DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN IIUitfT No. 48 Honderd en vjftiende Jaargang. 1913 WOENSDAG 26 FEBRUARI. FEUILLETON. •lln het Land van den Dollar. Het werk van vrouwen SPAART TIJD, ARBEID EN GELD. STADSNIEUWS. Inarezonden Mededeelingen. VERLAAT U OP A R RON DIS SEME NTS -RE CHTBAN K Zitting van Dinsdag 25 Februari. OPLICHTING EN VEE DUISTERING IN DIENSTBETREKKING. H. W. D., colporteur te Rotterdam, thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring, alhier, was sedert September 1912 in dienst van de firma Legel en van dor Lek te Rotterdam. Hij moest bestellingen opne men voor het maken van crayonportretten en was te vens belast met het incasseeren der gelden. In Janu ari was bekl. te Hoorn werkzaam. Wanneer bekl. een bestelling opnam, werd hem provisie uitgekeerd. Hij gaf echter eenige bestellingen op voor personen waarvoor hij de namen fingeerde en stuurde aan zijn firma portretten van kennissen, om deze na te teeke nen. Tévens heeft hij gelden geïncasseerd, zonder de ze te verantwoorden. Bekl. bekende. A. Legel, koopman te Rotterdam, verklaarde dat bekl. in September in zijn dienst kwam tegen 2,50 per week en de provisie. 11 Januari eens per weel gaf bekl. bestellingen op was get. bij bekl. te Hoorn en deze stelde hem toen eenige portretten ter hand, welke get. meenam om er crayonportretten van te maken. Get. heeft bekl., in de meening, dat de portretten echt waren, toen 5 gegeven. De bewuste portretten werden later door de politie in beslag ge nomen. In November gaf bekl. een goede bestelling op voor L. Musman te Hoorn, in December voor J. Verbeek aldaar. Bekl. incasseerde de gelden hiervoor, welke niet werden afgedragen. Bekl. behoorde alles af te dragen, waarna hij hiervan 10 pet. provisie kreeg. J. erbeek, visehhandelaar te Hoorn, verklaarde dat in het laatst van December zijn vrouw aan bekl. twee crayonportretten bestelde, die in Januari gele verd werden door bekl. Dezen werd hiervoor 5 ter hand gesteld. Deze gelden kwamen toe aan de firma waarbij bekl. in dienst, was. Chr. Kramer, zonder beroep, te Hoorn, verklaarde, dat bekl. bij haar ouders in den kost geweest is. Bekl heeft eens ,t 2 van haar geleend. Hij ging toen naar Alkmaar en stelde get. een crayon-portret ter hand met het verzoek dit aan L. Musman af te geven tegen betaling van 2.50. Toen bekl. terugkwam mocht get. de 2.50 houden, met 0.50 dus voor het geno ten vertrouwen. L. Musman, kistenmaker te Hoorn, heeft in het laatst van November aan bekl. crayon-portretten be steld. Oudejaarsdag kwam get. de portretten halen ten kosthuize van bekl., waarbij get. den eersten ter mijn, zijnde 2,50, aan de vorige getuige afdroeg. Het O. M. meende voor dit ernstig feit van bekl. die hieruit wel een goede les zal trekken, geen zware straf te moeten eischen en vroeg vier maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. A. P. H. de Lange, pleitte voor een lichtere straf. LANDLGOPERIJ EN BEDELARIJ. G. K, werkman, 68 jaar, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Alk maar, heeft 29 Januari te Uitgeest zonder middelen van bestaan rondgezworven en gebedeld. Dirk Schouten, voormalig gemeente-veldwachter te Uitgeest, trof bekl. op straat geheel verkleumd aan, hij verklaarde reeds eenige maanden zonder middelen van bestaan te hebben rondgezworven en gaf als zijn vurigste wensch te kennen in een Rijkswerkinrichting te worden opgenomen. Bekl. kwam bij Schouten om een stuk brood vragen, hetgeen hem werd verstrekt, doch tevens werd hij aangehouden. Get. Schouten bevestigde het door hem opgemaakte proces-verbaal. Het, O. M. wees er op, dat bekl. in een gesticht van zijn eigen geloof, te Zundert, waar hij was opgeno men, zich misdragen heeft, door een non te slaan, waarom hij werd verwijderd. Nu men bekl., die no werken kan, weer wil helpen, meende Z. E. A. geen opzending naar de Rijkswerkinrichting te moeten vragen en requireerde daarom 2 hechtenisstraffen elk van vijf dagen. Roman van LENE HAASE. 