STADS NIÉUWS. Trekking van Donderdag 10 April. 2e klasse, 4e lijst. No. 3916 400. Prijzen van 30. 40, 371, 594, 1081, 1592, 1746, 2035, 2169, 2210, 2683, 2950, 3040, 3385, 3404, 3846, 4128, 4179, 4343, 4829, 5317, 5421, 5508, 5828, 6282, 6428, 6612, 6775, 7003, 7099, 7531, 7540, 7671, 7842; 8085, 8166, 8282, 8398, 8495, 8636, 9252, 9451, 9824, 9908, 10339, 10379, 10525, 10958, 10973, 11470, 11525, 11603, 11617, 12065, 12090, 12372, 12382, 12620, 12787, 13025, 13027, 13490, 13550, 13569, 13592, 13809, 13926, 13968, 14182, 14260, 14507, 14542, 14567, 14656, 15183, 15503, 16038, 16146, 16385, 16990, 16994, 17513, 17578, 17710, 17861, 18105, 18125, 18202, 18906, 18990, 19144, 19484, 19922, 20219, 20357, 20534, 20747, 20849. 2e Klasse, 3e Lijst: 19141 m. ,z 19151; 17487 en 17497 staan niet vermeld. BUITENLAND. De Balkan-Oorlog. HET GROOTSTE GEDENKTEEKEN DER WERELD. BOEG. Men wil te Amsterdam een„kunstenaarshuis" doen verrijzen. Het ontwerp van Berlage ligt gereed: een statig gebouw zal het worden in drie verdiepin gen met diverse ooneert- en theaterzalen, met een danshal en een muziekhal, met tentoonstelling-, club-, conversatie-, lees en verenigingszalen. Het zal een middelpunt van het geheele kunstenaarsleven zijn; een waarlijk-veilig en prettig te-huis voor alle schil ders en musici, alle tooneelspelers en dichters, niet al leen van Amsterdam, maar van geheel Nederland. Men bedenke met diepen ernst en zuivere vreugde wat dat zeggen wil: een kunstenaarshuis in het land, waar nog nooit één kunstenaar een huis gehad heeft, tenzij hij het bezat uit oorzaken, die verre lagen buiten zijn kunst. Want de kunstenaar, de „genot- verschaffer der maatschappij," gelijk een droog ge leerde hem al te zuinig' gekwalificeerd heeft, hij heeft het in ons land nog nooit zoover kunnen bren gen als zijn collega's, genotverschaffers, als een ban ketbakker bijvoorbeeld of een likeurstoker of een si garenfabrikant: hij heeft nog nooit door zijn kunst het dak boven zijn hoofd verdiend of het bed, waarop hij sliep. Maar in eendracht ligt macht en de broe derlijke samenwerking van véértien kunstenaars-veree- nigingen vermag veel tot stand te brengen, zelfs een tehuis voor den kunstenaar misschien. Ware toch dit lumineuse idee eenige eeuwen eerder verre zen in de lang- en blond-gelokte hoofden 1 Hèt Huis zou Rembrandt een toevluchtsoord geweest zijn, toen men in de „Keizerskroon" zijn faillieten inboedel on der den hamer bracht; de grijze Vondel zou er, na een vermoeienden dag op de bank van leening, althans des avonds een rustig plekje gevonden hebben voor zij ne mijmerijen; Multatuli zou er in meer comforta bele omgeving dan de gelagkamer van de „Prince Beige" zijn „Max Havelaar" geschreven hebben. Maar nog is het niet te laat. Hoe menigeen van het bewonderde, maar magere en sjofel-gekleede gilde zal hongerig hebben uitgekeken naar de post, die hem eindelijk de tien gulden honora rium zou brengen, waarvan zijn hospita er veertig hebben moest, tot hij de chique brochure ontving met de keurige teekeningen van het Huis, dat men bouwen wil, óók voor hem. Maar Er is een maar! Aan het slot der heil-voorspellende pagina's wordt hij goedaardig uitgenoodigd om ter verwezenlijking van het schoone plan. zich bèrg te willen stellen. tot een bedrag van. honderd gulden per jaar. Dèn zal ook hij, met vele anderen, een huis krijgen in het land