DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. im No. 54 Honderd en vy fMende Jaargang. WOENSDAG 5 MAART, Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10, Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat het 2e en 3e suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1912, den 19en Februari jd. door den Gemeen teraad vastgesteld en bij besluiten van 26 Februari d. a. v. door de Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-ont vanger ter invordering zijn uitgereikt, terwijl af schriften daarvan gedurende vijf maanden ter gemeen te-secretarie voor een ieder ter inzage zijn nederge legd. Bezwaren tegen de aanslagen kunnen op ongezegeld papier hij den Gemeenteraad worden ingediend bin nen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 5 Maart. Het wordt de Times zelfs wat te bar. Het Lon densche Oity-blad maant tot voorzichtigheid en kalm te. Het vindt de herleving van den nationalen geest in Frankrijk heel mooi maar zij heeft haar gevaar lijken kant. Als schuimende en parelende champagne bruist het chauvinisme, de vaderlandsliefde onder al te hoogen druk, op. Uitdagende artikelen, redevoe ringen en betoogingen zijn aan de orde van den dag'. Elzas-Lotharingen komt weer op den voorgrond. „Zulke praat -zegt het blad kan alleen wijzen op een oorlog ter wraakneming en tegen zulke oorlogen, tegen aanvallende begeerten verzetten zich geest cn geweten van Engeland. Oorlogen van zulk een aard zijn in strijd met de fundamenteele beginselen van het verbond tusschen Rusland, Frankrijk en Enge land, dat berust op het behoud van den vrede op den grondslag van het bestaande machtsevenwicht en van den status quo." Het blad eindigt met de overtuiging uit te spreken, dat de Fransche natie dit volkomen begrijpt en slechts bezield wordt door een geest van zelfvertrou wen, niet van uittarting. Het is wel merkwaardig, dat het Engelscho blad het noodig oordeelde aldus vermanend op te treden. On gelijk heeft het echter niet de chauvinisten zijn op het oogenblik wel heel erg rumoerig. Maar men staat in Frankrijk niet alleen. Ook in Duitschland gloeit het cbauvinismo. Er moet, gelijk bekend, dadelijk een milliard wezen voor de uitbreiding van het leger, een oorlogsbelasting is dit eerst genoemd. Het harde woord is verdwenen, men spreekt nu van 'n feestgave ter eore van 1813. De al te groote geestdrift is gauw afgekoeld. Maar 't geld zal er wel komen, de groot-ka pitalisten zullen het moeten opbrengen. Laat z lezen we vanochtend in een artikel van den centrums- afgevaardigde Erzberger laat het bezit de kosten betalen, de soldaten bewapenen, kleeden, voeden en huisvesten, dan zal de massa van het volk wel zorgen, dat de soldaten er komen. Dit laatste nu heeft Duitschland op Frankrijk voor en de Duitsche leger- uitbreiding heeft den stilstand der Fransche bevol king, stilstand die achteruitgang beteekent, weer op het tapijt gebracht. Een commissie uit Kamer en Senaat bestudeert nu weer opnieuw het vraagstuk der bevolkingstoename en ook de minister-president. Bri- and en de president der republiek moeten zich ijverig tnet dit moeielijke probleem bezighouden. Het is ech ter wel toevallig, dat de minister-president onge huwd en het huwelijk van den president kinderloos is! Dat die heeren nu juist een oplossing van het bevol kingsvraagstuk moeten vinden! Overigens is er dezer dagen een eigenaardige sta tistiek gepubliceerd, die werd samengesteld door ka pitein Maire. Deze heer heeft reeds lang de bevol kingskwestie nagegaan. Twee jaar geleden heeft hij op een Zondag een vergadering bijeen geroepen van mannen en vrouwen met veel kinderen. Maar de bij eenkomst werd verboden, waarom eigenlijk, is nooit medegedeeld. De heer Maire, die zelf de gelukkige vader van negen kinderen is, heeft thans een brochu re geschreven, waarin Frankrijks bevolking in zeven klassen ingedeeld is. Eerst komen de vrijgezellen, die de drie kruisjes reeds achter den rug hebben type Briander zijn er 1.350.000. Dan de gehuwden, die geen kinderen hebben type-Poincaré! Ï.80L ,10 echtparen behooren er toe. Echtparen met één kind type-Fallièreszijn er ruim 3000.000. Twee kinderen'hebben 2,662.000 echtparen. 