Extra koopj es in Porsekio Aardewerk Chronische Hoest Emulsion Balans-Opruiming. DE REORGANISATIE VAN HET LEGER. VOLKSKUNST. Grand Bazar Francais. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Gemengde mededeelingen. EEN HOND ALS VETERAAN. December 1910. Bovendien beeft, bij destijds van den Krijgsraad te Arnhem 4 vonnissen gehad. Daarvan waren twee wegens desertie, 4 en 8 maanden straf, en twee wegens diefstal onder verzwarende omstandig heden, straffen van 3 jaar- en 2 jaar. Ilij oefende ook nog d© praktijk uit van Evangelist en Catechiseer meester te Bathmen, doch week na hot Zutphensche vonnis naar Brazilië uit. Hij praktiseerde daar als homoeopathiscli genees heer. Hij geeft op dat hij er vijf maanden voor ge studeerd heeft en bevoegd is de praktijk uit te oefe nen. Hij is van plan in verzet te komen tegen het Zutphensche vonnis. AUTO-ONGELUK. De auto van Prins Hendrik, waarmede Z. K. H. een tochtje deed, overreed gisteren, naar de „Maan dag-Courant" meldt, in de hoofdstraat van Niederheim een vjjfjarig kind. De Prins deed het zwaarverwonde kind naar het stedelijk gasthuis vervoeren. Den be stuurder treft geen schuld, daar het kind uit een woning kwam loopen en plotseling voor den auto stond. EEN SNUGGER RAADSLID. Aau ,,Het Vad." meldt men als „historisch" Het gebeurde in een dorpje nabij Amsterdam, dat een vroede vader zich als verdediger der belangen van eenige ingezetenen opwierp, welke ingezetenen veel last van de bewoners van eenige woonwagens hadden, die zich nabij hun erven hadden gekampeerd. Dezer dagen stapte Z.E.A. naar het Raadhuis om den burge meester van de zaak op de hoogte te stellen. De bur gemeester beloofde hem1 de nomaden met den sterken arm te doen verwijderen, waarop het Raadslid heel ge wichtig uitriep: „Juist burgemeester, laat ons de wet toepassen, waarvoor hebben wij anders een Hinderwet en Veiligheidswet,.,..," Het voornemen bestaat, naar de Asser Courant meldt, om de nieuwe organisatie bij het wapen der in fanterie op 1 April a.s. slechts gedeeltelijk in te voe ren. Op dien datum zullen n.l. slechts de Januari-ba- taljons worden geformeerd, terwijl de oprichting der najaars-bataljons eerst tegen October wordt verwacht. Hierdoor kan ook de promotie in de hoogere offi ciersrangen eerst omstreeks 1 October verwacht wor den. EEN KAASMARKT. Zaterdagavond besloot de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort in te gaan op de conclusie van het rapport uitgebracht door een commissie uit de Ka&ner belast met eeu onderzoek naar de wensche- lijkheid van het stichten van een kaasmarkt te Amers foort welke conclusie luidde den Raad te verzoeken stappen tot oprichting eener kaasmarkt te doen. Uit het onderzoek dat de commissie heeft ingesteld is ge bleken dat tal van kaashandelaren in de omstreken van Amersfoort ook in verband met den handel op het buitenland zulk eeu markt van veel gewicht ach ten. Het Bestuur der Noord-Hollandsche Vereeniging voor Volkskunst hield hare eerste vergadering in dit jaar op Zaterdag 15 Februari onder presidium van den heer E. L. von Saker in de l^oekerij van het museum van kunstnijverheid te Haarlem. Mejuffrouw M. van Hasselt werd tot secretaresse benoemd inplaats van mejuffrouw Cement, die haar ontslag had aange vraagd. Medegedeeld werd, dat er wordt getracht het maken van origineel speelgoed onder de landelijke be volking te bevorderen. Een wandelleeraar zal op de tentoonstellingen van Huisvlijt waar zulks door de be sturen wenschelijk wordt geacht, worden werkzaam gesteld. Verder zal er