DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Algemeen Tehuis Militairen te Helder. No. 48. Honderd en vijftiende Jaargang. f913 WOENSDAG 26 FEBRUARI. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. voor Telefoonnummer 3. Met toestemming van het Dacrelijksch Bestour dezer gemeente zal op 3 en 4 Maart a.s. langs de huizen der ingezetenen met gesloten bussen eene collecte worden gebonden ten voo'deele ran een ALGEMEEN TEHUIS voor talrijke Militai ren ran Land en Zeemacht, bij aiwisseling in den Heider geplaatst. BINNENLAND. ALKMAARSCHE CODRANT. ALKMAAR, 26 Februari. Een van de laatste regeeringsdaden van den presi dent der Vereenigde Staten is geweest het uitspreken van zijn veto tegen het wetsontwerp betrekkelijk de landverhuizers. Congres en Senaat hadden het ont werp aangenomen, dat scherpere bepalingen jegens de landverhuizers bevatte, en o.a. van dezen eischte, dat ze een proef in liet lezen met bevredigend resul taat moesten afleggen, alvorens ze werden toegelaten. Van een dergelijk ontwerp is vroeger al eens sprake geweest, maar president Grove Cleveland wilde er niet van weten. Hij redeneerde aldus: Daden van geweld en wanordelijkheden worden niet door de on ontwikkelde arbeiders bedreven. Deze zijn veelmeer de offers van ontwikkelde agitators. Ik vind het veel beter honderdduizend landverhuizers toe te laten, die, al kunnen ze lezen noch schrijven, een vaderland bij ons zoeken, in plaats van één der onrust-stichtende agitators, die niet alleen lezen en schrijven kan, doch er behagen in schept, door redevoeringen ongeletter- den, die vredelievend zijn, tot ontevredenheid en tu mult op te hitsen." De heer Taft was eveneens van meening, dat het belang der republiek slecht gediend was door een der gelijke beperkende bepaling. Hij heeft zijn stem te gen het ontwerp verheven en daar het daarna niet de vereischte twee derde van het aantal stemmen der volksvertegenwoordiging heeft gekregen is het van de baan. Zulk eon presidentieele uitspraak wordt niet zoo maar zonder meer gedaan. In een van de grootste vertrekken van het „Witte Huis" stond onlangs on der een hooge palm op een verhoogd podium een groote, gebeeldhouwde stoel en hier troonde als de goede koning uit den ouden tijd, die te midden van het volk rechtspreekt, president Taft. Rondom waren wol tweehonderd kleine vergulde stoeltjes geplaatst en daarop waren de afgevaardigden gezeten, die een laatste beroep op den president kwamen doen inzake de wet op de landverhuizing. Er kwamen voor- en tegenstanders van de nieuwe bepalingen aan het woord. De vertegenwoordigers der arbeiders-organi saties pleitten er vóór. Zij waren van meeming, dat de toelating' van landverhuizers beperkt diende te worden. De arbeiders, die lezen noch schrijven kun nen, zijn geen geschikt materiaal voor organisatie, te meer niet, daar ze voor liet meerendeel uit Hongaren, Italianen en bewoners uit den Balkan bestaan en voor dertig procent weer vroeger of later naar hun ge boorteplaats terugkeeren. Aan den anderen kant le vert deze groep* de onderkruipers, welke stakin gen doen mislukken, terwijl zij bovendien de loonen drukt. De voorstanders deden uitkomen, dat er in de Ver eenigde Staten behoefte is aan farmers en farm-arbei ders, dat inenschen, die niet kunnen lezen wel heel goed het boerenwerk kunnen verrichten en dat men in Amerika dikwijls meer heeft aan lichamelijk, krachti ge maar weinig ontwikkelde personen dan aan meer ontwikkelden, die lichamelijk zwak zijn. Zij verklaar den, dat dusdanige beperking van de landverhuizing slechts verkeerd voor hot land zou kunnen zijn, daar er nog heel wat slechtbevolkte gedeelten zijn. Zij be toogden, dat de kwestie niets te maken heeft met de leuze „Amerika voor de Amerikanen," immers dan zou men de immigratie geheel moeten verbieden. Het was een geducht duel met het woord. Een eigenaardig standpunt namen de vertegenwoordigers der doktoren in. Zij waren niet voor de