DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. t\ï No. 60 Honderd en vjjitiende Jaargang, 1918 WOENSDAG 12 MAART FEUILLETON. Ip het Land van den Dollar. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Engelsche Brieven. Telefoonnummer 3. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. BINNENLAND, AARSCHE LRiaVÜ NADBUK veeboden. Londen, Maart 1913. Er zijn allerlei dingen die den goeden Londenaar op het oogenblik bezig houden. In de eerste plaats natuurlijk het weer, dat plotseling omgeslagen, ons uit de duisternis van herfstnevel en wintervorst, mid den in de lente geplaatst heeft, zoodat de boomen en struiken, die zich allang geschaamd moeten hebben tegenover de crocussen, de huismusschen en de vin ken, plots aan bet uitbotten zijn geraakt en hun best doen ons wijs te maken, dat er al een groen waas ligt over de bosschen en parken. Menschen die aan influ enza en dergelijke ongeriefelijke dingen hebben gele den, gaan weer uit en kuchen elkaar vroolijk tegen, alsof ze zeggen willen: „Zie eens, hoe flink ik weer ben 1" 't Is best mogelijk, dat al die vreugde weer ver dwenen is, wanneer deze brief onder de oogen mijner lozers komt, doeh dat hindert mij op het oogenblik niet en ik ben blij met de blijden, zooals een rechtge aard burger betaamt. Diezelfde nobele aandoening dwingt mij ook mee te jubelen met de dames. Eerst heb ik me bij haar koor aangesloten, toen en omdat de „sales" de uitver- koopen begonnen en we allerlei dingen konden koo- pen, die we niet noodig hadden, doch die zoo schande koop waren, dat het eenvoudig geld verkwisten zou zijn geweest, als we ze hadden laten liggen. En nu jubel ik omdat diezelfde „sales" over zijn en de voorjaarsmodes geëtaleerd staan in de groote winkel kasten in Eegentstreet, Oxfordstreet, Picadilly en Bondstreet en een rijkdom vormen en kleuren te zien geven, die eenvoudig niet te beschrijven is. Vraag niet welke kleur dit voorjaar gedragen wordt, even min welke combinaties van kleuren. Ik zou er haast geen antwoord op kunnen geven, en ook niet weten te zeggen, welke dan niet gedragen worden. Zoowel in de hoeden, als in japonnen en costumes is alles helder, vroolijk, levendig en gedurfd van kleur. Ik wil eerlijk bekennen, dat ik van morgen ruim een half uur noodig had om Eegentstreet door te ko men, een straat, die men anders in 10 of 15 minuten zoo niet minder afloopt. Louis Peter Bobinson en de nooit volprezen Liberty waren om van te watertan den en bij dat alles kwamen dan de glundere ge zichtjes vaD jle winkelende jonge dames, allen nog in winte: iostuuujp, ten minste donker gekleed, die zich klaarblijkelijk al verheugden op. het oogenblik, dat ze met al dat fraais hun „at homes" konden afdoen, ba zaars openen, of, „last not least," naar dé kerk gaan en, na de kerk, in Hyde Park de „Church Parade" meemaken. En als we dit weer mochten hebben op den dag dat de groote roeiwedstrijd geroeid wordt op de Theems, voor Londen, tusschen de studenten van Ox ford en Cambridge, dan zullen we een verrukkelijk mooi gezicht op de rivier te genieten krijgen. Een derdfc zaak, die ons hier bezig houdt, is de kwestie van de militante suffragettes. Deze hebben klaarblijkelijk liet publiek, of een deel daarvan, zoo boos gemaakt en verveeld, dat ze haar nu op dezelfde manier gaan hinderen en plagen en hare vergaderin gen onmogelijk maken, 't Leek van den beginne dat dit het einde zou wezen en dat, waar die dames zelve het voorbeeld gaven van straatschenderij en kwajon gensachtigheid in vergaderingen, ze door anderen op dezelfde manier zouden behandeld worden. Ze worden Roman van LENE HAASE. 