wm DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. feuilleton. No. 71 Honderd en vQftiende Jaargang. VRIJDAG 28 MAART In het Land van den Dollar. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oreote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en HandelsdruWkerjj v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Gemeente-scholen. Toelating van Leerlingen. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. ALKMAAR ODRANT. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij besluit van heden voorwaardelijk vergunning hebben verleend aan P. HAMMES, aldaar, tot het oprichten van een stoom meubel- en houtwarenfabriek in het perceel Linden- gracht A 1016. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DGNATH, Secretaris. Alkmaar, 26 Maart 1913. KIEZERSLIJST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen, overeenkomstig artikel 28 der Kies wet, ter algemeene kennis, dat de kiezerslijst en de ulphabetische lijsten van de namen en voornamen van hen, die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen die daarop zijn gebracht, door hun college zijn vast gesteld en van heden af tot en met den 21 April e.k. ter secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift of afdruk verkrijgbaar zijn gesteld. Verbetering der kiezerslijst kan tot en met den 15 April a.s. door ieder worden gevraagd, die meent dat hijzelf of een ander in strijd met de wet daarop voor komt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR noodigen belanghebbenden, die met 1 Mei a.s. kinderen op een der VIJF GEMEENTESCHOLEN toegelaten wenschen te zien, uit, daarvan vóór 15 APRIL a.s., aangifte te doen bij de Hoofden dier Scholen, onder overlegging van het geboortebriefje of trouwboekje en het inëntingsbewijs der kinderen, waarvoor de toelating gevraagd wordt. De gelegenheid bestaat daartoe aan de schoolloka len op DINSDAG 1 en DONDERDAG 3 APRIL a.s., van des namiddags 45 uur, en WOENSDAG 2 APRIL a.s., van 121 uur, behalve voor de 4e GE MEENTESCHOOL, aan welke school daartoe gele genheid is op eiken Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag tot 15 April a.s., van 1%2 uur namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Gemengd nieuws. DE UITSLUITING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. W oensdag werd te Utrecht eene conferentie gehouden tusschen het dag. bestuur van het Verbond van Veree- nigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland en af gevaardigden van de hoofdbesturen der vier sigaren makersorganisaties. Vanwege het Verbond werd om trent de besprekingen medegedeeld, dat de organisa ties de aangeboden loonregeling van de looneommis- sie hadden afgewezen. De afgevaardigden nu hebben in deze bijeenkomst getracht verbeteringen in deze loonregeling te verkrij gen, doch van de zijde van het Verbond was men daar op niet ingegaan. De afgevaardigden der organisaties Roman van LENE HA ASF 69) o Ze vloog naai- haar kamer terug en begon de noo- digste artikelen bij elkaar te pakken. Met een kleinen handkoffer beladen kwam ze daar na weer op de veranda, om afscheid te nemen van de Me Dowells, die haar onder heftige protesten lieten gaan. De jonge vrouw was in tranen uitgebarsten en zelfs den jongen man schenen de tranen ook hoog te zitten. Loe moest er om lachen. Ze vond zichzelf wel wat onbarmhartig, maar het tweetal was toch ook te komisch! In den tuin nam mr. Westesz haar den koffer af. Ze stapten naar de mooie coupé-automobiel, waarvan hij 't portier opentrok. „Een chauffeur heb ik niet," zei hij met een eenigszins bitter lachje. „Al mijn niggers zijn er na tuurlijk van door gegaan, zoodra de typhus bij ons uitbrak." „O, dan laten we den koffer alleen in de coupé rij den, zei Loe en nam de zitplaats van den chauffeur in. „Zoo, nu is het net als toen in New Braunfels!" „Behalve, dat dit geen pleziertochtje voor u is!" „Och, zegt u dat nietIk verheug er me werkelijk in, uw moeder te kunnen helpen." In razende vaart ging het door de