Gemeenteraad van Alkmaar NEDERLAND DOOR EEN MAATSCHAPPIJ REHEERDI STAD S NIEUWS. CONCERT IN DE GROOTE KERK BUITENLAND. De Balkan-Oorlog. ben van 180 K. M. in het uur, zoodat zij zich tegen een storm in nog kunnen voortbewegen met een D- trein-gang. Uitgaande van de veronderstelling, dat de kleine bedrijven door de grootere moeten en zullen worden verdrongen, heeft een combinatie van Amerikaanscho en Engelsche financiers een Maatschappij opgericht, welke zich ten doel stelt, kleine rijken op oordeelkun dige wijze te beheeren. Volgens het prospectus, wel ke in de Washington Post is overgenomen, kunnen dé meeste niet-Groote-Mogendheden zich slechts met moeite bedruipen, aangezien de algemeene onkosten van wetgevende en uitvoerende macht zoo zwaar op het budget drukken. Een staat is ten slotte niet an ders dan een zaak, en een zaak die niet rendeert heeft behoefte aan een nieuwe directie. De Society for Eco nomical Interests stelt zich nu ten doel, eenerzijds de bronnen van inkomsten te beheeren, anderszijds de gelden vooronderwijs, leger, waterstaat en gezond heidswezen, op zakelijke wijze te besteden. Aan het prospectus ontleenen wij nog de volgende bijzonder heden. Servië zou, als modern bedrijf, 4 kunnen opbrengen, terwijl Roemenië en Nicaragua 12 kon den uitkeeren na vijf jaren. Voor Holland vinden wij o.a. een centrale van 1.000.000 K. W. in de turfstreek, (electriciteit uit gas van veen) drooglegging der Zui derzee, afschaffing van de vloot, en doorvoering van het beginsel van vrij vervoer voor personen en af schaffing van briefport. „ZAANDAM VRIJZINNIG!" Wij ontvingen het eerste nummer van het orgaan der vrijzinnige kiesvereenigingen in het Distriet Zaandam voor de Kamerverkiezing in 1913, dat onder bovenstaanden titel wordt uitgegeven. Wat al dadelijk aangenaam aandoet is, dat er onder den „kop" staat: Verantwoordelijke Redactie: Het Centraal Vrijzin nig Verkiezings-eomité, voorzitter II. Feisser, secre taris D. n. Witte. De voorpagina van dit blad bevat het concentratie- manifest, op de tweede bladzijde wordt dit even toe gelicht en wordt het portret van den candidaat, mr. J. Limburg, met een bijschrift gegeven. In eenige an dere artikeltjes worden de mannen en vrouwen van het district opgeroepen voor den komenden strijd, waarvan wordt gezegd „De strijd, die ons wacht, zal zeker zwaar zijn, maar wij zullen onzen tegenstanders het terrein voet voor voet betwisten op zakelijke wijze: beginsel tegenover beginsel." Ziedaar een uitstekend voornemen, waarvan de uit voering stellig bevorderd zal worden nu er boven dit orgaan en wij juichen dit tenzeerste toe de na men staan van hen, die zich voor den inhoud verant woordelijk stellen. Zoo vaak gaat dergelijke verkie- zingslectuur naamloos in zee! Er zit in dit eerste nummer een opgewekten geest, blijkbaar gaat men vol vertrouwen den moeielijken strijd tegemoet, en het moet erkend, dat het begin der aetie gelukkig is. Zou een dergelijk, tijdig verschijnend, geregeld te- rugkeerend, goed geredigeerd orgaan niets zijn voor het andere naburige district, dat de vrijzinnigen ho pen te winnen, wij bedoelen het district Beverwijk? DE OPENBARE SCHOOL. Het te» Alkmaar gevestigde Comité tot verdediging der Openbare School, gevormd uit de afdeelingen van Nederl. Ond. Genootschap, het Nut en Volksonder wijs, zal Zaterdag 12 April hare eerste openbare ver gadering houden in „De Burg" van den heer D. Stam te Noord-Scharwoude. De heer Th. Lancee, Oud-Voorzitter van het N. O. G., zal daar om half acht spreken over „De Openbare School, bedreigd door de, voorgestelde Grondwetsher ziening." UIT ST. PANCRAS. In de hedenmorgen gehouden raadsvergadering, vroeg de heer Nol bij de rondvraag, of