DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 51 Honderd en vgftiende Jaargang 1918 ZATERDAG 1 MAART Huishoud- en Industrieschool. ïïlluto» 0hM* ZiCh ",der De Alkmaarsche Courant voor honderd jaar. binnenland. Dit nummer bestaat nlt 3 bladen. zullen bij genoegzame deelneming gegeven worden aan de VOOR DAMES 5 3 6 lessen, lesgeld 17.50. TOUR DIENSTBODE» 5 3 6 lessen, les geld t 3.56. Aangifte vóór 8 Maart aan de school. De directrice, M. W. ARBEITER. IEL ALKMAAR, 1 Maart. In het vorig-e artikel hebben we verteld hoe de da gen van 1725 November 1813 hier te Alkmaar wer den doorgebracht, wij komen nu tot den 26sten dier maand. De grenadiers-compagnie werd uit voorzorg de plaatselijke regeering vertrouwde den toestand niet rechtdien dag aan de hoofdwacht geplaatst, maar de boeren gaven desondanks luidruchtig hunne ontevredenheid te kennen en eenige schippers vroe gen den onderprefect verlof, de, oude driekleur te mo gen laten wapperen. Dit laatste werd eerst gewei gerd, doch ten slotte toegestaan voor den accijnsto ren er werd bij ongeluk een Fransche vlag gegeven, die dra vervangen werd door een nationale. Maar de boeren waren hiermede niet tevreden. Zij wil den om twee uur de groote klok van den Waag- toren luiden. De onderprefect, vergezeld van de ad- oeaten de Loches en van de Graaff en den notaris M. J. de Lange, slaagde erin dit te beletten. Terug gaande werd bij echter door een dreigende menigte gevolgd en hij voelde zich gedwongen op den hoek van de Houttil en de Langestraat de menschen tot voorzichtigheid aan te raden. Hij verzekerde even goed als zij voor Oranje te zijn aan welke verzeke- i ing later met i'echt getwijfeld is! maar de orde te moeten handhaven en vooral te willen voorkomen, dat de Heldersche bezetting de stad in het droevig lot deed deelen, dat Woerden had getroffen. Hierna kon hij, hoewel er vijandige kreeten werden gehoord, vei lig zijn woning bereiken. Nauwelijks was hij echter daar aangekomen, of een aantal schippers kwam met onstuimigen en herhaalden drang de vlag ook voor den Waagtoren eischen, hetgeen ten laatste noch toe gestaan, noch geweigerd, maar voor hunne verant woording gelaten werd. Men dacht niet aan do moge lijke gevolgen, men was slechts bezield door één be geerte en daaraan moest men voldoen, het mocht kosten wat het wilde. Ziehier hoe in de courant van Zondag 13 Septem ber 3803 hetgeen toen volgde op dien dag van 26 No vember 1813, is geteekend. „Naar liet stadsorf dus om de vlag te halen en naar de waag om haar omhoog als zegeteeken .te vertoonen. Maar de torentrap is gesloten. Geen nood, de wakke re knecht van schipper Brouwer, Johannes Douwes met name, weet raad. Hij slaat het dundoek om het lappe liji, als een kat klimt hij bij den muur op, over goot en dak en bestijgt, op zijne vlugheid en de kraait zijner handen vertrouwende, den toren van buiten. Honderden stadgenooten en vreemden slaan bet onge hoorde waagstuk in spanning en met ontzetting gade maar hij verzaagt niet, het hart slaat hem te warmer hoe liooger hij stijgt. Hij' klautert steeds met rusti- gcn moed, van omloop tot omloop, tot de kroon, ein delijk tot de bal. O God! daar stort hij omlaag. Neen, het is slechts zyn buis, dat hem hindert en dat hij naar beneden werpt, want hij is nog niet hoog genoeg; hij moet bij den stang op, want daar, als diende hem de gansche toren tot reusachtigen vlaggenstok, bevestigt hij het doek en doet hij de banen van Oud-Hollandsch banier weer uitwaaijen. Toen klonk een