helverlichte stad en de donkere parken van Laurel Hights. Plotseling zwenkten ze een door palmen en pecanboomen be schaduwde allee in. Het stille witte huis dook tus schen het donkere groen van het park op. 1 oor de veranda stopte mr. Westesz. Een oude vrouw met een vriendelijk gezicht kwam hen uit de hall tegemoet. „Gelukkig, dat u terug is, master Harry," zei ze op gedempte, toon. „Heeft u een nurse gekregen?" „Ja, mrs. King, uitstekende kleine nurse!" zouden nu, gehoord de toelichting van de loonregeling door de looncommissie en de voornemens dezer com missie, de loonregeling nogmaals aan hunne organisa ties voorleggen en overwegen of een en ander er toe zou kunnen leiden om de stakingen in Rotterdam, Dordrecht en Gorinchem op te heffen, waartegenover het Verbond dan de uitsluiting zou doen ophouden. Van arbeidarszijden werd o.a. medegedeeld, dat de looncommissie van het Verbond overal in het land de loonen en toestanden in de industrie zal onderzoeken en trachten waar oneffenheden zich voordoen die op te heffen, echter niet zonder in alles de arbeiders-or ganisaties te erkennen. De bedoeling was om op deze wijze geleidelijk tot verbeteringen te komen. Het Verbondsbestuur kon evenwel in 't Noorden des lands niets tot stand bren gen, alvorens de zaak in het Zuiden des lands gere geld is. Het Verbondsbestuur had echter een kleine verbetering in de loonregeling aangebracht, waardoor het verschil tusschen de loonen in Amsterdam en Rotterdam voor vorm- zoowel als handwerk op 2% cent is teruggebracht. Van de conferentie zal door het Verbond een resu mé aan de arbeidersorganisaties gezonden worden. HOLLANDS NOORDERKWARTIER, Onder leiding van den heer D. O. Rezelman van Winkel, heeft de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier Woensdag haar algemeene voorjaarsvergadering te Oosthuizen gehouden. Medegedeeld werd, dat het aantal leden thans 167 bedraagt. De rekening werd goedgekeurd ten bedrage van 7820.89% in ontvang, 6075.22 in uitgaaf en 1745.67% in batig saldo. Hierna deed dr. Schey als zuivelconsulent verschil lende mededeelingen. Den algemeenen toestand van het rundvee noemde spr. gunstig,1 die van de schapen zeer gunstig, die van de varkens echter minder guns tig. In Noord-Holland zijn thans 130 kaasfabrieken, waarvan er 154 zijn aangesloten bij den Bond van Zuivelfabrieken. Er zijn thans 27 rundveefokveree- nigingen. Aan de orde kwamen daarna verschillende bestuurs voorstellen. Besloten werd tot het bevorderen van het gebruik van goede fokstieren voor een bedrag van 1000 stie ren te koopen en deze ter beschikking van de leden te stellen. Aangenomen werd een voorstel om vanwege de ver eeniging een subsidie van 500 aan den Prov. Bond van rundveefokvereenigingen in Noord Holland te geven, voor zijn uitzending van een keurcollectie rundvee met melkstaten op de tentoonstelling in Den Haag-. De heer 0. Nobel, rijkslandbouwleeraar, leidde het voorstel in een adres aan de regeering te zenden in zake Landbouwonderwijs. In dit adres wordt ver zocht het daarheen te leiden, dat een wettelijke rege ling tot stand komt, waarbij aan de besturen van plat telandsgemeenten de verplichting wordt opgelegd, zorg te dragen, dat binnen den kring der gemeente een minimum-aantal leerkrachten aanwezig zij, be voegd tot het geven van land- of tuinbouwonderwijs en aan die door de wet geëischte leerkrachten een extra bezoldiging worde toegekend, uitsluitend voor het bezit der bevoegdheid om het onderwijs te geven. Er volgde eenige gedachtenwisseling. De heer van Hoek, directeur-generaal van den Landbouw, veree- nigde zich met de ï'ichting van den heer Nobel en het adres. De vereeniging neemt hier terecht een breed „Dat is mrs. King, miss von Wersien," stelde hij voor. „Onze oude, trouwe huishoudster." De oude vrouw drukte haar hartelijk de hand. „Wat ben ik blij dat u er isMevrouw is hard ziek, en ik had gehoord, dat er in de heele stad geen ver pleegsters te krijgen waren „Brengt u mij dadelijk bij haar, wilt