DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 56. Honderd en vijftiende Jaargang M8 VRIJDAG 7 MAART. FEUILLETON. In het Land van den Dollar. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Drankwet. Drankwet. Militie. Vrijstelling wegens broederdienst. Militie. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. ALRMAARSCH COURANT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter'algemeene kennis, dat bij hun col lege ia ingekomen een verzoekschrift van S. TIM MERMAN, te Blokzijl, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank in het perceel Stationsweg, E 39. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwa ren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, den 6den Maart 1913. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij hun col lege is ingekomen een verzoekschrift van J. P. J. KRAAKMAN, aldaar, om vergunning tot den ver koop van sterken drank in het klein voor gebruik el ders dan ter plaatse van verkoop in het winkelver- trek van het perceel Verdronkenoord O. No. 104. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen der vergunning schriftelijk bezwa ren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, den 6 Maart 1913. Belanghebbenden die nog geen opgaven hebben ge daan, benoodigd voor het opmaken der stukken tot het verkrijgen van vrijstelling wegens broederdienst, worden in hun belang uitgenoodigd die opgaven nog vóór 10 MAART a.s. ter gemeente-secretarie te ver- strekkem. De BURGEMEESTER van AT,KM A AR noodigt de jongelieden die in de maand Januari j.l. binnen deze gemeente voor de Militie zijn ingeschreven voor de lichting 1914 en die vermeenen aanspraak te kunnen maken op vrijstelling van den dienst der militie we gens lo. KOSTWINNERSCHAP, 2o. het BEKLEEDEN van een GEESTELIJK of een GODSDIENSTIG MENSCHLIEVEND AMBT of daartoe worden OPGELEID, uit, de aanvrage daartoe vóór 1 APRIL a.s. ter ge meente-secretarie te doen. Bij de aanvrage om de vrijstelling bedoeld sub 2o. behoort te worden overgelegd een door den bevoegden autoriteit afgegeven verklaring, waaruit het beklee- den van het ambt of de opleiding daartoe blijkt. Alkmaar, 5 Maart 1913. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. ALKMAAR, 7 Maart. Do Fransche Kamer heeft gisteren een rumoerige dag gehad: het legerontwerp is ingediend. De socialisten waren in zeer grooten getale ver schenen. Nauwelijks had de minister van oorlog, de Roman van LENE TT A A RE. 63) -o- Ze schaamde zich nu, dat ze een klaagbrief naar huis geschreven had. 't Was al een heel ding voor oom en tante geweest het geld voor de uitreis bij el kaar te brengen, en nu, na een paar weken, zouden ze alweer dezelfde som moeten zenden! En wat had ze niet gebedeld om die ongelukkige reisNeen, ze zou het geld voor den overtocht zelf bijeensparen en oom en tante het reisgeld onaangeroerd weer terugbren gen, als ze 't haar nog mochten sturen. Ze verhaastte haar schreden. Thuis gekomen schreef ze onmiddel lijk een brief naar Potsdam, waarin ze haar familie haar nieuw adres opgafhen meedeelde, dat het haar nu weer goed ging, dat ze geld verdiende en bij beste menschen woonde on dat ze naar huis zou komen, zoodra ze het geld bij elkaar had. De tocht, naar „Blufland" was haar een goede les geweest, schreef ze; ze was grondig genezen van haar voorliefde voor Amerika en ze had leeren inzien hoe goed ze het thuis gehad had. Maar werken had ze er geleerd, en heel wat bekrompen vooroordeelen overwonnen. Dat oom en tante haar niet geantwoord liadden, berustte zeker op een misverstand; onder alle omstandigheden was ze een Wersien gebleven. Zeer voldaan verzegelde ze haar brief en bracht hem 's avonds nog naar de post, Dat was wat anders dan die jeremiades uit New Braunfels! Nu konden ze thuis toch zien, dat ze zich niet zoo gauw uit het veld liet slaan en heel wat ondervonden had in Amerika. Prompt zeven uur was ze den