krachtige propaganda worden gevoerd teneinde werkstukken van de oude Volks kunst op te sporen en de nieuwe volkskunst te bevor deren. UIT BERGEN. In de hedenmorgen gehouden raadsvergadering, waarop we morgen terugkomen, verklaarde de raad na bespreking zich er tegen om inwoners, die reeds een gasleiding in hun huis hebben, vergoeding te ge ven, wanneer ze zich direct aansluiten bij de electri- sehe verlichting. Op voorstel van den voorzitter werd besloten het adres van de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, houdende verzoek tot toekenning van een jaarlijksch subsidie van 150, aan te houden tot de volgende ver gadering. I)e heeren Maschmeijer, Baltus en Swaan verklaarden veel voor inwilliging van het verzoek te gevoelen, omdat het een levensbelang voor Bergen geldt; de heer Maschmeyer drong er dan ook op aan, spoedig te beslissen aangezien het nu de tijd van de reclame is. Het aan den Kanaaldijk onder deze gemeente gevonden rijwiel werd gisteren door den eigenaar te ruggehaald. Deze had in den bewusten nacht te veel aan Bachus geofferd. Gelukkig voor hem dat het rij wiel in goede handen terecht gekomen is. Intusschen een goede leer oom voortaan de matigheid te betrach ten. KORTE BERICHTEN. Zaterdagochtend heeft een wagen met een vracht van 9000 kilo een der stijlen van de schipbrug over den IJ «el te Deventer doormidden gereden. De brug is zwaar beschadigd. Het verkeer zal eenige da gen gestremdi zijn. Bij een opkooper te Loosduinen bood een beken de rijwieldief een fiets te koop aan, toen juist de Delftsche recherche daar op onderzoek was. De man werd gevat, maar wist geboeid te ontkomen. De politie te Wester voort heeft in beslag geno men het lijk van een 26-jarige vrouw, ongehuwd, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag plotseling is gestorven. Op last van de justitie is het lijk ter ge rechtelijke schouwing naar Arnhem overgebracht. Aaft de werf der N. V. voorheen Rijkee en Co. te Rotterdam hebben de klinkers het werk gestaakt. In verband met deze staking zijn met ingang van he den de scheepsbouwers, ten getale van 300 man, ont slagen, Een kindje van oen arbeider te Emmer-Oom- pascuum is Zaterdag jammerlijk verdronken in een e.g. veenraai. Toen Vrijdagmorgen een kapelaan te Wessem uit de kerk huiswaarts keerde, kreeg hij nabij zijn wo ning een aanval van beroerte en was plotseling oen lijk. Eenige lezers van de N. Crt. brengen het ont staan van een keelaandoening in verband met de aan wezigheid van een plataan in de onmiddellijke nabij heid van hun slaapkamer. Gisteren heeft te Amsterdam een 17-jarige jon gen, die in staat van dronkenschap verkeerde, een 13- jarig meisje met een pistool in den rechterwang ge schoten. Hij werd in verzekerde bewaring gesteld. Toen Zaterdag bij het vertrek van den Parij schen trein uit den Haag door een der conducteurs de portieren werden dichtgeworpen had een der reizigers het ongeluk met drie vingers daartussehen te komen. Waarschijnlijk zal hij een der vingers moeten missen. Laatite berichten. PROF. Dr. C. H. VAN RHIJN. t GRONINGEN, 17 Februari. Alhier is hedenmor gen op 63-jarigen leeftijd overleden prof. dr. C. H. van Rhijn, hoogleeraar in de theologie. VERMOORD? KONSTANTINOPEL V. D. 17 Februari. Naar verluidt, zou Enver Bey vermoord zijn. Ingezonden Mededeelingen. lll—W»l— II I— I II De geregelde Goederen met 10 0/0 korting. Reguliersbreestraat. Amsterdam. DE POKKEN. Er zijn geen nieuwe gevallen van pokken geconsta teerd. Gisteren zijn twee bewoners der Overdiestraat, wier huizen reeds bewaakt werden, naar het St. Elisa beth's gesticht ter observatie overgebracht. Van de gelegenheid tot- kostelooze inenting wordt nog steeds druk gebruik gemaakt. BOSBOOM TOUSSAINT-HULDE. A.s. Zaterdag zal in het stadhuis de eindvergade- ring plaats hebben van de Bosboom-To ussaint.