DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van Houten s ON A Cacao No. 53. Honderd en yQftiende Jaargang. f913 DINSDAG 4 MAART. Huishoud- en Industrieschool. FEUILLETON. In het Land van den Dollar. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3, em Moeders, ge kunt aan Uw kinderen niets beters te drinken geven dan Ze vinden het een heerlijke opwekkende drank, die niet alleen voor den dorst helpt, maar hun tevens uitstekende voeding in lichtverteerbaren vorm geeft. Koffie en thee zijn nadeelig voor hunne zenuwen. Goed gefabriceerde cacao, zooals RONA Cacao, heeft vele goede eigenschappen, maar geen enkele nadeelige eigenschap. En in het gebruik is Rona Cacao zeer goedkoop. BINNENLAND. Wordt vervolgd. ALKMAIRSCHE COURANT zullen bij genoegzame deelneming gegeven worden aan de VOOR DAMES 5 A 6 lessen, lesgeld 1 7.50. VOOR DIEN NT BODEN 5 A 6 lessen, les geld t 3.5©, Aangifte vóór 8 Maart aan de school. De directrice, M. W. ARBEITER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat het 2e en 3e suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1912, den 19en Februari j.l. door den Gemeen teraad vastgesteld en bij besluiten van 20 Februari d. a. v. door de Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-ont vanger ter invordering zijn uitgereikt, terwijl af schriften daarvan gedurende vijf maanden ter gemeen te-secretarie voor een ieder ter inzage zijn nederge- legd. Bezwaren tegen de aanslagen kunnen op ongezegeld papier bij den Gemeenteraad worden ingediend bin nen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis dat in het Ge meenteblad van Alkmaar No. 407 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 19 Februari j. 1., waarbij is vastgesteld eene INSTRUCTIE VOOR DE WAAGMEESTERS. Welke instructie, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter geméente-secretarie ter lezing is ne- dergelegd en aldaar tegen betaling van 0.15 in af druk is verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 28 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 4 Maart. Vandaag aanvaardt Thomas Woodrow Wilson hot presidentschap der Vereenigde Staten en terwijl ge thans zijn naam tevergeefs zoekt in encyclopaedieën en jaarboeken, zult ge hem het volgende jaar vinden in Brockhaus en Meyer, in Almanach de Gotlia en Statesmen's Yearbook de drager is enkel door het stembiljet een groot man, een man met een wereld- reputatie geworden. Indien men echter zijn verkie zing vergelijkt met die van den heer Poincaró, dan moet men wel tot de slotsom komen, dat de presi dentsverkiezing in Frankrijk heel wat waardiger en gematigder geschied dan in de Vereenigde Staten. De presidentswisseling heeft heden te Washington op eenvoudige wijze plaats. De nieuwe president zou zich om twaalf uur naar liet Witte Huis, de presiden tieels woning begeven, daar door den heer Taft ont vangen worden en met hem in een staatskaros naar de congreszaal, liet kapitool, gaan. In den senaat moet dan in tegenwoordigheid van den ouden en Roman van LENE HA ARE. 50) e Het eerste werd gehouden door een Ier. Bereidwil lig gaf hij haar zijn boeken ter inzage, toen ze zich ge legitimeerd had. Loe las er uit, dat een neger, ge naamd JJohnson, hier in de laatste zes weken een hangklok beleend had; een andere J. Johnson had een mandoline verkocht en een derde J. Johnson een dou blé-ring. In 't geheel bleken er vijftien negers ge weest te zijn, die J. Johnson heetten. Een groenge- lakte Singer-naaimachine, No. 6602, met een kapotten poot, had echter niemand beleend of verkocht. Loe begreep, dat 't doelloos was verder naar John ny Johnson te zoeken. Er schenen in San Antonio wel een paar honderd negers van dien naam te wonen. Zij keek bedrukt. Onder die omstandigheden werd het detective-baantje al heel moeilijk! Ze moest dus haar informaties uitsluitend beper ken tot de groengelakte Singer-naaimachine No. 6602, met den gebroken poot. Steeds meer teleurgesteld liep ze van den eenen lommerd naar den anderen, en alle uitdragerswinkels af. Nergens scheen men iets van een groengelakte