Schaakrubriek. i i I DAALDERS Damrubriek. Ziek en niet ziek. Nierlijders. m&. '/vm. mm m/m. 7. 7. m, 1 Kilo 1 Ons 18 ets SPROKKELINGEN. hebben zich vereenig'dl om te strijden voor 't schoone j doel, dat het ouderdomsleed, veroorzaakt door armoe de, dtoor Staatspensioen tot het verleden zal behaoren. En eens zulle» mannen van allerlei godsdienstige en politieke overtuiging gevonden worden, die den weg, welke daartoe kan leiden, wel kunnen vinden. Moge 't niet lang meer duren!! „Op mijn spreekuur komen tal van vrouwen, die door overmatig werken, door onvoldoende rust klagen over algemeene lichaamszwakte, zonder dat eigenlijk eenig orgaan ziek is. l*n al zulke gevallen van alge- ■meene lichaamsverzwakking waar een goed voedings middel noodig is, dat niet alleen verloren krachten te ruggeeft, maar ook de maag prikkelt tot nieuwe voed- selopname, geef ik Sanatogen, meestal met het beste succes." Deze passage uit het geschrift van een bekend Haagsch geneesheer geeft «r enkele woorden de oor zaken en het middel tot herstel aan voor die tallooze ongesteldheden, die geen eigenlijke ziekten zijn, maar toch het leven van zeer veel menschen, zoowel mannen als vrouwen, onaangenaam maken. Die menschen hel pen geen medicijnen, meer rust kunnen zij niet ne men ze moeten door een krachtige, doeltreffe'nde voe ding er weer boven op komen. Sanatogen, een zuiver, licht verteerbaar eiwit, ge bonden aan de opwekkende zenuwbouwstof phosphor, en snel en volkomen in het organisme opneembaar, verricht in zulk een toestand wonderen. Dat is niet alleen hef oordeel1 van bovengenoemden Haagsehen arts, maar meer dan 15.000 artsen uit alle landen, waaronder honderden Nederlanders, hebben allen schriftelijk verklaard1, dat ook zij met Sanatogen die zeer gunstige uitkomsten hebben bereikt. Men late zich door die 15.000 artsen van goeden raad dienen en neme in die toestanden van zwakte- zonder-ziek-te-zijn eenigen tijd geregeld Sanatogen. Sanatogen is bij alle apothekers en drogisten ver krijgbaar in verpakkingen vanaf 1. Ufo. 380. HERINNERING No. 2. W>M. SÈB 1PÜ 1 wn t/z/s/jvtt Mat in 2 zetten. Voor de 2 onuitgegeven problemen en die van de Nos. 376 ,377 en 378, ontvingen wij nog goede oplos singen van de heeren G. v. Dort te Leusden, P. Bak ker en ÏI. Weenink te Amsterdam en J. Reeser te Voorburg. CORRESPONDENTIE. R. H. de W. Uw opmerking is volkomen juist. U zult er later wel meer van hooren van bedoelden, vriend. Zoolang blijft hetgeen U schreef tusschen U en ons, niet waar? Aan'de Dammers! Met dank voor'de ontvangen oplossingen van pro bleem 221. Stand: Zwart: 1, 3, 8, 10, 13, 14, 16, 19, 21, 24, 29, 30, 34. Wit: 27, 28, 32, 33, 35, 39, 41, 43, 46, 47, 49, 50. Oplossing 1. 28—22 1. 29 38 2. 22—17 2. 21 12 3. 4742 3. 38 36 4. 4641 4. 36 47 5. 43—38 5. 47 44 6. 49 7 6. 1 12 7. 35 2 en wint. Wij ontvingen ditmaal goede oplossingen van de heeren O. Betlem Jr., G. Cloeck, D. Gerling, J. Houtkoo- per, J. K., G. van Nieuwkuijk te Alkmaar, S. Hof man, Wijde Wormer, H. E. Lantinga, Haarlem, H. J. Toepoel, Apeldoorn en P. Waterdrinker, Bobeldijk. Twee fraaie combinaties. Bij 't doorbladeren van den len Jaargang van ons Bondsorgaan (dat met April a.s. zijn 5en jaargang hoopt in te gaan) viel ons oog op twee schitterende combinaties van Fabre. In den volgenden stand wint wit een schijf. Dit geschiedde op de volgende wijze: (De lezer trachte deze 12 zetten diepe combinatie eerst zelf te vinden) 1. 28—22 1. 17 28 2. 