DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. RONA Cacao Van Houten s No. 47 Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 DINSDAG 25 FEBRUARI. Ontwerp-zomerdienstregelingen voor de Spoorwegen. EEUILLETON. In het Land van den Dollar. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Het is verbazend zoo krachtig als sedert haar verschijning heeft medegewerkt tot verdere ver breiding in alle lagen der maatschappij van het gebruik van cacao als dagelijksche drank. Ze mag eigenlijk in geen enkel huishouden ontbreken. De tijd dat cacao als een weelde artikel werd beschouwd is voorbij. De voedende en op wekkende eigenschappen gepaard met de goedkoopte van dit krachtige fabrikaat maken RONA Cacao tot een onmisbaar artikel van dagelijksch gebruik in elk gezin. BINNENLAND. ALKMAARSC ODRANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat van heden af voor een ieder ter Secretarie ter inzage zijn nedergelegd de ontwerpen van de zomerdienst- regeling 1913 voor de Noord-Brabantsch Dnltache Spoorweg-Maatschappij en voor de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij. Eventueele opmerkingen betreffende deze dienstre- gelingsontwerpen moeten rechtstreeks worden inge zonden aan het Departement van Watei staat, vóór of op 1 Maart a.s. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 22 Februari 1913. ALKMAAR, 25 Februari. De omstandigheden zijn dikwijls sterker dan de mooiste principes. Tegen wil en dank wordt men soms gedwongen, op opportuniteitsgronden iets te doen of na te laten, hetgeen men eigenlijk liever niet ge daan of niet nagelaten had. Een aardig voorbeeld hiervan geeft op het oogenblik een Zwitsersche bonds- regeering. In de Zwitsersche grondwet staat een ar tikel, waarbij het verboden is in Zwitserland speel huizen te openen. Vóór 1874 bestond er een gelegen heid om te spelen, gelijk Baden-Baden, Monte-Carlo en andere plaatsen er ook hebben. Maar zij kreeg meer en meer de publieke opinie tegen zich en in evengenoeïtrd jaar besloot de bondsregeering het hier boven aangehaalde artikel 35 in te voeren. Nu spreekt het intussehen wel van zelf, dat het artikel overtreden werd. Overal waar vreemdelingen kwamen werd ge speeld, niet in aparte speelhuizen maar in de casino's, waar tevens specialiteiten optraden, concerten werden gegeven, kortom allerlei publieke vermakelijkheden werden gegeven. Mon redeneerde alduswij moeten het onzen gasten aangenaam maken, wij moeten hun ontspanning geven, wanneer het weer slecht is. Doen wij dat niet, dan gaan ze ons verlaten en mist Zwit serland een aanzienlijke bron van inkomsten, buiten welke men niet meer kan. Zoo werd er gespeeld te Bern, Thun, Interlaken, Lucern, Genève. en dé overheid liet dit oogluikend toe. In den laatsten tijd is hiertegen echter verzet gekomen en er is een bewe ging op touw gezet om de regeering er toe te brengen lie wet te handhaven. Zelfs is er een courant opge richt „Artikel 35," dat voortdurend propaganda maakt voor het speelverbod. Natuurlijk is op deze actie een contra-actie gevolgd, vooral in die plaatsen, waar men groot belang heeft bij het vreemdelingen verkeer. De tegenstanders van het verbod betoogden dat een speelinrichting een instelling van algemeen nut is, dat zij een bestaansvoorwaarde van de casino's is, dat zij in hoofdzaak dient voor vreemdelingen en dat de. bevolking er geen schade van ondervindt, er niet onder lijdt. Maar de voorstanders stelden hier- 44) Roman van LENE HAASE. o Daar kreeg de jonge vrouw haar in 't- oog cn kwam naar het tuinhekje toe. >-Are