DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en vflftiende Jaargang. VRIJDAG 28 MAART. Ho. 71. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,~. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. "binnenland. Noodhulp-kaasdragers. Telefoonnummer 3. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het Permanente Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage. ALRMAARSCHE COURANT wederzijds in zoo groot aantal zijn gesloten, alle zon der uitzondering het Permamente Hof als centraal punt der internationale rechtspraak hebben erkend; omdat de nieuwe beweging, die op hetzelfde terrein juist in den laatsten tijd door het vruchtbaar initia tief van den president Taft is ontstaan, evenzeer met f het Permanente Hof rekening houdt; omdat ook in j tractaten op elk gebied in eenmaal aanwezig arbitrale I clausules bijna zonder uitzondering hetzelfde is go- schied. Hoge in 1907 de poging tot daadwerkelijke hervorming van het Permanente Hof zijn mislukt, er is alle reden om aan te nemen, dat men in 1915, beter voorbereid ten strijde komend, en krachtiger ook-al weer door wat het verleden heeft geleerd, grooter en vruchtbaarder resultaten zal bereiken, en een stap voorwaarts zal. doen in de essentieele ontwikkeling van het Permanente Hof. I)E CONCENTRATIE. In de Utrechtsehe Kiezersvereeniging, waarin de heeren mr. ter Spill (vrij-lib.), en dr. Lely (unie-lib.) tot candidaten voor de Tweede Kamer zijn gekozen, heeft de voorzitter naar het Utr. Dagbl. meldt, uit voerig uiteengezet het verloop der onderhandelingen met het bestuur der vrijz.-dem. kiesvereeniging Alge meen Belang. Spr. merkte op, dat hoewel de Utreeht- sche Kiezersvereeniging niet aangesloten was noch is bij een der politieke partijen, zij altijd in haar prac- tisch werken althans op het standpunt der concen tratie heeft gestaan wat aangaat de samenwerking van vrij- en Unie-liberalen. Juist daarom ook werd door de Utrechtsche Kiezersvereeniging het totstand komen der vrijzinnige concentratie met vreugde be groet en aarzelde zij niet daarmede accoord te gaan. Er aan herinnerend, hoe vroeger de beide Utrecht- Dat, t sche districten leden der vrij-liberale partij ter Ka- het.welk thans ter openbare behandeling gereed ligt, nier afvaardigden, merkte de voorzitter op, dat door is er althans eene van internationaal niet geringe be- f de ervaring echter gebleken is, dat bij de komende teekenis; het brengt Italië en Frankrijk tegenover el- j Kamerverkiezing in district II weinig kans van sla kaar m de aangelegenheid der destijds door Italië op- pen was voor een vrij-liberaal, zoodat het bestuur gebrachte Fransche koopvaardijschepen, die bij de 1 trechtsche Kiezersvereeniging eigener beweging vaart op Noord-Afrika van het vervoer van oorlogs- reeds de vraag: of het niet wenschelijk zoude zijn in contrabande verdacht werden. Het gerechtshof, dat f 1913 met een Unie-liberaal in district II uit te ko mt het Permamente Hof is samengesteld, zal met dit men, bevestigend had beantwoord. Tot ditzelfde re- geschil een vraagpunt van belangrijken aard te be- j smltnnt U™ „„i- „i slechten hebben en tevens een definitief einde maken Zij. die in aanmerking wenschen te komen voor eene benoeming tot NOODHULP-KAASDRAGER, waarvoor VIER PLAATSEN te begeven zijn, worden uitgenoodigd zich vóór 1 April a.s. aan te melden ter gemeente-secretarie tusschen 9 uur 's voorm. en 2 uur 's nam. Behalve belooning voor het dragen is aan de be trekking eene jaarlijksche toelage verbonden van 10. Weer zal dezer dagen een rechtbank van het Per manente Hof te 