DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 73 Honderd en vijftiende Jaargang MAANDAG 31 MAART FEUILLETON. In het Land van den Dollar. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Qreote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukke^' v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Noodhulp-kaasdragers. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. INVOER VAN LEVEND VEE NAAR DUITSCH LAND. ALRMAARSCHE COURANT. ilAVt Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor eene benoeming tot NOODHULP-KAASDRAGER, waarvoor VIER PLAATSEN te begeven zijn, worden uitgenoodigd zich vtftfr 0 April a.s aan te melden ter gemeente-secretarie tusschen 9 uur 's voorm. en 2 uur 's nam. Behalve belooning voor het dragen is aan de be trekking eene jaarlijksehe toelage verbonden van f 10. ALKMAAR, 31 Maart. Adrianopel is eindelijk deze week gevallen en de dappere verdediger Shukri pasja is door de Bulgaren gevangen genomen. Wel was door de groote mo gendheden bepaald dat deze stad aan de Bulgaren zou worden afgestaan, maar Bulgarije nam haar liever zelf dat is zekerder, dat doet het gevoel van eigen waarde stijgen, dat geeft kans op nóg meer. Thans vechten de Bulgaren nog aan de Tsjataldsjalinie en de mogelijkheid schijnt niet uitgesloten dat de Bulgaar- sche legers nog voor Konstantinopel komen te staan. Hoe Biecht de toestand op het oogenblik ook is, de Turken willen den strijd niet opgeven. De Turksche ministerraad toch heeft besloten den oorlog tot liet uiterste voort te zetten, indien de bondgenooten wij zigingen verlangen in de voorstellen, gedaan door de conferentie te Londen. Blijkbaar speculeert men in de Turksche hoofdstad op de groote mogendheden, die nog maar altijd druk in de weer zijn, doch nie mendal uitvoeren en het ieder oogenblik met elkaar oneens kunnen worden. Men ziet ditzelfde thans weer ten opzichte van Skoetari gebeuren. De mo gendheden zijn van meening, dat deze stad, die van het begin van den oorlog af aan door de Montenegrij- nen werd belegerd, aan het onafhankelijke Albanië moet komen. Zij zouden zich gemeenschappelijk tot koning Nikita wenden, die zich hierbij natuurlijk niet wenscht neer te leggen, om op hem pressie uit te oefenen. Maar Rusland stelt op het laatste oogen blik deze actie uit en Frankrijk vindt dit best. Waar het telkens Rusland is, dat het uitstel bewerkstelligt, daar wint het vermoeden veld, dat het Tsarenrijk het er om te doen is, in dezen oorlog ook zelf voordeel te behalen, bijv. zekere concessies inzake de Dardanellen- kwestie. Immers ook Ruslands schuld is bet, dat de vredesvoorstellen nog steeds niet aan de Turksche re geering zijn aangeboden. Zoo blijft intusschen de Oostersche crisis slepend! In Frankrijk heeft-de minister-president Barthou de regeeringsverklaring voorgelezen. De Kamer schonk slechts met een zeer geringe meerderheid haar goedkeuring aan een motie van vertrouwen in het nieuwe kabinet. Aanvankelijk scheen het, of het ministerie dadelijk weer zou heengaan, doch het is aangebleven, al beschouwt iedereen zijn positie uiterst zwak en al denkt men algemeen, dat het wel spoedig plaats zal moeten maken voor een opvolger. Het ligt echter in het voornemen der regeering om eerst de noodige eredieten voor de legeruitbreiding aan te vra gen en eerst daarna het wetsontwerp op den driejari gen diensttijd in behandeling te doen nemen. Van het halve milliard, dat de minister van financiën van de Roman van LENE HAASE. 