het in het al gemeen belang is politieke vergaderingen te weren. De voorzitter zeide niet te weten of hij verplicht is den raad hierover in te lichten, doch hij doet het gaarne. Het betreft natuurlijk de vergadering dei- onderwijzers. Ik heb, zei de voorzitter, gevraagd, wat de strekking was van punt 2(en de school te Sint- Pancras in 't bijzonder) en kwam tot de overtuiging dat het doel was de handelwijze van het hoofd der school tegenover het personeel te bespreken. Wat ik krachtens art. 192 der Grondwet als nadeelig voor het openbaar onderwijs kon en moest verbieden. Ik meen de zeker, beter den toestand te kennen, daardoor was ik er van overtuigd dat die besprekingen nadeelig zou den zijn voor het onderwijs. De heer Nol: Als die lui hier komen, komen ze niet met „flauwe kul" en als ze degelijke punten heb ben, laat ze spreken. De heer Schuit achtte die besprekingen ook niet in het belang der openbare school. De voorzitter zei nog, dat het de bedoeling was het hoofd der school te treffen en dit kan niet anders zijn dan nadeelig voor het onderwijs. Niettegenstaande de vereeniging „De Tuinbouw" in 't afgeloopen jaar voor bijna 500 aan premies voor gedoode ratten heeft uitgegeven, blijken deze schadelijke dieren nog lang niet uitgeroeid. De vorige week toch werden een 60-tal en Dinsdag j.l. niet min der dan ruim 200 ratten ingeleverd, waarvoor 15 cent per stuk wordt uitgekeerd. UIT DE RIJP. Bij de- hedenmorgen gehouden aanbesteding van liet bouwen van een school met onderwijzerswoning was ingeschreven als volgt: Van Eick, Alkmaar 29600; Vos, Haarlem 27526; J. B. Verstraeten, Alkmaar 26000; P. Kuit, Purmerend 25200; Cop- pe, West-Graftdijk 25000; de Vries, Purmerend f 22425; Wittebrood,, Beemster 21400; van Deinse. Haarlem 21300; Oudians, de Rijp 21225; Brand, Beemster 20800; Henneman, Uitgeest, 20350; Boots, Beverwijk 19990. Door het vertrek van Ds. France uit Groot- Schermer en van Ds. Vorstman va» Driehuizen zijn in den ring De Rijp (cl. Alkmaar) thans van de 7 predi kantsplaatsen 3 vacant. Schermejrhorn is al eenigen tijd zonder predikant. KORTE BERICHTEN. Gisteren werd te Utrecht een conferentie gehou den tusschen de looncommissie uit het Patroonsver- bond van sigarenfabrikanten en de gedelegeerden dei- Arbeidersbonden, die volle zes uur duurde. Het resul taat der besprekingen waa dat de looncommissie aan de arbeidersorganisatie» voorstellen heeft gedaan, waarover beden door de hoofdbesturen zal worden be raadslaagd. Te Valtermond is een 3-jarig zoontje van een veenarbeider in een turfput geraakt en verdronken. Gistermorgen heeft de Amsterdamsche politie een „waarzegster" aangehoudenzij wordt verdacht in baar woning kinderen beneden de 16 jaar gelegenheid gegeven te hebben om-ontucht te plegen. Bij den wegaanleg bij Roosendaal is een arbei der uit Gastel onder een met steenen geladen kipkar geraakt en zoodanig verwond dat hij kort daarop is overleden. Te Nijmegen komen, naar de N. R, Ort. meldt, gewijzigde pokken voor bij twee personen in één ge zin. Te Glanerbrug is een 49-jarige timmerman van den steiger voor een in aanbouw zijnde woning geval len en overleden. Te Amsterdam is een vrouw op de Lijnbaans gracht van een plat gevallen. Bij aankomst in het ziekenhuis was ze reeds overleden. Uit het pakhuis van een huidenkoopman te Rot terdam zijn 600 koestaarten ontvreepid. De gemeenteraad van Dordrecht besloot een subsidie van 1500 toe te staan aan het comité voor de onafhankelijkheidsfeesten. De Huil trawler Angus kwam te Huil aan met de verongelukte bemanning van een Hollandsch vis- schersvaartuig, de „Noordster" van Rotterdam, dat door een aanvaring op de Doggersbank gezonken was. Aan boord van de Angus bevond