DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. feuilleton. No. 49. Honderd en vQftiende Jaargang. f913 DONDERDAG 27 FEBRUARI. In het Land van den Dollar. "binnenland! ALKMAAR ALKMAAR, 27 Februari. LOK DEX, 26 Februari. I)e Koning van Montenegro zal een laatste beroep doen op den Tsaar, in verband met de vermoedelijke beslissing der mogendhe den, dat Skoetari deel zal uitmaken van Albanië. liet bovenstaande telegram in de ochtendbladen van heden is ondanks al zijn soberheid van groote be- teekenis. Het doet onwillekeurig vragenwanneer dat laatste beroep is gedaan wat dan? Met onwaarschijnlijk zal het antwoord, dat de naaste toekomst zal geven, gewagen van opstand on der het krijgszuchtige volk der Zwarte Bergen, wel licht van een dynastie, die verdreven is Skoetari is het doel van Montenegro in dezen oor log geweest. Voor het bezit van dezë stad heeft het goed en bloed geofferd. Lees, hoe de Ilollandsche oorlogscorrespondent Fa- bius schrijft over Cëttinje, dat. opgepropt is met ge wonden, die zelfs in hotels worden ondergebracht. Lees hoe dr. Koppeschaer van de Kederlandsche ambulance getuigt, dat heel Cettinjo één hospitaal is, dat het beleg een hel van vuur en menschelijke ellen de was, dat alle snelverbanden opgebruikt zijn en de leden der 'ambulance geen nachten hebben geslapen, teneinde al de gewonden maar te kunnen verplegen. Andere personen oordeelen niet anders. Wij hebben deszer dagen bijv. een brief gelezen van eeh buitenlandsch hoogleeraar, die zich wijdt aan de verpleging der gewonden te Cettinje en die o. a. schreef„Alle openbare en particuliere gebouwen hier in de Montenegrijnsche hoofdstad van de an dere plaatsen, die ik niet bezocht heb spreek ik niet zijn gevuld met gewonden. Scholen, schouwbur gen, het regeeringsgebouw, ministeries, kazernes, al les is ontruimd, om de gewonden maar te kunnen verplegen. Alleen twee gevechten leverden volgens betrouwbare gegevens 3200 gewonden op, dat is 1,2 procent der geheele bevolking I Do verliezen in drie dagen bedragen 2 procent! Waarom hebben de 15- jarige knapen en de 70-jarige grijsaards onder mijn gewonden dé wapens opgenomen en waarom vragen de menschen, wier wonden genezen zijn, mij of ze wéér naar het oorlogsterrein mogen? Omdat het in alle lagen der bevolking wordt gevoeld, dat het bezit van Skoetari een besliste levensvoorwaarde voor Mon tenegro is. Verschillende aanwijzingen geven te ken nen, dat men zich op nog veel zwaardere verliezen voorbereidt en wie weet hoe het er over acht dagen (de brief was gedateerd 17 Februari) uit zal zien." Inderdaad hebben de Montenegrijnen zich voorge nomen de stad te nemen, het mocht kosten wat het wilde. En nu zouden de groote mogendheden plotse ling een streep door de Montenegrijnsche rekening willen halen en een beslissing nemen, waardoor al het Montenegrijnsche bloed tevergeefs zou zijn gevloeid De Montenegrijnen hebben steeds gezegd: wanneer wij er maar eenmaal in zijn, moeten de groote mo gendheden maar zien, dat ze ons er weer uitkrijgen. Zij hebben zelfs de hulp van het zware Serviseho ar tilleriegeschut ingeroepen, om in do vesting te ko men. En al is het hun, ondanks alle overwinningsbe richten tot dusverre nog niet gelukt, do stad te ne men, wanneer Skoetari voor het Turksclie rijk verlo ren gaat, dan heeft Montenegro er toch zeker de grootste aanspraken op. De mogendheden laten die aanspraken niet gelden, Roman van LEVE HAASE. 