4.31o Jiindelijk stond ze op en ging wat langs de ramen dér groote winkelzaken slenterende, zich onderwijl ver wonderende over het drukke, vroolijke straatleven. Al les gaf haar nieuwe, interessante indrukken een Wlïke afwisseling na de New Braunfelsehe sleur. Dc Grand Opera kwam ze ook voorbij, waar ze met- dr. Sto$5| de mooie Miss Grey had zien dansen. Daar zou ze wel' niet licht meer komen; do prijzen der plaatsen waren veel te duur. Maar van de volks-amu- semon+en zou ze profiteeren, feitelijk waren die ook nog aardiger dan die schitterende schouwburgen. Het Amerikaansche volk beviel haar toch over 't algemeen veel beter dan de blufferige, maar onontwikkelde hoo-. gere standen. Vanavond zou ze eens lichtzinnig wezen; een quarter voor haar plezier en een quarter voor een souper uitgeven 1 Morgen dacht ze stellig wel werk te vinden. En ze had' immers nog een massa dollars in haar zak? Dfcj-estaurants en café'» aan het Alamo-plein zagen e' deftiger uit dan die in de Commerce- tf v- station, doch tot haar verbazing hingen ookï hier overal do borden waarop stond: Regular Meals, volledige maaltijden) 25 cents". Het eten was ^*+«01 fcoedkoop in San Antonio! Loe kwam tot rn overtuiging, dat een mensch alleen toch stellig zuinig moest kunnen leven in Amerika, al scheen het om er met een gezin rond te komen, /m^koos het Alamo-Café, een aantrekkelijk klein n-s, iiui nt, oni er te gaan soupeeren. De bezoekers onderleidden zich werkelijk van die in Commerce- street Hier schenen bijna uitsluitend Anglo-Ameri- kanen te komen. Veel dames, blijkbaar in verkoop huizen or op kantoren werkzaam en wier uiterlijk vol komen ladylike was. Het eten werd er keurig opge diend dortr vriendelijke dining-room-girls. Het was echter lang niet zoo overvloedig als in do maer een- APPèLZAAK. G. K, timmerman te Castricum, werd 27 December door den Kantonrechter te Alkmaar vrijgesproken MISHANDELING. J. W., arbeider te Obdam, en P. G., landbouwer té Sint Pancras, hebben zich te Alkmaar den middag van het hem ten laste gelegde, n.l. het 2 December van 22 Januari op den Kennemerstraatweg schuldig te Limmen zonder vergunning een petroleummotor in werking stellen voor het drijven van een schaafma chine. De ambtenaar van het O. M. teekende tegen dit vonnis appèl aan. Bekl. zeide, de bedoeling gehad te hebben om den motor te probeeren. Als get. werd gehoord L. P. van der Sande, ge meente-veldwachter te Limmen. Het O. M. vroeg vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en requireerde 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. gemaakt aan mishandeling. Er passeerden eenige jon gelui op de fiets, de eerste bekl. werd door een der fietsers aangereden en gaf één een stomp. De tweede heeft één der jongelui met het dikke eind van de zweep geslagen. De tweede bekl. zei, dat de zweep in zijn zak stak en dat hij deze niet over den weg heeft gestoken. H. Jten Houten de Lange, zonder beroep, te Alk maar, verklaarde dat de tweede bekl. de zweep over den weg stak, om te hinderen. De jongelui moesten uitwijken. J. J. C. W. Keijzer reed tegen den eersten bekl. aan, waarop deze geslagen