Openbare Verkooping HYPOTHEKEN, CREIHETEV, ASSURANTIËN, DEPOSITO EFFECTEN, COUPONS, PROLONGATION. ADVERTENTIEN. Een perceel BOUWTERREIN Door uitsluitend Sunlight Zeep te gebruiken blijft het linnen en tafelgoed zoo wit als sneeuw. s f Verloren levenslu herkregen* een raadsel ij «hardt®s Eiwiistaal, Oal 8 te Tenten, Vlaggen en Regenjassen. Dir. G. J. MOOLEN. Heden Rantsoenen-vïeesch. te BERGEN, Stokpaardjes- LS-Zeep L<' 1 f Zitdag te MERHORN, Alkmaar des Vrijdags morgens in Café de Tabakshandel, van den heer SCHER- de Kaasmarkt. aan Gevoeligheid voor weersverandering. S^a*°!Tl5.000 artsen V oten ouW lichaam S TADSNIEU wl te BERGEN, Stokpaardjes-Leiienmeik-Cream GEBRUIKS AANWIJZING ROND IEDER STUK. cia is dood!" Woedend liep hij naar het café terug en beschuldigde zijn kameraden, dat zij hem bedrogen hadden. Dezen lachten hem echter uit, want zij kon den er niets aan doen, dat Adelina Patti als Lucia reeds' in het derde bedrijf stierf. liet eene woord haalde het andere uit en tenslotte kwam het tot een rechterlijke uitspraak, waarbij de bedrogene bovendien tot het betalen der proceskosten werd veroordeeld. hardt's wat GEHUURDE JUWEELEN. De dames uit voorname Londensche kringen ver schijnen op bals, groote diners en andere feestelijkhe den, bij premières en in de opera zelden zonder kost bare sieraden. Al zijn vele werkelijk rijke bezoeksters in het bezit van goed gevulde juweelenkastjes, toch is er een groot aantal lady's van wie dit niet kan wor den gezegd. Wel heeft elk van de dames een paar waardevolle stukken, een mooi collier, kostbare oor hangers en misschien een half dozijn ringen, maar ze kan niet altijd dezelfde sieraden dragen, en telkens iets nieuws koopen gaat ook niet. Er blijft haar slechts één uitweg over-; dat is naar een haar beken den juwelier gaan en van hem de bij haar toilet pas sende sieraden voor één avond huren, evenals dit met een maskerade-costuum gebeurt. Natuurlijk moet de juwelier een veel hoogere vergoeding rekenen, dan bij het huren van een maskeradepak het geval is, want er is een groote risico aan verbonden, zelfs wanneer de eigenaar zijn klanten goed kent. In den regel moeten de eclitgenooten of kapitaalkrachtige familieleden van de huursters een contract teekenen,waarin zij zich verplichten, den vollen prijs van het sieraad te vergoeden, wanneer het beschadigd wordt of verloren raakt. Het meerendeel van de Londensche juweliers krijgt zoo nog een aardige bijverdienste en zelden ko men er klachten van de huurders of de winkeliers. In ieder geval hebben de zakenlui veel liever, dat ze hun eigendom voor de avonduren tegen voldoende borg stelling uitleenen, om er den volgenden dag een flink bedrag voor te ontvangen, dan dat zij aan een van hun aristocratische klanten, die persoonlijk met haai man des avonds eenige kleinoodiën „op zicht" vraagt, deze sturen moeten en den volgenden morgen alles door een bediende teruggestuurd krijgen met het ant woord, dat er niets bij was. En daarbij weet de juwe lier heel goed, dat de sieraden gedragen zijn. Men heeft zoo echter het huurgeld willen besparen. beenderen door de wrijving van het slingerende schip. Sedert dagen voeren zij aldus ellendig verder, de ruggen gekeerd naar de weiden van daarginds, waar- heen niemand hen ooit terug zou brengen, kort aan j elkaar bij de hoorns vastgebonden, de een naast den ander, de koppen in berusting naar