's-Gravenhage samenkomen en weer wordt door het daar te behandelen geding de aandacht gevestigd op dit internationaal rechtinstituut. Dat men van de heteekenis van een zoodanig centraal Hof voor geheel de wereld meer en meer overtuigd ge raakt, mag wel bewezen worden geacht uit het feit alleen dat zich in Nederland juist kort geleden talrij ke stemmen verhieven, toen de mogelijkheid geopperd werd, dat een geschil van ons land met Portugal over de grensregeling op Timor langs een anderen weg dan langs dien van het Permanente Hof vreedzaam zou worden beslecht. Inderdaad is er alles voor te zeg gen, dat de Staten alle die geschillen, welke zij aan de scheidsrechtspraak meenen te kunnen onderwerpen, brengen bij eenzelfde rechtscollege, doen beslissen dus onder gelijke omstandigheden en onder gelijke invloe den. En dat dit aantal geschillen zich gaandeweg meer uitbreidt, bewijst niet alleen de geschiedenis van het Permanente Hof, doch bewijst ook het innerlijk I der geschillen die daar voorgebracht worden. behoudens nader overleg met de overige katholieke kiesvereenigingen in het district den candidaat der anti-revolutionairen mr. J. A. de Wilde te steunen. De liberale kiesvereeniging te Enkhuizen heeft Woensdagavond op de groslijst van candidaten ge- plaatst den heer H. Groenewout, te Amsterdam. aan een conflict, dat destijds zonder nu bepaald voor oorlogsgevaar te doen duchten, toch niet geringe be weging veroorzaakte en alleen dank zij den tact van den heer Poinearé tot zoo geringe afmetingen beperkt bleef. Het Permanente Hof van Arbitrage is door het eerste Haagsehe verdrag van 1899 in Nederland's re sidentie gevestigd. Ter wille van de versterking van het permanente karakter van dat Hof, heeft men ter tweede Vredes conferentie in 1907 pogingen aangewend om de con ventie in dien zin uit te breiden. Maar, ter wille van formeele bezwaren kwam men er al spoedig toe niet een Hof te scheppen, dat het bestaande zou vervan gen, doch daarnaast zou worden opgericht. Omtrent de benoeming der rechters kon men het evenwel niet. eens worden, en zoodoende bleef deze conventie, welker tekst in de slotactie is neergeschre ven, een huis, van binnen keurig in orde, maar voor- loopig zonder deur om er binnen te komen. liet hoofdstuk over het Permanente Hof bevat een eenigszins op zichzelf staand artikel, het bekend art. 27, in 1899 aangenomen op aandringen der Fransche delegatie, thans art. 48. De Mogendheden verklaren het daarin haar plicht om ingeval een ernstig conflict tusschen twee of meer harer zou dreigen uit te bre ken, deze aan het bestaan van het Hof te herinneren, welke handeling slechts als eene, vallende onder het begrip der goede diensten, kan en mag worden be schouwd. Ziedaar dus een poging gedaan om den neutralen te vergunnen de werking van het Hof te vergemakkelijken in het veelvuldig geval, dat de beide strijdende partijen niet den eersten stap ter verzoe ning willen doen. Ziedaar tevens erkend, dat de te genwoordige economische en sociaal-politieke verhou dingen de solidariteit, tusschen de Mogendheden als een nieuw en hervormend element in het volkeren recht. hebben gebracht. Direct resultaat heeft het Brtikel niet opgeleverd; het Internationaal Bureau mag zich in conflicten niet mengen en de Mogendhe- den lieten het zoowel in den Zuid-Afrikaanschen als in den Russisch-Japanschen oorlog na, als een tevo ren hopeloos beschouwd geval. Er zijn thans een twaalftal gedingen voor het Per manente Hof van Arbitrage behandeld geworden in ongeveer tien jaar tijds. In deze twaalf gedingen was Frankrijk zesmaal de