4b) e Loe wilde niet armzalig ten onder gaan dan lie ver alle vooroordeelen als onnoodigen ballast over boord gegooid. Zij zou den menschen niet opdringen wat ze niet noodig hadden, maar zich aan hun eischen aanpassen tot ze genoeg geld zou hebben verdiend voor deu terugtocht. En dan gauw weg uit dat ake lige dollarland! Opstaande liep ze het theater uit, die smakelooze dansen stieten haar af en de aanblik van den jongen kunstenaar had haar stemming bedorven. De enkele lichtzijden konden niet tegen de groote schaduwzijden van Amerika opwegen. De humbug overheerschte hier verre het goede en degelijke, liet dit laatste zelfs mot tot ontwikkeling komen en de overgroote massa van het Amerikaansche volle wist niet te oordeelen. hluwheid cn gewetenlooze geldzucht misbruikten allen eerlijken arbeid. Do gebeurtenissen van den afgeloo- pen dag kwamen haar weer voor den geest. In de blijdschap over haar nette woning en de afleidende druxte op straat, had ze ze al bijna, vergeten. Maar het was al laat geworden en ze besloot naar huis te gaau. Op eon hoek eener straat bleef de menigte dicht opeengedrongen staan en versperde haar den weg Ze hoorde ffitaar-getokkel. Verscheiden mannen en vrouwen ra een soort Heilslegerdracht, zongen met la menterende stemmen een koraal, op de melodie van e n straatdeun. In de pauzen gingen ze rond om geld in te zamelen, terwijl de evangelist-, een oüd man, met een golvenden witten baard, alle omstanders aan maande, boete te doen zich bij hen aan te sluiten en nSr-f en'" Merkwaardig genoeg hadden zich werkelijk eemgo menschen aangemeld, die voor den leider op het asphalt knielden, tranen van berouw weenden en verklaarden, dat ze groote zondaren wa- decreteeren eenvoudig dat de stad Albaneeseh wordt. En de Russische regeering, op wier steun Montenegro steevast had gerekend, verklaart, dat een internatio nale oorlog om Skoetari onmogelijk is en dat zij daarom Montenegro niet verder kan steunen. Het Montenegrijnsche volk is het eerst den oorlog begonnen, het heeft zeker relatief niet de minste of fers gebracht en nu zou liet 't- slechtst, wegkomen? De Russische Tsaar laat Koning Mkita aan zijn lot over die moet maar zorgen, dat- hij zijn volk duide lijk maakt, waarom het eigenlijk in den oorlog betrok ken is en zoo zwaar heeft moeten offeren. Koning Mkita doet een laatste beroep op den Tsaar. Als dat niet helpt en het zal niet hel pen wat dan? De conclusie ligt voor de hand de troon van den koning in de Zwarte Bergen staat op het spel. TWEEDE KAMER. De beraadslaging over art, 194 der Invaliditeitswet met de daarop ingediende amendementen werd giste ren voortgezet. De heer De W ij k o r s 1 o o t h (R. K.) bestreed den heer Duys, diens aanval op spr. en zijn uitlatin gen op het gebied van den landbouw. Spr. hield vol, dat de loonen op het platteland öf hoog zijn, zoodat men er niets van af kan houden uit vrees, dat men de arbeiders verliest, öf zoo laag, dat er niets af kan. De heer T eenstra (V.-D.) repliceerde en zette uiteen, waarom hij vóór het amendement-Duys zal stemmen. Het amendement-Aalberse was voor spr. door de wijziging echter nog onaannemelijker gewor den. Minister Ta lm a bestreed het amendement- Duys, dat hij op prineipieele gronden onaannemelijk vond en zeide, dat hij het amendement-Aalberse in geen geval zou overnemen. De heer A a 1 b e r s e (R.-K.) nam de derde loon- klasse uit zijn amendement, waardoor dit tot de twee laagste loonklassen beperkt blijft. De heer I roelstra (S. D. A. P.) wist nu niet hoe te stemmen, aangezien hem thans niet duidelijk is oi de oordeelen dan wel de nadeelen van het amende ment overwegende zijn. De heer Treub (Y.