RECLAME CACAO Kilo 1.20 f: fv f O blijft üteeds de pnikste cacao voor den prijs. STADSNIEUWS. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. BUITENLAND, De Balkan-Oorlog. moeide met de arrestatie van een bescKonkene en den agent zijn arrestant wilde ontrukken, kreeg, naar het Hbld. meldt, een paar zoo gevoelige klappen met de sabel op het hoofd en den arm, dat de hulp van den eeirste-hulpdienst moest worden ingeroepen. Dr. Bo land verbond hem voorloopig aan het commissariaat aan de Nieuwe Haven, van waar hij per auto naar den centralen post werd vervoerd. Daar werden de hoofd wonden gehecht, waarna hij weder ter beschikking van de politie werd gesteld. ERNSTIG ONGELUK:. Te 's-Gravenhage waren Zaterdagmiddag jongens bezig, elkaar met steenen te gooien, toen een achtjari ge knaap, die juist passeerde en bij het steenenspel niet in het minst betrokken was, een steen tegen het rechteroog kreeg. Per auto van den eerste-hulpdienst werd hij naar de ooglijders-inrichting aan de Laan van-Meerdervoort vervoerd, waar bleek dat het oog geheel vernield was. Het wrerd nog dienzelfden avond verwijderd. BELASTING OP OPENBARE VERMAKELIJK HEDEN. B. en W. van Amsterdam achten den door sommige raadsleden geuiten wensch, om de belasting op open bare vermakelijkheden te verdubbelen, zeer billijk ten aanzien van de bioscooptheaters, waarvan de exploi tatiekosten betrekkelijk zeer gering zijn. B. en W. zijn namelijk van meèning, dat bij de vaststelling de zer belasting rekening mag gehouden worden met de meerdere of mindere winstgevendheid van het bedrijf; daarom kan van de directies der gewone schouwbur gen geen belastingverhooging geëischt worden. De commissie van bijstand voor de financiën was het met het dag. bestuur eens, dat geen belastingverhooging moet worden opgelegd aan die inrichtingen, waar de kunst meer op den voorgrond treedt. De openbare vermakelijkheden worden daarom in 3 categorieën ge splitst met belastingheffingen van 5, 10 en 15 pCt. tavens vervalt de ongemotiveerde korting van 10 pCt. voor contante betaling. Ook wedstrijden zijn onder de openbare vermakelijkheden opgenomen, terwijl voordrachten van een uitsluitend godsdienstig, poli tiek, sociaal of wetenschappelijk karakter van belas ting zijn vrijgesteld. De meerdere opbrengsten der belasting worden bij benadering op 70.000 aangegeven. VERKEERDE BEDOELINGEN. Donderdagmiddag werd een 9-jarig meisje, wonen de in de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam, ver mist, doch den volgenden dag was het weder terecht. Het meisje deed een verhaal, waaruit af te leiden was, dat het door een man met verkeerde bedoelingen was meegetroond. Aanvankelijk hechtte de politie niet veel waarde aan de mededeelingen van het kind. Thans is, naar het N. v. d. D. meldt, gebleken, dat ©en man met het meisje naar Naarden is geloopen, waar hij met haar den nacht onder de Amsterdamsche Poort heeft doorgebracht. Den volgenden morgen is hij weer met het kind naar Amsterdam teruggeloopen, en heeft zelfs de brutaliteit gehad te Diemen, op het raadhuis, om een stuk brood voor hem en zijn „doch tertje" te vragen, dat hij gekregen heeft ook. In Amsterdam aangekomen, heeft hij het meisje op de Munt laten gaan. Hoewel het kind geen ernstige mishandeling is aangedaan, blijkt uit hare mededee lingen toch wel, dat oneerbare handelingen de drijf veer van den onverlaat zijn geweest. Afgaande op het vrij volledige signalement, dat de burgemeester van Diemen, die den kerel te woord stond, van hem heeft gegeven, hoopt de politie hem wel in handen te zullen krijgen. PREDIKANTSTRACTEMENTEN. Vrijdag a.s. zal in het gebouw