Singer-naaimachine, No. 6602, met een gebroken poot, te weten. Doodmoe sjouwde ze de heete, stoffige straten af. De dag liep al op zijn einde en nog was ze niets opge schoten. Wat was alle werk toch ontzaglijk moeilijk nier m Amerika! De Yankees betaalden iemand geen tien dollars, zonder een aibeid te eischen, evenredig aan de belooning*. landelijk was zij bij den allerlaatsten uitdrager, ïeelemaal bij het station aangeland. „Samuel Rosen buseh stond er boven de deur en nauwelijks had ze i n been in den winkel of mijnheer Rosenbuseh schoot van achter zijn toonbank op haar toe. „Waarmee kan ik u van dienst wezen, gnadiges nieuwen president allereerst de vice-president Mar shall beëedigd worden, dan legt d6 heer Wilson zijn ambtseed in handen van den oppersten bondsrechter af, houdt een toespïaak tot de aanwezigen en rijdt met den heer Taft naar het Witte Huis terug. Natuurlijk blijft het niet bij dit officieele program ma. Washington heeft zich in feestdos gestoken en de laatste dagen kwamen de vreemdelingen bij dui zendtallen opzetten men verwachtte wel 300.000 bezoekers bij de aanvaardingsfeestelijkheden! Clubs en politieke afvaardigingen trokken gisteren reeds met vaandels en banieren door de stad. Negers en Indianen in hun schilderachtige kleederdracht en cowboys wandelden reeds in de straten. Ook waren er de kiesreehtvrouwen, die van Nieuw-York zijn komen loopen, met bedenkelijk gehavende kleederen, gezwol len voeten en neerslachtige stemmingen noch door de elementen, noch door de menschen, die ze onder weg ontmoetten zijn ze bijzonder gunstig behandeld geworden! De dames zullen ondanks alles een groo- ten ommetocht houden. Voorts waren er te Washing ton reeds de Tammanny Hall-maunen, de verkiezings agenten, met diamanten frontknoopen, zware ringen en Iersche gezichten. Men komt namelijk niet alleen om de feesten bij te wonen. Ook baantjesjagers zijn er heden in grooten getale te Washington, die den nieuwen president de hand schudden, maar tegelijker tijd om een baantje vragen bijv. een gezantscliaps- post of als ze dien niet kunnen krijgen oen portiers- functie aan een ministerie! Misschien maken dezul ken de reis te vergeefs. Het kon wel eens zijn, dat de heer Wilson met de verfoeielijke Amerikaansche me thode die o.a. tengevolge heeft, dat er in het eigenlijke verkiezingsjaar groote slapte op allerlei gebied heerscht ging breken. Wat. do vroegere professor in zijn betrekking als gouvernour van Nieuw-Yersey op dit punt heeft laten zien, stemt Fraulein?" Met den schorpen blik, zijn volk eigen, had hij on middellijk de Duitsche in haar herkend. „Wat mag ik u eens laten zien? Misschien een fij ne neteldoeksche japon? Spotgoedkoop, voor vermin derden prijs, omdat u een landgenoot van me bent!" Lachend brak Loe den woordenvloed af. „O, neen, mijnheer Rosenbuseh, ik wil niets van u koopen, tenminste vandaag niet! Ik kom hier als de tective. Hier is mijn bewijs." „Ach so! Wol].... ben geheel tot uw dienst, gnsi- diges Fraulein!" „Vertelt u me eens, is er hij u de laatste dagen ook een gróengelakfe Singer-naaimachine, No. 6602, met een gebroken poot, beleend of verkocht?" Loe werd er draaierig yan, toen ze die vraag, nu ze ker ^voor de twintigste maal, herhaalde. „Zal ik dadelijk nakijken! Eén oogenblikje, gna- diges Fraulein!" Herr Rosenbuseh bladerde vol dienstijver zijn boe ken door, terwijl Loe amechtig op een margarine-ton neerviel en hem in spanning gadesloeg. Eindelijk draaide de pnadjeshouder zich om. „Spijt me, gnadiges Fraulein, spijt me heel erg, maar een groengelakte Singer-naaimachine, No. 6602, met een gebroken poot, is niet hij mij beleend of ver kocht. Maar wacht, ik zal 't nog eens even aan mijne vrouw vragen Hij verdween achter den winkel. „RebekkaRebekkahoorde ze hem roepen. „Heb jij soms een groengelakte Singer-naaimachine met een gebroken poot aangenomen?" „Ba! steunde Loe, met een blik vol vertwijfeling naar den zolder, waaraan oude schoenen, riemen en rissen uien hingen. „Wat wou je.Wat zou ik?" riep Rebekka te rug. „Of je soms. Loe stopte de vingers in de ooren om