langgerekte juichtoon uit duizenden monden, als eene hulde aan het zinnebeeld onzer herkregen onafhankelijkheid en aan den held die het met gevaar zijns levens ten spits hief, uren in 't rond, zoover maar de sierlijke toren met zijn 3 transen zigtbaar is. Hannes Douwes, gij behoorde niet tot de lieden die redeneren, die voor en tegen angstvallig overleggen. Gij gaaft slechts gehoor aan de opwelling uwer vader landslievende geestdrift, uw moed deinsde voor niets terug. Die moed vooral eeren wij in u, als wij u, thans oude en stramme mui, ontmoetende, eerbiedig hot hoofd ontblooten." der: nou is het o-ranje boven en nou moet ook de vlag op den toren. ij gingen dan ook naar het huis van den burgemeester, en aan do meid, die voorkwam ik denk. het zal' zoo wait elf uur geweest zijn vroeg ik om mijnheer te spreken; mijnheer kwam voor, en ik verzocht hem, of wij niet de vlag zouden mogen hebben. De burgemeester kon die evenwel zoo zeide hij niet geven; de Fransehen hadden nog 2000 man in hot fort, en nog acht dagen te voren een brandschat ting gevergd van 1000 gulden, die hij ook had moeten brengen, en als ze nn zoo besiloot hij de vlag van de toren zien, dan maken ze ook mij allernet nog een kop kleiner. Allo zei ik burgemeester, daar zullen wij wel' voor zorgende vlag moeten we toch hebben. Nou is het oranje boven. En hij ging toen ook met ons naar het stadhuis em met mij naar bo ven. Het haperde een oogenblikje en de menschen dachten daarom misschien, dat ik zon gehouden wor den - t geen toch zoo niet was; er kwam een op loopje en er viel een schot van de schutterij, die in de wapenen gekomen wa. De bedoeling van dat schot weet ik niet; welligt was het bij ongeluk of om schrik aan te jagen; liet was zoo'n tumult. De burgemeester en ik waren intusschen de groote trap op in een kamer ik kan niet meer zeggen wel ke gekomen. Nadat, ik nog weer om de vlag ge vraagd' had>, zei hij tegen me: je bent toch een koppige kerel, waarop ik antwoordde: ja, mijnheer, een Frie- sche kop is niet te verzetten, en nou is het oranje bo ven. Dit gaf nog aanleiding, dat wij nog een paar woor den want de burgemeester was van Franeker en ik van 'tHeereveen Friesch praatten en hij mij zeide: nou jou bist je moerstaal nog net vergetten, en zoo al sprekende gooide hij mij de vlag die hij uit een kist gehaald had! - voor de voeten met de woorden: daar hebt ge devlag; heti is toch maar dwingen. Ik vroeg toen ook om de sleutels (namelijk van den waagtoren), maar die weigerde hij bepaald, ook om dat dan de Franschen zouden komen. Wij gingen daarop het stadhuis af, d© burgemeester naar zijn huis ik weet niet, dat ik anders den bur gemeester in die oogenblikken op straat gezien heb: degrooten bleven meest in hun huizen en ik met mijn vlag om t lijf naar het Waagplein, en toen zoo langs den hoek aan den kant, waar de kaasdra- gerskamer is (er zitten van die vooruitstekende groote steenen aan). - den toren opop den derden omgang gooide ik mijn jas, waarvan de mouwen stijf stonden, naar beneden en oh! oh! wat een gedruisch! (Later hoorde ik, dat ze geroepen hadden: daar komt ie, daar komt ie). Maar ik was in dien tijd al op de kloot en bond zoo aan den kop van den haan uen stok met onze brave driekleur. Victorie! Denzelfden weg moest ik weer terug, heelshuids ragt ik het er af; en daarop vrolijk en opgewonden naar het stadserf, waar we ook een vlag voor 't. ac cijns haalden. Een christelijk mensch kan toch niet voor de Fran schen en moet wel voor Oranje