DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN RONA Cacao Van Houten's No. 64. Honderd en vijftiende Jaargang. MAANDAG 17 MAART. FEUILLETON. In het Land van den Dollar. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Öroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Zijdie zich met 1 April op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum ver schijnende couranten gratis. De Uitgever. Telefoonnummer 3. Koffie en thee voeden niet, maar kunnen wel nadeelig op de zenuwen werken. Hoe meer deze dranken ver vangen worden door hoe beter de volksvoeding bevorderd wordt. RONA cacao is een goedkoope en toch voedende drank, die eigenlijk in geen gezin mag ontbreken. Daarbij is de smaak ook aangenamer dan die van koffie of thee. BINNENLAND. ALKMAARSCHE ALKMAAR, 17 Maart. De regeeringen hebben ook deze week weer hun zor gen tot de Balkankwestie kunnen uitstrekken. De Balkanstaten hebben thans geantwoord op het be middelingsvoorstel der mogendheden, doch daaraan een reeks voorwaarden verbonden, welke zelfs voor een totaal verslagen vijand weinig aannemelijk zijn- Zij eischen niet slechts afstand van Adrianopel, Skoo- tari en de eilanden, maar bovendien een oorlogsschat ting, waarvan het bedrag afhangt van den duur van den oorlog, terwijl de vijandelijkheden tijdens de on derhandelingen worden voortgezet. Het spreekt wel van zelf, dat Turkije hierop niet ingaat meer ver liezen dan thans wordt geëischt, kan het toch niet. Het zal wel blijken in wiens voordeel tenslotte de af mattingstactiek is geweest. De groote mogendheden zullen nog heel wat moeielijkheden te overwinnen hebben voordat het vredes-verdrag geteekend is. De Grieken hebben intusschen deze week weer vor deringen gemaakt. Zij hebben het eiland Samos be zet. Overigens zijn de Grieken en Bulgaren onderling slaags geweest te Nigrita bij Seres. In Bulgarije is men slecht te spreken op de Grieken, van wie men zégt, dat zij een veroveringspolitiek ten nadeele van de Bulgaren voeren men meent bijv. dat Saloniki in geen geval Griekseh mag worden. En in Grieken land heeft de minister-president, de heer Yenezilos, te verstaan gegeven, dat er moeielijkheden zouden ontstaan, zoodra de verdeeling van den buit ter spra ke kwam. Inderdaad, als de vrede er is, zou er nog wel eens ruzie kunnen komen! Dan komen de groote mogendheden natuurlijk weer opnieuw op de proppen. Rusland en Oostenrijk zijn het eindelijk eens gewor den ten aanzien der demobilisatie zij hebben ver klaard, dat zij de troepen aan de grens naar huis zou den zenden. Veel is er deze week in de couranten geschreven over Frankrijk en Duitscliland. De Köln. Ztg. ge voelde zich geroepen tegen Frankrijk te velde te trek ken, dit land voor te stellen als de stokebrand en te vertellen, dat de Duitsche bewapeningsvoorstellen haar oorzaak vinden in het gevaar voor een Fran- schen aanval met als doel Elzas-Lotharingen te her overen. Zelfs in Duitschland werd dit artikel mis plaatst gevonden en de Duitsche regeering heeft zich gehaast in haar orgaan, de Nordd. Allg. Ztg., te ver klaren, dat zij niets met dit stook-artikel te maken had. Ook een deel der Fransche pers maakte zich aan soortgelijke buitensporigheden als de Köln. Ztg. schuldig. Elzas-Lotharingen blijft voor velen de wonde plek. Roman van LENE HAASE. 