STADSNIEUWS. rekenkunde. Maar iedere vogelr zingt maar zooals li ij gebekt is, Heemskerk is nu eenmaal geen Kuyper. De ministers Regout, Colijn en lalma zijn onmis bare mannen. Sprekende over hot onderwijs zeide spreker, dat de Vrijzinnigen de Bijzondere school willen knotten en de Openbare school, die fiasco geleden heeft, er weer bovenop willen brengen, De groote meerderheid van ons volk wendt zien al van de openbare school. Zelfs de heer Otto, hoofd van een openbare school, heeft gezegd dat de zevenduizend Ossendorpelingen Eepublikeinsehe ideeën verkondigen, dat die lieden het socialisme niet inzien en dat zij propaganda ma ken voor republikeinsche, anarchistische en ons vorstenhuis in gevaar brengende dingen. De Vrijzinnigen willen nog altijd dat een ouder, die van de openbare school geen gebruik kan maken, 20 minder krijgt dan hij die er wel gebruik van maakt. De subsidie voor de Bijzondere school be draagt 10, voor de Openbare 39 en dan durven de liberalen nog schelden voor subsidievreters en baan tjesjagers! Wij zien hierbij wat hun vrijheid en recht voor allen beteekent. Het spel van Troelstra blijkt ook hier weer duidelijk. Ofschoon hij steeds verklaard heeft, dat de liberalen zich met de wet Kappeijne in de vin gers hebben gesneden, ofschoon er een Groninger mo tie is, waar het recht van het Bijzonder onderwijs wordt erkend, smijt Troelstra, wanneer het in zijn kraam te pas komt alles overboord en gaat hij met die roode onderwijzers mee, omdat hij hen niet kan missen. De bewering dat het geld van een groot deel van de bijzondere onderwijzers ten voordeele van de kloos ters komt, houdt geen steek. Het gaat de overheid niet aan wat iemand met zijn overgespaard geld doet. De openbare onderwijzers geven duizenden voor sta kingen en voor partijkassen en voor de Loge. Prof. Buijs schreef reeds in '69, van Houten iil *87, dat de scheiding van geloof en politiek een waan 18. De overtuiging omtrent de beteekenis van het leven is voor ieder de bron van handelen en oorsprong van de eischen die hij voor zich en anderen aan staat en maatschappij stelt, schreef van Houten. En de modernste denker op dit terrein, Dr. Meijer van „De Dageraad," de Spinozageleerde, heeft zijn brochure geschreven „De antithese aanvaard." Maar de liberalen zijn machteloos gebleken als zij kleur moeten bekennen. Het liberalisme is de moordenaar van het geestelij ke goed van het volk, omdat het aanneemt dat de menseh autonoom is. De vrucht van dit alles is dat het liberalisme nu Achter Troelstra moet aanstrompelen. Zij blijven de zweep van Troelstra likken terwille van de macht. Ze durven geen minderheid zijn. Dr. Kuyper heeft zoo juist gezegd, dat de eenige kans voor hun om 'het in 1917 te winnen, was zich kerels op eigen beenen te toonen. Met het ideaal „De geestelijke vrijheid van ons volk inzake school, kerk en maatschappijleven," gaan wij in den strijd. Dat is het ideaal tegen alle evolutie in voor oogen houden, ook al komt die evolutie in het zacht flu weel van Foreest of de harde vuist van Troelstra. Wij gaan in strijd met de beden van het „Onze Va der." Dit gebed werd hierna uitgesproken. De voorzitter deelde mede, dat twee heeren zich voor het debat hadden aangemeld, die ieder 15 mi nuten voor debat kregen. Als eerste debater verkreeg de heer IJpma, hoofd ©ener openbare school te Alkmaar het woord. Spreker zeide niet op al het gesprokene van den heer Koffy- berg te zullen ingaan, doch alleen als onderwijzer te zullen spreken. Het deed hem, die 30 jaren bij het openbaar onderwijs is leed, dat de spreker aan het adres van dit onderwijs woorden heeft geuit, die grie vend zijn voor duizenden in den lande. De concentratie wil het bijzondere onderwijs niet knotten, maar ze wil dat art. 192 in de grondwet on verzwakt