werd. Get. kwam voor zijn kameraad op, waarbij hem een slag tegen het hoofd werd gegeven met de zweep. J J. C. W. Keijzer, zonder beroep te Alkmaar, ver klaarde, dat de eerste bekl. hem had geslagen. Eerste get. kwam er toen bij, waarop de tweede bekl. dezen met de zweep op het hoofd sloeg. liet O. M. eischte tegen beide beklaagden, waarvan de eerste al eens 14 dagen voor mishandeling heeft, óndergaan, drie weken gevangenisstraf. - Ikondt nooit op. Moeders hebben steeds haar handen vol, de zorgen voor het huishouden en de kinderen gaan steeds door en zoodoende hebben zij geen tijd om de noodige rust en afleiding te nemen, geen tijd om acht te slaan op waarschuwende pijnen. En zoo gaan zij lijdzaam j voort, zoo goed als zij kunnen. Zij beschouwen de Jie- vige, terneerdrukkende pijn in de lendenen, die buk- ken of opstaan tot een kwelling maakt dat ver- j moeide, doffe gevoel, waaraan zij zich niet onttrekken u w- kunnen die ellendige zwakte, hoofdpijn en duizelig- hem naar het schuurtje zou transporteeren, heeft be- 'ie'cl> die haar werk dubbel zwaar maken, als kwalen klaagde zich met. geweld verzet, trappen, losrukken nan vrouwen eigen. en trekken. Hij trachtte de Koekkoek van de been te j _T>och het is niet noodig, dat vrouwen altijd lijdend I brengen, waarbij deze zijn knieschijf bezeerde. j zij'u- Er zijn minder vrouwenkwalen dan gedacht J. de Koekkoek, Rijksveldwachter te Schagen, vol- j w°rdt, vaker zijn haar kwalen te wijten aan over- hardde bij het ter zake door hem opgemaakte proces- werkte nieren, die haar gewichtig werk, het filtreeren verbaal. van het bloed, niet behoorlijk verrichten, waardoor de Bekl. beweerde niet dronken te zijn geweest en onzuiverheden, die in het bloed achterblijven, langza- hij meende zich daarom tegen zijn opbrenging te moe- j nierhand^ ziekte door uwe geheel gestel verspreiden. MISHANDELING. De bekl. uit de vorige zaak had zich daarna te ver antwoorden wegens het mishandelen op 17 Januari van J. A. Baltus, landbouwer te Castricum, door de zen met een parapluie tegen het lichaam te slaan. Get. Baltus verklaarde, dat bekl., die het vorig jaar I een huis voor hem bouwde, 17 Januari bij hem kwam, om den laatsten termijn van 200 in ontvangst te ne- men. Get. wilde dit. bedrag op 25 na geven, daar het huis nog niet geheel afgewerkt was. Hieruit kwa- men eenige woorden voort en de mishandeling volgde. Get. werd bij den keel gegrepen en opzettelijk met de parapluie geslagen tegen schouder en arm. Bekl. zegt, dat er niets van waar is. A. Liefting, vrouw van get. Baltus, legde een ver- j klaring, overeenkomstig aan die van haar man, af. f Bekl. blijft ontkennen, wel heeft hij met de para- j pluie naar Baltus gewezen en er mee op de tafel ge- j slagen, om zijn woorden klem bij te zetten. Het O. .M eischte f 25 boete subs. 25 dagen heeh- I tenis. WEDERSPANNIGHEID. K. K, molenaarsknecht te Schagen, verkeerde 26 Januari aldaar in kennel ijken staat van dronken schap. Toen de Rijksveldwachter J. de Koekkoek ten verzetten. De get. zeide echter, dat bekl. wel de gelijk in kennelijken staat verkeerde. Ook heeft bekl. volgens zijn zeggen niet getrapt. Het O. M. eischte een maand gevangenisstraf. WEDERSPANNIGHEID EN OPRUIING. Weert P. en J. B., visschers te Wieringen, waarvan alleen de eerste verschenen is, hebben zich daarna te verantwoorden. De eerste bekl. was 26 Januari in beschonken toe stand in het hotel van Koorn, waar hij glaasjes stuk sloeg en den sleutel van de kachel afsloot. Toen de Rijksveldwachter A. D. de Zwart hem in verzekerde bewaring zou