zijn, niet waar? J. H. DOUWES. Ait. 194 luidt, dat de artikelen der wet in werking treden op nader bij koninklijk besluit te bepalen tijd stip. Een amendement-D u ij s c.s. strekt, om het eerste lid te lezen als volgt: „Art. 357 (een bedrag van 2 per week \oor 70-jarigen) treedt in werking binnen zes maan den na den dag van afkondiging dezer wet. De overige artikelen, enz." De heer D u ij s (S. D. A. P.) lichtte het toe. Het amendement heeft de strekking de overgangsbepaling zoo spoedig mogelijk in werking te doen brengen, on afhankelijk van de totstandkoming van al hetgeen ioor de uitvoering van deze wet overigens noodig is. minister ver klaarde het amendement over te nemen De hoer Borgesius (U. L.) zeide zijn ooren nauwelijks te kunneu gelooven, dat dit ingrijpend amendement wordt overgenomen. Nu is bepaald, dat i de „feestgave" zoo spoedig mogelijk zal worden uitge- reikt, zes maanden na de afkondiging. Spreker moest aannemen, dat de minister van Einanciën, niet aanwezig, de verantwoordelijkheid er van op zich neemt. Het tegendeel zou voor dezen minister belee- digend.zijn, maar het is in strijd met alles, wat minis ter Kolkman heeft verkondigd over richtig financieel beheer. Waarom niet althans eenige dagen tevoren een nota van wijziging ingediend, vroeg spr. Waarom niet gestemd voor het amendement der sociaal-demo craten op art. 3571 Dit had van invloed kunnen zijn op de beslissingen bij andere artikelen. De lieer D u ij s zag in de woorden van den vori- gen spreker een kleine, peuterige politiek, weinigen zullen nu gelooven, dat het de heeren Borgesius c. s. ernst is met hun zorg voor de ouden van dagen. Het: stuk staatspensioen, dat wordt gegeven, aanvaardde: spr. als iets goeds. Eerbiedige hulde bracht spreker ten slotte aan de wijze, waarop de minister de wet heeft verdedigd en voor zijn zaak .heeft gestaan. De minister dankte voor de hem gebrachte hulde en zeide, dat het voornemen, om het amende- ment-Duijs over te nemen, reeds sinds ecu jaar be-j stond. Volle instemming is verworven met den mi nister van financiën. Het artikel en ook de overige der wet werden goed gekeurd. De voorzitter stelde voor de eindstemming te houden a.s. Vrijdag. De zitting werd verdaagd tot Dinsdag. krediet voor het nemen van maatregelen tegen do verspreiding der ziekte. DESERTIE. Lit de Alexanderskazerne in Den Haag zijn gede serteerd 30 manschappen, behoorende tot bet depot van het 2de regiment veld-artillerie. Zij zijn Woens dagavond niet op het avondappèl verschenen en se dert niet meer in de kazerne teruggekeerd. De militaire autoriteiten, die zich omtrent de ver moedelijke aanleiding tot deze desertie niet uitlaten, hebben zich met de poli tie in verbinding gesteld, ten einde tot de opsporing van de deserteurs te geraken. De desertie heeft, meldt de N. Crt. nader, begrijpe lijkerwijs veel opzien gewekt in militaire kringen, doch over de eigenlijke oorzaak zijn nog geen stellige mededeelingen te doen. Lit hetgeen van enkele zijden verluidt, zouden hier dienstgrieven in het spel zijn en zouden de manschap pen door hun heengaan hebben willen protesteeren tegen in hun oog te strenge bevelen. Wat hiervan zij, zal een nader onderzoek wel aan den dag brengen, welk onderzoek natuurlijk als de mannetjes, die in de richting van Rotterdam moeten zijn verdwenen, vrijwillig of door de gewapende macht bij hun corps zijn teruggekeerd zal worden inge steld. NA DE TYPOGRAFENSTAKING. De heer B. C. E. Zwart, directeur van de N. V. voorheen Ellerman