DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No. 46 Honderd en vgftiende Jaargang. 1918. MAANDAG 24 FEBRUARI. FEUILLETON. In het Land van den Dollar. BINNENLAND. DE INTERNATIONALE SACHARINE-SMOK- KELAAR. AL&MAARS URANT ALKMAAR, 24 Februari. Frankrijk vroeg de afgeloopen week het meest de aandacht. Allereerst door de presidentswisseling. De heer Poincaré heeft zijn ambtswoning, het Elysée, be trokken en de heer Fallières is gewoon burger gewor den. Vroeger had de overdracht van het president schap op zeer eenvoudige wijze plaats, maar ditmaal kwam er voor het eerst veel ceremonieel vertoon aan te pas en een rijtoer, die een ware triumftocht voor den nieuwen president is geweest: wanneer wij de woorden „grootsche betooging, toejuichingen, enorme menigte, geestdrift, leve-Poinearé, rijk bevlagde stra ten" neerschrijven, zal de lezer zich het vertoog wel kunnen voorstellen. De heer Fallières keek een beet je triest, omdat men al maar door riep Leve Poincaré en de nieuwe president was bleek en bewogen. De heer Fallières heeft het er in die zeven jaren goed afge bracht, hij heeft zijn grondwettige plichten stipt ver vuld en hij heeft zich gehouden aan hetgeen de mi nisterraad, die verantwoordelijk is tegenover het par lement, wenschte. Van den lieer Poincaré echter, die met recht een gunsteling des volks mag worden genoemd, verlangt men iets anders. Men hoopt, dat hij, de bekwame, doortastende man, ook in de hoogste staatsbetrekking zijn gaven zal ontplooien, zijn krach ten zal gebruiken. En waar de heer Fallières uiter mate zuinig was, hoopt men, dat de heer Poincaré het geld wat meer zal laten rollen. In die laatste ver wachting wordt men alvast niet teleurgesteld. De nieuwe president heeft verklaard, dat hij in de zeven jaren geen halve cent op zijn jaarwedde van 600.000 gulden wenschte te besparen. Maar vroeg men hem wat moet er na die zeven jaar gebeuren? Wel, luidde zijn antwoord, werken natuurlijk. De heer Taft gaat na de functie van president der Vereenigde Staten te hebben vervuld, weer zijn lioogleeraarsstoel bezetten, waarom zou ik dan niet weer mijn advoca ten-toga aantrekken? Overigens heeft de heer Poincaré het bewind aan vaard met een presidentieele boodschap, welke een uitnemenden indruk heeft gemaakt. Nadrukkelijk sprak hij over de nieuwe militaire lasten, welke het volk binnenkort te dragen zou krijgen en de bladen, die over de militaire aangelegenheid niet uitgeschre ven schijnen te worden, hebben over het geheel de plannen der regeering inzake versterking van de landsverdediging met instemming besproken, ver klaard, dat doortastende maatregelen noodzakelijk zijn en dat de Fransehen de nieuwe lasten gelaten zouden dragen. Het voorstel van de Duitsche regee ring om het leger nogmaals sterk te vermeerderen schijnt in Frankrijk zooveel schrik te hebben verwekt, dat men gaarne bereid is het leger en de belastin gen! te vermeerderen. De wedloop in bewapening is dus weer flink aan den gang. Deze scheen gestuit te water, hij heeft zich een weg gebaand te land. Engeland en Duitschland zouden het eens worden over de vloot-uitbreiding, maar nu gaan Duitschland en Frankrijk met elkaar concurreeren in legeruitbreiding en natuurlijk zullen de gevolgen van dezen naijver zich in heel Europa doen gevoelen. Europa geeft jaarlijks bijna 11,5 mil liard uit voor zijn legers hoe hoog zal het bedrag over tien jaar zijn, indien het niet tot een algemeene beperking van de weermiddelen komt? Frankrijk is rijk genoeg, de noodige millioenen zullen er wel ko men, maar het ontbreekt de republiek aan mannen. Dit te kort denkt men aan te vullen door een drieja rigen diensttijd in te voeren, terwijl de nog altijd Roman van LENE HAASE. 