you looking for a furnished room, ma'am?" vroeg ze vriendelijk. „les, zei Loe. „Ik heb al overal rondgezocht, maar kan niets geschikts vinden. Uw huis lijkt ine erg aardig, maar ik vrees dat me de kamer te duur zal zijn." „Over den prijs zouden we eens kunnen praten; wij le toen in de eerste plaats op fatsoenlijke huurders. We hebben al zulke treurige ervaringen opgedaan There are such tough people (ruw volk) in this town! Maar u bevalt me; come in, please!" Hiermede opende ze het tuinhekje. Loe volgde haar vol verwachting naar de veranda, waar de jonge man onmiddellijk overeind rees en haar met een stevigen handdruk begroette. „Mijn man, mr. Mc. Dowell," stelde de jonge vrouw voor. Loe haalde.een kaartje uit haar taschje. ,,0, is u een Duitsche?" vroeg mr. Mc. Dowell. ,,Dat treffen we; Duitschers zijn meestal nette men sehen. jpige paar liet haar samen het nette, vriende lijke huis zien, waarin de beschikbare kamer, die er leuiig uitzag, een bad1 en een aparte uitgang naar buiten had. Ze stond' Loe best aan. "TU°eVee^ Z0U 'ulur wezel1?" vroeg ze aarzelend. „Ik zou u de kamer voor drie dollars kunnen geven," zei mr. Mc Dowell. Loe boog treurig het- hoofd. Drie dollars was zeker met te veel voor zoo'n mooie, ruime kamer met. badge egen tieidj en dan in 't ceutram der stad' gelegen, maar toch voor haar onbetaalbaar. „Dat is zeker niet te duur, mr. Mc Dowell," ant- gen pl.m. 640 in 1911 bij de 205 geschillen gemiddeld pl.m. 4758 per jaar bij 136.4 stakftigen in de periode 10061910 en gemiddeld pl.m. 270.8 per jaar bij 107.2 geschillen gedurende de periode 19011905. De provincie, waarin de meeste stakingen uitbra ken, was Noord-Holland, n.l. 95. Het aantal uitsluitingen in 1912 uitgebroken, be draagt 16 tegen 12 in 1911, gemiddeld 24 per jaar ge durende de periode 19061910 en gemiddeld 11.6 per jaar gedurende het tijdvak 19011905. Het aantal uitgestotenen bedraagt pl.m. 1390 (bij de 19 geschil len), tegen pl.m. 883 bij de 12 uitsluitingen in 1911, pl.m. 4733.2 per jaar (.bij gemiddeld 23.8 geschillen) gedurende de periode 1906—1910 en pl.m. 2044.8 per jaar (bij gemiddeld 11.2 uitsluitingen) gedurende het tijdvak 19011905. Het aantal ondernemingen be loopt 24 b(j de 16 uitsluitingen, tegen. 41 in 1911 bij de 12 geschillen, gemiddeld pl.m. 101.2 per jaar (bij gemiddeld 23.8 uitsluitingen) gedurende de periode 19061910 en gemiddeld 24.0 per jaar (bij gemiddeld 10.8 geschillen) gedurende hot tijdvak 19011905. De meeste uitsluitingen kwamen voor in de provin cie Noord-Holland, n.l. 8. tegenover, dat de wet er is om toegepast te worden, en „Artikel 35" bevatte voortdurend berichten, waar uit bleek, dat ook volbloed Zwitsers in de speelgele- genheden geruïneerd werden, dat deze gelegenheden veelvuldig werden bezocht door buitenlandsche leer lingen van pensionaten, 'hetgeen allerminst gewenscht mocht lieeten. De bondsregeering heeft zich herhaaldelijk met deze kwestie bezig gehouden. Zijzat tussehen twee stoe len: zij wenschte eenerzijds de wet te handhaven, maar aan den anderen kant ook het land niet een fac tor van welvaart te ontnemen door het vreemdelingen verkeer tegen te werken. Zij verklaarde tenslotte, dat een café, waarin gespeeld wordt,, niet behoort tot de speelhuizen, welke de wet verbiedt. Het spreekt wel vfin zelf, dat deze uitlegging de voorstanders van het verbod niet bevredigde en dat zij hun actie onver moeid voortzetten. Tenslotte heeft de bondsregeering een merkwaardi ge beslissing genomen. Zij heeft den bond van kur saal-houders uitgènoodigd een