gehandhaafd blijft. Op de openbare school wordt de godsdienst van een ieder geëerbiedigd. Gedurende spreker'3 30-jarig onderwijsschap, waar van het grootste deel ten plattelande, is er bij spre ker nimmer een ouder dienaangaande met een klacht geweest en toch gaan er thans op sprekers school kinderen van ouders van alle gezindten. De bewering dat de openbare school fiasco heeft geleden, noemde spreker sterk, het grootste deel van de kinderen van ons volk gaat nog op de openbare school, en dit terwijl er met allerlei midden getracht wordt die school leeg te halen. Waar Ds. Koffybérg beweert, dat de openbare school een geest heeft die een gevaar oplevert voor onze nationale eenheid, daar beweert spreker juist het tegenovergestelde. Wij zeggen ons volk blijft een in het kind, geen natie verdeelt door de school en juist de openbare school kweekt in de eerste plaats ver draagzaamheid. De vereeniging van christelijke onderwijzers zegt in hare statuten in art. 3b dat de opvoeding moet zijn christelijk nationaal, duidelijk treedt in het licht, dat gestreden moet worden tegen het. Roomsche bijge loof. De onverdraagzaamheid wordt daardoor ge kweekt, dit geschiedt ook op de R. K. scholen, willen zij aan hetgeen van haar geëischt wordt voldoen. Hierdoor kwam het, dat een jaar geleden de leer lingen van een bijzondere school in Zuilingen zongen „ik heb mijn schoenen laten lappen om een openbare school in te trappen." In Sneek had men voor een paar jaar geleden één bijzondere school van protestantsche zijde, door ver schillende scheuringen is deze nu al gesplitst in drie schooltjes. Debater kwam er tegenop dat de spreker wel ge sproken heeft over do Ossendorpelingen, maar ver ïruimd heeft over de duizenden, die in het Neder landsch onderwijzersgenootschap georganiseerd zijn, en over de Roomsch-Katholieke openbare onderwijzers te spreken en deze duizenden hebben zich juist uitge sproken, dat. het karakter van de school behouden moet blijven. Debater wees er op, dat onderwijzers die in de school voor republikeinsche, anarchistische en het vaderland in gevaar brengende ideeën propaganda ma ken, strafbaar zijn voor de wet. Steeds worden echter dergelijke beschuldigingen geuit, vraagt men naar feiten, dan zijn die zoek. De bater wees op den christelijken schoolopziener Dr. Gunning, die sterk opkomt tegen de bewering, dat de openbare school een school is die gedrenkt is met on geloof. Velen zijn door de wijze waarop het geloof in de christelijke school er wordt ingestampt ver vreemd van het geloof hunner vaderen. Dr. Gunning zeide dan ook, dat het 9de gebod ook geldt tegenover openbare onderwijzers. Van alle kan ten wordt de openbare school aangevallen, komt men er tegenop, dan kruipt men in de schulp. De heer Sluiter te Velzen, die beweerd had, dat de openbare Bchool een kweekplaats is van socialisme en nihilisme, door den heer Netscher in het nauw ge bracht, verklaarde tenslotte, dat hij daarmede niet de scholen in Nederland had bedoeld. Debater heeft nergens gelezen, dat de concentratie geen geld wil geven voor de bijzondere scholen, de concentratie eischt alleen waarborgen voor goed on derwijs en dat is het goed reebt. Debater aeh'tfe liet een ramp voor de natie, als art. 192 uit de grondwet verdwijnt. In dit verband wees hij er op dat protestanten aio te klein in aantal zijn om een eigen school te stich ten, in katholieke streken, niet graag hun kinderen naar een katholieke school sturen, ook voor hen is het verdwijnen van de openbare school een ramp, liet geen omgekeerd voor de katholieken ook het geval is> De openbare school is de school voor de eenheid van de natie, debater hoopte dat deze school lang zal blijven bestaan. De heer Hilverda was van meening, dat Ds. ivoi- fyberg in zijn rede een