DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SZTSJSS&ir "kha" No. 43. Honderd en v^ttiende Jaargang. 1913 DONDERDAG 20 FEBRUARI F E TT I L LE T 0 N. In het Land van den Dollar. Gemeenteraad van Alkmaar Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h, HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAARSCHE COURANT VERGADEREN G van den op Woensdag lO^Febr. 1913, 's nam. 1 unr. Voorzitter de burgemeester G. RIPPING Secretaris: de heer C. D. DONATH. Aanwezig 16 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren van Buijsen, de Groot en Boelmans ter Spill. De notulen der vorige vergadering worden goedge keurd. Op voorstel van den Voorzitter wordt thans aller eerst overgegaan tot een zitting met gesloten deuren ter behandeling van punt 18 en 19 der agenda (belas tingzaken). Te ongeveer drie uur wordt de openbare vergade ring heropend. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat is in gekomen a. brieven van de heeren jhr. mr. M. E. J. J. van Lidth de Jende, A. F. Thomsen en N. Peereboom, houdende bericht dat de henoeming tot lid der commissie van toezicht op het Middelbaar onder wijs door hen wordt aangenomen; alsvoren, van den heer Mr. D. van Houweninge, de benoeming tot lid van het college van curatoren van het gymnasium; alsvoren, van Mevr. A. KringsGroenman en van den heer Chr. Altena, de benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs; alsvoren, van den heer W. H. J. Helling, de be noeming tot regent van het stads-ziekenhuis alsvoren, van Mevr. M. C. Janssen-van der Sluijs Veer, de benoeming tot regentes van het Burger weeshuis; alsvoren, van den heer L. M. J. Paleari, de benoe ming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur; Voor kennisgeving aangenomen. b. alsvoren, een schrijven van mevr. C. H. de Lange ligler W ybrandi, houdende niet-aanneming barer benoeming tot lid der commissie Van toezicht op het Lager onderwijs; Alsvoren. c. alsvoren, een schrijven van J. Bos, H. Sterk, C. Elles Jr. en J. J. Ibink, houdende dankbetuiging voor de verhooging hunner jaarwedden; Alsvoren. d. alsvoren, een adres d.d. 17 Januari 1.1. van de Ver eeniging voor volkshuisvesting „Alkmaar," hou dende het verzoek haar tegen nader overeen te ko men voorwaarden te willen afstaan een terrein ter grootte van pl.m. 3950 M2., gelegen te zuiden van de Oosterstraat. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. e. alsvoren, een adres d.d. 23 Januari 1.1. van de fir ma Stikkel, Olij ten Zeldam, houdende het ver zoek haar een stuk grond in koop af te staan, ge legen achter haar perceel aan den Kennemerstraat- weg; Alsvoren. f. alsvoren, een adres d.d. 5 Februari 1.1. van den Prov. Noordhollandschen Boerenbond, houdende het verzoek wijziging te brengen in het aanvangs- uur der kaasmarkt voor de commissie- en middel bare kazen; Alsvoren. g. alsvoren, een apostille d.d. 29 Januari 1.1. No. 19 \an de Gedeputeerde Staten, houdende goedkeu- ring voor zooveel noodig van 's raadsbesluit van 8 Januari 1.1. No. 6 betreffende het in exploitatie brengen van bouwterreinen op den hoek van den Stationsweg en de Stuartstraat; Voor kennisgeving aangenomen. h. alsvoren, een schrijven van den heer F. H. Masch- haupt, houdende bericht dat de benoeming tot lid der commissie van toezicht over het stedelijk mu ziekkorps door hem wordt aangenomen; Alsvoren. i. alsvoren, een schrijven d.d. 28 Januari 1.1. van het Bestuur der vereeniging „de Alkmaarsche Huis houd- en Industrieschool," houdende dankbetui ging voor de voorwaardelijke toekenning eener subsidieverhooging voor 1913 en het verzoek of de Raad zich zal kunnen vereenigen met de opvatting van het Bestuur der school omtrent eene der voor waarden,- onder welke de subsidieverhooging is toegestaan De voorzitter is van oordeel, dat deze zaak nog wel eens onder de oogen mag worden gezien, vooral wat betreft de benoeming van een lid van het Bestuur. Er wordt wel gezegd, dat de heer