01) -o- De groote afschaffersbeweging had haar eerst be lachelijk toegeschenen, doch nu kwam ze tot de over tuiging, dat er een ernstig conflict aan ten grondslag lag, dat het welzijn van den geheelen Staat bedreigde; dat de gezonde volkskracht van dit reusachtige land, in de eerste plaats het Germaansche element, zich verzette tegen onrechtvaardige boeien en het nieuwe systeem van schijnheiligheid. Deze dwaze nieuwe wetten, met de meest zelfzuchtige bedoelingen door eenige weinigen de gansche gemeenschap opgedron gen, dreigden allen vooruitgang, ja de levenskracht der bevolking te ondermijnen. O, die huichelaars, die dompersKeen, Loe was met hart en ziel de zaak der anti-prohibisten toegedaan! Vol geestdrift las ze ook de andere brochures door. Daar stond in, dat Staten waarin bier gedronken werd, zooals Duitschland, Oostenrijk, enz., steeds in bloei toenamen en op de krachtigste bevolking kon den wijzen, terwijl die Staten der Unie, waarin de af- schafferswet al was ingevoerd, zooals Kansas bijvoor beeld, achteruit gingen en het aantal dronkaards daar procentsgewijze veel grooter was dan in dc vrije Sta ten. De vlugschriften waren in ferme, vrijmoedige be woordingen gesteld. Er sprak eerlijkheid uit, erken ning van de voordeelen van het buitenland; geen Amerikaansehe zelfoverschatting naast kruiperigen angst voor de publieke opinie. Ze waren door een paar Duitsche brouwers uitgegeven, wier bestaan met de invoering der wet op het spel stond. Loe verheug de zich, dat ze hier een post kon vervullen die werke lijk met haar overtuiging strookte. Ze kreeg er ple zier in. Overmoedig en met heldere stem prees ze haar brochures aan. Ze vonden grooten aftrek en een bewonderende menigte verzamelde zich steeds om Aardig zegt van morgen Roland de Marès in Fin- dépendance Beige „Er is één man in het begin dezer twintigste eeuw, een man, die somtijds zijn geloof in de goddelijke zending van koningen en heerschers over volkeren verkondigde aan wien het lot de eenige macht heeft geschonken om het gebaar te maken, hetwelk twee naties tot elkaar zou brengen, die samen zouden kunnen gaan en elkaar zouden aanvullen, hetwelk Eu ropa van de nachtmerrie van een oorlog zou verlossen. Er is één man, die alleen liet gebaar kan maken, dat de historie zou corrigeerenWij maken ons geen illusies, omdat wij weten dat de mensclien, hoe groot zij ook mogen zijn, prinsen, dichters of apostels, altijd mensclien blijven, maar toeh gelooven wij, dat eens dit reddend gebaar zal komen. Maar in afwachting daarvan is het mogelijk dat Frankrijk en Duitschland de eerste zonder het verleden te vergeten, de twee de zonder zich in de toekomst te binden de politie ke atmosfeer zuiveren, de verdachtmaking en het wantrouwen laten varen, welke tot hun actie leiden, als beleefde buren zonder vrienden te zijn, samen leven, dus ook zonder zich als vijanden te beschou wen, die door liet lot zijn aangewezen, om zich eens op het slagveld te meten." In Frankrijk is intusschen deze week de kans heel wat onzokerder geworden, dat de regeering er in slaagt den driejarigen diensttijd „er door te jassen." Er is veel stemming' voor het ontwerp gemaakt. Er is betoogd, dat Frankrijk, zoo het mocht worden aange vallen, den strijd zoolang moet kunnen volhouden, dat liet hulp van de bondgenooten kan krijgen men re kent op Rusland, maar ook op Engeland, hoewel de Engelsche minister-president, de lieer Asquith, nog eens weer gezegd heeft, dat er niets aan was van het gerucht, volgens hetwelk Engeland zicli verplicht zou de étalage van de Lone-Star-Brewery. Maar de boek jes zeiden nog lang niet genoeg, vond Loe. Hoeveel zou ze er op haar eigen houtje nog niet graag bijge voegd hebben, die Yankees, maar vooral die Duitsch- Amerikanen eens precies haar meening over Amerika duidelijk hebben