26 17 2. 11 22 3. 25—20 3. 14 25 4. 34—29 4. 23 34 5. 32 14 5. 9 20 6. 39 19 6. 13 24 27—21 16 27 8. 33—28 8. 22 33 9. 31 11 9. 6 17 10. 38 29 10. 24 33 11. 35—30 11. 25 34 12. 40 38 en heeft een schijf In den tweeden stand speelt wit en haalt dam. grondslag berustende vereenigmgen 1. 27—22 1. 18 27 2. 32 21 2. 23 41 3. 21—17 3. 11 22 4. 42—37 4. 41 32 5. 38 18 5. 13 22 6. 36—31 6. 26 37 7. 48—42 7. 37 48 8. 33—29 8. 24 24 9. 49 40 9. 48 30 10. 35 20 Zeer mooi. Wij twijfelen niet, of na 't bestudeeren van deze combinaties, zal men met genoegen zoekén naar de oplossing van het volgende probleem: Probleem 222 van J. NO OME1 Mzn., Purmerend. >5c - •"<*- Zwart-: 2, 4, 8, 9, 13, 14, 19, 22, 23, 27, 28, 29, 32, 33. Wit: 11, 17, 30, 34, 35, 36, 39, 41, 42, 43, 44, 47, 48, 49. Oplossingen vóór of op 20 Februari, bureau van dit blad, motto „Damrubriek". De aandacht der damliefhebbers zij nogmaals ge vestigd op den Competitie-wedstrijd, die Zondag 16 Februari, 's morgens 11 uur, in ,,'t Gulden Vlies", al hier zal gehouden worden. De drie tientallen van „Damlust" te Zuid-Scharwoude spelen dan respectie velijk tegen V. A. D. I, Damclub Haarlem en Wor- merveer II. Belangstellenden zijn welkom! Ingezonden Mededeelinger» Het komt voor, dat lijders aan een nieraandoening een betrekkelijk uitstekende gezondheid schijnen te genieten. Niettemin wordt hun bloed armer, hun krachten nemen af, d'oordat het eiwit ongestoord het lichaam kan verlaten, en de gevaarlijke vergiften, die door de nieren niet verwijderd worden, ondermijnen onverdacht het organisme. Rugpijn, hoofdpijn, een onverklaarbare vermoeid heid, jeuking der huid1 zonder sporen, een gevoel van koude in de ledematen, krampen in de beenen (vooral 's nachts), plotseling wakker schrikken, suizingen in de ooren, duizeligheid, abnormaal gekleurde urine, schuimend, voortdurende aandrang, zwellingen rond de oogen en in de enkels, bunnen de voortwoekerende kwaal aanduiden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen, genomen vanaf het optreden der eerste verschijnselen, tasten de kwaal in haar oorsprong aan en voorkomen noodlottige gevol gen als waterzucht, niersteen, nierontsteking, uremie (urinezuurvergiftiging), enz. Te Alkmaar verkrijgb. bij de hh. Nierop en Slothoub r, Langestr 52. Toezending geschiedt fr. na ontv. v. postwissel f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn NierenPillen, weigert elke doos, die niet voorzien mark. ia van nevenstaand handelsmerk. Ingezonden Stokken. OPZETTELIJKE ONBILLIJKE BELASTINGHEFFING! Geachte Hoofdredacteur. Vergun mij naar aanleiding van het gisteren in uw blad vermelde over de belasting op openbare veiv makelijkheden eenige plaatsruimte. We lezen in bedoeld stuk, dat B. en W. het adres, hun door den Raad in de zitting van 8 Januari in handen gesteld om bericht en raad, om advies hebben gezonden naar den gemeente-controleur; dat deze daarover een rapport heeft uitgebracht, met welk rapport het college van B. en W. zich „wel" kan ver eenigen. In dat rapport dan wordt gezegd: „De bepaling, dat vereenigingen rechtspersoonlijk heid moeten bezitten, om te genieten van de vrijstel ling volgens art. 5 der verordening, is gemaakt om de heffing mogelijk te maken, zonder het vereenigingsle- ven te Alkmaar te drukken." Verder heet het: „Nu is het mij niet duidelijk, op welke wijze die bepaling bezwarend kan zijn voor de vereenigingskassen". Een koninklijke goedkeuring, zegt de adviseerende