de Lange als raadslid is benoemd, maar naar de voorzitter meent heeft de heer de Lange die benoeming niet aangenomen. De heer do Lange bevestigt dit. De heer T homsen is ook van meening, dat in dien de heer de Lange de benoeming had aangenomen deze niet zou aftreden, indien hij als raadslid aftrad en dat zal het Bestuur ook niet bedoeld hebben. De voorzitter is dit eens. Hij wijst er op, dat er dus verschil van meening is met het Bestuur in zake de benoeming van een bestuurslid als verte genwoordiger van den raad. De voorwaarde is ge weest, dat de vertegenwoordiger van den raad door den raad zal worden aangewezen. De heer Dot beek bestrijdt dit gevoelen en zou het niet raadzaam vinden, dat men dozen weg zou op gaan, die ook voor andere instellingen door den voor zitter zelf niet wenschelijk werd geacht. De voorzitter zal uit het raadsverslag voorle zen wat er in de vorige zitting is gezegd. De heer Van der Feen de Lille herin nert zich, dat ook hij van oordeel was, dat de door den raad benoemde in dat bestuur zou zitten als dwarskijker. Evenwel kan spreker niet vinden wat er precies is bepaald. De voorzitter stelt voor deze zaak nu aan te houden en te stel-len in handen van B. en W. om be richt en raad. Alzoo wordt besloten, j." alsvoren, een schrijven d.d. Januari 1.1. van een achttal leden van den Raad dezer gemeente daarbij in overweging gevende niet over te gaan tot het benoemen van een bezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand, alvorens gebleken is dat niet een of meer leden van den Raad zich met het waarnemen van die betrekking willen belasten; Het adres wordt ingetrokken. De voorzitter deelt mede dat de onderteeke naars dit adres hebben ingetrokken. De heer Dorbeck wenscht, nu het adres in t openbaar is voorgelezen, toch te zeggen, dat het hem spijt, dat geen enkel raadslid zich bereid heeft verklaard deze functie waar te nemen. Om de func tie zelf betreurt hij dit ook, daar men deze thans heeft moeten maken tot een bezoldigd baantje. Hij zal er voorts niet meer van zeggen. k. alsvoren, een adres d.d. 6 Februari 1.1. van G.- Vos, G. A. J. Kloos, D. Hartog en D. Tauber, respectie velijk opzichters en boekhouder- teekenaar bij den dienst der gemeentewerken, houdende het verzoek hunne salarissen te herzien; Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. 1. alsvoren, een adres d.d. Februari 1913 van C Len- gers, eervol ontslagen brugwachter, houdend» het verzoek om teruggave van pensioenstorting; Afwijzend beschikt, m. alsvoren, een schrijven d.d. 7 Februari 1.1. van de Bosboom-Toussaint commissie, ten geleide van de rekening en verantwoording, waaruit blijkt, dat die commissie wenscht te beschikken over 254.81r' van de door den Raad toegestane bijdrage ad 400. Voor kennisgeving aangenomen, n. alsvoren, een adres d.d. 18 Februari 1.1. van H. P. Caarls c.s., eigenaren van perceelen aan den Ber- gerweg, verzoekende maatregelen te nemen, dat door de bestrating van den genoemden weg, geen schade wordt toegebracht aan hunne eigendom men. Gesteld in handen van B. en W. ter fine van afdoe ning. o. alsvoren, een schrijven d.d. 17 Februari 1.1. van den heer P. Schipper, houdendo dankbetuiging voor de laatstelijk tot stand gebrachte regeling der jaarwedden van de onderwijzers. Voor kennisgeving aangenomen, p. alsvoren, een adres, ongedagteekend, den 19 Febru ari 1.1. ontvangen, van de Alkmaarsche Winkeliers^ vereeniging en „de Hanze", naar aanleiding van het voorstel van B. en W. in zake vaststelling van tarief en voorwaarden voor de levering van electri sation stroom door het Gem. electrisch bedrijf. Het schrijven luidt: Adressanten geven te kennen: dat zij met belangstelling hebben kennis genomen van het Tarief en de Voorwaarden voor de levering van electrischen stroom; dat zij meenen, dat gezien van koopmansstandpunt het overweging' mag verdienen den prijs zoo laag mogelijk te stellen om een zoo groot mogelijk gebruik in