DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 57 Honderd en vijftiende Jaargang. 1913 ZATERDAG 8 MAART Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. De Alkmaarsche Courant voor honderd jaar. - - - Telefoonnummer 3. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. BINNENLAND. ALKMAARSCHE COURANT 'w IV. ALKMAAR, 8 Maart. Johannes Douwes had den 26sten November 1813 de vlag, zinnebeeld der herkregen onafhankelijkheid, van den Waagtoren doen wapperen, den volgenden dag werden de vlaggen ook van de torens van de Groote Kerk en het stadhuis uitgestoken, tot groot genoegen der boeren, wier reden tot ontevredenheid daardoor was opgeheven. Maar het plaatselijk bestuur was er nog niet toe gekomen de bekende proclamatie van het Haagsche Driemanschap af te kondigen. De on derprefect aarzelde. Éérst in den namiddag' van den 29sten riep hij in den Prinsenzaal een vergadering bij een van den maire, de beide adjunct-maires, de 20 municipale raden, den stadssecretaris, den keizerlij ken proeurèdr, den réchter van instructie, den substi- stuut-officier, den griffier der rechtbank, den kolonel der nationale garde en den generaal der garde-cham- pètre en stelde daarin de vraag, of hij, naar hun oor deel, in zijne handelingen nog op den zelfden voet zou voortgaan, of dat men, het voorbeeld van andere ste den volgende, tot de publicatie van de proclamatie van den Prins zou overgaan. Tot het laatste werd be sloten wij begaan zeker geen onbescheidenheid, in dien wij hiér inlassehen, dat de keizerlijke, procureur Teunissen en de muncipale raad Jacob Nuhout van der Veen tegenstemden. Reeds denzelfden avond werd bij toortslicht tot de afkondiging overgegaan en dat het „Oranje boven" weerklonk eb de muziek onder algemeene instemming het Wilhelmus speelde, laat zich denken. Den volgenden dag beleefde men weer iets bijzon ders: tegen den avond kwam er bericht, dat er kozak ken naderden, die te half twaalf de stad binnentrok ken en zich op de Paardenmarkt legerden. Zij waren vergezeld van de heeren Teyler van Hall, Kemper en Scholten, „commissarissen-Generaal van het Alge meen Bestuur, residerende te Amsterdam," die bij den onderprefect afstapten eü zijn genomen maatregelen goedkeurden, waarna zij met den hetman (bevelheb ber) hun intrek namen in de Roode Leeuw. Een aan tal Kozakkeu verlieten de stad spoedig weder, om aan het Zand en de Groote Keet de bezetting van den Hel der te verontrusten, de overigen bleven hier eenigen tijd. Natuurlijk wekten de Kozakken in niet geringe mate de nieuwsgierigheid. Maar men was ook blij dat ze er waren men kon nooit weten wat het garnizoen van den Helder zou doenDe baardige speerruiters lieten zich overigens niet onbetuigd den 7den De cember waren er nog vijftig, die dagelijks 170 ponden vleesch en 90 brooden verorberden! In de vorige artikelen hebben wij er reeds aan her innerd hoe den lsten December de Alkmaarsche Cou rant weer in het Nederlandsch en onder haar ouden naam verscheen, hoe den Oden aan de ingezetenen werd bekend gemaakt, dat de Prins van Oranje de hem opgedragen souvereiniteit had aangenomen en aan vaard en dé gewezen onderprefect de burgerij, en in het bijzonder de nationale garden, dank bracht voor de bewezen diensten tér handhaving der rust en hoe er den 20sten een oproeping werd geplaatst voor bij dragen ten bate van het herboren vaderland. W ij meenen thans afscheid te mogen nemen van het jaar 1813. Reeds het volgende jaar werd het Herstel bierter- stede herdacht. De Alkmaarsche Courant van Maan dag 11 November 1811 bevat een schrijven van den Staats-Raad Gouverneur van Tets van Goudriaan „aan de Heeren Burgemeesteren van dezelve Provin- tie waarin o.m. wordt gezegd„de dag van den 18en November aanstaande, is bijzonder bestemd om aan die herinneringen (aan den dag van 17 November 1813) plegtig te worden toegewijd.Vestigen wij toch het oog op de omstandigheden, welke wij, gedu rende de eerste dagen van November van het