71) -o- Mijnheer Römer haalde een heel pakket te voor schijn; bovenop de met vijf lakken voorziene geld- brief. Nadenkend bekeek Loe het opschrift: „Via Bre men-Galveston". Hoe hadden die enkele onbedui dende woorden haar leven veranderd. Intusschen had mijnheer Römer ook de overige brieven van allerlei vorm en omvang op tafel gelegd. „Daar, young lady. Uw heele familie schijnt in rep en roer te zijn, en ik heb in opdracht u met de eerste de beste boot naar huis terug te expedieeren." „Die moeite kan ik u besparen", antwoordde Loe, even op haar teentjes getrapt. „Ik zal wel uit mezelf gaan en heb het geld voor de overtocht verdiend!" „Zoo, zooIs u zoo'n zelfstandig smart young la dy en uw familie brengt het heele consulaat in 't geweer! Kennen ze u dan zoo slecht?" ben niet altijd zoo „smart" geweest." „Ah, zoo, dus wat geleerd, hé?" „Een massa!" „Waarom blijft u dan niet hier?" „Ziet u, mijnheer Römer, ik heb hier zooveel schijn, zooveel „bluff gezien, dat ik er nóg akelig van ben. Ik snak er naar weer eens zuivere vaderlandsehe lucht in te ademen „Heelemaal ongelijk heeft u niet] het is hier een muRIand. Maar als u langer hier was geweest, zou u tot de overtuiging zijngekomen, dal men er toch heel goed en gelukkig leven kan." „Dat geloof ik. wel. Den laats ten tijd bevalt het I Kamer eischt, heeft de begrotingscommissie 80 mil- lioen geschrapt. De i'est zal wel door de Kamer wor- den toegestaan, maar het lot van het eigenlijke mili taire ontwerp is minder zekerde oppositie tegen de wederinvoering van den driejarigen diensttijd blijft nog maar steeds aangroeien. In Duitschland zal de Rijksdag weldra weer bijeen komen. Ook in het Duitsche parlement heerscht ach terstand. Men is met de begrooting nog lang niet gereed, de commissies zijn overladen met werk en thans worden de volksvertegenwoordigers voor een omvangrijke nieuwe taak gesteld: een gewichtig mi litair ontwerp met verstrekkende financieele gevol gen: 130.000 Duitschers zullen er jaarlijks meer moe ten dienen en het Duitsche volk zal 200 millioen mark jaarlijks meer moeten opbrengen, terwijl er bijna een milliard mark ineens zal moeten worden opgebracht. Natuurlijk zal hierover, en vooral over de wijze, waar op de meerdere kosten gedekt zullen worden, nog wel menig woordje vallen. De Engelsche minister van marine, de heer Chur chili, heeft voor de tweede maal verklaard, dat de Engelsche regeering bereid is, het eerstvolgende jaar geen nieuwe oorlogsschepen op stapel te zetten, in dien Duitschland en de overige groote mogendheden desgelijks willen doen. Komt een dergelijke regeling tot stand, dan zou dit eenige inperking van de enorme kosten der bewapening zijn, het zou althans iets ge wonnen wezen, maar het is zoo ver nog niet. In Duitschland werd de rede van den Engelschen minis ter zeer onvriendelijk opgenomen. Tengevolge van een verkeerde vertaling van het telegram had men te Berlijn den indruk gekregen, dat de heer Churchill had gesproken op een wijze, welke de Duitsche gevoe ligheid prikkelde. Het onderzoek der Engelsche ver slagen leerde echter, dat die indruk onjuist was en dat de Engelsche minister juist gaarne bereid is, de betere verstandhouding tusschen Duitschland en En geland, welke den laatsten tijd kan worden waargeno men, te bevorderen. Echter vooral op internatio naal politiek terrein is eer teer. Zoo gemakkelijk kan daar in één klap worden vernietigd, wat met groote moeite tot stand werd gebracht! VREDESPALEIS. De Algemeene Nederlandsche Bond Vrede door Recht heeft aan het bestuur der Carnegie-Stichting voor het Vredespaleis een marmeren buste van Hugo de Groot, den grondlegger van het moderne volkeren recht, aangeboden. Het bestuur der Carnegie-stich- ting heeft dit aanbod met groote ingenomenheid aan vaard. KAMERVERKIEZING—ENKHUIZEN. De liberale kiesvereeniging te Midwoud heeft prof. Eerdmans te Leiden candidaat gesteld. Gemengd nieuwe. DE BURGEMEESTER VAN ZAANDAM. Naar de Tel. verneemt, heeft de burgemeester van Zaandam, de heer jhr. mr. C. A. Elias, in het comité- generaal van den Zaandamschen Raad meegedeeld, me ook al veel beter." Mijnheer Römer glimlachte. „Weet u wat, freule von Wersien, trouwt u een Texaner en draagt u er op die manier toe bij Texas te gerinaniseeren," „De Amerikanen zijn