DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i m feuilleton. No. 66 Houderd en vQftiende Jaargang. WOENSDAG 19 MAART. Itt het Land van den Dollar. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Engelsche Brieven. Telefoonnummer 3. Dit nummer bestaat uit 3 biatten. BINNENLAND. ALÜMAARSCHE COURANT. Londen, 17 Maart 1913, Londen heeft zich in de laatste dagen veel met wu ter bezig gehouden en dit wel op verschillende manie ren: voor in- en uitwendig gebruik, zonder daarbij de hulp van grog of parapluie in te roepen. In de eerste plaats is de groote roeiwedstrijd op de Theems weer geroeid door studenten uit Oxford en Cambridge. Dat Oxford zou winnen werd algemeen voorzien, want van de ploeg uit Cambridge vielen er een week te voren twee af en zij die deze vervingen, hadden natuurlijk geen tijd zich voldoende te oefenen, loch hielden die twee het mooi vol, tot bijna op het laatst, toen Oxford met driekwart bootlengte won. Dit bewijst dat ook de ploeg uit Oxford niet buitenge woon sterk was, doch het maakte natuurlijk het slot zeer spannend. t Was buitengewoon vol langs de rivier, hoewel de wedstrijd op een ongewoon uur (half 5) en een onge- wonen dag (Donderdag) geroeid werd. Nu is Don derdag evenwel een dier dagen waarop de meeste win keliers in de voorsteden niet in Londen zelf hun personeel den door de wet voorgeschreven hal ven vrij en dag geven en sluiten. Ieder had dus ruimschoots tijd zich te verkleeden, te lunchen en naar Hammer smith te trekken, de Londensche gemeente die zoo wat halfweg tusschen begin en eindpunt ligt en waai de meeste kijkers altijd heengaan. Het was prachtig weer geworden, hoewel 's mor gens zoo'n dikke, bruingele mist over Londen trok, dat men haast niets kon zien. Gelukkig kreeg even wel de zuidwester, die den mist had aangevoerd, wat meer kracht en in den namiddag hadden we het heer lijkste lenteweer dat men wenschen kon. Er liep een gerucht door Londen, dat de suffraget tes maatregelen hadden voorbereid om den roeiwed strijd op de eene of andere manier in de war te stu ren. Doch daarvan is niets gekomen; het publiek wordt trouwens hoe langer hoe hardhandiger en on- aangemamer tegen die dames en, als ze iets hadden durven doen, zou het ongetwijfeld niet bij 'n nat pak voor haar zijn gebleven. Hoe impopulair de suffraget tes hier zijn, blijkt overigens uit een allerkoddigst voorval dat ik bijwoonde. Ik wou juist op 'n omni- bus stappen, die stond te wachten, toen daar, met zeer veel haast en verontwaardiging, een dame uitvloog die om den conducteur riep. Zij beklaagde zich te genover dezen dat zij door een man, die ook in den omnibus zat, beleedigd was. Hij had haar uitgeschol den voor „suffragette" en ze eischte dat hij voor dien hoon uit den omnibus zou worden gezet. De man in kwestie bewoog zich evenwel niet, de danie bleef op haar stuk staan en ten slotte riep de conducteur, et- de politie bij. De agent herhaalde het verzoek; en met blijkbaren tegenzin kroop de suffragetten-sma- der er uit, terwijl de gesmade in triomf met de ande re passagiers wegreed. Natuurlijk had zich onmiddel lijk een reuzen menigte verzameld, want het geval speelde vlak bij de parlementsgebouwen, waar men altijd op suffragette-relletjes voorbereid is. Wat evenwel de zaak zoo belachelijk maakt, is het dat r d.e eene anti-suffragette den ander de omni us het uitzetten. Ze waren het er roerend en aandoenlijk over eens, dat een suffagette uit den boo ze is en liet gevolg van die eensgezindheid was de bo venbeschreven ruzie! Doch laat mij tot het water terugkeeren en wel tot water voor imvend.g gebruik, drinkwater, waarvan de Koning verleden Zaterdag met groote staatsie een reusachtig groot reservoir heeft geopend in het noord-oosten van Londen, bij Chingford. 