voorle- dene Jaar beleefden, de zorgen, die ons prangden, en de uitzigten, die ons benaauwden; slaan wij daarbij eenen blik op den dag van heden, op de voorregten, die wij genieten, op die, welke wij hopen durven, op de toekomst, welke mét vermeerdering van Nationale luister, uitbreiding van handel en vermindering van lasten spelt; staan wij stil bij inwendige rust en bur gerlijke Vrijheid, bij Godsdienstige voorregten en handhaving van nationale zeden, dan gloeien in het ïart van den echten Vaderlander dankbaarheid aan God, (n liefde voor den tweeden Grondlegger van het j. ederlandsche Staatsgebouw. Teneinde nu dit her inneringsfeest op den 18den aanstaando Nationaal zij, Codig ik TJEd. uit, aan de goede Ingezetejien der Pro- vintie, alle vrijheid te laten tot ontsluiting hunner harten voor die blijdschap, en uitoefening van alle zo danige vreugde-betoningen, als aan de mate der voor regten, welke zij genieten, eenigzints kunnen beant woorden; en aan die gevoelens geene andere palen te stellen, dan die door de handhaving van goede en openbare rust worden voorgeschreven." De burgemeesters worden „geinviteerd" „de leeraren der onderscheidene gezindheden uit te nodigen, om op gemelde Vrijdag den 18den 's middags van twaalf tot één uur, een plechtig Dankuur te houden, op de wijze bij hun Kerkgenootschap gebruikelijk, en den God onzer weldadigheid te verheerlijken voor zo veele Volks-zegeningen, welker herinnering plegtstatig op dien dag gevierd wordt," Voorts wordt aangedrongen op het vlaggen, het luiden of spelen der klokken, het toestaan van algemeene illuminatiën, het bedeelen van behoeftigen, terwijl de regeering, waar mogelijk, ka nonschoten zal laten bulderen. De burgemeester, de heer N. van Foreest van Pet ten, acht het onnoodig „eenige adhortatien (verma ningen) aan de Goede Burgerij en Ingezetenen dezer stad, ten aanzien van het Godsdienstig- en Burgerlijk vieren van den Feestdag te doen." Hij is n.l. over tuigd van de goede gezindheid der bevolking voor vorst en vaderland en gelooft, dat ieder gaarne het zijne tot de feestviering zal bijdragen. Hij bepaalt zich dan ook tot de mededeeling, dat do stadsgebouwen ge ïllumineerd zullen worden van zeven tot elf uren en dat alleen op het Waagplein en de Steenenbrug vuur werken mogen worden afgestoken. En zoo is de 18de het feest herdacht met kanonge bulder, godsdienstoefening, parade der schutterij, „een bijeenkomst van den Heere Burgemeester en de 1 .eden der Regeringen, van den Rechtbank met alle de Militaire en Burger Officieren, op stadskosten," concert, bal, illuminatie, terwijl de weeskinderen en andere behoeftigen uitgedeelde spijzen of „tractemen- ten" kregen. In de courant van 5 December staat een „berigt aan de intekenaren op de Maskerade, welke op den 30sten November 1814, des avonds ten zeven uren, zal uitge voerd worden binnen Alkmaar, bij de viering van de Verjaring van dien altoos gedenkwaardigen dag, op welke onzen beminden Vorst, na eene uitlandiglieid van negentien Jaren, weder voet aan den Holland- schen Wal heeft mogen zetten, om aan dien Voorva derlijken grond, zoo wij hopen, nimmer weder te wor den ontrukt". Hierin wordt gezegd, dat, al is de dag van 30 No vember niet als een nationale feestdag aangekondigd, hij toch gewichtig genoeg is, om in gepaste vroolijk- heid te worden herdacht. Wij zullen aan dit bericht de uitgever vond het blijkbaar niet noodig na de feestelijkheid een ver slag te maken een volgenden keer het een en ander ontleenen, dat een denkbeeld geeft van de feestvie ring. TWEEDE KAMER. De behandeling van het wetsontwerp tot nadere aanvulling en wijziging van de Landweerwet werd gisteren voortgezet. Op art. 11 verdedigde de heer Ter Laan (S. D. A. P.) twee amendementen. Het eerste strekte om alle administratie-troepen van de herhalingsoefening' van 6 dagen uit te sluiten; hét tweede, om voor het kader slechts één herhalingsoefening van 6 dagen voor te schrijven. De minister van