in geschil zijnde partij; wa ren Amerika en Engeland het elk vijfmaal; was Italië het viermaal; was Duitschland hot driemaal; waren Mexico, Venezuela, Italië en Zweden zoowel als Noor wegen, den eersten keer in de Venezolaansche kwestie vereenigd, den tweeden keer juist tegenover elkander staande, het, tweemaal; waren Spanje, Italië, België, Nederland, Rusland, Turkije en Peru het elk eenmaal In deze twaalf gedingen waren vijfmaal Nederland sche arbiters in het tribunaal gezeten, den eersten keer zelfs twee leden tegelijk; evenzoo was 't voor /-weden De hooge plaats, die Nederland naast Zwe- PD v* j eZf 'nueemL is te merkwaardiger, wanneer men bedenkt, dat het nimmer zelf een geding voor het i-ermamente Hof bracht en dus zelf nimmer een arbi ter mocht aanwijzen. Wat het Permanente Hof eenmaal zal worden, valt. op dit oogonbhk moeilijk uit te maken, al kan men voor de ontwikkeling van deze instelling de beste ver wachtingen hebben. De beste verwachtingen vooral oaarom, omdat de permanente tractaten van arbitra ire, die sedert 1903 tusschen Europa en Amerika en he- j sulfaat kwam ook, mede met het oog op den algemee- nen politieken toestand in het geheele land en na ernstig onderzoek van de beste kansen in district II zelf, het centraal comité der vrijzinnige concentratie, zetelend in Den Haag. Tengevolge van de totstandkoming van de vrijz. concentratie werd door het bestuur der Utr. Kiezers vereeniging getracht samenwerking te zoeken met het bestuur der te Utrecht gevestigde Vrijz.-dem. kiesver eeniging Algemeen Belang, onderdeel van den Vrijz.- Dem. Bond, welke laatste zich bij de concentratie aangesloten had en in het centraal comité eveneens vertegenwoordigd was. Het bestuur der Vrijz.^Dem. kiesvereeniging werd tot een gezamenlijke bespreking uitgenoodigd, welke plaats had op 24 Februari j.l. en i» alwaar bleek, dat het bestuur van Algemeen Belang voorst,elde aan mr. Werker in district II een candida- tuur aan te bieden. Er was n.l. in dat district door een aantal vrijz.-democraten en, naar men mededeel de, door andere meerendeels niet-georganiseerde vrij zinnigen een adresbeweging op touw gezet ten gunste van die candidatuur, en Algemeen Belang meende op utiliteitsgronden die candidatuur aanbevelenswaardi ger te moeten achten, dan die van een Unie-liberaal. Wijl ten opzichte van deze quaestie door de beide be sturen geen oplossing was te vinden, stelde de voor zitter van Algemeen Belang voor een beroep te doen op het Centraal Comité in Den Haag, waarbij hij toen uitdrukkelijk verklaarde, dat het bestuur zijner kies vereeniging zich bij dat advies zou neerleggen. Van beide zijden werden naar Den Haag afgevaardigden gezonden om het wederzijdsch standpunt uiteen te zetten. De uitspraak van het Centraal Comité was, dat het zijn oorspronkelijk advies: voor Utrecht II een liberaal candidaat handhaafde. Het bestuur der Utr. Kiezersvereeniging meende, dat hiermede de zaak uit was, dat Alg. Belang zich, ingevolge afspraak, bij die arbitrale uitspraak zou neerleggen en zich ten hoogste zou bepalen andere li berale candidaten te noemen of besprekingen te wen- schen over die door de kiesvereeniging voorgesteld. Dit bleek niet het geval te zijn; blijkens het kort daar op ontvangen schrijven werd slechts een vrijzinnig- democratische candidatuur gesteld, waarover, naar het oordeel van het bestuur-, na de uitspraak van het Haagsehe comité, geen debat meer mogelijk was. Waar nu de voorzitter 'overtuigd was, dat het be stuur der Utr. Kiezersvereeniging niet alleen gehan deld had volkomen naar recht en billijkheid, maar. zelfs nog ten overvloede zijn standpunt had onderwor pen^ aan een arbitrale uitspraak bij het Centraal Co mité, dat, met het oog niet alleen op Utrecht, maar op de geheele politieke constellatie, dat standpunt had goedgekeurd, stelde hij voor niet verder met het be stuur der vrijz.