57) Loe zat op een bank bij bet exerceerterrein met spottende minachting naar de oefeningen der Ameri- kaansche soldaten te kijken. Hé, kon ze voor dat in gebeelde volk hier toch eens de Potsdamsche regimen ten laten paradeerenEen bitter heimwee overmande haar plotseling. O, als ze hier eindelijk maar weg was; en weer in haar heerlijk vaderland! Opstaande ondernam ze geërgerd den terugweg aan. Dan hield ze nog meer van die verarmde Mexicanen, aan wie de Lankees alle mogelijke slechte eigenschappen toe dichtten. Die bezaten tenminste nog patriotisme, wa ren tot geestdrift en zelfopoffering in staat! Als de Duitschers er niet geweest waren, dan zou het Texas misschien slecht vergaan zijn in den strijd met Vfexieo; want die beroemde grenswacht waren vroe ger allemaal Duitsche avonturiers geweest. Domme Duitschers, om leven en bloed te offeren voor vreem- ie, hun geheel onverschillige volken! Nog nooit had Loe zich zoo aan de Duitschers geërgerd, noch ook zich zoo trotsch op haar land gevoéld als op deze reis. Op een avond haaiden de Mc. Dowells haar over eens-een uurtje mee naar den daktuin van het San Antonio hotel te gaan. Ze had zich met moeite laten bepraten en bepaalde zich standvastig bij haar glas yslimcmade, terwijl de Mc. Dowells zich aan 'n flesch ,0<? Min te goed deden. Die waren oogensehijnlijk lichtzinnig geworden, met de extra verdienste van 60 dollars m het vooruitzicht! Maarzij wilde sparen wat ze kon, om gauw naar huis te kunnen gaan. Der- tig cent kostte 'n glas limonade hier boven. Schan delik. Daar had ze bij Tsing Lee een heel souper met thee ot koffie voor en kon ze nog voor vijf cents ice-cream-soda bestellen. In stilte verbaasde ze er zich over hoe gierig ze geworden was. Dat scheen hier in Amerika in de lucht te zweven. nu met graszoden gegooid, overschreeuwd, uitgejouwd, van de tribune gesleurd, hun hoeden en kleeren krij gen er van langs en in het algemeen zijn de mannelij ke Jan Eaps de vrouwelijke maats gaan nadoen, 't Is dwaas en dom, doch er zal weinig aan te doen zijn. Het jammerlijkste is dat deze militanten maar blij ven praten, alsof ze iets heldhaftigs uitvoeren, terwijl ze allesbehalve moedig zijn. Ze begaan eerst haar wandaden en zoodra ze gevaar loopen gestraft te worden, slaan ze aan het jammeren en passen het kunstje van niet-eten toe om haar straf te ontgaan. Dit lukt haar dan ook meestal, want van angst wor den ze waarlijk doodziek en de dokters kunnen niet anders doen, dan vragen ze weer los te laten. Er gaan nu stemmen op het vrouwenkiesrecht te laten rusten, tot de suffragettes hun onmogelijke ma nieren laten varen, doch dit zou al even dwaas en zwak wezen, als het in te voeren, omdat die dames zich zoo schandelijk aanstellen. De moeilijkheid is, dat men met een toestand te doen heeft, die niet voorzien is, waarin de wet geen aanwijzing geeft en die dus alleen ontweken kan worden door de wet aan te vullen. Als de minister maar eenmaal het recht heeft een, die zich laat uithongeren, om uit de ge vangenis te komen, op een andere manier onschade lijk te maken voor een tijd, dan zal dat gauw genoeg uit zijn. Maar even laf op te treden, als ze zelf doen, zooals nu door het straatpubliek gebeurt, is al het verkeerdste wat men kan beginnen. Een ander dingsigheidje, waarover men meesmuilt, is het wegloopen van mijnbeer West van zijn vrouw. Die vrouw is de moeder van den minister van Marine, Winston Churchill, die vijf jaar na den dood van haar eersten