DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. -.- No. 67 Honderd en vijftiende Jaargang. 1918 DONDERDAG 20 MAART. 1 W»M 'v'?' Militie. m a 111 N, iÜI tfr-TTifn K0Y1N(J CONSTANTIJN VAN GRIEKENLAND. Zijdie zich met 1 April op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum ver schijnende couranten gratis. De Uitgever. BINNENLAND. TRAKTEMENTEN DER ZEEMACHT. Een wetsontwerp tot herziening van de traktemen ten van officieren en minderen der zeemacht is aan den Raad van State ingezonden. •"i3? AARSCHE De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kenni", dat het register der in 1918 voor de lichting der Militie voor 1914 ingeschrevenen en het alphabetisch register ter gemeente-secretarie ter lezing zijn nedergelegd van 20 tot en met 28 Maart a s., van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, binnen welken tijd bezwaren daartegen kunnen worden ingebracht bij den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, door middel van een daartoe strek kend verzoekschrift, dat behoorlijk met redenen om kleed moet zjjn, of straffe van niet-ontvankelijkheid Het bezwaarschrift wordt tegen bewfjs van ontvangst ingebracht bij den Burgemeester der gemeente, waar de ingeschrevene voor de militie is ingeschreven. Alkmaar, 19 Maart 1913. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. ALKMAAR, 20 Maart. Gisteren boden wij den lezers een foto aan van den Griekschen koning, die op zoo'n noodlottige wijze om het leven kwam, vandaag geven wij het portret van den nieuwen koning, die, afgezien van de droevige aanleiding, onder zulke gelukkige omstandigheden de regeering aanvaardt. Koning George, die, evenals zijn twee jaar oudere broer koning Frederik VIII van Denemarken, op straat is overleden, was, toen hij zich met den Griek schen koningsmantel tooide „een onbeschreven blad"; een jongeling van zeventien jaar. Koning Konstan- tijn daarentegen is 44 jaar, een man dus, en een man, die levens- en regeeringservaring heeft opgedaan, een man, die reeds veel leed heeft ondervonden. In 1890 nam hij tijdens de afwezigheid van zijn vader het re gentschap waar en deed dit sindsdien bijkans eiken zomer. In 1897 was hij tijdens den Grieksch-Turk- schen oorlog opperbevelhebber van het leger, dat zich in wanhopigen toestand bevond en dan ook een sma delijke nederlaag heeft geleden. Later schreef hij een boek over de oorzaken dezer nederlaag en gaf plannen aan voor een reorganisatie van het leger de laatste weken hebben getoond, dat hij zijn theorieën op het slagveld in de praktijk heeft weten te brengen. In October 1889 trad hij in het huwelijk met prinses So phie van Pruisen, een zuster van den Duitschen kei zer, uit welk huwelijk vijf kinderen zijn ontsproten, van wie de 23-jarige George thans kroonprins is. In 1900 was hij zoo ontstemd, dat hij het leger vaarwel zei, maar hij keerde hetzelfde jaar terug en aanvaard de het opper-commando van het leger. Toen in 1909 de tegen de dynastie gerichte beweging in Grieken land bedenkelijke vormen aannam en een revolutie in het bijzonder den koning en zijn zonen bedreigde, leg den de jongere prinsen hun functies in het leger neer. De Grieksche Kamer nam een besluit aan, waarbij den prinsen van het koninklijk huis werd verboden deel uit to maken van het leger en het officierscomité had aan de prinsen een schrijven gericht, waarbij zij wer den uitgenoodigd afstand van hun rang in het leger te doen. De kroonprins, thans dus de koning, ver klaarde het Kamerbesluit onwettig te vinden en zond het schrijven aan de afzenders terug, daarbij mededee- lende, dat hij bij het