-dem. kiesvereeniging in oveideg te treden (daar dit tegenover de voorloopige candida ten, die te stellen waren, geen bezwaren had gemaakt) maar over te gaan tot het definitief stellen van de candidaten der Utr. Kiezersvereeniging.- Na uitvoeri ge besprekingen werd het voorstel van den voorzitter met groote meerderheid aangenomen. KAMERVERKIEZINGEN. Door do vrijzinnige kiesvereenigingen te Zaandam zal candidaat gesteld worden de heer mr. J. Limburg, te s-Gravenhage. De definitieve oandidaatstelling vindt plaats in een vergadering van afgevaardigden op a.s. Zondag. De R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Zaandam heeft gisteravond in beginsel besloten CHRISTEN-SOCIALISTEN. Een groote minderheid, die zich van den Bond van Christen-Socialisten heeft afgescheiden, heeft zich j.l. i Maandag te Haarlem geconstitueerd tot een propa- gandaclub van Christen-Socialisten, met groepen te Doetinehem, Groningen, Haarlem en Leeuwarden. De club erkent de S. D. A. P. als de politieke verte- genwoordigster van het Nederlandsche proletariaat, maar laat haar leden vrij, zich al of niet persoonlijk bij de S. D. A. P. aan to sluiten. Hei doel der club is, de propaganda voor het socia lisme te voeren, vooral daar, waar deze door „Chris telijke" vooroordeelen bemoeilijkt wordt. Tot lid van de uitvoerende commissie werden benoemd mej. A. v. d. Vlies (Enka), te Schiedam, de heeren M. Koornstra te Haarlem en G. Bijlenga, te Leeuwarden. Deze drie leden vormen ook de redactie-commissie van het eerlang uit te geven maandblad der club. Gemengd nieuw». NEDERLAND—BALKAN. Men deelt aan het Hbld. mede, dat weldra uitvoe ring gegeven zal worden aan een te Amsterdam reeds lang voorbereid plan, een studiereis te ondernemen naar den Balkan, met het doel aldaar na te gaan in hoeverre het reeds bestaande afzetgebied voor den J Nederlandsehen handel en industrie vergroot kan worden. Zoowel in Nederlund ais in den Balkan zou j dit plan reeds met instemming begroet zijn. Binnen f enkele dagen zullen nadere bijzonderheden volgen. DE GRIEKSCHE AMBULANCE TERUG. Kwart over twaalf kwam gisteren de Grieksche am bulance, hoofd dr. Offerhaus en consul Lehmann, te Zevenaar aan. Zij werden aan het station ontvangen door een aantal leden der Geldersche comité's van liet Nederlandsche Roode Kruis, met den waarnemenden burgemeester. Na begroeting en muziek van het fanfarekorps, be gaf men zich naar de met vlaggen en bloemen versier de wachtkamer, onder luid gejuich van het talrijke publiek. Hier heette ds. Fleischer, lid van het hoofd comité van het Roode Kruis, allen welkom namens het hoofdcomité, en bracht hulde aan de ambulance voor haar werk, waarop het vaderland trotsch is. Daarna sprak de waarnemende burgemeester woor den van welkom. Dr. Offerhaus zeido maanden van hard werken ach ter den rug te hebben. Hij dankte voor de ontvangst. Aan alle dames werd een bouquet van tulpen aan geboden. Onder muziek en gejuich werd na 20 minu ten de reis voortgezet. Te Arnhem was veel publiek op het station. Diaqè nessen boden bloemen aanslechts eenige minuten werd hier opgehouden. Ook te Utrecht, waar verschillende autoriteiten op het perron aanwezig waren, kregen de dames bloemen. De muziek der vesting-artillerie speelde de volkslie deren. Een groote menigte