1,600.000 echtparen hebben drie kinderen, bijna 1.000.000 vier, 500.000 vijf, 684.620 zes tot zeventien. Het zou interessant zijn, indien men naast deze Fransche ook eens Duitsche cijfers ter vergelijking kon leggen. Maar daarover beschikken we helaas niet. Tenslotte zij nog even opgemerkt, dat het gebrek aan mannen zich niet alleen voor het leger maar ook loor de vloot doet gevoelen men weet in Frankrijk met mem- hoe men de reusachtige oorlogsbodems moet bemftjinen TWEEDE KAMER. In de gisteren gehóuden zitting werden verschillen de kleine wetsontwerpen goedgekeurd, waarna het ontwerp tot wijziging van de Loterijwet- in behande ling kwam. De heer T er La a n (S. D. A. P.) betoogde, dat de Loterijwet haar eigenlijk doel: tegengaan van wed den en spelen en van zwendel met loterijen, totaal heeft gemist, doch daarentegen allerlei onschuldig vermaak: tombola's, koekloterijen enz. heeft getrof fen. Spr. klaagde over de ongelijkmatige toepassing van de wet. Na nog cenige discussie werd het ontwerp aange nomen. Bij de behandeling van de artsen- en tandartsenwet drongen de heeren van Hoogstraten (A.-R.) en Ter Laan (S. D. A. P.) er op aan, dat er voor de tandtechnici een afzonderlijk diploma komt. Mi nister Heemskerk zeide, dat die wensch buiten bet kader van liet ontwerp valt, een staatsdiploma van tandtechnici is ook niet gewenscht. Op voorstel van den heer Duynstee (R. K.) werd besloten, om niet alleen jongelui met diploma eindexamen II. B. S. 5 jarigen cursus tot het theore tisch tandnrtsexamen, toe te laten, doeh ook bezitters van een diploma eindexamen gymnasium Afd. B. Nog werd aangebracht een door den heer Kete laar (V. D.) gewenschte wijziging, n.l. om jongelui, die thans aan het instituut te Utrecht studeeren ge durende 2 jaar na het in werking treden van de wet vrij te stellen van het eerste natuurkundig en het pro- paedeutisch examen. De eindstemming over de wetsontwerpen werd be paald op Vrijdag a.s. Aan de orde- kwam daarna het wetsontwerp tot aanvulling der middelen ter goedmaking van de uit gaven begrepen in de Staatsbegrooting voor 1913 (opeenten vermogens- en bedrijfsbelasting). De heer P a t ij n (U. L.) wees er op, dat steeds door den minister op het tijdelijk karakter van dezen maatregel is gewezen. Het staat den definitieven maatregel der inkomstenbelasting in den weg. Spr. vroeg of de regeering met overname van het amen- dement-Duys het onverbrekelijk verhand tusschen ta rief en invaliditeit niet heeft losgelaten. Minister Kolkman zeide, dat na de aanneming van het amendement-Duys het financieel perspectief hetzelfde is gebleven. Zoo spoedig als het kan zal de afkondiging der Invaliditeitswet plaats hebben, liet verband tusschen tarief en pensioenwet blijft bestaan. Voor de uitvoering van art. 357 zullen 2 a 3 millioen noodig zijn. Deze moeten uit de gewone middelen allereerst worden gevonden. Is in 1914 de Tariefwet niet ingevoerd, dan zijn wij, zei spr., er niet meer. Het begint dus met eene kaskwestie. Zoo staan de zaken en er schuilt niets achtfcr. De heer P a tij n drong aan op een afdoende verklaring omtrent de inkomstenbelasting. Na verdere discussie werd het ontwerp z. h. s. aan genomen. TWEEDE KAMER-VERKIEZINGEN. De rechtsehe partijen in het distriet Hoorn hebben de candidatuur aangeboden aan mr. Paul J. Reymer (R.-K.) te Hilversum. De federatie der S. D. A. P. stelde in dit district den heer L. Hoeijenbos. De Centrale Anti-Revolutionaire Kiesvereeniging in het district Zaandam heeft den heer mr. J. A. de Wilde (a.-r.) definitief candidaat gesteld. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN DEN TAUNUS De correspondent van de N. R, Crt, te Frankfort a. d. Main schrijft d.d. 2 Maart aan zijn blad; Op het bericht, dat Prinses Juliana licht ongesteld was, ben ik er met een landgenoot eens op uitgegaan, om op de Hohe Mark iets van onze Koninklijke fami lie te ontdekken. Oberursel ligt niet ver van Frankfort, tegen 't ge bergte, een half uurtje met den trein, dan een goed kwartier met de electrische tram naar de Hohe Mark, dan nog een korte wandeling en men is aan het frisch en vrij gelegen herstellingsoord, waar Prins Hendrik op 't oogenblik baat zoek tegen zijn neuralgiën. De inrichting is niet bijster groot, een huis van flinke afmetingen met vrijstaande woninkjes er om heen. In een zijvleugel woont de Prins. Wij troffen het: juist toen we in den tuin stonden kwam de Prinselijke auto aanrijden, en konden wij de Koningin zien uitstappen, die den Prins kwam op zoeken. Dat ging alles zonder eenig ceremonieel in zijn werk, met geen andere toeschouwers dan wij bei den. Trouwens er is in 't geheel niets van te mer ken, dat het sanatorium hoog bezoek heeft, alles gaat er gewoon zijn gang. De auto verdween weer en wij gingen de villa op zoeken, waar de Koningin, het Prinsesje en het ge- v°lg gedurende het verblijf in den Taunus logeeren. De nieuwe, modern-gebouwde villa is klein, maar lief, en ligt vlak tegen het bosch aan. Er is .een groote tuin omheen. Juist toen wij langs kwamen vloog er een bal door de veranda en wij zagen een blond hoofdje druk bewegen in de kamer, waarwij nog twee dames en een andere kindergestalte onderscheid den. t Blonde meiske was Prinses Juliana geweest. Dat bleek toen een van de dames haar op den schoot nam en wij wat meer van haar te zien kregen dan al leen het haar. Wij groetten en 't Prinsesje wuifde terug. Wij konden haar nu goed onderscheiden. Het spel werd weer voortgezet, af en toe keek Prin ses Juliana nog even door het raam naar de nieuws gierige landg-enooten voor het hek. Ze zag wat bleek jes, maar maakte van een afstand gezien tooh niet den indruk van ongesteld te zijn. Wij moesten weer weg, dit was maar goed ook, want juist kwam een politieman ons op gestrengen toon vragen, wat wij daar uitvoerden en waarom wij met den hoed ge zwaaid hadden. Zonder het te willen, hadden wij een „volksoploop" van 2 personen veroorzaakt! En de burgemeester had liet ook al gezien en er een opmerking over ge maakt. „Ruhe" is de eerste burgerplicht. In het bewustzijn, dat ons Koninklijk huis goed be waakt wordt, konden wij naar Frankfort terugkeeren. Gemengd nieuws. TYPOGRAEEN-ACTIE. In een Maandagavond te Utrecht gehouden verga dering der besturen van typografenorganisaties aldaar werd een schrijven behandeld der patroonsvereeniging, waarin zij opnieuw weigeren een collectief contract af te sluiten. Zij zeggen toe met 1 Januari 1914 op de verschillende drukkerijen de loonen zooveel mogelijk gelijk te zullen maken zonder de periodieke verhoogin gen in te houden. Naar aanleiding hiervan werd besloten de actie met kracht door te zetten o.a. door het houden van perso- neelvergaderingen. Algemeen was men van meening dat de houding der patroons tot een conflict leiden zal. ONEERLIJKE CONCURRENTIE. In de jongst gehouden vergadering van het bestuur der Algemeene Winkeliers Vereeniging te Amstordam werd met het oog op de vele nieuwe gevallen van oneerlijke concurrentie besloten dit onderwerp op nieuw aan de orde te brengen, en met het oog op de benoeming van een nieuwen titularis voor het Depar tement, van Justitie, middelen te beramen tot het spoedig verkrijgen van eene wetgeving ter bestrijding der oneerlijke concurrentie. EEN VADER MET ZIJN DOCHTER IN DEBAT. Dat een vader op een politieke vergadering in de bat komt met zijn zoon is wel een zeldzaamheid, maar dat de vader gaat debatteeren tegen zijn dochter, dat is zeker nog wel grooter teeken des tijds, schrijft de Haarlemsche correspondent van de Tel. 