beneden buigende telkens, als een golfslag huil lichaam met een nieuwe, kil-koude douche overspoelde. Dof-oogig herkauw den zij samen het slechte, van zout doorweekte hooi; veroordéelde beesten die zij waren, van de lijst dei- levende dieren, maar bestemd om nog veel te lijden vóór den te wachten dood; om kou te lijden, schokken te verdragen, vochtigheid, verdooving, angsten De avond, waarvan ik spreek, was buitengewoon somber. Op zee heeft men veel van dergelijke avon den, wanneer bedenkelijke, loodkleurige wolken tegen den horizon aandrijven, waarachter het groote licht wegzinkt, wanneer de wind begint op te steken en de nacht niet veel goeds belooft. Geheel verlaten als men zich voelt op de eindelooze wateren, wordt men door een vagen angst bevangen, een angst, die aan land nooit door de schemering wordt verwekt, zelfs niet op de meest sombere plaat sen. En nu die twee armzalige ossen!, schepselen van grasvelden en weiden, meer nog dan de menschen verloren in deze beweeglijke eenzaamheid, en die niet als wij de hoop kennen; zij zouden zeker, ondanks hun primitief ontwikkeld verstand, op hun manier het benauwende der omgeving ondergaan en verward vóórvoelen hun toekomstigen dood. Zij stonden als zieke beesten langzaam te herkau wen, hun ronde, doffe oogen bleven naar de sombere eindeloosheid der zee gekeerd. Eén voor één waren hun kameraden op de planken naast hen afgemaakt; sedert twee weken ongeveer, leefden zij in hun een zaamheid des te dichter tezamen, elkaar steun geven de bij het bewegen van het schip, elkaar de hoorns schurende in vriendschaps-uiting. En daar komt nu de man, belast met den dienst der levensmiddelen (degene, dien wij aan boord hofmees ter noemen), bij mij de brug op om me in geijkte ter men te zeggen: „Kapitein, men gaat een os slach ten." Dat de duivel hem hale, dien hofmeesterIk ontving hem onaangenaam, hoewel hij er heusch niets aan doen kon, maar om de waarheid te zeggen, ik had vanaf het begin van onze vaart geen geluk gehad: steeds in mijn wacht slachting van ossenDit ge beurt n.l. precies onder het commando-bruggetje, waarop wij heen en weer loopen, en je kunt mooi je oogen afwenden, aan andere dingen denken, in de ruimte kijken; toch kun je er niet aan ontkomen, den slag te hooren, tusschen de hoorns toegebracht, mid den op het arme voorhoofd, dat laag aan een ring aan den grond bevestigd zit, en dan het geluid van het dier, dat op het dek neerstort met een gekraak van 3 beenderen. En dadelijk daarna het in-blazen van j lucht in de huid, het stroopen ervan, het snijden van j het vleesch in stukken. Een afschuwelijke, laffe lucht stijgt op uit de opengesneden buik en in de om geving zijn de planken van het schip, doorgaans zoo schoon, nu gedrenkt met bloed, met allerlei weerzin wekkendheden Dus nu was het oogenblik daar om een der ossen te j dooden. Een kring van matrozen schaarde zich om j den ring, waaraan men het beest vóór de slachting I moest binden en van de twee, die overbleven, nam men de zwakste, een, die bijna stervende was en zich j A \flA KI HCD Y/ETCKE zonder tegenweer ook liet meevoeren. /AIM Ls EL SV V EZ. EL IM Toen draaide de ander langzaam den kop, om den Banketbakker, Telef. 