STADSNIEUWS. BURGER-IJSCLUB. BUITENLAND. H M. DË KONINGIN nTaiTpeO'aFnIJS" plank gevallen in het kanaal. Beiden zijn verdron ken. De toestand van den bij het spoorwegongeluk bij Swalmen verwonden posteondueteur is levensgevaar lijk. Zijn borstkas werd ingedrukt en enkele ribben werden gebroken. De stoombootdiensten van Amsterdam op Lem mer, Sneek Groningen en Winschoten zijn ten gevol ge van het ijs gestaakt. Op de Zuiderzee vertoont zich veel grondijs. De visschers zijn meerendeels huiswaarts gekeerd. Gistermorgen in de vroegte is te Spijk, gem. Herwen Aerdt, een kapitale boerderij tot den grond afgebrand. De inboedel, oogst, een 60 stuks hoorn ree, 5 paarden en een partij varkens kwamen in het vuur om. Het ijs te Leeuwarden heeft gistermiddag reeds een slachtoffer gevraagd. Een 9-jarig jongetje is door het ijs gezakt en verdronken. Gisteren is te Franeker een ventje van 4 jaar te water geraakt en verdronken. De Haagsche politie heeft een jongeman aange houden, die zijn aanstaanden schoonvader heeft be stolen voor een bedrag aan geld, enkele sieraden en een eostuum. Hij was na het plegen van den diefstal voortvluchtig, doch is Dinsdag weer in zijn woning teruggekeerd, waar de politiè hem aantrof. Iemand, die te 's-Hertogenbosch in de St. Leo- uarduskerk een offerbus zou ledigen, werd door een politieagent, die zich verdekt opgesteld had, op hee- terdaad betrapt. Bij een landbouwer te Oosterhout (N.-Br.) is hij een viertal koeien mond- en klauwzeer geconsta teerd. Een 5-jarig jongetje te Someren. (N.-Br.), dat Zondag een ketel met kokend water van de kachel trok, waarbij het ernstige brandwonden opliep, ss aan de gevolgen overleden. UIT SCHOORL. Dinsdagavond vergaderde de vereeniging tot bej vordering van het Vreemdelingenverkeer in het lo kaal van den heer Timmerman. De voorzitter, de heer Peeck, sprak in zijn ope ningswoord de hoop uit, dat de tram voor het seizoen geopend zal worden, 'opdat uien zich daardoor in een groot vreemdelingenverkeer zal kunnen verheugen. Mooi Schoorl zal daardoor meer en meer bekend wor den. Spreker wijdde een treffend woord van nagedach tenis aan den te vroeg gestorven penningmeester, den heer Bos, die in vele zaken gemist zal worden, die het algemeen belang boven zijn eigen belang wist te stel len. Spreker vond een kort leven, dat in het voordeel van velen was, beter dan een lang leven, waaraan nie mand iets had. Hij vertrouwde uit aller naam te spreken, wanneer hij wensehte, dat de nagedachtenis van den heer Bos in alle eer zal blijven voortleven. De heeren Boon en Kriller werden belast met na zien van de rekening van den waarnemenden penning meester. De heer Kriller deelde mede, dat de com missie alles in orde had bevonden en voegde er aan toe, dat, wat de aflossing van de schuld betreft, men •dit jaar goed vooruit was gegaan. De voorzitter bracht in herinnering dat de schuld voor den straatweg van 40000 boven verwachting van velen heel spoedig afgelost was. De uitgaven bedroegen in 1912 141.20, de ont vangsten J 101.73, zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van 39.47, welk bedrag nog vermin derd kan worden met eenige nog te ontvangen bij dragen van pensionhouders. De vereeniging besloot, 4"oze bijdragen met gepaste middelen te innen, aange zien bet hier een besluit van de vereeniging betreft. