STADSNIEUWS. BUITENLAND. De Balkan-Oorlog. EEN HONDSÖHE BEHANDELING? De Delftsche korrespondent van „Het Volk" schrijft: Reeds een paar weken loopen hier zonderlinge ge ruchten naar aanleiding van het overlijden van een verpleegster in het krankzinnigengesticht „St. Joris." De verpleging van dit meisje moet zeer veel te wen- sehen hebben overgelaten. Wij hebben ons tot een aantal zusters gewend om inlichtingen. Wij kregen toen de volgende mededeelingen Twee zusters schrijven ons: „Wij zijn herhaaldelijk wakker geworden van het kermen van zuster Lempersz." Een ander schrijft ons: „Wij (volgen de namen van een paar zusters) kon den Maandag 17 Maart, den dag voor het overlijden) in 't geheel niet slapen door het aanhoudende kermen van zuster Lempersz. Het roepen om haar moeder was gewoon niet om aan te hooren; ze klopte aan het raampje, deed het open en riep: „Zusters, zusters, ik sterf!" Zij riep op een jammerenden toon: „O, mijn buik en die maag, ik leef niet lang meer, kon ik maar sterven." Ongeveer kwart voor 8 riep zij „Nu komt straks de dokter en dan lig ik weer den geheelen nacht alleen." Voorts wordt ons in dit schrijven nog meegedeeld: „Gedurende vijf dagen heb ik zuster Lempersz tel kens weer om haar moeder hooren roepen." Een andere zuster deelt ons mee: „Zuster Lempersz heeft wel 8 dagen om haar moe der geroepen." Deze zuster deelt ons mee: „In stilte ben ik steeds een paar keer, 's morgens en 's avonds, bij haar geweest en vond haar steeds al leen met veel pijn." In weer een ander schrijven wordt ons meegedeeld „Den laatsten avond voor haar sterven ging zus terom 5 uur naar boven en vond haar voor haar bed op den grond kruipende van de pijn; deze zuster heeft haar weer in bed gedaan; zij had het ook ontzettend benauwd en riep al door om haar moeder." In nog een ander schrijven wordt gezegd: „Reeds 6 dagen voor haar dood riep zij, dat zij ster ren ging." Een ander deelt ons mee: „Haar ziekte nam steeds toe; zij werd steeds hulp- behoevender; den derden dag kon zij niets meer zelf doen." In nog een anderen brief wordt ons meegedeeld „Maandagmiddag 10 Maart (dus de vierde dag der ziekte) herkende zuster Lempersz ons reeds niet meer en had ze geen kracht meer om een stukje ijs in den mond te nemen." Hieruit blijkt wel, dat het meisje ernstig ziek was. Niettegenstaande dit, ontving de familie pas 21/2 Uur voor den dood van het meisje het eerste bericht vanwege de direktie. BI ij kt. reeds uit bovenstaande, dat de verpleging zeer veel te wenschen overliet, nog duidelijker blijkt dit uit de volgende verklaring van een der zusters „Ondergeteekende verklaart, dat wijlen zuster Lem persz zeven nachten zonder hulp gelegen heeft; ter wijl ze het erg benauwd had, moest ze nog om hulp roepen om haar natuurlijke behoeften te doen en om wat drinken te krijgen In een tweeden brief wordt ons meegedeeld „Den laatsten nacht had ze het erg benauwd en heeft ze zonder hulp gelegen." Dit laatste werd trouwens door alle zusters èn mon deling èn schriftelijk aan ons meegedeeld. Hoe erg het was, blijkt wel uit de mededeeling van een andere zuster, die de overledene op den morgen v»n haar sterfdag doodsbenauwd vond liggen, vol met braaksel; haar hals en nachtjapon waren vol vuil. Het is zeker gewenscht, dat hier een zeer nauwkeu rig onderzoek wordt ingesteld. Is juist wat ons werd meegedeeld, dan worden in St.. Joris de verpleegsters bij ziekte erger behandeld dan honden. En dit is toch het minste was geëischt mag worden, dat de meisjes bij ziekte een behoorlijke behandeling krijgen. Nog dient opgemerkt, dat de directie, nu ze te we ten kwam, dat de zusters bij ons waren wezen klagen, eene cursus voor het verpleegstersdiploma, voor die zusters welke