DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No."45. Honderd en vijftiende Jaargang. 1918 ZATERDAG 22 FEBRUARI Uit den Raad. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. BINNENLAND. .ALKMAAR, 22 Februari. „Wat heeft nu langer geduurd, de openbare of de geheime zitting?" vroeg ons Woensdag na afloop der raadsvergadering een raadslid, waarop we de weder vraag lieten volgen„Wat is belangrijker geweest, de geheime of de openbare?" „De eerste" luidde het antwoord. Kaden wij juist, wanneer wij.... Maar neen, wij willen niet raden naar hetgeen in de geheime zitting is geschied. En bovendien de openbare zitting biedt raadsel achtigheden en onverklaarbare dingen genoeg. Koe komt een raadslid er toe oni een Heiloër on derwijzeres in de Alkmaarsche commissie tot wering van schoolverzuim te willen benoemen? En wat be weegt hem of een collega den heer de Braai die als schoolhoofd op een langen en eervollen staat van dienst kan wijzen plotseling onderwijzeres aan de school van den heer Reiziger te willen maken? Waarom benoemt slechts de halve Raad den heer de Braai in een functie, die hij verklaard heeft wel te willen aanvaarden en heerscht er een roerende schier ontroerende! eenstemmigheid bij de benoe ming van een directeur der gemeentenormaallessen, waarvoor de heer Zwarteyeen beleefd doch dringend verzocht had niet in aanmerking te komen? Waarom gaat een voorstel van 8 raadsleden in openb. zitting zoo maar van de baan, waarom werd de burgemeester toornig toen de heer Dorbeek sprak en waarom sprak eigenlijk de heer Dorbeek? Men kan zooveel vragen als men wil, maar wijzer wordt men er niet door. 4» Een allerzonderlingsten indruk moet op buiten staanders de benoeming van een directeur aan de ge meentelijke normaallessen maken. Toen de heer van den Berg overleden was, wezen burgemeester en wet houders in overleg met den arrondissements-schoolop ziener den heer Russcher aan als den leeraar, die de zen voorloopig zou vervangen. Namens de leeraren, die naar aanleiding van deze zaak een vergadering hadden belegd, werd in een schrijven aan B. en W de wonsche.lnkheid uitgesproken, het bij het opmaken van de voordracht voor een definitieve benoeming daarheen te willen leiden, dat de heer Russcher in de eerste plaats in aanmerking zou komen. Maar de zelfde B. en W., plaatsten in overleg met denzelfden schoolopziener niet denzelfden tijdelijk aangewezen leeraar, doch den heer Zwarteveen als no. 1 op de voordracht. De heer Zwarteveen verzocht hierop den Raad geen stem op hem uit te brengen, daar hij zich genoodzaakt zou zien voor een eventueele benoeming te bedanken. Nu zou men met Nathan, die immers der Wei.se was, zeggen: Kein Mensch musz müssen. Maar de heer Zwarteveen moet moeten. De Raad zegt met den Duitsehen Keizer „sic volo, sic jubeo" hetgeen vrij vertaald voor den benoemde wil zeggen: „directeur tegen wil en dank." Immers het is van den heer Zwarteveen in de gegeven omstandig heden haast niet te vergen, dat hij zijn mededeeling om voor een eventueele benoeming te zullen bedanken, gestand doet. De collega, ten wiens behoeve hij zich onbaatzuchtig terugtrok, zal door een dergelijke wei gering naar alle waarschijnlijkheid niet gebaat zijn en wie weet, welke schepen de benoemde door zulk een weigering achter zich zou verbranden. Bovendien zou door zijn weigering de instelling in een impasse kunnen geraken, waar men niet gemakkelijk uitkwam zouden andere leeraren, zoo ze benoemd werden, niet even onbaatzuchtig voor de betrekking, welke en kel eerebaantje is, moeten bedanken? Intusschen is hot geval voor den heer Russcher wel het onverkwikkelijkst, omdat het op hem een schijn laadt, waarvoor ieder, die dit niet verdient, gaarne gevrijwaard blijft, omdat dit voorbijgaan den indruk maakt van een openlijke