volgenden morgen hij Joske Brothers, op den hoek van Commerce-street, Zo stond verbaasd over hetgeen ze al op straat zag en kwam tot de overtuiging, dat een uitverkoop in Ame rika toch nog heel wat anders moest wezen dan een uitverkoop in Potsdam. Reeds bij 't Alamoploin be gon de lango rij van rijtuigen en auto's, die voor het verkoophuis stil hielden. Op de trottoirs verdrong' zich een onafzienbare stroom dames van alle standen heer Etienne, eenige woorden gesproken, of de uiter ste linkerzijde begon met ongewone heftigheid te pro testeeren. De heer Etienne bleef kalm, do heer De- sehanel, de president luidde krachtig de bel. De soci alisten schreeuwden: „Wij protesteeren." ,,'t Is krank zinnigenwerk" riep de heer Jaurès. De president zet te zijn hoed op, ten teeken, dat de zitting werd ge schorst en de tribune-.werd ontruimd. Eindelijk kon de heer Etienne aan het woord ko men. In de uiteenzetting van de beweegredenen voor het ontwerp zeide de regeering, dat met het oog op j den tegenwoordigen toestand in Europa en de maat- regelen, die de meeste volken hebben gemeend te moe- ton nemen om zich volledige vrijheid van handelen te verzekeren, de tijd is gekomen om na te gaan of er voor Frankrijk niet iets veranderd is en bij bevesti gende beantwoording de noodige wijzigingen in het militaire stelsel aan te brongen. De regeering denkt er niet aan, do wet van 1905 te verloochenen, die een voor allen gelijken militairen dienst wilde, maar de omschrijving van den militairen plicht is daarin te vaag. Voor Frankrijk is die plicht het recht om de taak zoo te vervullen als do omstandigheden het voor- schrij ven. Er werd verder gewezen op de verlaging van de werkelijke legersterkte, gevolg van het afnemend geboortecijfer. Indien de natie waarlijk in staat zal zijn om de veiligheid te handhaven als deze mocht worden bedreigd, is het noodig dat in oorlogstijd over een leger kan worden beschikt, in staat om aan alle eischen te voldoen, eischen die thans weer anders zijn dan gisteren, in staat om met alle mogelijkheden, die zich in het begin van een modernen oorlog kunnen voordoen, rekening te houden. Verder werd gewezen op de geringe getalsterkte van het onder de wapenen geroepen contingent, dat niet meer voldoende is om de verschillende onderdeelen op de sterkte te houden, die in de kaderwet wordt ver langd, zoodat men achterstaat bij de buitenlandsche legers. De positie is nog minder bevredigend gewor den tengevolge van de vermeerdering van het aantal snelvuurbatterijen, de ontwikkeling der luchtvaart enz., alle maatregelen die noodig zijn, maar die er toe bijdragen om de getalsterkte der verschillende eenhe den te verminderen. De opleiding lijdt hieronder en de offensieve waarde van de Fransche troepen loopt gevaar er door af te nemen. Door gebrek aan manschappen was Frankrijk zelfs niet in staat de noodige technische troepenafdeelin- gen op te richten, die wellicht noodig zouden kunnen zijn. Met name de kavalerie is verzwakt door het ge brek aan mannen, vooral aan geoefenden. Dit wapen behoort to beschikken, over epn voldoend aantal ge oefende soldaten. Twee jaren zijn niet voldoende om de recruten der kavalerie in staat te stellen de noodi ge opleiding te ontvangen. Voorts zette de regeering uiteen, dat de vermeerde ring' der strijdmacht 160.000 man zal zijn. Zij vroeg en kleuren. Voor den hoofdingang, die nog niet ge opend was, werd het gedrang al levensgevaarlijk. De dames deden een verbitterden aanval op de eerste plaatsen voor de deur, als gold het een vijandige veste te nemen. Daar kwamen twee auto's aangesnord; de eene was rose, de andere hemelsblauw gelakt. De neger-chauf feurs scholden en vloekten als razenden op elkaar, terwijl de inzittenden, twee mooie, elegante jonge da mes, hen tot steeds grooter spoed aanzetten. Doch de rose auto scheen toch de vlugste te zijn. Handig drong de chauffeur haar tusschen twee