DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VAN HOUTEN S ACA0 Ouderdom en Jeugd drinken No. 82. Honderd en vijftiende Jaargang. DONDERDAG 10 APRIL. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en HandelsdrukkaSj v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Dit nummer bestaat nit S bladen. BINNENLAND. ALRMAARSCHE COURANT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, den land- weerpliehtige JACOB EGBERT BOUWMEESTER, behoorende tot de 26e compagnie landweer-vesting-ar tillerie, lichting 1910, om zich, opgrondvanhetbepaal- de bij art. 28 der Landweerwet, wegens 't niet naleven van art. 25 van genoemde wet op den 26en Mei a.s., des namiddags vóór 4 ure voor den tijd van ZES DA GEN, IN WERKELIJKEN DIENST TE BEGE VEN bij een der onderdeden van het 4e Regiment Vesting-Artillerie te HERDER, waartoe hij zich op het gemelde tijdstip bij den commandeerende-officier van genoemd korps behoort aan te melden. De opgeroepene moet voorzien zijn van de wapenen, het ledergoed, de kleeding- en uitrustingstukken, zoo mede van de reglementen en de dienstvoorschriften aan hem bij het vertrek met groot verlof medegege ven of aan hem later uitgereikt, benevens van zijn zakboekje. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 8 April 1918. ALKMAAR, 10 April. Er heeft zich onlangs in Frankrijk een verschijnsel voorgedaan, dat terecht de aandacht heeft getrokken. Aan het ministerie van landbouw konden drie com miezen geplaatst worden. Enkele jaren geleden zou den daarvoor stellig driehonderd gegadigden zijn ge weest, thans kwamen slechts zes liefhebbers zich aan melden. Verschillende couranten hebben met ingeno menheid hierop gewezen. Zou er dan eindelijk een eind zijn gekomen aan de voorkeur, welke de Fran- sche jongelui tot dusverre gaven aan regeeringsbaan- tjes, welke slecht betaald worden, maar ook weinig vereischen, geen gelegenheid bieden om hun gaven te ontplooien, hun krachten nuttig aan te wenden? De jongelingschap zou zich zoo lazen we heel wat verdienstelijker kunnen maken voor het land, indien zij er minder op gesteld was een matig plaatsje aan de staatsruif te veroveren. Bismarck heeft eens gezegd, dat alle landen lijden aan en onder de bureaucratie. Natuurlijk is dit in het eene minder het geval dan in het andere. In Oos tenrijk heeft zich het kwaad al heel diep ingeworteld en wijd vertakt. Een Oostenrijksch afgevaardigde, de heer Haerdl, heeft nagerekend, dat van 1890 tot 1911 de kosten van het algemeen bestuur zijn gerezen van 37.715.000 tot 110.517.000 kronen. Een stijging dus van 193 procent 1 En toch is het bestuur er niet bo- ter op geworden. Veeleer het tegendeel! Een bewijs voor het slechter worden van het algemeene bestuur ziet de afgevaardigde in de omstandigheid, dat van de 150 ministerieele afdeelingen in 1911 drie geen enkele zaak, 25 minder dan 500, andere echter meer dan 3000 zaken hadden af te doen. Een goede arbeidsverdee- ling is heel iets anders! Welke particulier zou een dergelijke wanverhouding in het leven roepen en be-, stendigen Zooiets doet alleen de staat. En terwijl de protesten tegen de "Vètmeerdering der uitgaven voor leger en vloot steeds luider klinken en hoe lan ger hoe algemeener worden, bestaat er tot dusverre onder de breede massa nog slechts een zwak verzet te gen de snelle toeneming van de bestuurskosten. Oostenrijk staat echter lang niet alleen of boven aan. Het is er bijv. nog beter aan toe dan Italië. Daar groeit de ambtenaren-stroom op schrikbarende wijze aan en wat men ook doet, om hem te verzwak ken, het helpt niemendal. Men heeft bijv. een wet gemaakt, waarbij was bepaald, dat in drie jaar tijds geen nieuwe ambtenaren mochten worden aangesteld bij de afdeelingen onderwijs en posterijen maar de stroom, die hier op een dam stuitte, baande zich el ders een weg. Er werd een nieuw ministerie van ko loniën ingesteld en dadelijk werd de noodzakelijk heid bepleit van een nieuw departement voor spoor wegen en verkeerswezen! Onder den invloed van het aanbod zijn natuurlijk de eischen gestegen. Waar vroeger werd volstaan met een diploma van een hoogere burgerschool, wordt thans een doctorstitel gevraagd. Nu zou men mis schien denken, dat hieruit een evenwichtstoestand ge boren werd, doch dit is geenszins het geval. Zoodra de nieuwe ambtenaren den eersten sport van de