DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. feuilleton. No. 50. Honderd en vjjftiende Jaargang. 1913 VRIJDAG 28 FEBRUARI. In het Land van den Dollar. BINNENLAND. höofd. ALKMAARSC COURA HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij besluit van 23 Februari 1.1. No. 386 voorwaardelijk vergunning hebben verleend aan de R. K. verbruiks- vereehiging „Ons doel'' tot het oprichten van een heeteluchtüven in het perceel Vedronkenoord C 18. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 27 Febr. 1913. ALKMAAR, 28 Februari. De voorstanders van één enkele inkomstenbelasting zullen dezer dagen wel in hun vuistje gelachen heb ben, toen ze lazen, dat de Fransche Kamer met 408 tegen 159 stemmen een algemeene inkomstenbelasting had goedgekeurd, welke zal ingaan op 1 Januari 1915. Zij zullen gedacht hebben, dat nu hun lieve- lingsdenkbeeld uit het stadium van theorethische be- I spiegelingen was gekomen in dat van de practische toepassing. Helaas zullen ze bedrogen uitkomen. De beslissing- der Fransöhe Kamer is er een van zeer geringe waar de. Het is niet bloot toeval, dat de volksverte genwoordiging de invoering der nieuwe belasting zoo lang heeft uitgesteld. Immers in 1915 zal deze Ka mer, die in 1914 aan het einde harer vierjarige levens periode komt, er niet meer zijn. Zij heeft het besluit genomen de mannen, die na hen komen moeten maar zien dat het uitgevoerd wordt. En blijkt het niet voor uitvoering vatbaar, welnu dan heeft ten minste deze Kamer haar best gedaan. In den verkie zingstijd kunnen de afgevaardigden dan tenminste tot de heeren kiezers zeggen: „Wij hebben gedaan wat we konden, wij hebben onze belofte gehouden, wij hebben de gewenschte belasting aangenomen." En dit wil inderdaad heel wat zeggen in een land waar een bond van belastingschuldigen bestaat of bestaan heeft? met het doel, vermindering van belasting druk en .verbetering van het belastingstelsel te ver krijgen. In theorie is er natuurlijk alles te zeggen voor een algemeene inkomstenbelasting. Zij steunt op het principe: „Wie weinig heeft, betaalt weinig, wie veel heelt, betaalt veel. liet schijnt zoo rechtvaardig en eenvoudig. Maar de zaak is veel moeielijker dan zij oppervlakkig lijkt, Er kwam in* Frankrijk een ont- werp-Poinearé dat gebaseerd was op de uiterlijke ken- teekenen van welstand. Men stuitte daarbij natuur lijk op dezelfde Bezwaren als men in ons land bij de porsoneele belasting ontmoet: wie veel verteert is lang niet altijd een man van fortuin, daar de uiterlij ke staat zich dikwijls moet richten naar geheel ande re factoren, dan financioele, terwijl bovendien de een van het zelfde bedrag geheel anders kan leven dan de ander. Dan was er een ontw'erp-Caillaux, dat geba seerd was op het zuivere inkomen. Het behoeft wel geen betoog, dat ook tegen dit stelsel vele bezwaren werden ingebracht, afgezien van de voorgestelde kwel lende maatregelen, want er zou een uitgebreid onder zoek moeten worden ingesteld, daar men weinig ver trouwen stelde in eigen aangiften Of het inkomen voortspruit uit kapitaal dan wel uit arbeid, of de koopman," die uit zijn bedrijf zijn in komsten haalt, gelijk mag worden gesteld met den man, die enkele couponnetjes kniptal die vra gen deden zich voor, zonder voldoende te kunnen worden beantwoord. En het spreekt wel van zelf- dat men, w anneer er maar één algemeene inkomsten belasting is, uiterst voorzichtig moet zijn met het aanbrengen van correctieven, gelijk er