43) -o- Flink voortstappende kwam ze ali gauw in een net ter stadsgedeelte. De. bungalows waren hier grooter, de tuinen netter verzorgd. Ook hier stonden heel wat kamers te huur, maar geen er van deed minder dan vie rof vijf dollars per week. Verscheiden bewoners bleken Duitschers; ze spraken Engelsch met Loe en toonden niet de geringste neiging in eenige schikking te treden, omdat ze een landgenoote was. Eindelijk, geheel ontmoedigd, waagde ze het nauwelijks meer, nog vorder naar prijzen te infomieeren, in een van die flinke, mooie huizen met hun schaduwrijke veranda's. De deftige wijk weer verlatend, zocht ze het nu in een der nieuwe straten, waar nog slechts weinig mo derne bungalows tusschen de slordige bouwterreinen stonden. Beisluiteloos rondziende, bleef ze eindelijk voor een mooi steenen huis met een breede veranda staan. In dit huis waren ook kamers te huur, maar die zouden wel weer onbereikbaar duur zijn. Een knappe dame met een donkergetinte, fluweelige huid en groote vurige oogen, was juist op de veranda gekomen en keek nu naar Loe met onderzoekenden blik. Daarop boog ze zich over het hek en vroeg in het gebroken Engelsch der Mexicanen: „Zoekt u een kamer, young lady?" „Ja, mevrouw. Maar die in uw huis zullen me wel te duur wezen." „Dat weet u nog. volstrekt niet," antwoordde de Mexicaansche met een allervriendelijkst glimlachje. Komt u maar eens binnen om ze te bekijken." Aarzelend gaf Loe gevolg aan het verzoek, 't Zou toch wel tot niet® leiden, het huis was veel te mooi. De dame ging haar voor dioor een keurig gemeubi leerde ontvangkamer, waarin een piano stond, met een mandoline en een guitaar er op, en braoht haar naar de eerste verdieping. Hier kwamen een reeks van schraal gebleken! hoop op zwarte troepen uit Al giers, Tunis en West-Afrika opnieuw wordt verleven digd. De heer Poincaré staat dus alvast voor een ingrij pend vraagstuk. Een van zijn eerste regeeringsdaden is geweest de benoeming van den heer Delcassé tot gezant in het bevriende Rusland. Men weet, dat de heer Delcassé, van 1898 tot 1905 minister van buiten- landsche zaken, niet slechts Frankrijk en Rusland tot elkaar heeft gebracht, maar ook Frankrijk en Enge-, land, hetgeen na de beruchte Eashoda-historie geen gemakkelijke taak was. Hij was de man van de poli tiek, welke Duitschland wilde omsingelen, er wordt beweerd, dat hij gedwongen werd heen te gaan op het oogenblik, waarop hij met een oorlog op Duitschland aanstuurde. Zijn benoeming tot gezant te St. Peters burg wordt dan ook beschouwd als een feit van ge wicht. Er wordt een poging in gezien, om den band tusschen Frankrijk, Engeland en Rusland nog nauwer aan te halen teneinde sterker te staan tegenover Duitschland, Oostenrijk en Italië. De spanning tus schen twee mogendheden uit beide groepen, tusschen Rusland en Oostenrijk is nog steeds niet uit de we reld. En daarnevens was de spanning tusschen Roe menië en Bulgarije, welke met de eerste nauw samen hangt en welke ook uiterst moeielijk weg te nemen valt. Beide „spanningen" gaven Europa deze week een onbehaaglijk gevoel. De toestand op den Balkan bleef deze week vrijwel dezelfde. Belangrijke, beslissingbrengende krijgsver richtingen hebben er niet plaats gehad en noch do Turken, noch hun vijanden komen iets verder. Na tuurlijk kan het zoo niet lang blijven en zal men ten slotte wel een grondslag voor den vrede moeten vin den, hoe moeielijk dit thans ook schijne. Zonderling is het verloop van de