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer F. Schermer, stippen wij aan, dat het afgeloopen jaar voor de pensionhouders en voor allen, wier zaken op het vreemdelingenverkeer gebaseerd zijn, niet onder de vette jaren gerekend kan worden. De slechte zomer wordt als een van de redenen ge noemd, maar ook het niet rijden van de tram was hierop van veel invloed. Van de gids zijn een 500 ex. gratis verspreid. De advertenties in het Nieuws van den Dag zijn gestaakt uit gebrek aan geld, wat ten zeerste betreurd werd. Het kastekort bedroeg echter 107 en daar om kon men niet doorgaan, door middel van de re clame het schoone cachet van het dorp voorop te stel len. 167 brieven waren ingekomen en 12.3 verzonden, ter wijl een 40 mondelinge informaties waren verstrekt. Hoewel het ledental tot 54 daalde, vermeerderden door het verhoogen hunner contributie door velen, de inkomsten, terwijl de subsidie van 10 door de ge meente een bewijs van sympathie met het werken der vereeniging werd genoemd. De voorzitter was van meening, dat men in Schoorl zoolang de tram niet rijdt, voorzichtig moet zijn met de te maken reclame. De heer K. Peijs werd als bestuurslid herkozen, terwijl in de vacature van wijlen den heer Bos werd voorzien door de benoeming van Dr. Heringa. Bij de behandeling van de reclame in 1913, be treurde de heer Kriller het, dat men in 1912 met het plaatsen der advertentiën had opgehouden. Men had z. i. beter gedaan met bij de belanghebbenden te dis- poneeren over hun bijdragen. Voor 1913 achtte spr. een pond ponds gewijze heffing over de meest belang hebbenden het meest gewenscht. De heer Breed zeide van meening te zijn, dat er veel meer belanghebbenden zijn, dan de pensionhou ders. Ook de grondeigenaren en neringdoenden wa ren belanghebbenden. Spr. wilde daarom de omslag over meer personen heffen. De heer Grin achtte dit ook zeer gewenscht, maar was van meening, dat de pensionhouders de nering doenden beter kunnen bewerken dan het bestuur. De heer Peijs deelde de meening van den heer Grin. De voorzitter zei voor de buitenzaken in 1913 niet veel verwachtingen te hebben. 1913 zal beter voor de bij de groote centra gelegen plaatsen zijn. Spr. acht te daarom voor 1913 een bedrag van 100 voor de te reclame voldoende. De heeren Breed en v. Essen verklaarden zich be reid, bij de belanghebbenden met een lijst rond te gaan voor een bijdrage voor do te maken reclame. De begrooting voor 1913 sluit met een bedrag van 135,67, welk bedrag met 50 wordt verhoogd, in dien men voor do reclame 100 bijeen krijgt. De heer Kriller achtte het gewenscht dat de ge meente-subsidie verhoogd werd. De voorzitter was het er mede eens, het was ook sprekers meening, dat de gemeente moest steunen, voorloopig was voorzichtigheid nog gewenscht. De heer Kriller achtte een aantal exemplaren van 300 gidsen voor het komende seizoen te gering. De voorzitter was van meening, dat het met het oog op den onvasten toestand met do tram raadzaam was, geen meerdere gidsen te drukken. In 1914 kan men dan een geheel nieuwe gids uitgeven. Na eenige bespreking werd besloten voor dit jaar nog een aantal kaarten te laten drukken en deze gra tis te verstrekken. Op aanvraag van den secretaris was van de II. S. M. het bericht ingekomen, dat de tram vermoedelijk 1 Juli geopend zal worden en dat de Noord-Holland - sohe Spoorweg-Maatschappij een eventueele uitgave van een gids zal steunen. Van Lissones reisbureau was bericht ingekomen, dat de bekende autotochten zich dit jaar ook tot Schoorl zullen uitstrekken. Ven de Centrale commissie voor het plan 1913 was het verzoek ingekomen om inlichtingen over uitstap jes naar Schoorl. Op voorstel van den secretaris werd besloten een commissie samen te stellen, wier leden de gezelschap pon van het bureau zullen begeleiden als gidsen. l)o regeling van oen en ander werd aan het bestuur opgedragen. Óp voorstel van den secretaris werd met algemeene stemmen besloten dit jaar voor