veel te verstandige business men om mij te nemen. Ik bezit niets!" zei ze, even verlegen lachend. „Nou, nou!" „Wanneer vertrekt de eerste boot van Galveston naar Bremen?" vroeg Loe plotseling. „Over veertien dagen." „Ja, dan zal ik daar maar mee gaan! Hier ben ik niet meer noodig en het reisgeld heb ik bij elkaar." Ze zuchtte even. „Well, zóó heel licht schijnt u het afscheid van Dollarland toch niet te vallen!" plaagde de consul, terwijl hij opstond. ,,lk zal u niet langer ophouden, freule von Wersien. U zult wel verlangen da brieven van uw familie te lezen en ik heb nog zaken in de stad. - 't Heeft me zeer verheugd, dat ik u niet in zoo n droevigen toestand heb gevonden als ik gevreesd had.' Loe schudde hem hartelijk de hand. „Ik dank u heel hartelijk voor al de moeite die u voor mij gedaan heeft, mijnheer Römer „In t geheel geen dank waard! 't Was eenvoudig mijn plicht. Good-bye dus, en goeie reis. Tot weer ziens in Dollarland, wil ik hopen!" „Hoe zou ik nog eens weer hier komen?" „Well, dat kan men nooit wetenDus nQgfciaals good-bye!" Hij glimlachte vergenoegd, terwijl Loe hem door 't park naar het groote hek bracht. Daar draaide hij zich. nog eenmaal om, wuifde met zijn hoed en riep: „Auf Wiedersehen Lachend schudde ze het hoofd. Toen liep ze terug om haar brieven te gaan lezen. Ze schreven allemaal; oom en tante, oom Groeben, dat hij, als de loopende termijn van zijn burgemees terschap is verstreken, niet meer voor het ambt wenscht in aanmerking te komen. Deze mededeeling werd met leedwezen vernomen, zelfs aan de zijde van hen, die eertijds het felst tegenover den burgemeester stonden. Het laatste half jaar moet veel misverstand tusschen jhr. Elias en de oppositie uit den weg zijn geruimd en heeft er zelfs een hoffelijke, zakelijke samenwerking plaats, die de gemeente ten goede komt. PERSDEIJCT. De raad van justitie te Soerabaja, Zaterdag uit spraak doende in de strafzaak van den heer M. van Geuns, hoofdredacteur van het Soerabajasch Han delsblad, veroordeelde beklaagde tot 600 boete. Zooals we mededeelden was tegen den heer Van Geuns geëischtzestien maanden gevangenisstraf, 600 boete en dat hem verboden zou worden verder als redacteur op te treden. Do Tagliche Rundschau zegt, dat het verbod van den invoer van levend vee uit Nederland naar Prui sen, wegens het voorkomen van mond- en klauwzeer onder Nederlandsch vee, niet veel practische beteeke- nis heeft, daar het toch in de bedoeling lag de gren zen einde Maart definitief te sluiten, en daar de vee- invoer steeds daalde. De invoer uit Nederland be droeg in October 1818 stuks en bereikte in November een aantal van S000 stuks. Door de grootere vraag stegen de prijzen zoo zeer, dat in December de invoer daalde tot 3000. In Januari werd dit aantal nog klei ner en in Februari bedroeg het 1800. De invoer van geslacht vee is nog steeds geoor loofd. Deze bedroeg in November 13.000 dubbele centenaars, in Februari nog slechts 5130 dubbele cen tenaars. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdagavond had alhier een openbare vergade ring plaats in café „Marktzicht," belegd door de anti- revolutionnaire Kiesvereeniging' Nederland en Oranje. Als spreker voerde het woord Ds. Koffyberg uit Mui- derberg, die het onderwerp behandelde „Waarom het gaat." Ongeveer 7 uur opende de heer S. Wagenaar do vergadering met te herinneren aan de verkiezingen op den 3den Juni a.s. Na het gebed verkreeg Ds. Koffy berg het woord. Spreker wees er op, dat de partijen in het Vrijzin nige kamp zich vooral opmaken voor de Juniverkie zingen. De concentratievelddagen en- bijeenkomsten zeide spreker waren aan de orde van den dag. Niet alleen de wetenschappelijke maandbladen zijn gevuld met ar tikelen van hooggeleerde schrijvers, ook de portefeuil les die circuleeren onder de jonge liberalen worden geëxploiteerd, zelfs Thomasvaer en Pieternel doen aan