diskwalificatie met geheime motieven, waarnaar men tevergeefs zoekt. Ook zal men te vergeefs trachten de motieven op te sporen, welke aanleiding gaven tot het raadselachtig gebeuren, dat aan de benoeming' van een bezol digd ambtenaar van den burgerlijken stand vooraf ging. De acht 7 rechtsche en de heer van der Feen de Lille raadsleden hadden in een schrijven den Raad in overweging gegeven niet over te gaan tot het benoemen van een dergelijken ambtenaar, al vorens gebleken was, dat niet een of meer leden van den Raad zich met het waarnemen van die betrekking willen belasten. Nu is er op zich zelf niets tegen het voorstel te zeggen dan dat het volmaakt overbodig was. Immers bij een vorige gelegenheid, amper een jaar geleden, was gebleken, dat er n i e m a n d dei- leden van den Raad deze functie op zich wilde nemen. Het voorstel om een bezoldigd ambtenaar te benoe men was gedaan, omdat, gelijk de voorzitter in de vergadering van 31 October 1911 verklaarde „de hee- ren zelf zoo bitter weinig lust hebben," waarmede de heer van der Feen de Lille verklaarde het volkomen eens te zijn. De heer Van Buijsen verklaarde zich tenslotte bereid als er maar meerdere anderen wa ren en dan nog onder reserves, de heer Ringers zou zich „desnoods" ook wel beschikbaar willen stellen en de heer Meienbrink ook, maar deze laatste onder condities, die de voorzitter onaannemelijk verklaarde. Natuurlijk schoot men op deze wijze niet op, zoodat de heer van Buysen na de bovenstaande vage of condi- tioneele verklaringen tenslotte voorstelde een lid van den raad te benoemen, die gehonoreerd zou worden voor den tijd, dien het voltrekken der huwelijken hem kostte, hetgeen geen instemming en enkel bestrijding \an den kant des hceren van der Feen de Lille vond. Was er thans eenige aanleiding om te veronderstel len, dat de toestand zich gewijzigd had? Het is niet gebleken, daar Woensdag geen der leden zich, althans niet in het openbaar, bereid verklaard heeft, dus ook niet een der onderteekenaren van het voorstel. loen het schrijven aan de orde kwam, verklaarde ce voorzitter den onderteekenaren in overweging te •t men gegeven het in te trekken, waartoe ze waren overgegaan. De voorlezing van het schrijven we hebben trou wens niets anders gehoord, dan hetgeen onder „in gekomen stukken" reeds stond vermeld was voor den hr. Dorbeek een reden om iets te zeggen, 't Speet hom dat er „.onder "de tegenwoordige omstandigheden" niet voldoende raadsleden werden gevonden om de functie waar te hemen, hij hoopte dat „deze toestand niet bestendigd mocht blijven," het speet hern voorts dat men „op het oogenblik" - afgezien van den per soon, die hem, en anderen leden ook, onbekend was, moest uitzien naar iemand, die gesalarieerd was. Ver der wilde hij .niets zeggen en liet gaarne aan het pu bliek over te oordeelen. Maar als het publiek op een dergelijke hoogst on volledige wijze wordt voorgelicht hoe zal het dan weten waarover het eigenlijk moet oordeelen en op welke wijze het tot een juiste beoordeeling kan ko men? Eindelijk was vreemd, dat de voorgedragene slechts dc helft van het aantal stemmen kreeg. Im mers toen het schrijven werd ingetrokken, was er toen voor de heeren, die den hr. de Braai niet kenden, geen aanleiding om te vragen de benoeming uit te stellen, teneinde of tot een kennismaking met- den voorgedra gene te komen, of B. en W. uit te noodigen, meer dan één persoon aan te bevelen? Men kan slechts vragen. Für jede Frag wird in glücklichen Stunden Zuletzt auf Erden die Lösung gefunden. Misschien vallen de „glückliche Stunden" in de maand Juni, als tenminste de kans daarop juist Woensdag niet verkeken is. Zonder noemenswaardige bespreking werden de er- schillende punten van de agenda aangenomen, met uitzondering van een tweetal, waarvan de behandeling