DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. feuilleton. No. 52. Honderd en vijftiende Jaargang. f913 MAANDAG 3 MAART. In het Land van den Dollar. BINNENLAND. HET NEDERL. ROODE KRUIS EN DE BAL KAN-OORLOG. ALKMAAR, 3 Maart. De Engelschen hebben een week van onrust achter den rug. Allereerst hebben de kiesrechtvrouwen daartoe medegewerkt, die ruiten inslaan, brievenbus sen in brand steken, spoorwegtelegraafdraden door snijden, met bommen gaan werkenalsof deze misdadige middelen werden geheiligd door het inder daad rechtvaardige doel, dat zij zich voorstellen op deze onvrouwelijke wijze te bereiken. Nu zou men zeggen, dat wie zich misdraagt, dienovereenkomstig gestraft moet worden. Maar de Engelsche rechter aarzelt. Hij aarzelt, omdat hij niet gaarne straft voor een meeningsuiting een opvatting, welke on der de jgegeven omstandigheden strijdig is met, het rechtsbewustzijn in andere landen. Evenwel en daar kan men beter in komen hij aarzelt ook, om dat hij niet gaarne door martelaressen te maken, de misdadige propaganda zou steunen. Terwijl de rechters aarzelen worden de misdaden gepleegd, steeds talrijker, steeds brutaler. Men heeft tenslotte ingezien, dat het zoo niet langer gaat en de bejaarde opper-leidster mevrouw Pankhurst is in hechtenis genomen. Men heeft in Engeland voorts geleefd in de vrees van een nieuwe spoorwegstaking. Iïet is eigenaar dig geval. Een conducteur werd opgedragen een goe derentrein zwaarder te belasten, dan waarvoor de rem berekend was. De man weigerde en werd ontslagen. Hij bracht de zaak bij het best. van zijn vakver. en zij werd onderzocht. De directie der maatschappij gaf toe, dat het technische bezwaar van den man volko men gegrond was, doch zij handhaafde het ontslag, omdathij niet had mogen weigeren aan de op dracht van een meerdere gevolg te geven. Natuurlijk is de vakvereeniging niet van plan het erbij te laten zitten en zij heeft met werkstaking ge dreigd, indien het ontslag niet wordt ingetrokken. Men heeft dus eenzelfde conflict als eenige maanden geleden, toen ook een ontslag bijna een staking in het leven riep, welke enkel werd voorkomen, doordat de ontslagene weer in eere werd hersteld. Dan heeft men zich in Engeland bijzonder beangst gemaakt over de nachtelijke verschijning van geheim zinnige luchtschepen, welke men in verschillende stre ken beweert te hebben gezien. Natuurlijk zegt men, dat het Dnitsehe Zeppelins zijn, die Engelsche ver- Roman van LENE HAASE. o „Dat was vreeselijk! zei Loe vol medelijden. „Ja, juffrouwEn niets te eten! Och, och, en als ik dan eens bedenk,hoe goed ik het als dienstmeisje had gehad by den Geheimraad en den Majoor in Pots dam, Altud overvloedig te eten, niet te veel werk en s Zondags dansen! Maar toen was ik ook niet tevre den. 't Is zonde en schande! En dan trouw je liever met zoo'n vent, die je meesleept naar Amerika!" Loe stond op. „Au, juffrouw Piefeke, van harte het beste; ik zal t nog eens even hiernaast probeeren, of ik 't niet met juffrouw Jervis over een koop eens kan worden." >;Tjö, Eraulein, dat was nog eens aardig, zoo'n praatje mot een Duitsche. Maar laat u vooral niet bij den neus nemen", voegde ze er nog bij, „want juf frouw Jervis is werkelijk een kanalje." ^oe schudde lachend het hoofd en stapte het tuin tje van het volgende huis binnen. Een magere, al vrij oude vrouw, in goedkoopen op schik, deed de deur open. Wantrouwend keken kaar donkere oogen de bezoekster aan. Eoe besloot hier een beetje de domme te spelen. „Wilt u mij een oogenblik onder vier oogen te «•oord staan?' begon ze met een gewichtig, geheim zinnig gezicht. „Waarvoor?" vroeg juffrouw Jervis ijskoud. Loe s gezicht werd nog gewichtiger. Ze haalde haar penning te voorschijn. „Ik ben detective, juffrouw, en zou u graag over een gewichtige aangelegenheid apart spreken." ^at wat andersCome in, please." Hiermede opende juffrouw Jervis de deur van haar voorkamer. Loe merkte heel goed het spottend lach je om haar