de vele aanvragers hotel- en pensionlijsten te laten drukken. De voorzitter zeide hierna met vreugde te hebben kennis genomen van de voorgenomen actie van de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer te Bergen inzake de te bouwen luchtbrug bij het station te Alkmaar voor de tramverbindingen en don hinder dien het rijtuigverkeer thans door de ran- geerterr.eipen aan den Bergerweg ondervindt. Het verwonderde spr., dat van Bergen nog niets was inge komen, aangezien hal .verslag van die vergadering vermeldde, dat het bestuur gigh met de vereenigingen te Alkmaar, Egmond en Schoorl iïj yprbinding zou stellen. De heer Kriller wees op 't hinderlijke prikkeldraad in de duinen, dit paste z. i. piet bij de heerlijke na- tuuromgeving en was niets voor menschen. Algejneepe wegneming werd met het oog op vernie ling niet wepschelijk geacht, wel nam de voorzitter op zich pogingen tg doen bij dep heer v. Stein om het puntdraad dieper in de duinen te doen vervangen. Het niet publiceeren van een p.epsionslijst achtte de heer Kriller het vorige jaar een fout, de voorzitter was het hiermede eens. Besloten werd zoolang de Alk- maarsehe Courant gastvrijheid blijft yerleepep, daar in de lijst te publiceeren. De heer Kriller stelde hierna voor aan den Raad een adres te verzenden met het verzoek de wegen te verbeteren; zijp pensiongasten klaagden er over met het fietsen. De voorzitter wees er op dat er de laatste tweg ja ren veel aan de wegen was gedaan en dat de wegen bij 2 jaar geledep vergeleken zeer goed waren. De secretaris was het met den heer Kriller eens, dat er gemeenten zijn waar de wegen yeel beter zijn, maar men mag niet vergeten dat Schoorl een plaatsje is met 1300 inwoners en daarvoor zijn de uitgestekte wegen zeer goed. Het voorstel van den heer Kriller werd na verdere discussie niet gesteund, evenmin diens voorstel onj aan te dringen op het maken van een fietspad. De heer Boon wees er op dat het zeer te betreuren is, dat de tram pas in het begin van Juli zal rijden. Spreker stelde voor een adres te verzenden aan de H- IJ. S. M. met verzoek de tram met 1 Juni te laten rijden en achtte het noodig, duidelijk uit te laten komen, dat hierbij beide belangen gebaat zijn, daar ook de maand Juni voor de Maatschappij een goede maand zal zijn. De heer Timmerman deelde mede, dat hem met ze kerheid verteld is, dat de tram dezen zomer niet zal rijden. De secretaris geloofde dit niet en beriep zich in dezen op den heer v. d. Leij, die verklaard heeft dat met 1 Juli de geheele lijn wel klaar kan zijn. De voorzitter was er voor het adres ook aan de Noorder Stoomtram-Maatschappij te zenden. Met algemeene stemmen werd besloten het adres te verzenden, terwijl de voorzitter op zich nam er met den Kamerafgevaardigde uit het district over te spre ken. De voorzitter sloot te half twaalf de vergadering, met den wensch, dat ze er toe mocht hebbep bijgedra gen om het vreemdelingenverkeer te bevorderen. VAN TEXEL. In de gisteren gehouden vergadering van den ge meenteraad werd tot onderwijzeres te De Waal be noemd mej. M. A. Kuiper, tijdelijk onderwijzeres te Midden-Eierland. Mede op de voordracht stonden Mej. Roosïoot te Daler veld en Mej. Sjollema te De venter. Tot gemeentegeneesheer te Cocksdorp werd voor den tijd van 2 jaar benoemd de heer F. H. Keidel te Tijnje. GRONDVERSCHUIVING. In de laatste dagen, schrijft de Maasbode, circuleer de in enkele bladen het bericht eener „massale grond verschuiving" in de onmiddellijke omgeving van Rol- duc. Er zou dientengevolge zelfs in de nabijheid der onderwijs-inrichting een inzinking van den bodem zijn ontstaan, tot een diepte van ruim 