en tusschen het volk, welks roem hij moet zijn voor vreemdeling en nageslacht Wanhopig zullen dan de bezielde artiesten-oogen rond gekeken hebben door de desolate dakkamer of het holle huuratelier. Hij moet bèrg zijn! DE UITSLUITING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Het dagelijksck bestuur van het Verbond van Ver- eenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland heeft tot prof. mr. P. A. Diepenhorst te Amsterdam, die, zooals we meldden, met nog eenige andere heeren ten behoeve van de uitgesloten en stakende sigaren makers oen steuncomité heeft opgericht) een open brief gericht, waarin het hem en wien het verder aan gaat, „eenige inlichtingen" aanbiedt over het conflict in het sigarenmakersvak. Het dag. bestuur meent, dat die steun aan de actie der sigarenmakers niet had verleend mogen worden, vóór dat de tegenpartij was gehoord en zet dan uit voerig nogmaals de geschiedenis van het conflict uit een. De stellers van den Open Brief hopen daarmede de overtuiging te vestigen dat de leden van hun Verbond niet dan door den nood gedrongen er toe overgegaan zijn, de werkstakingen met een uitsluiting te beant woorden. De N. V. voorheen H. G. en M, A. Hagen, siga renfabrikanten te Utrecht, heeft na eenige malen met de Fabriekscommissie geconfereerd te hebben, giste ren een conferentie gehouden met de afgevaardigden van de hoofdbesturen der vier sigarenmakersorganisa ties. Het resultaat der onderhandeling is, dat de Maatschappij is ingegaan op de loonsvoorstellen, zoo als die door de afgevaardigden der hoofdbesturen voor de jaren 1913, 1914 en 1915 op Dinsdag 8 April aan de Looncommissie van het Patroonsverbond zijn voor gesteld. Zoodat dus, behalve de direct ingaande be langrijke verbeteringen, in 1915 de volle loonen in het Gemeenschappelijk Program der 'organisaties opgeno men, voor de sigarenmakers zullen zijn ingevoerd. De gemachtigde der Maatschappij verklaarde aan de afgevaardigden, dat hij de inwilliging der eischen achtte in het belang van het bedrijf. A. s. Maandag zal het werk worden hervat. Het personeel bestaat uit ongeveer 80 sigarenma kers. Ook voor de 20 vaste werklieden en 80 bosjes makers zijn verbeteringen aangebracht. De uitgesloten sigarenmakers te Deventer heb ben, naar het Dev. D. meldt, een adres tot B. en W. dier gemeente gericht, met verzoek hen te ontheffen van schoolgeldbetaling voor hun leerplichtige kinde ren. Het hoofdbest. van den Ned. Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbond heeft in „het Volk" geantwoord op hot schrijven van de vereeniging van Tabak- en Si garenfabrikanten in N.-Holland, waarvan we een uit treksel opnamen. Het schrijven, dat punt voor punt wordt nagegaan, wordt als schunnig gequalificeerd. Allereerst werd beweerd, dat alleen bij georgani seerde patroons in Dordt en Gorkum wordt gestaakt, waaruit dan blijken moet dat de strijd tegen de pa troonsorganisatie is gericht. Het antwoord luidt: Deze konklusie is onjuist. Dat bij onvereenigden niet gestaakt wordt, komt omdat deze de eischen der ge zellen hebben ingewilligd; de georganiseerde patroons deden dat niet. Ook is onjuist dat de loonen in Dordt en Gorkum meermalen zijn verhoogd. Gorkum betaalt nog bene den het in die streek gebruikelijke loon; Dordt gaf gemiddeld slechts 20 ets. per week meer. Verder wordt opgemerkt, dat noch in Groningen, noch ergens anders de