De Vereeniging te Haarlem door het college van toezicht eene vergade ring worden gehouden van kerkvoogden in Noord- Holland ter bespreking van de verhooging der predi- kants-tractementen. UIT BERGEN. Gistermorgen ten 11 ure vergaderde de Raad de zer gemeente. Na opening door den voorzitter kwam het adres van de Vereeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer aan de orde, om een jaarlijksche sub sidie van 150. De voorzitter wees er op, dat in de vorige zitting de meerderheid vóór de subsidie was. Ook in de ver gadering van B. en W. was men algemeen vóór de sub sidie, maar de meerderheid meende, met het oog op de uitwerking, die het verleenen van een dergelijken steun zal hebben, dat men voorzichtig zijn moest, waarom er met meerderheid van stemmen besloten was voor te stellen een subsidie van 100 te verlee nen. De heer Masehmeijer zeide, van meening te zijn, dat een subsidie van 150 niet te hoog genoemd mag worden. Wanneer het geld goed besteed wordt, dan heeft men aan 150 niet te veel, adverteeren is duur en als men ziet wat andere plaatsen doen, dan is het duidelijk, dat Bergen wel wat meer mag doen. Het grootste deel van de burgerij is afhankelijk van het vreemdelingenverkeer, met het oog hierop achtte spr. het beter andere uitgaven dan de gevraagde 150 te beperken. De heer Veenhuijsen zeide zich over het voorstel van B. en W. te verheugen; ook spreker achtte subsi- dieering van de vereeniging gewenscht, Wat het be drag aangaat, was spr. van plan 75 voor te stellen, het voorstel van B. en W. ging hem dus ver genoeg. Spr. achtte het gewenscht dat de belanghebbenden Wat meer betalen. De voorzitter onderschreef het gesprokene van den heer Veenhuijsen niet ten volle. Het kan niet ont kend worden, dat ook particulieren op dit gebied veel doen, persoonlijk geeft spreker hiervoor jaarlijks hon derden uit, ook de uitgaven van het hotel te Bergen aan Zee zijn niet gering. De heer Veenhuijsen ontkende dit niet en zeide meer de gewone leden op het oog te hebben. De heer Masehmeijer achtte daarvoor juist de ge meente-subsidie het middel. Onwilligen kan men dan wat hooger in den Hoofdelijken Omslag aanslaan. Wanneer het vreemdelingenverkeer toeneemt, achtte spreker het bovendien geen bezwaar een belasting van de vreemdelingen te heffen. In Zwitserland bijv. krijgt men bij zijn hotelrekening een aanslag voor de belasting. De heer Baltus wees op het voordeel, dat ook ande ren dan pensions en hotelhouders van het vreemdelin genverkeer hebben. Spr. achtte het daarom de plicht van de gemeente het werk der vereeniging in alle dee- len te steunen en was het met den heer Masehmeijer eens, dat men de onwilligen beter met den Hoofdelij ken Omslag kan treffen. Het volle bedrag wilde spr. toestaan, aangezien het wel vaststaat dat de vereeni ging later daar toch om komt. De heer Oldenburg merkte op, dat dit dan later weer onder de oogen gezien kon worden. De door den heer Masehmeijer bedoelde belasting heffing wordt door den voorzitter gevaarlijk geacht. Spr. achtte dit wel mogelijk als men eenmaal als bad plaats gevestigd is, voor een beginnende badplaats, die hoogstens een zestal jaren badplaats is, vond spr. dit echter niet gewenscht, De heer Masehmeijer wees er op, dat Hef nieï in zijn bedoeling lag dit nu reeds in te voeren, maar hield zich overtuigd, dat de meeste menschen daarte gen geen groote bezwaren zullen hebben. Het voorstel van B. en W. om de vereeniging een jaarlijksche subsidie van 100 te verleenen, kwam hierna in stemming en werd met 5 stemmen voor aan genomen. De heeren Masehmeijer en Baltus stemden voor een subsidie van 150. De