-com missie. Voordat de commissie wordt ontbonden, wordt aan het gemeentebestuur een fraaie oorkonde aange boden, welke ten stadhuize zal herinneren aan de hul de, die verleden jaar aan mevrouw Bosboom-Toussaint is gebracht. INTERNATIONALE ORDE DER GOEDE TEMPELIEREN. Zaterdagavond hield de loge Alkmaar van de In tern. Orde der goede Tempelieren in het gebouw „Waakt en Bidt" haar eerste openbare vergadering. De spreker van den avond, de heer L. v. cL Have, leidde zijn rede in met het stellen van de vraag: Mo gen wij zeggen dat de wereld vooruitgaat Blijkens de vele goede dingen die tot stand kwamen, als: va- cant.ie-kolonies, sanatoria, afschaffing der slavernij, reclasseering der gevangenen, het Roode Kruis enz. mogen wij zeker zeggen, dat vele toestanden verbeterd zijn. Wij denken aan 't Roode Kruis, nu de bloedige oorlog in den Balkan woedt, met hoeveel liefde en toewijding zich du eene menscb geheel belangloos geeft, om den ander, die door kogel of zwaard is ge troffen, het lijden te verzachten-of te redden van den dood. Dit is heerlijk en stemt ons dankbaar, maar toch, vervolgde spr., is 't eigenlijk niet dwaas om eerst opzettelijk wonden te slaan om ze dan weer te gene zen Zoo is het ook met het drankvraagstuk. Is het drankmisbruik nog niet veel dwazer, als wij zien dat het nog veel meer ellende brengt en offers vraagt dan de oorlog? Heette de slavernij terecht een vloek, omdat de eene mensch geknecht werd door den anderen; nog veel grooter slaven zijn zij, die zich laten knechten door den drank, waardoor een nog veel grooter vloek rust op land en volk, de drankgebruikers zelf worden ge maakt tot de verachtelijksten onzer Maatschappij en een bron is gevormd van onbegrensd vrouwenleed en kinderverdriet. Spreker lichtte dit toe met eenige droeve voorbeel den uit zijn eigen ervaring als goede Tempelier. Wat kan i k hiertegen doen Zie, door één vrouw werd, ten opzichte van de afschaffing der slavernij, een wereldihervorming tot stand gebracht door de Neger hut. Welnu, ook wij moeten ons zeiven afvragen Wat kan ik doen ten opzichte van het drankmisbruik, en 't antwoord' moet zijn: Naast de vele verbeteringen teweeggebracht door Sanatoria, Kinderkolonies, re classeering der gevangenen, 't Roode Kruis, afschaf fing der slavernij enz. is alleen duurzame verbetering te verwachten van geheelonthouding. Wat is onthouding? vroeg spr. Niet alleen dat wij ons onthouden van alle alcoholhoudende dranken, maar ook dat wij ons geven, ons geheel geven om an deren van die drankslavernij te verlossen, om hen te rug te geven aan gezin en maatschappij. De dronkaard is zoo dikwijls een ergernis in 't oog van den matigen, den fatsoenlijken drinker. Spreker "vergeleek het stre ven van de matigheidsbeweging bij een grooten brand waar zij allen komen aandragen met water om te blus- schen, zóólang, tot zij niets meer zien dan kleine vlam metjes, waarvan zij vertrouwen dat zij geen kwaad meer zullen doen. Zij laten dit verder voor wat 't is, totdat straks allicht de kleine vlammetjes weer op nieuw met grooter kracht om zich heen grijpen en 't blussetiingswerk nutteloos bleek. Bij alle stroomin gen dan ook om tot betere toestanden te komen meende spr. dat de geheelonthouding zeer zeker mede recht van bestaan had. Hij