gemaakt! Daar stond juist een heel gezelschap Duitsche arbeiders om haar heen. Aan een plotselinge opwelling toegevend, wipte ze boven op haar stoel en hield een toespraak in den volkstoon. Zooals ze daar, druk gesticuleerend, met den klei nen sporthoed scheef op het springerigedonkere haar, stond te betoogen, bood ze een bekoorlijk beeld van stralenden overmoed. „Wat heb jullie er aan, dat je naar Amerika ge trokken bent!" richtte ze zich tot de verbaasde Duit- schers. „Die veel geroemde vrijheid heeft toch heuseh al heel weinig te beduiden! Meer verdienen doen jul lie feitelijk ook niet, want alles is hier viermaal zoo duur als in 't lieve vaderland. Je hebt de heele week hard gewerkt en wilt 's Zondags eens gezellig ergens een glas bier gaan drinken ho maar! Dan zijn alle saloons gesloten en in de restaurants wordt, vanwege de Zondagswijding, ook geen bier geschonken. Lui lakken en deugnieten kunnen de heele week drinken, maar jullie wordt er voor gestraft, dat je vlijtig bent! Jullie moogt op je veranda's zitten en je groen en geel vervelen en den saaien Zondag verwenschen Een gemompel van bijval steeg op. „De lady heeft groot gelijk!" riep een der toehoor ders. „De menschen, die de wetten maken," hervatte Loe, ,,en die zulke mooie redevoeringen houden in de ver? gaderingen, zijn allemaal rijk en hebben thuis hun goedvoorziene wijnkelders, 't Is hun dus onverschil lig, of er bier te krijgen is of niet..Maar nu heb jul lie 't nog te goed! Voorloopig kunnen jullie op werk dagen, na afloop van 't werk, nog een saloon inloo- pen en staande een glas bier drinken. Neem jullie je vrouw mee, dan moet je in den tochtigen tuin gaan zitten, want ladies worden bier niet in saloons toege laten! Maar, zooals ik zei, nu hebben jullie 't blijk baar nog veel te goed. Binnenkort verandert het hebben 150.000 man naar het vasteland over te bren gen als er daar verwikkelingen dreigden. De jonge burgers der republiek toonden zich zeer ingenomen met de militaire plannen der regeering. Gymnasiasten schreven aan den minister van oorlog, dat hij over hen kon beschikken. Er was geestdrift en de socia listische heer Jaurès werd te Nice, waar hij tegen de wet kwam protesteeren, uitgejouwd. In de bladen las men niet anders dan bewijzen van instemming. omdat stukken van andere strekking eenvoudig niet werden opgenomen! In dezen tijd smoort men echter niet zoo gemakkelijk stemmen en het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat er een comité van verweer tegen overhaasting is opgericht, een comité, dat be staat uit ontwikkelde menschen, hoogleeraren, kunste naars en zoo. Ook in de provincie werden stemmen van protest gehoord. „Wanneer het groote offer moet worden gebracht, zoo redeneert men, welnu, dan zal het worden gebracht. Maar de zaak is van genoeg belang, om haar ernstig, koelbloedig te bespreken en de gelegenheid daartoe dient gegeven te worden." Men moet niet te gering denken over het offer. Het is geen kleinigheid, dat vele jongelui drie jaren ach tereen aan hun studie worden onttrokken! Hoe groot do gevolgen van de aanneming van het ontwerp zijn, kan ook hieruit blijken, dat men alle soldaten niet behoorlijk onder dak kan brengen „ze zullen het met wat minder frissehe lucht en ruimte moeten doen,merkte de minister van oorlog, de heer Etienne luchtigjes op, toen men hem hiernaar vroeg. Gisteren is er tegen het ontwerp geprotesteerd door het vakverbond en de socialistische partij het ging er nog al rumoerig toe, er werd gevochten, met stee- nen gegooid, met sabels geslagen, geschoten, zoodat