de hand te werken, in verband waarmede zij eer biedig te kennen geven, dat de voorgestelde prijs voor verlichting hen voorkomt aan dit doel niet bevorde- lijk te zijn; dat zij daarin tot hun leedwezen missen de bepa ling, die de gelegenheid openstelt voor minder gegoe den de electrische installatie in huurkoop te verkrij gen; dat volgens hunne bescheiden meening ook de ge legenheid tot abonnement 't verbruik van electriciteit voor verlichting zeker vergrooten zal; dat zij tevens aandringen op een schaaltarief, ook voor verlichting, waardoor de grootere verbruikers bij een afname van een zeker quantum reductie ge nieten _dat het hun tevens voorkomt zeer wenschelijk te zijn ter bevordering van het gebruik van electriciteit eene vergoeding in den vorm van een reductie op de eerste jaarrekening toe te staan als tegemoetkoming in de betrekkelijke groote aanlegkosten. Mocht het Uw geacht College voorkomen dat onze toelichting aan duidelijkheid te wenschen overlaat, dan is de mindere duidelijkheid veroorzaakt door den korten tijd van voorbereiding die daarvoor 'beschik baar was; in welk geval wij U eerbiedig in overweging geven j de behandeling en de beslissing te dezer zake alsnog ecnigen tijd aan te houden, opdat uit den midden stand desgewenseht breedvoeriger toelichting U kan berei ken. Het punt der agenda waarop dit betrekking heeft, wordt tot een volgende vergadering aangehouden en dus ook dit adres. q. alsvoren, een apostille d.d. 12 Februari 1.1. No. 46, van de Ged. Staten, ten geleide van hunne beschik king' op een bezwaarschrift in beroep tegen een aanslag in den Hoofdelijken Omslag, dienst 1911. Voor kennisgeving aangenomen. v. alsvoren, een schrijven d.d. 17 Februari 1.1. van het lid dezer vergadering den heer den Boesterd, hou dende het verzoek in het werslag der handelingen van den Raad eene rectificatie aan te brengen. De voorzitter merkt den heer Den Boesterd op, dat deze zich vergist; dat hij niet gezegd kon heb ben dat volgens de mededeeling van den heer Looman in de Alg. voorschriften een bepaling is opgenomen inzake het drankgebruik op gemeentewerken. De heer Looman heeft daaromtrent geen mededeeling gedaan voor 20 Dec. en de zitting was op 4 Dec. De heer den Boesterd geeft toe, dat hij zich vergissen kan en blijft er dan ook niet op aandrin gen, dat de door hem gevraagde wijziging van het verslag wordt opgenomen. s. Is ingekomen een adres van den heer Zwartevèen houdende verzoek om den heer Russcher en niet hem te benoemen tot directeur der gemeentelijke normaallessen. V oor kennisgeving aangenomen. De voorzitter zegt thans, dat hij terug moet komen op de benoeming van een regent van het Bur gerweesbuis, in de zitting van 8 Januari. Toen werd ton onrechte een tweede vrije stemming gehouden, waarbij de heer Kluitman werd benoemd. De uitvoe ring van dit besluit is opgeschort, waarvan de heeren entink en Kluitman bericht is gezonden. oorgesteld wordt nu die tweede vrije stemming te vernietigen en den heer Wentink als gekozen te ver klaren. Conform besloten. BENOEMING VAN EEN BEZOLDIGD AMBTE NAAR VAN DEN BURGERLIJKEN STAND. In verband met het op 11 December j.l. voorgeval len overlijden van den heer J. Francken, stellen B. en 11voor over te gaan tot de benoeming van een bezol digden Ambtenaar van den burgerlijken stand, meer in het bijzonder voor het voltrekken van huwelijken. De heer C. A. de Braai, oud hoofd der school te den Burg, wonende alhier, heeft medegedeeld bereid te zijn zich een benoeming alszoodanig te willen laten welgevallen, waarom B. en \V. voorstellen in de be staande vacature te voorzien door de benoeming van genoemden heer de Braai tot bezoldigd Ambtenaar van den Burgerlijken stand, meer in het bijzonder voor het voltrekken van huwelijken. Benoemd de heer de Braai met 8 stemmen. Er wa ren 7 st. in blanco uitgebracht en 1 op den heer A. Goede Dz. BENOEMING DTRECTEUR GEMEENTELIJKE NORMAALLESSEN Op de voordracht voor de benoeming van een direc teur der gemeentelijke normaallessen zijn geplaatst de heeren J. A. Zwarteveen, le onderwijzer aan de 4e Gemeenteschool, L. W. Russcher, le onderwijzer aan de 5de gemeenteschool, beide leeraren aan de gemeen telijke normaallessen. Benoemd de heer Zwarteveen met alg. stemmen. COMMISSIE TOT WERING VAN SCHOOL VERZUIM. Volgens art. 22 der Leerplichtwet, worden de leden der commissie tot wering van schoolverzuim benoemd Roman van LENE HAASE. 