leger in dienst bleef; wel had hij het opperbevel neergelegd, maar hij had den rang van luitenant-generaal behouden en dien wenschte hij ook te behouden. Toen ging hij voor langen tijd naar het buitenland. Het officierscorps deed wat het kon om zijn terugkeer tegen te gaan, maar hij kwam in 1910 ondanks sterk verzet weer te Athene. Zijn vader had n.l. een gelukkigen greep gedaan door den knappen, handigen, Kretenzer oppositie-man Venizelos de vor ming van een ministerie op te dragen, die er in ge slaagd is den storm te bezweren en die daardoor een der belangrijkste bladzijden in het Grieksche geschied boek heeft geschreven. Bij het uitbreken van den oor log was Griekenland klaar: het Grieksche leger was gereorganiseerd, de Grieksche troon geconsolideerd, de kroonprins nam het opperbevel van het strijdende Grieksche leger op zich en hij behaalde mooie over winningen op de Turken, in het veld zoowel als dooi de verovering van Janina. Na den oorlog van 1897 werd Konstantijn zóó gehaat en werd hij dusdanig als lafaard uitgekreten, dat hij als kroonprins vrij wel on mogelijk scheen, in 1909 wenschte men hem in Grie kenland niet weer te zien en thans wordt hij als een halfgod geëerd, was er sinds eenige weken reeds spra ke van het oprichten van standbeelden ter zijner eere! Zoo aanvaardt hij thans de regeering, op het top punt van zijn roem, populair als nooit te voren en naast zich een eerste klasse meester op het politieke schaakbord, aan wiens handen hij zich veilig kan toe vertrouwen. Wie had dat enkele jaren geleden, toen de Griek sche dynastie scheen te hebben afgedaan, durven den ken? Uemeugd olenws. DE BIOSCOPE-EPIDEMIE. De Amsterdamsche correspondent der N. R. Crt. steekt Herman Heyermans, die dezer dagen schreef dat Amsterdam door de bioscooptheaters wordt „dood- gemoord," een riem onder het hart. ast staat, schrijft hij, dat het aantal bioscoop-the aters te Amsterdam gróót is. Volgens eene officieele opgave zijn er thans 32 groote en kleine inrichtingen van dien aard. Natuurlijk, dat liet aantal aanvragen om vergunning véél talrijker is geweest; de meeste brachten het echter niet verder, dan het bureau van .den commandant der brandweer, omdat de onderne mers, of liever zij die het wenschten te worden, niet konden voldoen aan de hooge eischen, welke terecht gesteld worden in het belang van de veiligheid van het publiek. En even natuurlijk is dat nog verschei dene nieuwe aanvragen op afdoening liggen te wach ten. Toch durft de schr. wel voorspellen dat het ergste geleden is. De nieuwe veiligheidsvoorschriften voor bioscoop- theatefs te Amsterdam, welke de vorige maand zijn v astgesteld door den commandant van de brandweer, en waaraan uiterlijk 1 Mei gevolg moet zijn gegeven, zullen de exploitatie van de bioscoop-theaters véél duurd&r m*k®n, »n dus eenerzijds verdere uitbreiding belemmeren en anderzijds oorzaak zijn, dat de kleinste gelegenheden allengskens zullen verdwijnen. Vooral als bovendien de raad het voorstel van B. en W. d.d. 28 Februari 1.1. aanneemt, om de belasting op openba re vermakelijkheden, voor wat betreft de bioscoop-the aters, te verhoogen tot 15 pet. De belangrijkste dezer veiligheidsvoorschriften (welke in het geheel niet minder dan twee-en-twintig paragrafen omvatten) zijn de volgende: lo. In iedere cabine (dat is de brandvrije, afgeslo ten ruimte waarin het bioscoop-toestel geplaatst is) moeten twee operateurs aanwezig zijn. 2o. Alleen zij die voorzien zijn van een bewijs van bekwaamheid als operateur mogen den bioscoop bedienen. 