DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. im. No. 39 Honderd en vijftiende Jaargang ZATERDAG 15 FEBRUARI. A Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Het electrisch bedrijf en het voor- gestelde tarief. B N N E j^L A ND" ALKMAAR, 15 Februari. Wat een staartnummer volgens menschen, die be weren, dat ze het weten onze persoonlijke ervaring reikt helaas, niet zoover! is in de loterij, schijnt een jaartal, dat op een 3 eindigt, in deze gemeente voor de verlichting te zijn. In het jaar 1853 toch kwam hier ter stede een particuliere gasfabriek, in 1873 werd de prijs van het gas verlaagd) van 161/., cents per kub. meter tot llVz cents, in 1883 kreeg men gemeen te-exploitatie, in 1893 werd de fabriek belangrijk ver beterd, in 1913 begint het electrisch bedrijf. De ge meente treedt dit jaar, behalve als fabrikante van gas, op als koopvrouw in electrischen stroom voor licht en kracht. Zij heeft, toen zij het plan hadi opgevat, om haar zaken uit te breiden, overwogen, of zij zelve ook als fabrikante zou optreden, dan wel of het voor haar voordeeliger was in te gaan op een der twee aanbie dingen, welke haar inmiddels hadden bereikt. Zij nam een adviseur in den arm den heer X. J. Singels, directeur van het gemeentelijk electrisch bedrijf te 'a-Gravenhage die haar voorrekende, dat zij het duurst uit zou zijn, indien ze zelf een electriscbe cen trale ging oprichten, dat de aanbieding van de West- Friesche Centrale in den beginne voordeeliger dan die der Kenn. Elec. Centr. was, dat dit verschil later even wel kleiner werd. Op grond van deze inlichtingen, en daar de adviseur; had bewezen op zijn tijd ook koop man te kunnen zijn, en de voordeeligste voorwaarden voor de gemeente had weten te verkrijgen, besloot de gemeente de K. E. M. als haar leverancier aan te stel len» Gemeente en K. E. M. sloten gezamenlijk een stroomleveringscontract, waarbij de gemeente ver klaarde van de K. E. M. de benoodigde electriciteit te koopen en de K. E. M. zich verplichtte deze electrici teit ter beschikking' te stelen voor 2,5 cents per kilo watt uur, terwijl! heti verlies tegen 1.25 ets. per een heid berekend wordt en de gemeente bovendien beeft te betalen voor do eerste 50 K.W. 80, voor de twee de 50 K. W. 70, voor de derde 50 K. W. 60, voor meerdere 50 K. W. 50, alles per jaar en per K.W. De kosten van aanleg van het kabelnet der gemeen te werden op 97.000 geraamd, de exploitatiekosten op 12.923. Door een voedingskabeli komt de stroom van de cen trale te IJmuiden naar hier. Natuurlijk moest de gemeente de zekerheid hebben, dat zij ten allen tijde als koopvrouw hare afnemers zou kunnen bedienen. Er werd dus vastgesteld, dat de Maatschappij steeds voldoende reserve moet hebben en dat er iemand van de gemeente in, de centrale moet worden toegelaten, wien aangaande het technisch be drijf al© inlichtingen moeten worden verstrekt. Mocht de Maatschappij in gebreke blijven stroom te leveren, zonder dat er overmacht aanwezig is, dan zal' zij voor elke storing een boete van 100 per uur *of gedeelte van een uur, da.t deze storing geduurd zal) hebben, moeten betiflen een storing van kortoren duur dan 5 minuten zal hierbij niet in aanmerking genomen worden, wanneer zich in dezelfde maand een dergelijke storing' niet meer heeft voorgedaan. De gemeente raad heeft, zoo de Maatschappij in gebreke blijft, het recht, door een enkele opzegging de overeenkomst te doen eindigen op een door hem te bepalen tijdstip. De Maatschappij moet in dat. geval aan hare verplich tingen blijven voldoen tot den, dag, waarop de over eenkomst eindigt. De