bepaalde partij te kort heeft gedaan n.l. die van de christen-socialisten, die conse quenter zijn dan Ds. Koffybérg, daar deze zich in het eene geval op de ordonnantiën Gods beroept en bij zijn bespreking over de Tarief wet zeide het standpunt van het Historisch materialisme in te nemen. Ds. Koffybérg zeide in zijn repliek, dat de fchristen- socialisten niet tot de linkerzijde behooren. Inzake het tarief had hij alleen bij wijze van spre ken gezegd het standpunt van het Historisch materi alisme te willen innemen. Wat de feiten betreft, ypor spreker is de grondordonnantie Gods een nog grooter feit, dan de dingen die spreker ziet. Tegenover den eersten debater verklaarde spreker niemand te willen grieven. De openbare school boycot echter wat den Christen dierbaarder is dan het leven. De godheid van Jezus, de Drieëenheid, Maria en de onbevlekte ontvangenis, worden op de openbare school doodgezwegen. En al werkt de openbare onderwijzer zich nu dood voor het heil van het kind, dan kan spreker om dat doodzwijgen toch geen vrede met die school hebben. Al heeft de staat belang bij goed onderwijs, de geest moet men overlaten aan de ouders, zoo liberaal moet de staat zijn. Door vrijheid tot eenheid zeggen wij en de vrijzin nigen zeggen door eenheid tot vrijheid. Het fatale van de vrijzinnigen en de socialisten is, dat zij door middel van de meerderheid, de minderheid dwang wil len opleggen. Thorbecke wist door allerlei middelen een kunstma tige meerderheid te verkrijgen. Hoe kan spreker zijp kipderen toevertrouwen aan onderwijzers die strijden tegen hel wpttig gezag in de school De gehoorzaamheid is voor ons een van de eerste deugden. Debater, zegt spreker, vraagt naar bewijzen inzake het leeren van het vaderland in gevaar brengende ideeën op de openbare school, maar geestelijke invloed valt niet te bewijzen. Ook buiten de school gaat veel invloed van de onderwijzers uit. Laten wij optrekken tegen de lokvogels van de concentratie, zeide spreker. Wij moeten Foreest tegenstaan, omdat deze poli tiek uitloopt op de roode vaan in de mist. De heer IJpma voerde hierna nog het woord en leg de er den nadruk op, dat het te betreuren is, dat de kinderen elkander leeren beschouwen als van de za ligheid uitgesloten. Daar het laat was geworden, kon de heer Hilverda niet meer aap het woord komen. De voorzitter sloot met een woord van dank de ver gadering, nadat Ds. Koffybérg den heer IJpma beant woord had. Ds. Koffybérg sprgk op verzoek van den voorzitter het sluitgebed uit, UIT OUDKARSPEL. Door een speciaal voor dit doel gevormde commis sie was op gistermiddag een vergadering bijeengeroe pen ten locale van den heer Buckman om te bespre ken de keuze van een nieuwen burgemeester. De ver gadering sprak met het comité grootendeels den wensch uit, iemand in onze gemeente woonachtig, aan het hoofd der gemeente gesteld te zien. Het eindresultaat van deze vergadering was, dat aan H. M. de Koningin een request zal worden gezon den met verzoek om benoeming van dep heer A. C. Kroon, welk request door een zestigtal personen werd geteekend. KAMERVERKIEZINGEN. Door de vrijzinnige kiesvereenigingen in het district Zaandam is Zondag mr. J. Limburg, vrijz. dem. te 's-Gravenhage, definitief candidaat gesteld. ONTPLOFFING IN EEN VUURWF.RKBERG- PLAATS. Zaterdagmiddag heeft een geweldige ontploffing plaats gehad in de vuurwerkbewaarplaats van de fir ma J. N. Schuurmans te Leeuwarden. Door den luchtdruk werden heel wat ruiten van de belendende perceelen vernield. Van de vlak-aangrenzende per- ceelen werden de muren verzet, terwijl een begin van brand ontstond in het hulpziekenhuis. Een bakkerij waarin ook brand ontstond, brandde uit. Een knecht van de firma Schuurmans werd door een rechercheur onder een stuk muur, dat was ingestort, vandaan