wees hierbij op het groote percentage gevang-enen, krankzinnigen, lijders aan vallende ziekten enz. wier lijdensoorzaak was: mis bruik van sterken drank. Het spreekt dus van zelf waar onthouding wordt nageleefd1 daar zullen vele van deze lichamelijke en maatschappelijke misères verdwijnen, meer nog, zal vreugdo voor droefheid, liefde en geluk voor armoede en ellende in de plaats treden. Daarna gaf spr. nog een kort résumé over het ont staan der Intern. Orde der goede tempelieren, haar voortreffelijken organisatievorm en het groote geduld en uithoudingsvermogen der goede Tempelieren, waardoor zij dan ook zooveel zegen op hun arbeid heb ben. Afkomstig uit Amerika, is er nu bijna geen land waar geen loge der Tempelieren wordt aangetroffen. Er bestaat dan ook een wereld-organisatie onder den naam van Supreine-Loge. Deze is verdeeld in Groot- loges, waarvan de ondergeschikte of grond-loges weer afdeelingen zijn. Allen hebben dezelfde ceremo niën, wachtwoorden en teekens. Hierdoor ontstaat gewoonlijk een hechto broederband onder te Tempe liers en kennen en helpen zij elkander altijd en overal waar zij zich ook bevinden. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door een paar aanwezigen gebruik gemaakt. De vragen werden kort en duidelijk beantwoord. Ten slotte gaven zich twee der in de vergadering tegenwoordig zijnde bezoekers op om lid te worden van de loge AlkmaaT, waarna de vergadering werd gesloten. VEREENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING^ In Januari1 verpleegden de Zusters. 47 patiënten, waarvan 4 fondspatiënten, terwijl 27 de hulp kosteloos ontvingen. Er werden 671 bezoeken gebracht waarvan 438 kos teloos en 45 aan de fondspatiënten. 3 maal werd hulp verleend bij aflegging. 2 maal werden II.H. Doctoren bijgestaan. AFD. ALKMAAR DER VEREENIGING TOT OPVOEDING VAN HALF-VERWEES DE, VER WAARLOOSDE- OF VERLATEN KINDEREN IN HET HUISGEZIN. In de ledenvergadering der vereeniging, Vrijdagavond gehouden in het Burgerweeshuis, is verslag uitge bracht door den secretaris. Daarin werd door hem o. a. geconstateerd en betreurd, dat het ledental niet toeneemt, hetgeen niet in overeenstemming is met de belangrijkheid van het werk eener dergelijke vereeni ging-. Belangrijk mag dit werk toch zeker wel heeten. Niet minder dan 29 kinderen zijn aan de zorgen der afdeeling toevertrouwd, en over het algemeen kan over deze kinderen gunstig worden gerapporteerd. Over sommigen van hen kan zelfs met groote tevredenheid gesproken worden. Het aantal leden en begunstigers bereikt in totaal nog niet 120, dat is voor een stad als Alkmaar veel te weinig. Staande de vergadering werd beraadslaagd over propaganda-middelen. De financieele toestand' der afdeeling is wel gun stig te noemen, doch daarbij dient dan ook in het oog gehouden te worden, dat herhaaldelijk verzoeken tot het opnemen van kinderen geweigerd' moesten wor den, omdat de kas het niet toelaat. Iu het bestuur der afdeeling kwam in 1912 geen verandering, in de vergadering van gisteren werd me vrouw Vinke-Harenberg, die aan de beurt van aftre ding was, herkozen. De voorzitter der afdeeling, mr. H. Boelmans ter Spill, nam in den loop van 1912 zitting in het hoofd bestuur. VOETBAL. De wedstrijden van gisteren werden begunstigd door goed voetbalweer, ofschoon 't voor de toeschou wers soms wat te frisch was. Eerst werd op het Alcmaria-terrein de wedstrijd Alcmaria IT R. A. P. II gespeeld. De Amster- damsche roodzwarten speelden beter dan de Alcmaria- nen en wonnen met 3—4). Stand met de pauze 20. Om half drie begon de wedstrijd Alcmaria Viotrix I D. V. V. De Hagenaars verschenen met 10 spelers, doch werden gecompleteerd met een R. A. P.