voorzitter deelde nog mede, in het college van B. en W. als minderheid voor de 150 te zijn geweest. Ilet plan van aanleg van de Bouw- en Bouwgrond maatschappij „Bergen Binnen", opgenomen in het uitbreidingsplan der gemeente, werd na eenige be spreking vastgesteld. De heer Oldenburg merkte hierbij op, dat het plan volgens de gegevens goed in elkander zat, de lage ra ming deed spreker echter vermoeden, dat hiervan wel eenigszins afgeweken zal worden. Spreker verwonder de zich er over dat er nog een aanemer beneden de begrootingssom was en veronderstelde, dat het niet buitengesloten was, dat dit in overleg met de maat schappij geschiedde, die het misschien onder dezen vorm zelf uitvoerde. Besloten werd de plannen goed te keuren zooals ze waren ingediend. Het voorstel van B. en W. om den Westdijk naar de vuilnisbelt te beharden, kwam hierna aan de orde, De kosten hiervoor zullen ongeveer een 300 bedra gen. Besloten werd aan B. en W. op te dragen dit op de voordeeligste wijze te laten uitvoeren. Hierna kwam aan de orde het verzoek van de hee ren S. en G. Spruit, om het raadsbesluit van het vori ge jaar inzake slooping van de oude pastorie te hand haven of te besluiten de gevel achteruit te -plaatsen Adressanten verklaarden zich bereid hiertoe in de kosten bij te dragen. De voorzitter deelde mede, den heer Sterke met dit verzoek in kennis te hebben gesteld, deze had echter geantwoord, hierop afwijzend te moeten beschikken. De Raad was algemeen van oordeel, dat er dan ook niets meer aan gedaan kon worden en besloot het adres voor kennisgeving aan te nemen. Nadat de heer Masehmeijer zijn bezwaren tegen den aankoop van een schrijfmachine had ontwikkeld, be sloot de Raad het voorstel om een Hammondmachine aan te schaffen aan te houden tot een volgende ver gadering. (Wordt vervolgd.) UTT HEILOO. *Gisteravond vergaderde de liberale kiesvereeniging „Vrijheid door Orde", in het lokaal van den heer IJ. Blokker. Voorzitter was de heer ds. Eilerts de Haan daar de heer jhr. mr. P. van Poreest afwezig was Medegedeeld werd o. m., dat er sinds de Januariver gadering 11 nieuwe leden tot de kiesvereeniging zijn toegetreden en dat er flink gewerkt was, om nieuwe namen op de kiezerslijst geplaatst te krijgen. Tot commissaris werd gekozen de heer J. Jonger- ling. In verband met een schrijven van het centraal comité voor de Kamer-verkiezing bestaande uit de heeren D. Govers, voorzitter, J. F. Lubbe, secretaris, W. Teengs, penningmeester. G. de Groot en F. J. Aukes, allen te Alkmaar, C. Nobel en P. Boekei te Sehagen werd besloten een bedrag uit de kas ter beschikking van het comité te stellen en voor het te rormen verkiezingsfonds tevens een lijst te laten cir- culeeren, waarop of bijdragen ineens èf maandelijk- sche bijdragen kunnen worden geteekend. De wen- schelijkheid werd uitgesproken, dat het distriet Alk maar een voorbeeld zou geven door, indien maar eenigszins mogelijk, een bedrag beschikbaar te stellen voor den strijd in zwakke districten. KORTE BERICHTEN. Zondagochtend zijn in het Krabbersgat, voor Enkhuizen, een ijzeren beurtschip van Broekerhaven, geladen met stukgoederen, en een Wieringer tjalk, geladen met zeegras, met elkaar in botsing gekomen. Beide schepen hebben groote averij gekregen, maar hebben toch de Enkhuizerhaven nog weten te berei ken. De minister van waterstaat mr. L. W. H. Re- gout is nog altijd eenigszins ongesteld. Hij heeft zijn bezigheden aan het departement nog niet kunpen her vatten. Een 16-jarig meisje te Heerewaarden is Zater dag overleden, tengevolge van bloedvergiftiging, ont staan doordat zij een puistje op haar neus stukge- krabd had. De