-D.) meende, dat nu het mooie gehéel van het amendement af is. De heer Aalberse (R. K.) merkte een misver stand op en zei, dat alleen voor de groote steden nu verandering is gekomen dóór de wijziging ten aanzien an de derde loonklasse, waarvoor de premie weer van 11 op 10 et. is gebracht. Ka de pauze deelde de voorzitter mede, dat do heeren 1 roelstra c.s. een sub-amendement inge diend hebben, om de derde loonklasse weer in het amendement-Aalberse op te nemen. Hierna werd tot stemming overgegaan. Het amendement-Duijg, om in de Invaliditeitswet vrijstelling van premiebetaling te geven aan de laag ste loonklassen, werd met 42 tegen 29 stemmen ver worpen. Vóór de linkerzijde (behalve de vrij-liberalen en de beer Tieub) en van rechts, de heer Van Hoogstraten. Het sub-amendement-Troelstra op het amendement Aalberse, om de verzekerden in de derde loonklasse een lagere premie te laten betalen (evenals in do twee laagste löonklassen) werd met 39 teg'en 34 stemmen aangenomen. Vóór de linkerzijde (behalve de lieer Van Karne- beek) en zes leden van rechts. Aldus gewijzigd, werd het amendement-Aalberse (ontlasting van premie voor de drie laagste loonklas sen ra dien zin, dat de werkgever het grootste deel dei- premie betaalt) met 40 tegen 37 stemmen aangeno men. 1 ogen de linkerzijde (behalve de sociaal-democra ten) on negen leden van rechts. De regeling is thans deze: In de eerste loonklasse (beneden 240 jaarloon) mag de werkgever 4 cent van de 20 cent der door hem betaalde premie van het weekloon afhouden; in de tweede klasse (beneden 400) 6 cent van de 24 cent; in de derde klasse (beneden 600) 11 cent van de 32 cent; in de vierde klasse (beneden 900) 20 cent van de 40 cent, en in de vijfde klasse (boven 900) 24 cent van de 48 cent. t De art. 174 tot 187 werden hierna aangenomen. Ka eenig debat vroeg de heer Treub stemming over art. 188 (betaling in een hoogere klasse op ver langen van den verzekerde). Het artikel werd aange nomen met 33 tegen 23 stemmen. Ka eonige discussie lichtte de minister de artikelen 196 en 197 uit het ontwerp. H. M. DE KOKIKGIK KAAR DEK TAUKTJS. II. M. de Koningin en Prinses Juliana zijn gister avond per Staatsspoor naar den Taunus vertrokken, om zich aldaar bij Z. K. II. den Prins te voegen en er eenigen tijd te verblijven. Een buitengewoon groote menigte bevond zich aan het station. Tal van autoriteiten waren aanwezig. De drie kleinkinderen van Hr. Ms. Opperstalmees ter, baron Bentinck, gingen mede, om speelgenootje» te zijn van de Prinses. Een hartelijke, leuk kinderlij ke begrooting had tusschen de speelkameraadjes en het Prinsesje plaats, te midden van al dié deftige autoriteiten in het station. Xadat II. M. zich met alle aanwezigen enkele opgenblikken had onderhouden, waarbij Prinses Juli ana aan ieder hunner een handje gaf, begaven Ko ningin en Prinsesje zich op het perron en werden daar ontvangen door eèn luid gejuich. Op den vast gestelden tijd vertrok de trein. Gemengil nieuws. DE BAKKERS ACTIE. De heer mr. Blaupot ten Cate, secretaris van do Ked. Vereen, van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, die schreef, dat de Haagsche bakkersgezellen officieel hun eischen nooit ter kennisse van de patroons heb ben gebracht, heeft hierdoor een protest uitgelokt van de Haagsche federatie der Bakkersgezellen-orga nisaties^ Deze hebben zich volgens het protest reeds begin Kovember 1912 met de wenschen der Haagsche gezellen tot de plaatselijke patroonsvereeniging, af- deeling van den Xederlandschen Bukkerspatroons- bond^ gewend en tegelijkertijd een afdruk van dit schrijven aan alle werkgevers ter plaatse doen toeko men, zoodat elke patroon kon weten wat de gezellen wenschen en voor iederen werkgever daardoor aange toond werd, dat wij de quaestie organisatorisch wen schen to behandelen. Met deze plaatselijke patroonsvereeniging is ook eenmaal geconfereerd, hetwelk echter