in ons land bij verschillende belastingen bestaan: percentage van be drijfsbelasting lager dan van vermogensbelasting, kinderaftrek bij personeele belasting, progressie in den büoof del ijken omslag etc. Men kwam dan in Frankrijk ook tot het resultaat, dat de hervorming, die een belasting naar draag kracht zou brengen, in de practijk tot allerlei onbil lijkheden zou leiden en juist op den middenstand het zwaarst zou drukken. Ergo, men zou precies het te genovergestelde bereiken, van hetgeen men zich had voorgesteld. Men had zich vergist. Maar men heeft geweigerd, die vergissing te erkennan. Men heeft eenvoudig, tusschen twee grootè ontwerpen door, de inkomstenbelasting aangenomen en bepaald, dat zij in 1915 zal worden ingevoerd. Wie dan leeft, dan zorgt Heel fraai is een dusdanige handelwijze niet. Doch wat zal men er van zeggen in een tijd, waarin iets dergelijks tot de geoorloofde politieke zeden schijnt te behooren? Roman van LENE HAASE 47) -o- „Look. here", mrs. Dowell, wat zou u daarvan zeg gen Ze hield haar de advertentie voor. De jonge vrouw scheen in 't minst niet verrast eu Ook niets avontuurlijks in Loe's plan te vinden. „Als u wat gelukkig is, kunt u heel veel geld in zoo'n beroep verdienen", zei ze. „Ik vind het heel verstandig, dat u er eens op af gaat. Hier in de Ver- eenigdo Staten zijn al heel veel lady-detectives. Er schijnen altijd zaken te zijn, die een vrouw er makke lijker uitkrijgt dan een man. Er zijn alleen sterke ze nuwen voor noodig, maar die schijnt u nogal te heb ben." Loc knikte vergenoegd. „Als ik genoeg te eten krijg, ben ik altijd vroolijk en vol goeden moed. Dus u vindt, dat ik het wel eens probeeren kan?" „Sure!" zei mrs. Mc Dowell. „IV eU dan zal ik maar dadelijk gaan", zei Loe, op do deur toestappende. „Good-bye," mrs. Mc Dowell." „Good luck", mis a von Wersien!" Goedsmoeds «tapte ze naar de stad. Na een paar maai vragen® kwam ze waar ze wezen moest en stond Insëute Sun".'11 bonzend hart ™>r het „Detective Vastberaden klopte ze aan de deur van 't bureau. „Ooine in! in^rioh?™ iQ rn, h0°s' lucht,;§V modern en practisch tenq-cwoon l Vatl Pen bui- tafelt iou +nappo ■10"e'e meisjes zaten hier aan kleine gelui in hun'T'rÜf1 niwden ffom. Vier magere jon- schriiven Tz mdï™wen zaten achter lessenaars te wenseht tTa 'i stoud op ea vroeg Loe wat. ze overreikend, kwam ze beschroomd met haar belangen voor den dag. Een TWEEDE KAMER. Bij de verdere behandeling van het ontwerp invali- diteits- en ouderdomsverzekering werden de art. 198 207 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Op art. 298 (betaling in geld of in zegels), was een amendement ingediend door den heer Treub (V.D.) om het ophalen van de premies voor bepaalde groe pen van verzekerden mogelijk te maken. De minister meende, dat het amendement on- noodig- is en in elk geval niet bij dit artikel thuis behoort. Hij zal echter een nieuwe bepaling voor stellen om bij algemeerien maatregel van bestuur re gelen te geven omtrent de wijze van premiebetaling anders dan bij de wet is bepaald. De heer Treub trok nu zijn amendement in. Vele artikelen werden achtereenvolgens aangeno men. Op art. 282 had de heer D u y s (S. D. A. P.) een amendement ingediend, om in te voegen een nieuw artikel, volgens hetwelk de arbeider die reeds verzekerd is voor pensioen, rente of kapitaalsuitkee- ring van den verzekeringsplicht kan worden vrijge steld. De minister nam het amendement over. Bij de behandeling van