voorjaarsvergadering van de vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noor- der kwartier zal Woensdag 26 dezer te Oosthuizen ge houden worden. Inbrekers zijn te Amsterdam aan het werk ge weest en hebben 170, benevens een groot aantal lauwerkransen en zilveren medailles gestolen. De in braak geschiedde bij een rijwielhandelaar, wiens be diende racer is. In de gisteren te Arnhem gehouden raadsverga dering is bij de vaststelling van het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur met 25 tegen 8 stemmen besloten, dat ook een vrouw voor het bekleeden van het voorzitterschap wordt benoemd. Gisternacht is bij 's-Gravenhage een man door een auto aangereden en ernstig verwond. De auto reed door. De twee kinderlijkjes, welke nog verborgen wa ren in het Zondagavond te Amsterdam gezonken schip, zijn gisteren in den loop van den dag opge- vischt. Een 70-jarige tuinier te Oostvoorne is Zaterdag door het op hol slaan van zijn hit gevallen en Zondag aan de gevolgen overleden. De aan de Hembrug gearresteerde kapitein- kwartiermeester ontkent de hem ten laste gelegde ver duistering. Aan de „Nederlander" wordt gemeldt, dat een onderwijzeres aan de christelijke school te Joure, door het schoolbestuur ontslagen is en maatregelen neemt, om in hooger beroep te gaan bij do Commissie van Beroep. Naar het heet, staat dit ontslag in verband met haar solliciteeren naar de openbare school. Bij de Zaandamsche politie is, naar het „Han delsblad" meldt, een valsche stuiver gedeponeerdde gelijkenis van het nikkelen geldstuk is vrij getrouw, alleen de loodkleur duidt op namaak. Dat dit nog de moeite loonen kan Het totaal aantal uitgesloten sigarenmakers, sorteerders enz. te Amsterdam bedraagt 1055. Van hen behooren 847 tot den Int. Sig.- en Tabaksbewer- kersbond, 165 tot de „Federatie", 25 tot de Katholie- ke organisatie en 18 tot den christelijken bond. Laatste berichten. TWEEDE KAMER. 's-GRA\ ENHAGE, 4 Mrt. De heeren Treub en Wanders hebben op de wijziging der wet op de Personeele Belasting voorgesteld, om de tegemoetko ming (vermindering van huurwaarde) aan logement houders en verhuurders van gemeubileerde woningen op badplaatsen e. d. ook uit te strekken tot koffie huishouders en restaurateurs. EERSTE KAMER-VERKIEZING. 's-GRAVENHAGE, 4 Maart. Jhr. mr. dr, N. O. de Gijselaar, burgemeester van Leiden, is gekozen als Eerste Kamerlid voor Zuid-Holland in plaats van den heer Havelaar, die bedankte. De gekozene kreeg 46 stemmen, 25 waren uitgebracht op het oud-Tweede- Kamerlid, de heer Plate. TWEEDE KAMER. AMSTERDAM, 4 Maart. Naar „Het Volk" ver neemt, zal de voorzitter morgen aan de Tweede Ka mer voorstellen, na Paschen de Ziekteverzekering in behandeling te nemen. VAN HET PAARD GESTORT. s-GRAVENHAGE, 4 Maart. Generaal Hoogenboom, inspecteur van het militair onderwijs, is bij een wan delrit vanochtend van zijn schrikkend paard gestort. Bewusteloos, met een wond in het achterhoofd is hij naar het hospitaal gebracht, vanwaar hij, na verbon den te zijn, naar zjjn eigen woning kon terugkeeren Ingezonden mededeelingen. ïi_! \J' iS J, j lACAO. DeEsve H-iU JOKS. V.'QPKWVSj^ EXAMENS NUTTIGE HANDWERKEN. Voor het examen nuttige handwerken te 's-Graven hage zijn gisteren geslaagd dfe dames: A. Huizer al hier en I. de Vries te Enkhuizen, beide leerlingen van de Huishoud- en Industrieschool alhier. Bij Kon. Besluit van 28 Februari is aan mevrouw J. M. Schokking, geboren Baltesen Middelbeek, op haar verzoek, eervol ontslag verleend uit hare betrek king van lid van den voogdijraad alhier. [Reeds in een gedeelte van het vorig nummer ver meld]. „ZIEKENHULP". Gedurende