man, Lord Eandolph Churchill, hertrouwde met een vriend van haar zoon. Ze was een prachtig mooie Amerikaansche en de jonge West schijnt ge hoopt te hebben, dat haar beaux restes" niet verder zouden afnemen. Daar nu zijn stiefzoon zoowat 39 is, mag men aannemen, dat zijn vrouw heel dicht bij de 60 is en dus de fraicheur der allereerste jeugd niet al te opvallend meer is. Aan den anderen kant schijnen de leden der familie West in het huwelijksleven niet te lijden aan een onweerstaande behoefte aan gezellig heid. Zijn eene zuster is getrouwd met den hertog van Westminster en zijne andere met een prins van Pless, allebei schitterende schoonheden, doch die zoo wat nooit tegelijk met haar echtgenooten „thuis" zijn. Meestal zitten ze een werelddeel of wat van elkaar af. In elk geval schijnen zulke huwelijken minder geregeld te slagen dan die, waar de echtgenoot en \ader er in slaagt een jonge schoonheid aan zijn zege kar te ketenen. Er is hier een bekende actrice, die nu 65 jaar is en een jaar of wat geleden een jongeling van zoowat 30 te pakken kreeg. Doch dit schijnt goed te gaan. DE COALITIE. De Telegraaf meldt, dat het centraal bestuur van den bond van anti-revolutionnaire kiesvereni gingen, aan het Chr.-Historisch nationaal comité heeft te kennen gegeven, bereid te zijn, weer in coali tie te gaan, mits die neiging ook bij de Christelijk- Historischen bestond. Zooals reeds meegedeeld, voegt De Telegraaf hieraan toe is het nationaal comité van de Chris- telijk-Historische Unie in groote meerderheid bereid, andermaal met de anti-revolutionnaire en K.-Katho- lieke staatspartijen op te trekken. De anti-revolution- nairen hebben echter den eisch gesteld, dat het Chris- telijk-Historisch hoofdbestuur er met kracht voor Maar 't was toch wel prettig hier boven eens meer in zoo'n elegante omgeving te zitten! De Mexicaan sche kapel speelde haar lievelingsmelodie: „La Palo ma de volle maan stond in stralende zilverglans aan den hemel en de lauwe wind ruischte zacht door de geurende oleanders. Loe keek neer op de schitterend verlichte stad aan haar voeten en daarover heen in de duistere verte, waar de eindelooze bosschen zich uit strekten. Behaaglijk in haaf rieten stoel achterover geleund, genoot ze er van met volle teugen. Hét le ven was toch niet zoo kwaad lang niet! Die ge noegens zoo nu en dan waardeerde ze oneindig meer dan vroeger, toen ze toch een vrij zorgeloos en nutte loos bestaan geleid had. Morgen begon het werken weer het geldverdienen. Eigenlijk verheugde ze zich er op. Wat heerlijk smaakte haar dat glas li monade hier boven. Vroeger zou ze er voor bedankt hebbenZe nam de Mc. Dowells eens ongemerkt op. Echt gedistingeerd zagen ze er uit. Hij was toch niet veel meer dan een portier en «zij verhuurde kamers en deed alle meidenwerk. Eigenaardig zoo iets zou nu weer in Duitschland ondenkbaar zijn. Amerika had toch bepaald ook zijn goede zijden, en zijn beste was wel zijn middenstand! Aan een tafeltje naast hen zaten een paar Mexi caansche officieren, die al hun best deden met haar te flirten. Hun bewonderende blikken deden haar goed. Ze voelde eindelijk eens weer dat ze een knap, jong meisje was, niet alleen een werkpaard. Die Yan kees waren werkelijk echte houten klazen; wat zat mr. Mc. Dowell daar stijf en correct naast zijn mooi vrouwtje.. Loe had er wel eens bij willen wezen, toen hij zijn liefdesverklaring had afgestoken. Ze zagen er dikwijls echt knap en flink uit, die Amerikanen, maar ze waren wat temperamentloos, vond Loe; net alsof ze oververzadigd en