reglement voor 't spel samen te stellen en dit is geschied. Het reglement bepaalt, dat er alleen in de casino's en kur-zalen mag worden gespeeld. De winst mag, na aftrek van een rente van hoogstens 5 procent en een te voren bepaald en goedgekeurd bedrag voor kapitaalaflossing enkel besteed worden voor bevordering van het vreemdelin genverkeer of zaken van algemeen nut. Elke andere bestemming is verboden. De inrichtingen moeten elk jaar rekening en verantwoording afleggen aan het kanton-bestuur. Er mag' alleen gespeeld worden ge durende openbare uitvoeringen, in geen geval vóór drie uur 's middags en na het middernachtelijk uur. Kinderen beneden 15 jaar mogen niet in de speelzaal worden toegelaten en aaii het spel mag niet worden deelgenomen door het personeel van de post, tele- woordde ze, „maar toch voor mij nog' te veel. Ik kan helaas niet meer dan twee dollars per week besteden." Ze zag er echt teleurgesteld' en neerslachtig uit. 't Leek haar hier alles zoo goed. Och, kon ze hier toch maar blijven! Ze was zoo doodmoe van al dat rond'loo- pen. Intussehen had de jonge vrouw een snellen blik met haar man gewisseld. 6i) „Well, miss von Wersten", beg'on ze toen vriende lijk, „ik heb zoo'n idee, dat we 't goed' met elkaar zou den kunnen vinden; we zullen u de kamer daarom voor twee dollars verhuren." „Werkelijk?!" riep Loe, haar ongeloovig aankijken de. 't Was voor de allereerste keer in Amerika, dat zein geldanngelegenheden belangeloos behandeld werd. „Sure!" We meencn het", bekrachtigde de jonge man. „Ziet u, juffrouw, ik ben floorwalker1) bij Jos- he <fe Co. en den heel en dag in do zaak. Daarom is het mij heel wat waard als mijn vrouw fatsoenlijke huur ders heeft, die haar in mijn afwezigheid geen moeite of onaangenaamheden veroorzaken." „V e beginnen pas, moet u weten", liet de jonge mouw er met ee.n lachje op volgen, „ik ben van mijn ouders weg'geloopen, ziet u, om met Billy te trouwen, en nu heb ik natuurlijk niets meegekregen. Billy be zit. ook niets, maar hij verdient gelukkig uog al goed met die job van floór-walker, eu ik verhuur kamers cd doe al het huis- en naaiwerk zelf. Zoo verdienen we allebei, you know en zullen we er best komen. Is 'nt. it, Billy?" „Sure, little woman!" Het piepjonge paar keek elkaar aan met oogen waaruit innige liefde en vroolijke levensmoed straal de, en Loe kreeg een gevoel alsof ze bij hen paste, van hun maaksel was. „Ik ben ook naar San Ant-onio gekomen om een be staan te zoeken", vertelde ze. „Als 't mij wat mee- Iemand die rondloopt om het bedienend1 personeel en do klanten te controleer»». graaf en de belasting in uniform. De speelzaal moet geheel afgescheiden zijn van andere zalen, terwijl de soort van spelen en de hoogste inzet aangegeven is. De bondsregeering zal dit reglement niet officieel goedkeuren, doch enkel verklaren, dat het niet in strijd is met artikel 35 van de grondwet. Het is een oplossing' maar of ze niet in strijd is met de bedoeling van den wetgever van 1874? Wij denken dan ook, dat het blad „Artikel 35" voorloopig nog wel niet zal worden opgeheven. Zijn bestaansrecht heeft het althans nog niet verloren H. M. DE KONINGIN NAAR DEN TAUNÜS. Hare Majesteit de Koningin heeft het voornemen zich Woensdagavond om halfacht met de Prinses en gevolg in den Koninklijken trein te begeven aan het station der Staatsspoorwegen in Den Haag. De Ko ninklijke trein zal hierna op een dood spoor worden gebracht, teneinde de Prinses in de gelegenheid te stellen zich ter ruste te bogeven, terwijl ook II. M. in den trein blijft. Eerst