DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 65. Honderd en vijftiende Jaargang. DINSDAG 18 MAART. FEUILLETON. In het Land van den Dollar. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Zijdie zich met 1 April op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum ver schijnende couranten gratis. De Uitgever. Telefoonnummer 3. BINNENLAND.' AARSCHE ALKMAAR, 18 Maart. Er ia Zondag te Berlijn gesproken over een groote mogendheid, welke buitengewoon vredelievend ge zind is. Zij is voor haar verdediging zeer sterk ge wapend, maar zij wil toch graag ententes aan gaan. Die mogendheid was de pers en de man, die zich in dezen geest uitliet, was de voorzitter van den Duitsehen journalistenkring. De spreker wees er voorts op, dat men overal moest leeren, de pers niet te vreezen, haar niet te bedreigen, haar niet te vlei en, maar haar te vertrouwen en te begrijpen. Ver schillende andere sprekers voerden nog het woord en het is niet oninteressant even aan te stippen, wat zij betoogden. Er was een oud-directeur van een kabi net, die uiteenzette, dat de regeering meer ach ting voor de pers moest toonen. De regeering zoo zeide hij dient de couranten veel meer vrijheid te geven en haar veel beter in te lichten. Een beroep op „het algemeen belang" gaat tegenwoordig voor de rechtbank zelden op en inzake de Marokko-politiek en de Straatsburger alarmzaak is wel gebleken, dat de pers slecht ingelicht wordt. Daarin moest verbete ring komen, zeide deze vroegere ministerieele ambte naar, uit wiens mond deze verklaring- nog al merk waardig is. Over de pers en het parlement sprak de oud-afge vaardigde Friedrich Naumann. Pers en volksverte genwoordiging, zoo zeide hij, kunnen elkaar niet mis sen. Het parlement kan echter niet als de pers nieu we denkbeelden geven. Het volk verlangt wel naar een levendig, geestdriftig parlement, maar dat is niet meer mogelijk. De pers daarentegen heeft het eerste en het laatste woord. Maar beiden werken ze voor het zelfde volk. Er werd verder nog gesproken over de pers en de rechtspraak en daarbij werd herinnerd aan het woord van Frederik den Grooten: „Couranten moe ten niet gehinderd worden" over de pers en het economische leven, over de pers en de kunst, waarbij een aardige aanhaling werd gebruikt n. 1. van Fontane: „Do kunstcriticus draagt zijn progfam in de borst, niet in den borstzak." Nog in een ander deel der wereld en ook in een ander werelddeel heeft een persbijeenkomst plaats gehad. De nieuwe president der Vereenigde St., de heer Woodrow W ilson, heeft de berichtgevers der bla den bij zich ontvangen, die hij „de aangewezen verte genwoordigers van 90 millioen menschen" noemde. De president zeide te hopen, dat onder de aanwezigen weinigen zouden zijn met al te groote fantasie een toespeling op de omtrent hem in omloop gebrachte j dwaze verhalen en verder, dat het hem aangenaam zdu zijn als iedereen onthield, dat er geen deuren in zijn werkkamer zijn en dat hij ten allen tijde bereid is iedereen te ontvangen! Tot één der aanwezigen zeide hij„Ik acht ver trouwen tusschen den president en den journalist een groot voordeel voor het land, dat door beide verte genwoordigd wordt," terwijl hij een ander berichtge ver toevoegde: „Laat ons samenwerken ten bate van het vaderland." Dergelijke uitspraken klinken wel eenigszins an ders dan die, welke werden gebezigd, toen men journa listen monschen noemde, die in hun eigenlijk beroep waren verongelukt, die te dom waren om onderwijzer of commies bij de posterijen te worden! Gemengd nieuws. HET NEDERLANDSCHE' ROODE KRUIS EX DE BALKANOORLOG. De Arnhemsche Courant deelt het volgende mede: Dr. Sickemeijer was in dé hoogste mate ontstemd over het onverwachte telegram