juichte de ambulance geestdriftig toe. Omstreeks drie uur kwam 4e ambulance te 's-Gra- venhage aan. Een groote menigte begroette met ge juich en onder aanbieding van bloemen het gezel schap. Aan het station waren onder meer aanwezig de burgemeester van Den Haag en vele leden van het hoofdcomité van het Roode Kruis. In de gereserveerde, wachtsalons riep het bestuurs lid van het hoofdcomitè van het Roode Kruis, jhr. Re pelaer van Driel, bij verhindering van Prins Hendrik en van den onder-voorzitter van het Roode Kruis, generaal De Maal, de teruggekeerde ambulance met een hartelijke toespraak het welkom toe. Dr. Offerhaus antwoordde en verklaarde diep ge troffen te zijn door deze hartelijke ontvangst. Do lieer Lehman sprak als vertegenwoordiger van de Grieksche. regeering in Nederland, in opdracht van den koning, van Griekenland en de koninging-weduwe Olga, om hartelijk dank te zeggen voor de zeer op prijs gestelde- diensten door de Nederlandsche ambu lance daar te lande bewezen. UITSLUITING. De Amsterdamsc'he Kleermakerspatroonsvereeni- giïtg en de Bond van Confectionnairs hebben, naar aanleiding van de staking bij een drietal maatpatroons besloten, de bij hun leden in dienst zijnde kleermakers uit te sluiten. Deze uitsluiting betreft dus zoowel de maatzaken als de eonfectie- en maatzaken. Gisteren hebben verschillende patroons hun werklieden op den kortst mogelijken termijn, welken de wet op het arbeidscontract toelaat, n.L een week, de dienstbetrek king opgezegd. EEN VERKEERDE TOESTAND. Een inzender in het Hbid. schrijft: „De prachtige instelling van de Postspaarbank heeft het sparen in Nederland enorm in de hand ge werkt, en hoewel de rente die gegeven wordt lager is dan van de gewone spaarbanken m. i. een gevolg van de dure exploitatie bij alles wat van het Rijk uitgaat) is door de zekerheid en het gemak deze instelling in derdaad prachtig. Evenwel maakt het Rijk nu gedurende geruimen tijd reclame, door middel van meegeven van boekjes aan houders van postspaarbankboekjes, om, wanneer men wat veel geld op de Postspaarbank heeft dit te beleggen in 3 Staatsschuld. En dit is m. i. geheel verkeerd. Deze effecten zijn n.l. aan koersverschil onderhevig en zoo werkt de Staat er toe mede dat lie den, die daarmede niets te maken moesten hebben, afhankelijk worden van rijzen en dalen van effecten. Een boertje dat zich liet verleiden om duizend gul den in dit Staatsschuldboekje te beleggen kwam na anderhalf jaar, bij liet opvragen van die som tot de ontdekking, dat hij niet slechts geen rente ontving, maar dat. van zijn duizend gulden maar 975 gulden be schikbaar was. Het lijkt mij volkomen verkeerd liet vertrouwen van eenvoudige menschen op deze wijze te schokken." POGING TOT BEROOVING. De aangehoudene, inzake de poging tot berooving van een kassierlooper te Wormerveer, heeft bekend. Een briefje, dat hij den kassierlooper liet lezen, was van den volgenden inhoud: „Geef dadelijk je tasch over; je krijgt hem over een uur terug. Je huis is om singeld. We deinzen voor geen moord terug." De onzin in dit briefje wijst er wel op, schrijft de Tel., dat de aangehoudene niet geheel toerekenbaar was. Men zou zelfs tot het vermoeden komen, dat het lezen van berichten over de auto-bandieten of van de tective-verhalen op zijn geestestoestand niet zonder invloed is geweest. Meer en meer blijkt echter, dat de aangehoudene zich in financieele moeilijkheden bevindt, want de Coöperatieve Zaanlandsche Middenstandscredietbank, waarvan hij boekhouder was, heeft gemeend hem oogenblikkelijk te moeten ontslaan. De aangehoudene