tot geen resul taat leidde. Hieruit kan blijken, dat geenszins de bedoeling- heeft voorgezeten, de organisatie van de patroons ook maar in eenig opzicht te miskennen. Doordat de be moeiingen met vermelde patroonsvereeniging geen op lossing van de quaestie brachten, werd den patroons individueel antwoord op do gestelde eischen gevraagd. DE UITSLUITIKG IK DE SIGAREX- IXDITSTRIE. Door de besturen der vier werkliedenorganisaties is een schrijven gezonden aan het Verbond van Sigaren- fabrikantènvereenigingen te Utrecht, waarin de be schuldiging, dat de werkliedenorganisaties den orga- nisatorischen weg zouden hebben verlaten, beslist wordt afgewezen. liet schrijven van 5 dezer wordt geheel bevestigd. Betreurd wordt, dat eene conferen tie, die tot oplossing van het geschil zou kunnen lei den, onmogelijk gemaakt wordt, blijkens de verkla ring: „Onder de gegeven omstandigheden kunnen wij u liet- houden van eene conferentie niét voorstel len." Of moeten wij dit zoo opvatten, dat als door ons eene conferentie wordt aangevraagd, deze ook zal worden toegestaan?" wordt aan het eind van het schrijven gevraagd. Bij de firma Van Keuningen te Gouda, hij wie ook een drietal georganiseerde sigarenmakers werden uitgesloten, staakte ook de vorige week het geheele personeel. Gistermorgen zijn, schrijft de Tel., dezen echter allen weder aan het werk gegaan, zoodat op deze iabriek thans weder een 30utal sigarenmakers werkzaam zijn. UIT HOORK. Onder leiding van den heer J. B. Wilken van Kieuwe Xiedorp, hield de Provinciale Bond van Rundvee-fokvereenigingen in K.-H. gisteren alhier eene algemeene vergadering. De voorzitter deelde mede dat in Zaandijk, Purmer en Anna Paulowna fokvereenigingen waren opgericht. Steeds meer dringt het verenigingsleven onder de veehouders door. Spr. hoopte, dat de organisatie spoedig zoo krachtig zal zijn in K.-H., dat ze ook door de Regeering zal worden erkend. Een verzoek om financieelen steun van de Vereen, tot het- houden van fokveedagen in K. H. voor den in April te Alkmaar te houden fokveedag werd afgewe zen. De rekening van den penningmeester werd goedge keurd ten bedrage van 300 in ontvangst, 285 in uitgaaf en 15 batig saldo. Evenzoo die van de commissie voor den coöp. aan koop. ten bedrage van 810.98V2 in ontvang en 796.82 in uitgaaf, saldo 14.16V2. Aan het door den heer E. Koster Dz. (Bobeldijk) uitgebrachte jaarverslag ontleenen we het volgende: Aangesloten waren 24 afdeelingeu, te zamen tellen de 466 leden veehouders en 75 leden geen veehouders. In t melk jaar 1912/13 werden door de controleurs van 3050 koeien volledige melkstaten opgemaakt, waaronder 116: vaarzen en 504 twenters nog niet en 311 twenters wél ingeschreven in een fokregister. Van 1068 oudere koeien werden volledige melkstaten opge maakt, hiervan waren 571 koeien nog niet. ingeschre ven. Voor de keuring kunnen dit voorjaar 2242 die ren aangeboden worden. 1 oor hot dekken van het vee werden 115 stieren gebruikt, waarvan 29 in gemeenschappelijk bezit, Aan het door den heer P. Jz. Eriks (Hoorn) uitge brachte jaarverslag van de commissie van den coöpe ratieven aankoop ontleenen we het volgende: Het aantal benoodigdheden door den Bond coöpe ratief aangekocht bleef 31. Aan 26 vereenigingen werd verzonden voor een waarde van 608.26. Het aantal uitgevoerde bestellingen bedraagt 130. Als winst werd bij het reservefonds toegevoegd 67.17y2, waardoor dit steeg tot 45f).34V2. Het restant van de schuld aan den Bond, groot 250, is afgelost, In plaats van den heer Jb. Pijper werd tot bestuurs lid gekozen de beer E. Huynink van Twisk, in plaats van den heer G-. Xobel de heer P. Stapel te Hoogkar- spel. Aan de