DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. In ieder huisgezin is plaats voor No. 35 Honderd en vijftiende Jaargang. 1913. DINSDAG 11 FEBRUARI. FEUILLETON. In het Land van den Dollar. Van H@ut<n a •n andere goedkoops soorten. ^PEA4R, 11 Februari, Wij, couranten-lezende en couranten-makende men- schen, zijn ondankbaai'. Wij gaan zoo geheel in onze eigen zorgen op, dat we al heel gauw alles vergeten wat daar buiten staat. Den Taatsten tijd bijv. hebben we ons erg druk bezig gehouden met den Balkanoor log' en met mogelijke F.uropeesche verwikkelingen. Zoo druk zelfs, dat dit onze gebeele aandacht in be slag nam en wij niet meer dachten aan de republieken in Amerika. Tocb hebben zij ons dikwijls vermaakt. Wij hébben yaak gelachen om al die operette-opstan den, om die legers, louter bestaande uit generaals en toekomstige generaals, om die presidenten en preten denten. Wij hebben ons vermaakt met' de berichten van veldslagen, waarbij belangstellende toeschouwers op dle daken klommen, om het verloop te kunnen vol gen. En thans hebben wij in een heelen tijd' die re publieken republieken gelaten en er ons niet om be kommerd. Maar plotseling vragen zij weer de belang stelling en in niet geringe mate: Centraal-Amerika staat op tegen de Vereenigde Staten, er dreigt voor de zooveelste maal' een oorlog tusschen Bolivia en Peru, er is weer een revolutie in Mexiko. Aan dit laatste punt hebben we voor heden genoeg. Men her innert zich wellicht, dat Porfirio Diaz in het Mexi- kaansche land! do teugels van het bewind meer dan veertig jaar in handen heeft gehadi en dat ze hem eindelijk het was in 1911 zijn ontglipt. De te- STADSNIEUWS. Kirait vervolgd. ALKMAARSC dBuau rs welkom in ieder geiin. Het is een uit Stekend© dagsiijkscfra drank, heerlijk van smaak, en uiterst goedkoop. WO NA bezit dan zuiveren pittigen eacaosmaak. Geen woatfcr dat het #stntai gebruikers dagelijks verbasend toe nsemf. Kaap neg heden esn fc:>s bij Uw winkelier, en wees niet tevreden, als hij U een ander soort wil geven met <ia bewering dat dis „even goed Is". Er bestaat geer. andere „even goede cacao" voor dien prijs. Er is esn •norm verschil tusschen J Kg./150 Vs .0-80 .0.42i »/M .0.18 I Kg. 1.50 K .0.60 Ve o 0.42J Vio. -0.18 Roman van LENE HAASE. 82) o— Dat woord klonk haar onaangenaam; belcedigde haar. Bijna heftig trok ze haar hand terug. En opeens lpek het haar een absolute onmogelijk heid, dat ze dezen man zou kunnen huwen. Als vriend en kameraad' voelde ze zich tot hem aangetrokken, maar als haar man kon ze zich hem niet denken, dien grofbeenigen parvenu. Dat was onmogelijk! Haar gansdie rastrots kwam er tegen in opstand. Dan lie ver verder allerlei onaangenaamheden verdragen en arm blijyen. Om geld zou ze nooit trouwen, dat had ze hemgisteren zelf gezegd, en liefhebben kon ze hem niet. Plotseling drong haar met geweld een beeld uit haar kinderdagen voor den geest, 't Was nog in Ko-s- sarten geweest. Ze kwam van een rit thuis op Rus- salka. Bij de drinkplaats stonden een paar Belgische werkpaarden, pas aangekomen voor de zware machi nes. 't Waren prachtexemplaren, mooie dieren in hun bruto kracht. Eén van hen kwam Russalka te na en onmiddellijk begon de volbloedmerrie te trappen en kwaadaardig te hinneken, terwijl ze anders zoo zacht was als een lam voor haar klein meesteresje. Maar het werkpaard hadi ze den neus aan het bloeden gesla gen. Ze zag het tooneeltje weer zóó duidelijk. ,,Mr. Westess", antwoordde ze even aarzelend, „het spijt me zeer, maar.ik kan uw vrouw niet' wor den." „O, miss von Wersien. Antwoordi nog niet dade lijk. ik bid u-, bedenk u eerst!" Maar Loe schudde beslist het hoofd. „Er valt niets te bedenken, mr. We&t'ess! Ik mag u heel graag als vriend, maar uw vrouw worden kan ik met. Gisteren vroeg u mij zelf nog of ik ooit met een