werd uitgesteld. Het behoeft na oüs artikel van Zaterdag wel geen betoog, dat wij met ingenomenheid het voorstel tot verdaging van de vaststelling van een tarief voor electrischen stroom hebben zien aangeno men. Maar noode misten we een verklaring, dat men in deze gemeente inderdaad den lsten Mei, gelijk vastgesteld is, den stroom van de gemeente zal kun nen betrekken, een verklaring, welke, wij herhalen het, op prijs zou zijn gesteld, daar er geruchten gaan, dat het wel September zal worden. De beide midden- standsv ereenigingen hadden den Raad per adres ver schillende wijzigingen in het voorgestelde tarief ver zocht, welke enkel betrekking hadden op de verlich ting. Intusschen hebben de industrieelen alsnog ge legenheid gekregen om hun wensehen kenbaar te ma ken, zoo ze veranderingen noodzakelijk achten -als ze dan maar niet wachten totdat er weer een raads vergadering is aangekondigd, doch, terwille van een goede behandeling zich zoo spoedig mogelijk tot den Raad wenden! Ook het punt „belasting op openbare vermakelijk heden word van de agenda gevoerd. Toen de des betreffende verordening in de raadsvergadering van 29 December 1909 werd herzien, hebben wij de opmer king gemaakt, dat luchtigjes was heengegleden over de bezwaren, welke te berde gebracht werden, o.a. dooi den heer I itenbosch, die in het bijzonder wees op de onbillijke bepaling, dat de koninklijke goedkeuring een der redenen was van vrijstelling. Het adrek der tien yereenigingen bewijst, dat de onbillijkheid dezer bepaling in de practijk is gevoeld. Vóór de bepaling is nog weinig aangevoerd, hetgeen er tegen gezegd kan worden is duidelijk uiteen gezet in het ingezon den stuk van den lieer Klomp, dat we verleden Zater dag plaatsten. Het door hem aangehaalde spreek woord „gelijke monniken, gelijke kappen" is hier ze ker van toepassing en zoo lang' niet op overtuigender wijze dan tot dusverre geschiedde de wensehelijkheid van hot behoud der bepaling wordt aangetoond, ge- loovcn we, dat zij óf geschrapt of gewijzigd dient te worden. Tenslotte willen we nog even het adres memoree- ren van de vereeniging voor volkshuisvesting-, welko het voornemen heeft een veertigtal nieuwe woningen te bouwen, en op dat van het bestuur der Huishoud en Industrieschool. Dit bestuur vroeg n.l. of de Raad zich zou kunnen vereenigen met zijn opvatting omtrent een der voorwaarden, onder welke de subsi- die-verhooging is toegestaan. Die voorwaarde betrof n.l. de bepaling, dat een lid van bet gemeentebestuur zitting liebbe in het schoolbestuur. Het bestuur is van meening, dat het zelf een raadslid mag benoe men, B. en W. daarentegen verklaren, dat de Raad uit zijn midden een lid moet aanwijzen. In den Raad heerschte er Woensdag verschil van gevoelen. De op vatting van B. en W. lijkt ons de aangewezen weg en wij weten, dat zij elders gehuldigd wordt. KAMERVERKIEZINGEN. In een drukbezochte vergadering der Centrale Vrij zinnige kiesvereeniging in het district Beverwijk werd candidaat gesteld Mr, L. X. Roodenburgl V. D.) te 's-Gravenhage, die zich bereid heefi verklaard de candidatuur te aanvaarden. Gemengd nlenws. MET DEN ZONDAG GELIJKGESTELDE DAGEN. De minister van Binnenlandsche Zaken bespreekt in. de Memorie van Antwoord de bedenking van enkele leden, dat inbreuk op de godsdienstvrijheid zou wor den gemaakt, in zoover men wordt gedwongen te rus ten op dagen, die naar eigen geloofsovertuiging niet steeds feestdagen zijn. Ter weerlegging van deze be denking wijst de minister er op, dat het wetsontwerp alleen zal herstellen den toestand, gelijk hij was, vóór dat een arrest van den Hoogen Raad een andere wetstoepassing inleidde. Trouwens van gedwongen rust is geen sprake. Alleen heeft de regeering, ge steld voor de vraag of zij de vroegere dan wel minder rustdagen aan