van het Roode Kruis, waarbij hem werd gelast onverwijld terug te keeren. Wel was de grootste drukte voorbij, maar men wist, dat de verpleger Brom levensgevaarlijk ziek was en zonder eenige opgave van redenen werd den anderen bevolen terug te komen. Dr. Sickemeijer heeft het volgende teruggetelegra- feerd: Onverwijld vertrek zou voor onze gewonden be treurenswaardige gevolgen hebben. Ik en allen met mij blijven bij onze zieken, totdat alle gevaar geweken is. Aandringen op dit punt is nutteloos. Intusschen is thans bericht ontvangen, dat de am bulance de terugreis naar het vaderland heeft aan vaard. De correspondent van de X. R. Crt. te Kon stantinopel schrijft d.d. 13 dezer: Onze ambulance denkt tot het einde van den oor log, op zijn minst echter nog een maand hier te blij ven. Daar de Duitsche ambulances heden en de vol gende week vertrekken, zal zij niet alleen, zooals nog algemeen erkend wordt, de best ingerichte, ja, eigen lijk de eenige geheel op oorlogsvoet uitgeruste ge weest zijn, maar tevens het record van volhardendheid geslagen hebben. Zij zal het langst van allen hier werkzaam gebleven zijn. Komt het werkelijk nog tot de laatste wanhopige worsteling voor Tsjataldsja, welke de Jongturksche heethoofden nog volstrekt willen doorzetten om daar mede voor zich den schijn te redden, dat zij alles be proefd hebben om den krijgskans te doen keeren en een beteren vrede te bedingen, dan kan het hier blij ven van onze ambulance nog van groot nut wezen voor de hulpverleening aan, en de leniging van de smarten en ellenden van de duizenden offers, welke die, eigenlijk roekelooze en noodelooze, maar ongetwij feld buitengemeen verwoede en bloedige kamp weer zal maken. 62) Roman van LENE HAASE. „Uw rede staat morgen in alle bladen en zal prach tig reclame maken voor onze brouwerijen. "Wat u over de prohibiton-law gezegd heeft was heerlijk! Maar u had overigens niet zoo op Amerika moeten schimpen." Loe waaide zich koelte toe met een stralend ge zicht. Die afschafferswet liet haar eigenlijk vol maakt koud, maar ze had eindelijk weer eens gelegen heid gehad een lans voor Duitschland te breken, en d&t deed haar goed! Plotseling maakte de menigte ruim baan en een lange, magere man, die als een methodistenprediker gekleed was, trad voor de pyramide van flesschen en vaten. „Wie is dat?" vroeg Loe verwonderd. „Stellig een oude afschaffer, die op uw rede wil antwoorden. Nu opgepast, miss Von Wersien!" Lachend wreef de dikke mr. Bayer zich in de han den. De magere man kwam ernstig en met groote waar digheid een stap naar voren en wees met een beeni- gen v ijs\ inger, die uit den kapotten top van een ga ren handschoen stak op Loe. "X?.u are ,p°ndemnedzei hij met een grafstem, terwijl de wijsvinger haar dreigend naderde. ,,U permitteert me?" vroeg ze lachend en week wat achteruit. De wijsvinger richtte zich nu op rnrs. Mc. Dowell. „ïou are condemned too!" Toen op den dikken traveling man, die een gezicht trok alsof hij gekieteld werd. „And you are condemned!" Met een breed gebaar wees de magere prediker toen op ue geheele vergadering. „Gij allen die bier drinkt zijt verdoemd en aan Sa- o\ orgeloverdBier is helsch venijn, uitgevonden UIT SLUTTIN G. De behangersgezellen te Arnhem hebben in den loop der vorige week besloten ondanks de bedreiging met uitsluiting niet terug te komen op de opzegging van het arbeidscontract bij drie patroons, zoodat daar de staking gisteren is ingetreden. Overeenkomstig hun te kennen gegeven voornemen hebben de overige pa troons nu het arbeidscontract opgezegd, zoodat de door de booze machten om uw begeerte te prikkelen en uw zielen te bederven. Een luid gerinkel van kapot glas brak zijn betoog af. De flesschenpyramide begon te wankelen. Onder luid geraas tuimelden de bovenste hierflesschen naar beneden en het kostbare gerstennat spatte naar alle kanten. Iedereen keek verschrikt naar boven. Een paar farmers zetten bedenkelijk lange gezich ten. 