afgestompt waren door het zien i an zooveel bekoorlijks en elegants om hen heen. Eigenlijk werd het Amerikaansche vrouwenschoon ook wat afgezaagd; het was er mee als met een con- t'eetie-artikel in massa volgens eén type geprodu ceerd. Maar die Mexicaansche officieren bevielen haar. Kranig en vurig zagen ze er uit, en hun kleu- zou opkofnen, liet kiesdistrict Ede weer, zooals voor heen, door een anti-revolutionnair te laten vertegen woordigen. Voorts acht het anti-rev. centraal bestuur het aan de eer van eigen partij verplicht, den eisch te stellen, 1 dat Ommen, zoo het al niet mogelijk blijkt, het weer in het bezit van de anti-revolutionnaire partij te brengen; niet vertegenwoordigd blijft door den heer Biehon van IJselmonde. Mocht het weder aldaar af- vaardigen van een anti-revolutionnair op bezwaren j stuiten, die het nationaal comité der Christ.-Histori- sche Unie niet kan wegnemen, dan zal de anti-rev. j partij alleen genoegen kunnen nemen met het candi- deeren van dr. De Vissef, te Ommen. Ofschoon het Chr.-historisch hoofdbestuur niet voetstoots bereid was, op die anti-revolutionnaire voorwaarden in te gaan, staat toch vrijwel vast, dat het om die eischen, de samenwerking met de anti-re volutionnaire partij niet zal verbreken. De vergaderingen der drie gecoaliseerde partijen op één dag, 24 April a.s., zijn bedoeld als manifestatie van de hernieuwde eenheid in het optreden der te genwoordige regeeringspartijen. KAMEBVEBKIEZINGENKHUIZEN. De pogingen, door de Centrale liberale kiesvereeni- ging in het kiesdistrict Enkhuizen gedaan, om de kiesvereenigingen in Oostburg er toe te krijgen om jhr. De Muralt te Zierikzee vergunning te verleenen bij eventueele verkiezing in de beide districten het zwakste te aanvaarden, zijn, naar het Hbld. meldt, mislukt. De heer De Muralt heeft in verband hierme de thans definitief voor de candidatuur in het district Enkhuizen bedankt. Gemnngd nieaws. DE POKKEN. Met het oog op het voorkomen der gevallen van pok ken te Enschede heeft de burgemeester van Aalten al len arbeiders en arbeidsters, die dagelijks naar Bo- cholt gaan arbeiden, verzocht, zich wederom te laten inenten. Bijna allen hebben aan dit verzoek gevolg gegeven. Nu een geval van pokken is geconstateerd bij een 23-jarigen jongeman in 't Ziekenhuis te Olden- zaal; heeft de burgemeester dier gemeente een politie post voor dat gebouw geplaatst, opdat niemand het ziekenhuis kan verlaten, noch binnentreden, schrijft het Hbld. De lijder is inmiddels in de barak opgeno men, waar ook de eerste pokkenlijder uit Losser is verpleegd en die Maandag als genezen de inrichting heeft verlaten. Familieleden van den patiënt, die hem Zondag nog bezochten, is ,door den burgemeester verboden, voorloopig hun woningen te verlaten. Een drietal lijken, in 't ziekenhuis aanwezig, is Maandag nacht onder de noodige voorzorgsmaatregelen begra- TENTOONSTELLING DE VKOUW 1813—1913. De commissie voor Kinderlectuur van de tentoon stelling De Vrouw 18131913 heeft in een rondschrij ven aan de uitgevers hun sympathie en medewerking ingeroepen voor het volgende plan: Zij stelt zich voor, een keurverzameling op het ge bied van kinderlectuur bijeen te brengen ten einde een overzicht te geven van wat in de laatste jaren op dit gebied is tot stand gebracht in verband met eischen van ethiek en schoonheid en zal daartoe ach tereenvolgens van 1 Mei tot 1 October 4 tentoonstel lingen houden en wel van de volgende rubriekena. het prentenboek als kunstuiting, benevens platenat lassen b. het kinderboek in verband met