ge haald. De getroffene had ernstige brandwonden op den rug en in het aangezicht gekregen. De roodvonk patiëntjes uit het ziekenhuis werden in de woning van den directeur der gasfabriek voorloopig opgenomen. De schade wordt op rond 20.000 geraamd. De brandweer was binnen het uur het vuur meester. „Indien het pruilende boertje zelfs eeti zijner be- f zwaren mondeliug of schriftelijk wildé uiteenzetten, hetzij te mijner directie of aan den postambtenaar, dan vlei ik mij, dat de besproken zaak in het rechte spoor zou worden gebracht, in een beter daglioht zou verschijnen." KORTE BERICHTEN. - Een schipper uit Surhuisterveen is Vrijdagna middag te Oostermeer verdronken bij een poging om zijn dochtertje, dat in het kanaal was gevallen, te redden. Het kind is gered, De gemeenteraad van Tiel heeft, in afwachting van een nadere regeling, de wenschelijkheid uitge sproken van steun van gemeentewege bij werkloosheid. De afdeeling Nederland van het Israëlietisch Wereldverbond heeft f 6962.78 ingezameld voor de door den Balkan-oorlog geteisterde Joden. Een tuinder op Noort-Hey, onder Veur, heeft dezer dagen hij het rooien van een boom vier oude beelden gevonden, dje bij vopr f 2400 verkocht heeft. Van een dame, directrice van een muziekkapel, tjjdeljjk vertoevende in het hotel Americajn te Rot terdam, zjjn, usftr de N, R. Ort, meldt, i» dat hotel een gouden horloge, een djto halsketting, twee ringen en een doublé-schakelarmband gestolen. Een jong- menseh, vermoedelijk naftr Parijs vertrokken, wordt van dezen diefstal verdacht, De gemeenteraad van Amersfoort besloot tot het instellen eener wekelijksche kaasmarkt, des Maandags- ochtends op den Hof aldaar te houden. HET WATERLEIDINGPROCES TE GRONINGEN. B. en W. te Groningen stellen, naar de Prov. Gr. Ct. meldt, den raad voor om, onder voorbehoud der goedkeuring van Gedep. Staten te besluiten: le. dat de gemeente Groningen zich zal verdedigen tegen den hij dagvaarding van den 22sten Februari 1913 door de Naamlooze Vennootschap de Groninger Waterleiding tegen haar ingestelden eisch; 2e. dat de gemeente Groningen tevens tegen de Naamlooze Vennootschap de Groninger Waterleiding zal instellen een eisch in reconventie, strekkende tot ontbinding van de tu$schen haar en de gemeente be staande overeenkomst, op grond Van wanpraestatie, met vergoeding van kosten, schaden en interessen, nader op te maken bij staat en te vereffenen volgens de wet. GEEN VERKEERDE TOESTAND. Naar aanleiding van een Vrijdag door ons overge nomen ingezonden stuk uit het Hbld., waarin gezegd werd, dat de op Staatsschuldboekjes belegde bedragen onderhevig zouden zijn aan koersschommelingen, schrijft de directeur der Rijkspostspaarbank in ge noemd blad, dat wat betreft de ontdekking van het boertje, dien de schrijver ten tooneele voert, zonder eene meer gepreciseerde omschrijving van het geval in quaestie alleen gezegd kan worden, dat de verkla ring omtrent het niet ontvangen van rente over het op het in het staatsschuldboekje ingeschreven bedrag beslist onjuist moet zijn, of dat te dien aanzien bij den klager misverstand heerscht. Volgens de legale voorschriften moet bedoelde ren te tweemaal per jaar, op den laat sten dag van Febru- ari en op den laatsten dag van Augustus, door of van wege den Directeur der Rijkspostspaarbank aan het spaarbank-tegoed van den rechthebbende worden toe gevoegd, en deze toevoeging heeft dan ook immer plaats, terwijl die rente, na toezending van het spaar bankboekje aan dien directeur door of namens hem daarin wordt bijgeschreven. Bij elk staatsschuldboekje hehoort, een gewoon post- spaarbankboekjet. MIDDENSTAND EN PERS. „Ons Blad" van Zaterdagavond bevatte het volgen de: De Alkm. Crt. wenscht nu, alvorens ons te ant woorden op de vraag, welke der beide