de maanden December, Januari en Fe bruari werd door bovengenoemde vereeniging aan ver schillende personen 1493% Inter melk en 146 eieren verstrekt. HET STEDELIJK MUZIEKKORPS. Het Stedelijk Muziekkorps zal deelnemen aan het concours te 's-Hertogenbosch op 29 Juni 1913, in de eerste afdeeling en tevens aan den marschwedstrijd. Wij twijfelen er niet aan, of de stadgenooten zullen met belangstelling de prestaties van het korps in de zen wedstrijd afwachten. ALKMAARSCH BIOSCOPETHEATER. Het nieuwe programma telt niet minder dan vier zeer mooie komische nummers. "„Een zuigeling op reis," is al een heel dolle geschiedenis van een be- hulpzamen vriend, die de vrouw van zijn amice met haar kleine even naar den trein zal brengen, en in de coupé een oogenblik op het kindje moet passen, ter wijl mama een kleinigheid koopt. Op dat oogenblik vertrekt de trein en allervermakelijkst zijn de zorgen en kuren van den goedhartigen, doch bijster onhandi gen vriend. „De uitspanning de Warboel" brengt de lachwekkende onzinnigheden van een mallotigen neef in beeld, die tijdelijk de zorg voor de inrichting draagt. Heel mooi is ook „De vrouwelijke spion aan boord der Minnesota," waarin de geslaagde intrige van een verleidelijke vrouw door een simpelen matroos nog weer wordt te niet gedaan. De gekleurde onderwijs-film „De genet-kat" is zeer belangwekkend, het leven in natuurlijken staat en daarna getemd wordt in mooie beelden weergegeven. „Het kleine ding," een onderhoudend drama in twee afdeelingen, vormt het hoofdnummer dezer week. CINEMA AMERICAIN. Het hoofdnummer van dit programma is getiteld „De kinderroofster." Het is een drama in 2 afdee lingen, dat, ofschoon spannend, toch wel wat al te onwaarschijnlijke complicaties biedt, „Speelwoede" is eveneens een drama, dat zeer tragisch eindigt. Max Linder" houdt de aandacht een half uur gaande met zijn pogingen om de liefde van een meisje te win nen, dat slechts met een reus wil trouwen. Stelten- loopen, waarbij natuurlijk alles onderstboven valt, een machine, die verkeerd werkt en dik inplaats van lang maakt, de hulp van een vriend die hem op de schou ders neemt, niets helpt, totdat ten laatste de electrici- teit „Max" lang maakt. Het slot laat hem zien, wan neer hij eenigen tijd getrouwd is en zijn kroost hein al ver boven het hoofd gegroeid is. Woensdagmiddag a. s. zal een bizonder mooi kin derprogramma worden vertoond. ARRONDISSEMENTS-REOHTBANK. Uitspraken van heden. II. W. D., colporteur te Rotterdam, thans gedeti neerd, oplichting en verduistering, 3 maanden gevan genisstraf met aftrek van preventief. G. K., werkman, zonder vaste woonplaats, landloo- perij en bedelarij, 2 maal 5 dagen hechtenis. G. K., timmerman, Castricum, overtreding Hinder wet, 1 boete subs. 1 dag hechtenis. G. K., timmerman, Castricum, mishandeling, 12 boete subs. 12 dagen hechtenis. K. K., molenaarsknecht, Sehagen, wederspannig- heid, 1 maand gevangenisstraf. W. P. en J. B., visschers te Wieringen, wederspan- nigheid en opruiing, beide 10 dagen gevangenisstraf. J. W., arbeider, Obdam en P. G., landbouwer, Sint Pancras, mishandeling, beide drie weken gevangenis straf. GEZINSVERPLEGING. In de maand Februari verpleegden de Zusters 42 patiënten. Onder dit aantal waren 4 fondspatiënten, 24 werden kosteloos geholpen. Van deze zieken wer den 622 bezoeken gebracht, waaronder 363 kosteloos en 47 aan fondspatiënten. 