't Werd den onwetenden natuurkinderen wel wat angstig te moede bij die wonderdadige teekenen. „For God's sake, what's the matter?!" („Wat ge beurt er in 's Hemels naam?") riep do dikke mr. Bayer ontsteld. De magere man zwaaide zijn armen als molenwie ken en vervolgde zijn toespraak. Een schaterend gelach deed hem plotseling ophou den. „Look, daddy, look, at the little opossum(„Kijk eens, paatje, kijk eens naar dat kleine buideldier!") riep een kleine jongen eensklaps in de grootste op winding. Aller oogen wendden zich weer naar de verongeluk te pyramide. En werkelijk, waar de afgevallen fles schen gestaan hadden, was het Snuitje van het buidel dier duidelijk zichtbaar. Klaarblijkelijk door den bouw der tentoonstelling in zijn rust gestoord, had hij een schuilplaats gezocht in de flesschen-étalage. Het uitbundige gelach liet den ouden man niet weer aan 't woord komen. De opossum, door al 't ru moer verschrikt, sprong van de piramide naar bene den, in zijn vaart nog een paar flesschen meenemende, en ontsnapte onder de uitstalling van een cacaofa briek. In een oogenblik was de menigte verstrooid. Ver geten waren prohibition en anti-prohibition, alles nam lachend en „yellend deel aan de opossumjacht. Ook de prediker werd door den stroom meegevoerd. Loe en rnrs. Mc. Dowell waren op de treden van het tentoonstellingspodium neergevallen en lachten tot hun de tranen over de wangen rolden, terwijl de dikke reiziger zich de zijden, vasthield. j uitsluiting a.s. Zaterdag een aanvang neemt. De actie omvat een 90-tal gezellen. EILERS. De kantonrechter te Medemblik veroordeelde giste ren naar het Hbld. meldt, II. J. Eilers van Oegstgeest wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde te Lambertschaag en te Andijk tot 4 geldboeten ad 100 subs. 4 maal 15 dagen hechtenis en tot 3 hechtenis straffen elk van-2 maanden. DE UITSLUITING IX DE SIGAREN- INDUSTRIE. In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van hot Verbond van Vereenigingen van Sigarenfa brikanten in Nederland is -naar aanleiding van het schrijven van de sigarenmakers-organisaties van 13 Maart j.l. besloten het volgende antwoord aan die organisaties te zenden: „Nu in uw schrijven van den 13en Maart 1.1. onom wonden teruggenomen zijn uit uwe brieven, waarin de werkstakingen te Rotterdam, Dordrecht en Go rinchem zijn aangekondigd de woorden: „en deelen u voorts mede, dat wij in overleg met onze afdeelingen te Rotterdam, Dordrecht en Gorin chem besloten met alle geoorloofde middelen te trach ten ons Gemeenschappelijk Program ingevoerd te krij gen," en dus de oorzaak der werkstakingen wordt terug gebracht tot de loonactie, zijn wij bereid in te gaan op het door u in de laatste zinsnede van uw boven aangehaald schrijven geopperd denkbeeld om u eene conferentie toe te staan. Wij wachten u daarvoor op Woensdag 19 Maart a.s. des morgens te 10% uur in het Hotel de l'Europe te Utrecht. ZAKKENROLLERS TE UTRECHT. Gisteren is te Utrecht de beroemde palmpaarden- markt gehouden, die ieder jaar met zakkenrollers ge paard gaat. De politic had uitgebreide maatregelen genomen om op zakkenrollers te letten; op de markt waren niet enkel Utrechtsche rechercheurs aanwezig, doch ook Haagsche, Rotterdamsche en Amsterdam- sche politie-beambten. Een zeer chic gekleed heer up to date stak gisternamiddng schrijft het U. D. zijn hand in de jaszak van een boer, natuurlijk met het doel den inhoud zich toe te eigenen. Gelukkig zagen eenige burgers deze handelwijze en riepen