zich het lijk van den kapitein, volgens nader bericht Leendert van der Vlies geheeten. VERGADERING van den op Woensdag O April 11113, 'b nam. 3 uur. Voorzitter de burgemeester G. RIPPING. Secretaris: de heer C. D. DONATH. Aanwezig 17 leden. Afwezig met kennisgeving de lieeren van Buijsen en Govers. De notulen der vorige vergadering worden goedge keurd. Aan de vergadering wordt medegedeeld a. dat, in verband met het bij deze vergadering inge komen adres d.d. 5 Februari 1.1. van den Prov. Noordhollandschen Boerenbond en nadat een aan tal belanghebbenden ter zake zijn gehoord, door B. en W. is bepaald, dat het aanvangsuur der Kaas markt, voor zooveel aangaat de Commissie- en Mid delbare Kaas, met ingang van 11 April a.s. bij wijze van proef is gesteld op des voormiddags 11 uur; Voor kennisgeving aangenomen. b. dat is ingekomen: een adres d.d. 26 Maart 1.1. van P. Leijen, houdende het verzoek der gemeente een stukje grond kosteloos in eigendom te mogen over dragen, ter verkrijging van een goeden trottoiraan- ieg; Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad, c. alsvoren, een schrijven d.d. 28 Februari 1.1. van den heer E. G. Wentink, houdende aanneming zijner benoeming tot lid van het bestuur van het Burger woonhuis Voor kennisgeving aangenomen. d. alsvoren, brieven van de heeren J. van den Berg, P. II. Krekelberg, T. IJpma en C. J. Reiziger, houdende aanneming hunner benoeming tot lid dei- commissie tot wering van schoolverzuim; Alsvoren. e. alsvoren, een schrijven d.d. 27 Februari 1.1. van mej. M. L. Pape te Heiloo, houdende dankbetuiging voor hare benoeming tot onderwijzeres aan de 4e Gemeenteschool Alsvoren. f. alsvoren, een schrijven d.d. 23 Februari 1.1. van den heer C. A. de Braai, houdende aanneming zijner benoeming tot bezoldigd ambtenaar van den bur gerlijken stand; Alsvoren. g. alsvoren, een schrijven d.d. 27 Februari 1.1. van den heer J. A. Zwarteveen, houdende bericht, dat hij de betrekking van directeur aan de gemeente lijke normaallessen niet kan aanvaarden; Alsvoren. h. alsvoren, een schrijven d.d. 2 April 1.1. van den heer G. Looman, houdende dankbetuiging voor de on dervonden belangstelling bij de herdenking van zijn 25-jarig ambtsfeest; Alsvoren. i. alsvoren, een adres d.d. 17 Maart 1.1. van den heer C. Slegtkamp, houdende het verzoek hem en zijne rechtverkrijgenden ten behoeve zijner perceelen Scharloo 41 tot en met 51 uitweg te verleenen op de in aanleg zijnde openbare straat; Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. j. alsvoren, een adres d.d. Februarj, 1.1. van de „Ver eeniging van concierges en amanuenses aan inrich tingen voor Hooger en Middelbaar Onderwijs en hen die daarmede gelijk gesteld kunnen worden," houdende het verzoek de jaarwedde van den con cierge aan het Gymnasium te herzien; Alsvoren. k. alsvoren, een apostille d.d. 26 Februari 1.1. No. 54 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot vernieuwing van een gedeelte walmuur aan den Voordam bij onderhand- sche aanbesteding; Voor kennisgeving aangenomen. I. alsvoren, een adres d.d. 11 Maart 1.1. van de brug wachters C. Bek, H. J. Puttenaar, J. van Deventer en P. Wit, houdende het verzoek hunne jaarwedde te herzien. Gesteld in handen van B. en W. om bericht cn raad. m. alsvoren, het proces-verbaal der opneming v an kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger op 17 Maart 1.1. Voor kennisgeving aangenomen, n alsvoren, een schrijven d.d. 15 Maart 1.1. van den heer L. A. Wouters, houdende dankbetuiging voor de verleende subsidie ten bate van eene volksklasse voor gymnastiek. Alsvoren. o. alsvoren, een adres d.d. 15 Maart 1.1. van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden, gevestigd te Amsterdam, houdende het verzoek eene verordening in het leven te roepen, welke het werken op Zondag zooveel mogelijk ver biedt en waarbij de winkelsluiting op Zondag wordt geregeld. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. p. een schrijven d.d. 2 April 1.1. No. 73 van de Gede puteerde Staten, waarbij de zienswijze van den Raad wordt i'erzocht omtrent verhooging der jaar wedden van gemeente-ambtenaren. Alsvoren. q. een adres d.d. heden, van 8. P. Kapteijn e.g., hou dende verzoek om aan hen een stukje gemeente grond in eigendom af te staan. Alsvoren. Tot ingenieur bij het gemeentelijk electrisch bedrijf voor den tijd van 1 jaar werd benoemd de heer H. Dikkers van Texel, no. 2 der voordracht met 9 stem men, terwijl 7 stemmen waren uitgebracht op den heer M. J. van Thiel, ingenieur te IJmuiden, no. 1 der voordracht en 1 op den heer Bikkers. Tot directeur der gemeentelijke normaallessen werd benoemd de heer L. W. Russcher met 10 stemmen tegen 7 op den heer C. J. Reiziger. Het gewijzigde voorgestelde ta rief voor de levering van electr. stroom werd vastge steld, nadat nog deze wijziging was aangebracht, dat de 600 branduren zijn teruggebracht op 520. De heer Fortuin drong aan op spoedige ver schaffing van motoren in huurkoop. Het verslag omtrent 'e verstrekken van schoolklee- ding tot bevordering van het schoolbezoek, wérd vast gesteld. Bij de bijlage inzake de benoeming van commissaris van toezicht in het bestuur der Huishoud- en Indus trieschool, deelde de voorzitter mede, tot enkele bestuursleden het tot zijn leedwezen deden voorkomen alsof hij de autor intellectualis van de nieuwe bepa ling was, immers zij is afkomstig van den inspecteur dr. Fockehs. De heer D o r b e c k deelde mede, dat dit laatste volkomen^ juist was. Hij meende dat de bepaling al- dus -dient te worden geïnterpreteerd, dat geen be stuurslid wordt benoemd, maar een commissaris van toezicht. De heer v. d. F e e n d e L i 11 e verklaarde dat de presidente, mevr. Antusch, bij hem was geweest, maar niet de voorstelling had gegeven, waarop de burge meester doelde. De heer Boel mans ter Spill betoogde, dat men aan de voorwaarde gebonden is, en dat het hoofd der bijlage onjuist is. De gemakkelijkste oplossing zou zijn den heer de Lange, reeds door het bestuur aangewezen, te benoemen, maar spreker wil, waar voortdurend gesproken wordt van „dwarskijker", de geheele bepaling wel laten vervallen. De heer v. d. Feen de Lille verklaarde in dien geest wel een voorstel te willen doen. De heer de Lange sloot zich hierbij aan. De heer Glinderman vroeg, hoe het dan met de subsidie zal gaan. De heer v. d. FeendeLille zeide, dat men dan natuurlijk tegen zijn zin moest doen, wat spreker niet gewenscht vindt, daar z. i. het bestuur geen toezicht verdient maar wel lof voor zijn beheer. De heer Boelmans ter Spill merkte op, dat de inspecteur liever een gemengd bestuur wilde heb ben. De heer v. d. Bosch vond dat men vandaag geen beslissing moest nemen, enkel de interpretatie diende vast te stellen. De heer D o r b e c k bestreed dit en zou gaarne op de beslissing terugkomen. Waar antecedenten zijn (Zwemschool, Volkshuisvesting, Bewaarschool) moet men aan de Huishoudschool enkel een commissaris van toezicht geven, geen bestuurslid. Bovendien moet niet vergeten worden, dat mr. Quintus en de heer Stoel reeds leden van het bestuur zijn. De voorzitter merkte op, dat hetgeen de heer Dorbeck wil, in strijd is met hetgeen de heer Fokkens wenschte, die immers er voor was, dat een lid van het Dagelijkseh Bestuur voorzitter van het bestuur der school was. De heer Boel mans ter Spill stelde voor, dat de Raad zich uitsprak vóór de vervalling dezer bepa ling, maar gaarne