anti-clericale politiek. Tableaux vivant van den Hel- derschen marinedominé. ontbreken niet. In Indië wor den de bruinen opgeroepen gelden bijeen te zamelen voor de strijdkas der vrijzinnigen. De Chineezen wor den zelfs mobiel gemaakt om de clericalen de bons te geven. Ook in de gelederen van de coalitie dient dus groo te actie te worden waargenomen. De coalitie moet beraadslagen hoe zij dit alles moet afslaan en de anti-revolutionaire partij is hiervoor in de eerste plaats geroepen. De strijdknobbel is bij het Calvinistisch volksdeel nu eenmaal zeer ontwik keld. Wie niet verder dan zijn neus kijkt, komt er toe om te zeggen, „de dagen van de coalitie zijn geteld." tante von Bredow, neef Hans, nichtje Else en alle an dere familieleden. Diep verontwaardigd waren ze allen over de Stowers en vol zorg om Loe, drongen ze er met klem oj) aan, dat ze toch zoo gauw mogelijk moest terugkomen. Hoeveel hartelijke liefde én be zorgdheid sprak uit al die brieven! En ze had een tijdlang aan allen getwijfeld! Ze moest ziek geweest zijn in dien tijd! Niet meer in staat de 'zaken helder en onbevooroordeeld te zien! Maar ook van verwij ten en goede raadgevingen wemelden de brieven. Oom von Wersien schreef, dat ze nu, naar "Hij hoopte, van haar reiswoede genezen was, in 't land zou blijven en zich behoorlijk voeden. Tante drukte den wensch uit, dat Loe leergeld had betaald en "voortaan naar raad zou willen luisteren. Ze moest toch nu en dan lachen onder de lectuur. Ja, een goede loer was dez^' harde tijd zeker voor haar geweest, maar toc-li in eeji anderen zin dan oom en tante meenden! Een flinke, onafhankelijke jonge vrouw was ze hier geworden, een nuttig menschZou ze zich ooit weer in de benauwde Potsdammer toe standen en opvattingen kunnen schikken? Dat scheen haar al heel (^waarschijnlijk. Ze had ook volstrekt geen lust m^er om verder zonder taak thuis om te hangen. Enfin, dat zou zich alles wel schikken! Ze zou hagr weg wel vinden, zoowel daar als hier Toen ze vertelde, dat over veertien dagen haar boot vertrok, was de oude mevrouw Westesz bijna in tra nen uitgebarsten. „Ik zou u liet allerliefst altijd hier houden, miss von Wersien", zei ze hartelijk. „Niet als verpleegster, maar als mijn lief dochtertje. Den laatsten tijd kou ik pas recht van uw gezelschap genieten." Loe kuste haar ruwe handen. „Mij doet het ook leed afscheid te nemen, lieve me vrouw, maar het kan nu eenmaal niet anders!" „Meent u dat werkelijk?" Loe schudde zwijgend het hoofd, en de oude dame zuchtte eens diep. Een kleine macht die het mpreele aan zijn kant heeft, dë oorlog van de Balkanstaten bewijst dit, kan zelfs een grooteren tegenstander'overwinnen. Zaak is het dus te weten tegen wie de coalitie moet optrekken, welk goed ze heeft tei verdedigen en welk ideaal ze heeft hoog te houden. Het kan niet anders of ze heeft te strijden tegen den ouden erfvijand, dat is de tegenstander die leeft in het grondbeginsel, dat er in liet staatsleven niet gerekend mag worden met de openbaring Gods, dat op politiek gebied niet gevraagd; mag worden naar God, dat de mensch is autonoom,-dat de menschelijke rede over alle vraagstukken van politiek belang heeft to beslissen. S Hiertegen heeft de antirevolutlonnairo partij zich bij de a.s. verkiezingen mobiel te'" maken. Als men nagaat hoe de vrijzinnigen zieh gedragen hebben onder het kabinet Heemskerk, dan kan men wel zeggen dat Paganistische faiftoren in hun strijd tegen Heemskerk voor den dag zijn gekomen. Spreker wees in dit verband op de oppositie tegen de zedelijkheidswetten, op de houding der vrijzinnigen tegenover minister Wentholt, dip een predikant voor de vloot aan den wal wenschte te stellen, op de hou ding van den heer mr. van Deventer bij de zendings debatten. Komende tot het concentratieprogram zeide spreker dat zelfs de oud-liberalen als 'de heer van Foreest meeschreeuwen om