DE JONG'S RECLAME CACAO s têa p:s;n;i e u w s. Kilo 1.20 BUITENLAND. De Balkan-Oorlogé blijft steeds de puikste cacao voor den prijs. da andere negen maanden, deelt dit door 9, Waardoor men het gemiddelde gebruik per maand krijgt. Nu neemt men het gebruik over de drie zomermaanden, doelt dit door drie, waardoor men het gemiddeld aan tal kilowattuur per zomermaand krijgt. Is dit nu hooger dan het gemiddeld gebruik over het jaar, dan heeft men daardoor het meerder gebruik gevonden en daarvoor laat men de pensionhouders 35 a 40 et. per Kilowattuur betalen, die hiertegen geen bezwaar kunnen maken, daar zij dan desnoods hun pension gasten een bedrag voor het licht op de rekening kun nen zetten. Nu is, vervolgde de voorzitter, zooiets nog wel na der met den adviseur te regelen, maar men moet wel iets in dien geest doen, daar anders de gemeente niet uit komt. De heer Baltus was er voor dit aan den adviseur over te laten; spr. zeide op dit terrein leek te zijn en wilc[e wel verklaren niets van deze kwestie te snappen. De heer Maschmeijer was het hiermede niet eens en merkte op, dat niet uit het oog verloren mag wor den de vraag, of de gemeente door een lager tarief niet wat meer zal gaan verdienen. Bij het vervoer beeft men bij een laag tarief steeds een hooger ont vangst kunnen eonstateeren dan bij een hooger ta rief. Spreker vreesde dat men door een dergelijke bepa ling het aantal aansluitingen niet zal bevorderen, wat schadelijk is voor de gemeente. Spreker stelde zich niet voor dat het gebruik in de zomermaanden in Bergen zooveel grooter zijn zal dan in den winter. De heer Veenhuysen was dit met de heer Maseh meijer eens, z. i. gaan de pensiongasten vroeg naar bed. Wel zullen zij eenigen tijd hun licht branden, maar dan toch zeer kort. De voorzitter hield zich overtuigd, dat het gebruik in den zomer grooter zijn zal en wees er op dat de K. E. M. deze meening deelt alsook de adviseur, die op dit gebied wel eenige ervaringen heeft. Ten opzichte van het tarief wees spreker er op, dat de gemeente gebonden is aan den prijs, dien zij aan de K. E. M. moet betalen, de gemeente heeft er dus ook voor te zorgen, dat zij uit komt. Besloten werd dit nader te regelen met den advi seur, die door een val van zijn paard niet aanwezig kon zijn. Mede werd besloten ook de K. E. M. een offerte voor het maken van het hoogspanningsnet te laten doen. (Wordt vervolgd.) BESCHIKBAARSTELLING VAN ELECTRO- MOTOREN. B. en W. van Bussum zijn gemachtigd om aan hen, die van het electrieiteitsbedrijf stroom wenschen te betrekken, eleetromotoren van tot 5 P;K. in huur koop te geven voor een zoodanig bedrag, dat in vijf jaar de dan in totaal betaalde huur 1.30 maal den koopprijs zal bedragen plus 12 voor administratie, als wanneer de motor in eigendom aan den huurder overgaat. Komt tusschentijds een motor vrij, dan kan die opnieuw gegeven worden onder zoodanige voorwaarden, dat die beginselen tot hun recht komen. Deze voorwaarden zijn dezelfde als die in Arnhem gelden. Voorloopig is 2000 beschikbaar gesteld voor aankoop van motoren. KORTE BERICHTEN. De rivierpolitie te Rotterdam heeft op een stoomschip in de Maashaven een matroos uit Nijme gen aangehouden. De officier van justitie had zijn aanhouding verzocht. Ilij wordt verdacht van op lichting en valschheid in geschrifte. Ook de officier van justitie te Dordrecht spoort hem op als verdacht van diefstal met braak in die gemeente gepleegd. Het departement Noord-Holland van de vereeni- ging van leeraren bij het Middelbaar Onderwijs zai Woensdag, te Amsterdam, een vergadering houden, in welke zullen vertoond worden: projecties van lan taarn- en filmbeelden, als hulpmiddel bij het middel baar onderwijs, op het gebied van natuurwetenschap