werken in de vrouwenafdeeling, waar deze geschiedenis zich afspeelde, heeft opgeheven. BOSCH ANEMONEN EN EEN VERZOEK. De Haagsche medewerker van de Arn. Ct. schrijft: Is het Haagsche bosch eigenlijk nooit zonder wan delaars, op sommige tijden van het jaar ondernemen honderden een soort van bedevaartgang 'er heen. Zoo nu weer, tijdens den bloei van de boschanemonen. Geen Hagenaar wil het echte voorjaarsgenot missen, om einde Maart of begin April, die duizenden van teerè, kleine bloempjes omgeven door hun mooi, diep- ingesneden donkergroene blad, als eerste lenteboden, als overwinnaars van den winterslaap met hun fris- sche kleuren den dorren boschgrond overdekkend, te gaan verwelkomen. En ieder jaar speurt hij rond, of nog wel dezelfde plekken van voorheen met bloemen bed'ekt zijn. Want, reeds sedert jaren dreigt er een eind te komen aan deze liefelijke voorjaarsweelde. Met al de begeerigheid, den mensch en vooral den stedeling eigen, werden door honderden, misschien duizenden handen, klein en groot., ieder voorjaar massa's bloe men geplukt, heele planten uitgerukt. Dit laatste vol strekt niet altijd uit vernielzucht, zij het dan ook dat de menschelijke hebzucht grooter is dan zijn liefde voor de natuur. Maar, zooals men weet, is de anemo ne een plant, die met zijn wortelstokken niet diep in den grond dringt, maar zich meer in vlakke richting Verspreidt. Wie de bloempjes plukt, trekt, vooral in den weeken boschgrond, heel gemakkelijk het geheele plantje uit. En aangezien de Vermenigvuldiging der anemonen geschiedt door middel van hun wortelstok ken, zoo ligt het voor de hand, dat het veelvuldig plukken van de bloempjes, dat uit den aard der zaak niet steeds met de noodige voorzichtigheid geschiedt, moet leiden tot vernietiging van de planten. Werkelijk zijn de anemonen in het Haagsche Bosch sedert de laatste jaren aanmerkelijk aan het verminde ren, en ieder jaar bevatten de dagbladen waarschuwin gen om de bloempjes te sparen. Ook wederom in dit Voorjaar. Want al zijn gelukkig nog vele vriendelijke bloemplekjes te vinden, dit jaar zijn nog weer meer plekken kaal gebleven dan anders, niet alleen door het vele plukken in vorige lentes, maar door het sterk omwoelen van den grond bij het verwijderen van de door de beide bekende stormen gevelde boomen. Reden te meer dus, om ditmaal met dubbele kracht te waken voor het behoud der nog overgebleven plantjes. Dat begreep ook de afdeeling 's-Gravenhage van de Nederlandsche Natuur-historische Yereeniging. Zij liet een foto maken van een mooi plekje met bosch anemonen en daarnaar duizendtallen briefkaarten af drukken. Als onderschrift op die briefkaarten staat: „Spaart de Anemonen in het Haagsche Bosch! Plukt ze niet, want daarbij trekt ge bijna altijd wortelstok ken uit den grond en dan zijn de planten verloren. Reeds is hun aantal de laatste jaren, ook tengevolge vail het omwerken van den grond na stormen, merk baar verminderd." Natuurlijk heeft men in de eerste plaats op de scholen de aandacht op deze uitgave gevestigd, maar bovendien aan verschillende ingezetenen een aantal van de briefkaarten verzonden, met verzoek ze voor hun stads-correspondentie te gebruiken. Mij dunkt dat de Nat. Ilist. Vereen, hiermede een goed werk heeft verricht. Of het helpen zal? Wellicht iets. Maar verstokte plukkers van het lieve bloempje zullen er wel altijd blijven bestaan. Toen ik den vorigen Zon dag in het bosch wandelde, werden er ten minste nog anemonen geplukt, en niet enkel door kinderen. Jam mer genoeg was op die plaatsen, waar ik het zag, geen politie aanwezig om het te beletten of te bestraffen. Doch zoo gaat het meer; de politie is niet altijd daar aanwezig, waar zij op een oogenblik gewenscht