ambtenaar, is gemakkelijk ver kregen en bij vereenigingen die deze niet kunnen ver krijgen (zooals de anti-miütairisten-vereeniging), drukt de belasting niet op de kas der vereeniging, doch op de bezoekers van de door haar georganiseerde openbare vermakelijkheden. Ook vernemen wij uit het rapport, dat bij het vrij stellen van vereenigingen met rechtspersoonlijkheid, de gedachte heeft voorgezeten, bescherming te ver- leenen aan de op gezonden grondslag berustende ver eenigingen. Hoe zit dat nu? Eerst verklaart de gemeente-con troleur, dat heffing voor alle vereenigingen, het ver- eenigingsleven in Alkmaar zou drukken en dat bij de vrijstelling heeft voorgezeten de op gezonden grond slag berustende vereenigingen te beschermen en later zegt hij, dat het hem niet duidelijk is, op welke wijze die bepaling bezwarend kan zijn voor de verenigings kassen. Voelt de steller van het rapport dan niet, dat wan neer het waar is, dat vrijstelling, bescherming betee- kent aan de op gezonden grondslag berustende ver eenigingen, het niet minder waar is, dat een heffing bezwarend is voor de volgens hem op een ongezonden I Het is dan ook bijna onbegrijpelijk, dat B. en W. hier het onlogische van het rapport niet ontdekten. Of geeft het woordje „wel" in „Waar ons collage zich met de beschouwingen van den gemeente-controleur, nedergelegd in bovenstaand rapport, wel kan veree nigen, hebben wij de eer uwe vergadering voor te stel len", soms te kennen, dat B: en W. dit betoog toch ook niet zoo schitterend vonden? Voor de gemeente Amsterdam moet de conclusie van den controleur een uitkomst zijn. B. en W. van Amsterdam hebben aan de Amster- damsche tooneeldirecteuren, de heeren Heijermans, Roij,aards en van Nouhiuijs', op hun verzoek om vrij stelling van stedelijke belasting, omdat de bioscopen alle baten naar zich toe halen, maar te berichten, dat de gemeente-controleur van Alkmaar tot de conclusie is gekomen, dat de belasting niet drukt op de kas der vereeniging, doch op de bezoekers van de door haar georganiseerde openbare vermakelijkheden, om er voor te zorgen, dat die tooneeldirecteuren, van schaamte over hun dom verzoek, de eerste jaren hun mond wel zullen houden. Wanneer men in het rapport leest, dat de propa- ganda-bijeenkomsten alleen dan als openbare verma kelijkheden -worden beschouwd', als de vereeniging zoo ver gaat, dat zij een tooneelstuk doet opvoeren of op andere wijze den bezoekers gelegenheid geeft zich te vermaken, dan vraagt men zich af, waar gaan wij heen, wanneer de fiscus zich aanmatigt te beoordee- len, wat onder een propaganda-bijeenkomst gerekend moet worden en wat niet. Het kan toch niet ontkend! worden, dat menig too- neelschrijver in zijn werken meer verheffends heeft gelegd, dan het een spreker mogelijk is weer te ge ven, dat menig dichter door zijn werk beter de gevoe lige snaar in de menschenziel kan treffen, dan een spreker dit met zijn woord vermag, dat menig compo nist de menschenziel in het hart kan roeren en daar door den mensch kan brengen tot het hoogere, zonder dat men dit alles met het woord vermaak kan bestem pelen. Laat het toch aan. de betrokken vereenigingen over om te bepalen, hoe zij hun propagandawerk deu ken te voeren. Het gaat in deze zaak dan ook om het recht. Het geldt hier „alle gelijke monniken gelijke kappen," of vereenigingen met rechtspersoonlijkheid vrij, maar dan ook de andere vereenigingen van inwoners vrij gesteld öf allemaal betalen. Wij