4 Maal werd laatste hulp aan overledenen verleend, 3 maal werden H.H. Doc toren aan huis bijgestaan. FILERS. II. J. Eilers, chemicus te Gegstgeest, heeft 26 Fe bruari appèl aangeteekend tegen het 4 Februari bij verstek gewezen vonnis in appel, waarbij het vonnis van den kantonrechter te Sehagen, dat Eilers veroor deelde tot 3 maar 300 boete, subs. 3 maal 60 dagen hechtenis wegens het zenden van geneesmiddelen aan Simon van Meurs te Harenkarspel, werd bevestigd. Het O. M. eischte ook thans bevestiging van het vonnis; Eilers legde zijn gedrukte verdediging aan de Rechtbank over. nie de Heer Jos. Loopuit van Amsterdam over het on derwerp: Eenige oorzaken van het modern cleriealis- me. De spreker, die begon met de groote macht van den clerus te schetsen, merkte op, dat het verkeerd is den godsdienst aan zich te bestrijden, men moet zich re kenschap geven van die oorzaken, die den godsdienst maken tot een vijandige macht. De middeleeuwen, een lange periode in onze bescha- ingsgeschiedenis, kenmerkten zich, zei spr., door een geweldig trage geestelijke ontwikkeling. Dit tijdperk w as de bron an het moderne clericalisme. De geringe ontwikkeling ging uit van een kleine groep van men- sclien on do invloed van do middeleeuwen op onze gansche cultuur is nog' lang niet uitgestorven. De middeleeuwen werden gevolgd door de periode van de Hervorming. De toen gevoerde strijd tegen de Kath. kerk was meer van uiterlijken dan van inner- 1ken aard. In werkelijkheid is de vooruitgang hier door maar zeer klein geweest. De vergelijking van dien strijd der Protestanten tegen de Katholieken geeft één van de oorzaken te zien, waaruit te verkla ren valt, dat telkens een groote teruggang plaats vond. Het heet, dat in de 16e eeuw het Protestantis me losgemaakt werd van 't Katholicisme, dat dit werd verjaagd en het Protestantisme de overheersehende godsdienstvorm werd. Het is er in ons land daardoor niet vrijer op geworden, zei spr. Het Calvinisme, dat we kregen, bracht een veel grootere verdrukking dan de Katholieken van de 14e of 15e eeuw. Spr. herin nerde aan vervolgingen en den strijd tusschen de Re monstranten en de contra-Remonstranten. Het cle- rieale fanatisme is veel sterker ontwikkeld, dan het in de latere eeuwen onder het Katholicisme het geval is geweest. Het zelfde heeft men ook in Engeland gehad, niet van de Katholieken, maar van de Protestanten zelf. Het blijkt, zei spr,, dat de strijd tegen de Katholieken geen sterkere geestelijke ontwikkeling, maar een grooteren terugval in geestelijk fanatisme heeft ge bracht. Ilet heeft lang geduurd, voor dit veranderde, de wet der traagheid heerscht er op alle mogelijk ge bied. Na de middeleeuwen kwam de ontwikkeling der na tuurwetenschap. Die revolutie in alle mogelijke maatschappelijke en technische verhoudingen heeft aan den éénen kant wel een groote basis geschapen voor maatschappelijke ontwikkeling, maar geen gelij ken tred gehouden met de geestelijke ontwikkeling. De maatschappelijke ontwikkeling kwam in de groote eentra, de groote steden, niet in groote volksgroepen, doch in een zeer kleine groep. De geestelijke ontwikkeling is steeds aangegeven door een klein groepje, een geestelijke élite, die voor een deel maatschappelijk er ook belang bij had, dat het grootere deel die geestelijke ontwikkeling niet deelachtig werd. Hierbij kan niet uit het oog worden verloren de ontwikkeling van het kapitalisme en van het proletariaat, waarbij spr. thans niet wilde stil staan. Daarna memoreerde hij eenige psychologische oor zaken. Iedere klasse, die opkomst in de samenleving, brengt met zich een stuk geestelijke verlichting. Iede re ontwikkeling van een klasse in de maatschappij gaat gepaard met zekeren geestelijken opbloei. De ontwikkeling van de bourgeoisie, den derden stand, stond in verband met de grootere ontwikkeling van de natuurwetenschap. Dit verband is