40) o De blauwe oogen waren zoo koud] en sluw op Loe gericht, dat ze voelde, to zullen moeten toegeven. Vijf dollars was in elk geval beter dan niets, hoewel ze er nauwelijks mee naar San Antonio kon komen. „Allright," zei ze met een zucht, „daar heeft u hemr De farmer haalde vijf smerige dollarbiljetten uit zijn zak en reikte haar die over. Zorgvuldig keek ze de papiertjes na. Toen gaf ze hem er een van terug. „Dit biljet is nog uit den tijd van de Confederatie en heeft du® geen waarde meer." «O, pardon me!" antwoordde hij met- een onschul- gezicht, en haastig verwisselde hij den ongeldi- gen bill voor een geldigen. „Well, good-bye, mr. Meijer!" „Good-bye, miss von Wersien!" ^oe stak het. geld jh haar zak en stapte naar den juwelier. Na een bijna eindeloos heen en weer pra ten, het ze hem den ring voor drieëntwintig dollars. ij begon met vijftien te bieden. Ze was overtuigd, a«t hp hem voor vijftig- dollars weer verkoopen zou; misschien wel voor vijfenzeventig. Enfin, dat wist ze ten „ul i W1G ,m do benauwdheid zat, moest zich la zen r - T1dat Z0U °P de heele .wereld wel zoo we en 'dn,L T gPVal beZat ze nu achtentwintig dollars leven f1"01" vier.weken iu San Antonio behoorlijk W*1 m Ze alhcht d'en «en of anderen lane- niet m„a den arbeidi vinden. Ze voelde zich achtentwintig Vu0 m?ed,:loos als dien morgen. Die PhoenG-cTivUn'aata 2011 26 ,nu naar 'het. restaurant maal te ti-ik-t 8a7U zicb op een warm avond- maai te trakteeren. Ze had ingezien, dat het verkeer de zuinigheid was, zich voldoend voedsel te onthouden. Als ze met eenige kans van slagen den bestaansstrijd wilde opvatten, moest ze in de eerste plaats: licliame- lijk krachtig- zijn. Ze bestelde een flinke portie van bet Mexicaansche volksgerecht Chili con Corne, 'n soort van sterk go- kruid ragout, Door de quantiteit werd vergoed, wat aan de kwaliteit te kort schoot. Aan een tafeltje naast- haar .had een welgestelde farmersfamilie plaats genomen, die zich aan runder lappen, tomaten en gebakken aardappelen tegoed do den. Loe wierp hen van tijd tot. tijd afgunstige blik ken toe. Plotseling haalde de halfvolwassen zoon van den farmer een revolver uit. zijn zak en hield die zijn va der voor. „Look here, daddy! Die heb ik van mr. Meijer ge teerd!" echt Duitsche revolver, pas geïmpor- Loo herkende dadelijk haar vroeger eigendom, dat de oude heer .van alle kanten nauwkeurig bekeek „Hoevee1 heb je er voor betaald, Joe?" j,lien dollars, daddy!" „Dat is niet te duur. Made in Germany, indeed!" -Nu moest de moeder het ook bekijken. „Dat zou iets wezen voor den man van tante Mary Die zoekt al sinds, lang een mooie, kleine revolver voor in zijn vestzak. Hij moet daar in 't Westen soms met allerlei tuig omgaan, you know! Zoo gauw als tante Mary ons weer eens bezoekt, biedt, je haar dat ding voor vijftien dollar aan. Hoor je, Joe?" Joe knikte vergenoegd, met een vollen mond. jjjj" Mary kan best twintig dollars bet-alen," zei Loe's hart werd van bitterheid vervuld toen ze dit gesprekje aanhoorde. Ze wasi toch nog een echte greenhorn, en zou nog heel wat moeten leeren in Ame rika. Nadat ze haastig betaald had, verliet ze het restaurant Ze kon ze niet meer zien. die sluwe wel- gedane, zelfingenomen boeren! In haar bungalow gekomen, begon ze haar koffers te pakken. Ze wilde er maar één meenemen naar San Antonio en de andere in moeder Eggeling's schuur la ten staan. Wat had ze toch veel overbodigen rommel meegesleept Door en door vermoeid viel