u?" „Maar moet u niet eerst wat uitrusten of avond eten?" kwam mr. Westesz tusschenbeiden. Loe schudde het hoofd. „Neen, mr. Westesz, nu ben ik voortaan nurse en niets anders en hoop ik mijn plicht te doen." Zonder nog eens naar hem om te kijken, volgde ze mrs. King door de rijk, maar toch eenvoudig gemeu belde hall en de even rijke, rustige kamers. Eindelijk opende de oude vrouw behoedzaam een deur en stond Loe op den drempel van een ruime slaapkamer, die door een electrische lamp met groene kap, getemperd verlicht werd. Op een paar tafeltjes stonden glazen, medicijnflesschen en schotels vol ijs bij de hand. In het hreede ledikant lag de bejaarde patiente, volko men apathisch naar het scheen. De ingevallen trek ken van haar vermagerd gelaat, dat door zilverwit haar omgeven was, lieten den ernst van den toestand gissen. Bij Loe's nadering sloeg ze de oogen niet eens op. Nu en dan steunde ze dof. Mrs. King wenkte Loe haar in een aangrenzende slaapkamer te volgen, die reeds voor een verpleegster in gereedheid was gebracht. In een helder witte japon en wit schort trad Loe even later onhoorbaar in de ziekekamer en nam haar plaats aan 't bed der oude dame in. ^„Nu kunt u uw gang wel gaan", fluisterde ze mrs. King toe. „Ik zal hier wel voor alles zorgen." De oude vrouw knikte en verwijderde zich op de teenen. Hoe rustig en beslist bewoog die knappe, jonge nurse zich in de ziekekamer! Bij zulk een ver zorgster was de patiënte zeker in goede handen! Mr. Westesz kwam een half uur later, gelijk met den dokter, in de kamer om naar zijn moeder te zien. Toen Los den dokter vertelde wat z# intusschen standpunt in. Men mag niet alleen letten op N. H. Overal moet men het landbouw-onderwijs goed maken. En wanneer nu enkele gemeentebesturen er niet toe willen overgaan, dan is het beter een wettelijk voor schrift te maken. De heer Jhr. Mr. P. van Foreest, lid der Tweede Kamer, vereenigde zich met het door den directeur- generaal gesprokene. De bedoeling mag echter niet worden, dat in de scholen landbouw-onderwijzers wor den aangesteld, die niet bevoegd zijn het gewone la ger onderwijs te geven. De heer Van Hoek zeide nogmaals voorstander van uitbreiding van het landbouw-onderwijs te zijn. Dit moet echter niet op school, maar op cursussen gege ven worden. Besloten werd ten slotte het adres te verzenden. Tot leden van het bestuur werden gekozen de hee- ren P. Stapel Cz., van Hoogkarspel, W. Metzelaar, van Wieringerwaard, Jac. Zuurbier van Alkmaar. Tot onder-voorzitter werd gekozen de heer J. Best Nz., te Baarsdorpermeer. 'Zaandam werd aangewezen als plaats voor de No vember-vergadering. De begrooting werd vastgesteld ten bedrage van 7824,18% in ontvang en uitgaaf. Bij de rondvraag stelde de heer Avis, van Midwoud, voor, dat het bestuur in studie zal nemen het wets ontwerp op de inkomstenbelasting. Het bestuur deed toezegging de zaak te overwegen. De heer Van Hoek gaf uiting aan zijn belangstel ling voor Holl. Noorderkwartier en prees het goede, pract.ische werken dezer vereeniging. Voor de organi satie der veefokkerij is in Noord-Holland nog veel te doen, zei spreker. Zeker kan deze provincie naast Friesland staan, -maar 't komt aan op een goede orga nisatie en op eendracht. De verschillende stroomin gen moeten in één bedding geleid worden tot zegen van de veehouderij in Noord-Holland. De voorzitter deelde de vergadering mede, dat de heer Teengs, na 30 jaar dienst, besloten had het se cretariaat neer te leggen, hetgeen met leedwezen werd vernomen. Hierna werd de vergadering gesloten. UIT KOEDIJK. - Vervolg Gemeenteraadszitting. De in de vorige vergadering aangeboden derde sup- pletoire begrooting over 1912, aanwijzende een bedrag groot 10025, werd thans vastgesteld. De voorzitter deelde hierna mede, dat hoewel B. en W. in de vorige zitting van meening waren, dat inza ke de lichtkwestie, door hen voorloopig geen voorstel len gedaan zouden worden, een schrijven van den di recteur van de K. E. M. van 24 Februari