man zou trouwen, dien ik niet liefhad. Dat wil genpartij kwam thana aan de beurt eu zij zette Fran cisco Madero op het presidentieele kussen. Natuurlijk werden nu da bordjes verhangen, werd Madero troyf, kregen de Madero's en de Maderoyriendjes de baan tjes. en werd er door de Diaz-mannetjes al heel gauw weer een revolutie voorbereid, waarvan F el 13 Diaz, een neef van den vorigen president, de aanvoer der werd. Maar de revolv^ie mislukte ea in October van het vorige jaay yyepi Eelix Diaa gevangen geno- mpn. Dezer dagen is hij echter bevrijd en dadelijk weer gaan revolteeren. Ditmaal niet zonder succes. Hij slaagde er in de kruitfabrieken en arsenalen te veroveren, en het is daarbij volgens da berichten nog al bloedig' toegegaan: zij spreken van een plein be zaaid met doode en gewonde lichamen van menschen en paarden en zeggen, dat onder de talrijke lijken die in de straten lagen, waren officieren, vrouwpu, kin deren uit de volksklasse en ook vyle toeschouwers het is dus ditmaal allerminst een grapje, maar bittere ergst, President Madero hield aanvankelijk met zijn ministers en een handjevol trouw gebleven troepen in het paleis stand ern toen Diaz een boodschap zond met- verzoek nf to treden of zich over te geven weigerde Madero. Men zegt, dat Madero, evenals zijn broeder Gustaaf, die minister van financiën was en beter voor den geldelijken toestand der familie dan voor die der schatkist moet hebben gezorgd, gevangen genomen werd, doch bevestigd) is dit tot dusverre nog niet. IjVpl ik niet, eg ik Jieb u niet lief, 't Spijt me ontzettend, dat u cr over begonnen is." „Loe!" smeekte bij en zijn stem beefde van angst. Toen werd ze plotseling onredelijk boos. „Laat als het u belieft dadelijk mijn hand los!" 't Klonk gebiedend, hard. „Ziet u dan niet, dat we volstrekt niet bij elkaar passen dat het onmogelijk is?" Een uitdrukking van schrik en smart trok over zijn gezicht, waaruit al het bloed geweken scheen. „Pardon me, miss von Wersien", zei hij toonloos, „I'am a fool l". Het stuurrad vastgrijpend', wendde hij den wagen. Met razende, snelheid! snorden ze naar de stad terug'. Loe zat zwijgend naast hem, haar harde woorden be jammerend. „Mr. Westess", begon ze schuchter, ,,'ti Is volstrekt mijn bedoeling niet geweest u te beleedigeu. „U behoeft u niet te verontschuldigen", zei hij bit ter, „U heeft volkomen gelijk! 't Was een onbe schaamdheid van mijn kant, u tot vrouw te vragen. Ik, de „Yankee", de zoon uit het volk, en u, de Duit- sche aristocrate! U heeft me eenvoudig het ant woord gegeven, dat ik verdiende." „Ik hoop dat u niet boos op me is!" „Neen, boos ben ik niet op u", antwoordde hij zacht. „Willen we dus goede vrienden blijven, mr. Wes tess?" Toen schoten zijn oogen vuur. „Neen, miss von Wersien! Uw vriend kan ik niet meer zijn, daartoe ben ik niet onbaatzuchtig of onver schillig genoeg. Ik word door den heftigen wen ach beheerscht- u te bezitten; als dat niet mogelijk is, zal ik u mijden. Uw vriend' kin ik onmogelijk zijn! Morgen ga ik naar San Antonio terug. „Business" zal mij nog het eerst verdooven." Loe wa-s treurig gestemd. Gisteren had ze gemeend een vriend te hebben gevonden, en nu had ze hem al weer voor goed verloren, 't Was dus alweer gedaaü met al die heerlijke tochtjes, dien prettigeu omgang! Ze zuohtt» diep, maar ze kon toch niet met dien man deelt Reuter mede, dat Diaz zich zelf tot president en Madero als vijand van dien staat uitgeroepen heeft. Het zal intusschen nog moeten blijken of 'hij daartoe de macht heeft en of hij zieh als president zal kunnen handhaven. De oude Diaz, die zich in Egypte be vindt, mo-et zijn neef met geld en wapens krachtig steunen en aan zijn invloed moet het voornamelijk te danken zijn, dat de revolutie tot dusverre is geslaagd. Met belangstelling mag men afwachten wat er ver der