-speler, die de rechtsmiddenplaats innam. Alcmaria had een goed elftal, dat zich tegen de vlugge doortastende D. V. V.-ers uitstekend heeft gehouden en een kleine 2-1- overwinning (die haar ontging door het niet toeken nen van een o. i. beslist geldig doelpunt) wel ver diend. In 't begin traden de Hagenaars aanvallend op en probeerden met verre schoten de verdediging te ver schalken, doch zonder succes. Twee prachtkansen werden door de Alemaria-voorhoede gemist, eens dooi den linksbinnen en vlak daarop door den middenvoor, die een heel mooie 'rush met een slecht schot besloot. De linkerwing, die zich den geheelen wedstrijd van haar beste zijde liet zien (de broeders schenen elkaar goed te begrijpen), wist een corner te forceeren, die, door den linksbuiten op de bekende fraaie wijze werd voorgezet en keurig door den rechtsbuiten werd inge kopt. Zoo bleef de stand 10 tot de rust. De keeper van Alcmaria had echter eerst nog eenige mooie scho ten, o. a. van den snellen linksbuiten van D. V. V. on schadelijk moeten maken. In de tweede helft zakte het spelpeil langzamerhand totdat D. V. V. uit een snellen doorbraak van den middenvoor via keepers handen gelijk maakte. Toen werd het spel spannend en het laatste kwartier was heel mooi. Alcmaria was sterker en kreeg driemaal achter elkaar een corner te nemen. Uit de laatste, die weer wiskundig zuiver werd voorgezet, sprong de rechtsbuiten den bal in 't doel. De Hagenaars ver klaarden echter dat 't punt met de banden was ge maakt en 't werd niet toegekend. O. i. raakte de spe ler slechts met zijn zij den bal aan. Kort daarop was het tijd en de uitslag een gelijk spel. 't Was een mooie wedstrijd. D. V. V. liet heel goed' spel zien. Van de spelers dienen: linksback, centrehalf, linksbui ten en middenvoor genoemd. Bij Alcmaria was de ver dediging uitstekend. In de voorhoede de linkervleu gel goed, terwijl de rechtsbuiten veel te weinig ge steund werd om succes te kunnen hebben. Aan de genomen maatregel, om donateurs slechts toegang te verleenen op vertoon van hun diploma, zal ook bij de volgende wedstrijden zeer streng de hand worden gehouden. Voor de maand Maart staan vriendschappelijke wedstrijden op het programma te gen A. F. 0. en tegen de Adelborsten. DAMWED8TRIJD. Gisteren werd in 't lokaal van den heer Mooij een gedeelte van den competitie-wedstrijd gespeeld voor den Ned. Dambond. Zestig dammers waren aanwezig, een ongekend aantal voor een dergeljjken wedstrijd. V. A. D. I uit Amsterdam won met 18—2 van van Damlust I (Zuidscharwoude). Damclub Haarlem I won met 16—4 van Damlust II Wormerveer II won met 12—8 van Damlust III. In de Damrubriek van a.s. Zaterdag zal op dezen damdag nader teruggekomen worden. ALKMAARSCII BIOSCOOP-THEATER. De-ze week wordt het vierde en laatste tijdperk van „do Elleudigen" vertoond. Cosette is nu volwassen en leeft met haar pleegvader Jean Valjeau, die zich Fauehelevent noemt rustig te Parijs. Op een wande ling met den ouden man ontmoet ze voor het eerst Marius, die al zijn best doet, haar te naderen. Zijn grootvader, een Parijsch patriciër, verzet zich evenwel tegen het voorgenomen huwelijk van Marius met Co sette en uit verdriet daarover voegt Marius zich bij de opstandige werklieden, waarbij het t-ot een ge vecht tusschen het volk en de gewapende macht komt en Marius gewond wordt. Javert verschijnt ook weer, als boer verkleed t-usschen de opstandelingen, om de