pen, aardrijkskunde, geschiedenis en litteratuur, een en ander door deskundigen toe te lichten. Aan het station Heerenveen geraakte gister middag door de kachel het postrijtuig in brand. Het werd afgehaakt, onder de kraan gezet en aldus werd het vuur gebluscht. Een pokkenlijder te Oldenzaal is in de barak overleden. De heer R, Th. baron van Pallandt van Eerde, lid der Eerste Kamer, is gisternacht overleden. De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde een landbouwer te Noordwijk wegens melkvervalsehing tot een maand gevangenisstraf. Een inzender in het Hbld. kreeg, toen hij met twee hoedenspelden van een „dame" in aanraking was geweest, te hooren „Och kaffer, je hebt toch oogen om uit te kijken." Ook deze verwonde wenscht een gemeentelijke verordening. Hij vraagt in begrij pelijke ontstemming: „Staat hier in Amsterdam een verstandige raad aan het hoofd der gemeente of.... Jan Klaassen?" Een 18-jarige dienstbode te Heerenveen, die bij het aanmaken van een kachel in brand was geraakt, is na veel lijden bezweken. Gistermorgen om half vijf is, naar de N. R. Crt. meldt, een schipper uit 's-Gravezande, die met zijn schip in de binnenhaven te Maassluis lag, door een misstap in het water gevallen en verdronken. Uit een lantaarnpaal aan den Waalhavenweg te Rotterdam is, schrijft de N. R. Crt,, een automatische klok gestolen, die aan de gemeente toebehoort, B. en W. van Heemstede stellen den gemeente raad voor, om aan te koopen de geheele bezitting van wijlen jhr. J. B. van Merlen, groot 86 II.A., voor 318.000 en dit landgoed in te richten als wandel bosch. Aan het bosch zal den ouden naam van Groenendaal worden hergeven. Aan militairen, die verlangen in de gelegenheid te worden gesteld tot het bijwonen eener gemeen schappelijke Bijbellezing of huiselijke godsdienstoefe ning van anderen aard, zal voortaan die gelegenheid éénmaal per dag en ten hoogste gedurende 15 minuten worden gegeven, terwijl daarvoor een lokaal ter be schikking zal moeten worden gesteld. Gisteravond zijn kapitein van der Wiele en de bemanning der sleepboot, die de schipbreukelingen van het vergane schip te IJmuiden redden, spontaan gehuldigd. De geredde Britsch-Indiërs van het stoom schip ,J5astwell" zijn gisteravond per stoomschip „Batavier III" vanuit Rotterdam naar Londen ver trokken. Een conducteur van een tram te Rotterdam vond op het voorbalcon van den bijwagen een kinder lijkje, dat op het naastbijzijnde politiebureau werd ge deponeerd. Een 17-jarige jongen, die sedert Maandag van de vorige week uit zijn woonplaats Eindhoven ver dwenen was, is, naar de N. R. Crt, meldt, als vermoe delijke dader van de inbraak bij don gemeentesecre taris van Eindhoven te Amsterdam gearresteerd. Hij is naar Eindhoven overgebracht. Eenige jongelieden te Gouda, leden van verschil lende voetbalvereenigingen, hebben elkaar Zondag avond met steenen en afgewaaid hout gegooid. Een hunner werd zoodanig met een steen getroffen, dat zijn overbrenging naar het ooglijdersgesticht te Utrecht noodzakelijk bleek. De politie maakte proces verbaal op. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. BEDREIGING VAN DEN BURGEMEESTER VAN SCHAGEN. E. K., J. E. en H. D., grondwerkers te Schagen. hadden zich heden voor de arrondissements-rechtbank te verantwoorden ter zake, dat zij in den nacht van 22 op 23 December opzettelijk geweigerd hebben op dgn openbaren weg te voldoen aan de bevelen van den burgemeester van Schagen, die als liulp-officier van Justitie luide te kennen gegeven had, dat hij tot de politie behoorde. Alle drie hebben den burgemeester bedreigd, de eerste door met woeste gebaren op hem in te dringen, de tweede o.a. door te dreigen: „Ik zal jou met het mes steken" en de laatste door tegen