verscheiden personen gewond werden. Wij moeten ten slotte nog even memoreeren, dat zaakje. Dan wordt de af schaf ferswet in Texas inge voerd en kunnen^ jullie in 't geheel geen bier meer I krijgen. Duitschers, beseffen jullie wat dat zeggen I wil?! Ik zou werkelijk wel eens willen weten, waarom jullie geëmigreerd zijn! Zijn we niet onein dig vrijer in Duitschland? Bij ons in Berlijn kan te genwoordig ieder zeggen wat hem voor den mond komt. Uier in dezen staat van dompers moet ieder een bukken voor dc publieke opinie, als hij geen geld bezit! En die publieke opinie wordt door rijkaards gemaakt. Zijn jullie hier soms geen slaven van de ka pitalisten, veel erger nog dan in Duitschland. Bij ons beschermen staat en wet den arbeid. Maar hoe gaat het hier? Worden jullie niet tot op 't bloed uitgezo gen door de trusts? Moet je geen krankzinnig hooge prijzen betalen voor de allernoodzakelijkste levensbe hoeften?! En die prijzen stijgen nog van jaar tot jaar! Ik kan volgens mijn geweten getuigen, dat de kleine man het in Duitschland veel beter heeft dan in Amerika Hier en daar klonk een verontwaardigde uitroep, maar de Duitschers vielen Loe bij. „Laten uitspreken!" „Volkomen waar!" „Go ahead Loe's wangen gloeiden. Ze was in vervoering ge raakt. Allo wrok, die zich tegen de Amerikaanschc toestanden in baar had opgezameld, brak zich nu baan. „Denkt er maar eens over na, jullie Duitschers, wat je hebt opgegeven! Zoo'n Zondag bij ons is toch heel wat anders dan hier! Dan maakt het heele gezin een uitstapje naar annsee, Grunewald of wie weet waar heen. Je drinkt dan gemoedelijk je glaasje bier, in oen mooien tuin bij goede militaire muziek; en als je in een restaurant wilt gaan, dan kun je jc vrouw en kinderen meenemen, er overal goed en goedkoop bier krijgen. -'s Zondags dan wemelt bet bij ons overal van vroolijke, opgewekte menschen. Hier is alles doodseh, heorscht naargeestige verveling! 's Namid dags worden er bij ons goedkoope theatervoorstellin gen gegeven van de beate en mooiste stukken. De we- het Engelsche parlement geopend is. De koning hield een troonrede, waarin o.o. werd aangekondigd, dat de wetsontwerpen, waarover verschil van meening tusschen de beide buizen bestond, weder zullen wor den ingediend. In de Hongaarsche Kamer hoeft weer een schandaaltooneeltje plaats gehad. Een oppositie lid, gaf, zonder het woord te vragen of af te wachten, dat hij het kreeg, te kennen, dat deze volksvertegen woordiging door de regeering met geld van het land was gekocht„Geef het gestolen geld terug," werd er geroepen. De politie kwam er aan te pas, waarop afgevaardigden riepen: „Je bent verkeerd! Daar bij de regeering zitten de dieven!" Toen ver trok de oppositie en de regeeringspartij nam het ge wijzigde reglement van orde aan, zoodat er voortaan nog scherpere maatregelen tegen de obstructie kun nen worden genomen. DE RIJKSMIDDELEN. Er bestaat reden tot tevredenheid ovef den toestand van 's lands financiën. De Februari-staat van de opbrengst van 's Rijks middelen toont dit weder aan, schrijft de N. Crt. Kon verleden jaar worden gewe zen op een buitengewone stijging der ontvangsten in de Eebruari-maand, daar dezen het bedrag van Fe bruari 1911 met meer dan een millioen gulden over troffen, dit jaar was het accrès wel niet zoo groot dat kon ook niet worden verwacht maar toeh is de vooruitgang betrekkelijk aanzienlijk en bewijst hij voor den toenemenden bloei van onzen handel en nij verheid. Bedroeg de opbrengst in Februari 1912 to taal 11.490.757.17%, de afgeloopen maand bracht J 