Harms en Oo. is tijdens het con flict in het typografenvak geroyeerd als voorzitter van de Amsterdamsche Drukkersvereeniging, omdat hij zich niet gehouden had aan het besluit van de ver- eeniging om de werklieden uit te sluiten. De heer Zwart heeft zich bij dezen maatregel niet neergelegd, maar beeft eenige bekende stadgenooten uitgèneodigd om zitting te nemen in een eereraad, die deze kwestie in onderzoek zal nemen en zijn ge dragslijn zal beoordeelen. KAMERVERKIEZING ZAANDAM. Bij het centraal vrijzinnig verkiezingscomité, in het district Zaandam, is thans van den heer Frans Ne.t- scher, nadat deze verzocht had zijn beslissing eenigen tijd te mogen uitstellen, teneinde te overwegen of zijn candidatuur geacht kon worden te zijn in het be lang van de vrijzinnige partijen, bericht ingekomen, dat hij de hem aangeboden candidatuur niet zal aan vaarden. In het nummer van 15 November 1863 vonden we liet volgende ingezonden stuk: HAxYNES douwes EN ZIJN VLAG. Douwes1I?erm? a:m 20 November 1813 van Hannes en ter brnwi'dezen getrouwelijk in geschrifte gebrngt derteekend) '^ln^ waarheid door hem zeiven o kwaiium' t~ ^eti WaS' meeu ik, op een Donderdag- ren dHted te e 6 V-n LaD8'endijk eenige boe- schippersknecht - I rios^he poort met eenige b2 T rnWMronder Pi eter Kaan, Klaas L )lm de Raan, en zeiden toen togen elkan- In hoeverre men hier te doen heeft met een inder daad geheel betrouwbare beschrijving moge in het midden blijven. Wel hoorden we, dat de heer Masdorp (E. Rosmade)} het verhaal op schrift gesteld heeft. De toen reeds zeer oude Douwes is bij de vijftigjarige herdenking van Neerlands Herstelling terdege geliul digd en hij heeft toen opnieuw de vlag van den Waag toren laten wapperen. Natuurlijk behoefde do 75-ja- Gge grijsaard dezen keer niet meer te klimmen. Hoe bij liet wel deed zal men uit een volgend artikel verne men de lezer zal het ons wel niet euvel duiden, dat wij ons niet lieelemaal (of liever: heelemaal niet) aan het opschrift van deze reeks herinneringen houden! TWEEDE KAMER. De behandeling der Invaliditeitswet werd gisteren voortgezet bij art. 358. De heer D u y s (S. D. A. P.) verdedigde een amen dement om den bij K. B. te bepalen leeftijd, waarop een blijvend invalide bij het in werking treden van art. 30 der wet, onder zekere voorwaarden, recht op een rente heeft, in de wet zelf vast te leggen op 19 jaar. Spr. hekelde de, in het stelsel van den minister te late, indiening van de Tariefwet, waardoor niet genoeg geld kan worden opgebracht bij het invoeren van de Invaliditeitswet om dc invaliden voldoende te helpen. Spreker's amendement beoogt de invaliden te hel pen los van het „tariefpotje." Het amendement werd na eenige discussie met 64 tegen 4 stemmen verworpen. Lij art. 361 (regeling van de procedure bij de ver zoeken om rente gedurende het overgangstijdperk) zei de heer Teenstra (V.-D.), dat het in hooge mate van den algemeenen maatregel van bestuur zal atiiangen hoeveel personen rente zullen krijgen krach tens art. 357. Hij vroeg naar welken maatstaf de minister de berekening zal nemen van het aantal we nen, dat men in loondienst is geweest. Spr. richtte zich nog tegen den heer Rutgers naar aanleiding van onderzoek art' 357 in Zuidhorn ingestelde te™ '"Ir- ?