zal geschieden en vooral wat de Vereenigde Sta ten zullen doen. Men weet, dat de groote republiek tot dusverre over de kleintjes graag' de rol van den grooten broei' speelde. Maar er komt binnenkort een democratisch bewind en de democraten moeten ten dé zen opzichte geheel anders denken dan de republikei nen: zij meenen, dat die republieken haar eigen zaken maar op haar eigen wijze moeten bedisselen en dat de Vereenigde Staten zich daarin niet behoeven te men gen. Het heet, dat de heer Taft zieh niet zal laten beïnvloeden door wat zijn opvolger zal doen, doch vastbesloten is gedurende de enkele weken van zijn bewind, geen opstand in Midden-Amcrika te dulden. Wij zullen zien. LEZING-BARON VAN WIJNBERGEN. In de geheel gevulde, groote zaal1 der Harmonie trad gisteravond voor de R. K., A. R. en 0. H. kiezers en a.s. kiezers in het district Alkmaar als spreker op de heer mr. A. baron van Wijnbergen, lid) der Tweede Kamer. De voorzitter der R. K. Centrale Kiesvereeniging, de heer mr. H. P. M. Kraakman, opende de vergade ring met den Christelijken groet. Spr. zeide, dat de ze vergadering thans werd gehouden, omdat men midh den in de kiezerskweek is en om door den spreker te latep uiteenzetten wat er is te doen in eu buiten de Tweede Kamer, in bet- gëheele land. Baron, van Wijnbergen, met applaus begroet, zeide, d^t degeen, die de chronica van dr. Scbaepman van 4&0I nog eens opslaat een jaar, dat eveneens moes ten worden gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraad! zou zien, dat dr. S. den 15en Februari als iets bijzonders1 neerschreef, dat er op dien datum reeds beweging was op politiek terrein, ja, dat sommige kiesvereenigingen reeds Candida ten hadden gesteld. Vergelijken we den toestand van toen bij nu, zei spr., dan zien we hoe het politieke leven vooruit is gegaan. Thans is er maan denlang reeds beweging alom in den lande. Op tal van plaatsen zijn kiesvereenigingen die reeds candi date» hebben gesteld, 't Zijn vooral de linksche kies vereenigingen en dat is begrijpelijk. Wij hebben te behouden, wat. we hebben, zei spr., de candidaten zijn al aangewezen, doch links heeft ze al gesteld, om het politiek leven meer en meer aan te wakkeren en be langstelling- te wekken voor den strijd in Juni. Nu is het onzerzijds noodig, zei spr., dat we ons bewast worden van de groote activiteit, door de tegen standers aan den dag gelegd) en we begrijpen, dat er ook onzerzijds gewerkt worden moet. Er wordt dan ook gewerkt, Spr, achtte het goed, dab er kalm ge werkt wordt, dat er niet geschermd wordt met „zoo véél nieuwe kiezers," Die propaganda, het aanwer ven van kiezers is gevoerd en wordt nog gevoerd. Wordt er aan de overzijde publiciteit aan gegeven, het pleit voor ons, dat we de kiezersweek doen kalm en daarom niet minder flink. Is 15 Februari voorbij, dan wordt het noodig, dat zaehtjes-aan onder de kie zers propaganda wordt gemaakt, enthousiasme wordt gewekt en duidelijk gemaakt waarom het gaat. Velen weten het, maat ook zijn er velen, die hot, niet hesef fen. Het is, zei spr., niet altijd gemakkelijk enthousias me te krijgen in den mensch. Bij den tegenstander is voor eenige maanden reeds iets gebeurd1, waardoor hier meer activiteit zal worden ontwikkeld. Wat gebeurd is bij de verkiezing te Omimen, waar een anti-revolutionair ia opgevolgd door iemand, die trouwen! Alles in haar verzette zidh daartegen. Zoo kwamen ze thuis. Loe sprong uit de auto, „Good bye, mr, Westess", zei ze, hem de hand rei kende. „liet spijt, me heel erg. Neemt u het mij als 't u blieft niet kwalijk." Als in tweestrijd! greep hij haar hand. „Good bye, miss von Wersien!" Zijn stem klonk heesoh. Toen draaide hij het stuur met een kraebtdgen ruk om. De machine snorde en pufte. In dolle vaart suis de hij weg. VIII. Er verliepen verscheiden dagen en Loe