hierin ver andering had gebracht. In dat schrijven werd er op gewezen dat door de aansluiting van Bergen, de hoog spanningskabel tot de Vlotbrug Koedijk naderde, waardoor de gemeente Koedijk met betrekkelijk zeer geringe kosten aangesloten kon worden. Op dezen brief was een bespreking van B. en W. gevolgd, waarbij het wenschelijk werd bevonden, de meening van de ingezetenen te vernemen. De open bare vergadering volgde hierop en het resultaat is ge weest, dat zeer velen in de gemeente vóór de aanslui ting bij de K. E. M. gevoelen. De hoofdzaak blijft echter de vraag: „wat moet het kosten Met betrekking tot de kosten is bij het Da- gelijksch Bestuur een rapport ingekomen. Het ligt in de bedoeling van B. en W. na het ontvangen van de toelichting op het rapport, aan den Raad voorstel len te doen. De directie is ook bereid dit rapport per soonlijk bij de Raadsleden toe te lichten. Spreker deed deze mededeeling, om te voorkomen, dat eventueele voor de zieke gedaan had, bekeek hij haar met welge vallige blikken. „Flink zoo, little girl, past u verder ook maar zoo goed op „Wat een gelukkig toeval, dat u zoo'n handig, frisch verpleegstertje op 't spoor is gekomen", zei hij, toen hij met mr. Westesz de kamer uitging. „Ik had niet gedacht, dat er nog een te bemachtigen zou zijn." Hij had Loe nog een paar wenken en voorschriften gegeven en beloofd in den loop van den nacht nog eens terug te komen. Lange, bange uren en dagen volgden. De oude da me was zeer ernstig ziek en in den beginne werd het ergste gevreesd. Onvermoeid was Loe dag en nacht op haar post, hardnekkig weigerend zich door mrs. King te laten aflossen. Dit was nu haar gevalMet ijzeren wilskracht had ze zich voorgenomen met alle beschikbare middelen om het leven der haar toever trouwde patiënte te kampen. Onafgebroken nam ze het stijgen en dalen der temperatuur, de polsslagen en de ademhaling waar, nauwkeurig notities makend van de geringste verandering. De dokter kreeg bij elk be zoek een duidelijker overzicht van 't verloop der ziek te in de dag--, avond- en nachturen. Zijn voorschrif ten werden met de grootste stiptheid opgevolgd. „U moest bij de verpleging blijven, little girl", zei hij op een dag. „U is er voor geroepen en kunt 't hier makkelijk tot directrice van een groot hospitaal bren gen." „Dat is oojc mijn plan, dokter", antwoordde ze, „zoodra ik weer in Duitsehland ben, geef ik me op bij do Johanniter-orde." „Wilt u niet in Amerika blijven? Hier kunt u het veel verder brengen met al uw bekwaamheden." „Neen, ik wil „al die bekwaamheden" liever ten dienst van het vaderland stellen", zei Loe lachend. „Dwaas idee! Ik zou me er in 't buitenland liever flink voor laten betalen." Mr. Westesz had zwijgend bij dit gesprek toegeluis terd, terwijl zijn verstandige oogen onafgewend op Lo« rustten. Toen ze zijn blik ontmoett», kreeg ze voorstellen bevreemding zullen verwekken. De heer Beets vroeg of het rapport een uiteenzet ting van de kosten bevat. „Op het oogenblik", zei spr., „weten wij er niets van en wordt ons veel gevraagd, waarop wij het antwoord schuldig blijven. Wanneer de Raad dus beter ingelicht wordt, dan kunnen de leden ook betere inlichtingen geven". De voorzitter zeide, dat het Dagelijksch Bestuur zal vergaderen met de directie, die dan op alle. vragen zal antwoorden. Is hierna het Dag. Bestuur van meening, dat het voor de gemeente uitvoerbaar is, dan zullen B. en W. den Raad oproepen en zal de directie hetzelfde rapport ook voor de Raadsleden van een toelichting voorzien, waarna het in openbare ver gadering behandeld kan worden. Nog deelde de voorzitter mede, dat, wanneer de aansluiting bij de Kennemer vaststaat, B. en W. van plan zijn aan den Raad het voorstel te doen, om aan de heeren Lefèbre en de firma Spruit en Bakker te den Helder, die kosten noch moeite hebben gespaard, om Koedijk van gas te voorzien, eenige vergoeding te geven. De heer v. d. Woude zei van meening te zijn, dat d* gaskwestie opnieuw aan de orde zou komen, dit