het advies van den inspecteur wilde vernemen, welk voorstel zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Aan de firma Stikkel, Olij en Ten Zeldam werd, overeenkomstig het voorstel van B. en W„ een stukje grond verhuurd. Aangenomen werd het voorstel in zake het stellen van zekerheid door hoofden van gemeente-bedrijven, tot het verleenen eener toelage voor materiaal bij de uitoefening van den verloskundigen dienst bij behoef- tigen, tot verhuring van een gedeelte gemeente-water aan de N. V. Alkmaarsche Machinefabriek, tot wijzi ging der verordening op vee- en vleeschkeuring, tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgave der begrooting voor 1912, tot vaststelling der suppl. gemeentebegrootingen en kohieren, tot wij ziging der verordening regelende de bezoldinging van het personeel aan 't Gymnasium. Bij het laatste punt vroeg de heer Glinderman of er spoedig een hij- lage over de salarissen der leeraren aan de Burger avondschool is te wachten. KIEZERSLIJST. De door Burgemeester en Wethouders op 22 Maart 1.1. vastgestelde kiezerslijst voor 19131914 bevat 3884 kiezers voor de Tweede Kamer, 3848 voor de Provin ciale Staten en 3361 voor den Gemeenteraad (op de vorige lijst waren deze cijfers respectievelijk 3356, 3350 en 3188) verdeeld over de stem- en kiesdistricten als volgt: 2e Kamerle stemdistrict 589, 2e stemdistrict 1276, 3e stemdistrict 1153, 4e stemdistrict 866. Prov. Staten: le stemdistrict 584, 2e stemdistrict 1264, 3e stemdistrict 1143, 4e stemdistrict 857. Gemeenteraad: le kiesdistrict le stemdistrict 528, 2e stemdistrict 754, tezamen 1282, 2e kiesdistrict 1133 1133, 3o kiesdistrict 944. PRINSES JULIANAFONDS. Burgemeester en Wethouders hebben bij loting uit gemaakt, dat in 1913, voor rekening van het Prinses Julianafonds, uit elk der gemeenten Heemskerk, Spanbroek, Haarlem, de Rijp, Ankeveen, Bovenkar- spel, Spaarndam, Wognum, Wieringen en Sijbekarspel een behoeftig kind ter verpleging kan worden gezon den naar de Hendrlkastichting te Egmond aan Zee. BIOSCOOP EN ONDERWIJS. Daartoe uitgenoodigd door de afdeeling Alkmaar van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap, woonden de leerlingen van de hoogste klassen der openbare lagere scholen dezer gemeente hedenmiddag in 't Alkmaarsch Bioscooptheater een voorstelling bij, welke beoogde, het nut van de bioscoop ten bate van het onderwijs aan te toonen. Aan de onderwijzers in de hoogste klassen was n.l. onlangs verzocht de heide- ontginning te behandelen en vandaag nu werd de bi- oscopische opname van zulk een ontginning ver toond, terwijl bovendien nog stilstaande beelden ter aanvulling werden gegeven. Aan het nuttige werd het aangename verbonden door de vertooning van en kele komische nummers. Het zou zeker zijn toe te juichen, indien in deze gemeente vaker dergelijk aanschouwelijk onderwijs werd gegeven! KENNEMER AUTOGARAGE. Gegeven een stuk grond aan een breeden straatweg in een boschrijke omgeving. Gevraagd, daar een gebouw te plaatsen, bestemd voor autogarage en geschikt om de aandacht te trek ken, zonder te ontsieren. Voor dit vraagstuk, zeker niet gemakkelijk op te lossen, stond de firma Stikkel, Oly en Ten Zeldam, stond ook de jeugdige Alkmaarsche architect, de heer Jan Wils, die door de firma geraadpleegd werd. Een villa-aehtig gebouw zou niet in overeenstemming zijn met de bestemming, een inrichting, waarbij enkel op practische en niet op aesthetische eischen werd gelet, zou in strijd zijn met de mooie plek tusschen Hout en straatweg. De oplossing is tenslotte gevonden in iets „aparts" voor Alkmaar onder architectuur van den heer Wils, heeft de firma door den heer Dorregeest een massief, kloek, Duitsch gebouw doen