niet nog eens weer het relaas te hooren. „Neen, gnadiges Fraulein", zei mijnheer Rosen- hoopvol. De knappe man van de Princeton-universi- teit bleek als regeerder een man te zijn, die kan en die weet dat hij kan, die houdt van zelf zoeken en zelf handelen. Hij wordt - ook door zijn tegenstanders genoemd een eerlijk democraat, die een einde wenscht te maken aan de knoeierijen en de bedriege rijen welke in de Vereenigde Staten op zoo groote schaal door magistraatspersonen worden gepleegd. De heer Wilson heeft het gouverneurschap van Nieuw-Jersey, dat hij in 1910 met den eenvoud van een schooljongen aanvaardde, Zaterdag neergelegd met een karakteristieke rede. „De zeldzaamste eigenschap in het openbare leven is moed, zeide hij. De man die moed bezit is voorbeschikt om zich te onderscheiden. De man die geen meed heeft is be stemd om onder te gaan en verdient dat. Het volk van dit land zal worden gediend naar hetgeen het geweten voorschrijft en niet naar hetgeen het voordeeligst is." Dat is een flink woord. Ongetwijfeld zal de heer W ilson ook vandaag hij de aanvaarding van het presi dentschap een toespraak houden, die klinkt als een klok. Moge deze demoeraat een nieuwen koers inlui den in het land van den dollar! Gemengd nieuws. DE UITSLUITING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Het dagelijksch bestuur van het Verbond van veree- nigingen van sigarenfabrikanten in Nederland heeft den hoofdbesturen van de vier sigarenmakers-organi saties medegedeeld, dat het bestuur van het verbond in zijn laatste vergadering het dagelijksch bestuur heeft gemachtigd de uitsluiting te doen eindigen, zoo dra de werkstakingen te Rotterdam, Dordrecht en Gorinehem zijn opgeheven. De „looncommissie" is met haar werkzaamheden begonnen. Het dagelijksch bestuur verklaart zich bereid, om, zeer, maar mijn busch terugkeerend, ,,'t spijt me vrouw weet er ook niets van." Treurig boog Loe het hoofd. „Dan is er niets aan te doen en dank ik u voor de moeite." „Wacht u nog 's even. Daar schiet me toch nog iets te binnen!" riep Herr Rosenbuseh plotseling ver heugd uit. „Rebekschebrulde hij de gang weer in. Langzaam waggelde nu een buitengewoon corpulen te dame in een vuurroode morgenjapon den winkel binnen. „Nou, wat is er nou weer, Samuel?" „Wat was dat ook met dien neger, die straks hier geweest is „Die wou een naaimachine verkoopen voor een me vrouw Evans, zei die. Ik bood hem vijftien dollars, maar dat was hem te weinig, zei die. Toen zei ik, dat-ie dan maar moest terug komen als mijn man thuis was, en zeidie, hij kwam morgenvroeg terug." 'tWas alsof Loe een elcctrischen schok kreeg! „Had hij een kapotten poot Juffrouw Rosenbuseh knikte. „En was hij groengelakt?" „Yes 'm." „En no. 6602?" „Heb niet gekeken naar het nommer." „Nu, dat doet er ook niet toe. Hij is het! Natuur lijk is het de naaimachine van mr. Smith!" Uitgelaten danste Loe tusschea .de botertonnen rond. „Hoort u eens, mijnheer Rosenbuseh," zei ze toen, weer ernstig. „Ik kom morgenochtend vroeg bij u en ga hier ergens in den winkel zitten. Als de neger dan verschijnt, kan ik constateeren of het de vermiste machine is. TT wordt het natuurlijk niet met hem eens over den prijs en stuurt hem weg, en ik volg hem en laat hem eenvoudig op straat door een agent arresteeren. Dan heb ik den neger en de machineAf gesproken „Zeker, zekerantwoordde Herr Rosenbuseh glim- alvorens de voorstellen van de deskundige looncom missie bij het verbondsbestuur aanhangig te maken, over deze mét de organisaties te confereeren altijd indien inmiddels de werkstakingen zijn opgeheven. EEN BELANGWEKKENDE INZENDING. Van den zomer' zal te Amsterdam de Eerste Neder- landsche Tentoonstelling op Scheepvaartgebied, kort weg Entos genaamd, worden gehouden. Naar de TeL meldt, is het 't bestuur gelukt, luitenant Shackleton, f den beroemden Zuid-Poolontdekker, die te Amster- j dam reeds eenmaal is opgetreden voor het aardrijks- j kundig genootschap, te bewegen, met zijn schip, be mand met en voorzien van alles, tot honden en sleeën toe, zooals dat was tijdens zijn verblijf aan