buggies in, die hij eenvoudig op zij schoof tot vlak voor den hoofdingang. De chauffeur van den hemels,blauwen wagen moest, verscheiden blokken ver, als laatste in 't gelid plaats nemen. Met een zegevierenden blik op de overwonnen mededingster, wipte de bezitster van de rose auto vlug uit den wagen en begon zich met hoekige ellebogen een weg door het gedrang te banen. In de verte, op het trottoir verscheen de andere jonge dame, zich met kracht en geweld door de menigte werkende, als gold het haar leven. Doch nog eenige meters van den ingang verwijderd, moest ze den strijd opgeven. Hier stond de massa als een muur; er viel aan geen doorkomen te denken. De jonge dame boven op het trapbordes en de jonge dame onder op het trottoir wierpen elkaar vijandige blikken toe, terwijl de chauffeurs elkaar midden op straat te lijf gingen. Aan den overkant, op den hoek, hield juist een ambu lancewagen stil. Loe's verbazing' steeg ten top. Zóó had ze zich een uitverkoop toch ook niet voorgesteld! Heel San Antonio scheen wel in beroering. Nu verscheen er een winkeljongen en opende de deur. Als uit een kanon geschoten, vloog een deel der dames den winkel binnen, het rose soeiety-girl vooraan. Loe zag verscheiden ladies op handen en voeten op den vloer belandden, maar daar schenen die Amerikaansche schoonen zich niet veel van aan te trekken. Ze stonden haast-je-rep-je op, en voort ging de wilde jacht, door alle af deelingen van het reuzen- gebouw. Bij de liften herhaalde zich de verwoede strijd. Loe spoedde zich nu naar den zij ingang in de Commerce-straat, waar mr. Joske in eigen persoon de beambten van het detective-bureau ontving ea ieder machtiging om de lichting, die in de termen valt om met groot verlof te gaan, nog een jaar langer onder de wapenen te mogen houden. Zij deed in de volgende bewoordingen een beroep op de vaderlandsliefde van het volk: „Wanneer zij U vraagt U over dit ernstige pro bleem uit te spreken, dan heeft de regeering de over tuiging, welke door de ondervinding gesterkt is, dat zij niet alleen werkt voor de veiligheid van Frankrijk, maar ook voor den vrede van Europa, die zoo nauw verbonden is, gelijk alles bewijst, aan de diplomatieke en militaire machten van de groote naties. De regeering ontkent niet, dat de nieuwe wet het land zware lasten zal opleggen, maar do houding van het land heeft bewezen, dat deze noodzakelijke krachtsinspanning niet boven zijn helderziendheid en vaderlandsliefde gaat. Er is iets, dat over alle aarze ling heen helpt, een groote en nobele democratie als de Fransche heeft den vasten wil, sterk en vrij te le ven en te kunnen beschikken over haar lot." Het ontwerp legt drie jaar werkelijken dienst op aan ieder Franschman, die geschikt voor den dienst is bevonden, elf jaar dienst in de reserve, zeven jaar in het territoriale leger en zeven jaar in de territori ale reserve. Dat is dus in het geheel 28 jaar lang! Toen de socialisten dit hoorden slingerden ze den minister beleedigingen naar het hoofd. Deze deelde echter nog mee, dat een additioneel artikel van het ontwerp tot 't verleenen van een krediet van 500 mil- lioen voor de legeruitbreiding inhoudt, dat dit bedrag zal worden gedekt door een belasting, te heffen van hen wier inkomen meer bedraagt dan 10.000 francs per jaar. Tegen den rapporteur Ghéron gingen de socialisten zoo te keer en namen ze zulk een dreigende houding aan, dat deze onder bescherming van zijn collega's naar zijn bank moest terugkeeren. Het wetsontwerp werd ten slotte in handen eener commissie gesteld. Het zal worden aangenomen, immers alleen de so cialisten en radicalen zijn er tegen. De laatsten wei felen uit tactiek. Het Fransche volk stelt zich in meerderheid op het volgende standpunt: „Als het noodig is, ja, maar is het werkelijk noodig?" En nu zeide dezer dagen een der radicalen, die bang was dat zijn zetel van zijn stem zou kunnen afhangen: „In