't Is niet noodig' de plechtigheid te beschrijven en bezoekers van Londen, die eens 'n achtermiddag in Epping Fo rest doorbrengen, kunnen zich persoonlijk overtuigen van de enorme grootte van dit nieuwe reservoir, dat mede moet helpen om de Londenaars tegen waterge brek te behoeden. In de buurt van het reservoir zal zulk een bezoeker een obelisk zien staan. Deze heeft geen historische of hydrostatische, doch een geogra- phische, of wil men, astronomische beteekenis, want hij wijst het punt aan waar op die plaats de meridi aan van Greenwich loopt. Dat Londen om weer tot mij onderwerp terug te keeren ook.op andere wijze gebrek aan water kan krijgen, als door- ontstentenis van reservoirs der wa terleiding, blijkt uit de moeite die men tegenwoordig hééft bij het boren van putten. Het water uit de wa terleiding is natuurlijk nogal duur en fabrieken, groote kantoorgebouwen en andere gebouwen, waar- veel water gebruikt wordt, maken hun eigen putten. Vooral in de City gebeurt dit; want men betaalt voor zijn water naarmate van de huurwaarde van zijn pand en die huurwaarden zijn daar enorm. Nu heeft men hoe langer hoe meer moeite water te vinden. Een aantal jaren behoefde men niet lager dan ongeveer 13 a 14 M. beneden peil te boren, doch tegenwoordig vindt men eerst op een diepte van ruim 30 tot bijna 35 M. voldoenden aanvoer. Londen ligt in een zak en het spreekt dus vanzelf dat het water van de om liggende hooge heuvelen zich onder de stad verzamelt. Nu worden die heuvels evenwel hoe langer hoe meer bebouwd, al naarmate de stad zich uitbreidt; het he melwater dat vroeger in den grond zakte en zich on der den grond verzamelde, wordt nu op de daken en in de straatgoten opgevangen en door de riolen afge voerd naar de Theems. Hoe verder Londen zich dus uitbreidt, hoe dringender de kwestie van watervoor ziening wordt en men zal ook voor de waterleiding verder en verder moeten gaan om „prises d'eau" te vinden, die de reservoirs voldoende kunnen vullen. Gelukkig is men er tegenwoordig vlug bijdoch het is nog geen 15 jaar geleden, dat, bij een eemgszins langdurige droogte in den zomer, het toch al onge zonde en onzindelijke East End der stad zoo goed als zonder water zat en de bewoners van de westelijke voorsteden alleen gedurende zekere uren van den dag- water konden krijgen. Zelfs in den snikheeten zo- mei van 1911 is altijd overal in Londen overvloedig water geweest, voor huiselijk gebruik en besproeiing- der straten. De verbetering is gekomen toen de ver schillende particuliere maatschappijen, die waterlei dingen exploiteerden, uitgekocht zijn en de heele zaak een winkelier tevreden kan zijn als elk zijner winkel ruiten 20 meter breed is, dan wel of hij kan eischen dat zijn geheele winkelpui één en al ruit is, met al leen een dunne sponning er tusschen. Men wil na melijk Londen's mooiste winkelstraat, Regent Street, verbouw-en en niet alleen de gevels moderniseeren, doch ook de gebouwen hooger optrekken. Wat nu dit laatste betreft, vreest men dat men voor die hooge gebouwen zooveel lucht, licht en zon zal onderschep pen, dat de straat, die nu vroolijk en helder is, even naargeestig en somber zal worden als Victoria Street en Northumberland Avenue. Die twee zijn wel iets, doch niet, veel smaller en Eegent Street is weer niet zoo breed als Parliament Street, waar de hooge mi