10 meter met een middellijn van ongeveer 15 meter. Dat bericht is ver overdreven. Volgens aan gezaghebbende bron ge putte informaties is er in het open veld, ongeveer op de helft tusschen de kom der gemeente Kerkrade en de inrichting Roldue, door het instorten van een ge welf in een der verticale verbindingsgangen van de Domaniale mijn, in den grond een gat ontstaan van circa 2 meter middellijn. Deze instorting levert niet hot geringste gevaar op voor de omgeving. EEN ROODE' BIOSCOOP. Uit Amsterdam meldt men onsNaar wij vernemen zal binnenkort hier ter stede eene vergadering worden gehouden van vrij-socialistische groepen, om te ko men tot de oprichting van een Roode Bioscoop, waar speciaal films zullen worden vertoond op socialistisch gebied. In de betrokken kringen ontmoeten de plan nen tot oprichting daarvan- veel instemming SLECHTE VERSTANDHOUDING. Eenige dagen geleden is te Oudewijn (bij Vleuten) een gemeentehuize zitting gehouden tot kostelooze in enting en herinenting der ingezetenen. Aan den hoer A. H. de Boer, arts te Vleuten, die vroeger door den Raad van Oudenrijn als gemeente-geneesheer benoemd is, werd den toegang tot het gemeentehuis geweigerd, De burgemeester zelf stond voor de deur en maakte hem het binnentreden onmogelijk. Volgens geruchten zou de vaccinatie verricht zijn door dr. v. Royen uit Utrecht. Redenen voor des burgemeesters optreden zijn onbekend. DE POKKEN. Er heeft zich geen nieuw geval van pokken voorge daan. Van de gelegenheid tot gratis-inenting in het Stadsziekenhuis werd heden druk gebruik gemaakt, KIEZERSLIJSTEN. Ter Secretarie dezer gemeente hebben zich voor plaatsing op de kiezerslijst aangemeld 564 personen n.l.71 belastingkiezers (aangeslagenen in eene ande re gemeente). 184 huurkiezers (bewoners van één huis). 8 huurkiezers (bewoners van tweo huizen). 214 loonkiezers (één dienstbetrekking). 17 loonkie- zers (twee dienstbetrekkingen). 38 loonkiezers (in wonende zoons). 2 pensioen- of Hjfrentekiezers. 16 spaarbankkiezers. 13 examenkiezers- i vaartuigkie- zer. DE UITSLUITING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. De laatste thuiswerker van den heer C. Kaay heeft zich thans ook bij de organisatie aangesloten. Bij den heer A. W. van Zuydam zijn heden 4 werk lieden niet aan liet werk gegaan; 3 zullen Zaterdag dit voorbeeld volgen, de fabriek wordt dan gesloten. Bij den heer P. J. Boom zijn gisteren twee werklie den niet aan het werk gegaan, één is er vandaag voor hot laatst, terwijl een ander waarschijnlijk Maandag den arbeid niet zul hervatten. GESLAAGD. De dames C. Duits, H. W. J, Modder ep M. de Carpentier, pillier, slaagden gisteren te Utrecht voor het examen nuttige handwerken- De Burger-IJsclub heeft gisteravond een zonne straaltje geworpen in vele behoeftige gezinnen. Aan niet minder dan 325 gezinnen werden in bet lokaal van den heer P. Ilecker aan liet Verdronkenoord le vensmiddelen uitgedeeld; elk kreeg 1 pond spek, 2 kop groene erwten en 2 wittebrooden. Het houden van een geeostumeerden wedstrijd voor de bedeeling is nu al in zes jaren niet gelukt. Behoeft het betoog, dat de blijdschap gisteravond op vele gezichten te lezen stond? Moge de Burger- IJsclub nog vele jaren dit mooie pbilantropisclie werk y^rriehten CÜËSTTS TN KOKE>f. Het bestuur der af deeling Alkmaar van den „Volks bond tegen drankmisbruik," is na welwillend overleg met het bestuur en de directrice van de Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool, er in mogen slagen, in navolging van het voorbeeld der afdeelingen Amster dam, Zaandam en meer andere, hier ter plaatse een cursus te openen in practiseh koken, voor vrouwen