voorgestelde bepalingen, maar wenschten een beperking' voor zwakzinnigen en dezulken, die aan ernstige kwalen lijden. Het slot, is geweest, dat de heer Taft zich niet heeft laten overtuigen van de wenschelijkheid der voorge stelde beperking, zoodat de voorstanders ook nu weer hun doel niet hebben bereikt en men. met het leesboekje in de hand voorloopig dus geen toekomsti ge landverhuizers den toegang tot het land van den dollar kan ontzeggen. TWEEDE' KAMER. De beraadslaging over het wetsontwerp tot rege ling van de invaliditeits- en ouderdomsverzekering arbeiders wordt hervat bij het reeds aan de orde ge stelde art. 194 (inhouding van de halve premie door den werkgever) met de daarop voorgestelde nmende- menten-Aalherse en Duys. De heer P a tij n (U. L.) bestreed het amendement- Aalberse, dat z. i. rechtsongelijkheid nastreeft en met name voor de kleine patroons groot nadeel schept. Het amendement-Duys gaat hem te ver. De heer A a 1 b e r s e (R. K.) zei dat een staats- bijdrage voor de laagste loonen op een staatsbedeeling zou neerkomen, waardoor de lage loonen zouden wor den gesanctionneerd. Spr. zette nader het doel van het amendement uiteen, maar bracht nog een wijzi ging aan, die door den minister was gewenseht en waardoor de onderscheiding' tusschen groote en kleine stedeli vervalt. De heer Troelstra (S. A. P.), had beden kingen tegen het amendem.ent-Aalber.se. Spr. meende, dat de middenstand er door gedrukt zal worden. Spr. zei dat de voorstellers van het amendement Duys geen bezwaar zullen hebben het zoo te wijzigen, dat onderscheid wordt gemaakt- tusschen meerder- en minderjarigen, en de bepaling van toepassing wordt verklaard op hoofden van het gezin. Bij de daarna volgende regeling van werkzaamhe den vroeg de heer Troelst. ra bij een eerstvol gende regeling van werkzaamheden een besluit uit te lokken in zake de behandeling van de Tariefwet. De voorzitter zei, dat het zijn bedoeling' is, volgens gebruik vóór het Paaschreces aan te kondigen wat zijn voornemens zijn. Maar wil de Kamer geen aankondiging, doch wenscht zij voor het reces nog een besluit te nemen, dan heeft spr. geen bezwaar de volgende week een voorstel te doen over het aan de orde stellen van een of ander ontwerp of van meerde re wetsontwerpen. Dit voorstel werd z. h. s. aangenomen. De heer T r e u b (V.-D.) repliceerde en handhaaf de zijn bezwaren tegen het amendement-Duys ook in. gewijzigden vorm. Hetzelfde geschiedde ook door hem ten aanzien van het amendement-Aalberse. Hij zei, dat deze afge vaardigde met zijn amendement de verdeelende ge rechtigheid speelt, maar feitelijk riemen laat snijden van andermans leer. Spr. zette uiteen, dat volgens het ontwerp en het amendement-Aalberse de landbouw onbillijk belast zou worden, in het geheel met 1.264.000; de in dustrie met 432.000 en de handel met 100.000. De heer De Klerk (IT. L.) bestreed ook het amendement-Aalberse, dat z. i. ingrijpt in de loonre geling van particuliere werkgevers. Spr. verklaarde zich vóór het amendement-Duys. De heer Duys (S. D. A. P.) verdedigde uitvoerig zijn amendement, Ilij betoogde nogmaals, dat de loo nen der landarbeiders te laag zijn, dan dat er iets af kan voor den ouden dag. Hedenmorgen voortzetting. wetsontwerp de eenige oplossing van het vraagstuk, die in de omstandigheden, waarin zij thans verhoeren, mogelijk moet worden geacht, wordt aangeboden. Zij verheugden zich dan ook zeer over de indiening en meenden, dat dé voorstellers recht hadden op waar deering' en erkentelijkheid van de zijde van allen, aan wie de afschaffing van den nachtarbeid in het bak kersbedrijf ter harte gaat. BAKKERSNACHTARBEID. Verschenen is het verslag van het afdeelingsonder- zoek van het wetsvoorstel van den heer Aalberse c.s., houdende beperking van Zondagsarbeid en nachtar beid in broodbakkerijen en van den arbeidsduur van bakkersgezellen. Vrij algemeen werd naar aanleiding van de indie ning van dit wetsontwerp opnieuw ingenomenheid