wordt. In ieder geval zullen toch velen wel bereikt worden door de mooie briefkaarten en gevolg geven aan het daarop gedrukte verzoek. Laten wij het hopen in het belang van 't behoud van een mooi stukje natuur schoon. UIT HOORN. Gisteren is alhier opgericht een Vrijzinnige Cen trale Kiesvereeniging voor de Provinciale Staten in het kiesdistrict Hoorn. De volgende groslijsten werden opgemaakt: Voor de vacature K. de Jong (niet herkiesbaar) 1. J. E. G. L. Dibbets te Zwaag; 2. G. J. van Leer- sum te Hoorn3. R. Visser Lz. te Berkhout4. G. Wonder te Hoorn. Voor de vacature G. Wonder (periodiek aftredend): 1. J. Best Nz. te Baarsdorpermeer, gem. Berkhout; 2. W. de Geus Cz. te Schermeer, gem. Ursum; 3. G. Wonder te Hoorn. KORTE BERICHTEN. Het hoofdoomité van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede dat, blijkens Zondag ontvangen tele gram, de verpleger W. P. Braam, den 4 April 's avonds te Tsjorloe overleden is. Het door ons medegedeelde voorstel van B. en W. van Groningen inzake de actie tegen de N. V. Gro ninger Waterleiding is Zaterdag door den raad goed gekeurd. Iemand uit Twijzel (Fr.), die stilletjes met eene onderwijzeres uit Kooten naar Amerika vertrok, is bij aankomst te Nieuw-York aangehouden, beschul digd van bigamie. Hij wordt ter beschikking van de Nederlandsche Justitie gesteld. Te Varseveld (Geld.) leveren nagenoeg alle land bouwers hun melk aan de boterfabriek, waardoor de burgers geen melk kunnen bekomen. Hun verzoek aan het bestuur der coöp. boterfabriek om melk te ver- koopen, werd door de aandeelhouders afgewezen. De burgers zullen nu, schrijft het N. v. d. D„ geiten moe ten aanschaffen om melk te krijgen. In een te Amsterdam gehouden vergadering is opgericht een plaatselijke Vereeniging van Exploi tanten van Publieke Vermakelijkheden, ten doel heb bende elkanders belangen te behartigen in den meest uitgebreiden zin. Vrijdagnacht is er, naar de „N. R. Ct." meldt, ingebroken op de buitenplaatsen Vollenhoven en Beerschoten, te De Bilt. Bij een voorloopig onder zoek is gebleken, dat op Beerschoten 2000 aan geld ontvreemd is. Bij Franeker is een 50-jarige scharenslijper door den trein overreden en gedood. H. M. de Koningin-Moeder, uitgenoodigd tot het bijwonen van een voorstelling ten bate van een te stichten jongenshuis te Amsterdam, zond bericht van verhindering en een bedrag van 100 als blijk van belangstelling. Te Amsterdam is een werkvrouw gearresteerd, die zich in dienstbetrekking heeft schuldig gemaakt aan diefstal aan tal van glas- en aardewerkartikelen, welke ze aan een opkooper in den Jordaan- verkocht. Te Dreumel zijn Zaterdag 4 arbeiderswoningen en een bierhuis in asch gelegd. Een der bewoonsters, een ongelukkig meisje, werd met moeite gered. Ware de wind iets Noordelijker geweest, dan zou waar schijnlijk het heele dorp verbrand zijn. Te Nijmegen is een gepensionneerd O. I. mili tair onverhoeds met een groot kaasmes in het onder lijf gestoken. De man verkeerd in levensgevaar; de da der is gearresteerd. STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 7 April. 2e klasse le lijst. No. 19438 5000. Nos. 3840 en 20784 1000. Nos. 8375 en 20566 elk 200. Nos. 1601, 1620, 6315, 11184, 18813 en 20399 elk 100. Laattate berichten. EEN f ION DSC HE BEHANDELING? DELFT, 7 April. „De Wekker", weekblad der afd. Delft van de S. D. A. P., uit na een nauwkeurig on derzoek in een lang artikel ernstige beschuldigingen tegen de directie van het krankzinnigengesticht „St. Joris", betreffende daar heerschende toestanden, spe ciaal betreffende de onmenschelijke behandeling van de onlangs overleden jonge verpleegster Lempersz. net blad dringt op ernstig onderzoek aan. (Men zie onder Gemengd Nieuws). SPOORWEGONGELUK. WEENEN, 