't Gebeurde Maandagavond op een vergadering van de Haarlemsche afd. van den Bond voor Vrouwen kiesrecht, waar als spreekster optrad mevrouw Van RielSmeenge. Bij het debat maakte het Kamerlid mr. Smeenge van de gelegenheid gebruik om zijn dochter de vraag te stellen: „Vreest de spreekster niet, dat de vrou wen door verkrijging van het kiesrecht uithuizig zul len worden en haar plichten verwaarloozen De spreekster geloofde dit natuurlijk niet, Zij voegde er fijntjes aan toe, dat vader nooit door het kiesrecht do belangen van het gezin had verwaarloosd EINDEXAMEN-COMMISSIE R. H. B. S. Tot leden der tweede eindexamen-commissie, voor Noord-Holland, welke te Haarlem zal hebben te exa- mineeren de candidaten, afkomstig van de H. B. S. te Alkmaar, Haarlem, Helder, Hoorn, Zaandam zoo mede van de Bijzondere Hoogere Burgerschool te Hilversum, zijn benoemd tot lid en voorzitter de heer W. C. G. II. van Mourik Broekman, directeur der Gem. H. B. S. met 5-j. c. te Haarlem, tot lid en on dervoorzitter dr. C. L. van den Broek, directeur der Gem. II. B. S. te Zaandam; en tot leden de heeren dr. N. Bakker, dr. P. M. Heringa, dr. G. Nolst Treni- té, H. Wieringa, O. Heijman, P. Frisius de Haan en J. J. Bauer leeraren aan de Gem. II. B. S. met 5-j. c. te Haarlem; dr. A. C. Antuseh directeur van en J. Timmer, N. Kranenborg Jesse, W. N. Francken, E. M. van Soest en W. B. Peteri, leeraren aan de Rijks II. B. S. te Alkmaar; W. G. van der Meer, directeur van en dr. O. H. Ketner, O. de Boer, II L. Bouwmau en M. van Maanen, leeraren aan de Rijks H. B. S. te Helder; E. Bakker, P. E. Keuchenius, G. Jans en II. J. Minderhoud, leeraren aan de Gem. hoogere burger school tc Zaandam; dr. W. O. L. Bronsveld, directeur van en dr. II. A. Naber, G. M. de Jongli Schiffer en G. Welbergen, leeraren aan de R. II B. S. te Hoorn; A. Keering en F. Blömer, leeraren aan de Bijz. hoo gere burgerschool te Hilversum; en A. van den Belt, leeraar aan de R.-K. Hoogere burgerschool te Am sterdam. UIT KOEDIJK. Gisteravond hield dc hee.r Smit Kleine een lezing in het lokaal van den hoer C. Man over de electrifi- catie van Koedijk. De burgemeester, de lieer Kooiman deelde in zijn openingswoord mede, dat deze vergadering een gevolg was, van de vergadering van de coöperatieve Boeren leenbank, waarin spreker een schrijven van de heer Smit Kleine ter sprake bracht, waarna men algemeen de wensehelijkheid van een te houden lezing inzag. De heer Smit Kleine noemde het een voordeel voor de gemeente, dat de kabel reeds tot de vlotbrug kwam. Een nadeel was de uitgestrektheid der gemeente, waardoor het noodig was, twee transformatoren te bouwen, waarvoor de kosten bedragen 3200 en men bovendien 3 K. M. hoogspanning leggen moest, wat een kosten van 6000 met zich bracht; verder reken de spreker 5640 M. lengte voor laagspamiing waar door de kosten ongeveer een 20.000 zullen bedragen. Bovendien is er personeel noodig, zoodnt do jaar- lijksche kosten voor rente, amortisatie, personeel enz. een 3000 bedragen, lloowel niet allen zullen aan sluiten rekende spreker toch op een 150 aansluitin gen. Waar men, omdat men in Koedijk volgens veler be weringen reeds om 9 uur naar bed gaat, ook wel vroeg op zal staan en dus 's morgens in den winter licht noodig heeft, daar kon men ook voor Koedijk wel een gemiddeld aantal branduren aannemen van 1200. Een lamp van 50 kaarsen lichtsterkte kwam dan per jaar op 15. Voor 300 gezinnen wordt dit dus 4500, Daarbij komen de bedragen van hen, die meer dan één lamp gebruiken. Voor straatverlichting rekende spreker op 300 en hij deed daarbij uitkomen dat een paar uur langer la ten branden van die lampen niet veel uitmaakte, daar men in den voor-avond door 't branden de kosten voor het maximumgebruik reeds had gehad. In het geheel kwam spreker op een ontvangst van 6000 men hield dus 3000 over om den stroom te betalen welk bedrag spreker voldoende achtte. Bovendien is de Kennemer Electrieiteitsmaatschap- pij wel genegen om, wanneer men borg is, dat het niet gaan zal, te zeggen, wacht dan maar tot uit jelui eigen boeken blijkt, dat het betaald kan worden. Dit is geen risico voor de maatschappij, wij zijn zeker dat zal blijken, dat het betaald kan worden, zeide spreker. Het voordeel van electriciteit voor de publieke verlichting is dat de lantaarns allen gelijk aan en uitgedaan kunnen worden, zonder dat daarvoor iemand noodig is. De aansluiting in huis ko9t bij een bovengrondsche geleiding 8, een lichtpunt komt ook op 8, bij 6 fl 7 lichtpunten wordt dit 4 per lichtpunt. In doorslag kan