stellen, verzette hij zich hevig. De tweede bekl. spoorde zijn vriend aan, den Rijks veldwachter een pak slaag te geven. Get. A. D. de Zwart, bevestigde het door hem opge- maakte proces-verbaal. Do eerste bekl. zei van niets te weten, zoo dronken was hij, doch twee getuigen ïi décharge, die op zijn verzoek gedagvaard zouden worden, kon de dagvaar- j ding niet worden uitgereikt, zoodat ze niet ter te- rechtzitting aanwezig waren. De Rechtbank achtte geen termen aanwezig, om dezen alsnog te dagvaar- i den. O. Slikker, schoenmaker te Wieringen, wa9 op den bewusten avond bediende in het café, waar de bekl. waren. Get. verklaarde overeenkomstig het proces verbaal van den Rijksveldwachter. Het O. M. wees er op, dat de 2e bekl., die niet al te goed toerekenbaar wordt geheeten, door de Rechtbank al eens veroordeeld is. Z. E. A. eischte tegen beide be klaagden drie weken gevangenisstraf. 1' oster's Rugpijn Nieren Pillen werken rechtstreeks op de nieren en blaas en zorgen voor een geregelde urine-afscheiding, waardoor de onzuiverheden afge voerd worden. Zij zijn derhalve bekend als het ge neesmiddel bij uitnemendheid tegen alle nier- en blaaskwalen. Te Alkmaar verkrijgb. bij de hh. Nierop en Slothouber, Langestr 52. Toezending geschiedt fr. na ontv. v. postwissel f 1.75 voor één, of f 10.-voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn NierenPillen, weigert elke doos, die niet voorzien mark. ia van nevenstaand handelsmerk. Ingezonden stokken. IMS"! voudige eetgelegenheden, maar het was typisch Ame- rikaansch toebereid. Loe besloot in de eerstvolgende dagen culinaire ontdekkingsreizen te ondernemen en afwisselend bij Mexicanen, Chineezen, Duitschers en Franschen te dineeren. Na tafel zette zc haar wandeling" nog wat voort en sloeg de overvolle Houtonstraat in, waar 't weer even rumoerig en druk was als ze 't er met dr. Stower ge zien had. Om de twee huizen ongeveer scheen hier wel een Picture-Show (kinematograaf) te zijn, waar 't volk van alle kanten instroomde. Mexicaanschen in hun „mantilla, soldaten in kaki, Amerikaanschc schoonen in t wit, met reuzen-ka-psels zonder hoed, kinderen van allerlei leeftijd en zelfs ernstige man nen van zaken. De entrée was overal vijf cents. Loe volgde den stroom en amuseerde, zich kostelijk bij de uitstekende films, die, door de bekendste firma's ge leverd, vrij wat beter en interessanter waren dan de voorstellingen in dc nieuwe theaters. Ten slotte kwam er een Romeinsche geschiedenis aan de beurt; een tragedie uit de dagen van keizer Nero. Loe luisterde onderwijl met verwondering naar het gesprek van twee knappe Amerikaanschc meisjes, die et a s beschaafde dames uitzagen en waarschijnlijk in een winkel werkzaam waren. „I never heard of such a thing!" antwoordde de andere nog verbaasder. Van de oude Romeinen, van Nero en de Christen vervolgingen schenen zo nooit iets gehoord te hebben. Eindelijk waren ze 't hierover eens; dat de platen stellig een gecost-umeerd bal) moesten voorstellen, en ze vonden het geheel grenzenloos vervelend. Loe moest inwendig lachen om huu naieve onwetendheid. Toch kwam het niet bij haar op, die mooie jonge schepsel tjes te verachten; ze had respect voor hun werkkracht en voor het talent waarmee ze hun ladylike uiterlijk wisten te bewaren. Get volgende film bracht oen detective-geschiede nis. Dat begrepen ze allemaal, en bij de pakkendste momenten der werkelijk spannende handeling, gaf het publiek vrij zijn opmerkingen lucht. Men trapte en schreeuwde, toen de detective den misdadiger einde lijk gevat had en de onschuld triumfeerde. 