wenschen verschoond te blijven van de voorge zeten bescherming voor vereenigingen berustende op een gezonden grondslag, omdat dit veel overkomst heeft met apenliefde en wij worden nu eenmaal niet gaarne doodgedrukt. Eu nu kan men van meening zijn, dat een anti-mili- tairisten-vereeniging niet staat op een gezonden grondslag, daar trekken wij ons niets van aan; zoo lang men ons niet van het tegendeel overtuigt, hou den wij ons streven „geen man en geen cent voor den oorlog" voor hoogst zedelijk. Intusschen, het adres heeft toch iets geholpen, een wijziging wordit ook door den controleur noodig ge acht, maar deze wijziging is er eene in verscherpenden zin. De rapporteur schijnt niet te begrijpen dat het hier om een recht gaat en veronderstelt daarom, dat hij ontduiking heeft te vreezen, alsof deze dan door de hem gedachte wijziging onmogelijk ware? De afdee- ling Alkmaar van den Bond) voor Staatspensionnee- ring of de afdeelingen van den Bond voor Vrouwen kiesrecht, of van de Onthoudersvereenigingen, alle afdeelingen van Koninklijk Goedgekeurde vereenigin gen, kunnen immers reeds op grondl van de bestaande verordening, de verschuldigdheid van de belasting be twisten. In de verordening staat immers diat van be lasting vrijgesteld zijn alle openbare vermakelijkheden door vereenigingen in het bezit van rechtspersoonlijk heid of afdeelingen daarvan mits hier ter stede ge zeteld. Een afdeeling zetelt waar de afdeel'ingskas gevestigd is, zoodat Alkmaarsche afdeelingen van Ko ninklijk goedgekeurde vereenigingen op grond van de verordening vrijstelling kunnen erlangen. Veel, zeer veel, zou ik, die van meening ben dat af schaffing van de geheele verordening het meest ge- wenscht was, daar ook de verordening belemmerend is voor datgene, wat er in Alkmaar op kunstgebied ge organiseerd wordt, nog over de verordening en het rapport van den controleur kunnen schrijven; ik zou met recht kunnen betoogen, dat het in ieder geval sympathieker ware geweest, indien als wijziging ware voorgesteld, dat B. en W. het recht kregen, aan ver eenigingen zonder rechtspersoonlijkheid, voor hunne uitvoeringen ten bate van eenig liefdadig doel, vrij stelling te verleenen, ik zou nog uitvoerig op de on billijkheid kunnen wijzen, dat het bij de bestaande verordening voorkomt, wat bij staatspensionneering gebeurde, dat men bij een mindere opbrengst nog meer betaalt dan bij een meerdere ontvangst, maar ik zal, daar ik reeds zeer veel van de ruimte heb ingenomen, dit niet doen en eindigen met den wensch dat de Raad moge besluiten het verzoek der adressanten in te wil ligen of bij' besluit te bepalen, dat allen moeten beta len. Gelijkstelling van alle vereenigingen is noodza kelijk. Met dank voor de plaatsruimte. Hoogachtend, 13 Februari. D. A. KLOMP. KINDERVRIENDEN In verband1 met een advertentie in dit b'lad onder hetzelfde opschrift brengt de afd. Amsterdam van het Ned. Ond. Genootschap het volgende onder de aan dacht. Zij wil Amsterd. Schoolkinderen, van 10 tot 12 jaar gedurende de groote vacantie (3 weken) bij buiten- menschen tegen matige verg'oeding b. v. 0.50 per dag en per kind -„in pension" zien te plaatsen. Drie volle weken in de frissche buitenlucht? Wat al voordeelen ziju daaraan verbonden! Hoe moet dit alleen al het arme groote stadskind, dat in zijn stegen en sloppen vaak nauwelijks de zou ziet, ten goede komen. ILoevele dingen, dieren en planten, voorheen mis schien alleen bij namen bekend', zal