me DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. vw No. 66. Honderd en vijftiende Jaargang. WOENSDAG 19 MAART. Drankwet. Zutphensche Courant, Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Zijdie zich met 1 April op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum ver schijnende couranten gratis. De Uitgever. BINNENLAND. SPROKKELINGEN. Dit zijn enkele doeleinden waarvoor Ingezonden Mededeelineen. ADVERTENTIE N. ZUTPHEN. ALKMAARSCHE Ha VI BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR vestigen de aandacht van belanghebbenden op de artikelen V en 38 der Drankwet, luidende als volgt: Art. 27, eerste lid. Van verbouwing of herbouw van eene localiteit, waarvoor eene vergunning is verleend, wordt uiter lijk ééne maf vóór het einde van het vergunnings jaar, waarin cie verbouwing of herbouw is aange vangen, onder overlegging van bet plan kennis gegeven aan Burgemeester en Wethouders, of, voor zooveel betreft een logement, waarin de verkoop al leen geschiedt aan logeergasten of de localiteit van eene Sociëteit, aan Gedeputeerde Staten. Art. 38, vierde lid. Van verbouwing of herbouw van eene localiteit, waarvoor een verlof is verleend, wordt binnen drie maanden, nadat daarmede is aangevangen, onder overlegging van het plan, kennis gegeven aan Bur gemeester en Wethouders, i Niet-nakoming van genoemde voorschriften heeft intrekking van de vergunning of het verlof tengevol ge. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Ueinengd nienws. UIT BERBEN. Vervolg Gemeenteraadszitting. Op voorstel van B. en W. werd besloten met den heer W. Blokker overeen te komen, dat hij de helft van den grond welke hij in erfpacht heeft aan de ge meente zal overdragen, waartegenover de lieer Blok ker de andere helft in vrij eigendom krijgt. Op dit terrein zal nu de transformator geboujvd worden met de bergplaatsen voor de materialen, ter wijl er bovendien voldoende ruimte overblijft om er zoo noodig een woning voor een electricien te bouwen. Het door de gemeente met de waterleidingmaat schappij aan te gaan contract inzake het leggen van de tweede buis, langs de Breelaan, door de Karei de .Groote laan en den Bergerweg werd hierna gelezen en goedgekeurd. Bepaald werd, dat de Gemeente dit jaar van de Maatschappij een som krijgt groot 600 en verder ieder jaar een som van 500. De geleiding in de Breelaan moet vóór 1 Juni ge reed zijn. an Gedeputeerden was bericht van ontvangst der vastgestelde verordening op de snelheid van motorrij wielen en auto's in de gemeente, ingekomen. Geconstateerd werd, dat de beharding' van den West- dijk^ op goede wijze wordt ondernomen. an Gedeputeerde Staten was verder goedgekeurd terug ontvangen het suppletoir kohier van den hoof- delijken omslag van 1912, aanwijzende een som van 615.40. Van mevrouw van Reenen was een verzoek inge komen voor een schoollokaal voor bet, geven van een naai- en verstelcursus. In het adres wees adressante er op, dat er in de gemeente evenals in andere gemeenten een groote behoefte bestaan aan onderwijs voor meisjes in het naaien en verstellen van onder- en bovengoederen. Door het gebrek aan dit onderwijs missen tal van vrouwen en meisjes de kennis die de vrouwen noodig hebben. Het is bekend, dat de vrouwen door het zelf vervaardigen van bovenkleeren en ondergoed en het herstellen van die kleeding, veel kunnen besparen. In dezen tijd van duurte, zeide adressante, is elke besparing van groote waarde en is het een eerste eisch, dat de vrouw goed toegerust is voor den strijd in het leven. Adressante hield zich overtuigd dat door vlijt en bekwaamheid de welvaart in het huisge zin verhoogd zal worden. Adressante had daarom het plan opgevat een cur sus ti^openen, waarin gedurende twee avonden in de week van 7 tot 9 uur les gegeven zal worden in het machincnaaien, knippen en het vervaardigen van huishoudgoed en onderkleeding van vrouwen en man nen en het knippen cn vervaardigen van kinder- en vro ^en-b'o venkleeding. Op cieze wijze werd gehoopt, dat alle kinderen in het bezit zullen komen van alle onderkleeren voor el- ken leeftijd, welke modellen in overleg' met een vrou welijke kinderarts gemaakt zullen worden, terwijl het onderwijs gegeven zal worden door een bekwaam leerares in het