3o. De zaal moet, ook tijdens de voorstelling, verlicht zijn. (Het projectielicht zal moeten worden versterkt). Behalve de kleine bioscoop-theaters zullen indi rect ook de groote firma's, die film-fabrikante zijn, schade ondervinden van de nieuwe veiligheidsvoor schriften en, eventueel, van de verhoogde belasting op de bioscoop-vertooningen. Want ieder theater-tje dat wordt opgeheven of waarvan de totstandko ming aldus verijdeld wordt beteekent voor hen ver lies. En, trouwens, ook dt: bioscooptheaters die er 'zijn en blijven zullen nadeel ondervinden van de ver scherpte bepalingen plus de 15 pet. De eigenaars zul len zich of met minder winst moeten tevreden stellen, of de last op het publiek afwentelen, dan wel beide doen, wat het meest waarschijnlijk is. In ieder geval kan de kunst door deze maatregelen niet anders dan gediend zijn, en ziedaar eene omstan digheid die velen zal verheugen, niet alleen de too- neel-directeuren maar ook degenen die oprechte kunst liefhebben. OP IIET POLITIEBUREAU. Het Volk schrijft: In een politiebureau stónden dezer dagen een bui tengewoon dikke vischvrouw en een zeer magere bar bier, voor den kommissaris om zich te verantwoorden wegens een burengerucht, waarvan zij de oorzaak wa ren. 't Volgend gesprek vond plaats: Komm.„Heb jij dien man uitgescholden?" Vrouw: „Bewgre me! Ik heb alleen, omdat hij altijd zijn zeepsop op mijn gootplank gooit gezegd: Laat dat staan, magere kribbenbijter." Komm.„Eien verder V' De man invallende: „Toen heb ik natuurlijk ge zegd: Voor jou dikke rolpens?" De vrouw invallende: „Uwé begrijpt, toen hij rol pens zei, werd ik nijdig, ik ben een veel te fatsoenlij ke vrouw om mij door zoo'n spaansche riet te laten verdeclineeren. Wat denkt zoo'n leelijke droogstok wel. Die snoetschraper zegt alles wat voör zijn mond komt. De heele buurt, weet dat hij een magere zwiet- kanarie is; meneer de kommissaris. Als u die kale slierpersie beter kende, zou u wel weten, dat een fat soenlijke vrouw zich door een schuimslikker, zooals hij, niet kommandeeren laat. Eeuwig en altijd gooit die baardvilder zijn vuil zeepsop op mijn gootplank, en toen ik hem er wat van zeg, begint hij te schelden, t Is om razend te worden! Maar ik laat me niet door zoo n lat veraffronteeren. Daar kon ik dagwerk van hebben als ik naar de pijpen van zoo'n uitgeklopt mouwvest, zoo'n drogen zeepsmeerder wou dansen. Dat nooit, meneer de kommissarisEer dat ik me door dien uitgemergelden scheerriem, dien doorgebro ken hengelstok laat verschandaliseeren,, moet er heel wat anders gebeuren. Zoo'n misselijke stokvisch met G-beenen durft mij rolpens te noemen. Zou je zoo n platgeslagen puitaal niet in zijn nek nemen Maar daar is die akelige zeepmug veel te mager voor. Uwé kan doen wat u wil, meneer de kommissaris. De agent heeft me meegenomen, omdat hij zei, dat ik schandaal en rumoer maakte, maar als uwé een eer lijk mensch is, zal uwé begrijpen, dat ik de vrouw er niet naar ben om mezelf in 't serijbel te helpen door zoo'n schriel mirakel van een slappen scheerdoek uit te schelden. Die rolpens van hem, laat ik niet op me zitten. Ik zal 't voor den koning weghalen als 't noo- dig is, maar die sla-schuim-over-den-duim zal de kast in zoowaar ik een knappe vrouw ben." De kommissaris verwonderde zich en doet het nog, dat er voor één barbier zooveel scheldwoorden te vin den zijn in zoo weinig tijd. DE UITSLUITING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Gisteren heeft te Utrecht een samenkomst plaats gehad tusschen het dagelijksch bestuur van het Ver bond van sigarenfabrikantenvereenigingen in Neder land en de looncomnussie van dit Verbond met de af gevaardigden