lippen op. Ze maakte zeker wel een bizon der onnoozelen indruk op de vrouw; een detctive, die sterkingen komen opnemen en nagaan of men bom men in Engelsche steden kan werpen en soldaten op Engelsch grondgebied kan landen. Het is een hoogst zonderling geval. Autoriteiten spreken er met de grootste ernst over. Zelfs de man van de padvinders, Baden Powell roept in de Times het schrikbeeld op van 500 a 600 bommen, die eiken nacht op Londen, Portsmouth of een ander marinestation zouden kun nen neerkomen. Duitsckland heeft officieus tegengesproken, dat er boven Engeland Duitsche luchtschepen kruisen. Het heeft er op gewezen, dat een dergelijke geheimzinnig heid in dezen tijd van snelle berichtgeving niet meer bestaanbaar is, dat de luchtschepen onmogelijk zoo'n verre reis zouden kunnen maken, zonder dat dit be kend werd. Desondanks blijft men in Engeland vol houden, dat het Duitsche luchtschepen zijn, ook na de verklaring dat het hier slechts onschuldige speelgoed ballonnetjes betreft. Men moet wel haast denken, dat het hier een handig optouwgezette agitatie is, om het Engelsche volk tot de overtuiging te brengen, hoe noodzakelijk een luchtvloot is. Wij leven immers in een periode van geweldige mi litaire agitatie. Zie maar eens naar Duitschland en naar Frankrijk. De Duitsche regeerings-spreekbuis de Nordd. Allg. Ztg. kon Znterdag verklaren dat het Duitsche volk voor de indiening van een le- gerontwerp nog nooit zoo geschikt geweest is. Als een lawine groeit de jaarlijksche kostenberekening van het nieuwe ontwerp ter versterking van het le ger: eerst wns het 50, dan 80, 100, 150 en nu is het reeds 250 millioen markHot vo-ornemen bestaat het bedrag dat dadelijk noodig is een milliard! te dekken door een extra-heffing vacn opcenten, op de vermogensbelasting. Er is liaastt bij het werk vóór Pinksteren moet de Rijksdr»g het ontwerp aange nomen hebben, vóór 1 October moet de legeruitbrei- ding tot stand gekomen zijn. „Und immer weiter hop-hop-hop, Ging 's fort in sausenden Galopp." En Frankrijk doet mee aan den wedloop! Den diensttijd op twee jaar gebracht en de kosten met 635 millioen betaald zoo luidt het parool van het Iransche kabinet. Het Eransche volk is niet minder bereid deze zware offers te dragen, dan het Duitsche men is bang voor overvleugeling en waar de verhouding der volkeren 40 tot 67 millioen is, moet men in zwaardere lasten compensatie zoeken. Enkel de socialisten zijn er tegen maar hun oppositie is niet meer dan een druppel 'in een ledigen emmer Tweebond en Driebond komen steeds feller tegen over elkaar te staan. De Balkankwestie werkt dit in niet geringe mate in de hand. Op het oogenblik valt van die kwestie niet veel te zegden. De oorlogvoeren de partijen hebben na het afhvreken der onderhande lingen te Londen de wereld op geweldige heldendaden voorbereid, doch er is niets va'n gekomen en nu staat het krijgsbedrijf zoo goed als stil. De diplomaten zijn thans echter weer druk in de weer en het heet, dat deze week den vrede zal brengen, dat Turkije be reid is Adrianopel en do Egeeïsche eilanden op te of feren. Dan kunnen do overwinnaars elkaar in het haar vliegen over de verdeeling van den buit. En mis schien spreekt Oostenrijk ook nog een woordje mee en wordt het tenslotte gedwongen toch nog den oor log te voeren, waarop het nu al maanden lang was voorbereid. Duitschland cn Italië staan aan zijn zij de, het Drievoudig; verbond is hechter geworden, maar dat eiseht ook nieuwe offers. Frankrijk heeft niet zoo maar dadelijk met de deur in 't huis vjel!" „Please, take a seat I" Thank you, madam." Loe liet zich in een. schommelstoel vallen. „Het betreft hier natuurlijk de naaimachine, die mr. Smith van de firma Bmith Brothers, die naai- en schrijfmachines en rij wiel/en in huur geven, u voor een dollar per week neeft afgestaan." „Juist, madam", stemde de weduwe Jervis toe, ter wijl ze zich behaag lijk schommelde. „Die machine ,hs u ontstolen, door een neger Johnny Johnstori niet waar?" „Yes' in". „Het is u na'tuurlijk wat waard de machine terug te krijgen V' „Of course, ma'am," antwoordde de weduwe Jervis, op den diepen borsttoon der hartgrondigste overtui ging. „Nu hef, il£ jn opdracht, de machine op te sporen", zei Loe met een zelfbewust lachje. „Wijst u me dus alstublieft de plaats van <lèn diefstal eens." Au k.on de weduwe Jervis nauwelijks haar lachen meer Bedwingen. 