bezit van de acte voor nuttige en fraaie handw-erken. Het leergeld werd op 5 cent per avond gesteld, ter wijl gedurende de zomermaanden geen onderwijs ge geven zal worden. De voorzitter wees er op, dat inwilliging van het verzoek geen bezwaren zal ontmoeten, daar ook juf- trouw van der Oord verklaard had dat zeer geschikt een "kaal ingeruimd kan worden. TTe Tas de Raad van meening dat deze cur- 1 iiiT,'an de Semeento was. Besloten werd een schoollokaal hiervoor disponibel te stellen. mi VT VT en werd hierna met alge- meene stemmen besloten een Remmington schrijfma chine aan te koopen voor 290 met 10 korting en 5 voor contante betaling. In verband met een schrijven van den commissaris der Koningin werd besloten, de gezondheidscommis sie goedkeuring te vragen, om de wegen op plaatsen, waar zulks noodig is, 8 meter breed te maken. De voorzitter deelde mede, dat hedenmorgen een teekening was ingekomen voor een R.K. begraafplaats bij de tramhalte, welk plan, omdat er geen wettelijke termen bestaan om den aanleg aldaar te verbieden, was goedgekeurd. De voorzitter betreurde de aanleg aldaar zeer. De heer Maschmeijer achtte de plaats ook zéér on- geschikt en vroeg of er geen bezwaren in verband met de hinderwet konden worden ingediend. De voorzitter merkte op, dat er geen wettelijke bezwaren bestonden, wel hadden B. en W. de bezwa ren iri het besluit vermeld. De heeren Oldenburg, Baltus en Veenhuizen von den de plaats ook zeer ongeschikt. Nog deelde de voorzitter mede dat tegen een prijs van 19 per duizend franco wal een 30000 steenen voor de Breelaan zijn aangekocht, welke steenen met de ovorblijvenden van den Bergerweg, die bijna klaar is, voor de Breelaan gebruikt zullen worden. Hierna ging de vergadering in comité. BEMESTING ONZER GRASLANDEN. Onze landbouwkundige correspondent schrijft ons Wanneer we eens nagaan hoeveel voedsel elk jaar door een gemiddelden hooioogst aan het grasland ont trokken wordt, zal ieder duidelijk inzien, dat ook on ze graslanden niet meer zoo stiefmoederlijk behandeld mogen worden, als nog door velen gedaan wordt. Re kenen we de hooiopbrengst van twee sneden op 5000 K.G. Volgens Emil Wolff, een Duitsch landboew- scheikundige vinden we in 1000 K.G. grashooi van gemiddelde samenstelling 16 K.G. kali, 9,5 K.G. kalk 4,3 K.G. phosphorzuur en 15,5 K.G. stikstof. Elk jaar wordt dus aan den grond onttrokken 80 K.G. ka li, 47,5 K.G. kalk -21,5 K.G. phosphorzuur en 77, K.G. stikstof. Wie dus zijn land maar aan de natuur overlaat, zal toch met deze cijfers voor oogen moeten bekennen, dat de vruchtbaarheid elk jaar achteruit moet gaan. Kunnen we nu met de gegeven cijfers juist de hoeveelheid mest bepalen, die" ons groenland vraagt? Dat niet! V e moeten rekening houden met de verschillende grondsoorten. Waar de grond uit eigen bron de een of andere voedingsstof kan aanbieden, zou het natuur lijk verkwisting zijn te geven, wat niet noodig is. Zoo zijn onze kleigronden rijk aan kali en zal dan ook een kalibemesting in vele gevallen niet noodig zijn. Zandgronden daarentegen zijn arm aan kali en nog meer behoefte aan kali hebben onze veengronden. Op die gronden dan ook een 600800 K.G. kainiet uit te strooien is geen overtollige weelde. Arm aan phosphorzuur zijn de meeste grondsoorten zoowel zand als kleigrond. Een phosphaatbemesting' is dus noodig en zoo geeft men dan ook voor zand" en veengronden een 400—600 K.G. slakkenmeel. Voor kleigronden neemt men liever superphosphaat. Men wil wel beweren, dat veenachtige gronden, die rijk aan ijzeroer zijn, wat vooral aan het bruingekleurde water in de slooten te zien is minder behoefte aan phos phorzuur hebben. Raadzaam is het toch door proe ven te onderzoeken of dit opgaat. Kalk wordt niet al leen gegeven om als voedsel voor de plant te dienen, maar ook om de natuur- en scheikundige eigenschap pen van den grond te verbeteren. Vooral zure veen en kleigronden moeten rijk bekalkt worden om de zuurheid van den grond weg te nemen. Een 1000 1500 K.G. per II.A. mag wel uitgestrooid worden. Met onze gegeven cijfers zouden we om aan de vraag naar stikstof te kunnen voldoen een baal 56 chili moeten strooien. Dat zou bepaald verkwisting zijn. De kla vers immers zijn in staat de stikstof der lucht tot