men dus rekenen op 0 per licht punt. Van zeer veel belang noemt spreker een groot aan tal aansluitingen. Ofschoon het volkomen waar is dat electrisch licht a 25 et. per Kilowattuur twee maal goedkooper is dan petroleum tegen den tegenwoordigen kostprijs, is hef toch niet zeker dat allen zullen aansluiten, daar men voor electriciteit een kapitaaltje noodig heeft en voor petroleum slechts lampen behoeft te hebben. Om dit te bevorderen is het systeem van huurin- stallaties met afkoop een krachtig middel. Daardoor krijgt men den kleinen man voor wien het electrisch licht uit hygiënisch oogpunt het licht is. Het muntgassysteem noemde spreker procentuaal een veel te groote verhooging. De electriciens achten het dan ook verkeerd een verschillend tarief te hebben voor dezelfde afname. Om over d* moeielijkheden heen te komen heeft de Kennemer met succes toege past het maken van de installaties op hare kosten. Voor een installatie voor drie lichtpunten bedragen dan de kosten 26. Daarvoor betaalt iemand 1 cent van iederen gulden per jaar aan de maatschappij en dan is het na 10 jaar het eigendom van de aangeslotenen, die het recht hebben de installatie ook tusschentijds te betalen, dan vermindert do huur ook en gewoonlijk is dan ook de aanleg in een paar jaar betaald. Nu zou in Koe dijk de gemeente voor dezen aanleg kunnen zorgen, met uitzondering van de ornamenten daar deze vari- eeren van 1.25 tot 3600. Ook het invoeren van aansluitingen per abonne ment achtte spreker voor Koedijk zeer gewenscht, men behoeft daardoor niet overal een meter te plaat sen, die ook 12 kost, maar heeft bovendien ook geen kosten voor controle. Bij een abonnement neemt men een normaal plaat selijk aantal branduren aan. Het is bovendien moge lijk te controleeren of iemand de lamp soms maai- dag en nacht laat branden, daar kan men dan eon me ter plaatsen. liet abonnement voor een lamp met 1800 branduren per jaar bedraagt in IJmuiden 1 per maand. Uitvoerig wees spreker hierna op het belang voor het klein bedrijf en de klein industrie. Juist op het gebied van kracht staat de electriciteit het sterkst. Ook voor het bouwbedrijf is deze kracht van veel belang. In Duitschland is ze de vriend van den boer. Ploegen, dorschen, melken, pompen enz., alles kan met electriciteit gedaan worden, wat in een tijd van schaarschte aan arbeidskrachten van veel belang is. De regeering in ons land heeft het belang van de electrifieatie van ons platteland ingezien en doet dan ook stappen dit te regelen. En de Kennemer zal dan ook wel binnen afzienba- ren tijd over Langendijk en Sehagen naar den Helder trekken en ook Hoorn en Enkhuizen zullen wel aan gesloten worden. De heer Boets vroeg, of spreker de kosten voor den kabel onder het kanaal had berekend. De spreker antwoordde daaraan niet gedacht to hebben, deze kosten zullen echter beslist minder zijn dan 1000. De lieer Beets vroeg of plaatsing van den transfor mator op de helft van de gemeente wel noodig was, wanneer deze bij de vlotbrug geplaatst word dan kon etu 6000 worden uitgewonnen. I)e lengte voor de laagspanning was z. i. ook te groot, aangezien het gedeelte van Koedijk van het Iluiswaarder bruggetje tot de vlotbrug onbebouwd is. 4000 M. is z. i. voldoende. De spreker deelde mede, dat de capaciteit van eeu transformator 1000 M. verstrekt in alle richtingen, zoodat hot noodig is in Koedijk twee transformatoren te plaatsen. Op den laagspanningskabel kan dan echter 1640 M. worden bespaard. De Kennemer is bereid den aanleg te loveren tegen den kostenden prijs, vermeerderd met 10 Het is gebleken dat dit zeer beneden hét bedrag is waarvoor men het op de markt kan klaar krijgen, bovendien is het de Maatschappij mogelijk den geheelen laagspan- ningsaanleg in 4 weken in orde te maken. De heer W. Visser vroeg naar het onderhoud van de lampen. De spreker zeide, dat het eenige onderhoud is geen onderhoud. De Philipslamp beeft tegenwoordig een 4000 branduren, waarna men haar moet vernieuwen; d#ze lampen kosten slechts 70 et.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1