uitgesproken met het streven naar afschaffing van den Zondagsarbeid en afschaffing of althans groote beperking van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf, doch vele leden verklaarden dat zij de poging, door de voorstellers van het ontwerp gedaan, niet konden toe juichen, hoezeer ook zij den geest waardeerden, die uit de indiening van het wetsontwerp spreekt, De strekking van het voorstel is, blijkens de Memo rie van Toelichting, tweeërlei bezwaar, tegen het re- geerings-ontwerp aangevoerd op te heffen, n.l. het bezwaar, dat daarin den bakkerspatroon verboden werd op bepaalde urén arbeid te verrichten en voorts dit andere, dat genoemd ontwerp, tot wet verheven, in verkeerde richting invloed zou hebben geoefend op de bedrijfsontwikkeling. Verscheidene leden meenèh, dat, ten aanzien van het prineipieele punt dit wetsontwerp zoo goed als geen verandering brengt. De ontwerpers hebbén zich ge heel op hetzelfde standpunt gesteld als de minister bij de samenstelling van zijn wetsontwerp. Van een vermijding van het verbod van pat roons- arbeid is eigenlijk geen sprake. Verscheidene leden meenen, dat een principieel verschil tusschen de oude en de nieuwe verbodsbepaling niet is aan te wijzen en het is dan ook onbegrijpelijk, hoe tegenstanders van het patroonsverbod in het regeerings-ontwerp met dit wetsontwerp kunnen medegaan. erscheidene leden waren van oordeel, dat voor de meeste bakkerijen, met, name voor de kleine en mid- delgrooto bedrijven, het vervoerverbod zooveel nadee- len zal medebrengen, dat men er niet aan zal kunnen denken zich op die wijze vrijheid van nachtarbeid voor den patroon te verzekeren, terwijl invoering van een zuiver drieploegenstelsel voor de hier bedoelde bakkerijen vanzelf is uitgesloten. Voorts werd er op gewezen, dat de uitvoering der wet^ niet geringe moeilijkheden zou medebrengen- Kaar aanleiding van de verschillende aangevoerde bedenkingen werd door verscheidene leden aange voerd, dat deze hen vooralsnog niet- hadden overtuigd van de ondeugdelijkheid der thans voorgestelde op lossing van het vraagstuk. Deze leden spraken als hun meening' uit, dat in dit EEK JEUGDIGE DIEF. Een sluw diefje van 13 jaar, dat zich in den laat- sten tijd aan twee kleinere diefstallen ook in gesloten huizen had schuldig gemaakt, heeft, naar uit Kaar den aan de Tel. gemeld wordt, Zondagmorgen bij een bejaarden, alleen wonenden horlogemaker inbraak en diefstal gepleegd, terwijl deze naar de kerk was. De brutale jongen heeft, na over .de schutting geklom men te zijn, een ruit in het keukenraam stukgeslagen. Van uit de keuken, waarvan de binnendeur gesloten was, heeft hij door een gat in den kelder van 24 bij 21 c.M. in de gang weten te komen. In de huiskamer verbrak hij de sluiting van een kabinet, waarin hij een blikken doos met hangslot vond. Ka de sluiting verbroken te hebben, verliet-hij het huis door de keu ken met de in (ie doos gevonden portefeuille, een banknoot van 25, en 12.50 aan zilvergeld bevat tend. Het. gelukte de politie het jeugdige boefje op te sporen en hem, na 4 uur ondervragens, tot bekentenis te brengen. Om de schuld aan den diefstal van zich af te wentelen, vertelde hij ter opheldering van een paar gulden aan klein geld, dat op hem gevonden werd, dat dit het restant was van een rijksdaalder, dien hij in de R.-K. kerk had weten te bemachtigen. Het geld had het boefje op twee plaatsen in den ves tingwal begraven. DE ÜITSLITITIKG IK DE SIGAREK- IKDUSTRIE. A. s. Zaterdag zal de uitsluiting te Amsterdam, welke 41 firma's omvat, een aanvang nemen. Er zul len ongeveer 1000 sigarenmakers worden uitgesloten. Juist, schrijft de Tel., is dit aantal nog niet op te ge ven. Woensdag zendt de arbeidersorganisatie de lijsten rond, welke Zaterdag terug worden verwacht. Dan eerst is na telling het juiste aantal op te geven. De ongeorganiseerde patroons laten allen 't werk voortzetten. Er is in Amsterdam ongeveer een gelijk aantal