regee- ringsladder onder de voeten hebben, trachten zo hoo- ger op te komen, immers hun positie en hun salaris zijn niet in overeenstemming met hun titel. Zij stre ven volgens het devies „scheer je weg, opdat ik je plaats inneem," trachten hun superieuren weg te drin gen om zelf een hoogere functie te krijgen. Maar ai te dikwijls (felukt dit, moeten andere ambtenaren voor hun jongere, academisch gevormde collega's het veld ruimen. Natuurlijk worden de oudere functionnaris- sen niet zonder meer op zij gezet. Zij krijgon pensi- oetj. En nu heeft men alweer een wet aangenomen. waarbij is bepaald, dat aan pensioenen jaarlijks niet meer dan 100 millioen mag worden uitgegeven, maar. het bedrag is reeds tot 112 millioen geste gen. Men heeft al eens in overweging gegeven, de pen sioenen af te schaffen en den ambtenaren te ver plichten een levensverzekering bij den staat te slui ten, doch daar is tot dusverre niet van gekomen. Voorloopig blijft men in hetzelfde schuitje varen. Er zal echter wel eens een eind moeten komen aan de ambtenaren-hypertrophie, zooals de vroegere minis ter-president Luzzatti het verschijnsel aardig heeft genoemd. En nu hadden we het alleen over den financieelen kant van het ambtenaren-vraagstuk. Men denke ech ter ook eens aan den dikwerf noodlottigen ambte- naarsinyloed op de wetgeving, op de particuliere be drijven. Gelukkig de staten, die nog niet zoo ver in de rich ting van ambtenarij zijn gegaan. Maar gelukkig ook het volk, dat zich niet door St. Bureaucratius regee- ren laat! TWEEDE KAMER. Aan de orde was gisteren het wetsontwerp in zaké de oprichting van de Surinaamsche Oultuurbank. De heer de Meester (U. L.) hield vol, dat de oprichting van de Oultuurbank het toch reeds moeie- lijke leven van de Surinaamscllö Bank nog moeilijker zal maken. Spr. maakte voorts gewag van het plan in Surina me tot oprichting van een werkelijke oultuurbank, die ook gelden zou kunnen voorschieten voor het vervoer van bacoven en waarbij het doen van bankzaken ge heel zou worden uitgesloten. Kan de staat niet voor 5 ton in de oprichting deelnemen, vroeg spr. Dit plan toch, verdient ver te de voorkeur. De heer Hugenholtz (S. D. A. Pr) zette zijn bezwaren tegen het ontwerp uiteen. Spr. bepleitte de oprichting van een staatsbank vopr Suriname hier in Nederland, onder beheer van een goed financier en geleid door streng eommercieele op vattingen. De heer Van Vuuren (R..-K.) verklaarde zich tegenstander van een staatscultuürbank. Spr. wees op de berichten omtrent een gestie van een Canadee- sche bank in Suriname, die niets zou kosten. Na verdere discussie, waaraan de heeren Bos: (V. D.) en Bogaardt (R. K.) deelnamen, zeide de minister van koloniën, de heer de Waal Ma- lefijt, het onbegrijpelijk te achten, dat men als object voor de bank alleen den landbouw wil. De Cultuur- bank zou bovendien een cultuurvereeniging van de planters en een maatschappij tot op- en verkoop en tot verscheping van de bacoven kunnen en willen steunen. Spr. verdedigde nader zijn voorstel en zeide, dat het door den heer De Meester medegedeelde plan slechts een subsidiair plan is voor het geval het regeerings- voorstel betreffende de Oultuurbank mocht worden verworpen. Er komen echter zóó cardinale fouten in voor, dat de minister daartoe nooit zijn medewerking zou verleênen. Spr. had verschillende bezwaren. Hij wees ook op den steun aan zijn voorstel in de kolonie zelve en waarschuwde voor de gevolgen van de ver werping. Na replieken en dupliek van den minister werd het wetsontwerp verworpen met 33 tegen 29 stemmen. Voortgegaan werd daarna met de behandeling van art. 32 der Ziektewet. Een drietal amendementen-D u y s (S. D. A. P.) werden verworpen. Aan do orde was daarna art. 34a. Hierop verde digde de heer D u y s eenige amendementen, die ten doel hebben, om, wanneer niet vaststaat of de arbeidsongeschiktheid voortvloeit uit ziekte of uit een ongeval, in ieder geval den arbeider onmiddellijk een uitkeering te geven en zoodoende te voorkomen, dat de betrokkenen op hun uitkeeringen moeten wach ten. Spreker verdedigde dan nog een ander amendement, I waarvan de bedoeling is, om dsn arbeider, dien door dengeen, bij wien hij werkt, een uitkeering wegens een ongeval geweigerd is, recht te geven op ziekengeld, ook, al heeft liij niet binnen 14 dagen het verzoek daartoe