den burgemeester, die met den revolver dreigde, te zeg gen Brand maar op 1 Als eerste getuige werd gehoord jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Schagen, die o.m. verklaar de dat er op den avond van 22 December, ongeveer elf uur, op den hoek van de Laan en de Gedempte Gracht ruzie was, waarbij zich eenige grondwerkers bevonden. Er ontstond een oploop, welke de burge meester, die zich terstond bekend maakte als politie, uiteen wilde jagen. Get. blies op de signaalfluit. Eén drong met dreigende houding tegen den burge meester op, zeggende: Politie, jij politie? Dit was een kort gedrongen persoon van een gestalte als die van den tweeden bekt. De burgemeester kon door het op dringen niet bij de vechtenden komen, hij deed een stap achteruit, waarop nog twee anderen tegen hem opdrongen. Eén hunner, get. kon niet zeggen wie, haalde uit den recliterbroekzak een blinkend voor werp. Get, moest retireeren voor de drie aanvallers, die met een kwade bedoeling met de yuisten gebald tegen hem opdrongen. De burgemeester riep„Halt, sta of ik schiet," loste eerst een schot in de lucht en toen oij iemand die met het gezicht naar hem gekeerd op hem toedrong. Er waren op dat moment twee mannen. De le bekl. viel voorover (hij had een schot achter het oor gekregen) stond op en ging weer op get, af. Wie met K. op hem afging, wist get. niet, Later schoot hij nog eens, de tweede bek! dit bleek later had een schot in de borst gekregen, waarop de ruzie tot staan kwam. A. Jonkman, koopman te Schagen, kon niet verkla ren, dat het loopen van bekl. in de richting van den burgemeester in een dreigende houding was. Wel had get. gehoord, dat de burgemeester riep van de politie te zijn. De tweede bekl. riep toen: Wat, politie! Hij zag K. nadat een schot gelost was, opstaan. A. Bakker, winkelier te Schagen, verklaarde dat de tweede bekl. nadat de burgemeester zich als politie bekend had gemaakt, tegen dezen opdrong. Hij liep op den burgemeester toe, toen deze achteruit ging. Get. kreeg den indruk dat de burgemeester in het nauw werd gebracht. Get. hoorde dat de tweede bekl. zei: „Ik zal je aan het mes steken," doch heeft geen mes gezien. Get. bood den burgemeester aan politie te halen, hij zag nog dat deze een schot in de lucht loste. W. Wit, koopman te Schagen, zag toen de burge meester zich met de ruzie, waarbij ook de drie bekl. waren, bemoeide, dat de 3e bekl. op den burgemeester af ging en zeiBrand maar los I De burgemeester ging achteruit, waarop alle drie bekl. op den burge meester toedrongen. Hun houding was dreigend, zei get., maar kon niet zeggen, waarin dit dreigen be stond. Get. heeft geen blinkend voorwerp gezien. Hij hoorde de schoten en zag twee personen vallen. J. Baars, schilder te Schagen, zag dat de burge meester bij de ruzie kwam en hoorde dat deze met luider stem zei van de politie te zijn. Eén riep „Wat, politie?" De derde bekl. drong op den burgemeester toe. Na het schot in de lucht weet bekl. niet meer wat er gebeurde. Het O. M. wees er op, hoe moeilijk het is, in deze zaak, die vervolgd moest en zou worden, in alles het bewijs te leveren. Het is echter boven alle bedenking dat bekl. zich ernstig verzet hebben tegen de openbare macht. Z. E. A. ging de getuigenverklaringen na en requireerde ten slotte tegen elk der bekl. 3 maan den gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op heden over 14 dagen. DIEFSTAL. J. L., arbeider te Egmond-binnen, wordt ten laste gelegd, dat hij aldaar den 6en Februari zich weder rechtelijk heeft toegeëigend een klem, waarin zich een nog levend konijn bevond. De klem behoorde toe aan den heer Lucassen. Bekl., die niet verschenen was, heeft het konijn gedood en meegenomen. Get. II. Vunderink, onbezoldigd rijksveldwachter te Egmond-binnen, bevestigde het door hem opgemaakte proqes-verbaal. Het O. M. eisohte ter zake diefstal veroordeeling tot 35 boete subs. 12 dagen hechtenis. t democratische propaganda, terwijl de naam van de voroeuigiug is „De Stem des Volks". Als directeur van genoemde zaugvereeniging treedt op de heer G. Anderson. Het dag. bestuur bestaat uit de heeren J. Jorritsma, voorzitter, G. Veen, secreta ris, en A. F. Zeegers. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Uitspraken van heden. J. van W., koopman te Schagen, mishandeling, 1 maand gev. str. K. de II., visscher te Scharwoude, overtreding vis- Scherijwet, bevestiging van het vonnis. O. de G., veehouder te Twisk, beleediging, 25 boete subs. 10 d. h. J. L., polderwerker te Halsteren, vernieling, 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. L. de G., landbouwer te Castricum, mishandeling, 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. G. T., landbouwer te Lutjebroek, mishandeling en beleediging, 15 boete subs. 15 d. h. I'. D., eenvoudige beleediging, 15 boete subs. 15 d. h. J. V. en E. G. te Egmond aan Zee, diefstal, resp. 6 maanden tuchtschool en beschikking stellen der re geering zonder toepassing van eenige straf. J. St. en E. G. te Egmond aan Zee, diefstal, resp. 3 maanden tuchtschool en vrijgesproken. R. Z., Egmond aan Zee, diefstal, teruggave aan de ouders, zonder toepassing eener straf. EEN ZWERVER. Door de politie alhier is de zwervende 26-jarige W. K. inzake landlooperij en bedelarij aangehouden en overgebracht naar het huis van bewaring. DIEFSTAL. Heden is naar het Huis van Bewaring overgebracht H. E. S., die als correspondent werkzaam was op de cacaofabriek van den heer J. C. Baan. Reeds eenige keeren bleek, dat er geld op het kantoor werd ver mist. De verdenking viel op S., die, uit Amsterdam gekomen, een half jaar werkzaam was aan de fabriek. Eenige keeren werd S. verzocht te bekennen, waarop hij eenvoudig ontslagen zou worden. Hij ontkende echter, waarop hij gisteren werd aangehouden met het gevolg dat een ingesteld onderzoek leidde tot zijn overbrenging naar het Huis van Bewaring. PROCES-VERBAAL. Tegen den 19-jarigen C. H., alhier, is proces-verbaal opgemaakt wegens huisvredebreuk en vernieling. „DE STEM DES VOLKS". Alhier is opgericht met aanvankelijk 35 leden, een Gemengde Zaugvereeniging, welke zich ten doel stelt: beoefening van den koorzang in dienst der moderne arbeidersbeweging en ter ondersteuning der sociaal- Do groote mogendheden houden zich bezig met een ontwerp gegrond op een nieuw beginsel voor de vre desonderhandelingen. De mededeeling dier voorstel len aan de bondgenooten en Turkije zal ten spoedigste plaats hebben. Men hoopt dat dit ontwerp, waarvan de hoofdlijnen reeds zijn vastgesteld, van dien aard zal zijn, dat er op de verschilpunten toenadering zal ontstaan tus- schen de oorlogvoerenden. De mogendheden zullen o. m. verklaren, dat zij het denkbeeld van betaling eener oorlogsschatting niet kunnen steunen, maar dat zij bereid zijn toe te laten, dat vertegenwoordigers der verbonden Balkanstaten en Turkije de zittingen van de finaneieele commissie te Parijs, die o. a. zal beraadslagen over het aandeel, dat deze zullen betalen in de Turksche openbare schuld, zullen bijwonen. Volgens een bericht aan de „New-York Herald" wordt ieder oogenblik te Konstantinopel een nieuwe omwenteling verwacht. De buitenlandsche oorlogs schepen hebben bevel gekregen bij 't begin eener revo lutionaire beweging Stamboel te bombardeeren. De Turken hebben de Bulgaren, die Akalan aan de Tsjataldsja-linie bezet hadden, volgens een telegram uit Konstantinopel, daaruit vwdreven en verder den vijand, na hem gröóte verliezen te hebben toegebracht, uit Kalfakeui