revolutie in Mexi- ko deze week geweest. President Madero heeft af gedaan dat staat vast. Maar de jonge Diaz, die de omwenteling verwekt heeft, is van den voorgrond verdwenen en zijn plaats is ingenomen door Huerta, die het bewind heeft aanvaard en de gouverneurs heeft laten weten dat ze zich aan zijn gezag hebben te onderwerpen ofte sterven. De operette-revolu tie krijgt dus een dramatisch moment! Intusschen blijkt niet of Huerta handelt in op dracht van Diaz, dan wel of hij dezen de kastanjes uit het vuur heeft laten halen. Wij moeten nadere berichten afwachten. Gemengd nieuw«. DE DREIGENDE BAKKERSSTAKING. Volgens inlichtingen, in gezellenkringen ingewon nen, is het nog volstrekt niet zeker, meldt de N. Crt., dat een bakkersstaking van eenigszins algemeenen omvang te 's-Gvavenhage zal uitbreken. Een staking in het bakkersbedrijf werd de eerste dagen, wellicht in de eerste weken, niet verwacht. Wel wordt het mogelijk geacht, dat plotseling een partieele staking uitbreekt, maar ook die werd niet zeer spoedig verwacht. De vereeniging der patroons is officieel nooit met de eischen der federatie in kennis gesteld. De directie van een der grootste Haagsehe bakke rijen verzekert, dat de hoofdzaak, om welke het bij een eventueele bakkersstaking zou gaan, is de quaes- tie van aanvang der werkzaamheden op Zondagavond op een veel later uur dan thans. DE „PORTHOS." Uit Emmerik wordt aan de Berl. Zeitung am Mit- tag gemeld, dat het van spionage verdachte schip, de „Porthos," daar Vrijdag aankwam. Uit een gesprek met den bezitter bleek het volgende: De fabrikant Van der Zijten ondernam, evenals in het vorige jaar, een pleziertocht van vier weken naar de Noordzee. Voortdurend werd het jacht, zoodra het aan de Ne- derlandsche kust kruiste, door Nederlandsche douane- en loodsbooten geobserveerd, die eindelijk een torpe doboot op het jacht opmerkzaam maakten. De com mandant van de torpedoboot weigerde in te gaan op het verzoek van den heer Van der Zij ten, het schip en de papieren te doorzien, waarop deze Maandag be sloot, naar IJmuiden te stoomen, om daar vrijwillig te gaan naar de Nederlandsche politie-autoriteiten, en te bewijzen, dat de verdenkingen van spionnage volkomen ongegrond was. De gendarmerie aldaar on derzocht de papieren, vond deze in orde, en kon op het jacht niets verdachts vinden. Niet eens was een pho- tographietoestel aan boord. De heer Van der Zijten wendde zich tevens in een telegram tot den Duitschen gezant in Den Haag, waarin hij om bescherming vroeg tegen het voortdurend lastig vallen van Neder landsche zijde. Ook zond hij een telegram aan den Nederlandschen consul-generaal in Keulen, die den heer Van der Zijten persoonlijk kent als iemand, die onschuldige reizen voor zijn genoegen maakt. De smokkelaar, die te Rozendaal is aangehouden blijkt thans, naar het Hbld. meld, een reeds lang gezocht anarchist en misdadiger te zijn, wiens opspo ring en aanhouding reeds door de Oostenrijksche re geering was verzocht. Hij is reeds verscheidene ma len veroordeeld en laatst uitgebroken uit de gevange nis te Triest. Hij heeft thans bekend de gezochte te zijn en is Zaterdag, in afwachting van zijn uitleve ring, naar het huis van bewaring te Breda overge bracht. deuren op een met een dik kleed! belegde gang uit. Ze deed een der deuren open. Wat een allerliefst kamertje was dat! In 't mid den stond een reusachtig ledikant met een hemel, dat haast zoo breedi als lang was en bijna de heele ruimte in beslag nam. De overige meubels waren met rose crétonne overtrokken en met rose mousseline versierd; alles even