ethische en rige uniformen zaten uitstekend. En eindelijk zag je eens weer een paar donkere kneveltjes! De verschijning van een nieuw paar leidde haar aandacht af; nauwelijks kon ze een uitroep van ver bazing onderdrukken. Die heer was dr. Stower, bleek, ziekelijk, nis altijd met zijn valsche, groene oogen, en naast hem een dame, die haar beroep niet verlooche nen kon, ondanks de groote vrijheid die Amerika zijn vrouwen in toilet-aangelegenheden laat. De aanwe zige ladies haalden den neus op, de heeren smoesden, de Mexicaansche officieren draaiden zich om en lach ten. Achter dit paar was plotseling nog' een derde persoon te voorschijn gekomen, een klein jong kerel tje met een monocle, in wien men onmiddellijk den Engelschman herkende. Hij scheen rijk te zijn; aan zijn vingers en op zijn das fonkelden diamanten. Hij keek naar dr. Stower met bewonderende, naar de ver dachte met teedere blikken. „For shame!" fluisterde mrs. Mc. Dowell veront waardigd. ,,Hoe durft zoo'n mensch in een fatsoen lijk hotel te komen! Die is letterlijk in de heele stad berucht Inmiddels had het drietal aan een tafeltje plaats genomen en dr. Stower bestelde nu, rondom hoorbaar, champagne. De negerkcllnei nam het bevel met een bedenkelijk gezicht aari en verwijderde zich aarzelend. Na eenig gepraat met een anderen kellner, verdween deze laat ste haastig. Op zijn boeiende, innemende manier zat dr. Stower nu met don jongen Engelschman te praten. O, Loe kende zijn trucs zoo goed! 't Was haar of ze elk woord van het gesprek verstond. Zoo had hij ook met haar gepraat, toen hij haar voor die candclila-onder- neming wilde winnen. Die kleine Engelschman was zeker een „vet hapje", dat het toeval in zijn netten gevoerd had. Loe voelde medelijden met den jongen. Konden ze hem maar waarschuwen! Zou mevrouw Stower eenig vermoeden hebben van het gezelschap, waarin haar man zich bevond? Daar verscheen eindelijk de kellner weer, nu voor afgegaan door een blanken manager (chef, directeur). religieuze eischen; c. goedkoope kinderboeken en kindertijdschriften; d. ontspanningslectuur voor jon geren, van allerlei aard. Er zal gestreefd worden naar het verkrijgen van een wandversiering, hetzij van oor spronkelijke teekeningen, hetzij van platen, telkens in harmonie met de bijzondere onderwerpen van de peri odieke tentoonstellingen. MOORDAANSLAG. Gistermiddag heeft een Eoemeensche zeeman in een spekslagerij aan de Boompjes, te Botterdam, drie revolverschoten gelost op een Oostenrijksche juffrouw die bij baar ouders aldaar woont. Deze 26-jarige juffrouw is zijn gewezen beminde, die niets meer met den Eoemeen te maken wil hebben. Zij werd door do kogels in den rug en in den rechterbovenarm getrof fen en naar het Ziekenhuis gebracht, waar men haar verbonden heeft en haar toestand in geen enkel op zicht gevaarlijk achtte, zoodat zij weer huiswaarts kon keeren. De Eoemeen, die haar op do straat gevolgd was, werd dadelijk na het plegen van den aanslag gegrepen en door politieagenten naar een politiebureau ge bracht, waar hij is opgesloten. Eeeds in den loop der vorige week, meldt de N. E. Crt. werd hij op Feijenoord aangehouden, omdat hij toen zijn gewezen meisje met doodschieten be dreigd had. De politie heeft hem daarop over de gren zen gezet, doch de man heeft middelen gevonden om terug te keeren. UIT TEXEL. Het O. M. bij de rechtbank te Botterdam is naai de N. E. Crt. meldt, in liooger beroep gegaan van het vonnis d.d. 4 dezer van de rechtbank aldaar, waarbij de 39-jarige G. S., leeraar aan een zeevaartschool, wo