verjaagd. Heel verschillend zijn de berichten over Adrianopel. De commandant heeft geseind, dat de toestand van de stad onveranderd is en dat de algemeene situatie re den tot tevredenheid geeft. Do Bulgaarsche regeering moet echter vertrouwe lijke berichten ontvangen hebben, dat Adrianopel ui terlijk binnen twee, drie dagen kapituleeren zal. Het plan van een algemeenen stormaanval op de vesting is opgegeven om nopdplooze offers te vermijden. Essad pasja, de verdediger van het dpqr de Grieken genomen Janina, heeft gezegd, dat zijn soldaten in den laatsten tijd dagelijks slechts 100 gram voedsel kregen en dat op verschillende dagen in het geheel geen levensmiddelen uitgereikt werden. De soldaten waren zoo zwak, dat zij van uitputting neervielen- Ook de ammunitie was opgeraakt, zoodat per soldaat ten slotte nog slechts 100 patronen overbleven. De overgave was dus onvermijdelijk. Essad pasja liet in den nacht voor de capitulatie de nog eenigszins krachtige mannen afmarcheeren, op dat deze zich konden vereenigen met generaal Rizza pasja, die niet ver van Janina stond. Hij zelf wilde het lot van de achtergebleven soldaten deelen. Het aantal manschappen, die bij de capitulatie gevangen genomen werd, bedraagt 16.000 tot 17.000, de 5600 ge wonden en zieken inbegrepen. De Grieken, die een groote overmacht hadden, zijn voortreffelijk geappro viandeerd en rijkelijk van amunitie voorzien. BELGIë. Het Comité yopr Al&emeen Kiesrecht en Algemeene Werkstaking in België heeft besloten het Paaschcongres der socialisten voor te stellen, de alge meene werkstaking op 14 April af te kondigen, zulks in verband met de onverzoenlijkheid der regeering. Burgemeester Max van Brussel heeft gisteren in den gemeenteraad de socialisten aangeraden dit mid del niet ter hand te nemen, daar men hiermee alles zou bederven, wat men tot nu toe verkregen heeft. ENGELAND. Het bedrag op de oorlogsbegrooting voor de militaire luchtvaart uitgetrokken is 6.012.000. ITALIë. De „Osservatore Romano" publiceert een apostolischen brief, waarbij ter herinnering aan den vrede door Keizer Constantijn aan de kerk geschon ken een jubileum voor de geheele wereld wordt inge steld. Na aan de groote en gelukkige gebeurtenissen, waardoor 16 eeuwen geleden de vrede eindelijk aan de kerk geschonken werd, herinnerd te hebben, noo- digt de Paus voor alles de Katholieken tot godsdiens tige werken uit. Gemengde mededeellngen. EEN VIJFVOUDIG ECHTGENOOT. Een inwoner van Nieuw-York was zoo op het huwe lijk gesteld, dat hij vijf keer huwde, zonder zich van een zijner vrouwen te laten scheiden. Twee dezer vrouwen waren overleden en de drie overigen kwamen tot de ontdekking dat ze eigenlijk tot een soort harem behoorden. Hierover waren ze zoo Verbitterd dat ze hun gemeenschappelijken vijand wegens bigamie ^aarv klaagden. De rechter vroeg haar, welke straf hij den man moest opleggen. No. 1 vroeg levenslange gevan genisstraf, no. 2 wilde hem in den kerker hebben, no. 3 fluisterde: „Ik houd nog altijd van hem, maar hij is een gevaarlijk man, hij moet in de gevangenis. Ook zijn drie kinderen riepen: „Ja, papa moet in de gevangenis!" Om de drie dames tevreden te stellen werd de mau veroordeeld tot driemaal 2 jaar gevangenisstraf. Een geluk is het voor hem, dat de twee andere dames overleden zijn vóór het proces. KORTE BERICHTEN. De Parijsche dagbladen melden een lichte verer gering der ongesteldheid van den Paus. De omge ving des Pausen koestert echter daaromtrent geen zorg. Te Chaem, bij Sutton in Surrey, hebben kies rechtvrouwen een pas gebouwd huis in brand gestoken. De schade bedraagt een 22,000. Deze daad is te zinneloozer, omdat noch de eigenaar, noch de huurder iets met het vrouwenkiesrecht van doen hebben. -Te