'tWas of FEESTVIERING 1813—1913. Mijnheer dc Redacteur Gaarne vraag ik u een plaatsje in uw veelgelezen blad. Dc lezers van uw blad zullen zich herinneren, dat 1.1. 13 Februari No. 37 een tweedaagsch feestpro- gramma in uw blad voorkwam. De herdenking van t honderdjarig bestaan onzer j onafhankelijkheid mag zeer zeker een reden zijn, deze twee dagen in de eerste helft der Julimaand, zooals het comité zich voorstelt, feest te vieren. Moge het worden een werkelijk feest, iets grootseh, niet zoo laks- of bekrompen, maar ferm, flink, opdat het nog na jaren een dankbare herinnering zal blijven. Waarlijk, er is reden genoeg om werkelijk feest te vieren, voor rijk en arm, voor jong en oud. Niet door entrée te heffen waardoor de mingegoeden uitgeslo ten zouden worden. De leuze moet zijn: „allen voor één en één voor allen," dit zou mijn leus zijn, om die dagen in gelijkheid en broederschap een werkelijk feest te vieren met gepaste vroolijkheid en zonder janboel. Ik kan er bij onze burgerij niet genoeg op aandringen om te steunen, elk naar zijn vermogen, ten einde de feestcommissie een gemakkelijker taak t« bereiden. Echter wilde ik bescheiden de feestcommissie hier» op attent maken, of het niet mogelijk ware om een iets mooier program, iets meer feestelijks, te formee- ren om werkelijk de „aantrekkelijkheid" voor Alk maar grooter te maken, zonder heel groote uitgaven. Is het niet mogelijk het volgende pragramma nog eens in overweging te nemen? Programma voor den middag. De aankomst van Prins Willem van Oranje, afge haald por boerenwagen, bespannen met twee paarden. Scheveningers in hunne kleederdrachten en de ver schillende Nederlandsche kleederdrachten. Een paar vendels enz. enz., zingende en feestelijk uitgedoste schoolkinderen met vlaggen en muziek voorop. Des middags en 's avonds. Volksspelen (deze zeer uitgebreid). Vliegerwed strijden voor jongens van 816 jaar. 's Avonds con cert en gondelvaart door de Singels en stadsgrachten, legelijkertijd illuminatie van Mient of dergelijke met •vlot.yersiering tot groepeering van grotten of water paleizen. 2de Dag. (Voormiddag). Groote reclame-optocht (uitgebreid), als slot aan- gevoegd vaandeloptocht met allegorische tusschen- voegingen en muziek. Onthulling steen aan de Waag; feestcantate van dr .Wichorink „Herontwakiug", door Alkm. zang, begeleid door het muziekcorps, Waag- plein. ('s Namiddags en 's avonds.) Springconcours en kunstrijden op versierde fietsen voor militairen en burgers. Op 't Waagplein open lucht-bioscoop met onschuldige humoristische voor stellingen. Een electrisch verlichtingsstuk rond do trans van de waag bijv. „Leve Nederland en Oranje." Concert Waagplein, dat rondom verlicht is door lam- pions. Tot slot vuurwerk. Nogmaals geachte burgerij, laten wij onzen koelen de toeschouwers vergaten, dat het slechte photografi- sche opnemingen waren. Loe verdiepte zich nog meer in 't, publiek dan in de beeldenreeks. Hoe naief kon het Amerikannsche volk toch genieten! Toen kwam dc clou van den avond. Een Ameri kaanschc film bracht een tafreel uit den burgeroor log, waarin de geconfedereerden over de Yankees ze gevierden. Ken roerende liefdesgeschiedenis- en e staaltje van dc grootmoedigheid van een plantagebe- zitter uit een der Zuidelijke staten, ten opzichte van een gevangen officier dor Noordelijke troepen, waren er door heen gevlochten. Aan het slot had de groote verzoening tusschen de Noordelijken en de Zuidelijken plaats. Loe dacht, dat het dak zou instorten bij de daveren de, de dolzinnige bijvalsbetuigingen