+Utg161l (A'-R) verdedigde zich daar- i i" V ctoogde, dat bedoeld onderzoek van ver keerde onderstellingen is uitgegaan. mnïpn 1tn-iSte,r T' dat «'el degelijk is uit te maken, dat. iemand gedurende een gezamenlijke perio de van 3 jaar gewerkt heeft. De heer T eenstra vertrouwde, dat de ruime oPVftttmg, die de minister van art. 357 schijnt te hebben ook door den algemeenen maatregel zal ge- Bij de strafbepalingen verdedigde de heer Van Hamel (U. L.) een aantal amendementen om te zorgen, dat de strafbepalingen zoo. min mogelijk af wijken van liet. gemeene recht, De minister van justitie a. i„ de heer Heems kerk. nam enkele daarvan over en bestreed andere. DE TARIEFWET. Gisteren is een van ruim 3000 handteekeningen voorzien adres van bedrijfshoofden tegen de Tarief- wet aan de Tweede Kamer verzonden. UIT CASTRICUM. De heer II. Werkman, alhier, die gisteren te Lei den bevorderd werd tot doctor in de geneeskunde, verkreeg den hoogsten graad, cum laude. Gemengd nieuws. PLAN 1913. De centrale commissie voor Plan 1913 heeft dezer dagen te Utrecht hare 12de vergadering gehouden, onder voorzitterschap van jhr. C. F. van de Poll. De sub-commissie voor de buitenlandsche reclame deelde mede^ dat de geïllustreerde reisbeschrijvingen, oie door Duitsche, Engelsche en Fransche journalis ten geschreven zijn, het licht hebben gezien en thans op zeor ruime schaal in het buitenland worden ver spreid. Naar aanleiding van een circulaire van den minis ter van buitenlandsche zaken aan de consulaire amb tenaren in het buitenland over Plan 1913 werden reeds van meer dan honderd consuls waardevolle wen ken ontvangen en werd medewerking toegezegd om het plan in hun kring bekend te maken. Daar het logiesverstrekken aan een groot aantal i ïeemdelingen, dat de sub-commissie voor de huisves ting- meent te mogen verwachten, buitengewone maat regelen eischt., werd deze commissie gemachtigd met de daartoe in ons land reeds werkzame lichamen een plan uit te werken om zooveel mogelijk aan de vraag naar logies in den komenden zomer te kunnen voi- doen. De verwachting werd uitgesproken, dat de commis sie voor deze bijzondere gelegenheid op de hulp vat particulieren zal kunnen rekenen, zooals dat reeds herhaaldelijk geschied is bij de samenkomsten der le den \an den A. X. "W B. in verschillende plaatsen van ons land. I De wensch werd geuit, dat, in navolging van Ber lijn, politieagenten en conducteurs, die een vreemde taal machtig zijn, herkenbaar zouden zijn aan een vlaggetje op de mouw met de kleuren van het land, welks taal zij verstaan. Deze maatregel scheen der •veigadering toe uiterst praktisch te wezen, aangezien v l eemden, met name Engelschen, de gewoonte hebben inlichtingen te vragen over adressen van musea en dergelijke instellingen aan de stationneereiide beamb ten van politie. Het kwam der vergadering daarenboven voor, dat hel volkomen uitvoerbaar zal wezen in groote gemeen ten aan de agenten van politie, die dat wenschen, een cursus in vreemde talen te doen volgen, volgens de Berlitz-methode. Men ontveinsde zich niet, dat het nuttig effect van dien maatregel zich in 1913 slechts sporadisch zoude kunnen doen gevoelen, doch in vol gende jaren zoude die het vreemdelingenbezoek toch zeker ten goede kunnen komen. POKKEN. Omtrent het eerste geval van pokken, dat in En schedé bij een kind werd geconstateerd, wordt gemeld dat de vader werkzaam is te Gronau, van waar zeer waarschijnlijk de besmetting werd overgebracht, De klasse, in welke een der kinderen uit. liet gezin is ge plaatst, werd dadelijk vacantio gegeven. De leerlin gen moesten de school verlaten met achterlating van petten, jassen en mantels, welke evenals liet .schoollo kaal, zullen worden ontsmet. De gemeenteraad van Enschedé