zich te nemen en in den grond vast te leggen. Stik stofrijkdom in den bodem van graslanden vindt men dus wel. Toch moeten we er echter aan denken, dat die stikstof in organische vorm voorkomt en dus niet direct voor opneming geschikt is. Ze moet omgezet worden en een ruime toetreding van lucht is dan ook noodzakelijk. De omzetting gaat niet zoo vlug als soms wenschelijk is en het verdient dan ook aanbeve ling' wat stikstof toe te geven. Jonge, pas aange legde graslanden en ook oude graslanden, die uitslui tend voor hooilanden gebruikt worden, ontvangen graag een gift chili. Een 150—200 K.G. chilisalpeter per II. A. uit te strooien zal goede resultaten geven. DE GESCHIEDENIS VAN DE VORK. De vork is pas in de 10de eeuw na Christus bij de beschaafde volkeren voor het eerst in gebruik geko men. Wel kenden de ouden en de in het begin der middeleeuwen levenden het gebruik van de vork, doch slechts om voor te snijden, niet bij het eten. De ge rechten werden op een met punten voorzienen steel gelegd en zoo binnen gebracht. Men at echter met het mes en met de handen. Later gebruikte men hier- bij ook den lepel De vork heeft lang zelfs aan de fijn ste tafels ontbroken en het algemeene gebruik is nau welijks 200 jaar oud. Het eerst vindt men de vork vermeld door den zedep ediker Petrus Damiani om streeks het jaar 1050, die sterk tegen het gebruik er van waarschuwt als het teeken van verwelking! Ech ter had het nieuwe voorwerp toen nog weinig ingang gevonden. Damiani vertelt zelfs, dat een Byzantijn- schei prinses, die met den zoon van den doge "van Ve netië huwde, zich bij het bruiloftsmaal van een klein gouden voorwerp bediende, waarmee ze op de bekoor lijkste en bevalligste wijze de spijzen naar den mond bracht. De jonge Venetianen volgden deze gewoonte nn. Maar veel ingang vond de vork in de middeleeuw- MONKEY BRAND kan gebruikt worden— (APEN-ZEEP) Voor het schuren van keukentafels en vloeren. Om vloerzeil helderen glansrijk te houden. Om geverfde oppervlakten zoo goed als nieuw te maken. Voor messen en vorken, aardewerk, porcelein en émaille. Voor badkuipen, onverschillig van welk metaal. Voor ontelbare dingen, te vee) om op te noemen. sche beschaving niet. Eerst de Grieken, die na de ver overing van Konstantinopel naar Italië vluchtten, hebben de verbreiding van de vork in Italië in de hand gewerkt. Echter nog tot in de 17de eeuw bleef ze een vreemd voorwerp. DE MUMMIE, DE PASJA EN DE DOKTER. Gravin Bethusy-Huc vertelt in de „Berl. Lok. An- zeiger" een interessant geval van genezing door hyp notisme. Ze kwam dikwijls bij een Berlijnsch dokter, die zijn patiënten door hypnotisme genas. Eens kwam een oude heer met grijs haar bij hem, die vertelde dat hij Broejesj pasja was en regelrecht van Egypte naar Berlijn was gekomen, om zich hypnotisch te laten be handelen, omdat hij overtuigd was, slechts op deze manier te kunnen genezen. Hij had die overtuiging gekregen doordat hij in Egypte een papyrusrol had ontcijferd, die hij in de Koningsgraven van Thebe had gevonden. Daarin vertelde een tempelwachter, hoe hij ziek geworden en hoe hij genezen was. De man had, evenals de patiënt, in de laatste jaren hoofdzakelijk in de graven doorgebracht en had, evenals deze, waar schijnlijk veel lijkenstof ingeslikt, te weinig frissche lucht, en beweging gehad kortom, hij had benauwd heden gekregen en hoestte, hetgeen men tegenwoordig asthma noemt. De tempelwachter had alle mogelijke artsen geconsulteerd de oude Egyptenaren hadden goede doctoren maar niemand had hem geholpen. Toen is de man naar een oude vrouw gegaan, die in een hol in een gebergte woonde, en die behandelde hem, evenals de Berlijnsche hypnotiseur zijn patiën ten behandelde, waarna de man geheel van zijn be nauwdheden bevrijd was. De pasja verzocht den dokter hem evenzoo te be handelen en vertelde hem een voorval, waardoor hij des nachts nooit slapen kon. Hij zou n.l. eens een mummie naar een museum verzenden, toen plotseling om de een of andere reden de verzending verboden werd. De man wilde echter de afspraak gestand doen en vervoerde de mummie met nog iemand des nachts. Door de een of andere oorzaak brak plotseling de mummie in tweeën en ieder vluchtte met zijn helft naar de boot, waa mee deze