ingediend. Het regeeringsartikel bindt .dat recht aan een termijn van 14 dagen. Spreker achtte dat verkeerd. Minister Talma zei, dat de strekking vah de amendementen hem zeer sympathiek is, maar'hij ont wikkelde er in verband met een vroegere beslissing practische befrwaren tegen. In zijn repliek trok de heer D u y s het eerste amendement" inhet andere handhaafde hij. Heden voortzetting. H. M. DE KONINGIN. Keizer Wilhelm heeft gisteren te Homburg weel een bezoêk gebracht aan II. M. de Koningin. £te*i«iMgd nieuws. GEDENKPENNING. De.minister van.financiën maakt in de Stel. bekend, dat verkrijgbaar worden gesteld 'afslagen vah een van regëerïngswege aan 's Rijks Munt vervaardigde en door den stempelsnijder bij 's Rijks Munt J. 0. Wie- netike ontworpen gedenkpenning, ter herinnering aan het Eerste Eeuwfeest van het herstel van Neerland'3 Onafhankelijkheid. Dc penning heeft een middellijn' van 66 inM. en wordt uitgegeven in goud,zilver eb brons. De prijs bedraagt 11.20 voor een zilverëri, 3.50 voor een bronzen exemplaar, voor afslagen in goud pl.m. 250 (in verband met het gewicht.) Een étui kost 1. De penning is vans' af lieden te verkrijgen (met of zonder étui) bij 's Rijks Munt en verder bij een 9-tal firma's in verschillende steden van ons land. De voorzijde dér penning vertoont een tuinman, die een oranjebloem plant in een omheinden tuin. Naast hem liggen stukken van een zuil met afgeval len keizerlijken arenfj. Achter hem, is de lucht zwaar bewolkt Ar door bliksems doorkliefd. Onderaan, in ellips, liet jaartal 1813 met een schip vlak van voren gezien met gebold zeil, waarop een koningskroon. De achterzijde vertoont het Nederlandsche wapen niét spreuk, en daar onder, in een lauwerkrans met oranjeappelen het inschrift: „Eerste eeuwfeest van het herstel van Neerland's onafhankelijkheid MCMXIir." I)E ACTIE IN HET KLEERMAKERSBEDRIJE. Gistermorgen heeft te Amsterdam een conferentie plaats gehad tusschen de besturen der-beide patroons- vereenigingen en die der drie werkliedenorganisaties. Vastgesteld werd, dat er betreffende de loonen vrij wel overeenstemming is bereikt. De werklieden ble ven echter aandringen op invoering van een collectief contract, waartegenover de patroons vasthielden aan den eisch, zeiven de toepassing van het loontarief in hun organisatie te willen regelen. Van werkliedenzijde wordt nu een beslissing ver wacht, of op deze basis verder geconfereerd kan wor den. HELDEN Een bijna. 70-jarige stillevende. landbouwer to Bar- neveld is Dinsdagavond, na uit zijn bed geklopt te zijn, door een 7- a 8-tal brooddronken jongelui mis handeld. Terwijl dc weerlooze man, die niemand eenigen overlast aandoet, op den grond lag, werd hij door zijn aanranders op het hoofd getrapt en, onder- de ruwste verwenschingen, met den dood bedreigd. Deze laffe aanval duurde minstens een half uur, ge durende welken tijd de oude, zwakke vrouw van den mishandelde het bijna van schrik bestierf. Latei- werden op het erf een stuk van een fietslantaarn, waarmede het terrein verlicht werd, en een pet ge vonden. Enkelo daders hebben aan de politie reeds bekend. IIE'T DUISTERE BOVENKARSPEL. Te Bovenkarspel deden Dinsdagavond de gasverbrui- kers de min aangename ervaring op, dat de gasaan- voer had opgehouden. Alles in 't donker en 't liep tegen den tijd, dat de van 't veld huiswaarts keeren den graag wat warms genieten! Wat was 't geval? Se dert jaren verkrijgt men hier het gas van de Enkhui- zer fabriek, die onlangs door de gemeente is overgeno men, Thans is Bovenkarspel zelf bezig een gemeen telijke gasfabriok te bouwen, nadat men een aanbod tot voortgezette leverantie had afgeslagen, natuurlijk met de bedoeling, dat Enkhuizen zou blijven leveren tot de nieuwe fabriek te Bovenkarspel klaar zou zijn. Deze bedoeling heeft Enkhuizen klaarblijkelijk niet, want het sneed juist op de grens der gemeente den aanvoer af. En nu zitten de Bovenkarspelaars min stens tot het najaar in het donker. Het bovenstaand berichtje, dat aan het Hbld. is ontleend, klinkt wel eenigszins onwaarschijnlijk. Het is immers haast niet- aan te nemen, dat een gemeen tebestuur den zedelijken moed zou hebben om een der- gelijken draconischen en tot allerlei gevaren aan leiding gevenden maatregél te nemen. Van een particuliere maatschappij zou zoo iets al bar wezen - maar hoeveel te erger zou het zijn, indien een over heid, die immers ook op moreel gebied het voorbeeld dient te geven, ertoe overging een daad te verrichten, welke, materieel misschien verdedigbaar, moreel de strengste afkeuring verdient! NED. HERV.