te 9 uur 43 min. zal de trein naar Dïiitsch- land vertrekken. Gemeugd nieuws. WERKSTAKINGEN EN UITSLUITINGEN IN 1912. Dezer dagen heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek de voorloopige cijfers betreffende de sta kingen en. uitsluitingen, welke gedurende het afge- loopen jaar in ons land uitgebroken zijn, gepubliceerd. liet aantal in 1912 uitgebroken stakingen bedraagt 260, tegen 205 in 1911, gemiddeld 137 in 19061910 en gemiddeld 120.6 in de periode 19011905. Het aantal stakers is pl. m. 19,427 (bij 247 geschillen), te gen pl.m. 19,122 in 1911 (bij 197 stakingen) gemid- meld pl.m. 7840.8 bij 133.8 geschillen in de periode 19061910 en gemiddeld pl.m. 11,882 per jaar bij 104.4 stakingen in het tijdvak 19011905. Het aantal on dernemingen beloopt pl.m. 1256 bij 254 stakingen, te- loopt en ik verdien behoorlijk, dan wil ik u heel graag drie dollars betalen." „Allright!" zei mr. Mc. Dowell met een knikje. Een tweede krachtige handslag bezegelde het huurcontract en Loe betaalde dé eerste twee dollars vooruit. Daar op telefoneerde do heer des huizes naar het expeditie kantoor om den koffer, die met Amerikaansche vlug heid reeds na twintig minuten van het station ge bracht werd. Met een ongekend gevoel van veiligheid en welbe hagen begon Loe zich in haar nieuwe woning' in te richten. Deze mooie, frissche kamer, de aangren zende badgelegenheid en die kleine aparte uitgang naar de zijlaan, waren nu haar eigen rijk, het terrein waarop zij alleen baas was. Volgens Amerikaansch gebruik zouden de Me. Dowells haar woning niet meer betreden, zoolang hun overeenkomst duurde. Ze bézat nu een eigen, gezellig tehuis in deze mooie, vroolijke stad! En morgen zou ze er op uitgaan om werk te zoeken. Met haar krachtige armen en flink verstand moest ze dot immers wel vindenZe voel de nu bijna zooiets als overmoed. Wat alleraardig ste menscben waren die Mc. Dowells. Bewonderens waardig zocals die stellig verwende jonge.vrouw haar liefde gevolgd was, en hoe die twee zich moedig een bestaan veroverden. Hij had natuurlijk lang' geen lich te taak als opzichter in een „warenhuis", en zij moest zich met alle krachten inspannen bungalow en tuin zoo netjes to onderhouden, to koken eu te naaien. En wat zag ze er lief en gedistingeerd uit! Op en top een lady! Er kwamen in de Vereenigde Staten ver scheiden van die jonge echtparen, die met niets be gonnen en er zich mot vereende krachten bovenop werkten, Die eenvoudige, energieke, Anglo-Ameri- kaansehe middenstand was misschien hot, beste ele ment in de heele bevolkiug'. Loe had een verkwikkend bad genomen en zich ver kleed; ze wilde nu nog' even de stad ingaan om ergens een flink avondmaal te gebruiken. Heerlijk zoo te kunnen doen en laten wat jo wou! In veel opzichten genoot oen vrouw toch wel heel veel vrijheid in Ame rika. Da Me Dowells zouden steecU een zelfstandige BEZUINIGING. Eenigen tijd geleden, aldus schrijft men aan de N. R. Crt„ is er iu de Tweede Kamer op gewezen, dat de uitgaven van de directie van den landbouw (Ver slagen en Mededeelingen van de directie vandenLand- bouw) te hoog waren. Dé minister heeft toen geant woord, dat bezuiniging niet wel mogelijk was. Toch wil men, naar het schijnt, den weg van bezuiniging op. Sedert 15 Februari zijn de sera van de Rijksserum- inriehting niet meer gratis verkrijgbaar, en is voor de verkrijging van sera een zeer laag tarief ingevoerd. Deze maatregel is alleszins te billijken, daar het niet duidelijk is, dat voor den landbouwer alles gratis moet geschieden. Toch verheffen zich