de hulp van een politieagent in. „Mijnheer" werd ingerekend, niettegenstaande zijn ontkenning. De arrestant gedroeg zich tijdens zijn overbrenging quite gentlemanlike en deed alsof zijn aanhouding een kolossale vergissing was. Op het hoofdbureau van politie groette hij zéér beleefd alle ambtenaren en beambten, en was in alle opzichten zóó hoffelijk, dat men niet anders kon denken, of de aangehoudene was iemand van zeer goeden huize. De politie hield hem echter in bewaring. Nog is er een ander geval van zakkenrollerij ge weest. Een buitenman deed aangifte, dat hem een portefeuille met 450 was ontstolen. De dader had ongemerkt de jas en het vest van den boer weten open te snijden en zoodoende de portefeuille weten te be machtigen. De dief bleef onbekend. UIT VEEN HUIZEN. De nutsbibliotheek alhier is den 16den Maart j.l. voor het publiek gesloten. Van de gelegenheid tot lezen is dit jaar een veel grooter gebruik gemaakt dan het vorige. Nu haalden 20 personen vrij geregeld „O, dat was eenigsteunde Loe. „Zóó heb ik nog niet gelachen, sinds ik in Amerika ben!" „Don 't talk to me! Don 't talk to me!" snikte rnrs. Mc. Dowell. Het duurde geruimen tijd eer ze weer tot kalmte waren gekomen. Toen moesten ze echter aan hun plicht denken, want de drom van bezoekers schoof steeds voorbij, en even later verdeelden ze weer ijverig hun brochures. Mr. Bayer was weggeloopen om werklui op te scharrelen, die de beschadigde pyramide konden her stellen. Loe voelde zich doodmoe toen de dag om was, want het werk bleek inspannender dan ze gedacht had. Het bleek geen kleinigheid, die honderden brochures rond te deelen, en vreeselijk afmattend, altijd weer op de zelfde vragen dezelfde antwoorden te geven. En dat moest nu nog negentien dagen zoo doorgaan! Werke lijk, geschonken werd iemand niets in Amerika. Voor eiken dollar moest men een behoorlijke portie arbeid leveren. Mrs. Mc. Dowell was ook erg zwijgzaam geworden en zag er echt afgemat uit. Ze ademden beiden op toen het zes uur sloeg en ze hun boeltje bij elkaar konden zoeken om huiswaarts te keeren. Met de electrische tram waren ze gauw weer in do stad. Op het Alamo-plein nam Loc afscheid van rnrs. Mc. Dowell en begaf zich op weg naar South Alamo- street om mr. Bell te gaan spreken. Voor do deur van het detective-bureau kwam ze hem juist tegen. „Hallo, little Saurkraut!" riep hij haar goodge- luimd toe. „Glad to see you Krachtig schudde hij haar hand. „Hoe maakt u het? Heeft u een oogenblikje tijd voor me?" vroeg Loe. „Sure, lots of it Maar weet u wat, gaat u met mij soupeeren. II heeft toch zeker nog niet gegeten?" „Neen, dat heb ik ook nog niet, en uit principe zeg ik nooi't „neen", als iemand mij voor iets goeds invi teert," „Móói zoo! Dan maar gauw aaar^ het Hotel-Gun den geheelen winter boeken. Er werden in 't geheel 407 boekwerken uitgereikt. UIT HEER-HUGOWAARD Onze Burgemeester, die dit jaar als lid van den raad moet aftreden, wenscht niet weer een candida- tuur te aanvaarden. UIT OUDORP. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot dijkgraaf van Geestmerambacht de heer G. Bos Wzn., alhier. UIT BERGEN. Gistermorgen vergaderde de Raad dezer gemeente in voltallige zitting. De notulen der twee vorige vergaderingen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat de Kennemer Electri- citeits Maatschappij zich niet kon vereenigen met de door den Raad aangebrachte wijzigingen in het con tract. De Maatschappij had aan de Waterleidingmaat schappij een offerte gedaan voor stroomlevering, komt dit tot stand, dan krijgt Bergen van de Waterleidings maatschappij de helft van de rente vergoed voor de hoogspanningskabel, zijnde 400. Do Kennemer Electriciteits Maatschappij kan zich hiermede