DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 43. Honderd en vflftiende Jaargang. 1913 D 0NDERDAG 20 FEBRUARI. Ontwerp-zomerdienstregelingen voor de Spoorwegen. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. spio'nnage? ALKMAARSCHG COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat van heden af voor een ieder ter Secretarie ter inzage zjjn nedergelegd de ontwerpen van de zomerdienst regeling 1913 van de Maatschap pij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen en de Neder- landsche Centraal Spoorwegmaatschappij. Eventueele opmerkingen betreffende deze dienstre- gelingsontwerpen moeten rechtstreeks worden inge zonden aan het Departement van Watei staat, vóór of op 1 Maart a.s. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 19 Februari 1913. welke hulp zij zeker wel 'n wissel aanbieden. Bulgarije zal dus tenslotte de paar straten van Adrianopel duur hebben te betalen aangenomen dat heel de stad inderdaad Bulgaarsch wordt, waarvan men nog zoo zeker niet is. ALKMAAR, 20 Februari. Een telegram in de ochtendbladen meldt, dat het bombardement van Skoetari met succes wordt voort gezet, dat de Montenegrijnen de Turksche kanonnen tot zwijgen brachten en toebereidselen maakten voor nieuwe aanvallen. Hoevele malen is nu reeds gemeld, dat deze stad binnen enkele dagen vallen zou? Desondanks blijft zij staan en brengt zij den Monte negrijnen zware verliezen. Duizenden soldaten, Tur ken, Montenegrijnen en Serviërs, moeten het leven la ten voor een stad, welke naar alle waarschijnlijkheid Tursch noch Montenegrijnsch zal worden. Immers de gezantenconferentie te Londen heeft bereids over het lot van Skoetari beslist en al de misère, welke de belegering van deze stad oplevert, zal wel te vergeefs zijn. In dit verband zij gewezen op een artikel van de Weensehe Reichspost. De bewering, zegt het blad, dat het geschil over 't al of niet inlijven bij Albanië van eenige steden* wel niet tot een wereldoorlog zal leiden, zal door geen verstandig mensch worden tegengesproken. Toch hou den wij het niet voor ónmogelijk dat Oostenrijk-IIon- garije, als men het binnen betrekkelijk korten tijd niet over Albanië eens wordt, zich op zijn eigen standpunt zal terugtrekken, zich vrijheid van bewe ging zal voorbehouden en eigen belangen behartigen. Het is een dwaling te meenen dat men ons door lang gerekte onderhandelingen kan uithongeren. De toestand onzer financiën en de maat van ons geduld rechtvaardigen een dergelijke meening allerminst. V ij gelooveu daarom dat do mogendheden aan een spoedige oplossing der Albaneesche kwestie de voor keur zullen geven. En dit kan te gemakkelijker, zoo lang Skoetari nog niet gevallen is." Men weet, dat Rusland en Oostenrijk vooral ten aanzien van de Albaneesche kwestie niet gelijk den ken en dat dit vraagstuk inderdaad gevaar oplevert voor den Europeesehen vrede. „In de Balkankwestie zei dezer dagen de Russi sche genoraal Kotsjoebey mag Rusland zich bij zijn beslissingen niet laten leiden door een onvruchtbare vredelievendheid of door den wenscli, onder alle om standigheden de oplossing van hangende kwesties te verschuiven."' En enkele dagen daarna zei de aftredende comman dant der marine, graaf Montecucoli tot de admiraals, dat de geheele vloot gereed is voor den dienst en dat zij binnen kort geroepen kan worden om aan den vij and te toonen, dat zij geen lange jaren van vrede laat verloopen zonder ze te gebruiken. „Als jong offi cier, zoo ging de graaf voort, „heb ik jaren lang de vloot talrijker en machtiger gedroomd. Op een be paalden leeftijd gekomen, werd ik geroepen, de vloot te leiden en kon ik, dank zij de onophoudelijke zorg van den Keizer de verwezenlijking zien van wat ik sinds zoo lang tevergeefs verwachtte: een grooter en sterker marine is in aanbouw; ik heb mijn doel be reikt." \T V oor Rusland is liet bovenal een kwestió van be