had de brie ven nog steeds niet verzonden. Ze had ook volstrekt geen plan meer, het te doen. want de oogen waren haar opengegaan. De Stowers hadden het- masker der beminnelijkheid laten vallen en haar duidelijk te verstaan gegeven, dat ze heel wat anders van haar verwacht hadden en zich zeer in haar bedrogen acht ten. Eindelijk hadden ze ingezien, dat er uit Loe's familiebetrekkingen in Duitsehland geen kapitaal was te slaan, dat alle pogingen afstuitten op de onkreuk bare» eerlijkheid van het- jonge meisje. E11 dr. Stower moest ondervinden, dat hij niet de geringste macht over haar bezat. Zonder morren deed ze al den haar opgedragen arbeid, doch nooit liet ze zich beheerschen door 's dokters hypnotiseerende blikken, of zich tot onbezonnenheden verleiden, door de dikwijls beleedi- gende behandeling zijner vrouw. Loe merkte heel goed hoe ze geëxploiteerd werd. Bij elke operatie moest ze de behulpzame hand bieden, al het vuile work doen en dikwijls nog 's nachts bij de zieken wa ken. Haar kamertje had ze al heel gauw aan een pa tiënte moeten afstaan. Zij zelf kon op een paar de kens op den grond' slapen. De dokter behandelde haar nu precies zooals hij zijn vrouw deed; 't eenige ver schil in de verhouding was, dat Loe uit berekening gehoorzaamde, niet uit vrees #n slaafsehe onderwor- zich chr i st el ij k-hi s to r isch geliefde te noemen, heeft doen zien, dat op politiek gebied gestreden moet wor den. Leek heb eerst, dat schade aan de coalitie zou worden toegebracht, het gebeurde zal, nu men er goed kennis van heeft genomen, eerder voor- dan nadeel brengen, terwijl het in Omimen wel in orde komen zal. Dan hebben we dankbaar te zijn voor de uitvaardi ging van het concentratie-program. Is er één poli tieke fout gemaakt aan de linkerzijde, dan is het vroeg bekend maken van het, concentratie-program. Wanneer wij den verkiezingsstrijd! willen voeren en anderen voorlichten, zei spr,, dan is het noodig, dat dit concentratieprogram door de onzen wordt gekend. De strijd wordt er gemakkelijk döor gemaakt. 'Thans staat de coalitie tegenover de concentratie. De linker zijde heeft afgekeken van rechts, dat, wil men iets be reiken, men samen moet, optrekken. Het concentratie-program is een zaak, die werkelijk vernuftig is bedacht. Dat! erkent spr. volkomen, 't Was noodig, wilde men dit jaar weer optrekken te gen de rechterzijde, het dan anders te doen, dan in 1905 is geschied. Bij de verkiezingen werd het toen zittende kabinet bestreden alleen onder de leuze: „Tegen het kabinet-Kuyper" en geen andere. Y-óor dat oogenblik zijn de kiezers zoo warm gemaakt vóór die leuze, dat ze aau dat kabinet op dat oogenblik hun vertrouwen onthouden hebben. Men weet, wat gebeurd is van 1905—19Q8 én dat- weten de kiezers ook.. Wil men weer een kabinet la ten vallen, dan Iran men niet komen met een derge lijke leuze. Men kan niet Komen met iets negatiefs, maar moet iets positiefs brengen en dat heeft mea getracht te geven in het concentratieprogram. Hoe heeft men de zaak opgesteld? Men is gekomen tot de kiezers en heeft, voor men uiteenzet, wat men zelf wil doen, een acte van beschuldiging geschreven tegen het tegenwoordige kabinet. Men heeft voorop gezet, dat het kabinet-Heemskerk moet verdwijnen, omdat iu breed© kringen zijn optreden ontstemming heeft gewekt, Heemskerk do traditie van Kuyper voortzet en zich steeds sterker stelt tegen de beginse len, die sinds 1848 het staatsleven beheerschèn. Eenige maanden voor het concentratie-program (had Roodhuyzen gezegd, dat gezien moest worden door de linkerzijde, naar dat wat haar vereenigt, wilde men niet optreden als een horde, die aller lach- en spotlust z< u opwekken. Daarom is het concentratieprogram opgesteld. Heeft het concentratieprogram ernst opgewekt bij het volk, vroeg spr. Erkend! zij, dat het probleem