popperig en fijn. En aan alle wanden hin gen groote spiegels. „Keurig!" riep Loe in eerlijke bewondering, „maar 't zal dan ook wel tamelijk duur zijn." In afwachting keek ze de Mexicaansche dame aan. „Well, wat zou u zeggen van anderhalven dollar per week?" vroeg deze met een veelbeteekenend guitig lachje. „Maar dat is immers niet mogelijk?" „Toch wel toch wel!" Vertrouwelijk pakte ze Loe's arm. „Ik heb graag knappe jonge meisjes, begrijpt u. Ze trekken altijd in een boarding-liouse. Ik zou alleen als voorwaarde stellen, dat u af en toe eens beneden in de gezelschapskamer kwam om mij te hel pen de gasten aangenaam bezig te houden." „Waarmee bezig te houden?" „Och, met een beetje praten of pianospelen.an ders niet." „O, als dat alles is," zei Loe lachend. „Dat doe ik graag. Wat heeft u voor gasten?" „Voorloopig nog niet veel. Ik ben pas siuds kort van Mexico-City naar San Antonio gekomen en heb dit huis gehuurd om een pension voor mijn landgenoo- ten in te richten. U weet toch wel, dat hier over een paar weken de groote tentoonstelling geopend wordt, waar Mexico ook deel aan neemt? Dan zullen er na tuurlijk veel cahalleros naar San Antonio komen, en die zullen dubbel graag bij mij logeeren, als ik knappe, geestige young ladies iu mijn huis heb." Loe keek nog eens in de gezellige slaapkamer rond. Ze beviel haar uitstekend, en de Mexicaansche was zoo vriendelijk en elegant; ze scheen een echte dame te zijn. Wellyoung lady, wilt u de kamer huren?" TYPOGRAFEN-ACTIE. Eenige weken geleden is door de typografenorgani- saties te Utrecht aan de Vereeniging van Drukkers patroons en aan de patroons in dat bedrijf individueel een collectief arbeidscontract aangeboden. Door de Vereeniging van Drukkerspatroons is meegedeeld dat zij de waarde van een zoodanige collectieve overeen komst niet kon inzien en zij derhalve had besloten geen contract met de organisatie te sluiten. De mees- te groote patroons hadden door hun handteekening op •het antwoord te plaatsen, van hunne instemming i daarmee doen blijken. Op twee drukkerijen is het personeel kennis gege- 1 ven dat bij het voeren van eenige actie door de orga nisaties eene algeheele uitsluiting zal plaats hebben van de leden der betrokken organisaties en dat de pa- troonsvereeniging besloten heeft alle geldelijke scha de, welke voor de arbeiders mocht voortvloeien door het bedanken voor een organisatie, te dekken door middel van fondsen, harerzijds op te richten. Door de directies van de drie plaatselijke dagbla den is voorts overeengekomen dat, mocht ten gevolge van de staking of uitsluiting een van deze bladen niet kunnen verschijnen, ook de andere dan niet zullen uitkomen. DE UITSLUITING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Als een bijzonderheid wordt uit Zaandam aan de Maandag-courant gemeld, dat een der werklieden, die verlof had bekomen met behoud van loon, zich tot het bondsbestuur heeft gewend met de vraag, of de Bond daarmede akkoord ging. Hem is toen geantwoord, dat hij dit aanbod niet moest aanvaarden en dat hij verstandiger deed, als hij het leger der bondsleden versterkte door toe te treden. Voor dien aandrang is hij bezweken en niet van den patroon, maar uit de stakingskas zal hij dus wekelijks zijn onderhoudskos ten ontvangen. De sigarenmakers-organisaties te Utrecht heb ben besloten 't halen van en brengen naar de fabrie ken van ongeorganiseerden te staken, daar de meesten gedaan hebben genomen. „Ja, ik wil1, als bet u tenminste ernst was met den prijs." „Per todos los santos! Waarom zou het mij geen ernst zijn? Heeft u nog bagage?" „Ja, aan 't