oorlog, de heer C o 1 ij n, ver klaarde zich tegen het eerste amendement-Ter Laan. Wat de tweede opkomst van het kader betreft, was de minister tot een concessie bereid en wilde hij de eerste oefening houden op 9, maar de tweede terug brengen tot G dagen. Na re- en dupliek werden de amendementen-Ter Laan verworpen, beide met 60 tegen 7 stemmen en het gewijzigd artikel z. li. s. aangenomen. Bij de verdere behandeling werd het ontwerp met 61 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemde de heer Ter Laan. De overige soci aal-democraten waren afwezig. Hiermee is (behoudens de goedkeuring' der Eerste Kamer) beslist, dat de diensttijd bij de landweer wordt teruggebracht van zeven tot vijf jaar en dat de militairen, die na 1907 tot de landweer zijn overge gaan, slechts eenmaal voor herhalingsoefeningen on der de wapenen behoeven te komen, uitgezonderd het kader, dat tweemaal opkomt. Bij de eindstemming over de Invaliditeitswet werd deze met 54 tegen 35 stemmen, rechts tegen links, aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen het ontwerp tot wijziging van de. wetten betreffende de verkrijging van de bevoegdheid van arts en van ge meentearts. Daarna werden na de staking der stemmen (28 to gen 28) die Donderdag had plaats gehad, opnieuw ge stemd over de gewijzigde conclusie op het adres van een drietal gewezen onderofficieren, welke gewijzig de conclusie strekt om den minister van oorlog te i erzoeken adr. schadeloos te stellen voor het geleden verlies. Zij werd thans, tegen het advies van den mi nister in, aangenomen met 54 tegen 34 stemmen. Het wetsontwerp tot regeling van de verplichtin gen ten aanzien van den landstorm werd na eenige discussie met 59 tegen 2 stemmen aangenomen. De Kamer ging daarna in reeès. UIT DE MEMORIE VAN ANTWOORD. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op het voorloopig verslag over de Staatsbegrooting voor 1913, zegt de minister van Binnenlandsche Za ken, dat hem uit een met de commissie van toezicht op de openbare leeszalen gevoerde correspondentie is gebleken, dat de commissie er ernstig naar streeft om ongewenschte lectuur uit de leeszalen te verwijderen. De Minister is bereid de toekenning van een rijks subsidie aan Katholieke leeszalen te bevorderen, mits zij voldoen aan de financieele voorwaarden door de Regeering gesteld en mits door die leeszalen gestreefd wordt naar het verschaffen van lectuur van verschil lend gehalte zoowel ten bate van Katholieken van ver schillende ontwikkeling als ook van niet-Katholieken. KAMERVERKIEZING—BEVERWIJK. In een ingezonden stuk in het Hbld. noemt de heer Wiedeman te Beverwijk het ook door ons uit de Rot terdammer overgenomen bericht onjuist. Door zeer bijzondere omstandigheden is hij, die nooit tot eenige politieke partij behoorde, er toe gekomen, een oproep te doen, welke er toe heeft geleid, dat een afdeeling van de Christelijk-Historische Unie is opgericht. CHRISTELIJK-HISTORISCHE UNIE. In de gisteren te 's-Gravenhage gehouden vergade ring van het nationaal comité der Christ. Hist. Unie is besloten op 24 April te Amsterdam den partijdag der Chr. Hist. Unie te houden. Dien zelfden dag wordt de deputatenvergadering der anti-revolutionnaire partij gehouden. Uemengd nleuwi. EEN PROTEST TEGEN SUFFRAGETTES. Het bestuur van den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht zond een Open Brief aan „The wo men's social and political Union" te Londen, waarin dat bestuur zegt, het zijn plicht te achten in het open baar een protest tot de Union te richten, naar aan leiding van de door haar leden bij voortduring ge bruikte gewelddadige middelen. „Schadelijk voor de zaak, die ons lief is, achten wij Uw optreden, omdat het, algemeen als afkeurenswaar dig beschouwd, de actie ook voor alle andere strijders voor Vrouwenkiesrecht verdacht maakt en verlamt, meer nog, omdat het een slechten dunk van de vrouw als staatburgeres moet geven. „Wie zal nog langer van de vrouwen verdwijning