Rlgemeèn kiesrecht, hetgeen hij een stout stukje van liberale aftakeling noemde, ter wijl hij het een merkwaardig gezelschap vond, waarbij de heer Foreest tljans thuis Hnhoorde. Hierna zette hij het antirèvolutionnaire standpunt uiteen, he,t gezinshoofdenkiesrecht en betoogde, dat de vrijzinnigen hun eigen doodvonnis teekenen, door op hun program algemeen kieïrecht te plaatsen. Ten opzichte van het staatspensioen, zeide spreker, dat de arbeiders thans, als' ze 70 jaar zijn, 2 pensi oen krijgen, terwijl als dé1 vrijzinnigen aan de regee ring komen, daarvan in dë eerste dagen niets gebeurt. De invaliditeitsverzekering is van veel meer belang dan de ouderdomsverzekering. Mr. Troelstra is de politieke machtswellusteling, wat voor de arbeiders doen, daar moet hij niet van hebben, omdat hij belahg heeft bij de ontevredenheid van het volk. Als de arbeiders uit hun oogen kijken, dap zeggen zij„aan die mooie redeneeringen van mr. Troelstra hebben wij niets, wij steunen liever het ministerie Heemskerk.", De vrijzinnigen jveten niet waar zij het geld voor Staatspensioen vandaan moeten halen. Patijn,- diè gedoodverfd wordt als de toekomstige minister van financiën zegt: „ik weet het wel, maar ik zeg het niet,^" Mr. Tydemay; de toekomstige minister-president, is eigenlijk voor. een Staatspensioen voor behoeftigen van 70 jaa,r. Hierna kotuende tot de tariefwet, verklaarde spre ker, dat minister Kolkman wordt voorgesteld als een boef, onida^ hij 10 voorstelt, maar minister Pierson, die 5 voorstelde heette een financieel genie. In landen van bescherming bloeit de industrie het meest. Duizenden arbeiders werken dan ook in het buitenland, in België bijv. leeft de arbeider niet zoo als hier van wat lawaai-saus. Het Nederlandsche volk, Mat. -Gode'zij dank, groeit, heeft almeer noodig betere loonen voor de werklieden en nieuwe industrie-. De anti-revolutionnair heeft tot zijn laatsten druppel bloed te strijden om den ouden erfvijand de nederlaag te bezorgen en daarom hebben wij het ministerie Heemskerk te verdedigen, al is daarvan veel kwaads Te zeggen. Dr. Kuyper heeft ook gezegd, dat het ministerie Heemskerk geen rekening heeft gehouden met de tijd- A1 te gauw verliepen de laatste dagen vóór de af reis. Nu eerst, nu ze bij zoo'n welgestelde familie lo geerde, leerde Loe de groote lichtzijden van het Ame- rikaansche leven kennen. Ze maakte ritjes met me vrouw Westesz in een heerlijke auto, reed paard met mr. Ilarry, woonde theatervoorstellingen met hem bij, dineerde of soupeerde in de eerste hotels, in 't kort liet zich naar hartelust verwennen. Ook de kostelijke vrijheid, die een jong meisje in Amerika geniet, zou ze in Potsdam pijnlijk missen. Neen, Amerika had onbetwistbaar zijn goede kanten voor menschen die rijk waren tenminste! Eindelijk brak het afscheidsuur aan. Het viel de oude mevrouw werkelijk zwaar Loe te latgn trekken. Ze bad het frissche jonge meisje in haar hart geslo ten. Lang nog tuurde ze van de veranda af de auto na, waarmee Harry Loe naar den trein bracht. Waarom mocht het niet anders zijn? De, jonge Westesz had Loe's bagage in een gereser veerd compartement van een Puümann-wagen gebor gen en stond nu op 't punt haar vaarwel te zeggen. Het viel hen geen van beiden gemakkelijk het laatste woord te spreken, en de conducteur keek al ongedul dig naar hen om. ,,Loe", zei Westesz eindelijk zacht, „als ik in Duitschland ben, mag ik je dan kom-ën opzoeken?" „Ja, heel graag Harry!" Met moeite bedwongen teederheid kuste hij haal' hand. „All a-board schreeuwde de conducteur. Haastig stapte Loe in, terwijl de trein zich reeds langzaam in beweging zette. Maar nog eenmaal boog ze zieh uit, het portier. „Kom maar heel, heel gauw bij ons!" ..Allright!" riep hij met een stralend gezicht, „Tot weerziens, little Saurkraut „Tot weerziens, old Yankee!" EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1