74. Kok. zijn melancholieken blik te volgen; Meermalen gebeurt het dat men na influenza, zware verkoudheid of andere ongesteldheid, zich niet meer zoo goed en prettig gevoelt als daarvoor, 't Is alsof er eene kleinigheid in ons organisme ver anderd is; men ziet de wereld met meer zoo vroolijk in als voorheen en weet niet wat de reden is Daarom volgt hier de oplossing van hetgeen voor u is. Na uw ziekte zijt gij op de gewone wijze verder gaan leven, zonder de noodige aandacht aan uw voeding te schenken. Uw bloed is door de ziekte verzwakt en vereischt dringend herstel Voeg daarom aan uw bloed die stoffen toe, waaraan het behoefte heeft om weer normaal te worden en gij wordt weer als voorheen. Een wetenschappelijk toebereid middel om op de vlugste wijze weer krachtig en gezond bloed te krijgen is dit wekt u op schenkt u kracht en volop levenslust, het neemt de sporen van ziekten, welke in uw bloed mochten zijn achtergebleven, geheel weg. Gebruik echter geen ander, dan Mijn- wetenschappelijk samengesteld en Tolbrengt ten volle, Eiwitstaai, DIT is r van gezegd wordt. Verkrijgbaar in verzegelde litefflesschen a f L10.~ Verkrijgbaar te Alkmaar bij F. BERG, Hofplein 53; te St. Pancras bij C. GOOTJES. Hoornsche Crediet- en Ëffectenbank, J DEKHLEEDEN AMSTERDAM, Singel 469, Amstel 184, Telef. 4141. Hoofdkantoor PTRMEREMD, Venedien 136, Telef. 94. ROTTERDAM, Jufferstraat 49, Twee Leeuwenstr. 24 (poort), Telef. 8160. en Magazijnen van Scheeps- en Motorbehoeften, Amstel 184, Amsterdam. Te huur DEKKLEEDEN, TENTEN en VLAGGEN. Billijke condities. OFFEREN VAN HET HAAR. In den ouden tijd bracht men dikwijls haaroffers aan de goden. Zoo legde Peleus, de vader vail Achil les, de gelofte af, het haar van zijn zoon aan den stroom Spercheios te zullen offeren, wanneer deze gelukkig uit Troje naar huis terugkeerde. Vrouwen offerden het haar ook aan de godin Hygieia, in wier macht het lag, gezondheid te geven. Het Hygieia- standbeeld in Sikyon was letterlijk met haarlokken bedekt. Volgens Wessely offerden Romeinsche jonge lingen in den tempel hun baard. Onlangs heeft de archeoloog Dr. Sophus Muller ge waagd van vondsten in Denemarken, die op voormali ge haaroffers wijzen Zoo werd in een moeras bij de stad Skive in Jutland een lange, blonde haarlok ge vonden, die met bontgekleurde schapenwol bijelkaar gebonden was. Een tweede lok werd in Thorup, niet ver van Skagen eveneens in het moeras ontdekt. Ook deze lok was blond en aan de einden samengebonden. Men denkt, dat het hier werkelijk een offervondst geldt. kameraad met toen hij zag, dat men hem naar dezelfde ongeluksplek bracht, waar ook al de vorige waren gevallen, begreep bij; in zijn laag voorhoofd van herkauwend dier lichtte iets van begrijpen, van verstaan, en hij stiep een smartelijk geloei uit.... 'O! de kreet van dien os; 't was een van de somberste klanken, die mij ooit hebben doen rillen, evenals ze tot de geheimzinnigste behoorde, die ik ooit opvingDaarin trilde dat j verwijt tegeii ons allen, tegen de menschen, en ook een soort van aandoenlijke berusting; ik weet niet 1 wat van opgekropte smart, stikkens-vol, alsof hij diep- in gevoeld had, hoezeer zijn gekerm nutteloos was, zijn roepen vergeefs. Met de overtuiging van een al- g-eheele overgave, scheen hij te willen zeggen: „Zoo is het dus nu gekomen, dat onvermijdelijke uur, voor mijn laatsten broader, die met mij van daarginds kwam, met mij van ons vaderland werd weggevoerd, jj waar gras en weide ons leven was. En mijn Ingezanden Mededeeliugeu. DE GODSDIENSTIGE OORSPRONG VAN DE MODE. De Egyptologen hebben