ambtenaren en publiek wilde gunnen, die vraag in eerstbedoelden zin beantwoord. Een Rjst van de verschillende bepalingen, voorko- mende in wetten en algemeene maatregelen van be stuur die onder toepassing van de ontworpen wet zullen vallen, is aan deze Memorie toegevoegd. Met de leden die Zondagsrust niet op den Nieuw jaarsdag toepasselijk achten, stemt de Regeering in. Een lijst van de verschillende bepalingen, voorko mende in wetten en algemeene maatregelen van be stuur die onder toepassing van de ontworpen wet zullen vallen, is aan deze Memorie toegevoegd, zonder dat de Regeering voor de volledigheid kan instaan. Eene uniforme regeling voor het gehecle -Rijk prijs te geven, ten behoeve van een gewestelijke aanwijzing van feestdagen, is een denkbeeld dat de Regeering niet toelacht. EEN DREIGENDE BAKKERSSTAKING Het comité inzake de Haagsche bakkersgezellenac- 1 ie besloot in het begin van Maart in een gecombi neerde Hoofdbestuursvergadering van alle gezellëhör- ganisaties le. een plan van werken te ontwerpen voor het ge- heele land, £m daardoor bij het uitbreken van een eon- fliet, vanuit liet geheele land ook medewerking' te kunnen verwachten; 2e. na te gaan in hoeverre het ook wenschelijk is een program van eischen te ontwerpen en daarvoor te gaan propngeeren in andere plaatsen dan Den Haag; 3e. de bemoeiingen ter versterking van de organi saties in Den Haag voort te zetten en op een nader te bepalen tijdt hij voortdurende negeering door de pa troons, tot strijd ovqr te gaan. Gisteren is in Den Haag aangekomen een aantal marechaussees van Véfsohillende brigades. Het ver luidt dat deze komst in verband staat met de sedert oenigen tijd dreigende wérkstaking. Heden worden nog meerdere detachementen verwacht. Intusschen was tot gisteravond de staking nergens 'uitgebroken. EXAMEN-COMMISSIE ACTE L. O. In de examen-commissie acte L. O., welke te Am sterdam zitting houdt, zijn benoemd: tot lid en voorz. de schoolopz. in het distr. Alkmaar; tot leden: do schoolopz. in de arr. 's-Gravenhage I, Amsterdam III en IV, Haarlemmermeer en Purmerend; tot leden- plaatsv.de schoolopz. in liet distr, Amsterdam, en in de arr. Amsterdam T, II, V en VI. DE POKKEN. Te Losser is, naar het Hhki. meldt,'een nieuw pe- \al van pokken geconstateerd bij een eenjarig kindje, dat uit één der besmette huizen komt en reeds eenige dagen ter observatie in een der barakken was opge nomen. De 17-jarige, hij wie te Lonneker pokken werden geconstateerd, is naar de barak van Ijet ziekenhuis te Enschede overgebracht. Zij is eene fabrieksarbeid ster uit Enschede en uit een gezin van 7 personen. Twee der kinderen waren Woensdag nog op school en daarom is deze inrichting gisteren gesloten. De fa briek, waar het meisje werkte, werd ontsmet. Heden werd aan de fabrieken een bewijs van lier-inenting geëischt, terwijl tevens gelegenheid wordt gegeven zich vóór het aan 't werk gaan te laten vaccineeren. Jlijksbarakk-en werden gevraagd. NIET VERLEENEN VAN HULP. Voor het kantongerecht te Heeren veen stonden gis teren terecht twee personen te Nieuwebrug. Den 30en Januari ƒ,1. zakten twee zoontjes van den heer Wind aldaar door het ijs op de bermsloot. De beide personen, die voor een begrafenis de klok moesten luiden, werden door een vrouw aangeroepen om hulp le bieden. De vrouw wou zelf te water gaan, doch op aandringen der mannen deed zij dit niet. „Help jullie dan" riep de vrouw, doch geen der beide personen had daarin zin. De een niet, omdat hij zijn Zondagsche kleeren aan had an den begrafenisstoet kwam men nu aansnellen, beide jongentjes werden op het droge gebracht. Eén kon nog bijgebracht worden, liet oudste was reeds verdronken. Do bermsloot, waarin het ongeval plaats had, was pl.m. SVz M. breed, er stond niet meer dan iVï; M. water, zoodot do beide