orde kwam daarna bespreking in zake cen trale stierenkeuring. De voorzitter leidde dit in en zeide dat de af dee ling Assendelft heeft voorgesteld twee dagen keuring te houden, in plaats van óón. Het bestuur oordeelt dat hieraan te veel bezwaren verbonden zijn èn om de kosten èn omdat dan de arbeidskrachten te lang aan het bedrijf onttrokken worden. Het stelt, zich voor aan de prov. commissie te verzoeken 's morgens de éénjarige stieren te keuren en den uitslag bekend te maken, om daarna de andere stieren te keuren. Al dus werd besloten. Ka eenige discussie werd besloten te trachten met een collectieve inzending in Den Haag uit te komen. Het bestuur zal alles doen om daartoe te komen en de bedoelde conferentie aanvragen. Gelukt die niet, dan zal men trachten, de inzendin gen der fokvereenigingen afzonderlijk zoo goed moge lijk te doen zijn. Alhier is besloten tot oprichting van een R.K. Normaalschool. KWAJOXGEKSSTREEK. Gistermiddag is op den Kieuwenweg te Veenendaal, doordat leerlingen eener bijzondere school het paard van een wagentje, waarin 6 personen uit Ede gezeten waren, met steenen gooiden, op hol geslagen, met het gevolg dat bij het maken van een bocht het wagentje tegen een muur in stukken sloeg en alle inzittenden ren De evangelist ging den kring rond en trachtte de berouwvollen aan hun mouw tot zich op te heffen, onder het voortdurend geroep van: „Come tot Jesus!" Loe-was tot in de voorste rijen gestuwd en de oude man bleef nu voor haar staan en trachtte haar te vat ten^. „Come tot Jesus verzocht hij dringend. Verschrikt trad zc achteruit. „O, nee, ik dénk er niet over!" riep zo in haar ver bijstering in 't Duitsch uit. De meeste omstanders hadden haar verstaan en lachten. Dat- bezorgde haar een verwoeden blik van den evangelist, die haar minachtend den rug toekeer de en zich tot minder verstokten wendde. Met een beetje dringen gelukte het haar uit de menigte te komen en bedaard wandelde ze daarop naar huis. Het kleine voorval kwam haar hoogst eigenaardig voor en monterde haar weer op. 't Was toch wel een merkwaardig en interessant land Amerika Stel je een dergelijk straat-tooneel eens voor in Potsdam! 't Zou er uiet denkbaar zijn! ijt cents mocht ze nu nog voor haar genoegen uit geven. Ze besteedde ze aan gember en meloen bij een der Mexicaansche straatventers, die versuikerde vrachten en candies te koop boden, en slenterde, onge geneerd uit haar papieren zakje knabbelend, net als de winkelmeisjes deden, de Korth-street in. De bungalow der Mc Dowells' lag- al geheel in 't ofiker. Zacht trad Loe door haar privaatingang haar woning binnen en draaide het eleötriseh licht op. VVat had ze nu alles behaaglijk en weelderig voor twee dollars per week! Voor die oude, vuile bungalow in Aew Brauniels had zo net. evenveel moeten betalen. Die slimme moeder Eggeling- had er nog handig een voordeeltje uit geslagen! Maar nu scheen ze het dan toch werkelijk eens goed getroffen te hebben. Wel jammei, dat het juist Engelseh-Amerikanen waren, die haar in 't vreemde land vriendschappelijk behan deld hadden, en niet haar eigen landgenooten Behaaglijk rolde zo zich in hot frissche, gemakke lijke bed en daaide toe-n het licht uit. Door het bree- de open raam, slechts door muskieten-gaas afgeslo ten, kon z« in den bloeienden tuin zien, waarover het zilveren maanlicht schemerde. In de donkere strui ken flikkerden telkens kleine Hchtkevers. De lucht was geurig en zoel. Achter den tuin kon ze de ve randa's van andere bungalows onderscheiden, waar van de ramen reeds allemaal donker waren. De men sehen hier moesten hard! werken en gingen dus vroeg naar bed. .Met een gevoel van rust- en