nisteries het ook al niet vroolijker en lichter maken. Nu zeggen de architecten, die graag groote gebou wen zetten, dat het onzin is, die huizen als 't ware in de lucht te laten hangen door de winkelpuien van glas alleen te maken; ze willen er stevige, breede pe nanten tusschen aanbrengen, die er uitzien of ze den bovenbouw behoorlijk kunnen dragen. De winkeliers zeggen evenwel dat hun lasten zoo groot zijn, dat ze eiken duim uitstal ruimte moeten exploiteeren, om hun waar aan den man (of de vrouw) te brengen. Daartegenover wijzen de archi tecten weer op zeer moderne winkels, zooals van Sel- fridge, Burberry, Gorringe enz., waar flinke, breede penanten zijn aangebracht ,die het architectonisch dessin der gevels niet belachelijk maken, terwijl de eigenaren dier winkels goede zaken doen. Eoman van LENE HAASE. 63) -0_ „Ziet u, ma am zei mr. Bell en goot zijn cocktail door zijn keelgat, „die dr. Stower is natuurlijk op elk detective-bureau berucht, omdat er ieder oogenblik ahnvragen betreffende zijn crediet en zijn solvabili teit inkomen. Buitendien is hij als hoogst bekwaam arts wijd en zijd bekend. U kunt u dus voorstellen dat ons instituut volkomen van hem op de hoogte is." Ze keek hem vol verwachting aan. „De jonge Engelschman is de neef van dien rijken mr. Campbell uit Austin, en wij hebben voor eenige dagen in opdracht gekregen the little fellow in 't oog te houden, daar hij hier in slechte handen geraakt is. Well, toen we hem in dr. Stower's gezelschap zagen, begrepen we er alles van. Wat het eigenlijk voor een business was, waar hij hem in wilde sleepen, wisten we evenwel nog met. De dokter is uiterst voorzichtig geworden en zorgt er voor niet de minste publiciteit meer aan zijn zaken te geven. Maar met het verhaal van die eandelilla-mnatschappij heeft u mo op liet spoor gebracht." „Werkelijk?" Hij knikté. „Indeed! Hij moet zijn prospectussen alle naar t buitenland verzonden hebben. Hier in Texas heeft niemand er een onder de oogen gehad. Trouwens, er TWoi n:°rU,d meer zij'n iiigeloopenieder uit onm^HnlT-t llee.^schaP> e? h®ele business zou onmiddellijk stop zijn gezet." „Ik moest de prospectussen aan mijn familie in ?aar dï E d "V*' C" ik ™et> dat kisten vol heeft." raQ8cle en Engelsche firma's geëxpedieerd „Kunt u daar een eed op doen?" „Ja, zeker!" „Well, dan zouden we al in zooverre vat op hem door de regeering in handen is gesteld van de „Me tropolitan Water Board," een speciaal voor dat doel gecreëerd lichaam. Hierboven opperde ik de mogelijkheid, dat men een bezoek aan Epping Forest kon brengen om een begrip te krijgen van het water-reservoir bij Chingford. Wel licht kan het ook helpen, wanneer ik vertel dat de vloer er van even veel ruimte beslaat als Hyde Park. Dat geeft tenminste eenig denkbeeld en waarschijn lijk beter dan de verzekering, dat het er op berekend is om 3 milliard „gallons" water te bergen, of bijna 000 millioen hectoliters. Men went hier overigens aan groote cijfers, al kan men zich ook na jarenlang verblijf nog geen voorstel ling vormen van 600.000.000 H. L. water. Doch waar met kleiner getallen gewerkt wordt is onze verheel- dingskracht beter in staat mee te komen. Zoo is men heftig aan ,'t strijden over de vraag of DE POGING TOT ONTVLUCHTING UIT nET HUIS VAN BEWAKING TE AMSTEEDAM. Zooals we indertijd medegedeeld hebben verklaarde een inbreker, Dekker genaamd, op de terechtzitting te Amsterdam dat hij geholpen was bij een poging tot ontvluchting uit het Huie van Bewaring en in ver band met zijn aanduiding, dat een gevangenbewaarder en een