verrijzen, waarvan zelfs de bloemetjes in de loggia Duitsch aan doen. Onze stad is door deze inrichting, welke den gelukkig gekozen naam van „Kennemer Autogarage" heeft gekregen, een flink gebouw rijker geworden, dat tevens getuigenis aflegt van ondernemingsgeest immers er behoort moed toe, om, naast hetgeen er in deze gemeente op dit gebied reeds bestaat, een derge lijke zaak zóó aan te pakken. De firma waarvan de oudste firmant, de heer A. J. Stikkel reeds in 1896 een automobiel verkocht aan een bekend Alkmaarder gaat er, wat de ruimte betreft, vergeleken met haar inrichting op het Hofplein, niet weinig op voor uit. Het gebouw, dat zij heden betrok en bij welks opening bekende persoonlijkheden uit de sportwereld tegenwoordig waren, terwijl er als bewijzen van be langstelling, verscheidene fraaie bloemstukken waren gezonden, maakt een aangenamen indruk. Aan weers zijden van de breede ingangspoort met de aanbeve lingsplaten van Autoclub en Wielrijdersbond, vindt men een flink kantoor en een keurig'ingerichte ont vangkamer. Het groote magazijn, dat ruimte biedt voor een twintigtal auto's is centraal verwarmd, zoo- dat de wagens er zonder schade nat en vuil inge- plaatst kunnen worden. Er stonden er vandaag ver schillende een pracht-Fiat, een nieuwe torpedo-race Onyx, maar ook verschillende van de huurinrichting, die het bewijs kunnen leveren, hoe ze zieh in het ge bruik houden. Op een der van beton opgetrokken wanden ook het dak van het gebouw met een zeer groote spanning zonder pilaren is van beton staat de spreuk„Den bezoeker het weikóm, den voorbijganger een groet," op een ander: „Meet uw genoegen in uren En niet in kilometers." Onder deze zaal bevindt zich de kelder der Dunlopbanden, er ach ter de ruime, welingerichte werkplaats (Rust roest en Arbeid Adelt staat er hier op den wand) waar o. m. toestellen aanwezig zijn voor accumulatorenlading, en voor vulcaniseering der banden. Boven de eigenlijke inrichting is een fraaie woning voor een der firmanten opgetrokken. De inrichting mag als een aanwinst voor onze stad worden beschouwd en gerust kan worden geconsta teerd, dat de firma, de architect en de aannemer er eer mee inleggen! GESLAAGD. Bij het te den Haag gehouden examen voor onder wijzer Stenografie Pont, slaagde onze stadgenoote Mej. 0. Lauwers, leerlinge van den heer D. A. Klomp, met een minimum snelheid van 100 lettergrepen per minuut. GEVOELIG WEER. Onze meteorologische medewerker schrift: Zaterdag begon de barometer in Schotland plots snel te stijgen, terwjjl in Noord-Oost-Europa, b.v. in Zweden en in Rusland de luchtdruk afnam. De meteorologen die dagelijks een sehematische voorstelling maken van de luchtdrukverdeeling, door alle plaatsen met een zelfden barometerstand door een krom lijntje te Ver binden, zagen toen op hun weerkaart, dat het baro metrisch hoog, dat gedurende het einde van de vorige week zonnig en warm weer in Scandinavië had ge bracht, naar noord-noord-west Europa verhuisde. En daar ligt het thans nog. Het schijnt daar vastgena geld. Geen enkel weerkundige vermoedt, dat hst spoedig zal verdwijnen. Dit wil zeggem bij ons blijft de wind noord 1 De zangvereeniging Nieuw Leven met mannenkoor Orpheus geeft op Dinsdag 29 April eene uitvoering van gewijde muziek in de Groote Kerk. Als solisten zullen medewerken Mej. Nora Veenstra, sopraan te 's Oravenhage en de heer Philip Loots (orgel) te Haarlem een Duitsch blad, de „Nat. ijtg.", welke hem om inlichtingen vroeg heeft koning Nikita van Mon tenegro telegrafisch verklaard, dat zijn landge- nooten ten stelligste overtuigd zijn, dat hun zaak rechtvaardig is voor God en de menschen; zij zullen van Skoetari, de parel van liet land, slechts afzien, wanneer