verleende in zijne Donderdagavond gehouden vergadering- een blanco UIT OUDE-NIEDORP. In de gister gehouden vergadering van de afdeeling van den bond voor Staatspensionneering alhier in het lokaal van den heer A. Mijts, werd besloten om zoo mogelijk evenals het vorige jftar weer een propa- ganda-avond te organiseeren met medewerking van de tooneelvereeniging alhier. Tot afgevaardigde voor de vergadering van de fe* deratio te Schagen werd benoemd de heer J. Glas. UIT HENSBROEK. Gisteravond hield de Lib. kiesvereeniging Hens- bioek—Obdam haar alg, voorjaarsvergadering bij den heer Gunder alhier. De bijeenkomst werd geopend door den vice-voorzitter A. Schrooder. Nadat - de gewone aanvangswerkzaamheden als voorlezing der notulen, behandeling der ingekomen stukken enz. waren afgedaan, bracht de penningmees ter J. Blauw verslag uit omtrent den geldelijken toe stand der vereeniging, waaruit bleek, dat het totaal der ontvangsten plus het batig saldo van het vorige jaar bedroeg 81.18, en dat der uitgaven 13, alzoo een batig saldo van 68.18. Tevens bleek dat het aantal leden 60 bedroeg, welk aantal echter gedurende de vergadering met 5 vermeerderde. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van be stuursleden wegens periodieke aftreding; als zoodanig werden herkozen de heeren C. Edel te Obdam en A. Gunder te Hensbroek, welke eerste door de vergade ring met algemeene stemmen tot voorzitter der afdee ling werd gekozen. Tot vertegenwoordiger in het Hoofdbestuur der .-entrale werd gekozen de heer A. Schrooder en tot diens plaatsvervanger de heer A. Gunder, terwijl bij de benoeming van 2 afgevaardigden naar de vergade ringen der Centrale met bijna alg. stemmen werden gekozen de heeren JBlauw en IT. de Jong, beiden te Obdam. - Vrijdagnamiddag overleed hier op 77-jarigen leeftijd de heer C. Koeman, gedurende tal van jaren lid van onzen gemeenteraad en sinds 1909 wethouder. UIT SCHERMERHORN. In de Donderdag gehouden gemeenteraadsvergadering waarin de heer Helder wegens ziekte afwezig was, werd medegedeeld dat Ged. Staten hebben goedgekeurd de rekening dei gemeente over 1911 en het besluit tot verhooging van den huurprijs van de door den heer J. Klippel ge luimde gemeentewoning; dat een reorganisatie van de brandweer heeft plaats gehad en dat deze thans be staat uit 36 manschappen. Ingekomen was liet verslag over 1912 van de com missie tot wering van schoolverzuim. Eén verzoek van den heer S. Sijtstrn om in de school op Woens dagnamiddag een cursus te houden in handenarbeid. Werd algemeen goedgevonden. Een verzoek van de gymnastiek vereeniging- „Turn- lust" om finantieelen steun. Werd met algemeene stemmen afwijzend op beschikt, daar zulks volgens inzien van den Raad niet. op den weg der gemeente igt. Ken verzoek van de Tuinbouwvereeniging „Schor- merhorn en Omstreken" om met. de te houden feesten ter herdenking van Neerlands onafhankelijkheid eene tuinbouwtentoonstelling te houden en' voor dit. doel vv-n J61 Rkalen van de school te mogen gebruiken. Werd mede met algemeene stemmen goedgevonden. ,rIh.e™ do vaststelling plaats van het kohier liootd. Omslag in geheime zitting. r UIT HEILO. 'd eg ens bevestiging te Akersloot is er morgen in de Ned. Herv. kerk geen dienst. KORTE BERICHTEN. Gisternacht is er ingebroken bij den gemeente secretaris van Eindhoven. Er wordt een bedrag van 300 vermist. Hot 6-jarige kind van een schipper is in de Westerhaven te Schiedam verdronken.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1