artikel 357 (gratis pensioen aan alle 70-jarigen, die kunnen aantoonen in de laat ste 10 jaren ten minste 156 weken loonarbeider te zijn geweest) verdedigde de heer Tydeman (V. L.) een amendement-Borgesius c. s., om het gratiss-pensi oen te geven aan alle 70-jarigen, die blijken van goed levensgedrag te zijn, en die aantoonen zonder bet pensioen niet in hun onderhoud te kunnen voorzien. De minister betoogde dat het amendement de werking van de wet onherroepelijk zou bederven. Na verdere behandeling werd met amendement ver- worpen met 41 tegen 24 stemmen, rechts tegen links. Gemengd nieuws. TYPOGRAFEN-ACTIE. in een te Utrecht gehouden, zeer druk bezochte ge combineerde ledenvergadering der drie typografenor- gariisaties is de houding der patroons besproken, die gedreigd hebben met .een algeheele uitsluiting. Met algemeene stemmen werd besloten, aan de patroons- vereeniging te berichten, dat de leden met veront waardiging hebben kennis genomen van bet antwoord der patroons, en te verzoeken, met hen vóór 4 Maart alsnog in contact te treden. Bij schriftelijke stemming waarbij de besturen niet meestemden werd met 217 stemmen voor, 21 tegen en 20 blanco aan het bestuur volledige machti ging verleend om alles te doen wat noodig is om te komen tot doorvoering van het collectief contract. Medegedeeld werd dat twee firma's aan haar perso neel te kennen gegeven hadden, dat zij aan een even- tueelc uitsluiting niet zouden meedoen. DUUR YLEESCH! Zondagavond was, naar de N. R. Crt. meldt, bij een paardenslager te - Wageningen, een cadaver in de werkplaats gebracht; zeer waarschijnlijk een aan koudvuur gestorven varken. Er werd een politiepost voor den winkel geplaatst, die het daar gekochte in beslag nam. Toen nu Woensdag een koperslager vleeseh had gekocht, dat hij in een emmer droeg, weigerde hij dit af te geven aan den posteerenden agent van politie. Deze greep daarop den emmer vast, waarop de koperslager, na er vooraf mede ge dreigd te hebben, den agent met een mes over de hand sneed. Bij zijn poging het mes te bemachtigen, ont ving de agent een tweede snede over de andere hand. Met de hulp van andere agenten werd de koperslager in voorloopige hechtenis genomen. zeven schuitjes Banka-tin, een waarde vertegenwoor digend van ruim zeshonderd gulden, gestolen; het mocht niet gelukken de daders te ontdekken. Dins dagnacht zag, naar het Hbld. meldt, een politieagent j een paar mannen in een schuitje in de Nieuwe Vaart, die bezig waren met vissehen. j Het tweetal werd aangehouden en overgebracht j llaai' een politiebureau. Daar bracht men verband tusschen het vissehen door het tweetal en de verdwij- i ning van de schuitjes tin. Met de politioboot werd in de Nieuwe Yaart gedregd, met het gevolg, dat VV oensdag drie van de zeven verdwenen schuitjes tin j werden opgeviseht. Gisteren werd het dreggen voort- j gezet. De beide mannen blijven voorloopig in bewa- ring1. POKKEN. In Enschede en Lonneker hebben zich reeds meer dan 20.000 personen laten revaccineeren. Evenals te Enschede is ook te Gronau weer een nieuw geval van pokken geconstateerd. De man, die reeds voor het uitbreken der ziekte in liet ziekenhuis aldaar verblijf hield, schijnt evenals de vorige lijder de besmetting in deze inrichting opgedaan te hebben. KLOK NEERGESTORT. Perwijl de klokkenist van de Ger. Kerk aan de Loo- laan te Apeldoorn bezig was de klok op te winden, viel, naar de Tel. meldt, met donderend geraas het 250 kilo zware gewicht