zeer moeilijk was. Men wist, dat men met iets negatiefs met meer kon komen, er moest iets positiefs gebracht worden. Men zat in de eerste plaats met de vraag: Wat zal onze houding' zijn tegenover de sociaal-demo craten Pas hadden in België da verkiezingen plaats gehad, waar de liberalen met do sociaal-democraten waren samengegaan. De linkerzijde dacht er te zegepralen, omdat men een bl'oo had, maar dat liep geheel' ver keerd uit. De liberalen hier te lande hebben er hun voordeel mee gedaan. Geen samengaan althans niet openlijk met dé sociaal-democraten. Daarom is dit in het concentratieprogram gezegd. Is er iets dwaas, iets belachelijks in het concentratie-program, dan is het die plechtige afwijzing der sociaal-demo craten. Dat de concentratie 51 zetels haalt, niemand der linkerzijde, die er aan gelooft. Bij de behandeling van da staatsbegrooting is duidelijk gezegd', dat, ge beurde dit niet, d'e concentratie zich niet verantwoord achtte de regeering te aanvaarden. Is dat ernst, vroeg spr. De soeiaal'-dfemocraten worden terzijde ge steld, doch klakkeloos worden in het concentratie-pro gram overgenomen twee punten van do sociaal-demo craten: algemeen kiesrecht en staatspensioen. De so ciaal-democraten zullen juist met vreugde het concen tratieprogram begroeten, omdat het een nadering van de linkerzijde tot hen beteekent. Gerust mocht Troel stra een hoogen toon aanslaan. Juist oindlat de vrij zinnigen meer en meer do sociaal-democraten naderen, worden al die afwijzingen in het publiek gedaan. „Wij hebben niets met elkaar gemeen" doch in het leven ziet men, dat men het dichtst bij het engagement is, wanneer beide partijen verklaren, dat er tusschen hen niets bestaat, De minister-president kon bij de staatsbegrooting met het beeld der linkerzijde voor oogen, terecht spre ken van een „roode vaan in den mist" Is er één partij in den lande, die veel heeft ingeboet bij het concentratie-program, zich vrijwel heeft over gegeven, dan is het de oud-liberale partij, die één ha- penheid'. Hoe verachtte ze dezen man, die zich, on danks zijn groote talenten, niet tot- een geachte posi tie wist op te werken, dio geen geweten bezat en wiens heele streven gericht bleek op geld-bezit. En in zijn hebzucht werdl deze. verstandige, begaafde mensch dom en blind. Hij beging de groote font, ieder in zijn omgeving voor dom te houden. Daardoor kon hij nog' niet eens tot de groote, scherpzinnige schurken gerekend worden, voor welke eerlijke menschen zich dikwijls buigen; neen, hij toonde zich slechts een er barmelijke, kleinzielige schavuit, en zijn omgeving doorzag wat hij waard was. 't Deed Loe altijd pijnlijk aan, wanneer ze inkoopen 110 est doen, en de winkeliers haar de waren niet eer der toevertrouwden, voor ze het geld op de toonbank had geteld. De man, the. in één enkelen nacht te San Antonio honderden dollars uitgaf, bezat nog voor geen dollar crediet in New Braunfels. Ieder kende en verachtte hem. Ze kwamen slechts tot lie-m, om dat hij de eenige was, die helpen kon. Kapitaal slaan de uit hun nood, oogstte hij daardoor de haat zijner m c d o m en s ch e u Toch scheen het wel, alsof er nog'een zweem van eergevoel in den dokter leefde, wat hem het gezel schap van eerlijke lieden deed mijdén. Nooit ver toonde hij zich bij daglicht in de plaats. Dan sliep hij den diepen slaap van een uitgeput ziek mensch. Des nachts evenwel brandde het licht hoog in zijn kamer, lag hij in bed te lezen, deed hij zich te goed aan weel derige malen, die zijn vrouw op alle mogelijke tijden voor hem bereiden moest en dronk hij champagne, om zijn zwakke gezondheid. Soms ook greep hij al zijn energie bij elkaar en liep hij naar de stad, door do donkere lanen, in do diepe schaduw der boomen -- zelf een schaduw gelijk.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1