vastgesteld, dat het doel van de tegenwoordige kleeding en sieraden zeer ver af staat van het doel, dat de vrouwen beoogden, die zich het eerst daarin hulden. Uit vroomheid, niet uit behaagzucht bekleedden de eerste Egyptische vrou wen zich met stoffen, droegen ze sieraden en ge bruikten ze de schmink, die men in de sarkophagen teruggevonden heeft, n.l. verscheiden zwarte stoffen, waarmee ze haar oogen langer deden schijnen, vele roze en roode zalven, waarmee ze haar wangen op die van de vereerde godin I-lathor deden gelijken. En haar sieraden waren amuletten met het beeld van de een of andere godheid, onder wier bijzondere bescherming ze zich gesteld hadden. En wanneer ze kleeren droegen, die prachtig met lotosbladeren waren geborduurd, geschiedde dat om den Goden dank te brengen, die met lotos de eerste Egyptenaren hadden gevoed. Ze verfden zich ook het gezicht vermiljoenrood, om Hathor de verschrikkelij ke te behagen, wier gelaat rood geworden was, omdat de zegevierende godin zich te lang in het bloed van baar vijanden had gespiegeld, dat de Nijlvlakten over stroomde. Zoo heeft de mode eeuwenlang gediend om de go den te eeren. En zoo hebben de, op het eerste gezicht lichtzinnigste dingen dikwijls een zeer ernstigen oor sprong. Uit het Fransch van PIERRE LOTI. Het was een droefgeestige avond; de wind begon te klagen, wij waren midden op den Indisclien Oceaan. Twee zielige ossen bleven ons nog van de twaalf stuks over, die in Singapore waren opgedaan, om on derweg te worden gegeten. Men had ze gespaard, de ze laatste twee, omdat de tocht langer aanhield, tegen gewerkt als wij werden door den slechten moesson. Het waren twee arme, kwijnende, vermagerde be- klagenswaardige beesten; hun huid had ook al sterk geleden, afgeschuurd als ze werd op de uitspringende beurt komt nu ook weldra, en geen levende ziel op de wereld zal medelijden met mij hebben, niet meer met mij dan met hem O, neen! ik had wèl medelijden. Ik voelde zelfs een woest medelijden, dat oogenblik, en een opwelling dreef mij er bijna toe om dien loggen, zieken, bijna te- genstandigen kop tegen mij aan te drukken, want dat is de natuurlijke, physieke wijze, waarmede wij, als in 'n illusie van bescherming, hen wiegen, die lijden of moeten sterven. Maar inderdaad, hij had van niemand meer hulp te verwachten, want zelfs ik, die zoo goed de intense smart van zijn kreet had gevoeld, zelfs ik bleef stijf en ongevoelig op mijn plaats, met afgewende oogen. Ter wille van de wanhoop van een dier, niet waar, kan men toch niet de koers van een schip doen veran deren en aan drie honderd menschen hun rantsoen aan versch vleesch betwisten. Men zou voor gek ge houden worden, als men ook maar één minuut erover dacht. Maar een oude matroos die, evenals hij, misschien ook niemand op de wereld had en nooit medelijden ondervonden, had ook den kreet gehoord, gevoeld in 't diepst .zijner ziel, evenals ik. .Hij ging naar hem toe, en wreef hem zachtjes over de snuit. Hij had, als hij eraan gedacht had, hem kunnen voorspellen „Zij ook zullen allen sterven, die morgen jou zullen eten, mijn arm beest; allen, weet je, zelfs de sterksten en de jongsten, en misschien dat dan hun laatste uur nog wreeder voor hen dan voor jou zal zijn, vol smar- ten, lange smarten; misschien dat zij den kopslag midden op het voorhoofd nog- wel zouden verkiezen." Het dier beantwoordde wel zijn liefkoozing