stroomlevering zal moeten be ginnen uiterlijk 1 Mei 1913, blijft de Maatschappij in gebreke, dan verbeurt zij een boete van 300 per week. De Maatschappij zal dus wel' zorgen, dat zij op tijd gereed is. Zal de gemeente het ook zijn? Wij weten, dat er inwoners zitten to wachten op electrischen stroom en stellig zou het in de gemeente op hoogen prijs gesteld worden, indien een desbetreffende ver zekering kon worden gegeven, waardoor anders lui dende geruchten wordt er niet reeds gezegd, dat- het Wel September zal worden voor er stroom wordt gele verd? te niet wei-den gedaan. Als zekerheid dat de Maatschappij aan hare ver plichtingen zal voldoen heeft de gemeente een be hoorlijke waarborgsom in haar bezit -de Maatschap pij heeft een bedrag van 10.000 moeten storten. Natuurlijk zijn er ook wederzijdsche verplichtingen. De Maatschappij mag gedurende den duur van de overeenkomst binnen de gemeente zonder toestemming van Burgemeester en Wethouders geen electrischen stroom, in welken vorm ook, noch om niet, noch tegen vergoeding leveren aan anderen dan aan de gemeente. De gemeente verbindt zich harerzijds om zoolang de overeenkomst met, de Maatschappij loopt de voor de openbare verlichting en voor stroomlevering- aan particulieren benoodigde electriciteit uitsluitend te betrekken van de Maatschappij. Zij verbindt zich voorts aan geene andere personen of lichamen dan aan de Maatschappij te zullen toestaan voor levering van electriciteit binnen do gemeente geleidingen aan te leggen of te hebben in of over do openbare straten of wateren, behalve ten dienste van tram of andere tractiebedrijven. De Maatschappij vrijwaart de Gemeente voor alle gevolgen van ongevallen en schaden, welke aan der den mochten worden toegebracht' tengevolge van de uitvoering van werken ingevolge deze overeenkomst door of voor de Maatschappij gemaakt, of die een ge volg zijn van de aanwezigheid van de aan de Maat schappij toehehoorende electrische geleidingen en in richtingen, behalve voor zoover die ongevallen of schade zijn veroorzaakt door onrechtmatig ingrijpen van derden. De overeenkomst kan uitsluitend door de Gemeente Alkmaar opgezegd worden, met inachtneming van een opzeggingstermijn van 18 maanden. De duur der overeenkomst zal minstens 10 jaar be dragen, te rekenen vanaf den dag waarop voor het eerst op regelmatige wijze stroom door de M. aan de Gemeente geleverd is. Opdat de gemeente echter het recht zal hebben het contract te doen eindigen, moet zij voor het eindigen van deze overeenko.mst 3.500.000 kilowatturen nuttig afgenomen hebben. Indien echter de overeenkomst 15 jaren of langer zal geduurd hebben is de Gemeente vrij haar op te zeggen, onafhankelijk van de totale afname van electrische energie. De Maatschappij is niet verplicht langer dan tot 1 Januari 1938 stroom te leveren tenzij anders mocht worden overeengekomen. Door liet sluiten van da.t contract kan de gemeente dus als koopvrouw optreden. Maar zij dient klan ten te krijgen en moest dus allereerst vaststellen, te gen welken prijs zij haar koopwaar wilde leveren. Haar adviseur ried haar aan heb te stellen tarief aannemelijk te maken. En zorg vooral zei hij dat je een z. g. n. dubbel tarief neemt, daar vaar je zelf het best bij en je krachtverbruikers zullen wat- blij met je zijn. Het spreekt wel vanzelf, dat bij het iets anders zeide. Hij betoogde, dat men door het dubbel tarief in staat is de belangen, zoowel van het electrisch be drijf, als die van de krachtverbruikers gezamenlijk te dienen. Dit dubbel tarief berust hierop, dat men den krachtverbruikers de electriciteit tegen een goedkoop tarief aanbiedt, gedurende die uren van het etmaal, waarop weinig of geen licht aan de centrale ontno men wordt, doch dat men hen een betrekkelijk duren prijs van de electriciteit laat betalen op de uren van het maximum lichtverbruik, dat is dus in de winter maanden van 410 uur en in de lente- en herfst maanden van 610 uur. Gelijk men weet hebben B. en W. thans den Raad het volgende tarief voorgesteld: De per electrische eenheid te betalen prijs is: a. Voor kracht.