ep meisjes uit dp (jrbpidpftds klasse, opder leiding van de leerares Mejuffrouw J. Éeith. Aan dezen cursus, die zal worden gehouden in de Mfjart, Aprjl en Mei, des Vrijdagsavonds van tot uur, gpp d? gepoemde school, kunnen 12 personen deelnemen. Die deelname wordt tegen een .Zeer geringe tegemoetkoming mogelijk gemaakt. Het doel dat de Volksbond met dezen cursus be- oagt is, pm huisvrouwen en aanstaande huisvrouwen die de gelegenheid dagrjpe niet hebben gehad, in de mogelijkheid te stellen, zich zoowel theoretisch pis practiseh, te bekwamen in 't bereiden van goede en goedkoope maaltijden, en wel in 't bizonder als een middel van drankbestrijding. Aan do deelneemsters wordt kosteloos verstrekt het kookboekje: Goede en goedkoope voeding, wenken ypor huisvrouwen met kleine beurzen, door de dames Meijboom, directrice, en Wittop Koning, leerares aan de Nieuwe Huishoudschool te Amsterdam, JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer W. de Vries den dag, waarop hij vdór 40 jaren verbonden werd aan het Ste delijk Muziekcorps. Dat deze dag niet onopgemerkt zou voorbijgaan, valt gemakkelijk te begrijpen. Gistermorgen om half twaalf kwamen de commissieleden van het Stedelijk Muziekcorps, de heeren F. H. Maschhaupt, J. H. Oushoorn en mr. P. A. Offers den jubilaris te zijnen huize gelukwenschenmr. Offers overhandigde den heer de Vries namens de commissie een enveloppe met inhoud. De leden van het Muziekcorps boden den ju bilaris een fraaien fauteuil aan. In den loop van den dag ontving de jubilaris drie bloemstukken, waarvan één uit Hoorn. Vele blijken van belangstelling van oud-leden van het Stedelijk Muziekcorps kwamen in den loop van den dag in. Gisteravond acht uur werd den heer de Vries voor zijn woning aan de Nieuwesloot een serenade ge bracht. DE QUINT. De banen van de Quint zijn hedenmiddag geopend. ENGELAND. Bij Epsom is een huis vernield door een bom, hetwelk minister Lloyd George zou huren. Twaalf werklieden waren nog bezig met het in orde brengen der villa. Zij zouden in levensgevaar zijn geweest bijaldien de ontploffing der bom een half uur later geschied ware. Nu gebeurde het in hun schaftuur. Mep denkt dat mannelijke voorstanders van vrou wenkiesrecht den aanslag hebben gepleegd. Het zou extra frpai zijpi DUITSCHLAND. De Rijksdag behandelde giste ren liet door het Centrum ingediende ontwerp tot opheffing van de wet op de Jezuïeten. Geen enkel vertegenwoordiger der regeering was aanwezig. liet ontwerp werd aangenomen. Voor stemden: het centrum, de Polen, de sociaal-democraten, de E'l- zassers en Denen en 3 vrijzinnigen. AMERIKA. Vandaag luiden de berichten uit Mexiko weer gunstiger voor de opstandelingen. De ex-president Madero en diens broeder Gustavo zouden gisterochtend onder een sterk geleide van het nationaal paleis naar het arsenaal overgebracht zijn. Even na negen uur werd Gustavo weder naar buiten geleid en gefusilleerd. Gemeld wordt, dat de troepen der opstandelingen hun stellingen niet eerder dap over twee of drie dagen verlaten zullen, daar men nog voor wanordelijkheden vreest. Gustavo Madero wTerd algemeen als een man van meer invloed beschouwd dan de ex-president zelf en zijn eigenmachtig optreden schijnt dc oorspronkelijke oorzaak der revolutie te zijn geweest. Toen hij zich onder bewaking over de straat begaf, geraakte de menigte in hevige opwinding en een sterk escorte was dan ook noodig om hem te beschermen. Nu weer heet het, dat „generaal" Huerta president is geworden. Het Huis van Vertegenwoordigers in de Veree- nigde Staten heeft met een kleine meerderheid een voorstel verworpen om het wetsontwerp, waarbij aan