door hem met zijn goeie oogen aan te zien en hem de hand J te likken. Maar toen was het gedaan, het licht van begrijpen, dat een oogenblik onder zijn lage voorhoofd had uitgeschenen, verdoofde. Te midden der sombere oneindigheid, waarin het schip hem steeds dichter voerde, in de koude misten, in de donkerte, die een slechten nacht voorspelde, en naast het lichaam van zijn makker, dat niet meer was dan een vormloo- ze klomp vleesch aan een haak was hij kalm tot herkauwen overgegaan, de armzalige oszijn beperkt verstandsvermogen reikte niet verder; hij dacht aan niets meer; hij herinnerde zich niets meer. Gevoeligheid voor weersverandering is evenals dui zeligheid, prikkelbaarheid, slapeloosheid, vermoeid heid bij het opstaan, urine-stoornissen, en voorname lijk rugpijn, een kenteeken, dat de nieren niet meer de schadelijke stoffen uit het bloed terughouden. Een dezer stoffen, het urinezuur, zet zich af in de weefsels en gewrichten, en kan elke beweging moeilijk maken en pijn in de ledematen, dé zijden en schou ders veroorzaken (rlieumatiek, heupjicht, jicht, ze nuwpijnen) of wel het kan zich als neerslag in de urine vertoonen en tal van urinekwalen veroorzaken. Bij gebrek aan zorg worden de nieren steeds meer aangetast en een eenvoudige, verwaarloosde rugpijn eigen i kan de ernstigste gevolgen met zich brengen en lei- f 9. tSCDAP VGen«ra^ t^sterdafr»- QrocPur den tot niersteen, waterzucht, suikerziekte, Bright's ziekte, alhuminerie enz. Men kan derhalve niet spoedig genoeg zorg dragen voor de nieren, zoodra zich de eerste verschijnselen vertoonen, en des te meer wanneer men .verschijnselen als suizingen in de ooren, aandoeningen van het ge zicht, hartkloppingen, koude der ledematen, benauwd heden, zwellingen onder de oogen of der ledematen er Dij opmerkt, die het ras naderend gevaar aanduiden. Doordat Foster's Rugpijn Nieren Pillen aan de nieren en blaas haar gezondheid en werkzaamheid te ruggeven, dragen deze organen voortaan volkomen zorg voor het filtreeren van het bloed en het afvoeren der onzuiverheden, waardoor de gezondheid van het organisme verzekerd wordt. Te Alkmaar verkrijgb. bij de hh. Nierop en Slothoub r, Langestr 52. Toezending geschiedt fr. na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn NierenPillen, weigert elke doos, die niet voorzien •tcape Wiifc mark, is van nevenstaand handelsmerk. GEVESTIGDE PERSONEN. J. M. Licht, smidsknecht, n.h., Wildemanstraat 18. J. Stamphuis, Wed. A. E. Rouffaer, zonder beroep, n. h.„ St. Elisabetsgesticht. P. de Vries, winkelbediende, n.h., Wildemanstraat 10. P. H. Nubeijer, bakkers knecht, r.c., Kennemerstraatweg 90. G. G. A. van Meurs, kappersbediende, n.h., Kooltuin 29. G. Pool, dienstbode, n.h., Luttik-Oudorp 57. I. J. M. Bink- horst-Peese, winkelbediende, r.c.,. Laat 114. J. Scoorl, dienstbode, n.h., Koorstraat 20. A. Nibbering, dienst bode, r.c., Luttik-Oudorp 54. C. Visser, machinist, n. h., Landstraat 30. W. C. Woestenburg, dienstbode, r. c., Luttik-Oudorp 70. C. Roos, timmermansknecht, n.h., Forestusstraat 11. O. Stapel, schildersknecht, n. h., Kooltuin 17. F. H. Rodenhof, zonder beroep, rem., Strafgevangenis. A. J. Klarenbeek, zonder beroep, r. c., Strafgevangenis. II. P. Kuiper, zonder beroep, n.h., Strafgevangenis. A. M. Deutekom, dienstbode, n.h., Fnidsen 76. J. J. M. Dirkzen, zonder beroep, r.c., Stu- artstraat 