- of verwarmingsinstallaties kleiner dan 3 K. W. een tarief van 10 ets. per eenheid (K. W. uur). b. Voor kracht- of verwarmingsinst-allaties grooter dan 3 K. W. een dubbeltarief en wel 20 ets. per een heid gedurende de uren van 410 uur des avonds in de maanden November, December, Januari e,n Febru ari en gedurende de uren van 610 uur des avonds in de maanden September, October, Maart en April; gedurende de overige uren 5 ets. per eenheid. c. Voor verlichtingsdoeleinden, hijschinriehtingen en alle huiselijk gebruik, 22 ct. per eenheid. Bij een gebruik van meer dan 1000 per jaar in één perceel wordt een rabat van 25 pOt. over het meerdere toegestaan, waarvan de afrekening' plaats vindt aan het einde van ieder kalenderjaar. Met verbruikers, die in bet geheel meer dan 10.000 eenheden, voor licht en kracht, per jaar verbruiken, kunnen Burgemeester en Wethouders bijzondere over eenkomsten aangaan. Wij merken hierbij op, dat een tarief van 20 ets voor licht neerkomt op een gasprijs van 6 cent per M3. en 1 K. W. op 1,36 P. K. wordt gerekend. De burgemeester heeft de vaststelling van dit ta rief geplaatst op de agenda der raadsvergadering van Woensdag en daardoor de gelegenheid ontnomen, zoo niet aan de raadsleden, dan toch aan de gemeentena ren, om zich over deze belangrijke aangelegenheid een meening te vormen. Hoe kan men zich in die paar dagen de daarvoor noodige gegevens verschaffen, hoe kunnen belanghebbenden zoo gauw beoordeelen of het tarief aan de verwachting beantwoordt, dan wel of er wijzigingen wenschelijk zijn, welke voor de toe komstige afnemers van belang zijn, zonder dat het gemeentebelang' zich daartegen persé verzet? Wij meenen dat er alle aanleiding is om met na druk den Raad te verzoeken Woensdag het tarief en de voorwaarden niet vast te stellen. Wij1 weten, dat er door enkele middenstanders, met prijzenswaar- digen ijver, pogingen zijn aangewend om gegevens ten opzichte van tarieven en voorwaarden in andere gemeenten te verkrijgen ten einde vergelijkingen te kunnen maken, maar natuurlijk kan dit onderzoek bij lange na niet volledig zijn. En toch mag worden ge- eischt, dat de zaak van alle kanten kan worden beke ken. Er zijn heel wat vragen te stellen. Van waar bijv. dat, blijkens do laatste statistiek van electrici- teitsbedrijven in de gemeenten Amsterdam, Arnhem, Delft, Dordrecht, Enschede, Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Heerlen, Maastricht, Nijmegen, Tilburg', Utrecht, Veendam de tarieven of voor licht öf voor kracht lager zijn en te Almelo, Delfzijl, Loos duinen, Naaldwijk, Rotterdam, Soest hooger dan de thans door B. en W. voorgestelde? Moeten deze ver schillen misschien worden toegeschreven aan toevalli ge gunstigs of ongunstige bijomstandigheden? Zijn er factoren in het spel als meterhuur, welke er bijv. hier te Alkmaar niet en elders wel wordt- geheven en daar als een niet onaanzienlijke belasting wordt be schouwd? Is het dubbel-tarief voor vele gebruikers bij nauwkeurig narekenen wel zoo voordeelig als het op het eerste gezicht er uit ziet en in verhand hiermede de prijs van