11.885.368.94% in de sehatkist, dus 394.011.77 meer. Blijkens bet overzicht van de opbrengst werd in Februari 1913 meer ontvangen dan in Februari 1912 uit de grondbelasting ongeveer 2000, de perso- neele belasting ongeveer 25.000, de bedrijfsbelasting 52.000, de vermogensbelasting 26.000, de invoer rechten J 136.000, den suikeraccijns 177.000, den zoutaccijns J 22.000, dien op bier en azijn 11.000, en dien op het geslacht 17.000, de zegelrechten 42.000, de registratierechten 23.000, de domeinen 8000, de posterijen 50.000, de rijkstelegraaf 24.000, en de loodsgelden 22.000. Minder brachten op de wijnaccijns 2000, die op het gedistilleerd 140.000, de belasting op gouden en zilveren werken 5000, de hypotheekrechten 1000 en de successierechten 96.000, terwijl de Staatsloterij en de jacht- en visehacten ongeveer gelij ke gedragen opleverden. De opbrengst van de eerste twee maanden van dit jaar was 25.729.099.51%, terwijl verleden jaar was ontvangen J 24.280.595.13. Reeds nu zijn we dus al 1.448.504.38% op het vorige jaar vooruit. STAATSCOMMISSIE VOOR DE INDISCHE DEFENSIE. Het rapport der Staatscommissie voor de Indische Defensie zal eerstdaags worden vastgesteld. Het onlangs door ons medegedeelde bericht, dat de Staatscommissie bij haar voorstellen volkomen een stemmigheid heeft bereikt, is niet geheel juist. Ver moedelijk zal een der leden zijn afwijkende gevoelens in een afzonderlijke nota toelichten. gen tot ontwikkeling staan tegenwoordig bij ons Voor iedereen open. Verscheiden vooruitstrevende fa- brieks-eigenaren, verscheiden maatschappijen ver strekken hun arbeiders die tooneelvoorstellingen gra tis. Hoe wordt er bij ons gestreefd naar frissehe, aar dige woningen. Hoeveel wordt er niet gedaan in 't belang van gezondheid en ontspanning, van rust- en herstellingsoorden! Ons Duitschland is een mooi, heerlijk land, waarin fatsoenlijke menschen gelukkig en vrij kunnen leven. Ik begrijp dus werkelijk niet waarom jullie hierheen zijn getrokken. Je ziet er toeh verstandig uit. Als 't jullie thuis te klein, te be nauwd werd, waarom zijn jullie dan niet naar de Duitsche koloniën verhuisd, daar is nog plaats ge noeg voor flinke menschen! In ieder geval leef je daar veel vrijer dan in 't land der vrijheid en gelijkheid! Ieder die 't kon moest naar Duitschland terugkeeren of tenminste zijn Duitscherschap hier te lande hoog houden. Je hebt alle reden er trotsch op te zijn. Nu jullie echter eenmaal hier zijn en Amerikaansehe bur ger, bukt dan tenminste niet voor die Amerikaansehe huichelaars, die je dwaze wetten willen opdwingen, 't Zou al heel belachelijk zijn als jullie Duitschers, die thuis altijd zoo'n grooten mond opzet, je bier als lammeren in alles schikte, waar men je persoonlijke vrijheid wil aantasten. Wie dus durf heeft en Duit- seher is, die stemme tegen dc nieuwe gewelddaad van het Amerikaansehe volk, tegen de prohibition-law! Ademloos sprong Loe van baar stoel. Er ontstond een waar tumult. De luidt bijvalsbetui gingen van de Duitschers, wie de rede ter harte was gegaan, overstemde alle afkeurende opmerkingen. San Antonio was eou bierbrouworsstad, een Zuidelijk Mil waukee en dus een sterk bolwerk tegen de afschaf fersbeweging. De dikke reiziger, die zich ongemerkt tusschen' do luisterenden gevoegd had, stoof op Loe af en schudde haar zonder ophouden de hand. „Dat was prachtig, werkelijk uitstekend, miss von Wersien!" verzekerde hij telkens weer. „Ik wist niet dat u zoo goed kon spreken," zei mrs. Mc. Dowell heel verbaasd. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1