7 April (V. D.) Vanmorgen om vier uur heeft bij General Skistol op de lijn naar Fiusme een treinbotsing plaats gehad. Volgens ingekomen berichten zijn er 30 dooden en 70 gewonden. De slaap- wagens en de locomotieven zijn geheel vernield. „KRACHT EN VLUGHEID." Men schrijft ons Zaterdagavond gaf deze Vereeniging hare Soiree in de Harmonie. De dames openden dezen feestavond met een nummer brugturnen. De verschillende voor drachten vielen zeer in den smaak, vooral het nummer muziek oogstte veel bijval. Het tooneelstukje „Terug van den Congo" deed de aanwezigen schaterlachen. Een gezellig bal besloot dezen welgeslaagden avond. „GELOOF EN VADERLAND. Van een opvoering van Geloof en Vaderland (Glau- be und Heimat van Karl Schönherr) door het Am- sterdamsch Tooneel Ensemble regie mevr. Nellie de lieer) zegt de Bussemsehe Courant, dat de nagelaten indruk beslist gunstig was en dat het publiek zich zeer voldaan toonde, het Amersfoortsch Dagblad ver klaart, dat de hoofdpersonen de opvoering op hoog peil weten te houden en dat er onder de beschaafde spelers goede krachten schuilen, de Nieuwe Wage- ningsche Courant getuigt dat de uitvoering goed, bier en daar zelfs onberispelijk was, terwijl de Wage- ninger constateert, dat het publiek genoten heeft, niet alleen van het spel, maar zeker ook van de stemmingen en strekkingen. VOETBAL. A. s. Zondag beginnen de Bekerwedstrijden. De Beker, benevens de andere prijzen, zijn met het vaandel van Alcmaria Victrix en de door deze veree niging reeds behaalde prijzen, op smaakvolle wijze tentoongesteld bij den heer A. Fortuin in de Lange- straat, hoek Houttil. II. F. C. II en Hercules hebben tot hun spijt, van deelname aan de Bekerwedstrijden moeten afzien. In de plaats van H. F. C. II komen de Adelborsten, de achtste deelnemer is nog niet definitief bekend. Op 30 April, Julianadag, zal op het terrein van Alc maria Victrix weer een wedstrijd gehouden worden tusschen een H. B. S. elftal en een Gymnasium elftal. De leerlingen van beide onderwijsinrichtingen zijn reeds druk aan het oefénen. Een twintigtal II. B. S. spelers namen gisteren deel aan een oefenwedstrijd, gehouden op het Alcmaria- terrein. Verdeeld in twee afd. speelden die tegen elkaar Partij A behaalde met 32 de overwinning. Het Gymnasium-elftal speelde op het Cadettenter- rein een oefenwedstrijd tegen de C. F. C. De Cadet tan wonnen met 20. DE UITSLUITING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. De heer J. Kommer, Tuinstraat, keerde de vorige week brood uit aan de uitgeslotenen. De burgemeester heeft, naar men ons mededeelt, vergunning gegeven tot het houden van een nieuwe collecte. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN. 321*. Bakker Dr. D. L., Districts Veearts, Nassau- laan. 557. Bakker Leo, Tapijten enz., Beh. en Stoff., Laat. 325*. Condensed, Milk Cy of Holland, Ltd., Hel- dersche Weg. 828. Conijn A. J. T., Emmastraat. 7. W. P. Feith, Em. Ds., Schelph. (huish. aansl.) 253. Hammes P., woning (vroeger 2 m. 249). 274. Klooster A., Algem. Muziekhandel, Hekelstraat. 822. Luiting K. (Firma R. Esser), Oudegracht. [Ö3iU| Ohmstede J. Czn., V. S.. Woning Kanaalkade. GEGUND. Het restaureeren van de Ned. Herv. Kerk te Eg- mond aan den Hoef is onder architectuur van den heer P. N. Leguit onderhands aanbesteed en gegund aan den heer L. C. Oudt, aannemer alhier. VOOGDIJRAAD. De voogdijraad heeft het stiefkind van vrouw W., dat voor eenige weken door deze werd mishandeld, tot zich getrokken en uit het gezin verwijderd. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 31 Mrt. tot 5 April zijn in het bad huis van het „Witte Kruis" genomen: 75 kuipbaden, 77 regenbaden le klas147 regenbaden 2e klas, te samen 299 baden. TWEEDE NOORD-HOLLANDSCHE TRAMWEG-MAATSCHAPPIJ. Wij ontvingen een exemplaar van de nieuwe recla meplaat, voorstellende een deel van Noord-Holland in vogelvlucht, welke het zeker wel zal doen. Kunsten en Wetenschappen. 28ste OUSHOORN-CONCERT. Gevoegelijk zou men dit Oushoorn-coneert een zangavond kunnen noemen, zij toch de zang had het grootste gedeelte van den avond in beslag ge nomen. De zeer bekende, hier echter nog nimmer opgetre den, ook in het buitenland met lof genoemde zanger, Carel Butter, zich ook noemende van Hulst, kwam op dit concert zijn hoorders in verrukking brengen door de wijze waarop hij vijftien liederen, veelal be kende zangen van Schubert, Schumann, Brahms, Wolf en Richard Strauss zong. En onder die 15 lie deren waren er ook drie op Hollandsche tekst, en ge toonzet door Dan. de Lange en Bernard Zweers. (Vooral de liederen van Z. met de verheven verzen van Héléne Swarth, waren van groote schoonheid). 't Was bewonderenswaardig hoe volkomen de zan ger zijn geweldig orgaan beheerschte. Het mezza vo ce in de liederen werd zóó magnifiek volgehouden, terwijl uitspraak en dictie er volstrekt niets onder le den, dat men, als men niet beter wist, zou meenen met een lyrische bariton te doen te hebben. Maar toen in „der Doppelganger" en voornamelijk in „Ich grolle, nicht" en in „Cacilie" de stem zich tot groote kracht uitzette, hoorde men wel anders. Wat een over weldigend geluid, en wat bleef het fraai van klank. Ook onvermoeid scheen de zanger, want het laatste lied klonk nog even frisch als het eerste. Het niet zoo bizonder groot aantal hoorders, zal er den cencertgever zeker dankbaar voor zijn, dat hij hun de gelegenheid heeft geschonken met dezen zanger kennis te maken. Zoo was de medewerking van den heer B. wel het glanspunt van den avond. Moj. Tine de Groot, sopraan-zangeres, evenals de heer B. te Amsterdam wonende, is wel een zangeres die muzikaal zingt, getuige de schalksche voordracht van „Tom der Reimer" en „Niemand hat's gesehn", beide van Carl Löwe, en waaraan haar gelaatsuitdruk king zich paarde, maar haar stem doet in 't begin niet zoo aangenaam aan. Zij heeft iets schrils, die stem, en daarbij heeft zij nog niet die mate van zeggen waarin de zanger zoo uitmuntte. Vooral bleek dit in het duet uit „die Schöpfung", dat zij met den heer B. als extra-nummer gaf. Toch was haar orgaan wel tegen dat van den bariton opgewassen. Langzamer hand gewende men aan haar stem, en vooral in de stukken van L. was zij uitstekend. Behalve genoem de nummers zong zij ook nog de aria „Nun beut die Flur", uit „die Schöpfung." De heer Oushoorn deed zich na geruimen tijd, we der als "solo-pianist hooren, en opende en sloot het concert als zoodanig met stukken van Rachmaninoff, Liszt, Grieg en een nieuwe Romance van hem zelf opus 50 No. 2. Deze stukken genoten een zeer zorg vuldige en muzikale uitvoering, de techniek in de Etude van Liszt en in Grieg's werkje was af, kortom de heer O. heeft weder eens bewezen ook pianistische gaven te bezitten. De zangsolisten hadden de heer Henk van den Berg eveneens uit Amsterdam, tot begeleider op het kla vier. Beter accompagnateur zal men wel niet ver langd hebben. In nauwe aansluiting met de solisten ondersteunde en illustreerde hij prachtig, en daar door kwam een geheel tot stand, dat zich tot groote hoogte verhief. Zijn pianissimo-spel o. a. was su bliem. A. K«, De bijzondere correspondent van den Matin vertelt nog vele bijzonderheden over het beleg en de inne ming van Adrianopel. Het plan van den Bulgaarschen generaal Iwanof noemt hij een meesterstuk van stra tegie. De generaal begon met een voorgewenden aan val in het zuiden, maar had zijn hoofdmacht en zijn kanonnen in het oosten geconcentreerd. In