van dc arbeidersorganisaties. De lponcommissie heeft daarin voorgelegd het ont werp der nieuwe loonregeling en medegedeeld, dat het haar gebleken is, dat er misstanden zijn -inliet bedrijf, welke blijken uit het groote verschil tusschen de ver diende weekloonen bij gelijk stukloon. Zij is bereid met de organisaties alle zaken te bespreken om te trachten tot overeenstemming te komen. De looncom- missie constateerde, dat deze loonregeling van ver schillende ^fabrikanten zéér groote financieele offers zal eischen. Aan het einde der samenkomst gaf de voorzitter het volgend resumé: „De organisaties hebben nu gezien welke houding- het Verbond van fabrikanten bereid is aan te nemen en op welke wijze liet in onderling overleg met de or ganisaties bereid is te trachten de zaken te regelen. Nu verzoekt het Verbond aan de arbeiders-organisa ties te overleggen wat zij meenen te moeten doen, en wil het nu of later vernemen, of men na bovenstaande toezegging van het Verbond de werkstakingen in Rot terdam, Dordrecht en Gorinchem wil opheffen, terwijl het Verbond van fabrikanten bereid is dan gelijktijdig de uitsluiting te doen eindigen." De voorstellen zullen in de arbeidersorganisaties overwogen worden. EEN PRACTISCHE VINDING. Door een ambtenaar aan een rijksinstelling te 's-Hertogenbosch is, naar de Haagsche N. Crt, meldt, een uitvinding gedaan, welke voor bioscopen en in het algemeen voor schouwburgen van zeer groot nut zal kunnen zijn. Het betreft de inrichting van de zit plaatsen. Deze zouden volgens zijn systeem zóó kun nen worden gemaakt, dat alle toeschouwei's een vrij uitzicht hebben op het tooneel, waardoor dus voorko men wordt dat men hinder heeft van degenen, die vóór u zitten, hetzij heeren of dames, ook al houden zy de hoeden op. Ook zou door dit systeem niemand meer voor het innemen of verlaten van zijn plaats een ander behoeven te passeeren en zou men boven dien direct de plaatsen kunnen zien welke vrij zijn. Ook bij eventueel brandgevaar zou men spoediger zijn plaats kunnen verlaten. Een groot voordeel dus, te meer waar de zitplaat sen zonder veel kosten naar dit systeem zouden kun nen worden ingericht of gewijzigd. DE GEVAARLIJKE HOEDESPELDEN. Op de aangekondigde vergadering te Amsterdam waren gisteravond slechts 18 personen aanwezig, een goede opkomst, oordeelde de voorzitter. Verschillende sprekers en spreeksters voerden het woord. Een blozend jongmensch, tot tweemaal toe slachtoffer van een hoedenspeld, kreeg het eerst het woord en bepaalde zich tot een beroep op de mensch- lievendheid en het goede hart der dames. De vrouwen, aldus één der dames, hebben zich al- leronhebbelijkst en als maloten gedragen, 't Wordt hoog tijd, dat men dc heeren daartegen beveiligt. De mannen hebben zich tegenover ons altijd zoo uitste kend gedragen, speciaal wat betreft het openhouden van deuren en het aanbieden van plaatsen in de tram. Mevrouw GoudsmitGoudsmit, een der steunpila ren van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, acht te zich verplicht tegen deze loftuiting op te komen. De schuld van het hoedepennen-euvel moet volgens haar ook al geweten worden aan. den man. Hij is het, die de vrouw stelselmatig buiten de gemeenschap houdt, en dientengevolge is het gemeenschapsgevoel bij de vrouw natuurlijk ook niet ontwikkeld. Ook voor dit vraagstuk is de oplossing: „Voed de vrouwen op tot zelfbewuste menschen, tot gemeenschapswezens; dat wil zeggeu, geeft haar de rechten, die haar toeko men. In de landen, zoo zeide deze spreekster, waar de vrouwen liet kiesrecht hebben, komen dergelijke di ngen niet voor, daar zorgen