station." „Dan zal ik dadelijk phonen, dat uw boel gebracht wordt," zei de dame gedienstig en vol ijver. „Maak het u maar vast gemakkelijk." Loe was do kamer ingeloopen en ontdekte nu twee deuren, die er van weerskanten op uit kwamen. De knop.pen omdraaiend© bemerkte ze dat beide open waren. „Kunnen die deuren niet gesloten worden?" riep ze de Mexicaansche nog toe, diie zich al omgekeerd had om weg te gaan. „Waartoe zou dat dienen?" riep ze lachend terug, „er wordt hier niet gestolen." „Maar je kunt toch in een pension niet met open deuren slapeu!" „Hier sluit niemand zich op, Sennorita!" antwoord de de schoone Mexicaansche eenigszins strak. „Zijn die andere kamers dan onbewoond?" „O, de reehtsche heeft Sonnor Garcia in gebruik. Hij is hier 'n paar dagen geleden gekomen om de voorbereidende werkzaamheden voor de tentoonstel ling te leiden. Links logeert niemand. Die kamer heeft Don Ranirez besproken, een jonge, zeer elegante espada uit Madrid, die in Mexico, gast rollen vervuld! heeft en hier de tentoonstelling eens rustig wil bekijken. Betere buren kunt u toch moei lijk begeeren 't Werd Loe plotseling een beetje angstig om 't hart. Een benauwend voorgevoel deed haar twijfelen of ze wel in een fatsoenlijk huis was aangeland. Ze was er ook maar zoo onvoorzichtig- ingeloopen, in dit eenzaam gelegen bungalow, te midden van die leege bouwterreinen. Als ze haar hier eens vasthielden? Een ijskoud© rilling ging haar langst den rug. Ze moest probeeren er goedschiks uit te komen! Met ge weld beheerschte ze haar angst en zei, zich met een onbezorgd lachje tot de donkere vrouw wendend©: „Allright, ik zal do kamer dan maar huren." EEN WATERLEIDING-KWESTIE. De gemeente Groningen wordt van leiding water- voorzien door de N. V. de Groninger Waterleiding. Ongeveer twee jaar terug besloot de gemeente een eigen waterleiding te exploiteeren en reeds terstond na het bekend worden der plannen, werd de meening geuit, dat dit in strijd zou zijn met bepalingen in het contract met genoemde vennootschap. De gemeente lijke waterleiding met groote pompstations teHarenis intusschen tot stand gekomen en een groot proces zal nu worden gevoerd. Naar de Provinciale Groninger Courant verneemt, heeft de N. V. de Groninger Waterleiding de gemeen te gedagvaard en daarbij den eisch gesteld, dat de ge meente zal worden veroordeeld, bij vonnis, uitvoerbaar bij voorraad, tot: lo. De gemeente zal aan de vennootschap hebben te vergoeden alle kosten, schaden en interessen door de vennootschap gehad en geleden en te hebben en te lijden tengevolge van in de dagvaarding nader om schreven handelingen der gemeente, nader op te ma ken bij staat en te vereffenen volgens de wet; 2o. aan de gemeente wordt gelast de gemeentewa terleiding te sluiten en de aansluitingen aan die lei ding binnen 2 maal 24 uur na beteekening van in de ze rechterlijke beslissing op te heffen; 3o. op straffe van 1000 per etmaal als schadever goeding aan de vennootschap te betalen. Aan de ge meente wordt verboden om aan te voeren water ten behoeve van den publieken dienst en van de ingezeten nen en om aan de ingezetenen van Groningen water te leveren. 