den nacht deed hij meer dan 100.000 man stormloopen. De gehee le bestorming werd uitgevoerd precies zooals zij te voren geregeld was. De Turken gingen zeer slim te werk. Zij hadden, onder hun kanonnenlinie, onzichtbare loopgraven in de heuvelhellingen aangelegd, van waar zij, zelf vol komen gedekt, de aanvallers konden beschieten. De loopgraven liepen door tot in de vlakte; en tot op 50 meter van den voet der forten lag als een onafgebro ken net een waar vlechtwerk van prikkeldraad. Het was daar dat de Bulgaren bij troepen vielen. Uit het Bulgaarsche hoofdkwartier wordt gemeld, dat den 3Ien Maart verscheidene Turksche bataljons, die door de Turksche vloot gesteund werden, herhaal delijk oprukten tegen den rechter Bulgaarschen vleu gel nabij Tsjataldsja. De Turken werden iederen keer teruggeslagen. Een weinig later rukten de Turken opnieuw op en naderden tot op 300 pas afstand de Burgaarsche posities. In weerwil van een hevig vuur ondernamen de Turken verscheidene aanvallen tegen het 3e Bulgaarsche regiment, dat er ten slotte in slaagde hen terug te drijven. Verkenningstroepen von den in de onmiddellijke nabijheid der Bulgaarsche loopgraven meer dan 1200 lijken van Turken. Gene raal Savof dankte namens den koning het 3e regiment voor den betoonden moed en zelfverloochening. BELGIë. Do minister van'Justitie zal de 60.000.000 tres, die hij met zijn proces den Belgischen prinsessen afgewonnen heeft, gebruiken voor een grootsche in stelling ten algemeenen nutte. De minister heeft dit bedrag, dat in Niederfullbach moet liggen, van de Coburgsche regeering opgeëischt. RUSLAND. De minister van Buitenlandsehe Za ken heeft een thee" gegeven aan een deputatie der Doema. Verscheiden afgevaardigden richtten vragen tot hem; in zijn antwoord constateerde hij dat Rus land geen oorlogsverwikkelingente vreezen heeft. De eischen der Balkanstaten zouden, zoo ging hij voort, in meerdere of mindere mate vervuld worden; het minst zou Montenegro bevredigd worden, want het zou Skoetari niet krijgen. De minister is van meening dat de strijd over de Bulgaarsch-Servische grens nog groote en ernstige verwikkelingen zal meesleepen. De loop der militaire operaties voerde de Serviërs verder naar het Zuiden dan de verbonds-overeenkomst hun toestond. Tot dusver wijdden beide partijen weinig aandacht aan de ze kwestie, daar zij van meening waren dat de keizer van Rusland de hoogste beslissing in dezen geven zou. Doch in den laatsten tijd ontwijken de Serviërs zulk een oplossing. De Dardanellen-kwestie noemde de minister niet rijp en hij acht het vooralsnog voorbarig, die op te werpen. Na deze politieke conversatie kwamen de afgevaar digden van het centrum tot de slotsom diat voor de Russisch-Servische belangen voldoende wordt ge zorgd. De progressisten achtten den politieken koers juist, maar zwak. ITALIë. Te Benghasi werden kanonschoten gelost tegen troepen Bedouinen, die gewapend Italiaansche forten trachtten te naderen. Zij werden verstrooid, na verliezen te hebben geleden. Gemengde mededeelingen. GP HET POSTKANTOOR. Voor een loket, drie personen twee heeren en een dame het oogenblik afwachtend, dat de commies zich wel met hen zal willen bemoeien. Maar de amb tenaar schijnt hun tegenwoordigheid niet eens te be merken; hij gaat voort een berg paperassen te rang schikken, daarna maakt hij zijn kas op en verdiept zich in de verwerking van ingewikkelde rekeningen. Eindelijk waagt de heer, die vooraan staat in de rij, welke gedurende dien tijd al met vier man is aange groeid, het een bedeesde opmerking te maken, schrijft de Indépendance Beige. Een oogenblikje geduld, antwoordt de commies op zeer wellevenden toon. Ik word terstond afgelost, mijn opvolger moet er