daartegen nu reeds verschillende stemmen; men gelooft, dat de nieuwe maatregel voor den landbouw zeer nadeelig zal zijn. Verwacht mag worden, dat spoedig zal blij ken, dat men dit wat al te donker in ziet. Een tweede bezuinigingsmaatregel is bet terugbren gen van het maximum bedrag, dat aan rijks-, land- en tuinbouwleeraren toegestaan is als reis- en verblijf kosten per jaar, tot 600. Deze maatregel is minder goed te begrijpen. Indien men hier n.l. streng do hand aan wil houden, zal het gevolg zijn, dat deze beeren zich minder in hunne ambtsgebieden zullen kunnen vertoonen, wat toch zeker niet in het belang van den land- on tuinbouw geacht kan worden. DIEFSTAL. Sedert geruimen tijd miste een winkelier te Middel burg' telkens uit zijn pakhuis verschillende voorwer pen. Dezer dagen ontdekte hij, dat een kameraad van zijn zoon, een 16-jarige jongen, leerling der Ambachts school, zich aan diefstal van die voorwerpen zou schuldig hebben gemaakt. Hij deed aangifte bij de politie, waarop deze een inval deed ten huize van de ouders van den verdachten jongen en aldaar een groot aantal goederen, als schalen, borden, glaswerk, galan terieën en andere artikelen van huishoudelijk gebruik in beslag nam, die de winkelier als zijn eigendom aan wees. Bij het voortgezet onderzoek meende de politie, dat er termen bestonden de moeder van den jongen, als verdacht van heling der goederen ook aan te houden, en beiden, moeder en zoon werden naar het politiebu- rea u overgebracht! Er zijn echter nog verschillende voorwerpen als gestolen opgegeven, die niet zijn teruggevonden en daarom wordt het onderzoek voortgezet. Van de zijde der familie van de aangehoudenen, werd medegedeeld, dat de vrouw onschuldig zou zijn persoonlijkheid in haar respecteeren en zich nooit in haar aangelegenheden mengen. Slechts aan haar eigen geweten was ze rekenschap schuldig, en aan de publieke opinie, die geweldige macht, die de millioe- nén-bcvolking der nieuwe wereld in zulke knellende boeien houdt. Als ze zich maar naar de gangbare opvattingen voegde en oppaste voor een „boss", die pioliibitionist, spiritist-, evangelist, of iets dergelijks was, dan zou ze zoo vrij wezen als een vogel in de lucht. Een vroolijk liedje neuriënd stapte ze haar zijdeur uit en sloeg dén weg naar de stad in. Alle straten straalden in een zee van licht, juist als (iien eersten avond, toen dr. Stower haar had rondge leid. Een bontgekleurde menigte bewoog zich langs .le trottoirs. Op de Alono-Plaza ruischten de palmer. zacht, in den lauw warmen avondwind. Voor het ho tel-Menger speelde ecu Mexieaansch orkest. Allo ban ken op het plein waren dicht bezet met mensehen van allerlei rang en natie, die van het kostolooze concert genoten. Loe drong zich op een bank tussehen een paar arbeiders in. die beleefd' plaats, voor haar hadden gemaakt. /e moest toch lachen bij de gedachte, wat men in Potsdam wel van zoo iets zou gezegd hebben. Veel van die oude, overgeleverde stands vooroordeel-en kwa men je toch wel héél belachelijk voor aan deze zijde van (jen Ocoaan! Die arbeiders in hun vuile werk- pakjes,1 gedroegen zich hier als gentlemen; dus waren zo ook gentlemen. Gedurende haar kort verblijf in Amerika had' Loe de handenarbeid al heel anders lee- ren schatten. Met innig' welbehagen luisterde ze naar de uitste kende muziek, telkens naar den helderen nachthemel opkijkende, waaraan de Sterren met hun Zuidelijken schitterglans fonkelden. Wat oen genot! en het kostte niets! (Wordt verv»lgd,)

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1