niet toevallig, maar de ontwikkeling was hiervan afhankelijk. Iedere klasse nu, die aan het opkomen is, voelt klasse-psycho logisch de noodzakelijkheid van een nieuwe ontwikke ling van den geest. Met de klasse, die na de 16e eeuw aan het roer kwam, was dit ook het geval. De loop der ontwikkelingsgeschiedenis heeft meegebracht dat de klasse, die eerst opkwam, daarna gedwongen was ten onder te gaan. Deze heeft nu niet meer de behoefte aan die geestelijke ontwikkeling, ze voelt dat ze een klasse is, die niet meer de vroegere plaats in neemt in het maatschappelijk proces, ze is geestelijk Inert. Daarop heeft het moderne clericalisme zich kunnen opbouwen. Spr gaf aan, welke taak hier te verrichten valt, Een tweetal aanwezigen wisselden van gedachten; de heer Elzinga bestreed de meening, dat de gods dienst niet aan zich moet worden bestreden. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank aan den spreker. CADETTENSCHOOL. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van be langhebbenden, dat hier te lande in Juli en Aug. een ex. wordt gehouden voor toelating/van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar. Voor dit examen worden opengesteld 17 plaatsen voor jongelieden met bestemming voor den dienst hier t©_ lande10 plaatsen voor jongelieden met bestem ming voor den dienst in Ned-Indië. Ouders of voogden wier zonen of pupillen aan het ex. wenschen deel te nemen, behooren de kennisge ving (ingericht op de wijze als bp model F, opgenomen in „St. Ct." no. 53, is aangegeven) in dier voege in te zenden, dat zjj vóór 15 Mei aan het Dep. van Oor log ontvangen wordt. Voor de examenprogramma's en de verdere regeling van de toelating wordt verwezen naar „St.-Ct53. Verder maakt de minister bekend, dat voor het toe latingsexamen voor de Kon. Mil. Academie 101 plaat sen zijn opengesteld, waarvan ten behoeve van de Cadettenschool, a. Bij het leger hier te lande9 voor de inf., 2 voor de cav., 4 voor de art. en 2 voor de genieb. bij het leger in Ned.-Indië 5 voor de inf., 1 voor de cav., 2 voor de art. en 2 voor de genie. AUTO-DIENST. Naar wij vernemen is door de firma Stikkel, Oly en Ten Zeldam het initiatief genomen voor een plan tot het instellen van een geregelden autodienst van hier naar Oudorp, St. Pancras, den Langendrjk, Ka- landijk, Dirkshorn, Sehagen en dan weer terug. Ge lijk men weet is er thans een dergelijke autodienst van Bovenkarspel—Wervershoof—Andjjk—Enkhuizen, welke uitnemend voldoet. Stellig zullen de inwoners van Dirkshorn en andere plaatsen het op prijs stellen, indien ook zjj uit hun isolement, waarin immers de kracht niet ligt, worden verlost. DE DAGERAAD. Voor de afd. Alkmaar van bovengenoemde vereeni ging sprak Zondagmorgen in de tuinzaal der Harmo- POLDER DE SCHERMEER. In de gisteren alhier gehouden vergadering van hoofdingelanden van den polder de Sehermeer is, in verband met het aftreden van den heer P. Couwen- hoven, de volgende voordracht voor dijkgraaf opge maakt: 1. P. Couwenhoven, 2. P. Vader P.Dz., 3. D. de Jong, en voor heemraad (aftredend de heer N. Klerk) 1. D. J. Govers, 2. G. de Jongh, 3. N. Dekker. De berichten zeggen, dat er tengevolge van een tweedaagschen sneeuwstorm rust heerschte bij Boe lair en de Tsjataldsja-linie. Is het niet precies als op het beroemde schilderij van Werestjagin, waarin we een ingesneeuwden schildwacht zien met er onder het zinnetje, dat destijds in de berichten steeds terugkeer de: aan den Sjipka-pas is alles rustig?" Gisteren waren er vredesgeruchten, die uit Italië kwamen. Vandaag is het ook in dit opzicht rustig I

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2