vereenigen. De heer Maschmeijer wees er op dat èn de gemeente èn de Waterleidingmaatschappij hierbij gebaat zijn, daar de maatschappij nu ook profiteert van den kabel .der gemeente en anders stellig meer kosten zou krij gen. Spreker hield zich overtuigd dat de waterlei dingmaatschappij geen bezwaar zal maken, aangezien de waterleiding, wanneer Bergen niet aansloot om electrische kracht te krijgen, op veel hooger kosten zou komen. Nog deelde de voorzitter mede dat de hoogspan ningskabel tot de Koedijker vlotbrug door de K. E. AI. gelegd zal worden. Besloten werd in het. contract vast te leggen dat de waterleiding bij aansluiting de gemeente 400 per jaar zal moeten betalen voor kabelkosten en dan ver der den stroom van de K. E. M. kan betrekken. De K. E. M. kon zich met de bepaling in het con tract dat de gemeente, indien de kolenprijzen beneden een bepaalden prijs kwamen, eenige reductie zou krij gen, niet vereenigen, doch had te kennen gegeven, dat hare bepaling, dat wanneer de kolenprijzen hooger zou den worden dan 110, er meer berekend mocht wor den. De voorzitter deelde mede, dat in Leiden een derge lijke bepaling bestaat met een norm van 90 voor dc kolenprijzen, en wees er op dat men zich over deze be paling niet ongerust behoefde te maken. De heer Maschmeijer deelde een en ander mede over hot verschil in kolenprijzen en toonde aan dat een norm van J 100 een voldoende waarborg gaf. Hierna werd het contract in den geest van dc K. E. At. vastgesteld, nadat de heer Baltus ook hierop had aangedrongen en dit om er een eind aan te ma ken. Do voorzitter merkte hierna op, dat de heer Nagt- glas ersteeg de wensc.helijkheid had uitgesproken om de pensionhouders in den zomer wat meer voorden stroom to laten betalen, spreker gevoelde hiervoor wel wat, aangezien de pensions door hun hoog ge bruik in den zomer het maximum gebruik der ge meente verhoogen, de groote vraag is echter wie pen sionhouder is en wie niet. Dc heer Xagtglas Versteeg had hierop de volgende berekening aangegeven. Neemt men voor Bergen do pensionmaanden op Juni, Juli en Augustus, dan neemt men voor de pensionhouders het gebruik over „Gee, fijn hoor!" Loe's gezicht straalde van genoe gen. Dat was dat voorname hotel, waar ze den eer sten avond met dr. Stower gesoupeerd had. Mr. Bell grijnsde vergenoegd en spuwde een modi eus gekleeden Mexicaan vlak voor zijn voeten, zoodat de dandy verschrikt op zij sprong. „Well, little Saurkraut, wat heb jc op 't hart?" „Ik wou uw raad als detective eens inwinnen." „Go ahead!" „Maar t advies kost toch niets, is 't wel vroeg ze voorzichtigheidshalve. Hij lachte luidkeels. „Kg! Geen cent voor u! Now look, how smart she is, the kid!" „Nu dan het betreft dr. Stower uit New Braun- fels. Loc begon het heele relaas van haar ervaringen bij dien heer opgedaan, van de Candelilla Company en van zijn optreden den vorigen dag in het San Anto- nio-IIotcl te vertellen. Mr. Bell luisterde opmerkzaam. Nu en dan gleed er een breede glimlach over zijn rood gezicht. Inmiddels waren ze voor het Hotel-Gunter aange komen. an die zaken weet ik meer dan u denkt", zei hij met 'n veelbeteekencnd lachje, ,,'k Zal, er u dadelijk, ónder een cocktail, van vertellen." Ze namen aan een klein tafeltje in de eetzaal plaats, waar een Mexicaansch orkest speelde, mr. Bell bestelde een goed souper. In stilte overwoog Loe waar hij, in deze mooie zaal, wel heen zou spuwen. Air, Bell nam echter zeer ongegeneerd zijn pruimp je uit den mond, wikkelde het in een stuk van een brief en stopte het toen in zijn zak. De deftige eet zaal van 't Hotel-Gunt,er scheen hem dan toch „ta- >oo" te zijn. Loe haalde werkelijk verlicht adem. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1