kleinere patroons, dat- tezamen eenige honder den werklieden in dienst heeft. Kaar van werkliodenzijde werd meegedeeld, willen verscheidene kleinere patroons, met het oog op de uitsluiting, hun personeelen uitbreiden. De staking kan van langen duur zijn. Medegedeeld werd, dat van verschillende zijden steun is toegezegd. Het Ke.d. Vakverbond en de In ternationale organisatie zullen de sigarenmakers in hun actie bijstaan. Déze week brachten de Amsterdamsche sigarenma kers uit eigen middelen nog 535 bijeen voor de strijdkas, terwijl de sorteerders 75 stortten. De meesterknecht in dc sigarenfabriek van de firma B. van der Tak en Co. te Rotterdam is Maan dagavond, naar de X. R. Ct. meldt, bij het verlaten van de fabriek door stakende sigarenmakers, wier aantal voortdurend aangroeide en waarbij zich ook publiek voegde, gevolgd op den weg naar zijn huis. Kabij zijn woning is dc meesterknecht door een paar personen aangevallen en mishandeld. FILERS. Tegen II. J. Filers werden wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde door liet kantonge recht te Den Helder gisteren 3 geldboeten, elk van 200, subs. 40 dagen hechtenis voor elke boete, ge- ëisclit. De chemicus was niet verschenen. VERKIEZINGSBIJDRAGE UIT IUDIë. Hier te lande is, naar het Vad. meldt, dezer dagen van het Indisch Comité tot steun der vrijzinnige par tijen 10.000 ontvangen als bijdrage voor de verkie- zingen, met de mededeeling, dat over ongeveer een maand nog 8 it 10 mille zouden volgen. Oeiaengd nlenwg. OPGRAVIKGEK. De vorige week zijn op den Konnenberg te Ubber- gen de uitgravingen begonnen van een aldaar, eenige jaren, gevonden graf (sarcophaag), hoogstwaarschijn lijk uit den eersten Christentijd. De lengte bedraagt 1.75 AL,, de breedte 0.83 M., de hoogte 1 M.; de dikte van den bodem M. 0.50. De steen is een soort tufsteen, terwijl de fundatie der kist gevormd wordt door een muur, bestaande uit fragmenten van roode gebakken j tegels, opgemetseld door een leemspecie, zooals datin het Frankische tijdperk gewoonte was. Vermoedelijk heeft deze sarcophaag gediend tot bewaarplaats der asch van het verbrande stoffelijk overschot van een hooggeplaatst priester, eener non of van een vermaard persoon. Daar in de nabijheid ook Romeinsch vaat werk gevonden is, o.a. een kapiteel (bovenstuk van een kolom), zullen de onderzoekingen door den te Kijmegen bekenden Giovanini voortgezet worden, te meer daar de ligging van het zeer geaccidenteerde ter rein, van welks top men een fraai uitzicht over de Ooijsche polders en naar Duitschland heeft, doet ver moeden, dnt meerdere oudheden daar bedolven liggen. breid door een familielid. Wie kan mij inlichting ge ven tot wie ik mezelf moet wenden om zoo'n persoon te doen vervolgen? Een degelijken jongen Man wordt gelegenheid geboden een in alle opzichten goed Huwelijk te doen, hetzij dat die betreffende persoon een bekwame Slager of Veehandelaar is. Die Dame in kwestie is echter in de 30 jaar, in het bezit van een volledige ingerichte Slagerij en huishouding, is zelfs uiterst bekwaam in huishouding en zakeü en 1200 vermogen in een groote stad in Gelderland. Tot hare laste is een in wonende vader." Op een uithangbord van een mees ter spekslager en barbier in het Zuid-Limburgsche leest men: „B. verhuurt ezels zooals zijn vader, slacht varkens, rookt hespen en houdt zich bezig met alle zwijnerijen, ook met scheren, behalve des Zondags. UIT HEKSBROEK, Bij den lielier Mantel alhier hield thans ons zieken fonds „Helpt Elkander" zijn halfjaarlijksche vergade: ring onder leiding van den voorzitter L. Groot, Uit het verslag van den secr.