in verband met een nieuw bezoek van den heer Lefèbre, die mededeelde, dat men thans met Warmenhuizen ver gevorderd was. De voorzitter bevestigde dit bezoek, maar wees er op, dat de Raadsleden in verband met het schrijven van de K. E. M. van meening zijn veranderd. Alge meen was men van meening, dat op de aansluiting bij Warmenhuizen niet verder moest worden ingegaan, omdat men daarvan de kosten niet kon overzien. Spreker wees er nog op, dat het Dagelijksch Be stuur van Oudorp tegenwoordig pogingen aanwendt, gas van Alkmaar te krijgen, welke onderhandelingen nog gaande zijn.. Komen deze onderhandelingen tot stand dan is het niet onmogelijk om ook dat deel der gemeente van licht te voorzien. De heer Beets gaf te kennen, dat z. i. aansluiting aan Warmenhuizen ongewenscht is. De heer v. d. Woude merkte op dat afgaande op de uitleggingen van den heer Lefèbre het wel gemakke lijk is. De voorzitter wees er op, dat er toestellen bestaan, die het mogelijk maken om kooldorschen op tempera* tuur te houden, wat van veel waarde is. Bij de rondvraag vestigde de heer v. d. Woude de aandacht op de moeielijkheden die de inwoners vafl de gemeente Koedijk, die te St. Pancras wonen, on* dervinden bij de vaccinatie. Voor de vrouwen en kinderen vond spr. het bezwaarlijk om heel naar Koe dijk te moeten, z. i. is het gemakkelijker wanneer d» dokter naar Sint-Pancras komt. De voorzitter zei, dat B. en W. hierover reeds ge* dacht hebben, een geschikt lokaal ontbreekt. In den loop van den tijd zal ook dit wel geregeld worden. Voor dit eene jaar hadden de kinderen ech ter wel naar Koedijk kunnen komen. In Sint-Pnneras geeft men echter weinig blijk, het bestaan van den geneesheer te verzekeren. Waar i* gemeente niets heeft ontzien om er voor te zorgen dat men weer het voorrecht heeft van een dokter in de gemeente, daar dient de bevolking ook alles te doen, om het bestaan voor den dokter te verzekeren. De heer v. d. Woude was van meening dat men wan neer men zieken heeft, liever een dokter haalt die op 5 minuten afstand woont, dan een dokter die een uur verder woont. De voorzitter stemde dit toe, maar merkte op dat die toestand toch steeds bestaan heeft. De heer v. d. Woude: „Toen werden wij gedwon- tegen wil en dank een kleur, 't Was te gekmaar ze ging werkelijk nog van Harry Westesz houden! Met dc oude vrouw begon het eindelijk vooruit te gaan. Ze was de laatste dagen bij kennis en legde een aandoenlijke dankbaarheid ten opzichte van haar jonge nurse aan den dag. Loe moest, de fijngevoelig heid bewonderen, waarmede ze haar zware plichten trachtte te verlichten. Een warme vriendschap ontwikkelde zich tusschen verpleegde en verpleegster. Op zekeren dag greep de oude dame plotseling Loe's hand en streelde die hartelijk. „U gaat er bleek uitzien, miss Loe. U komt vee! te weinig in de lucht, en nu het zoo goed met me gaat, mag ik niet langer egoïstisch zijn." .,0. u wilt me zeker wegsturen, om allerlei onge' oorloofde en lichtzinnige dingen te kunnen doen, zoo als opzitten en lezen?" vroeg ze ondeugend. „X'een, werkelijk niet! Ik zal geen onvoorzichtig heden begaan!" beloofde mevrouw Westesz plechtig. „Toe, u houdt zoo veel van paarden, maakt u straks eens een ritje met Harry! Ik geloof zeker, dat hij 't ook erg prettig zou vinden." Loe's oogen schitterden. Paardrijden heerlijk! „Maar ik heb geen amazone hij me", antwoordde ze aarzelend. „Die hangt nog bij de Mc. Dowells." „O, dat hindert niets. Daar kunnen we toch on middellijk om zonden." En de oude dame kwam al overeind, haar hand naar de electrische bel uitste kende. „Maar mrs. Westesz, u moet immers blijven liggen! Als u zóó doet, zet ik zeker geen stap buiten de ka mer „Geloof me, ik zal het werkelijk niet weer doen", klonk hot gedwee uit de kussens. Mrs. King kwam binnen. „Och, stuurt u eens dadelijk iemand naar NoTth- Street om te vragen of ze het rijkleed van miss von Wersien willen meegeven." „Allright mi'im!" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 5