ongeletterden de toegang tot de republiek wordt ont zegd, ondanks het veto vap Taft, aan te nemen. Hadden vijf van de togepstemmers voorgestemd, dan zou het voorstel de vereischte meerderheid van twee derden der stemmen hebben verworven. Gemengde mededeellngen. DE UITVINDER VAN DE SCHRIJFMACHINE, f Voor eenige dagen is in de Vereenigde Staten over leden James Hammond, de uitvinder van de schrijf machine, en President-Commissaris van de Hammond Typewriter Company. Hammond heeft een veelbe wogen leven gehad. Hg was- theoloog, journalist, ste nograaf, en eindelijk werd hij de uitvinder van de schrijfmachine. Aan de „New-York Finaneier" ontleenen wjj de vol gende bijzonderheden omtrent het leven van den groo- ten man. Hjj is van afkomst Puritein, en heeft een harde jeugd gehad. Geboren den 29sten April 1889, behaalde hij in 1861 zijn graad aan de Universiteit van Vermont. Tot zijn studievrienden behoorden de bekende latere uitvinders Morse en Clark. Steeds voelde hij zich bijzonder aangetrokken door de stenografie. Spoedig was hij dan ook een bekwaam stenograaf. En het gevolg hiervan is geweest, dat te bew° Z we^ra °P journalistiek terrein begon a 7rerd hammond oorlogscorrespondent van eenige dagbladen. Zijn verslagen waren voortdurend boeiend en onderhoudend, maar vóór alles nauwkeurig. Ge durende den burgeroorlog heeft Hammond ontzettend veel avonturen beleefd. Zoo werd hij o.a. door een troep vrgbuitera gevangen genomen. Reeds werden aanstalten gemaakt om hem „als schrijvende leugens in de anti-alavernjj,courant" aan den eersten den besten boom op te hangen, toen gelukkig een afdeeling rui terij van de gefedereerden kwam opdagen; gedurende de schermutselingen wist Hammond toen te ontsnappen. Zijn werkzaamheden als oorlogscorrespondent kost ten hem weliswaar veel tjjd. Maar de Wetenschap was een ideaal, speciaal de phylosofie en de Godge leerdheid, In 1865 behaalde hij een graad aan de „Union Theological Seminary".Daarna bewees hij gewichtige diensten aan den vertaler van Langes. Duitsch Commentaar op het Lucas-Evangelie. Toen Hammond met dit werk klaar was, is hg naar Duitsohland gegaan, om zijn theologische studiën voort te zetten; eenige jaren heeft hg o.a. aan de Universiteit te Halle college geloopen. Hg moet in die dagen reusachtig gewerkt hebben. Wannee? in den nacht een ieder zich }iad ter ruste begey-aa, gtu' deerde Hammondom slechts ey«»h te payseeïen \yanpeer de pdïtepdhemei gloorde. Zooals vanzelf spreekt, kwam zijn rustelooze geest nimmer tot kalmte, Eu Hammond werd ziek, zoo ziek, dat hij in een deerniswaardigen toestand naar Alantis moest terugkeeren, gedurende een jaw niet in staat te ar beiden. eerste werk is toeft geweest een nieuwe ver taling te publiceeren van het boek der psalmen. Maar deze arbeid bevredigde hem niet. Wellicht had hg te diep gedronken uit den Duitschen beker der vrije ge dachte. Misschien ook was hij verbijsterd door zgn eigen bespiegelingen over h©t oneindige. Hoe het zij, hij legde het bijltje er bg neer, en ging zaken doen. Hammond had zgn kennis van de stenografie benut bg het volgen zjjner letterkundige studiën: het tijds- en arbeidsverlies, veroorzaakt door het uit werken van het stenogram, deden in hem het denk beeld rijpeneen mechanisch substituut voor het handschrift te vinden. Langen tijd doolde dit idee in zgn brein rond Hg wilde het probleem oplossen. En hij heeft het opgelost. Hg is werktuigkunde gaan studeeren, en heeft de gereedschappen in zijn handen gehad. En al was de weg die naar het succes leidt, niet altgd met rozen bestrooid, zgn doel is bereikt hg heeft de schrijfmachine geconstrueerd. In 1880 was de