middenstands- vereenigingen het meest de Alkmaarsche pers in haar geheel begunstigt, antwoord op hare tweede vraag (die volgens haar met de kwestie niets te maken heeft), „welk blad achteruitgesteld wordt, indien een stuk opzettelijk op dusdanige wijze wordt- aangeboden, dat een eenmaal, een tweemaal in de week, enz zie boven. Nu moeten wij de redactie der Alkm. Crt. allereerst opmerken, dat zij thans de tweede vraag stelt los van de eerste. Dat gaat o. i. niet op: de tweede alleen gesteld, heeft niet denzelfden inhoud, als wanneer ze beide gesteld zijn, want dan vloeit de tweede uit de eerste voort. Daarom we zijn wel bereid ze beide te beantwoor den. Wij vinden het een achteruitstelling van de pers in het algemeen om een stuk, dat reeds Woensdag aan alle raadsleden werd verzonden, Vrijdag aan de cou ranten aan te bieden. Vandaar danook meenen wij, dat er alle grond is aan te nemen, dat de afspraak wel degelijk is geweest, zooals het Bestuur der Hanze het voorstelt: raadsleden en pers ontvangen het stuk te gelijk. Doeh dat er een der bestuursleden der A. W. V. wat „voorbarig" is geweest misschien wel met reden. Als een der hoofdmotieven, waarom het stuk Vrij dag zou worden aangeboden aan de redacties der ge noemde couranten „om het in het Zaterdagnummer op te nemen" heeft gegolden: Zondags lezen de menBchen beter de courant dan door de week (vooral zoo'n lijvig stuk) dus we zullen het zoo verzenden, dat het Zondags in de courant komt. Van achteruitstelling ia dus in dit opzicht geen sprake. Hier heeft de Alkm. Ort. ons antwoord op beide vragen (dus ook op de tweede). Wij hebben nu in plaats van op één, op de twee vragen geantwoord. Wij hebben (de A. Crt. vroeg: de redactie van O. B. wil misschien tevens wel eens overwegen) tot drie maal overwogen. Mein Liebchen was willst du noch raehr? Wij hadden de redactie van „Ons Blad" gevraagd: a. of zij het een geoorloofde aehteruitstelling van de pers vindt, wanneer twee besturen, een stuk, dat reeds Woensdag aan alle raadsleden werd verzonden, Vrijdag aan de couranten aanbieden „om het in het Zaterdagnummer op te nemen"; b. welk blad achteruitgesteld wordt, indien een stuk opzettelijk op dusdanige wijze wordt aangeboden, dat een eenmaal, een tweemaal in de week, een drie maal in de week en een eiken dag verschijnend blad het tegelijk kunnen plaatsen. Een onomwonden, duidelijk antwoord heeft de re dactie van „Ons Blad" op onze twee eenvoudige vra gen zeker niet gegeven. Wij willen echter in dit ge val den goeden wil wel voor de daad nemen en zullen dus maar net doen of we een begrijpelijk en bevredi gend antwoord hebben ontvangen. Nu heeft „Ons Blad" ons ook een vraag ge steld, nog wel een „beslissende." Wij hadden de redactie verzocht, eens te overwegen, welke der bei de middenstandsvereenigingen' het meest de Alkmaar sche pers in haar geheel begunstigt en ten aanzien van het toelaten van verslaggevers op hare vergade ringen streeft naar gelijkstelling. „Ons Blad" schreef naar aanleiding van dit verzoek „Overwegende, dat de redactie van „Qns Blad" de verslagen van de oprichtingsvergaderingen der A. W. V. geregeld heeft bezocht en geplaatst; Overwegende, dat na dien wèl de „Alkm. Crt." werd uitgenoodigd en verslagen der gewone vergadering der A. W. V. plaatste; Overwegende, dat „Ons Blad" geen kennis kreeg van die vergaderingen of uitgenoodigd werd; Mitsdien worde aan de „Alkm. Ort." deze beslissen de vraag voorgelegd„welke der beide middenstands vereenigingen het meest de Alkmaarsche pers in haar goheel begunstigt en inderdaad bijv. ten aanzien van het toelaten van verslaggevers op hare vergade ringen streeft naar gelijkstelling." „Overwegen" doet de redactie van „Ons Blad" ook maar weer half en bovendien nog verkeerd. Immers het gaat hier niet