elk geval loop ik veel risico. Indien ik niet voor de wet stem en er gebeurt wat, er komt een Europeesche oorlog, dan ben ik er bijmaar indien ik er voor stem en er is in de achttien maanden, die ons van de ver kiezingen scheiden, niets gebeurd, dan zit ik er ook tusschen." Gelukkig maar, dat niet velen de zaak van dezen zelfkant bekijken! Dan zou de regeering niet zoo zeker zijn van de aanneming, als zij thans is! zijn speciale opdracht gaf. Loe moest toezicht hou den in de hoedenafdeeling. De lift bracht haar naar het terrein barer werk zaamheden op de vijfde verdieping. Te midden van het woeste gedrang en het oorverdoovende lawaai werd ze bijna onpasselijk, en ze begreep eerst niet, hoe ze met mogelijkheid een overzicht over zoo'n her rie zou kunnen krijgen. In den blinde voortstormen de dames en winkeljuffrouwen, met armen vol hoe den en sluiers, stoven haar voorbij. Hoe kon ze ooit weten wat hier gekocht en wat gestolen was Een tijdlang keek ze als versuft om zich heen en liet ze zich met een wanhoopsgevoel willoos door den stroom meevoeren van de eene zaal in de andere. Langzamer hand echter werd ze rustiger en haar oog scherper. Ze begon onderscheid te zien tusschen do onschade lijke, kooplustige dames, die eiken hoed betastten, op zetten eh heen en weer sleepten, en verscheidene ver dachte personen, die blijkbaar op diefstal uit waren. Moedgevend was ook da, aanblik van den forschen, pootigen floor-walker, die rustig' tegen een pilaar ge leund stond. Hij moest de verdachten, die zij hem aan wees, vasthouden. Een mulattin met een groote boodscliaptaseh wekte het eerst haar argwaan. Ze schoof met een al te on schuldig gezicht naar do toonbank, waarop kostbare zijden shawls lagen uitgestald. Aha! daar trok ze vlug een met goud doorweven sluier weg en stopte die handig in haar taseh. Loe wenkte den floor-walker, die met een paar stappen bij haar was. „Die mulattin daarZe heeft een sluier gestolen." „Allright, ma'am!" zei de floor-walker. Plotseling stond hij naast de kleurlinge. „Come on you!" beval hij kortaf. „I want to see into your satchel." (Laat m' eens in uw taseh kij ken!) Tevergeefs trachtte de vrouw zich te verzetten. Zonder omslag duwde hij haar voor zich uit naar de inspectiekamer. De omstanders namen nauwelijks eenige notitie van het voorval. Zoo iets kwam her haaldelijk voor. „Het rose society-girl", zooals Loe de bezitster der rose auto bij zichzelf noemde, kwam nu met een heele schaar vriendinnen de hoedenafdeeling binnen. Klaar- TWEEDE KAMER. Aan de orde was gisteren de conclusie van het ver slag der commissie betreffende het adres van den ge wezen onderofficier Van der Linden, en de concierges- boden Tuinman en Heynen, houdende verzoek om toekenning van een gratificatie tot een bedrag, over eenkomende met het hun, ingevolge art. 7 der Pensi oenwet voor de landmacht 1907, onthouden pensioen. Na een uitvoerige discussie zeide minister C o lij n wel met spoed de wijziging van art. 7 aanhangig te willen maken, maar waar alleen gronden van billijk heid en niet van recht aanwezig zijn om iets voor adr, te doen, wilde spr. dit niet zonder nader onderzoek naar de financieele gevolgen voor de schatkist over wegen. Over de conclusie van het verslag (den minister tö verzoeken adr. schadeloosstelling te verleenen voor het geleden verlieB, staakten de stemmen, zoodat in een volgende vergadering opnieuw gestemd zal wor den. Aangenomen werden daarna de wetsontwerpen be treffende de deelneming aan de tentoonstelling te San Francisco. Voorts was aan de orde het wetsontwerp tot nadere aanvulling en wijziging van de Landweerwet. Een langdurige discussie ontstond over art. 7, waar op de heer van Karnebeek (V. L.) een amen dement had ingediend, strekkend om het getal dienst jaren bij de landweer te stellen op zeven, in plaats van vijf. De minister wees er ten slotte op, dat de langere diensttijd, bij de