mannen zonder gevaar voor eigen leven hulp hadden kunnen bieden. Op grond van art. 450 van het W. v. S. eischte het O. M. 14 da gen hechtenis. DIEFSTAL. Toen de recherche ten huize van een opkoopster te Amsterdam huiszoeking deed, kwamen er o.a. ver schillende winkelgoederen voor den dag, welke ont vreemd bleken te zijn ten nadeele van een winkelier, wonende op Rapenburg. De. opkoopster zeide de goederen te hebben gekocht van een 30-jarige werkvrouw. Deze vrouw, die ruim drie jaar bij de familie in kwestie in betrekking is ge weest, bleek de goederen in den loop van dien tijd uit het magazijn te hebben ontvreemd. Toen zij haar werkhuis verliet, werd zij gearresteerd. Donderdag is zij ter beschikking van de justitie gesteld. SLACHTOFFERS' VAN HET IJS. le Blesdijke Friesl,) wilde Donderdag een 18-ja- rig meisje, komende uit de catechisatie, eens probee- ron boe sterk hei ijs op de gracht was. In het mid den zonk zij door het ijs en schoot daar onder. Toen er hulp kwam opdagen'was zij reeds verdronken. Po gingen om de levensgeesten weer op.te wekken, had den geen resultaat, Je Beets is dien middag een jongetje van 10 jaar door het ijs gezakt en verdronken. Zijn zusje werd op het hulpgeschreeuw nog dooi de huren gered. Donderdagmiddag is een 13-jarige jongen te Vught door het ijs gezakt en verdronken. le Kapel-Avezaath zakte een jongentje van 11 jaar door het ijs, waarbij hij het leven verloor. Té Cu.vk is de dertienjarige zoon van den veld wachter door liet ijs gezakt en verdronken. Te Vught overkwam een l i-jarigen beliangersbediende- hetzelfde lot. UIT DE RTJP. lot predikant hij de Horst. Evang. Luth. Kerk te Enkhuizen w beroepen ds. Xeideck, alhier. VAN TEXEL. Op de Wadden ten noordoosten van het eiland I exel zitten, naar aan het X. v. d. D. gemeld wordt, twee vaartuigen geboeid. Met den aanhoudenden oostenwind komtVr in 't geheel geen water op, zoo dat van vlotkomen nog geen sprake kan zijn. liet eene vaartuig, geladen met tarwe, vertrok 8 Februari 1.1. reeds van de Cocksdörp naar Oudeschild, hetgeen anders een reisje van slechts één dag is. Door gebrek aan proviand was de bemanning genoodzaakt het vaartuig, goed vertuid, onbeheerd achter te laten. Het andere vaartuig is een Groninger tjalk geladen met kunstmest. Ook hier is het gezin van den schip per aan boord. Zoolang de oostenwind aanhoudt bestaat er voor de schepen geen gevaar; doch indien de wind naar het westen loopt, zoodat er meer water opkomt, dan zal het 'op de Wadden gevormde ijs zich in beweging zet ten en zou het voor de schepen er slecht genoeg kun nen uitzien. UIT OTERLEEK. Hier heersehen de mazelen. De laagste klassen der school zijn bijna gelieej ontvolkt. Gelukkig heeft de- ziekte een goedaardig karakter. UIT OUDE-NTEDORP. Donderdagavond vergaderde het nut „Ons Genoe gen" alhier in het lokaal van den heer A. Mijts. Na opening der bijeenkomst trad de heer Smit van Veënhuizen op met de lezing getiteld: „Uit". Deze komische schets werd prachtig voorgedragen. Het da verend applaus dat er op volgde, was dan ook wel ver diend. Vervolgens werden door verschillende dames en heeren bijdragen ten beste gegeven, getiteld „Het draadje," „Wij komen van het land," „Het paartje van Drumpt," „Het valletje," „De Oude Vrijster" en „Ik kan mijn boheersehen." Ten slotte nog eenige zangnummers.. Zonder uitzondering vielen deze bijdragen en zang ook zeer in de smaak. Bij het sluiten der vergadering bracht de voorzitter woorden van dank aan allen, die hadden medegewerkt aan het slagen van dezen avond en in het bijzonder aan den heer Smit en de dames Donker, die als gasten tegenwoordig waren, en hierin zeker het: grootste deel hadden. UIT HENSBROEK. „Edel Metaal," tooneelspel van Mr. Van Schevicha- ven is Vrijdagavond opgevoerd door onze rederijkers kamer. Een