eerste machine door^hem samen gesteld. In 1883 begon hg zaken te doen. In 1899 werd de machine reeds populair, en tegon zrj op groote kantoren de pen te verdringen. Ziehier de levensschets van den man. die in zgn jongensjaren de Franklin-Medaiile behaalde, en die in 1891 zgn rusteloos streven beloond zag door de be kroning met de „Cresson Medaille" van het Franklin- Instituut. HET FROCES DER AUTOBANDIETEN. Bij het einde van zijn requisitoir in het proces dei- autobandieten vroeg de procureur-generaal Fabre van de jury gisteren een streng oordeel, om den vrede in het land te herstellen en navolging van de misda den der bende te voorkomen. Hij eischte de doodstraf tegen Dieudonné, Calemin, Soudy, Simentof-Monier, Carrouy en Metge; hij kende verzachtende omstandig heden toe aan Gauzy, doch zegt dat diens schuld tóch is bewezen. Hij ried de jury in het bijzonder aan zich niet te laten beïnvloeden door misplaatste en ziekelijke over- gevo^igheid. EEN MOORD IN DEN BIECHTSTOEL. In de St. Engelbertkerk te Mülheim verscheen gis termorgen een man, die een geweer bij zich had. Hij begaf zich naar een biechtstoel en schoot daar een geestelijke dood. De vermoorde.pater is Petrus Wen- geler S. J. De moordenaar is een veertigjarig Nederlandsch werkman, Weinand genaamd. Na zijn arrestatie bleek, dat hij wartaal sprak. Hij verklaarde, dat hij niet dezen pater maar den plaatselijken geestelijke, pastoor Welter had willen dooden, omdat deze „zijn beschermingsengel" had gestolen. In do duisternis had hij zich vergist. Ter wijl hij den moord volbracht, was er juist een kind in den biecht. De moordenaar had ook nog een dolk en 13 patro nen bij zich. KORTE BERICHTEN. De vrachtboot „Oleron heeft schipbreuk geleden op korten afstand van Cette. Acht personen zijn daarbij om het leven gekomen. Bg een spoorwegongeluk in de nabjjheid van Pittsburg zijn 10 menschen gedood en 30 zwaar gewond. In het Engelsch stadje Purley woont een hotel houder, die 29 kinderen heeft. De gelukkige familie vader klaagt erover, dat hij geen voornaam voor zgn jongste baby weet. Op Corsica hebben ia het dorp Piedleroce de burgemeester en vier van zijn aanhangers op vijandig gezinde kiezers geschoten en hen dolksteken toege bracht, omdat zij de kiezei slijsten wilden hebben. Drie personen, waaronder de burgemeester kregen zware verwondingen, vijf personen werden gearresteerd. Laaixte iierlebts». 's-GRAVENHAGE, 20 Febr. H. M. de Koningin vertrekt 26 dezer voor een verblijf gedurende langoren tijd met de prinses naar den Taunus, waar Z. K. H. de Prins een kuur tot genezing zijner rheumatische pgnen ondergaat. H. M. zal gedurende dat verblijf voor enkele dagen in de Residentie terugkeeren. DOOR DEN TREIN GEDOOD. HOORN. 20 Febr. De leerling-machinist Z., alhier woonachtig, is gisteravond bij liet. station Twisk ge vonden, door c-en trein overreden en gedood. Men denkt aan moedwil in verband met een teleurgestelde liefde. POKKEN. ENSCHEDE, 20 Februari. In de gemeente Lonne- ker aan de Enschedesche grens is een geval van pok ken geconstateerd bij een 17-jarige fabrieksarbeidster. MISHANDELING DOOR EEN BURGEMEESTER- IIEERENYEEN, 20 Februari. De burgemeester van Steenwijk, mr. M„ werd door de rechtbank alhier wegens bet toebrengen van een stokslag op het hoofd van don gemeente-secretaris J. Bakker veroordeeld tot 130 boete subs. 00 dagen hechtenis. VREESELIJK. WOLVEGA, 20 Febr. In het. naburige Holdelamcr is het 7-jarige knaapje Douma door het ijs gezakt en verdronken. Zijn zuster snelde ter hulp, doch ver dronk eveneens. Inmiddels had ook de moeder zich te

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2