53. A. Trap, wakenmakersknecht, geref., Verl. Landstraat 14. P. van Rees, boerenknecht, n.h., Westdijk 11. F. J. Vaske, blikslagersknecht, r.c., Ver- dronkenoord 80. B. Noach, zonder beroep, n.i., Oude gracht 191. J. J. Vrugt, off. Leger des Heils,LdH., Limmerlioek 3. II. de Vries, huishoudster, geref., Sta tionstraat 69. P. F. N. van de Graaff, leerling II. B. S., geene, Stationsweg 31. E. Appel, schildersknecht, n.h., Liefdelaan 3. H. Rothe, sigarenmaker, n.h., Lin- denlaan 32. Cè den Bakker, zonder beroep, h.a., Lin- denlaan 32. C. TI. Stuurman, kellner, n.h., Nieuwe sloot 79. VERTROKKEN PERSONEN. C. J. Kerkhoff, instrumentmaker, n.h., Geestersin gel 8. Amsterdam. J. M. van der Donck, winkeljuf frouw, r.c., Langestraat 15, Nijmegen. B. E. Roër, zonder beroep, e.l., Verdronkenoord 25, Amsterdam. S. de Vos, chefliiker, d.g., Bierkade 4, Banjoewangi, Ned. Indië. W. Kaandorp, arbeider, r.c., Wësterweg 262, Ileiloo. D. Gransma, kellner, n.h., Langestraat 70, Leeuwarden. J. Schot, zonder beroep, n.h., Lange straat 55, Breda. J. J. Kolijn, boekdrukkersknecht, n. h., Stationstraat 8, ILoorn. J. Luitjes, koopman, r.c., Klein Nieuwland 2, Purmerend. M. E. J. Reijers, win keljuffrouw, r.c., Houttil 50, Amsterdam. P. A. Ro man, grossier galanterieën, n.h., Payglop 9, Wijk aan Zee en Duin. Da de Beurs, slagersknecht, n.h., Enid- sen 109, Amsterdam. G. Koops, zonder beroep, n.h., 2de Kabelstraat 5, den Helder. B. J. J. Oskamp, zon der beroep, n.h., 2de Kabelstraat 5, den Helder. D. P. Brands, zonder beroep, n.h., Fnidsen 101, Velsen. T. Peenstra, werkmeester R. O. G., n.h., 1ste Tuindwars straat 21, Doetinchem. T. Stütner, fotograaf, e.l., Nieuwesloot 9, Nijmegen. P. W. Leenard, meubelma ker, r.c., Spoorstraat 16, Apeldoorn. A. Hogenbirk, kruideniersbediende, geref., Luttik-Oudorp 45, Hil versum. J. Koppes, leerling bloemist, r.c., Konings weg 52, Akersloot. Eij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam, dd. 27 December 1912, is ontbonden verklaard door echtscheiding het huwelijk tusschen EDUARD WILLEM STORKchef eener telefoon-centrale, en ANNA MARIA KRUIJFF, bei den wonende te Amsterdam. De procureur der eischende partij, Mr. L. S. G. DE HARTOG. op Donderdag 1» Maart 1913, des morgens 11 nur, in het Koffiehuis „de Rustende Jager", ten over staan van den Notaris Mr. A. P. H. DE LANGE, van zeer gunstig gelegen naast de Pastorie der Herv. Gem,, tegenover de Villa van den Heer H Siebart Coster, kad. Sectie A no. 1101, geheel groot 688 M2. Te veilen in perceelen. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. Inlichtingen worden gegeven ten kantore van ge noemden Notaris, aan de Breedstraat en ten kantore van de firma S. BREGMAN, Nieuwesloot 81, te Alkmaar. Kalklabrieken. Stoom trasmolen. Steenkooperij. Handel in Bouwmaterialen. W. F. STOEL ZOON, ALKMAAR. verblindend schoon wordt de ge laatskleur, jeugdig en frisch wordt het uiterlijk door't dagelijksch gebruik van van Bergmann Co., Arnhem Fabrieksmerk: „Stokpaardjes" alleen echt in rood-gele (hollandsche) verpakking. Prijs 40 cent per stuk. Verder maakt het roode, ruwe en opengesprongen huid in een nacht blank en fluweelzacht. Tube 35 cent bij; LEO BIJLOOS, Coiffeur, Langestraat, Firma NIEROP SLOTHOUBER, Drogisten, Langestraat, J. SCHOUTEN Co., Huigbrouwerstraat, J. A. BA- SIE, Coiffeur, Payglop, F. BERG, drogist, Hofplein 53, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 10