-KERIv. Het vorige jaar wisten de vrijzinnigen enkele plaat sen in te nemen in het.college van notabelen der Ned. Herv. gemeente te Utrecht. Gisteren had wederom een verkiezing plaats, wegens periodieke aftreding. De ethischen wisten een meerderheid te behalen boven de vrijzinnigen, zoodat de moderne leden in dit college weder tot héengaan gedwongen worden. Van hun drie candidaten zagen de vrijzinnigen één gekozen. Het was gisteravond zéér druk aan de stembus, schrijft het D., velen moesten geruimen tijd wach ten. Door sommigen, die dit wachten moede werden, werd besloten heen te gaan. Doch indien men weg ging, zou dit één stem voordeel kunnen bezorgen aan de tegenpartijen daarom kwam men overeen met el kaar een compromis te treffen enkelo stemmers van rechts sloten een accoord met een gelijk aantal stemmers van links en gezamenlijk verliet men de rij en van de stemgerechtigden. Dat ging aldus: „Stemt u rechts"? „Neen, links." „Ik stem rechts, maar wou wel weg gaan, het. duurt me te lang. Gaat u óók weg?" „Dat 's goed. Als u gaat, ga ik óók weg." En dan gingen beiden de rij uit. UIT OTJDE-NEEDORP. De Raad dezer Gemeente vergaderde gistermorgen in voltallige zitting. Na opening der vergadering en lezing der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, deelde de voor zitter mede dat de boeken en kas van den gemeente ontvanger op 16 Maart j.l. zijn onderzocht en in orde bevonden met een kasgeld van 1029.49°. Ingekomen was: een schrijven van K. Toornstra dat hij zijne benoeming als waagmeester aanneemt; een schrijven van J. v. d. Hart dat hij zijne benoeming als onderwijzer te Zijdewind aanneemt, doch niet eer der dan 1 Mei a.s. in dienst kan treden. Bepaald was 28 April. Beide stukken werden voor kennisgeving aangeno men. Verder waren ingekomen verslagen van de school commissie tot wering van schoolverzuim en van de plaatselijke schoolcommissie. Eveneens voor kennis geving aangenomen. Het verslag over den toestand der gemeente over 1912 zal bij de leden circuleeren. Verschillende af- en overschrijvingen werden goed gekeurd. Het kohier van de hondenbelasting 1913 werd vast gesteld tot een bedrag van 96. Vervolgens werd het reglement van orde voor de raadsvergaderingen overeenkomstig aanwijs van Gede puteerde staten dezer provincie en een verordening op de heffing van openbare vermakelijkheden, beide stukken in een vorige vergadering vastgesteld, gewij zigd. Een schrijven van Ged. Staten dat een besluit van Hoofdingelanden van Westfriesland, om den Lange- reisdijk te verlagen, door hen was goedgekeurd. Op een verzoek van het bestuur van Westfriesland om de Langereisdijk te mogen verlagen, werd^gunstig beschikt. Een verzoek van F. Jong en Co te Zijdewind om de telegrammen kosteloos van gemeentewege te laten be stellen zal in een volgende vergadering worden be handeld. Thans kwam aan de orde een schrijven van Ged. Staten omtrent herziening der jaarwedden van Bur genveoster, Secretaris en Ontvanger. Dit college stelde voor om de jaarwedde van den burgemeester te brengen van 450 op 700, van den secretaris van 100 op 475 en van den ontvanger van 160 op 275. Do Wethouders stelden voor om genoemde salaris sen wel wat te verhoogen. doch niet zooals Gedepu teerde Staten dat wilden. Zij wilden die bepaald zien als volgt: Voor den burgemeester op 550, voor den secretaris op 450 en voor den ontvanger op 200. Na eenige besprekingen werd het beste gevonden de bedragen zooals die door de wethouders zijn voorge steld te behouden. Ged. St. zal van deze zienswijze mededeeling worden gedaan. Hierna werden de stembureaux voor de verkiezin gen vastgesteld. De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1912 werd hierop na onderzoek goedgekeurd met een nadeelig saldo groot 428.22.' Ontvangen was 1707.00°, uitgegeven 2135.22°. Die van de Protestantsche armvoogdij werd goed gekeurd met een voordeelig saldo groot 846.11. Ont vangen was 7212.61, uitgegeven 6366.50. Beide administrateuren ontvingen woorden van dank voor hun gehouden beheer. Hierna sluiting.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1