7^'? u dan maar even meegaan, ma'am?" gmg Loe voor naar een achterkamer en zei, op een leege plek voor 't raam wijzende: „Daar heeft du machine gestaan." Loe trok een gezicht, alsof haar plotseling een licht opging. „I see! t. Raam stond natuurlijk 's nachts open en toen heeft de nigger de mael Vine zoo weggehaald." „resm, zoo zal t wel gegaan zijn!" stemde de we duwe Jervis toe, haar diepe minachting duidelijk in toon leggende. „En het was een Singer-naain ïachine, genommerd 6602, groen gelakt en met kapott en poot?" „Yes 'm." „Au dank ik u voor de inlich tingen, mrs. Jervis. Ik zal dadelijk aan t werk gaan om dien Johnson op te sporen, en dan zullen wai 't wel uit hem krijgen, waar hij de machine van de l)|and heeft gezet. Good bye, mrs. Jervis." slechts gauw geantwoord op het nieuwe Duitsche le- gerontwerp, het heeft zich ook nog nauwer aan Rus land verbonden en de staatshoofden hebben brieven gewisseld van een intimiteit, die vreemd aandoet tus- schen een president van een republiek en den Tsaar van een autocratisch geregeerden staat. In Frankrijk is deze week het vonnis geveld in het opzienbarende proces, dat langer dan een maand heeft geduurd en waarin als beschuldigden terecht stonden de makkers van Bonnot en Garnier, wier hen- de haar misdaden begon met den moord op den wis- sellooper Gaby en eindigde met den moord op den po- litie-inspecteur Jouin. Dertien uren achtereen heeft de jury beraadslaagd, voordat zij het „schuldig" of „onschuldig" of „verzachtende omstandigheden" uit sprak. Op grond van de uitspraak der jury veroor deelde het gerechtshof Dieudonné, Callemin, Monier en Soudy ter dood, Carouy en Medge tot levenslange gevangenisstraf, verschillende anderen tot korteren of langeren straftijd, terwijl vier aangeklaagden werden vrijgesproken. Callemin verklaarde, nadat zijn dood vonnis bekend was, dat Dieudonné onschuldig was, zoodat diens verdediger revisie heeft aangevraagd. Carouy pleegde zelfmoord. Hongarije biedt nog maar steeds door een beeld van parlementair verval. Men weet, dat de Kroon zich heeft bediend van den heer Luckazs als minister president en den heer Tisza als Kamer-president om de oppositie er onder te brengen. Het pogen slaagde aanvankelijk. Maar toen kwam de beschuldiging, dat de minister-president ten bate van de kas zijner par tij regeeringsgeld had aangewend. Een proces volg de, waarbij de beschuldiging onhoudbaar bleek. Het schijnt evenwel, dat de behandeling dezer zaak te wenschen heeft overgelaten. De minister van onder wijs, de heer Zichy, althans nam zijn ontslag, wijl hij van meening was, dat de zaak niet voldoende tot klaarheid was gekomen. De heer Luckazs stelde den keizer-koning de kwestie van vertrouwen en het ge vraagde vertrouwen werd hem opnieuw geschonken, hij mocht een nieuwen minister aanwijzen, dien hij spoedig had gevonden. De oppositie is intusschen nog niet weer in het Huis van Afgevaardigden verschenen, hoewel de ter mijn van uitsluiting reeds was verstreken. Zij zal heden komen, om de debatten over de kiesrechthervor ming, welke de regeering heeft voorgesteld, onmoge lijk te maken. Rumoerige tooneelen worden vandaag in het Huis verwacht. En ook daarbuiten. In het geheele rijk heerscht onrust. De algemeene staking is afgekondigd, de regeering heeft maatregelen geno men voor het geval van ernstige botsingen. In de zie kenhuizen worden 120 bedden voor gewonden gereed gehouden Justitie nog vóór de, verkiezingen aan te vullen. Wel zijn er nog besprekingen gevoerd, maar de aangezoch te was niet te bewegen zijn