rechercheur van het politiebureau -Warmoes- straat de gemeenschap tusschen hem en zijn handlan gers tot stand hadden gebracht, werd de gevangenbe waarder geschorst. Aan het verhaal betreffende de medeplichtigheid van een rechercheur werd niet zoo heel veel waarde gehecht, omdat het meer is voorgekomen, dat be schuldigden zich op dergelijke- wijze op de recherche trachten te wreken. Daar D. evenwel bij zijn eens afgelegde verklaringen bleef, werd een onderzoek ge last, waaruit bleek, dat niet een rechercheur, maar een andere bij de politie in betrekking zijnde persoon bij de zaak betrokken was. Dekker wist op de een of andere wijze briefjes te schrijven en deze aan den be- wusten gevangenbewaarder ter hand te stellen. Deze wist ze op zijn beurt den politiebeambte in handen te spelen, waarna laatstgenoemde voor de bezorging zorgde. Op deze wijze was het D. mogelijk gemaakt met zijn helpers af te spreken op welken nacht hij de poging tot «ontvluchting zou wagen. De concierfe van het Huis vaxi Bewaring bevindt zich reeds drie weken in voorarrest. SLUITING VAN NACIITSOCIëTEITEN. Als gevolg van het laatste arrest van den Hoogen Baad inzake de nachtsociëteiten, is de politie reeds tegen enkele van die inrichtingen te Amsterdam opge treden. Nadat van te voren aan de exploitanten was medegedeeld, dat dit geschieden zou, indien zij zou den voortgaan niet na 12 uur nog aan iemand toegang te verleenen, hebben gisternacht na dat uur zich po litieageuten geposteerd voor de ingangen van de „Club Hollandais" en de sociëteit „Gezellig samen zijn" in de Warmoes3traat en „Palace-elub" in de Gravenstraat om den bezoekers den toegang' te belet ten. Toen dezen zagen dat 't ernst was, begaven zij zich naar de andere nachtgelegenheden in de buurt, welke echter over eenige dagen ook wel een beurt zul len krijgen. hebben, dat we een aanklacht tegen hem kunnen in dienen. Hiermee is namelijk bewezen, dat hij Uncle bam s post tot verzending van bedriegelijke geschrif ten gebruikt heeft. U stelt dus uw getuige-verkla- rmg ter beschikking voor al wat u in New Braunfels van de Candelilla-Company gehoord en gezien hebt V' „Ja. „'t Kan u nog wel een aardig voordeeltje opleve ren!" Loe kreeg een kleur. jd°e- ket udeen ldt een gevoel voor recht en billijkheid, niet om er geld uit te slaan of mij te wre ken. Maar ik heb medelijdon met dien kleinen En gelschman." „Als ik bedenk, hoe dom u bent, little Saurkraut", antwoordde mr. Bell, haar met een meewarig glim lachje aankijkende, „dan verbaast het me, dat het u nog zoo goed gaat in de States!" „Dank u", zei Loe, aan haar cocktail nippende. „Met die candelilla-geschiedenis staat het zoo", vervolgde mr. Bell. „Dat men was kan winnen uit de candelillastruik is volkomen waar; dit gaat echter met. zooveel onkosten gepaard, dat die industrie geen winsten afwerpt. De meeste candelilla-maatschappij- en hebben dan ook hun bedrijf stop gezet, omdat ze met verlies werkten. Die maatschappijen hebben van de lexaansehe regeering concessies gekregen voor de aanpianting van eandelilla-struiken. Toen de exploi tatie gestaakt werd, waren die concessies natuurlijk waardeloos. De sluwe dr. Stower en zijn deelgenoot, die zoogenaamde dr. Karl Beyer, en die Morris, koch ten, waar ze hun picd-it-terro hebben, de gezamenlijke concessies voor een prikje op. Een keet uit golf- gzer, waarin de vorige maatschappijen hun proeven met de was namen, kregen ze nog op den koop toe. Die ijzeren keet is nu „The Candelilla-Eactories in Mexico. Het edele driemanschap richtte een maat schappij