nende te den Burg op Texel, is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde desertie, te Eensburg in Duitschland gepleegd, als kapitein van het s.s. Schie- land van de Scheepvaart- en Steenkolen-maatschappij te Botterdam. ABT. 1638 c EN d B. W. De Nederlandsche Aannemersbond heeft in een de zer dagen gehouden huishoudelijke vergadering beslo ten om het verzet tegen het verbod van uitschakeling der artt. 1638c en d B. W. niet voort te zetten, aan gezien het thans mogelijk is, dat de aannemers zich verzekeren tegen het risico dat daaruit voortvloeit. Algeheele toepassing achtte men alsnog niet mo gelijk. Men zal echter voortaan inschrijven indien ziekte beperkt wordt tot uiterlijk vier weken en als twee wachtdagen vastgesteld worden. Naar „De Aannemer" meldt, is een verzekerings maatschappij bereid gevonden om dan het risico over te nemen tegen een matige premie. DE VISCHAFSLAG TE ENKHUIZEN. Te Enkhuizen is enkele jaren geleden een gemeen telijke vischafslag opgericht, waar alle aangevoerde visch, volgens plaatselijke verordening, in het open baar afgeslagen moet worden. Thans heeft de vissehersvereeniging Ons Belang, niet meer tevreden met de bestaande bepalingen, ge tracht buiten den geemente-afslag om, de visch in het openbaar te verkoopen. Tegen den afslager van Ons Belang is proces-verbaal opgemaakt wegens het afslaan van visch, zonder dat hij daartoe door het gemeentebestuur was benoemd, aangesteld of beëe- digd. Tevens werd proces-verbaal opgemaakt tegen eenige yisschers, wegens bet lossen van visch in de Deze stapte zonder de geringste aarzeling op de ver dachte dame toe en verzocht haar met luider stem het hotel te verlaten. In zijn brutaal optreden lag heel de Puriteinseh-Amerikaansche strengheid van zeden. De vrouw stond op en keek verschrikt, zenuw achtig om zich heen, alsof ze op hulp hoopte, doch overal ontmoette ze slechts hoonende of gezichten vol verachting. Machteloos met een kleur van ergernis stond ze daar, blootgesteld aan honderden beleedigen- de blikken. Een warme stroom van medelijden ging Loe plotseling door bet hart. Hoe vreeselijk! Totaal verdorven zou ze toch wel niet wezen. Waarom moest ze zoo hondsch behandeld, zoo openlijk beleedigd wor den Ze was toch natuurlijk door dr. Stower gedwon gen met hem mee te gaan. De dokter sprong drif tig op. „Waarom zou deze dame niet hier blijven?" riep bij met zijn schelle, onbeschaamde stem, daardoor het pijnlijke van den toestand nog verhoogende. ..Omdat dit hotel enkel voor fatsoenlijke menschen is, Sir!" antwoordde de manager koud. „Ik zal maar fiever gaan", mompelde de dame, met tranen in de oogen. Plotseling vloog nu de jonge Engelschman op, bood haar zijn arm en geleidde haar naar een der liften. .,1 he young fool!" zei mrs. Mc. Dowell verachtelijk. Kazend en scheldend volgde dr. Stower bet paar. Allo neger-kellners grijnslachten, aan alle tafeltjes werd het geval druk besproken, 't Was alsof al die bezoekers hier boven op het dakterras van eerbaarheid cn fatsoen glansden. Een gevoel van hartgrondigen afkeer greep Loe aan. ..Zou jullie deugdzaamheid ook geen „bluff" zijn!" dacht ze met een geërgerden blik naar de brutaal flir tende, geblankette society-girls en de schijnheilige ge zichten der „boys' In haar kortstondig verpleegster- schap had ze hoel wat ervaring en mensclienkennis opgedaan. „Neen maar, dat zoo'n schepsel het waagt hier bo xen to komen Mrs. Mo. Dowell kon maar niet van haar veront waardigde verbazing bekomen. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1