ze toen op haar hard bed neer. Voor t laatst zou ze in de oude bouwvalli ge bungalow slapen, goddank! Onder haar hoofdkus sen ritselden do dollarbiljetten. XI. Ia trein van New Braunfels stoof donderend het „Katie-depot" te San Antonio binnen, en een der eerste dames, die handig uit de daarop langzamer rij dende wagens wipte, was Loe. Ze droeg zelf haar handkoffer, schoof vlug en beslist door het gedrang voor de bagage-loketten, gaf haar valies in bewaring en ging op weg om in de eerste plaats een onderkomen le zoeken. Do rit. door de groene, vruchtbare streek had' haar al haast vroolijk gestemd. Zo voelde zich als uit een duffe, gevangenis verlost, toen ze in het ruime spoor wegrijtuig zat, vol menschen van verschillende natio naliteit. Eindelijk dan toch weer eens iets anders dan die stompzinnige, ruwe farmcrsgezic'htenMet bijna vriendelijk.^ oogen hadl ze naar de gladgeschoren arummers (handelsreizigers.) met hun opgevulde schouders gekeken. Dip menschen zagen er ten- I minste intelligent uit. Behaaglijk in haar gemakke- j lijke zetel achterover geleund, voelde ze zich voor 't f eerst weer eens als lady. V at was de conducteur be- j rv- ondanks haar min ot meer verarmd voorkomen. Dat was toch prachtig in Amerika, dat er slechts één klasse was in do treinen, en dat elke fatsoenlijke vrouw door de beambten met dezelfde beleefdheid be handeld, werd. In San Antonio zou haar stellig nie mand met den, nek aanzien, wanneer ze werkte. Ze zou zich haar plaatsje wei veroveren. En van haar eerste verdienste zou ze nette nieuwe kleeren koopen. Loe tuurde glimlachend over de mais- en katoenvel- den, waartueschen de trein voortraasde. De oogst, was al begonnen. Mexicaners en zwarten stapten, diep ge bukt, den grooten zak op den rug, tusschen de lage struiken voort, vlug de witte vlokken afplukkend. Ver moeiend werk, maar het werd goed betaald, 's Avonds konden de bruine jongen® den grandi-seigneur spelen in de stad! Hier vroeg niemand1 er naar, hoe men zijn geld verdiende. Wat deed' het er toe of ze winkel- of fabrieksmeisje werd? s Avonds, als het werk rust te, was ze weer de ladiy. Hoe fonkelde buiten do gouden zon, hoe sappig- groen zagen do müskietenboo- inen er uit, wat vroolijke bedrijvigheid op alle velden. Een blijde, vertrouwende stemming kwam over Loe. Dom toch ook, dat ze zoo lang in New Braunfels had rondgetobd Nu trad ze de vestibule van 't station uit en keek ondernemend rond. San Antonio was bij helder daglicht werkelijk even mooi als bij zijn schitterende avondveflichting. Op alle pleinen ruischende palmen en bloeiende oleanders. Een vroolijk, bedrijvig menschengewemel in de stra ten niet zoo nuchter, zoo zenuwachtig gehaast als in do Noordelijke Staten. Zuidelijke kleurenpracht en luchtige levenslust, waar men keek. Genietend slenterde Loe de Commerce-Street af t Stadsdeel bij hot station was niet- veel bizonders hoofdzakelijk eethuizen en logementen voor negers en Mexicanen. Maar hoe verleidelijk lekker rook het uit. al die kleine restaurant^, die dikwijls maar uit- een piimitieve tent bestonden! Voor sommige waren groote glazenkasten, allerlei heerlijkhed'eii uitgestald als oesters, visch, gevogelte, sappig rundvleesch versehe groenten. Verlangend keek ze er naar. Maar neen, ze zou niet lichtzinnig wezen en haar beetje geld zuinig bewaren. Zoo'n maaltijd zou zeker wel onbe taalbaar duur zijn. 't Verwonderde haar echter, dat zooveel schamel gekleede mannen, spoorwegarbeiders en peonen die restaurants binnenliepen. Wat moesten me menschen veel verdienen! Daar trok een zwart bord voor een echt Amerikaansclie lunch-room haar aandacht. Er stond met krijt op geschreven: „Regu lar meals 25 cents." Daaronder het menu: Gebakken oesters, soep. rundvleesch met gebakken aardappelen en tomaten, kip met kerry-rijst, pudding, vruchten, maisbrood, koffie, melk of ijsthee. ard't vcFvu'jfii. in en

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 5