noemde zich accountant en teldê onder de Zaansche jongelui veie leerlingen in boek houden. De kassierlooper, dien hij aanhield, was een der hunnen. Men is langs de geheele Zaanstreek ten diepste be gaan met zijn jonge vrouw en zijn gunstig bekend staande en achtenswaardige familieleden. VAN EEN VERGADERING, DIE NIET DOORGING. Ergens in den omtrek van Haarlem, schrijft het Haarl. Dagbi., zou een bekend spreker een rede hou den tegen de Tariefwet. Hij kwam er aan, vond nie<t alleen niemand om henl te begroeten, maar werd zelfs weldra gevaar, dat ef van de heele vergadering niets komen zou. De voor zitter, die den afgesproken datum kende, was buitens lands, maar de secretaris, onkundig van den vastge- stelden dag, had daar ook niet naar geïnformeerd en zoo was er geen openbaarheid aan de bijeenkomst ge geven. Den spreker bleef niets over, dan met zijn zak vol argumenten de Tariefwet maar weer te vertrokken. UIT OUDE N1EDORP. Bij het 25 en 26 dezer te Schagen gehouden exa men verwierf het diploma hoefbeslag de heer K, Toornstra alhier. UIT HENSBROEK. Naar we vernemen heeft, een deputatie uit Heerhu- gowaards gemeentebestuur een bezoek gebracht aan het hoofd onzer gemeente ten einde ook hier in over weging te geven of het mogelijk zou zijn een gasfa briek op te richten voor de gemeenten Heerhngowaard Hensbroek en Obdam. UIT ZUIDSCHARWOUDE. In de heden te Utrecht gehouden openbare te rechtzitting had o. m. de uitspraak plaats in de vol gende zaak: hooger beroep van J. K„ schipper te Zuid-Schar- woude, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende, bevestiging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank, waarbij hem schadeloos stelling is geweigerd ter zake van een ongeval, waar door zijn linker onderarm werd verwond, hem overko men aan boord van een motorboot zijns vaders, op welke hij als ipotorschipper tegen loon werkzaam was; het Bestuur der Bank achtte het ongeval den getroffene niet overkomen in verband met de uitoefe ning van 't verzekeringsplichtig bedrijf van motor bootondernemer, daar de vader-werkgever tijdens het ongeval niet voor derden voer, doch een pleizierreisje maakte. De Raad overwoog, dat- eiseher, toen hij door het ongeval werd getroffen, wel is waar in dienst was van zijn vader, maar niet werkzaam in diens verzeke ringsplichtig bedrijf van groentenhandelaar, noch ook in dat van motorschipper, vermits dien dag noch groentenhandel werd gedreven, noch eenige waren voor derden vervoerd werden. De Centrale Raad be vestigde de uitspraak. KORTE BERICHTEN. Naar de Tel. uit goede bron verneqmt, is do heer II. J. Lovink, directeur van den Landbouw in Ned.- Indië, op reis naar Nederland, wegens ziekte zijner vrouw. Het voornemen is, om 3 maanden hier te lan de te blijven. Men weet, schrijft de N. R. Ct„ dat totnogtoe de Engelschen om de twee jaar naar Holland komen voor het houden van een internationalen voetbalwed strijd. Er bestaat echter kans, dat men de ontmoeting hier te lande tot een jaarlijksche zal maken. Er is althans sprake van een wedstrijd in Holland het vol gend voorjaar, als do Engelschen toch in Brussel moe ten zijn. De politie te Leeuwarden heeft een 15-jarigen jongen aangehouden, verdacht van diefstal van een 5-tal jassen uit eenige scholen. Uit een aangeteekenden brief, op 3 Febr. uit Amsterdam gezonden aan den buitengewoon gezant on gevolmachtigd minister van II. M. de Koningin te Tandzjer, zijn ontvreemd tien Fransche bankbiljetten van 1000 francs. Gisternacht is te Maastricht ingebroken in een

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1