de vrouwen zelf, dat d# toestand verandert. Een heer noemde als redmiddel het bevestigen der hoeden met scharnieren in de hoofden der dames, ter wijl een veearts een droevig verhaal ophing van een lieve poes, die een rondslingerende hoedepen had in geslikt. Het resultaat van de besprekingen was, dat er een adres gericht zal worden tot den gemeenteraad om in de politieverordening een artikel in te lasschen, 't welk verbiedt dames met onbeschermde hoedepennen in de gemeentelijke publieke vervoermiddelen toe te laten. UIT DRIEHUIZEN. Naar wij vernemen zal Ds. Vorstman, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Driehuizen en Zuid-Scher mer, wegens vertrek naar Watergang, Zondag 30 Maart, zijn afscheidsrede houden in het kerkgebouw te Zuid-Schermer. Het nieuwe kerkgebouw ts Drie huizen is nog niet in gebruik genomen. UIT HEER-HUGOWAARD. De heeren P. Groot alhier en C. Moeijes te Oudorp, beiden werkzaam bij den polder Ileerhugowaard zijn aangesteld tot onbezoldigd rijksveldwachters en zijn als zoodanig beëedigd. Door Gebr. Poland is aan burgemeester en wet houders vergunning gevraagd tot het plaatsen van een motor in hunne werkplaats, ter vervanging van het molentje. Van de 101 aangiftekiezers hebben 13 bericht ontvangen, dat zij voorloopig niet op de kiezerslijst zijn gebracht omdat hunne aangiften niet juist waren. Van uit deze gemeente is aan Ged. Staten van Noordholland gevraagd te willen bevorderen, dat dc stemmingen voor leden van het polderbestuur geschie den op de wijze als voor de leden van den gemeente raad is bepaald. Tevens is daarbij gewezen op de wij ze hoe de tegenwoordige stemmingen plaats hebben. UIT ZtJID- EN NOORDSCHERMER. In de heden gehouden Raadsvergadering, onder voorzitterschap van den Birrgemeester, den heer O. de Boer, waren alle leden tegenwoordig. Na opening en vaststelling der notulen werd onder meer voorgelezen het verslag ingevolge de artt, 20, 21 en 22 der armenwet, en werd aan ieder der leden een exemplaar van het jaarverslag der gezondheidscom missie ter hand gesteld. astgesteld werd het kohier van de hondenbelas ting op 59.(5, waarna op een ingekomen verzoek om voor den bouw van een regenwaterbak bij de nieuw gebouwde kerk te Driehuizen 40 bij te dragen guns tig werd beschikt. Tot leden van het stembureau voor de te houden verkiezingen in 1913, werden benoemd de heeren C'. Bakker en E. Posch, terwijl de heer J. Smit als derde lid en plaatsvervanger werd aangewezen. Inmiddels waren de leden van hot Burgerlijk Armbe stuur ter vergadering toegelaten en werd door dit college do rekening van het geldelijk beheer over 1912 aan den Raad overgelegd en door diens voorzitter, den heer I). Koster, toegelicht, dewelke overeenkomstig die indiening werd vastgesteld op een bedrag van 1912.13, in ontvangst en van 1348.21 in uitgaaf. Daarna werd de vèrgad. met een woord van dank aan de aanwezigen in het algemeen en aan het bur gerlijk armbestuur voor het accuraat gehouden lie heer in het bijzonder door den voorzitter gesloten, ten. KORTE BERICHTEN. Te Tilburg is een geval van pokken geconsta teerd. Op last van den officier van justitie te Rotter dam, is gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht een slagersknecht aldaar, als verdacht van opzettelijke brandstichting in zijn woning. Te Durgerdam is de helft van een middendoor gespleten praamschip aangebracht. De herkomst is onbokend. Een dame te Amsterdam heeft aangifto gedaan dat haar door een persoon, die op een rijwiel was ge zeten, een zilveren taschje uit de hand is gerukt.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1