineens kwam van den overkant een lang geloei aantrommen. 't Was Fons; die op z'n bombardon blies. En even later kwam een vreemde roffeling met bek kenslag als antwoord terug. „Ha; die Sarrelewie!" „Ha die Eons!" Hun lachen daverde los over 'tl water. Nog eens loeide de bombardon, nog eens rommelde de groote trom. Dan kwam er een vreemde donkere stilte. 's Morgens heel vroeg vond de sjampetter d© laat ste Vrije Blazers en bracht ze thuis. Aan de Dammers. Met dank voor de ontvangen oplossingen van pro bleem 220. Stand: Zwart: 4, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 20, 22, 23, 29, 37. Wit: 21, 20, 27, 30, 31, 35, 38, 39, 40, 42, 43, 47. Oplossing 1. 38—33 1. 29 49 2. 39—34 2. 37 48 3. 21—17 3. 12 32 4 31—27 4. 32 21 5. 26 10 5. 4 15 6. 30—25 6. 48 30 7. 35 24 7. 49 19 8. 25 1. Een zeer mooi probleem! Goede oplossingen ontvangen van de heeren: G. Cloeck, D. Gerling, J. Houtkooper, D. Klay, J. K., G. van Nieuwkuijk te Alkmaar, S. Iloman, Wijde Wormer, H. E. Lantinga, Haarlem en P. Waterdrin ker, Bobeldijk. Het laatste nummer van ons Bondsorgaan is we derom uitstekend verzorgd. Tiet grootste gedeelte wordt ingenomen door twee fraai geanalyseerde par tijen uit den Internationalen wedstrijd! te Rotterdam. De eerste tusschen Bonnard en Weiss, door den eersite gewonnen en de tweede tusschen Hoogland en Batte- feld. Het laatste gedeelte van die partij laten wij hier volgen Wit: Hoogland. Zwart: Battefeld. Stand na den 46sten zet van wit: 46. 13—18? Deze zet is oorzaak van het verlies; der partij. Zwart had' nog wel een tamelijk goede voortzetting met 24 30, 20 29 en 19 30. 47. 39—34! Nu heeft zwart geen enkele goede zet meer. 47. 19—23 48. 28 30 48. 17—22 49. 30—24 49. 22 31 50. 33—28 50. 20 29 51. 34 12 51. 31—36 52. 12—7 52. 21—37? Door den laatsten zet van zwart kan wit direct de winst forceeren. De eindstelling is zeer interessant en een studie overwaard. 3641 was heter en gaf groote remisekans. (Zie b.v. volg. variant). 7—2 35 24, 24—19, 32—28, 2 19 3641, 25—30. 41—47, 47 22, 22 13, remise. 53. 32 21 53. 16 27 54. 28—2254. 27 18 55. 7—1 55. 18—23 56. 1 34 56. 36-^1 57. 34—23 57. 41—47 58. 23—18 58. 47 12 59. 40—34 59. 12 40 60. 45 34 60. 15—20 61. 3530 61 geeft op. „Analyse Hoogland." 16 Februari belooft voor Alkmaar een belangrijke damdag te worden. Dan zal hier een gedeelte van den competitie-wedstrijd] tusschen afd. uit de tweede klas en d'erd© klas gespeeld! worden. Ongeveer 80 dam mers zullen aan dien strijd alhier deelnemen. In onze volgende rubriek hopen wij hierop terug te komen. Zondag j.l. is te A'dam reeds een gedeelte van den lë klas wedstrijd gespeeld. „Constant" uit Rotterdam won met 128 van „van Embden" uit Amsterdam. Aan 't eerste bord tusschen Woudenberg en Pres burg kwam de volgend© standi voor. Zwart was; aan zet en speelde 711 Deze; zet kost te een schijf, want wit speelde toen 3328. 1419 kon toen niet volgen wegens de dreiging 3731, 32 41 en 38 18. Zwart speelde dan ook 1116, waarna wit door 28 10 een schijf en later de partij won. Ter oplossing voor deze week: Probleem 221 van C. de Graaff, Amsterdam. („Voor het Dambord")1 Zw. 1, 3, 8, 10, 13, 14, 16, 19, 21, 24, 29, 30, 34. W. 27, 28, 32, 33, 35, 39, 41, 43, 46, 47, 49, 50. No. 379. HERINNERING No. 1. Ï//////A Mat in 2 zetten. Voor de 2 onuitgegeven problemen en die van de Nos. 376, 377 en 378, ontvingen wij goede oplossingen van de heerenP. J. Boom, F. Böttger, G. Imhülsen, H. Sjoers en C. isser te Allernaar, J. Deuzeman te Frederiksioord', J. W. Le Comte en J. Vijzelaar te 's-Gravenhage, Mr. Oh. Enschedé en P. Fabriek te Haarlem, J. Balder te Harderwijk, G. van Dort te Leusden, Reinier, H. de Waard te Utrecht, H. Strick van Linschoten te Rijswijk, F. Dekker te Akersloot en S. te S. V ij stellen ons voor 6 achtereenvolgend© weken een herinnerings-probleem te plaatsen, d'at de heer van Eelde vroeger met een vriend uit aardigheid heeft samengesteld en welke ons door dien vriend' welwil lend is aangeboden. Wij verzoeken onze trouwe oplos sers vriendelijk ook de oplossingen daarvan te willen inzenden. Wij hopen tevens, dat. wij van den ouden heer, die ons zoo'n hartelijk briefje schreef, ter gelegener tijd nog eens een oplossing mogen ontvangen, waar wij veel prijs op stellen.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 9