Providence in den Amerikaanschen staat Rhode Island is bij een tienjarig meisje de zonder linge gave ontdekt, om door ondoorzichtige lichamen te zien. Bekende medici hebben proeven met haar genomen en beschrijven de gave als X-stra- len-gezicht. Zonder eenige moeite zag het meisje b.v. welk bankbiljet en welke munten in 'n gesloten beurs waren. Zij gaf de nummers, de jaartallen enz. op. Boven Engeland en het Kanaal hebben zware sneeuwstormen en onweders gewoed. De scheepvaart werd zeer belemmerd en een Engelsche torpedojager strandde. In het Theemsdal woeien vele boomen om. Ook gebouwen kregen groote schade. Een omwaaiende boom viel op een automobiel; de in zittenden werden slechts licht gekwetst. Te Washington is het opperhoofd der Si oux op 67-jarigen leeftijd overleden aan een longont steking, die hij had opgedaan tijdens de feesten bij de aanvaarding van het presidentschap door Woodrow Wilson. Zijn lijk zal naar ,,'t Verre Westen" worden overgebracht, om daar begraven te worden. In Noorwegen is een trein van Bergen naar Christiania reeds een week lang ingesneouwd. Skiloopers brengen den passagiers levensmiddelen. Een vrouw, die te Christiania in het huwelijk zou treden, moest door haar bruidegom met een rijtuig afgehaald Bij eeu geldschieter te Nieuw-York hebben die ven ingebroken eu sieraden én andere kostbare voorwerpen ter waarde van f 75.000.000 meegenomen. Door de groote drukte op de Parijsche onder- grondbaan was een bestuurder van een motorwa gen in z w ij m gevallen. De trein reed met groote snelheid voorbij verscheidene stations, zoodat er een paniek onder de passagiers ontstond. Een politie agent, die in de achterste wagen was,-wist den motor wagen te bereiken en het remtoestel in werking te brengen. Er zal een klacht ingediend worden bij do directie der maatschappij, omdat de noodremmen niet werkten. - Een kassier had zich 11a herhaalde waarschuwing' en zonder toestemming in het 1 e e u w e n v e rb 1 ij f in het dierenpark van Hagenbeek te Hamburg bege ven, waar hij den grootsten leeuw zweepslagen toe bracht. Het dier viel hem aan en wondde hem hevig. Met revolverschoten werden de dieren teruggedreven, terwijl de grootste leeuw gedood werd. erscheidene brieven, gericht aan hoofdredacteuren van bladen te Calcutta en gevuld met ontplofba re stoffen, zijn gisteren met vreeselijk geweld op het hoofdpostkantoor ontploft. Verscheidene beamb ten, die met sorteeren bezig waren, werden gewond, een hunner doodelijk. Naar aanleiding van de betooging tegen de 1 e- g e r w e t spreekt de nationalistische Gaulois van een paar honderd bezoekers, de Figaro van een paar duizend, de reehtsrepublikèinsche République Fran- Saise van 20.000, de radicale Lanterne zag 60.000, de socialistische Humanité 150.000 a 200.000 en de Ba- taille Syndicaliste heeft het over 200.000 personen.. De bekende Russische schrijver Maxime Gor- k i heeft geweigerd van de verleende amnestie ge bruik te maken en besloot in Italië te blijven. Bij Lissabon is een boot met 8 studenten omgeslagen; 5 van hen verdronken. De eigenaar van een herberg te Chantillac (Frankrijk) kreeg ruzie met een 19-jarigen bezoeker. De strijd werd zoo hevig, dat de jongen den man den duim afbeet. De duim was nergens te vinden, men vermoedt dat de driftige jongeling hem ingeslikt heeft, zonder het te bemerken. Een Engelsche tijdschrift heeft in twee jaar tijd meer dan 32000 ringen verspreid onder de lezers van het blad, met het doel deze aan de pooten van vreemde vogels to bevestigen. Zij dragen al le, behalve een volgnummer de inscriptie: Witherhy, High Holborn, London, Den 23sten December 19l2 ving een inwoner van Utrecht (Natal, Zuid-Afrika) op een dertig kilometer buiten de stad, een zwaluw, die zoo