der oorlogen kunnen verwachten, als gij Uwe zaak met het plegen van ernstige baldadigheden voorstaat? Wie zal den vrouwen de wetgeving durven toevertrou wen, zoo gij al wat wet is met voeten treedt? Wat moet men denken van de Vrouw in het algemeen, zoo gij, leidsters der Vrouwen, onschuldige medeburger: vermoordt en verminkt? Waar gij Uw eigen persoon blootstelt, kan men Uw moed nog respecteeren; waar gij echter, u zelf schuilhoudend, bommen legt, brieven en andere eigendommen vernielt, ambtenaren aan ontploffingen blootstelt, daar moeten wij, ter wille onzer goede zaak, Uwe handelwijze als verachtelijk brandmerken. Daarom zeggen wij U in naam van duizenden Nederlandsehe vrouwen, die haar werk van vele jaren bedreigd zien door u: „laat af van deze mis dadige middelen. Gebruikt Uwe door ieder erkende energie, opofferingszin, toewijding en geestdrift op andere wijze. Dan zult gij weder de zaak steunen die gij nu, in strijd met LTwe bedoelingen, tegenwerkt. Dan zullen wij weer te zamen kunnen strijden, en met U, daaraan twijfelen wij niet, in afzienbaren tijd de overwinning behalen." DE POKKEN. in verband met het voorkomen van pokkengevallen te Enschede, Lonneker en Losser is gisteren door B. en V. van Hengelo, naar aanleiding van een ter zake ontvangen schrijven van de Gezondheidscommissie ter algemeene^ kennis gebracht, dat tot nadere aankondi ging aan ingezetenen uit die gemeenten geen vergun ning zal worden verleend met hun tenten of kramen de markt te Hengelo te bezoeken of hun bedrijf al daar op een andere wijze uit te oefenen. oorts wordt in Hengelo in ruime mate gelegen heid gegeven tot kostelooze vaccinatie, waarvan reeds een druk gebruik wordt gemaakt. DE UITSLUITING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. In de Donderdag gehouden vergadering van de ge delegeerden der hoofdbesturen der vier arbeidersorga nisaties in de sigarenindustrie zijn, naar uit Amster dam aan de N. Crt. wordt gemeld, geen definitieve be sluiten genomen. Binnenkort zal wederom een ver gadering worden gehouden, waarin een aan do pa troons te richten schrijven zal worden ontworpen. Er is absoluut geen sprake van dat de stakingen te Rot terdam, Dordrecht en Gorinchem zullen worden op geheven. Naar men weet is dit de van patroonszijde gestelde voorwaarde tot opheffing der uitsluiting. Bij de arbeidersorganisaties in de sigarenindustrie is bericht ontvangen, dat de Duitsche en Oostenrijk- sche vakgenooten een steunbeweging ten behoeve van de Nederlandsehe uitgesloten sigarenmakers op touw gezet hebben. Ook uit Engeland is steun toegezegd. Reeds is uit Londen een bedrag aan geld ontvangen. Het bestuur van het Verbond van Sigarenfabri kanten-Vereenigingen in Nederland, zal a. s. Maan dag te Utrecht een vergadering houden ter behande ling van de voorstellen der looncommissie. IIET ONGELUK TE AMSTERDAM. Gisteren zijn de vier kindertjes, die Zondagavond verdronken bij het zinken van een zandschuit aan de Prins Hendrikkade onder zeer groote belangstelling ter aarde besteld. De zwaar beproefde vader was bij het graf aanwezig, de moeder volgde den droeven stoet tot den ingang van het kerkhof. Verschillende aanwezigen, eenvoudige schippers en vrouwen uit het volk, uitten gedurende de droeve plechtigheid hun ergernis over de aanwezigheid van de verschillende toestellen voor photographie en bi oscoop. Inderdaad was dit vrij hinderlijk, schrijft het Hbld. Gedurende het spreken hoorde men naast het gesnik der het graf omringende vrouwen, niets anders dan het geklik-klak der toestellen, 't Zou wel te weu- I sehen zijn als bij dergelijke gelegenheden aan dit be drijf eenige perk werd gesteld. EEN BELANGRIJKE AANHOUDING. De politie van Haarlem en Bloemendaal heeft een belangrijke aanhouding gedaan. In Aerdenhout het dorp van villa's en buiten verblijven, gelegen tusschen Haarlem en Zandvoort, ligt de villa van den heer mr. J. C. de Vries, oud deken van de orde van advocaten te Amsterdam. Deze villa was tijdelijk onbewoond. Gistermorgen ontdekte de tuinbaas van mr. Do Vries, dat er in den afgeloo- pen nacht ongenoode gasten in de villa geweest wa ren. Daarvan gaf hij onmiddellijk aan de politie in Bloemendaal kennis. 