de Zuid pool, in de tentoonstellingsdagen naar Amsterdam te komen. Men zal dus het schip, waarmede de ontdekkingsrei ziger zijn tocht deed, kunnen zien en kunnen aan schouwen, welke honden, sleden en ander materiaal daar op dien beroemden tocht dienst deden. POKKEN. In het huis waar te Enschedé het eerste pokkeïlge- val voorkwam, werd op grond van art. 5 der wet van 4 December 1872, de geheele winkelvoorraad, bestaan de in sigaren, sigaretten enz., onteigend en verbrand. De schade, toegebracht in de nering, zal ook worden vergoed. liet gezin, waarin het tweede pokkengeval werd ge constateerd, bewoonde, schrijft het. Hbld., één van een zestal onbewoonbaar verklaarde, doch nog niet ont ruimde krotten, 't Zijn gebouwtjes van het type waar van er in die gemeente de paar laatste jaren vele zijn opgeruimd en zeker spoedig nog meer dien weg zou den volgen, indien door de enorme uitbreiding der textielinrichtingen niet steeds woningnood heersehte, niettegenstaande de vele woningen, door „De Volks woning" gesticht. Het gemeentebestuur beeft een noodschool, bevat tende zes lokalen, doen ontruimen. Een der gezinnen is in een der lokalen ondergebracht; de andere blijven beschikbaar. De vereeniging „Het Roode Kruis" stelde een barak voor acht personen beschikbaar, die zal worden ge bruikt voor verdachte gevallen. De school, waarop het meisje ging, is gesloten. Aan alle vereenigingen, die het recht kregen Zon dagschool of vergaderingen te houden in gemeente scholen, is dit tijdelijk verboden. EILERS. II. J. Eilers van Oegstgeest stond gisteren opnieuw terecht voor het kantongerecht te Medemblik, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Tegen hem werd geëischt. voor vier gevallen te Lambert- schaag ieder 100 boete of 60 dagen hechtenisvoor drie gevallen te Andijk ieder 2 maanden hechtenis. DOODSLAG. Gisteravond is in een café aan de Zandstraat te Rotterdam een matroos, dien dag afgemonsterd van de Javaboot „Kawi," door de vrouw waar hij mee leef de, met een aardappelmes in de borst gestoken, zooda nig, dat bij op de plaats dood bleef. De vrouw nam do vlucht, doch werd spoedig in bare woning in de Zand straat gearresteerd. De twist die aan den doodslag voorafging, was ont staan doordat de matroos te weinig geld van zijn af monstering aan haar bad afgeleverd. GEVOELIGE STRAF. Een man, die zich op het Spui te 's-Gravenhage be- lachend. „Well, good-bye then! Zoodra u uw zaak opent, morgen, ben ik hier," Als een wervelwind stormde Loe de straat op en vloog ze naar huis terug. Blijdschap en triomf ver vulden haar. Nu was de zaak al zoo goed als in orde. Wat ze morgen nog te doen had, was maar kinderspel! En dan zou ze in twee dagen tien dollars verdiend hebbenLliep, liiep, hoera In twee sprongen was ze het verandatrapje van de bungalow opgewipt, waar de Mc Dowells haar la chend, vol verwachting tegemoet zagen. „Well, miss von Wersien, I see you're lucky!" zei mr. Mc. Dowell. Zij knikte vröolijk. Toen ging ze hun van haar avonturen vertellen. Het vriendelijke jonge paar verheugde zich met haar en inviteerden haar bij hen te blijven soupeeren. Op gewekt en druk babbelend zaten ze aan tafel, maar toen ze later behaaglijk in hun schommelstoelen op de veranda lagen, begon de een voor den ander te geeu wen. Geen wonder ieder had een zWaren arbeids dag achter zich. „'t Is verstandiger om naar bed te gaan," zei Loe, terwijl ze lachend opstond. „Wij arme werkezels heb ben ons beetje slaap wel verdiend en moeten morgen weer vroeg op." „Ja," knikte de jonge vrouw geeuwend. Mr. Mc Dowell greep naar do courant en stak die Loe toe. „Hier heeft u dc Express, als u misschien in bed nog wat lezen wilt. Er staat oen heel interessant ar tikel over do Prohibition-law." „O, alstublieft niet!" weerde Loe verschrikt af. „Ook nog Prohibition. Ik heb méér dan genoeg aan de naaimachine-geschiedenis Lachend vvenschten ze elkaar goeden nacht. Loe was doodmoe en sliep gauw in, om te droomen van de groengelakte naaimachine: no. 6602, mot den gebroiep poot. mJJSix.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1