door de staaldraad naar bene den en richtte daarbij vrij wat schade aan, zonder per soonlijke ongelukken te veroorzaken. Het viel eerst door den zolder, verbrijzelde daarna een balk, om door het plafond.heen in het voorportaal den beganen grond té-vinden, waarbij een vrij groot gat in den gra- nito-vloer ontstond. DE UITSLUITING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. In een vergadering van de besturen der te Gouda gevestigde aldeelingen van Patrimonium, den Chr. VV erkmansbond, de Chr. Bakkersgezellenvereeniging ■n den Chr. Bond van Sigaren- en Tabaksbewerkers is besloten tot de oprichting van een steuncomité voor de uitgesloten Christelijke sigarenmakers en tabaksbewerkers. Voor dit doel zal de volgende week aldaar tevens een openbare vergadering worden ge houden. - Naar „Het Volk" meldt, heeft de bondsraad van den A. N. I). B. besloten den leden bij referendum te verzoeken het bondsbestuur een erediet te vcrleenen van 25.000 ten behoeve van de uitgesloten sigaren makers. IN DEN TREIN AANGEHOUDEN. Op telegrafisch verzoek van de centrale recherche te Amsterdam zijn gisterochtend te Hilversum in een naar Dtutschland vertrekkenden D-trein aangehouden drie Duitschors en ecu Duitsche dame, in hun gezel schap. De bagage van het gezelschap was verpakt in fon kelnieuwe tasschen. Het gezelschap werd per eerstvolgende gelegenheid naar Amsterdam en, aldaar aangekomen, naar het hoofdbureau van politie gebracht. De recherche meende in de reizigers de leden eener door de Oostenrijksche justitie gesignaleerde oplich tersbende te zien, die in Oostenrijk-Hongarije een aantal bedriegerijen op haar kerfstok heeft en haar praktijk uitbreidde tot het geheele Europeesche vaste land, aldus meldt de Teh oogonblik keek hij haar onderzoekend aau en drukte toen op een bel, waarop een kantoorjongen verscheen. Hij gaf den jongen haar kaartje en beduidde haar hem te volgen. N adat de jongen haar in een soort wachtkamer ge bracht had, Verdween hij. Na geruimen tijd verscheen hij weer en zei: „The boss wants to see you." Met die woorden opende hij een glazen deur, die naar een priyé-kantoor scheen te leiden. „Come in!" riep een"krakende stem. Wel wat verlegen trad Loe nader. ®en k|ein mager mannetje, dat er uitzag alsof hij zich nooit tijd gunde om behoorlijk te eten, wendde zich op zijn dra ai vS tooi om on nam haar mot zijn schor- pc verstandige oogen op, over den rand van zijn lorg net. Hij was slordig gekleed en scheen buitengewoon zenuwachtig. Dat was de „Big boss" van hot „Detec tive Institute Sun". „Dus u is miss von Wersien?" informeerde hij, zon der haar een stoel aan te bieden. „Yes sir." „U heeft onze advertentie in de „Express" gelezen en komt dus* om die ,,job'' „Yes sir." 'at 11 ,al„eens °p dit gebied werkzaam geweest?" „No sir." „Dan gelooi ik uiet, dat we u zullen kunnen ge bruiken. U is trouwens veel te jong." „Maar ik heb véél meer geleerd <ku een Amerikaan- sche die tweemaal zoo oud is", bracht Loe moedig in t midden, „ik ben een Duitsche!" „A, zoo, is u daar trotsch op?" vroeg de „Big boss" eemgszins spottend. „Indeed, Sir!" Daar ben ik heel trotsch op, er. met reden!' „Now look .at the little Saurkraut Hij lachte hartelijk, maar zijn blik verried wat grooter belangstelling. „U schijnt een dapper dingetje, „young- lady!" De Duitschers zijn over 't .geheel goede arbeiders, maar lang geen goede detectives. Daar hapert het hun aan!" En hij klopt» ziek veelboteekond togen h»t