lang, voor Oostenrijk een van prestige. En Oostenrijk heeft de meeste kans te winnen, misschien zelfs zon der het zwaard te trekken. De toestand in Rusland toch wordt vergeleken met dien, welke aan den Rus- si8ch-Japanschen oorlog voorafging. De grootvorsten en hun aanhang stuurden op den oorlog aan en bij Moekden en Sjoesjima ging deze clique bankroet. Ook nu weer wordt er in Rusland door belanghebben de kringen op oorlog aangedrongen en de Times in Engeland noch in Frankrijk ziet men op het oogen- blik gaarne dit gestook! kwam gisteren nog eens nadrukkelijk verzekeren, dat de buitenlandsche poli tiek van Rusland in werkelijkheid afhangt van den wil van den Tsaar! Opvallend is het, hoeveel gunstiger de positie van Servië is geworden. Voor Skoetari helpen de Servi ërs Montenegro, voor Adriapopel Bulgarije en voor EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zette gisteren de beraadslaging over de begrooting van Waterstaat voort, Do heer 7. ij 1 m a (lib.) verklaarde zich tegen het groote plan tot droogmaking van de Zuiderzee. Voor landaanwinning is zelfs het kleine plan niet noodig. De heer Jlovy (A. R.) daarentegen vond droog making van de Zuiderzee een nationaal belang. De heer C rem er (U. L.) bestreed de bedenkin gen, door den heer Zijlma te berde gebracht tegen droogmaking van de Zuiderzee. De minister van waterstaat beantwoordde de verschillende sprekers. Er is, zei spr., haast bij droogmaking van de Wieringermeer. Voor het Noordzeekanaal en de nieuwe sluis te Umuiden is de minister bereid, een onteigeningsont- werp in te dienen, als Amsterdam in de terreinkosten bijdraagt. De waterstaatsbegre®ting vverd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde kwam daarna het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van het 8e hoofdstuk der Staatsbegrooting over 1912 (Oorlog), Na eenige op merkingen van den heer Staal (U. Iwelke door minister Colijn werden beantwoord, werd het ontwerp z. h. s. aangenomen. De vergadering werd daarna verdaagd tot nadere bijeenroeping, hoogstwaarschijnlijk 10 Maart, TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer zette gisteren de behandeling van de Invaliditeitswet voort. Aan de orde was art. 67 (weezenrente) en het amendement-Duys (toekenning van weezenrente ook aan pleegkinderen), dat werd ingetrokken, nadat de minister een wijziging had gebracht in art. 68, waardoor aan den wenscli van den heer Duys werci" tegemoetgekomen. erschillende artikelen achtereen gingen daarna onder den voorzittershamer door. Een kleine wijzi ging in ait. l.>door den heer T r e u b (V. D.) voor gesteld, werd door den minister overgenomen. Een amendement-D u y s op art. 166, ten doel heb bende, de verzekerden bij algemeene maatregelen van bestuur te doen inenten in gevareuklassen, werd na discussie bij stemming van rechts tegen links verwor pen. Op art. 161 (premieklassen) had de heer Treub een amendement ingediend, strekkende om bij de premie bepaling verschil te maken tusscken gehuwde en on gehuwde verzekerden, en de premiën voor de lagere ioonklassen te verlagen. De heer 1 roub betoogde ter verdediging van zijn amendement, dat de lage loonen in de kleine be- drijven door s ministers systeem onevenredig zwaar belast worden en dat het billijk is, een verlaagde pre mie in te voeren voor gehuwden en daarmede gelijk- staanden, n.l. weduwnaars en weduwen met 1 of meer kinderen beneden de 16 jaar. Na eenige discussie werd het amendement verwor pen met 36 tegen 20 stemmen. voor punt, in eene wederlegging van de door den Mi nister gedane mededeelingen. Hij voegt daarbij het verzoek nan de Kamer, zoodanige maatregelen te wil len nemen als naar het oordeel der Kamer geschikt zijn om tot zijne rehabilitatie te geraken. Te voren had adressant zich twee malen tot den Minister gewend om rehabilitatie. De eerste maal ontving hij namens den Minister ten antwoord, dat de gewraakte mededeelingen verstrekt waren door den oud-directeur der Ned.