het van nabij zien En dan het werken op en om de boerderijhet leven der buitenmenschen Nu zal het kind pas kunnen- begrijpen, dat de mor genstond goudl in den mond heeft. Wij roepen met vrijmoedigheid de medewerking in van allen, die iets voelen voor het arme, wat het na tuurleven betreft, zoo misdeelde stadskind. We stel len ons voor in één huisgezin of 2 jongens, öf 2 meis jes te plaatsen. Die kinderen zullen dan behandeld moeten worden als eigenkinderen. Het is de bedoe ling hen eenigen arbeid te laten verrichten. Nooit te veel en beslist zonder dwang. Arbeid voorkomt verve ling, de bron van veel kwaad. Doch spelen blijft de hoofdzaak. Er moet natuurlijk toezicht uitgeoefend worden. Wel stellen wij ons voor, dit nog op andere wijze te doen, maar in de eerste plaats zullen de pleegouders er voor moeten zorgen. Zwemmen, baden en alles wat gevaar kan opleve ren, is beslist verboden. Dit zullen% de ouders en ook de kinderen moeten we ten. Nu zullen er wel uitsluitend kinderen worden uitgezonden, van wie men verwachten kan, dat zij ge hoorzaam zullen zijn, maar toezicht blijft immer noo dig. Wie wil ons nu eens flink helpen? We komen met iets nieuws en het nieuwe lijkt vaak vreemd. Maar wie even over de zaak wil nadenken, zal het met ons eens zijn, dat het jammer zou zijn, als ze zou mislukken door gebrek aan medewerking. We hebben veel adressen noodig van kindervrien den, die nu eens drie weken lang voor pleegouders willen spelen. Helpt ons nu eens flink! Dan lukt ons plan zeker. Meerdere inlichtingen verschaft zeer gaarne de heer J. Komrij. Voor de afd. Amsterdam N. O. G. P. K. VAN DOORNIK. H. SCHUTTE. J. KOMRIJ. Amsterdam, Eerste Llelmersstraat 218. MANIFEST. Aan de leden van de vier organisaties-. Waarde Vakgenooten! Door de patroonsvereenigingen, aangesloten bij het landelijk „Verbond van Sigarenfabrikantenvereeni- gingen," is als antwoord! op de door ons geproclameer de stakingen tot uitsluiting besloten van alle georga niseerde werklieden, aangesloten bij onderstaande or ganisaties, omdat door -dezen niet is voldaan aan den eisch der patroons, om de genoemde stakingen vóór 6 Februari op te heffen. Alleen de Amsterdamsche vereeniging heeft dit be sluit tot uitsluiting niet uitgevoerd. Hierdoor is in den stand van onze actie een belang rijke wijziging gekomen, waarvan de gevolgen nog niet met juistheid vastgesteld kunnen worden. Wij we ten, dat g'ij met kalmte dezen strijd afwacht en den patroons zult toonen dat het u ernst is met uwe eischen en dus niet voor deze daad der patroons zult terugdeinzen. Hoelang deze uitsluiting zal duren, is natuurlijk niet bij benadering te zeggen, doch ^ijn overtuigd, dat wij niet eerder de fabriek zullen ingaan alvorens in onze materieele positie verbetering gebracht is. De strijd zal dus hevig worden, d-och van ons eendrachtig optreden zal het afhangen of wij hierdoor eene lande lijke regeling zullen verkrijgen, waarop wij reeds lang hebben gehoopt. De fabrikanten hebben gemeend het zwaard te moeten hanteeren, doch1 gij zult dezen aanval weerstaan, toonen, dab gij geloof hebt in ons goed recht en ons uw vertrouwen blijven schenken. Deze uitsluiting is zoo schandelijk, dat wij met ze kerheid kunnen zeggen, dat -de geheele arbeidersbewe ging alle kracht zal bijzetten, om ons tot de overwin ning te voeren. Doch ook in andere kringen is men ons sympathiek gezind, omdat men ook daar overtuigd is de heeren fabrikanten hebben dit óók erkend