Militiewet opgelegd, opweegt tegen de verlichting, thans voorgesteld. Uit den aard der zaak staat een minister van Oorlog natuurlijk sym pathiek tegenover een amendement als van den heer Van Karnebeek. De landstorm, nog niet georgani seerd, dient om lacunes aan te vullen bij de landweer. Dit moet men hierbij niet vergeten. Voor 30.000 man moeten dertig nieuwe organisaties in het leven ge roepen worden. Dat is op dit oogenblik bezwaarlijk. Later zou zonder bijzondere kosten tot versterking kunnen worden overgegaan. Spr. kan dus, hoezeer waardeerend de bedoelingen van den heer Van Kar nebeek, op dit oogenblik het amendement niet aan raden. Nadat de heer van Karnebeek het amett» dement had ingetrokken, werd art. 7 goedgekeurd, KAMERVERKIEJZING-BEVERWIJK. De correspondent van het Hbld. te Beverwijk schrijft Het bericht uit „De Rotterdammer" omtrent het optreden van doctor Wiedeman alhier, in verband met- de a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer, is geheel be- zijden de waarheid. Alleen is het een feit dat de heer Wiedeman eenige kiezers uit het district, van wie hij wist dat zij de Christ.-hist. richting zijn toegedaan, tot eene samenkomst heeft opgeroepen. Uit dezen is toen een voorloopig comité gevormd, bestaande uit de heeren J. van Bragthuizen, D. Wartena, F. Horneer, F. Swalve en J. Wiedeman, dat zal voorbereiden dó oprichting van een Christ.-Hist. Kiesvereeniging, aangesloten bij de Unie. Of deze een afzonderlijken candidaat zal stellen in het district Beverwijk is op zijn minst twijfelachtig en hangt af van de besluiten door de Unie te nemen. Aansluiting bij de concentra tie wordt echter niet gezocht. blijkelijk was het er de jonge dames die in zeer overmoedige stemming verkeerden om te doen, de wanorde en drukte nog te vermeerderen. Eiken hoed pastten ze opze lieten de verkoopsters eindeloos heen en weer loopen en maakten zich over de andere dames vroolijkSommige van het troepje waren al belast en beladen met hoeden van allerlei vorm en kleur. Een klokhoed met roode lianeveeren trok nu de opmerkzaamheid van de rose jonge dame. Driftig trok ze hem naar zich toe, maar aan dep anderen kant hield een dikke Mexieaansche het hoofddeksel vast. „That's my bonnet!" riep de jonge dame. „No, no, SennoritnDien had ik uitgezocht De dikke vrouw trok uit alle macht aan den hoed, die van merkwaardig sterke grondstof gemaakt scheen. „Lydia, helpgilde het meisje. Reeds naderde de mededingster uit de hemelsblau we auto, die blijkbaar weer verzoend vos, met. een sealskin muts in de hand en begon hiermee de Mexi- kaansche zonder complimenten om de ooren te slaan. Deze liet onmiddellijk den klokhoed varen, wierp zich met de woede van oen getergdon stier op Lydia en krabde haar met alle tien vingers in 't gezicht. Ter wijl haar vriendin in dien bitteren strijd gewikkeld was, bracht de jonge dame van de rose auto den klok hoed met de roode lianeveeren in veiligheid en ston den de overige koopsters in 't rond geschaard, vol be langstelling den afloop van 't duel afwachtende. Do dikke Mexikaansehe bepaalde zich tot krabben en Ly dia trommelde met haar parasol op den toque van haar tegenstandster, die weldra geen model meer had. Eensklaps rukte de dikko dame haar den autosluier in flarden van hot hoofd, maar tegelijkertijd boorde de parasolpunt ouder den toque en wierp die, met lioede- peirnen, over de toeschouwers heen, in een hoek. Daarop vlogen de twee kampioenen elkaar in den let terlijken zin in 't haar. Met een hoonend gelach zwaaide de Mexikaansche Lydia's krullenchignon dooi de lucht, als een Indiaan een veroverde scalp. Maar ze had te vroeg getriomfeerd. Haar razende tegenpartij lichtte haar een beentje, en mot do bevalligheid van een nijlpaard viel de dikke op den grond. In 't zelfde oogenblik zat Lydia bovenop haar en bewerkte haar met haar vuisten. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1