over het uitnoodigen van verslagge vers, doch over het. toelaten van verslaggevers op de vergaderingen. En dan, wanneer men de houding van twee vereenigingen in een bepaalde zaak wil vergelij ken, moet men niet van de eene iets zeggen en over de andere totaal zwijgen. De redactie van „Ons Blad" beweert nu, dat de „Alkmaarsche Courant" wel is uitgenoodigd tot het bijwonen der vergaderingen van de A. W. V. en zij niet. Wij weten natuurlijk niet, welke uitnoodigingen de redactie van „Ons Blad" al, en welke zij niet ont vangt. Wel echter weten we, dat wij herhaaldelijk geen uitnoodiging kregen, wanneer er een vergadering van de A. W. V. was, doch dat onze verslaggever al tijd werd toegelaten, indien hij in de vergadering ver scheen. Zoo dus de verslaggever van „Ons Blad" in een dergelijk geval werd geweigerd maar dan ook alleen heeft de redactie reden tot de klacht, dat zij bij ons door de A. W. V. achteruitgesteld wordt. Wij komen thans tot de „Hanze". Verslaggevers worden er zoo verzekerde ons dezer dagen een in vloedrijk bestuurslid op de Hanze-vergaderingen niet toegelaten. De bladen, die verslagen opnemen, krijgen deze of van een lid of van een donateur der vereeniging. Geruimen tijd ontving „de Alkmaarsehe Courant" de verslagen van een bestuutslid, dat zich uitnemend van zijn taak kweet. Op een gegeven oogenblik bleek echter; dat het bestuur het minder gewenscht- vond, dat een bestuurslid verslag maakte en daarom werd zijn modewerking aan onze courant gestaakt. Nu bezoekt de donateur, die voor „Ons Blad-', dat zijn blad is, de vergaderingen der „Hanze?' dep laatsten tijd niet meer en de verslagen wordefa aap „Om: Bladverstrekt door.... een bestuurslid! Wij meenen ons antwoord op de vraag van „OtiJ» Blad" op begrijpelijke wijze te hebben toegelicht. Dit antwoord luidt aldus; dat van de beide middenstandsvereenigingen de A. W. Vhet meest de Alkmaarsche pers inhaar ge heel begunstigt dat de A. W, Y, inderdaad streeft naar gelijk stelling ten aanzien van het toelaten van verslagge vers op hare vergaderingen; dat bij „de Hanze" wel innaam tot de gelijkstel ling is besloten (niet-toelaten van verslaggevers) dat in de practijk echter een deel der Alkmaarsche pers wel, een ander deel niet een occasioneelen verslaggever op de Hanze-vergaderingen mag hebben. BELANGSTELLING EN NOG IETS. Twee inzenders, Heidstra en Bakker, hebben het, zooals men zal hebben opgemerkt, met elkaar aan den stok gehad over de mógelijkheid van het beklimmen van den Waagtoren. Hoewel wij de disoussies Zater dag reeds hadden gesloten, mochten wij het stukje, dat de schipper Heidstra ons vanmiddag bracht na tuurlijk niet weigeren. Wanneer wij hier nog even op deze zaak de aandaoht vestigen, dan is dat vooral, om dat Heidstra ons te kennen heeft gegeven, dat het hem, nu ja, wel om de eer te doen is, maar daarom toch niet alleen. Hij gftf duidelijk te verstaan, dat zijn fipapcieele toestand op het oogenblik. nu niet precies rooskleurig is en dat een „buitenkansje" voor het gezin lang niet onwelkom zou zijn. In verband hiermede deelen wij mede, dat wij, wanneer Heidstra morgenochtend er inderdaad in slaagt den toren op de door hem beschreven wijze te beklimmen, gaarne be reid zijn morgen en overmorgen van belangstellenden, kleinere of grooterebedragen in ontvangst te nemen, welke wij in ons blad zullen verantwoorden en zullen opzenden naar Heidstra, zoodra hij in de ge meente is, waar hij van hier heen gaat. Ook omdat het hem een goeden dag kan bezorgen, hopen we dat hij zal slagen! GESLAAGD, Voor het examen nuttige handwerken slaagde Za terdag te £wolle mej, J. L, Niemeyer, alhier. DE BEKER-WEDSTRIJDEN. Wij kunnen thans omtrent deze wedstrijden het volgende mededeelen: Zeven vereenigingen hebben thans definitief de uitnoodiging