verzonden zou worden, 't Geluid van de brekende mummie wilde den patiënt maai' niet uit de gedachten en des nachts werd hij telkens uit zijn slaap opgeschrikt door de herinnering aan die gebeurtenis. De dokter behandelde hem nu veertien dagen lang, waarna de patiënt geheel van zijn benauwdheden be vrijd was en niet meer aan de gebroken mummie dacht. Do 70-jarige pasja is geheel opgeknapt, slaapt des nachts goed, de mummie laat hem met rust - de dokter heeft hem genezen. van de Sphinx binnen te dringen, doch moesten hun pogingen opgeven. Na vele moeilijkheden gelukte het professor Reisner in een kleinere tempel van 3% M. breedte en 20 M. lengte door te dringen, die evenals het meerendeel van de Egyptische tempels aan de zon gewijd was en als het allerheiligste van een nog veel dieper liggenden grooten tempel moet worden beschouwd, waarheen een lange tunnel loopt. Blijk baar bevat het binnenste van de Sphinx de grootste en heiligste geheimen van het oude Egypte. Tunnels voeren van het „allerheiligste" in alle richtingen naar een geheele serie kleinere tempels en graven. In de Sphinx ligt ook het graf van den eersten histo risch bekenden Pharao, koning Menes, die over Bo ven- en Beneden-Egypte heerschte, hetgeen bewijst, dat de Sphinx het oudste gedenkteeken van Egypte en minstens 6000 jaar oud is. De eenige jaren geleden vermelde ontdekking van een graf van den Pharao Menes bij Negadeh, in de nabijheid van Thebe, ver valt daardoor. Het graf van Menes bevindt zich volgens professor Reisner in een pyramide, die in een holte binnenin de Sphinx gebouwd is, doch het binnenste van deze py ramide is nog niet toegankelijk, omdat het reusachti ge steenblok, dat den ingang afsluit, nog niet bewo gen kan worden. Een groote hefboom, door een ko lossaal standbeeld van den godheid uit dien tijd be waakt, bevindt zich naast dit blok, dat in de oude tij den met behulp van dezen hefboom te bewegen was doch de hulpwerktuigen, die het gebruik van den hef boom mogelijk maakten, zijn blijkbaar, om den eeuwi gen slaap van den ouden heerscher te verzekeren, door de bouwers van de pyramide zorgvuldig verwij derd. De onderaardsehe tempels en gebouwen bij de Sphinx moeten volgens professor Reisner met een aan den voet van het reuzenbouwwerk liggende, ver borgen stad door onderaardsehe gangen verbonden zijn en daarom is het waarschijnlijk, dat de weten schappelijke wereld de'oplossing van nog verscheiden raadsels uit de grijze oudheid aan de Sphinx ontlee- nen zal. HET RAADSEL VAN DE SPINX. Het Engelsche tijdschrift „African World", dat vooral de Egyptische aangelegenheden met groote be langstelling volgt, vertelt iets over de ontdekkingen binnenin de Sphinx. De tot nu toe gedane ontdek kingen van de geheimen der Sphinx zijn zoo verba zingwekkend, dat de geheele wetenschappelijke we reld de verdere uitgravingen met spanning tegemoet ziet. Het blad vertelt, dat de Amerikaansche geleerde, professor G. A. Reisner, reeds eenigen tijd geleden heeft waargenomen, dat zich in het hoofd van de Sphinx een indeuking bevindt, waarvan de vorm en de doorsnede den ingang tot een onderaardschen gang scheen aan te duiden. Deze deuk was overigens reeds een eeuw geleden door den geleerde Denon opgemerkt, die indertijd Napoleon I op zijn veldtocht naar Egyp te begeleidde. Na groote moeite gelukte het profes sor Reisner, van de Egyptische regeering een conces sie tot het doen van onderzoekingen te verkrijgen. Deze onderzoekingen waren bizonder moeilijk en tijd- roovend, doordat de omwonende Fellahs, die voor het geheimzinnige gedenkteeken uit de grijze oudheid grooten angst hebben, slechts langzamerhand ertoe gebracht konden worden, den professor bij zijn werk te^ helpen. De bijgeloovige angst voor de Sphinx is misschien ook wel de oorzaak, datfjuist dit monument door de vele eeuwen heen voor de rooverijen van do Arabieren gespaard is gebleven. Reeds in het jaar 1835 hadden de Engelschen Vijte en Per ring getracht de versperde opening in 't. hoofd Zjj die wenschen te adverteeren te Zntphen en in «Ie Graafschap, worden opmerkzaam gemaakt op de uitgevers W. J. THIEME Co., door welk dagblad daar de meest afdoende publiciteit wordt geboden.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 5