op, met den hoogdravenden naam „The Uni ted Max Company of America. Morris builang. San Antonio. Dr. Stower, die handig de pen voert, schreef een prachtig prospectus, dat op 't allerfijnste papier gedrukt werd en afbeeldingen bevatte van de .fabrieken in Mexico en van de „bureaux" in het .Mori is-Qebouw Natuurlijk konden die dingen maar alleen naar het buitenland gestuurd worden, daar ie dereen hier jirecies wist, hoe de vork aan de steel zat. In de keet waren nog klompen was van de proefne- mingen der vorige maatschappij achtergebleven. Die was werd nu in monsters met de prospectussen ver zonden. Allicht zou de een of andere dommé buiten- lander kier wel invliegen, vooral wanneer de maat- schappij door de namen van vertrouwde personen werd aanbevolen, zooals hij 't met u en uw familiele- den geprobeerd heeft. ITet plaatsen van een zoo groot mogelijk getal aandeelen van honderd dollars was het einddoel van de company, dat ligt voor de hand." „En dan?" „Ban had de handige dokter nog op zijn eigen hout je een plannetje gesmeed, waarmee hij zijn partners wou beetnemen. U zult 't wel met me eens zijn, dat: t niets oor dr. Stower was om die armzalige paar duizend dollars, die hij met dien zwendel verdienen kon,^nog met twee vriendjes te doelen „Neen, zeker niet!" „Hij is natuurlijk het hoofd van de maatschappij de anderen zijn maar ledematen. Van den notaris Jayne weet ik, dat hij een contract met zijn deelge- nooten heeft opgemaakt, waarbij hem de positie van directeur der I nited Wax Company wordt toegekend, met het recht voor de maatschappij te teekenen, gel den te innen, uit te betalen en naar goeddunken te deponeeren, waar en Vanneer hij het noodig oordeelt, zonder daarvoor aan dén raad van commissarissen re kenschap verschuldigd te zijn." „Maar 't is mij een raadsel, hoe zijn partners op een dergelijk contract konden ingaan!" riep Loe verbaasd. \v ell, ziet u, die zijn hulpeloos zonder hem. Die hebben lang niet genoeg talenkennis om met het bui- tenland te kunnen eorrespondeeren, en de heele bluff is toch voor 't buitenland berekondDus heeft u me goed gevolgd l Dr. Stower kan de gelden deponeeren waar hij wil. Wat de goedgeloovige partners echter niet weten, maar wij detectives wel, is, dat dr. Stower J'J zijn veelzijdige werkzaamheid ook nog president is DIERENMISHANDELING Indertijd is een veehandelaar te Groningen vrijge sproken van de hem ten laste gelegde dierenmishan deling, die zou gelegen zijn in het ter markt brengen van koeien met overvulde uiers. Naar de Pr. Gr. Ct. verneemt, is deze veehandelaar thans op last van hooger hand opnieuw geverbaliseerd voor het zelfde feit met de bedoeling, in hoogste in stantie te doen uitmaken of hier van dierenmishande ling kan worden gesproken al dan niet. GESLAAGDE REDDINGEN. Gistermorgen werd het bestuur van de Noord- en Zuid-IIollandsche Reddingmaatsehappij te IJmuiden gewaarschuwd, dat zich een zeilvaartuig op ongeveer 600 meter bezuiden de Zuidpier in nood bevond en op het punt stond te stranden. Onmiddellijk werd een reddingboot in gereedheid gebracht, doch daar de paarden, die de boot over het strand te water moeten brengen van IJmuiden, nog niet klaar waren, werd de hopt door een 60-tal mannen, geassisteerd door een paar inmiddels van een schelpenkar gerequireerde paarden, door het zand en langs het strand naar de plek des onheils getrokken. Ofschoon het te water brengen zeer moeilijk ging, mocht dit ten slotte toch gelukken. Ondanks de zware branding op de kust, mocht het den roeiers na eenige vergeefsche pogingen