der toeschouwers. Eerst, toen de troepen der Noordelijke staten voorbij marcheerden cn do muziek Yankee-doodle inzette, hoorde men van alle kanten wrevelige uitroepen en gesis uit het publiek opgaan. Do oude haat leefde dus nog altijd, zoo-als Loe tot haar verwondering be merkte. Toen echter daarna de flinke scherpschutters der Confederatie van achter de struiken te voorschijn sprongen, een woeste strijd zich ontspon en de Yan kees eindelijk moesten wijken, brak er een hoerage roep en een applaus1 uit, dat nooit scheen te zullen eindigen. Do muziek speelde het Dixio-lied, het strijdlied der Zuidelijken gedurende den burgeroorlog, en de meeste toeschouwers zongen uit volle borst mee. Daarmee was het programma ten einde en begon het weer van voren af aan. Zeer voldaan volgde Loe den menschenstroom, die de straat weer opdrong. Er bleven haar nu nog twin tig cents van haar quarter over „om plezier voor te maken," en de avond was nog lang. 't Was broeiend warm geweest in de Picture-Show en zc had er ergen dorst gekregen. Nu, vijf cents konden er nog wel af voor een ice-crcam-soda. Ze ging een groote, luxueus ingerichto drogistzaak binnen, waar een massa menschen om de soda-foun tain zaton. Met groote hoffelijkheid mengde het jong-mensch, dat in een wit pak achter het buffet stond, soda, ananassap en vanille-ij« dooreen en reik te haar het schuimende glas met twee rietjes over. Onder de hand praatte en lachte hij met de gasten d'ie hij bediende, op een voet van volkomen gelijkheid. Met een paar modieus gekleede jongelui maakte hij afspraak voor een base-hall match den volgenden Zon dag; met een bizonder mooi, jong meisje voor een schouwburgebezoek. Daarbij lachte hij vroolijk en onbezorgd en kauwde hij gom. Ja, wie een goedbe taalde betrekking had, kon wel een aardig- leventje hebben in San Antonio! Loe wandelde verder, tot een mooie, goed geschool de tenorstem, die uit een variété kwam, hua aandacht trok. Dc entrée was hier tien cents. Ze koelie con kaartje en trad nieuwsgierig binnen. Op het. tooneel stond juist een magere jonge man, die met veel voor dracht Duitseho liedoren zong. Dat was de tenor. Hot publiek scheen het ten gehoore gebrachte niet erg te waardeeren. Waarschijnlijk was het niet sensationeel genoeg. De artist verwierf tenminste maar een zwak applaus toen hij aftrad. Op hem volgden een paar danseressen en een bont beschilderden clown, die den cake-walk dansten en met een storm van enthousiasme werden begroet. liet luisteren naar den Duitschen zanger had Loc droevig gestemd, 't Was een schande, dat zoo'n kunstenaar in een tien-cente-café chantant moest op treden! En hoe lang zou men hem .hier nog dulden Hij viel niet eens in den smaak! Als een kunstenaar in Amerika niet. door agenten en impressario's met luide, rammelende reclamemickleleu bij 't publiek werd ingewijd, hoefde hij niet op succes te rekenen; zijn kunst alleen hielp hem niets. Dan zonk hij trapsge wijze, tot hij bij een minderwaardig varieteitengozel- schap belandde. Het. gezicht van den Duitschen tenor droeg de duidelijke sporen van honger cu gebrek. En met welke hooggespannen verwachtingen zou hij mis schien wel naar t groote blufland ziju overgestoken? Nu kon ziju kunst hem niet eens aan brood helpen en verhinderde zijn artist,ent-rots hem zeker andoren ar beid te zoeken. Een onxooze illusie, dat volk hier kunst en beschaving te willen opdringen! 't Begrip en 't gevoel hiervoor koudon immers pas langzamerhand komen met een hoogere cultuur .Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 5