onmiddellijk zijn. En wachtende, groeit de file nog aan met eenige menschen. Daar komt de „opvolger" aan met een nonchalant pasje, 't is hem aan te zien, dat hij moet beginnen aan een bezigheid, die hem geen onverdeelde vreugde schenkt. Hij trekt zijn handschoenen uit en ontdoet zich van zijn manchetten, legt zijn halsdoek af, heel kalmpjes. Hij hangt overjas en hoed aan den kap stok. Een beetje gepraat tusschen de beide commie zen, een handdruk. De eerste gaat heen. Er komen steeds meer menschen, maar eindelijk zal men geholpen worden. Een oogenblik als 't u be lieft De „opvolger" kan geen werk verrichten als hij er zoo gesoigneerd uitziet; hij trekt zijn jas uit, die hij met de hand afborstelt en trekt een met inkt bevlekte kantoorjas aan. Het hijgende publiek volgt al zijn bewegingen met een angstige belangstelling. Het ziet den ambtenaar plaats nemen op den verheven zeteldeze begint met eenige papieren te rangschikken en kijkt eeiiige reke ningen in. De voorbereidingen zijn geëindigd U verlangt, meneer? Een zware zucht ontsnapt aan vijf en twintig be klemde borsten, terwijl vijftig handen worden opgesto ken. De commies kijkt even op, doch blijft kalm. Het principe is gered AVONTUREN VAN EEN BIOSCOOT- TOONEELSPELER. De Italiaansche tooneelspeler Alberto Capozzi heeft zijn beroep er aan te danken, dat een vriend van hem hem verzocht, als chauffeur behulpzaam te zijn bij het schaken van diens beminde, van wier vader hij geen toestemming kreeg. In Genua, waar dit voorval plaats had, verwekte het groote sensatie en Capozzi werd voor het gerecht gedaagd. Een filmmaatschap pij hoorde van deze geschiedenis en vroeg Capozzi, nog eens den rol van chauffeur op zich te nemen, waarmee zijn lot beslist werd. Als bioscoop-tooneelspeler heeft hij allerlei avontu ren beleefd. Eens moest hij als „internationale oplich ter" in een rookcoupé van een in beweging zijnden trein springen. Bij vergissing kwam hij in een du- mes-coupé, bij een Engelsche terecht, die van schrik aan den noodrem trok. Aan het volgende station, waarheen hij den rit in een goederenwagen moest ma ken, werd hij door den chef herkend en op vrije voe ten gesteld. Een andere keer moest hij als Romeinsche sl&af een leeuwenkooi openen. Afgesproken was, dat Capozzi zich aditer een hek in veiligheid zou brengen, waarna de leeuwentemmer liet hek zou openen. Door een misverstand opende de temmer den kooi te vroeg en alleen door de tegenwoordigheid van geest van den temmer, die de aandacht van de dieren op zich vestig de, bleef Capozzi behouden. Een Warschausche dame zond hem eens een kaart met de lakonische mededeeling, dat ze hem liefhad en hem om een samenkomst vroeg. Even lakonisch antwoordde Capozzi: „Vanmiddag 4 uur in het café Ligure". Hij meende dat de zaak hiermede afgehan deld was, doch na een week werd vanuit het café naar hem getelefoneerd met de mededeeling dat „War schau" er was en hem verwachtte. Door zooveel lief de getroffen, ging hij heen, maar vroeg eerst voor zichtigheidshalve wie de Russin was. De kellner wees hem een schoone van minstens 50 lentes, waarop Ca- prozzi op de vlucht ging. DE GEWEIGERDE BRIEF. Een architect, die sedert geruimen tijd directeur was geweest van .een bouwgrondmaatschappij te Ber lijn, kreeg een brief, aan den directeur geadresseerd. Do architect wilde den brief niet aannemen, omdat er voor hem moeilijkheden met de maatschappij' uit kon den voortvloeien. Hij gaf den postbode het adres en den naam van den tegenwoordigen directeur. De post directeur gelastte echter den bode, den brief af te ge ven, omdat de verandering van directeur der maat schappij niet opgegeven was. Toen de postbode ten

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2