4o. De gemeente wordt veroordeeld in de kosten van het geding. Voor de vennootschap zullen optreden als advoca ten mr. J. Kappeyne van de Capello en mr. J. H. Worst, beiden te Amsterdam; procureur is mr. H. De Visser te Groningen. UIT BERGEN. Mevrouw M. van ReenenVölter alhier is geko zen tot lid van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut. van 't Algemeen en heeft de benoeming aan genomen. UIT CASTRIOUM. Een kind van den heer V. alhier kwam te dicht bij de kachel, waardoor de kleeren van den kleine in brand geraakten. Het kreeg zulke brandwonden, dat het aan de gevolgen is overleden. VAN DEN LANGENDIJK. In de afgeloopen week werden aan de veiling te Broek op Langendijk aangevoerd 120200 roode kool, 68900 gele kool, 23100 witte kool, 96 zak roode kool, 1871 baal uien en 275 baal wortelen. UIT GRAFT. In het lokaal van den heer Visser vergaderde de afd. Graft van den Bond voor Staatspensionneering. Na goedkeuring der notulen werd, in plaats van den vertrekkenden heer Kr. Hümer, de heer A. Bak tot bestuurslid gekozen. Voorzitter werd de heer Jb. Tromp. Tot afgevaardigde naar de algemeene verga dering zag de heer W. Besse zich benoemd. Na eenige besprekingen werd de vraag: „Zal de afdeeling een sympathiebetuiging zenden naar de, van het N. V. V. en S. D. A. P. uitgaande meeting te Rotterdam, tegen de Invaliditeitswet?" bevestigend beantwoord. Nog werd besloten pogingen aan te wenden, om den heer Duys, afgevaardigde voor Zaan dam, in den loop der maand April als spreker voor de afdeeling te laten optreden. UIT DE RIJP. De Rijper tooneelvereen. „Nieuw Leven" gaf de 3e abonn. voorstelling in „Het Rijper Wapen" van mej. Marrees. Opgevoerd werden „Het Vijfde Gebod," drama in 2 bedrijven en „Artistenstreken," blijspel met zang in twee bedrijven. Het spel stond op goed peil. Te bemerken was, dat aan de uitspraak veel zorg wordt besteed. De grime was in beide stukken door den heer Schouten uit Purmerend uitstekend Vlug liep ze de Mexicaansche voorbij en vervolgde al op de trap„Maar voor mijn bagage wil! ik toch liever zelf gaan zorgen. Met een uurtje ben ik terug." Wat de vrouw haar antwoordde, hoordie ze al niet meer. Al® voortgejaagd stoof ze de zitkamer door en was met één sprong het veranda trapje af. Toen liep ze in een ren de straat uit, tot ze zich weer in een drukker stadsgedeelte bevond. Totaal buiten adem bleef ze hier even in een scha duwrijk park staan en viel toen uitgeput op een bank neer. Haar avonturen in San Antonio begonnen dus goedi! De moed! ontzonk haar om nog verder naar een woning te gaan zoeken; en toch moest ze vóór den nacht een onderkomen gevonden hebben. In een duur hotel wilde ze niet, Van alle kanten begpnnen nu de stoomfluiten te gillen. De dagtaak was afgeloopen. Uit de fabrieken en kantoren stroomden honderden mannen en vrouwen, zich haastend naar hun gezelli ge bungalows. Dat was aardig hier in San Antonio, dat ieder gezin ziju eigen huis had, al was het dan ook maar een primitief houten gebouwtje. Langzaam en vermoeid liep Loe weer andere ave nues af. Ze kon maar niet besluiten een der huizen binnen te gaan, bevreesd als ze was voor nieuwe on aangename avonturen. Al weer 'n andere laan: North-street stond aan de lantaarnpaal. Daar trok ecu nette witte bungalow, te midden van een tuin vol ruisclionde palmen en overschaduwd door eeu paar hooge peoanboomen, haar opmerkzaamheid. Wat een allergezelligste woning leek dat! Op de ruime veranda, in een makkelijken schommel stoel, lag- eeu jonge man van 'Engelsch type, in zijn hemdsmouwen het avondblad! te lezen. Een knappe jonge vrouw, in een luchtig wit japonnetje, stond met de tuinspuit op het grasveldje voor 't huis ©u be sproeide de bananen. Boven de veranda hing ook hier een bordje met het opschrift: „Room te let." Besluiteloos bleef Loe staan. De menschen zagen er volkomen betrouwbaar uit, maar do kamer in zoo'n nette woning op fatsoenlijken stand) zou wel weer te duur wezen. Wordt vervolgd,

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1