aangenomen, terwijl op drie uitnoodigin gen nog geen antwoord is ingekomen. Mochten deze alle drie de uitnoodiging aannemen, dan wordt het aantal vereenigingen op tien gbbraeht en zal ook op één der ochtenden van de wedstrijddagen, een match gespeeld worden. De Zaterdagavond gehouden lptipg tusschen acht vereenigingen ha<J het volgende resultaat: Hercules R. A. P., H. V. V. II (den Haag)—H. F. O. II, Ajax (Leiden) Alomaria Victrix, SportHaarlem II. Op welke dagen deze wedstrijden gespeeld wor den is nog niet vastgesteld. Wel is bepaald, dat op 13 April de officieele opening der wedstrijden plaats heeft. Voor dezen eersten dag krijgen alle inteekena- ren een uitnoodiging. Alcmaria speelt 20 April tegen Ajax (Leiden). Op 13, 20 en 27 April worden telkens twee wedstrij den van een uur gespeeld. De finale op 1 Mei duurt 114 uur. VOETBAL. Gisterenmiddag speelde, onder begunstiging van buitengewoon mooi weer, Alcmaria II een oefenwed strijd tegen Heemstede I (Westel. 3e klas). 't Spel was nu niet bepaald van hoog gehalte. Heemstede was sterker, doch Alcmaria verdedigde heel goed. Een paar heel goede kansen gingen voor Heemstede door slecht schieten verloren. De Alcma- ria-voorhoede scheen eenigszins bevreesd voor de ste vige verdediging der bezoekers. Stand met rust 00. Heemstede drukte haar overwicht na de pauze wel dra in een tweetal doelpunten uit. Hot derde doel punt werd in 't doel geloopen, doch was o. i. beslist buitenspel. Ontelbare malen maakte de voorhoede der gasten zich aan overtreding van den buitenspelre gel schuldig. Tegen 't einde maakte de linksbinnen van Alcmaria, vrij onverwacht, een verdiend tegenpupt. Er kwam nu iets meer vuur in 't spel, doch tot 't einde bleef de stand 31 voor Heemstede, dat vooral over een goede verdediging beschikte. Bij Alcmaria hebben wij met genoegen het spel ge zien van den centrehalf, dat wel wat belooft voor da toekomst. De verdedigers hebben zich heel goed van hun zware taak gekweten. Alcmaria I bracht een tegenbezoek aan Allen Weerbaar in Bussum en verloor met 30. WATERLEIDIN GSBUIS GESPRONGEN. Vanmorgen, toen men begon met het graven in de Houttil om de rioleering aan te leggen, werd een buis van de waterleiding stuk gestooten, hetgeen eenig op onthoud en waterverlies veroorzaakte. NAAR HET HUIS VAN BEWARING. De beide winkelbedierden van den heer Bakker, die zich schuldig gemaakt hebben aan verduistering in dienstbaarheid, zijn hedenmiddag door den politie naar het Huis van Bewaring overgebracht. AUTO ONGEVAL. Zaterdagmiddag slipte door de gladheid, aan den Kennemerstraatweg een auto, waarin een heer en dame met hun kind, uit den Haag afkomstig, gezeten waren. Het kind viel. uit de auto, doch kwam er goed af, terwijl de auto tegen een boom terecht kwam en ernstig beschadigd werd. De auto werd in de garage van de firma Stikkel, Oly en Ten Zeldam onder dak gebracht, het gezelschap vervolgde de reis met den trein. „KRACHT EN VLUGHEID". „Kracht en Vlugheid" geeft dit jaar behalve haar jaarljjksche uitvoering op 5 April een soirée met bal. Door tegenspoed, gevolg van het gemis aan een goed gymnastieklokaal, heeft de kas zich de laatste jaren groote geldelijke offers moeten getroosten Met deze soirée hoopt zjj deze eenigszins te boven te komen. Een bepaald aantal introducties zijn nog verkrijgbaar bij de leden. ui x VERBETERING. In het verslag der vergadering ter bespreking van de verhoogde abonnementen der waterleiding werd er door den heer Uitenboseh op gewezen, dat, waar in vele gemeenten de waterleidingprijs voor één gebouw, afgezien van het aantal kamers, niet hooger dan -10 mag zijn, deze voor ons gemeentehuis op J 125 zou worden gebracht. In het verslag was dit onduidelijk weergegeven.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2