zij hiertoe gedwongen worden door geweld dadige overmacht. De Fransche „Temps" geeft te kennen, dat koning Nikita zal aftreden, wanneer de Montenegrijnen de vesting niet meer zouden mogen belegeren, in 4 walk geval het volk zich waarschijnlijk bij Servië zou aan sluiten. In B u 1 g a r ij e zijn twee lichtingen van de land weer, ongeveer 25,000 man tusschen 40 en 46 jaar, mét groot verlof naar huis gezonden. In de Servische Kamer heeft de minister van oorlog verklaard, dat 47.868 Serviërs belast zijn ge weest met de belegering van bet sterkst weerstand biedende deel der versterkingen van Adrianopel. Hun verliezen bij het beleg bedroegen: 778 gesneuvelden, 608 overledenen ten gevolge van ziekten, 1917 gewon den. Bovendien zijn er 19.320 Servische soldaten in het geheel ziek geworden! FRANKRIJK. Onder de medischë studenten is in den laatsten tijd een beweging gaande tegen de bui- tenlandsche collega's. Ten deele is het chauvinisme, doch voor een deel bok broodnijd. Te Parijs studeeren zeer veel buitenlanders, o. a. Russen, die na voltooiing hunner studiën gewoonlijk niet naar hun land terug gaan, maar zich in Frankrijk vestigen. De Fransche studenten willen nu dat het buitenlanders verboden wordt, in Frankrijk een medische practijk uit te oefe nen. Zij vinden steun bij de regeering. In het „Journal officie!" wordt het volgende ge publiceerd: „Ten gunste van buitenlandsche loterijen wordt in Frankrijk onophoudelijk reclame gemaakt door banken, die in het buitenland gevestigd zijn. Ze wekken op mee te spelen, terwijl ze aan bemiddelaars of particulieren prospectussen ter verspreiding ge ven. Daarom wordt eraan herinnerd, dat buitenland sche loterijen in Frankrijk verboden zijn en dat de wet diegenen streng straft, die loten te koop aanbie den of door annonces, aanplakbiljetten of prospectus sen loterijen bekend maken of de uitgifte van loten vergemakkelijken. Op handelingen in strijd met deze bepaling staat geldstraf en een gevangenisstraf van ten hoogste .drie maanden." CHINA. Het eerste republikeinsche parlement is gisteren onder groote geestdrift geopend. Van de 596 leden van het Huis van Afgevaardigden waren er 500 tegenwoordig, van de 274 senatoren 177. Nadat het oudste lid van het Huis de vergadering had begroet, werden beide Kamers verdaagd tot Za terdag a.s. Gemengde mededeelln gen. ELECTRISCHE BRANDWONDEN. Wanneer het menschelijk lichaam in contact komt met een kortsluiting tusschen twee geleidingen van verschillende spanning of met een nevensluitiilg tus schen twee punten van dezelfde draad, of met. de af voering van een geleiddraad naar de aarde, dan ont staat een electrische brandwond, d. w. z. de huid en de daarondergelegen weefsels verkolen. Behalve de sterkte van den stroom zijn hierbij het geleidingsver mogen der huid en de duur van het contact van groo- ten inyloed op de meer of minder ernstige aard van de wond. Wanneer de huid vochtig is, geleidt zij goed. De locale brandwond kan dan zeer onbeduidend zijn, terwijl het organisme ernstige storingen onder vindt. Is de huid droog, dan biedt het lichaam meer weerstand. In dit geval blijft de electrische stroom gelocaliseerd, de hooge temperatuur veroorzaakt dan een brandwond, waardoor de huid verkoolt, evenals het daarondergelegen weefsel. Zoo beschermt de ont stane brandwond in zekere mate het lichaam voor verdere storingen. Een interessante proef levert het bewijs: Wanneer men in een stroom van niet te hooge spanning een konijntje en een electrische lamp in schakelt, dan brandt de lamp, maar gaat na pl. m. IV2 sec. weer uit, omdat dé stroom door den hij de brandwond ontstane roof wordt onderbroken. Eeq

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2