gelukken het vaartuig te bereiken, dat bleek te zijn de sloep „Middelharnis No. XI, schipper Jan de Koning. Alle opvarenden, een 15-tal, werden gered en behouden aan wal gebracht. De bemanning werd in het reddingstation onderge bracht en van droge kleederen voorzien. Een tjalk, geladen met schelpen, is in de rich ting van paal 330 van den vuurtoren Ameland ver gaan. De bemanning, bestaande uit den schipper, diens zoon en een knecht zijn door de reddingsboot Brandaris gered en te Terschelling aangebracht. OPLICHTERS. Onlangs is, ook in ons blad, door den commissaris van politie te Yelzen gewaarschuwd tegen het aan gaan van handelsrelaties met personen, zich noemen de K. Zoontjes, Verduin, G. F. de Bakker en C. Ga- lesloot, allen woonachtig te Velseroord, gemeente Vel- sen, die allerlei artikelen bestellen, terwijl betaling achterwege blijft. Verschillende Haagsehe winkeliers ontvingen dezer dagen van een der genoemde personen een gelijklui dende briefkaart, houdende bestelling van eorsetten. Eén der afzenders gaf, blijkbaar om vertrouwen te wekken, op, dat de notaris Donker, te Beverwijk, be reid is om, desverlangd, referenties te geven. Enkele winkeliers hadden de voorzichtigheid, alvo rens de order uit te voeren, inlichtingen in te winnen J de Politie. Andere, die dit niet deden, werden dupe van de handelingen dezer personen. He commissaris van politie in de 2e afdeeling to s-Gravenhage, vestigt daarom nogmaals de aandacht \an winkeliers en handelaren op bovenvermelde waar schuwing. DE STRIJD TEGEN DE IIOEDEPENNEN. Naar het Hbld. verneemt, wordt door de commissie voor de strafverordeningen te A'dam de vraag overwo gen of in de politie-verordening niet een bepaling ca van een bank in een kleine stad in 't binnenland. V order is hij nog uitvinder van een middel om vet vlekken uit kleeren te verwijderen, clean ol noemt hij het, vun een geneesmiddel tegen nier-ziekte, en onder teekent hij zich nog altijd als „geneesheer-directeur van liet ►StoYver-Sanatorium,\ i Loe moest hartelijk lachen, t: „Eigenlijk past hij prachtig in dit blufland!" Maar mr. Bell schudde ernstig het hoofd, terwijl hij zich van een f linken berg kip met sla bediende. m a'amDie is te smart voor ons! Hij is zoo smart, dat hij gauw geen negerin meer zal kunnen beetnemen! Well, de rest kunt u zich wel denken! Hij deponeert de gelden der maatschappij op zijn bank, zonder te vertellen dat hij daarmee iets uit staande heeft; de bank springt en het geld is weg!" „Maar is dat geen al te gevaarlijk experiment?" Xeen, waarom? Hier gaan alle dagen een paar bankiershuizen over den kop. Als 't maar sluw wordt ingepikt." „Eu die aaudeelen-zwendel ..O, dat is ook niets nieuws. Na een poos wordt den aandeelhouders bekend gemaakt, dat de company met verlies werkt. Ten slotte staakt ze het bedrijf en, om ze tevreden te stellen, stuurt men ze hoogstens eenige procenten van hun investment terug. Zoo iets gaat best en komt herhaaldelijk voor. Dat hij ovenwol prospectussen verzendt, waarin fabrieksge bouwen en bureaux staan afgebeeld, die de maat- schappij in geheel niet toebehooren, dat zal bom opbreken! We geven de zaak aan bij de arrondisse- ments-rechtbank en de postzendingen worden in be slag genomen en onderzocht, Morgen zal ik er dade lijk werk van innkenIk was nog niet zoo heel zeker Min mijn zaak, maar uw verhaal heeft ook mijn laat- sten twijfel doen verdwijnen. Dank je wel little Saurkraut Over do tafel heen reikte hij haar zijn forsche hand. (Wordt vervolgd.}

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1