voor- EEN MERKWAARDIGE BEKENTENIS. Een 24-jarige bootwerker, H. Dekker, die 27 Deo. j.l. door de rechtbank te Amsterdam werd veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf wegens diefstal met braak, en die onlangs een poging deed tot ontvluchting uit liet Iluis van Bewaring, heeft bij de behandeling van zijn zaak voor het Gerechtshof, nadat hij eerst in de instructie en voor de rechtbank alles ontkend had, een merkwaardige bekentenis afgelegd. Hij vertelde, dat hij tot een bende inbrekers behoorde en hoe hij onder den druk en de slavernij van die bende was geraakt. Hij deelde mede, dat de inisdadigersbende in relatie stond met een rechercheur van het politiebureau in de Warmoesstraat, wiens naam hij niet noemde, en met een gevangenbewaarder uit het Huis van Bewa ring, die bun bemiddeling verleenden bij het overbren gen van briefjes en zelfs bij een poging tot Ontvluch ting. Wat hiervan waar is, zal misschien blijken. V oor eenigen tijd is een gevangenbewaarder geschorst en daarna ontslagen. DIEFSTAL, In het laatst van Januari werden van een zolder schuit, liggende in de Nieuwe Yaart te Amsterdam HET ROODE KRUIS. Het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis heeft de ambulances in Griekenland, Turkije en Bulgarije gelast de werkzaamheden te staken en terug te keeren. Als motieven daartoe gelden dat het tijdperk van drie maanden, waarvoor de am bulances waren uitgezonden, voor alle reeds verstre ken is en, bij terugkeer, de ambulances 4 5 maanden zwarën en inspannenden arbeid zullen hebben ver richt; dat thans van de zijde van het Ned. Roode Kruis voldoende is verricht om blijk te geven van welwillen de gezindheid en hulpvaardigheid tegenover dp oor logvoerende staten; dat niet het uiterste gevergd mag worden van de krachten der leden van de ambulances; dat dc gezondheidstoestand en de omstandigheden, onder welke gewerkt moet worden niet onverdeeld gunstig te noemen zijn; dal uit het feit, dat de andere vreemde ambulances vertrokken zijn, mag worden afgeleid, dat hulp niet meer zoo dringend noodig is, ook in verband met het verslappen van de krijgsverrichtingen. UIT HOORN. Gistermiddag woedde een felle binnenbrand in de woning van den heer Van der Velden in de Lelie straat alhier. De geheele inboedel ging in vlammen op. Het aangrenzende huis leed ook veel schade. UIT HEILO. Onder voorzitterschap van den heer J. D. Berkhout vergaderden in het café „Zomerlust" van den heer T, Ifelder de in de vorige vergadering gekozen commis sieleden, ter bespreking van de wijze van feestviering, 5 ter herdenking van het 100-jarig bestaan van Neer- lands onafhankelijkheid. Besloten werd de feeste- j lijkheid te houden in de maand Augustus. Het pro gramma luidt, behoudens noodig gewenschte wijzigin gen Des morgens half negen muziek op den torentrans; daarna een optocht met muziek van do schoolkinde ren; vervolgens een rede door den beer B. Veltman, tel herdenking van bet historische feit en concert van de schoolkinderen. Des middags bloemencorso en des avonds concerten, te geven door het fanfarecorps „Eensgezindheid" en de verschillende zanggezelschappen, onder feestelijke verlichting. „U zou altijd kunnen probeeren, Sir, of het daar bij mij ook aan hapert. Dat ik Duitsch, Engelsch en iransch spreek, legt toch zeker ook nog wel wat ge wicht in de schaal. Talenkennis komt een detective altijd te pas." „Zoo, zoo, zou u dat. meenen?" Ilij bekeek haar weer-even, nu met welgevalligen