het gewone stroomverbruik niet wat hoog? Verdient het geen aanbeveling de aansluiting meer aan te moedigen, gelijk men in Delft deed door te be palen, dat zij, die zich het eerste jaar aansluiten dat jaar een reductie van de helft van het tarief genieten, of door de rabat-grens te verlagen, zoodat meerdere verbruikers ervan kunnen profiteeren? Waarom aan klein-industrieelen geen electro-moto- len te verhuren of op afbetaling te leveren gelijk te Arnhem geschiedt, of de gelegenheid te openen abon nementen te sluiten, zooals mon bijv. te Delfzijl deed, waardoor aan kleine verbruikers ook kleine winke liers electriciteit geleverd wordt op gelijksoortige voorwaarden, als dat aan g^sverbruikers door den muntgasmeter geschiedt? Wij stelden deze reeks vragen slechts óm aarzeling te wekken, in de hoop daardoor er toe medetewerken, dat alvorens de Raad een beslissing neemt, welke overijld' zou zijn zoo ze Woensdag viel, aan belang stellenden en zij, die dit kunnen worden, ruimschoots gelegenheid wordt gegeven, zich op de hoogte te stellen en mogelijke wenschen kenbaar te maken. Want het moge hier een technische kwestie gelden, het is daarom niet uitgesloten, dat er door den Raad wijzigingen in het tarief worden gebracht wij her inneren bijv. aan Delft, waar de Raad het voorstel van B. en W. op eenige punten wijzigde. De gemeente, eenmaal koopvrouw geworden, moet immers trachten zich veel klanten, maar bovenal zich tevreden klanten te verwervenEn wijl zij een open bare koopvrouw is, kan zij dit niet beter doen, dan door haar toekomstige afnemers in staat- te stellen haar hun meening te zeggen, voor zoover deze mocht -afwijken van hetgeen zij zich ten aanzien der prijzen voorgenomen had. EERSTE KAMER. De algemeene beschouwingen over de staatsbegroo- ting werden in de gisteren gehouden zitting geopend door den heer Reekers (R. K.) Spr. noemde de grief van machteloosheid der christelijke beginselen in het staatsbestuur onbegrijpelijk. Verdwijnt de rechtsche meerderheid, dan krijgt men, zoo betoogde spreker, -een overwicht van de socialis ten, want een vrijzinnig kabinet op de basis van eigen meerderheid achtte hij uitgesloten. Verder verdedigde hij de weigering van subsidie aan de vereeniging Zedelijke Opvoeding. De heer Pianssen (A.-R.) bestreed breedvoerig de rede, door mr. Van Deventer gehouden bij de be handeling van de Indische begrooting in de Tweede Kamer. De heer Van der F'eltz (V. D.) besprak het algemeen beleid der regeering. Spr. wees op ver schijnselen van toenemende scheiding' onder ons volk, en hij keurde af, dat- de regeering door verschillende maatregelen een domper zet op het streven van de vrouw naar zelfstandigheid. Hij verweet- aan de regeering het ignoreeren van de vrouwenbeweging; zij onthoudt aan de vrouwen zelf het kiesrecht, handelt meer naar de stembusbelangen van de christelijke partijen en brengt allerminst de oplossing- van de kiesrechtkwestie. Wel wil zij geven een aanzienlijke uitbreiding van de macht der Kroon. I11 hare werken streeft zij naar staatsvoogdij en staats socialisme. De heer Van der Does de Willebois (R.