-Indische Guttapercha-Mij., den heer W. H. M. Schadee; op zijn tweede adres ont ving adressant geen antwoord. IN BESLAG GENOMEN. De recherche te Amsterdam heeft gisteren bij eeni ge effectenhandelaars 25 loten der Stad Antwerpen in beslag genomen, die bij een koopman in antiquiteiten aan de Gelderschekade te Amsterdam, tegelijk met een bedrag aan goudgeld, gestolen zijn. De gelds waardige stukken waren Zaterdag bij de effectenhan delaars aangeboden door een bij de politie welbeken den opkooper, die verklaarde de loten voor een ander te hebben moeten verkoopen. Den naam van zijn lastgever weigerde hij evenwel té noemen. DE ESP. BEWEGING IN NEDERLAND. Volgens een juist opgemaakte statistiek, bevinden zich bier te lande: 1. De Ned. Esp. Ver. met 14 afd. en 459 leden. 2. De Ned. R, Kath. Esp. Bond met 15 afd. en 921 le den. 3. De Ned. Eed. v. Arb. Esp. met 7 afd. en 205 leden. 4. Het Zeeuwseh Esp. Prop. Ivom. met 6 afd. en 152 leden. 5. Afzonderlijke groepen 13 met 294 leden. Totaal 55 groepen met 2.031 leden. In September 1911 waren er 36 groepen met onge veer 1.500 leden. Een prachtige vooruitgang dus, in één en een kwart jaar. Woensdag 19 Februari vergaderde de ufdeeling alhier van volksonderwijs. Na opening en lezing der notulen, welke werden goedgekeurd, volgden rekening en verantwoording der gelden. Bij een ontvangst van 33.175 en een uit gaaf van J 36.51u was er een nadeelig saldo van 3.34. De rekening met bescheiden werd goedgekeurd. Tot leden van 't bestuur werden gekozen de heeren J. Bus en W. Snel en herkozen de heer P. Mooy, als penningmeester herkiesbaar. Besloten werd in 't. najaar een gezelligen avond voor de leden te orgnniseeren. Bij de rondvraag kwam het op wachtgeld stellen van de 3de leerkracht aan de openbare school ter sprake. Aangenomen werd een motie met algemee ne stemmen, waarin dit ontslag betreurd werd en de Raad verzocht word 't aantal leerkrachten uit te breiden bijv. door t aanstellen van een volontair. IN BRAND GERAAKT, kon droevig ongeval had gistermorgen, naar het Ilbld. meldt, plaats in een benedenhuis in de Lassus- straat te Amsterdam. Een dienstmeisje wier rokken te dicht in de nabijheid van een brandende gaskachel kwamen, geraakte in brand, en liep luid schreeuwend de straat op, waar de brandende kleeren door een paar werklieden en voorbijgangers, met behulp van een tafellaken en een paar dekens geblusclit werden. Zeer ernstig aan de achterzijde van het' lichaam ver brand, werd het meisje per auto-ziekenwagen naar een ziekenhuis vervoerd. De familie was van plan uit de stad te gaan, en had daarom de vulkachel laten uitgaan. Het dienstmeisje dat het blijkbaar te koud in de kamer vond, had op eigen gelegenheid do gaskachel van de badkamer ge haald en in de huiskamer aangestoken. Bij het afne men van de tafel kwam zij met de rokken te dicht bij de kachel. Gemengd nieuws. Dr. J. Th. DE VISSER. Naar het Centrum verneemt, is het juist dat dr. De Visser zich niet meer beschikbaar zou stellen voor Leiden. Evenwel moet hieruit niet de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de chr.-hist, afgevaardigde zich uit het politieke leven zou willen terugtrekken, en laat het zich aanzien, dat hij voor een ander district een candidatuur zal aanvaarden. In verband hier mee wordt Bodegraven genoemd, daar mr. Van Id- singa geen herkiezing zou wènsehen. INBREUK OP AUTEURSRECHT. De Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam veroordeelde een winkelier uit de Kalverstraat, we gens het inbreuk maken op eens anders auteursrecht, tot J 200 boete of 80 dagen hechtenis, terwijl geëisclit was 50 boete of 20 dagen hechtenis. Dte beklaagde kwam van dit vonnis in hooger beroep en het Ge rechtshof bevestigde het vonnis bij verstek. Van dit verstek-arrest kwam de bekl. gisteren bij het Ge