blik. „Wel, young lady", ik geloof toch, dat we 't eens n ci u zullen probeeren." Loe's oogen straalden. De hoorn van de telefoon, die op zijn schrijftafel stond, ter hand nemende, riep hij zijn medewerker op. „Hallo, mr. Bell, ik stuur u hier een jonge da me, met wie we eens een proef zullen nemen. -W7at? Duitsche? V es sir! Funny little Saurkraut plen ty of nerve" (clapper genoeg) „Well", geef haar eens een makkelijk gevalletje. Dat van Smith Bro thers? „Allright!" Hij hing den hoorn weer op en drukte op de tafelbel. „Breng deze dame naar mr. Bell!" gebood hij den binnentredenden kontoorjongen. Daarop boog hij zich weer over zijn schrijfwerk, zonder Loe's groet te beantwoorden. -^H-'t een verlicht hart en in gespannen verwach ting' volgde zo den jongen naar het privé-kantoor van mr. Bell. „Cotdo in klonk een dreunende bas achter diens deur. llr. Bell zag- or uit. als ce-n beroeps-boxer en zijn dik rood gezicht deedi juist geen afschaffer in hem vermoeden. In zijn hemdsmouwen, zonder halsboord, lag hij achterover in zijn stoel, met de beenen tusschen de paperassen op zijn schrijftafel. Hij kauwde ijverig tabak met zijn zware kaken, en richtte van tijd tot tijd een kraehtigen bruinen straal in 'den spuwbak die op een paar meter af stands stond. ,,So, you are the little Saurkraut!" lachte-hij goed geluimd. „Well, take a. seat, young lady!" Gehoorzaam zette Loe zich op eeu stoel. Inwendig kookte ze, dat die Yankees haar voortdurend „Saur kraut durfden noemen. Dat wa» mc spotnaam voor de Duitsch-Atnerikanen. Enfin, zij zou dien spot naam wel tot een eerenaam maken! „Well wat is u nog jong! Mr. Bell spuwde weer behendig in den bak. Loe griezelde en overwoog of ze hem den bak niet zou toeschuiven. Ze wensehte ér geen getuige van te zijn als het experiment eens mislukte. „I moet den „old man wel direct bekoord hebben,' dat bij u niet heeft weggestuurd! Dus, ik moet u oen. makkelijk geval opdragen?" Met een vroolijke flikkering in zijn oogen keek hij haar aan. Daarop trok hij langzaam het eene been na liet andere van de tafel en begon onder zijn papieren te scharrelen. Eindelijk haalde hij er een bundeltje uit te voorschijn. „Well, look here", daar hebben we 't geval-Smith." Loes gepote, donkere oogen waren vol verwach- wachting op hem gevestigd. l Betreft een naaimachine, die. „Een wat. I.oc's gezicht was lang geworden. "Hen „«wring-machine! O. you little Ka.-:r- krantI had' zeker gedacht, dat we u dadelijk de 1 elmndeling van 't groote Austin-bankrpet of den dubbelen moord van Fort. Worth zouden opdragen?" Mr. Bell kon uiet tot bedaren komen van 't lachen, toen hij haar teleurgesteld gezicht zag. Loe bloosde geërgerd. „Well, well", hervatte hij grootmoedig, „dat komt alles wel mettertijd! tracht nu maar eens eerst uit te oisehen. waar de naaimachine van mr. Smith ge bléven is. Dut is nog zoo, gemakkelijk niet als u mis schien zou donken. Hij heeft hem aan de weduwe Jervis geleend, on do weduwe Jervis beweert, dat een neger, Johnny Johnson, haar de machine ontstolen en ergens verpand heeft. Vóór alles moet u dus dien Johnny Johnson zien op te snorren en beslag zien to leggen op die naaimachine. Als 11 de machine vindt, krijgt u vijf-en-twintig dollars en een nieuw, interes santer geval. Hoe vlugger eu handiger u werkt, hoe meer geld u natuurlijk verdient. Hier in deze aan- teekeningen zult u alles vinden wat u verder noodig heeft, (Wórdt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1