n ringetje droeg met het nummer B830. Het was nu heel makkelijk om den vogel te identificeeren. Den 6en Mei 1911 was hij geringd door den bewoner van het huis, op welks dak de zwaluw zijn nest bouw de. Dat was te Rosehill, in het midden van Engeland geweest. Een Engelsch fabrikant heeft een auto ge construeerd, welke zich vele mijlen door water van 4 a 5 voet diepte kan voortbewegen. Al de electrische geleidingen, magneten en batterijen worden be schermd door bijzondere inrichtingen. Als een auto van dit type door vijf voet water gaat, ziet men al leen de zitplaatsen en een stuk van het stuur boven water. Een liefhebber van statistieken heeft uitgerekend, dat alleen in Groot-Brittannië ongeveer 1600 millioen mijlen bedekt zijn met allerlei soort voertuigen, waarbij inbegrepen zijn de auto's. Gedu rende het laatste jaar werden 750 personen het slacht offer van het verkeer, dat is 1 persoon op 2133383 mijlen, 50000 auto's kwamen op 300 millioen mijlen en doodden 200 personen, dus 1 persoon op 1500.000 mijl. Toen een vrouw te Innsbrück haar kachel wilde aanmaken zag ze tot haar groote verwondering daarin een groot ei liggen. Het bleek van een gier te zijn, die een kip had vervolgd en daardoor in den schoor steen en ten slotte in de kachel terechtkwam. Het mannetje ontdekte de verblijfplaats van het wijfje en vloog met veel geschreeuw om het huis en den schoor steen, doch het wijfje was niet slim genoeg om weer naar buiten te vliegen. Hierdoor werd in het huis een van de gevaarlijkste roofvogels gevangen. De medeplichtige van Sternickel, Frans Schlieuwenz heeft eenigen tijd geleden aap zijp ouders een brief geschreven, waarin liij beloofde, zoo- dra hij uit de gevangenis kwam een jieter leven te lei den en zooveel mogelijk de schandq, die op de familie rust, uit te wisschen. Op de doodstraf had hij dus niet gerekend. Een Amerikaansche tooneelspeelster was plotseling overleden aan boord van de „Oceanic." Voordat iemand iets wist van het sterven van de jon gedame kwam een dame bij de redactie van een der Nicuw-Yorksche dagbladen inlichtingen omtrent den dood van het meisje vragen, omdat zij wist, dat een medepassagier, wiens naam zij kende, haar om het le ven zou brengen. De zaak is in handen van de politie gesteld. Ingezonden mededeelingen. DeEkvi H. Dt Jono, woRMimrf JAtarktberlckten. PURMEREND, 18 Mrt. Aangevoerd 672 runderen, waaronder 165 vette 72 a 86 ct. perK.G. en 407 molke en geldekoeien f 150 a 320, prijshoudend mtg, 2 stieren f 0 a 0, 29 paarden f 0,62 vette kalve ren f 1.a 1.20 per pond, matig. 1214 nuchtere f 14, a 30.vlug, 919 sehapen f 24.— a 38.prijsh. mtg., 318 vette varkens 58 a 57 ct. per kilo, vlug, 52 magere id. f 20 a 35.stug, 281 biggen f 10 a a 16stug, ganzen f 0— a 0.—, zwanen f 0.a 0,60 manden appelen f 2.50 a 2.75, 20 manden peren f 2.a 2.25. Kleine fabriekskaas f 87.—kleine boerenkaas f 36.—, middelbare f 34.—, commissie f vol vette f aangev. 64 stapels, 1250 kilo boter f 1.40 a 1.50, kipeieren f4.— a 4.50, eendeieren f 4.25 per 100. NOORD8CHARWOUDE 16 Mrt. Grove uien f 0,45 a 0,55 per 50 K.G..— Roode kool f 21,0 a 23.0 2e soort f 17.— a 20.0. kleinere f 4.— a 15.—, gele f 16 a 19.2e soort f 12.50 a 15.kleinere f4.a 12. Deenscbe witte f 4.— a 4.25, 2e soort f 8.26 a 3.75, kleinere f 1.30 a 8.per 100. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Mrt. Heden werd besteed voor326 baal uien f 0,39 a 0,41, 105 baal wortelen f 0,39 a 0,41,12300 rcode kool f 2.a 10.10, 9800 gele f 2,a 9.11700 witte f 1,a 4.60, zak roode kool f 0,a 0,—, 507 K.G. nero's p. 50 K.G. f 1 40 a 4,70. Burgerlijke Stand. Geboren: 17 Maart. Anthonius Oornel is, z. v. Huibert Binning en Johanna Boer.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2