rechtshof te Amsterdam in verzet. Het betrof hier, schrijft het Hbld., het in den han- "engen van prentbriefkaarten, waarop een na- ru \an liet door II. M. de Koningin vervaardigde portret van prinses Juliana, welk portret door H. M. aan den Cadetten-Almanak voor 1911 was afgestaan. De advocaat-generaal, mr. baron Van der Feltz, eisciite vernietiging van het verstek-arrest en het vonnis der Rechtbank, om redenen van vorm en, op nieuw rechtdoende, oplegging van 200 boete of 80 dagen hechtenis. De uitspraak is bepaald op 5 Mrt. aanstaande. VERZOEK OM REHABILITATIE. De lieer dr. I'. H. Ledeboer heeft een uitvoerig adres gericht tot de Tweede Kamer naar aanleiding van do rede, die de Minister van Koloniën den 3den December 1912 hield bij de bespreking der quaestie van de geschiedenis der guttafabricatie uit bladeren in verband met de oprichting van een gouvernements- fabriek. De heer Ledeboer acht zich door do door den Mi nister gegeven voorstelling in zijn goeden naam aan getast en treedt in het door hem gezonden adres, punt J AP AN SC 11-110 LLANDSCHE VE REENIG ING. Op aansporing van graaf Okoema is te Tokio een Japansch-HollaiKlsche yereeniging in het leven ge roepen. Het doel der vereeniging is. de bevordering van het onderhouden der betrekkingen tusschen beide volke ren.^ Graaf Okoema werd tot voorzitter gekozen en de Nederlandsche gezant te Tokio, de heer van Royen, tot eerevoorzitter benoemd. De vereeniging heeft besloten hare werkzaamheden in te zetten met eene Japansch-Nederlandsche ten toonstelling op het bekende eilandje Desima. De ten toonstelling beoogt inzonderheid de beteekenis uiteen te zetten van de betrekkingen, die in vroegere tijden tusschen beide volkeren hebben bestaan. INTERNATIONALE SMOKKELAAR AANGE HOUDEN. Sedert eenige dagen werd een Hongaar verdacht \an saceharinesmokkel van Nederland naar Oosten rijk. in een doó,'loopend rijtuig van den mailtrein naar iissingen, welk rijtuig geregeld heen en weer lissingen oenenI riest loopt, waren sporen van smokkelhandel ontdekt in de retirade. Donderdagavond nu was bedoelde Hongaar te Gen- nip in den trein gestapt en. was onderweg in de retira de gegaan. Het treinpersoneel, waarbij ook een in specteur was, had dit oogenblik afgewacht en eenigen tijd nadien werd de retirade geopend en betrapte men den smokkelaar op heeterdaad bij het verbergen van donzen saccherine in een met wasdoek afgeschoten hokje, waarvan hij de latjes had afgeschroefd. Te Rozendaal werd het rijtuig uit den trein gezet en de smokkelaar aan de marechaussee overgeleverd. Zoomede werd een groote partij saccharine, afkoms tig uit Zurich, in beslag genomen. (ITbld.) Het Duitsclie stoomjacht „Portlios," d.at van spión- nage wordt verdacht, is gistermorgen, zooals we reeds meldden, aangekomen te Vlaardiugen en heeft daar ligplaats genomen midden in de Nieuwe Haven. Gis termiddag werden kolen geladen. Ook hier houdt, schrijft dc Tel., de rijkspolitie het jacht scherp in het oog. Volgens zeggen, zou de reis hedenochtend naar Keulen worden voortgezet. Voor alle gebeurlijkheden ovenwei ligt het rijkspolitievaartuig „Argus" reeds onder stoom in de nabijheid. UIT BERGEN. De dames C. L. M. G. Wanters, C. C. Dekker en A. A. J. van Giezen, alhier zijn gisteren te Utrecht geslaagd voor bet examen nuttige handwerken. UIT St.-PANCRAS. Mej. M. Engel alhier slaagde gisteren te Utrecht voor het examen nuttige handwerken. UIT VEENHUIZEN. Gisteren werd in 't openbaar verhuurd lïet grasge- was langs den polderweg te Veenhuizen. Bedroeg de pachtsom het vorige jaar 80 gulden, nu werd de hee»' D. de Jong voor 124 gulden huurder. UIT OUDE-NIEDORP. Na een herhaalde oproeping hebben zich thans 2 sollicitanten aangemeld voor onderwijzer te Zijde wind, in deze gemeente, vacature J. J. Busch. UIT HEILO. Gisteren werd in het café van den heer Helder onder .voorzitterschap van den heer Houtsma een al gemeene vergadering gehouden van de plaatselijke af- deeling van het Witte Kruis. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Buyze, bleek dat de afdeeling 201 leden telt, dat van de ontsmettingsoveu te Alkmaar eenige malen gebruik gemaakt werd, dat door 89 leden 110 keeren materiaal was gebruikt met een totaal van 4829 verbruiksdagen. De rekening en verantwoording van den penning meester, den heer Brouwer, sloot met een bedrag van 417.55 (batig saldo 17.46). Zij werd nagezien en accoord bevonden door de heeren Holland en Velt* man. Tot bestuurslid werd herkozen de heer dr. Hoek stra. I itgeloot werden 2 aandeelen n.l. de nummers 2 en 5. De begrooting werd vastgesteld met een be drag van 353.71, waarvan 25.125 onvoorzien. Besloten werd zich niet te vereenigen met hot hoofdbestuursvoorstel om 10.000 meer te bestemmen voor de nieuwe inrichting te Blaricum, daar men van meening was, dat het streven der vereeniging er op gericht moet zijn de af'deelingen te sterken en geen grootsche inrichtingen in het leven te roepen. 1 ot afgevaardigde werd benoemd de heer Veltman. Onder dankzegging werd het verslag van den vorigen afgevaardigde, den heerHolland, goedgekeurd. Tot vertegenwoordiger in het kringbestuur van Gezinsver pleging werd aangewezen de heer Houtsma. De wen- schelijkheid werd betoogd, dat de wijkzuster ook werd aangewezen voor het tuberculose-huisbezoek. De hoop werd uitgesproken, dat velo plaatsgenoo- teu zicli alsnog zouden aansluiten en niet zouden wachten totdat de noodzakelijkheid daartoe drong. Als een eigenaardig staaltje werd medegedeeld dat iemand, die weigerde 1.25 contributie te betalen, daar hij geen lid wenschte te wezen, geen bezwaar maakte om 5 huur te betalen voor gebruikt materi aal. Bij een op handen zijnde statuten-wijziging zal o.m. overwogen worden, in hoeverre men ingezetenen, die reeds geruimen tijd in de gemeente wonen zonder lid te zijn, entree zal laten betalen, wanneer zij zich wenschen aan te sluiten, indien zij van het materiaal der vereeniging gebruik moeten maken. KORTE BERICHTEN. De te houden internationale grafische tentoon stelling belooft een groot succes te worden. Er zullen zooveel inzendingen komen, dat overwogen wordt, of de tentoonstelling zal worden uitgebreid. Verschillen de van de nieuwste systemen zullen in werking te zien zijn. Vóór eenigen tijd postte iemand te Heerenveen een brief voor het dorp Spanga. Dezer dagen kwam de brief terug met de stempels Madrid en Barcelona. De brief had dus een reisje naar Spanje gemankt. Gisternacht is te Rotterdam plotseling overle den ds. V Earners, bekend' -predikant bij de Ned. Ilerv. gemeente aldaar. Het O. TI. bij het Ilaagsche Gerechtshof eischic gisteren bevestiging van het vonnis der Rechtbank te Rotterdam, waarbij de 21-jarige varensgezel Blijle- vens veroordeeld werd tot levenslang wegens doodslag en berooving van de weduwe Vermeulen aldaar. -- Ge raad van Lichtenvoorde heeft,, naar de N. K. rt. meldt, den veldwachter, die geen woning kou krijgen, twee lokalen van de openbare school ter be vuiling' afgestaan, voor den tijd van drie maanden. Tegen twee mannen uit Xieuwebrug (Fr.), die op 30 Januari j.l. geen pogingen hebben gedaan orti twee jongentjes die door het ijs gezakt waren, te red den (een van do twee jongens is verdronken), is rechtsingang verleend. Te Giesscndam heeft men, bij hot sloopen van oen zoer oud huis, een potje mot 280 zilveren munten gevonden; do meeste ervan zijn uit do 18de, énkele uit de 17de eeuw. Eenige jaren geleden heeft men in hetzelfde gebouw voor een waarde van ongeveer 600 aan oude munten gevonden. Gisteren is liet gouden jubileum van het Ko ninklijk Koloniaal Militair Invalidenhuis Bronbeek gevierd. Te V iidervank is de vrouw van een schipper met haar twee-.iarig kind op den arm van de loop-

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1