-K.) bepleitte bevordering van de christenzending' in Nederlandsch-Indië. De heer O rem er (U. L.) drong o.m. aan op drooglegging van de Zuiderzee. De heer W o 11 j e r (A. R.) zeide, dat de rechter zijde evenveel recht heeft voor haar onderwijs uit de schatkist te putten al's1 de linkerzijde. Wij vragen gelijkheid, geen privilegies, zei spr. te gewagen van de helft der werkkracht, in plaats van 1/8, verworpen, met 36 tegen 24 stemmen (rechts tegen links). Gemengd nieuws. POKKEN TE LOSSER. Te Groiiau zijn verscheidene personen, die daar per trein aankwamen, teruggezonden, omdat zij niet in het bezit waren van een bewijs van herinenting, waar om aan het station te Enschede de reizigers1 werden gewaarschuwd, met het gevolg, dat meerderen de reis afbraken om zich te Enschede te laten vaccineeren. UIT EGMOND AAN ZEE. I11 de laatst gehouden raadsvergadering merkte de heer Zwaan na lezing der notulen op, dat hij ep. eenigd andere leden bij het besluit tot overname van straten begrepen hadden dat voortaan altijd aan straten ge bouwd zal worden, vandaar dat hij meende dat öf zij het niet duidelijk verstaan hebben of de voorzitter zich verkeert heeft uitgedrukt en dat hij daarom aan merkingen maakte op de notulen. De heer Snoeks wasi het hiermede geheel eens. De voorzitter zeide, d«at genoegzaam blijkt uit de Bouwverordening, dat ook aan zandwegen gebouwd mag' worden, mogelijk ook dat- hij eens -een verkeerd antwoord heeft gegeven, er is toen zoolang gepraat, maar het neemt niet weg, dat het voorstel van B. en W. ten slotte in stemming is gebracht; in ieder geval de notulen zijn goed en deze kloppen geheel met een der Alkmaa.rsche bladen. De heer Conijn merkte den heer Zwaan op dat ge- diiscuscerd mag zijn over bouw aan straten, doch dat neemt niet weg dat het totaal niets met het- voorstel van B. en W. te maken had» De voorzitter bracht thans in stemming de al of niet goedkeuring der notulen. Deze werden goedge keurd met aller stem, uitgezonderd van de heeren Zwaan en Gul die zich buiten stemming hielden. Hierna werden de laatste notulen gelezen en goed gekeurd. Een adres dei' feestcommissie voor 1913 werd in handen van B. en W. gesteld. Aan den onderwijzer R. van der Bij werd, ingaande 1 April 1913, eervol ontslag verleend. Op een adres van ingezetenen en der Huurwnar- borgvereeniging resp. de prijs der stratenovername te verminderen en te laten vervnllen en in verband met bet gehoorde in de vorige raadsvergadering stelden Burg. en Wet-hs. voor: de Gemeente zal straten aanleg'gen tegen betaling van 10 per strekkenden meter en 5 zoo aan slechts één kant gebouwd wordt, terwijl de bouwer 5 jaar on- derhoudplichtig blijft. Voor bestaande straten zal elke overname-aanvrage afzonderlijk behandeld worden. Dit voorstel werd 11a eenige. bespreking in principe aangenomen; tegen stemde de heer Gul. Daarna ging de Raad over in geheim Comité ter behandeling van een verzoek omtrent grond naast de vroedvrouwswoning. TWEEDE KAMER. De behandeling van het ontwerp tot regeling van de invalid!teits- en ouderdomsverzekering werd giste ren voortgezet. He-rvat werden de beraadslagingen over art. 60 en de amendementen daarop van den heer Duys. De heer Goeman Borgesius (U.-L.) was overtuigd, dat duizenden, hoewel zij meer dan éénder de van hun vroeger loon verdienen, toch in zulk een deerniswekkenden toestand verkeerpn, dat zij voor een uitkeering wegens, invaliditeit- in aanmerking belmo ren te komen. Spr. stelde met 9 andere leden bij amendement voor, dat de invaliditeit-srente niet kan worden ingetrokken, nadat de verzekerde, aan wien die rente is toegekend, den leeftijd van 60 jaar heeft' bereikt. De beer Salens (R. K.) zeide, dat- de rechter zijde niet zal meedoen aan den wedloop om de zaak nog mooier te maken en alles in het honderd te, stu ren. Hij sprak in afkeurenden zin over de indiening van het amendement-Borgesius. Minister T a 1111 a zeide niet te weten, waar vandaan hij het geld zou kunnen halen, dat bij aan neming van de amendementen noodig zou zijn. De heer Goeman Borgesius repliceerde. Hij