raddraaiers gade te slaan, doch hij wordt outdekt en vastgebonden. De oude Jean Valjean bemerkt hem en wreekt zich, door zijn ouden vijand voor altijd aan zich te verplichten en hem vrij te maken. Met den ge wonden Marius vlucht Jean Valjean in de riolen, waarbij hij door een toeval door Javert wordt ontdekt; doch deze laat hem uit dankbaarheid ontsnappen. Ein delijk stemt Marius' grootvader toe in het huwelijk van beiden en na nog eenige voorvallen wordt het vol trokken. Ook het laatste deel is boeiend, evenals de vorige tijdperken. Eenige nummertjes van komisehen aard zorgen er voor dat het publiek ook hartelijk lachen kan. CINEMA AMERICAIN. „Zoon en dochter", een drama in drie afdeelingen, is het hoofdnummer dezer week, dat de aandacht voortdurend gespannen houdt. De zoon des huizes, iemand die er verbazend op los leeft, brengt met zijn uitspattingen, die de brandkast van papa, een bankier, niet ontzien, groote ellende over het huls. Hij be schuldigt van de door hem. gepleegde euveldaad den boekhouder, die het hart van zijn zuster gewonnen heeft en door deze beschuldiging een onverdiend' ont slag krijgt. De bankier moet ten slotte de betalingen staken, de zoon zakt af tot gezelschap van steeds la ger allooi. De dochter des huizes huwt met den ont slagen boekhouder en ze bereiden hun geheel aan la ger wal geraakten vader een prettlgen ouden dag, ter wijl Alwin, de zoon, na eeu langdurige Sturm und Drang-periode in het buitenland carrière begint te maken. „De wraak der Maffia" is een gekleurd drama met een levendige handeling. Behalve tot het bezichtigen van Lissabon en Opor to, biedt het programma nog de gelegenheid om den lever eens terdege te doen schudden. „De dolle kip", zeer lachwekkend, „Rigadin houdt een lezing over het alcoholisme," dito, en Max Linder als altijd. AFé-RESTAURANT LIEVENDAG. Zaterdagavond was het stampvol in bovengenoemd Café, dat, geheel vernieuwd, toen heropend werd. Ter gelegenheid van de opening gaf prof. 't Is me edso een biljartséance; tal van fraaie kunststooten werden verricht op het groene laken. De heer H. Dolmans heeft een werkelijk mooi ge heel weten te verkrijgen. Do zaal' is aanmerkelijk vergroot; "de kamer welke zich vroeger er achter be vond, maakt er nu een deel van uit. Aan de meubi leering is veel zorg besteed, terwijl de wanden smaak vol zijn beschilderd en versierd met schilderijen van Jan Bleys. De biljarts uit de bekende biljartfabriek Het Noor den zijn van de nieuwste constructie, door warme hiclit-circulatie wordt een zoo groot mogelijke zuiver heid van het biljart gewaarborgd. Wat velen zullen tooneu te apprecieeren 1 Burgerlijke Stand. GEBOREN. 16Febr. Louis Johan, z. v. Johan Adam Cornelia van den Berg en Agnieta Siemelink. Trijntje Margaretha, d. v. Johan August Volkers en Trijntje Hoek. Harmke en Anje, da. v. Pieter Dijkema en Elisabeth Noorman. 17 Febr. Antonius Theodorus, z. v. Hendrikus Antonius Theodorus Scheman en Margaretha Lover. OVERLEDEN. 15 Febr. Jan van Lienen, 79 j. Elisabeth Lam- bregts, wed. Josephus Verhulst, 90 j. Ingezonden Mededeelingen. "Kis-: belemmering in de adem haling en herhaaldelijk spuwen wijst op zwakte welke onmiddelijke aandacht vereischt. In dergelijke gevallen geeft SCOTTS Emulsion snelle en zekere verlichting, versterkt bovendien het gestel en het weerstandsvermogen op zoodanige wijze dat een spoedig herstel der gezondheid verzekerd wordt, met bevrijding van alle borst en keel aandoeningen SCOTTS (LEVERTRAAN) Doch overtuig U dat het de echte S COT FS is met den „Visscher" op