tegenwoordige functie te verlaten voor de toch altijd eenigszins twijfelachtige kans, om het hooge ambt langdurig te kunnen beklee- den." PRINSES JULIANA. De toestand van Prinses Juliana geeft geen aanlei ding tot bezorgdheid. Sedert Yrijdag voelde de Prin ses zich niet al t© wel. Men schreef dit aanvankelijk toe aan de luchtverandering, welker invloed zich ook in de onmiddellijke omgeving doet gevoelen. Dr. Haverschmidt vond den toestand absoluut niet ernstig, de lichte griepaanval noopt Juliana, die zeer opgewekt is, eenige dagen het bed te houden. GEEN NIEUWE MINISTER VAN JUSTITIE. Men schrijft aan De Tijd uit Den Haag: „Naar nu moet vaststaan, ligt het niet in de bedoe ling de Regeering om de vacature van minister van „Good-bye, ma 'am!" Haastig liep Loe naar den uitgang. Op straat ge komen glimlachte ze voldaan. Daar had ze de wedu we Jervis mooi .gevangenHaar opgaven waren schit terend in tegenspraak met het onverdachte getuige nis van juffrouw Piefeke. Vreemd alleen, dat ze den naam van den neger, met wien ze in complot was, zoo openlijk aangaf. Hoogstwaarschijnlijk had hij de machine in 't geheel niet onder zijn eigen naam ver kocht. Dat was natuurlijk ook een mogelijkheid. Na denkend wandelde Loe stadwaarts. Zou 't geval toch nog ingewikkelder zijn dan ze dacht Het was nu middagpauze; ze zou dus maar eerst lunchen en dan verder op den zoek gaan bij pandjeshouders en hande laars in tweedehands artikelen, niet naar Johnny Johnson, maar naar de groengelakte Singer-naaima chine No. 6602, met den gebroken poot. Ze sloeg een zijstraat van de Houston-straat in en keek rond naar een goede lunch-room. Een wit bord boven een open deur trok haar aandacht. „Tsing Lee. Chopj Svey", stond er op. Allright Ze zou de Chineesehe keuken ook eens probeeren. Nieuwsgierig trad zo liet kleine lokaal binnen. Loe stond min of meer teleurgesteld te kijken, 't Zag er hier al niet anders uit dan in een ander restau rant. Een kamerschut, dat een gedeelte van 't ver trek afschoot en waarop Ladies Dining Room stond, en een paar waaiers aan de wanden, waren het eenige Chinee3che. Maar alles zag er zeer zindelijk uit. Veel aanlokkelijker dan in dergelijke gelegenheden van blanken. De gele kellners hadden onberispelijke witte pakjes aan, de zorgvuldig gevlochten vlechten rond om het hoofd gelegd en slopen op witte muilen vlug en geruischloos rond. Achter de kas zat mijnheer Tsing Lee zelf; een oude Chinees, wiens gezicht aan een verschrompelde citroen deed denken en wiens donkere spleetoogjes door zijn groote brilleglazeu heengluurden. Eiken binnentredenden gast begroette hij met een diepe devote buiging. 't Lokaal was flink bezet, niet alleen „Japs" en „Ce lestials" (zonen van 't Hemelsche Rijk), maar ook DE BAKKERSWET. „Het Centrum" verneemt, dat de voorstellers van het Bakkerswetsontwerp-Aalberse volstrekt niet, na het uitgebrachte voorloopig verslag, dat ongunstig luidde, van plan zijn het hoofd in den schoot te leg gen, maar dat hun voornemen is zoo spoedig mogelijk de M. v. A. te doen verschijnen, waarna het wetsont werp voor openbare behandeling gereed zal zijn. Gemengd nieuws. BEZOEKEN VAN BUITENLANDERS. Zaterdagmorgen kwamen met een extra-trein uit Berlijn te Hengelo aan 70 leden der „Vereinigung fiir Staatswissenschaftliche Fortbildung," om in ons land nijverheids- en handelsinrichtingen te bezoeken. Hun eerste bezoek gold de Koninklijke Weefgoederenfa- briek te Hengelo, waar ze om 9 uur door de directie werden ontvangen. In een zevental groepen werd een rondwandeling gemaakt door de verschillende af- deelingen der fabriek. Dé Duitsche gezant te 's-Gravenhage, de heer Von Miiller, zal de volgende week de leden van de excursie in het gezantschapsgebouw ontvangen. Tot deze ontvangst zijn ook de Nederlandsche auto riteiten en ambtenaren, die op eenigerlei wijze met het bezoek van dit wetenschappelijk gezelschap te ma ken hebben, uitgenoodigd. In het laatst van Maart zal ons land bezocht