't Bleek reeds bij het eerste onderzoek, schrijft het Hbld., dat er zeer veel gestolen was, 3 rijwielen, mar meren pendules, schemerlampen, een zilveren bouil- loir, tafelzilver, o.a. een soepterrine, vloer- en tafel- kleeden, gordijnen, bedspreien en een groote verzame ling linnengoed. De politie toog op onderzoek en vond uit, dat er dien nacht bij een smid in den omtrek een handwagen gestolen was. De veronderstelling lag voor de hand, dat de in brekers zich van dien wagen bediend hadden. Tegen 4 uur gistermiddag had de politie voldoen den grond om een huiszoeking te doen bij de bewo ners van een perceel aan de grens van Haarlem en Overveen, waar zekere S. met zijn jonge vrouw en 2 kinderen woont, terwijl een worstelaar S. hun com mensaal is. De inspecteur der Haarlemsche recherche en twee Bloemendaalsche veldwachters traden het huis bin nen. Zoo gauw de worstelaar de mannen der wet zag, wilde hij vluchten. Bij zijn arrestatie heeft hij zich vreeselijk verzet. Het was ten slotte noodig hem met een revolver in bedwang te houden. De huiszoeking leverde zeer verrassende resultaten op. Tn gesloten kasten en verborgen hoeken werden allemaal voorwerpen gevonden, die bij de inbraak in Aerdenhout gestolen zijn. Maar dit niet alleen! Men vond ook tallooze voor werpen van andere diefstallen en inbraken, in de laat ste maanden in Haarlem en Bloemendaal gepleegd. O. a. vond men een zeer groote verzameling timmer mansgereedschap, op enkele plaatsen in Bloemendaal gestolen. De politie liet een.... verhuiswagen komen, 't Duurde vrij lang eer alle gestolen waar ingeladen was. S. was dien middag niet thuis gekomen. Blijkbaar heeft hij bemerkt, dat de politie hem op 't spoor is. Het vermoeden is, dat hij reeds naar het buitenlani is gevlucht. KORTE BERICHTEN. In een te Amsterdam gehouden vergadering is door eenige belanghebbenden in beginsel besloten tot oprichting van een nationale vereeniging, welke tot doel zal hebben, in verband met de Auteurswet, de be langen te behartigen van exploitanten van publieke vermakelijkheden, muziekuitvoeringen, enz. Het Nieuws van den Dag voor Nederlandsch-In- dië meldt, dat de assistent Muller iu Benkoelen, door Chineezen op gruwelijke wijze is vermoord. Minister Talma is gistermiddag, in afwachting van de behandeling der Ziektewet iü de Tweede Ka mer, voor korten tijd met verlof naar het buitenland vertrokken. Dieven hebben, naar de N. R. Crt. meldt, de platinapunten weggehaald van 11 van de 16 bliksem afleiders, die op het dak van het gebouw der Graan silo Maatschappij aan de Maashaven te Rotterdam staan. Te Sittard dwaalden Donderdag twee gevaarlij ke sujetten rond. Zonder de minste oorzaak bedreig den zij de voorbijgangers met hunne messen. Aan twee menschen brachten ze zelfs wonden toe. Do po litie had de woestelingen spoedig gerepen en onder een toeloop van volk, geboeid naar het huis van bewa ring gebracht. Gravin Isabella Bentinck heeft dezer dagen de benoeming aangenomen tot presidente van de Rotter- damsche afdeeling van de Britsche en buitenlandsche Zeélieden-vereeniging, ter opvolging van haar vader, wijlen graaf Bentinck van Middachten. Bij een brand te Nieuw-Buinen viel eelt werk man en kreeg een dikken brandenden paal vail een instortenden wand in den nek. Nog denzelfden avond per ziekenauto naar Groningen vervoerd, is hij aldaar overleden. V oor de rechtbank te Groningen is gisteren aan gebracht de bekende eisch van de naamlooze vennoot schap De Groninger Waterleiding tegen de gemeente Groniugen. Op verzoek van gedaagde is do behandeling ver daagd tot 9 Mei. De rechtbank te Heerenveen heeft gisteren de twee mannen uit Nieuwebrug, die geen hulp verleend

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1