wijzigde zijn amendement zoodanig, dat er in wordt gesproken van blijvend© invaliditeitsrente. Spreker merkte op dat de rechterzijde veel beter deed met te spreken dan om politieke redenen te zwij gen. Waarop de heer Do S a v 0 r n i n Lobman in liet midden bracht dat de rechterzijde geen lust heeft te spreken over geïmproviseerde amendementen. Na verdere discussie, waarbij het soms zeer heitig toeging, werd het amen demon t-Duya, om in art. 00 UIT SCHERMERHORN. Vrijdagavond hield onze afdeeling van den Bond voor Staatspensiouneering een druk bezochte propa- gauda-a-vond. Nadat een zangkoor onder leiding van den heer Plevier het „Op voor de grijsheid" had gezon gen, hield de lieer IJzerman, voorzitter der afdeeling, eene openingsrede, waarin hij besprak, hoe op dit oogenblik de' kansen voor de staatspensionneering staan. Hij weesi op den g'roei der volksbeweging' voor het. staatspensioen, en hoe daartegenover de regeering' aan het- volk oen dwangverzekering wil' opdringen. Na de nadeelen van Talma's invaliditeitswet te heb ben uiteengezet, liet hij do houding van de politieke partijen tegenover liet- staatspensioen de revue passee- ren, en wees o.a. op het halfslachtig standpunt der vrijzinnige concentratie. Ten slotte wekte hij de ver gadering op om bij de aanstaande verkiezingen hun stembiljet to gebruiken, en om door krachtige pro paganda de macht te vormen, die het eenige middel is om den tegenstand te breken. Hierna werd door de tooneelvereenig-ing „Amieitia" opgevoerd het stuk „Poppekastje" of „Oud en Arm." De opvoering van dit stuk was onberispelijk 'en wel in staat het verschrikkelijke van den toestand aan té toonen, waarin vaak oude arme menschen verkeeren. Hierna spoorde de voorzitter de aanwezigen aan zich als lid van den Bond op te geven, waaraan door 10 personen gevolg werd gegeven, zoodat de afdeeling thans 77 leden telt. De voorzitter bracht dank aan degenen, die hun me dewerking tot den avond verleenden. UIT IIEER-IIUGOWAARD. De vergadering der Prot. kiesvereeniging „Burger plicht" werd gehouden in het lokaal van den heer Pij per. De voorzitter, de heer Je. Met-, opende de verga dering, allen welkom heetend© en wijzende op het groote gewicht van het jaar 1913, waarin de verkie zingen voor gemeente, provinciale- en Generale Sta ten moeten plaats hebben. Uit de rekening van den penningmeester, den heer C. de Boer, bleek, dat tegenover 107.121 ontvangsten J 56.70 uitgaven stonden, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van 50.426. Na door een com missie te zijn nagezien, werd deze rekening goedge keurd en ontving de penningmeester -den dank dor vergadering voor zijn gehouden beheer. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Akker man, Jc. Blom, D. Schagen en Jc. Met,, werden als zóódanig herkozen, terwijl voor de vacature in wijk 1 werd gekozen de heer D. Ilartenbcrg en voor de vaca tures in wijk 4 de heeren P. Blauw en C. Kroon. Met algemeene stemmen werd jhr. mr. P. van Fo ri est candiilaat gesteld voor de Tweede Kamer. Nadat nog door den secretaris het jaarverslag was uitgebracht, werd de vergadering gesloten. KORTE BERICHTEN. De nog steedsvoortvluchtige „mevrouw Ro- meijn" werd gisteren door de rechtbank te Amsterdam wegens de bekende handelingen veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. In hot Kanaal te Wemeklinge is gisternacht een met aardappelen geladen schip gezonken. Door administratief en technisch personeel der artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. aangeslagen

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 5