mooi degelijk stuk dat niet naliet het pu bliek te pakken. Lag dit deels aan het stuk met een prachtfiguur nis Max en de sympathieke, Marie, an derdeels en zeker niet het minst, kwam dit door het goede spel. Was niet alles 011 waren niet allen steeds even goed, er kwamen toch zeer vele uitnemende mo menten in voor, die een goeden dunk gaven van de krachten, waarover het „Viooltje" thans beschikt. Het nastukje „Een slaaf der Eubipthiek", scherts in een bedrijf, was kort en werd vlot gespeeld. Een talrijk publiek woonde de uitvoering bij. Aan staanden Zondagavond zullen dezelfde stukken nog maals worden opgevoerdieder, die eens hartelijk wil lachen en ook een degelijk stuk wil zien verzuime niet de uitvoering bij te wonen. Aan de Middelb. Technische school voor de Bouwkunde te Utrecht is bevorderd van het derde naar het vierde semester de heer Ilenn. Schrooder, nlhier. UIT SINT-PANCRAS. De vereeniging „Tuinbouwbelang" vergaderde ten huize van den heer D. Stammes met 28 van de 37 le den. Na opening en lezing der notulen volgde het verslag omtrent den omzet van kunstmeststoffen. Verhandeld werden over 1912: 120417 K.G. cliilisal- peter, 52250 K.G. kalk, 7384Q K.G. Patentkali, 190442 superphosphaat, 43287 K.G. kalizout, 8309 K. G. turf- strooisel, 39125 K.G. kaïniet, 23150 K.G. slakkenmeel, 4750^ K.G, zwavelzure ammoniak, 986 K.G. pappoeder, 25 K.G. kopervitriool en 5 K.G. beendermeel, tezamen 556565 K.G. De heer P. Gootjes werd als secretaris en de heeren W. Keizer, A. Verduin en K. Duif als leden van 't be stuur herkozen, terwijl besloten werd een Tuinbóuw- leeraar uit te noodigen, om te spreken over 't gebruik van kunstmest. Hierna sluiting. UIT HEER-IHJGOWAAIH). I11 de laatste vergadering der vereeniging „Mus schengilde" werd besloten: lo. de vereeniging te ontbinden; 2o. vanaf dien datum geen mussehen meer in ont vangst te nemen 3o. de termijn voor het inzenden van de vorderin gen te bepalen vóór 1 Maart a.s.; 4o. het batig saldo der vereeniging over te dragen aan liet burgerlijk armbestuur. KORTE BERICHTEN. liet Volk berekent, dat er thans reeds 3700 si garenmakers niet werken (uitgestotenen en stakers), waarbij binnenkort nog een 1000 Amsterdammers ko men. - Gisteravond is brand uitgebroken in de werk plaats c-ener rijtuig-fabriek te Arnhem. Er zijn onder meer tien in reparatie zijnde auto's verbrand. k oor de haven va,n IJmuiden is een schipper door een klap van den schoot overhoord geslagen. Ilij werd onmiddellijk opgenomen door de bemanning van een sleepboot, maar de levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. De man was gehuwd en vader van 2 kinderen. - De beer -I. S. Mouwseu te Amsterdam noemt in if N. L. rt. liet ook door ons: uit de Arnhemsoho Courant overgenomen bericht, volgens hetwelk hij op uitnoodiging van de regeering, voornemens zijn zou oen reis te maken naar Noderlandseh West-lndië, teil einde een onderzoek in te stellen naar den tot- stand van de hoeden-industrie aldaar, een verzinsel. - Het Nederlandsche schip „Ingeborg", dat 1 de zer te Scheveningen op liet strand ivns geloopen, is gisteren eindelijk vlot geraakt. De 9-jarige vrouw, te Amsterdam, die in brand geraakte doordat zij to dicht bij een brandende kachel kwam, is gistcreu aan de gevolgen overleden. - Bij liet sloopen van een huis te Amsterdam stortte eensklaps het dak in. Twee werklieden wer den onder hét puin bedolven. Eén hunner werd zeer ernstig verwond. In verband met, het geval van den lieer, die te Amsterdam een vrij ernstige verwonding opliep door een daineshoedenspeld, deelt hot Hbld. mede, dat te Antwerpen in de trams deze mededeeling hangt „Los- loopcnde honden en dames met onbeschermde hoeden- pennenptinfen worden niet in den tram toegelaten."

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1