-penningm. H. Bakker bleek dat de vereeniging ook in het verloopen half jaar weer nuttig werkzaam is geweest. Gedurende 68 dagen was bij ziekte een uitkeering verleend van 80 ct. per dag; in 't geheel dus een bedrag van 54.40. De totale uitgaven beliepen 70.48 waaronder .1 7.20 als premie voor een herverzekering bij de Phi- lantroop te Bolsward. Ontvangen was 137.40, zoo- dat een batig saldo van bijna 77 overschoot, waar van 50 weer op de R. P. spaarbank werd geplaatst; het reservefonds bedraagt thans 739 ruim. Ook het aantal leden is stijgende en bedraagt nu 62. Aangevraagd en ontvangen waren inlichtingen om trent den Algem. Bond van Ziekenfondsen in Noord- Holland; aansluiting hierbij werd wel besproken maar tot toetreding nog niet besloten wijl nadere inlichtin gen nog gewenseht werden. EIGENAARDIGE ADYERTENTIëN. Het IIbid. drukt onder de Streep eenige eigenaar dige advertentiën af De laster waarmede ik word belasterd, dat ik van Zondag op Woensdag in de gevangenis gezeten heb, is totaal een verdichte fabel welke wordt uitge- ÜIT HEER-HUGOWAARD. Door do afdeeling van „Het Witte Kruis" werden tot voorzitter en penningmeester herkozen de heeren A. C. G. Post en P. Scholten, tot bestuurslid gekozen do heer W. Oudhuis met het lot tegen den heer H. Reijne. De rekening over 1912 sloot met een batig saldo van 157. Uit het jaarverslag bleek, dat de toestand der af deeling gunstig genoemd mag worden. Dinsdagavond vergaderde de vereeniging „Heer- Hugowaards Belang" in het café van den heer Pijper. Voorzitter de heer Brugman. Aanwezig ongeveer 20 leden. Ingekomen wareneen verzoek van do verlich- tings-commissic om geldelijken steun. Op voorstel van den beer Bakker werd besloten ten hoogste 5 te verleenen; eene missive van de H. IJ. S. M. waarbij werd me degedeeld dat op het verzoek opi den trein van onge veer 5 uur alhier te laten stoppen afwijzend is be schikt bericht van de tentoonstellings-commissie, dat hei tekort voor de tentoonstelling door andere vereeni- gingen is gedekt; een schrijven van den heer C. van Langen, dat hij bedankt als lid van het bestuur. Besloten werd aan de afdeeling van landbouw voor den Inndbouwcursus eene subsidie van 5 te verlee nen. Daarna las de secretaris het jaarverslag. De penningmeester deed rekening en verantwoor ding. De heer Met stelde namens de commissie van onderzoek voor de rekening vast te stellen in ont- vang op 92.175, in uitgaaf op 53.55 en het voordee- lig saldo op 38.625. De aftredende loden werden met volstrekte meer derheid herkozen terwijl voor de vacature van Lan gen gekozen werd de heer P. Borst. Hierna kwam aan de orde de vraag of er dit jaar feest moet worden gevierd ja of neen. De voorzitter las een ingekomen schrijven van den heer Overtoom voor. De heer Bakker vond, dat er geen redenen zijn om feest te vieren. Ook dacht hij dat er geen be langstelling is voor een feest. Het voorstel, dat Heerhugowaards belang het onderwerp nog weer ter hand zal nemen werd aangenomen met 17 stemmen voor en 10 tegen. Dc voorzitter zeide, dat hij geloof de, met deze beslissing het bestuur niet te kunnen feliciteeren. Het punt, toestand van het kabelpad, werd nog al druk besproken. De heer Bakker stelde voor een onderzoek in te stellen' aan wien het kabelpad toebe hoort en wie met het onderhoud is belast. De heer Met steunde dit voorstel krachtig. Overeenkomstig liet voorstel word besloten en tevens aan liet bestuur opgedragen de verdere stappen te doen. Over het punt Melk- en Broodverordening werd weinig gesproken. De heer Bakker deelde mede dat de coöperatie te Z.-Scharwoude van plan is om den gemeenteraad te verzoeken een verordening vast te stellen op brood. Besloten werd adhaesie te betuigen. Ook over punt 7, gemeentelijke brandassurantie word weinig gesproken. De voorzitter zou er erg voor zijn, want hij denkt gemeentelijke brandassuran- tie „minder brand, minder betalen." Maar hij vreesde, dat het niet zoo gemakkelijk zou gaan om allo hoof den in één zak te krijgen. Besloten werd de gemeente te verzoeken dit onder werp eens in overweging te nemen. Bij de rondvraag' stelde de heer Bakker voor dp noodige stappen te doen om deze gemeente te krijgen in de 7de klasse van de personeelo belasting. Hierna sluiting.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1