de verpakking. Geen andere is zóó zuiver, zóó smakelijk of zóó zeker van uitwerking. Een hond, die reeds twee velditochten in Marokko achter den rug heeft, is nu naar Frankrijk terugge keerd met zijn baas. Het dier deed in beide veldtoch ten dienst door met verbandmiddelen of ververschin- gen onvermoeid] door de voorposten te gaan of zioh in bet heetste van het gevecht te wagen met berichten of voedingsmiddelen, zonder door een kogel te worden geraakt. Een houw met de bajonet heeft het dier echter wel opgeloopen, waarna het door de vereeni ging tot dierenbescherming met een eerehalsband en een medaille werd gedecoreerd I HET VROUWENDORP VAN PEMBROKESHIRE. In het stille Pembrokeshire in Engeland ligt. een klein afgelegen dorp, SLangwin, dat zijn gelijke nog vinden moet, want de 1105 inwoners zijn bijna uitslui tend vrouwen. Er woont slechts één man in dit En- gelsche vrouwendorpde oud© dominee Pryse. Dat er hier geen mannen leven, heeft niets met een uiting van vrouwenemancipatie uit te staan, het is een ge volg van een daar heerschende gewoonte, die traditie geworden is. In werkelijkheid zijn de meeste vrouwen gehuwd en wonen de mannen niet ver daar vandaan bij hunne fabrieken. Eeu paar maal per jaar komen ze voor een of twee dagen over. Het bestuur der ge meente berust natuurlijk geheel bij de vrouwen; een 82-jarige vrouw, Mary Palmer, is burgemeesteres en zo zwaait haar staf met een energie, die menig man lijk collega haar benijden zou. Gnlangs bracht een medewerker van de „Daily Mirror" een bezoek aan Slangwin en vervoegde zich toen ook bij Mrs. Palmer. Zij ontving haar Londenschen gast zeer vriendelijk en vertelde o.a.: „Sedert 75 jaar wordt ons dorp bijna ge heel door vrouwen bewoond en het gaat heel goed. Wij visschen, maar de mannen bouwen huizen, en om dat wij geen van alle bijzonder veeleisohend zijn, heerscht er in ons dorp altijd vrede en rust. Wel heeft de regeering me een pensioen van 3 per week toe gezegd, maar ik blijf liever op mijn post. Eens heeft men hier een café geopend, maar na een week moest het al weer sluiten omdat we er geen van alle wilden vertoeven. Zoo af en toe krijgen we bezoek van onze mannen; maar eerlijk gezegd we zijn blij, als ze maar weer weg zijn." 1 AMERIKAANSCHE GEVANGENISWEELDE. De Amerikaansehe gevangenen hebben over hun ge dwongen verblijf niet te klagen. Het komt meerma len voor, dat in de gevangenis concerten worden gege ven en de 'vijanden der samenleving worden soms in de gelegenheid gesteld een tooneelvoorstelling bij te wonen. Maar daarmee meenen, naar het Tageblatt meldt, de burgers van Illinois nog niet genoeg te doen en daarom hebben ze besloten tot den bouw van een model-gevangenis, welke zoo zal1 worden ingericht, dat het den gevangenen moeilijk zal vallen, er af scheid! van te nemen. Dit gevangenenhotel' zal een 7 millioen gulden kosten. De cellen worden van glas gemaakt en de bewakers zullen met een sigaaTtje in den mond hun dienst kunnen verrichten. In de ge vangenis worden liften aangebracht, zoodat de gevan genen voor de moeite van het trappenloopen gespaard worden; ook zal het niet aan speelzalen ontbreken, waar de ledige uren zullen kunnen worden gekort. Er is voor een zeer goede ventilatie zorg gedragen, zoodat alle vertrekken flink van frissche lucht worden voor zien. Om kort te gaan, de nieuwe strafgevangenis zal met de voornaamste clubgebouwen van Nieuw- York kunnen wedijveren. KORTE BERICHTEN. Yolgens de laatste statistische gegevens is var;

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2