veiligheid, zoo- al-, ze t in lang niet gekend had, sliep Loe in. XII. Den volgenden morgen werd zc gewekt door de felle zonnestralen, die haar in 't gezicht schenen. Hoe vriendelijk zag haar kamer er uit bij daglicht! Buiten in den tuin kakelden de kippen. Op de veranda's van de huizen in de buurt, die ze uit haar bed zien kon, «as alles leven en drukte. In de ongegeneerd.stc toiletten zaten de families aan 't ontbijt. I)e mannen al klaar om aan den -arbeid te gaan. Zoodra de fa- brieksfluiten begonnen te gillen vlogen ze Weg. De dames ruimden de ontbijttafel op en grepen naar den ■Stoffer. V at waren die Amerikaansche vrouwen toch rl'qtig; men deed lien in t buitenland groot onrecht, als men beweerde, dat ze niet huishoudelijk waren! Ja, over een paar uur zouden ze elegant gekleed in de Hquston-straat wandelen, alsof er geen bezems en stofdoeken bestonden. Zij hadden er den slag van tegelijkertijd huisvrouw en dame te zijn, die vrouwen uit den Amerikaanschen middenstand. In de bungalow van de Mc Dowells was het ook al rumoerig. Loe hoorde het ro-mmelen vau borden in de keuken en het plassen met water. De jonge vrouw v.-aschte zeker al af. Onderwijl zong zo met haar hel dere stem een bekend Engelseh liedje. In deze omge ving kon men toch ook niet anders dan vergenoegd zijn! Met beide beenen uit bed springend, wipte Loe naar do hadkamer. Heerlijk toch, zoo dikwijls je maar wil de een verfrisschend ba.d te kunnen nemen! Baden werden je hier zelfs door de zuinigste hospita niet. in rekening gebracht, Overgro-ote zindelijkheid was in t wanne Zuiden iets vanzolf-sprekends. Et zou nau welijks een huis te vinden zijn geweest., dat niet een of meer hadkamers bezat. Een schoone witte japon had- ze ook nog in haar koffer. Ze moest met zorg toilet maken als ze werk wilde vinden, want- de „bosses" hechten, buitengewoon veel aan het uiterlijk van hun personeel. Frisch en rozig kwam ze eindelijk in de hall, waar mevrouw Mc Dowell in een keurig négligé voor de naaimachine zat, met oen rose zijden japon bezig'. De hall en de kamers, waarvan de deuren openstonden, glansden van netheid. De jong-e vrouw had al heel in Je icegte alles aan kant gemaakt. Vriendelijk lachend keek ze van haar werk op. „IIow d'ye do!" riep ze vroolijk. I hanks, just fine! antwoordde Loe opgewekt. ,,Ii mr. Me Dowell al weg?" „Al lang! Hij moet om zeven uur in do zaak zijn!" „Dat zal mijn voorland ook wel zijn. Ik ga dadelijk op werk uit." Mrs. Me Dowell stond óp om haar een courant aan te -geven. e t Ts de „Daily Express" van gisterenavond. Kijkt u hem eens door, miss von Wersien, misschien vindt u er wel do een oi' andere aanbieding in, die u lijkt." Eoe bladerde de courant door en liet haar oog langs der kolommen gaan, waarboven „Help wanted F<- mela" stond. Ze kon er niets tegen doen, maar opnieuw overviel haar dat gevoel van tegenzin, toen ze die advertenties voor dienstboden en winkeljuffrouwen las. Ze erger de zich over zichzelf. V as ze dan nog' niet van haar yooroordeelen genezen? Welk ander beroep zou ze hier i" Texas °°it vinden? Wat- was ze toch nog eon on- noozel schaap! Kauwelijks had ze haar genoegen kun nen eten en eens lekker uitslapen, of haar trots kwarn alweer boven. Besluiteloos sloeg ze de bladen om. Daar viel haar oog op een vetgedrukte annonce: „V antedLady Detective. South Alamo Street 404 Dat was misschien wat! Er school iets avon tuurlijks in Loo von Wersien! En moed bezat ze ook wel. Detective was toch altijd beter dan dienstbode of winkelmeisje. Zc zou gauw naai- South Alamo Street 404 gaan. Wat een geluk als zij dat baantje eens kreeg! (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1