worden door leden der Engelsche vereeniging Library Assistants Association, die ontvangen zullen worden door de studie-afdeeling der Centrale Vereeniging voor Openbare Leeszalen en Bibliotheken. Te Dordrecht, 's-Gravenhage, Leiden, Haarlem, Amsterdam, Hilversum, Utrecht en Rotterdam zullen de bibliotheken en andere instellingen worden bezich- tigd. DE DESERTIE TE 's-GRAVENHAGE. De dertig gedeserteerde veldartilleristen zijn Za terdagavond vóór het avondappèl in de Alexanderka- zerne teruggekeerd. De Avondpost schreef naar aanleiding van het de- serteeren Eenigen tijd geleden is een kapitein van de artille rie overgeplaatst bij het remonte-depót, gevestigd in de cavalerie-kazerne, Laan Copes, Dit depót bestaat uit 35 man, gerequireerd uit de beste ruiters der ar tillerie. Deze kapitein was om zijn overdreven streng heid bij de manschappen weinig gezien; Woensdag schreef hij voor, dat er den volgenden dag vier inspec ties zouden worden gehouden, n.l. over de kleeding, de tuigen, de sabels en de revolvers. Het geheele de pót is toen 's avonds in het Haagsche Bosch bij el kaar gekomen met dit gevolg, dat de manschappen be sloten 's avonds uit Rijswijk naar Rotterdam te ver trekken. Dit vertrek is geenszins een desertie, in de gewone beteekenis van het woord, doch .bedoelt het uitlokken van een beslissing van hoogere autoriteiten over de wijze van optreden van den kapitein. Zooals bekend, heeft het hoofdbestuur van het Roode Kruis de ambulances teruggeroepen, maar het is verkeerd, schrijft de N. R. Ci-t., hieruit te besluiten, dat ze ook dadelijk terug zullen komen. In den brief van het hoofdbestuur staat zeer nadrukkelijk, dat „in dien onverwachte omstandigheden tot een langer ver blijf nopen," het vertrek vertraagd kan worden. Een datum van heengaan of van aankomst in Nederland is er dan ook niet in genoemd. Aan de verschillende leiders is het overgelaten, het juiste oogenblik van opbreken te bepalen. UIT HOORN. Alhier was in September en December van het blanken van allerlei standen zaten dicht opeengedron gen om de kleine tafeltjes en voor het lange buffet. Dit was een goede aanbeveling voor Tsing Lee's keu ken. Loe zocht een plaatsje in de Ladies Dining Room en bestelde aan den hoffelijk lachenden kellner haar Regular Dinner voor vijf-en-twintig cents. Er werden wel ongeveer zestien schoteltjes voor haar neergezet, allemaal kleine porties, maar uitstekend klaarge maakt: drie gebakken oesters met pikante saus, een vischragout in tomaten met allerlei kruiden gegar neerd, gevogelte met paddestoelen en verscheiden zoe tige sausjes, drie verschillende zeer smakelijke rijstge rechten en tot slot bracht de kellner nog een grooten voorraad gebak en heerlijke thee. Loe liet liet zich goed smaken en besloot in 't ver volg altijd bij Chineezen te gaan middagmalen. Hun kooktalent stond verre boven dat der Amerikanen. Men wist dikwijls wel niet recht wat er op al die klei ne schoteltjes lag, maar dat kwam er niet op aan; hoofdzaak was dat het goed smaakte! Sedert haar bongerkuur in New Braunfels was Loe wel bizonder gevoelig voor- tafelgeneuch-ten geworden. Aan de Ladies Dinning Room grensde de keuken en eer ze wegging, wierp Loe daar een blik in. Wat zag alles er keurig uitOok hier waren een paar zinde lijke kokmaatjes in frissche witte pakjes bij 't fornuis bezig. Achter de keuken was een plaats en tot haar groote verbazing' zag ze hier verscheiden Chineezen, die blijk baar hun maal beëindigd hadden, op een lange rij stonden en met kracht hun tanden poetsten. Een wer kelijk lofwaardige reinheid! Zeer voldaan betaalde ze haar quarter aan de kas en vertelde mr. Tsing Lee eens even, hoe goed haar alles bevallen was. De Chinees boog bijna tot op den grond en grijnsde allervriendelijkst. Zonder zich om do hitte te bekommeren, begaf Loe zich nu op weg naar de Commerce-straat, waar dc meeste pandjeshuizen waren. (Wordt vervolgd.).

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1