dat de materieele positie d'er tabaksbewerkers nood wendig moet worden verbeterd. Moreel staan wij dus zeer sterk, en dat zal ons de kracht geven den Strijd tot een goed einde te brengen. Ten slotte: de patroons hebben gehoopt, dat onze menschen, door de bedreiging met uitsluiting, on trouw aan het vaandel' der organisatie zouden worden. Dat is echter niet gebeurd; die hoop der patroons is niet verwezenlijkt. Doch zeer waarschijnlijk zullen zij nu vóór het in gaan der uitsluiting u verzoeken voor uw lidmaat schap te bedanken, opdat u zult kunnen doorwerken op de door bun gestelde voorwaarden. Dat zal dan de laatste troef zijn, die de fabrikanten uitspelen om het spel nog voor een deel' te winnen. Dat is het laatste middel wat zij nog kunnen aan wenden, om eenige onzer leden afvallig te maken, en te trachten, hiermede hunne positie te redden. Wel een bewijs, dat de heeren nu reeds met hun be sluit tot uitsluiting verlegen zitten. Vrienden! Kameraden! Er staan thans1 voor u groo-, te belangen op het spel; gij weet, het gaat om de ver betering uwer toestand en mioreele verheffing; gij zult dat zeker op dit gewichtig oogenblik niet verge ten, en wij vertrouwen dan ook, dat uw eenig ant woord op de vraag der patroons, of ge op de door hun gestelde voorwaarden wilt blijven werken, „Neen" zal zijn. Bedenkt wel, het is onze eer en onze trots, voor nu en voor de toekomst, wanneer niet één der werklieden zich bereid verklaart op die voorwaarden den arbeid te hefvatten. Ook de onvereenigden wekken wij met nadruk op, zich aan onze zijde te scharen. Namens de hoofdbesturen der vier organisaties Voor den Christelijken Bond. K. KRUITHOF, Voorzitter. O. C. VAN BOOM, Secretaris. Voor den R. K. Bond: J. KOK, Voorzitter. J. KAREL, Secretaris. Voor de Federatie: H. MILTENBURG, w.n. Vöorz. C. WOLF, w.n. Secretaris. Voor den Ned. Bond: H. J. BRUENS, Voorzitter. F. BOMMER, Secretaris. Ingezonden uiededeelinKen. EEN NIEUWE VROUWEN-INDUSTRIE IN DEN EIFEL. In den Eifel isi een nieuw beroep voor vrouwen ge komen, n.l. het aankleeden van poppen. In „der Tag" schrijft iemand) daarover het volgende: „Op mijn vraag naar de poppenwerkplaats'^ voerden een paar kinderen mij in triomf naar een klein, scheef huisje, in een smalle achterkamer, waar aan den wand kartonnen doozen van allerlei grootte waren opge steld. Het was Zondlag en de arbeid: rustte. Doch ik had geluk -en vond! een „poppenjuffrouw" druk bezig eeu voorname bruid! uit den Eifel het met goud be werkte, bruidamut'sje op het stroogele haar te zetten. Een schortje van grasgroene zijde bolde over den don keren wollen rok van de pop. De schouders werden be dekt door een katoenen doek, waarin bloemen van al lerlei kleuren schitterden. Schel en bont waren ook de kousen, met zichtbare trots: liet de werkster haar arbeid zien en d'at het gelukt was, verrieden haar mijn blikken. Ook toonde ze mij: den bruidegom. Die was niet zoo bont gekleed! als de bruid, hij droeg een ge bloemd' zijden vest met gouden knoopen, een korte la- kensche jas en een bontgestreepte broek. Het leukste was de hooge zwarte hoed, die volgens oude modellen heel natuurgetrouw was nagebootst. En omdlat eeu bruidispaa-r gewoonlijk ook een gevolg heeft, waren er een dozijn vrouwen en mannen in feestdos bont als een kermiskraam. In de poppenwerkkamer opende men de eene doos na de andere en te voorschijn kwamen aardige Eifeler

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 10