Bond een fabriek heeft, en in geenerlei opzicht met eenige fabriek of associatie in verbinding staat. Dit moet ook den schrijvers, die dit beweerden, wel bekend zijn. Ook het sigarenmakersgilde Franciscus Xaverus te Eindhoven staat los van elke organisatie, terwijl de daar betaalde loonen hooger zijn dan op elke andere Brabantsche fabriek. Er wordt niet gewerkt voor 37% 40 ets. per honderd sigaren. „Loonen van 1319 zouden geen zeldzaamheid zijn. Laten de patroons in- plaats van die frase, de volledige loonlijsten met werk tijden eens publiceeren. Dan zou wel anders blijken. Ziehier dan al wat do patroons aan „argumenten" troonsstukje kon wel niet blijken, hoe zwak hunne bijeen kunnen brengen. Duidelijker dan uit dit pa- zaak staat." UIT IIENSBROEK. Gisteravond hield de Lib. Kiesvereeniging Hens broekÖbdam hier een ledenvergadering voor het verkiezen van candidaten voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten. Na eenige besprekingen omtrent de candidaten der groslijst ging men tot stemming over; voor de 2e Ka mer (distr. Enkhuizen) werden alle stemmen uitge bracht op den hr. F. Netscher te Velzen, voor 2 cand. voor de Prov. St. verkreeg de heer Willing©, burgem. alhier, op één na alle stemmen, terwijl voor de and#ve vacature de stemmen verdeeld waren over de heeren Prins (Grootebroek), Stieler, (Westwoud), Keeser (Medemblik), J.. Zijp Hzn. (Venhuizen) en J. Zijp Kzn. (Twisk), UIT DRIEHUIZEN, De nieuw gebouwde Hervormde Kerk alhier zal den 20 April in gebruik genomen worden. Ds. Vorstman, predikant te Watergang, tot 30 Maart predikant te Driehuizen, zal in de morgengodsdienstoefening van 20 April de inwijdingsrede houden. UIT OUDKARSPEL. Gisteravond vergaderde de Ziekenvereeniging ,Hulp in Nood", ten locale van Buckman. Na opening en lezing der notulen kwam aan de orde de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergade ring van (Jen ploofdbond. Tot afgevaardigden wer den gekozen de heeren F. Butter en C. Paarlberg, die beiden deze benoeming aannamen. De afgevaardig den kregen vrij mandaat. Bij de rondvraag wees de secretaris er op, dat de vergoeding voor den secretaris, gezien de andere Ziektevereenigingen, zeer laag is. Hij zou willen voorstellen hierin eenige verbetering te brengen. En kele bezwaren werden geopperd, daar het van het Zie kengeld afmoet, een ander zou het werk van den se cretaris willen verlichten. Het punt zal een volgende vergadering worden behandeld. De heer Bakker verzocht op een volgende agenda te plaatsen een voorstel om bij het einde der ziekte een bewijsje te laten afgeven. Voorts werd er nog op gewezen, dat er enkele per sonen schijnen te zijn, die van de ledenlijst af zijn, zonder hun medeweten. Dit betreft personen die slechts eenmaal per jaar betalen. Dit zal door het bestuur worden onderzocht. Hierna sluiting. UIT DE EGMONDEN. Tot de restauratie van het oude Hervormde kerkje te Egmond aan den Hoef, dat o.m. het graf bevat van den oud-burgemeester Nicolaas Witsen, is de Her vormde Gemeente in staat gesteld door een legaat van 20 mille, indertijd voor dat doel aan die gemeen te vermaakt door wijlen Ds. Van Reenen. Het vochtigheidsgehalte der lucht was dezer da gen zóó gering, dat zich eerst bij 15 graden vorst neerslag zou vertoonen. Wie de moeite nam, 's avonds een oogenblik op een boog duin aan zee te vertoeven, kon de vuren waar nemen van IJmuiden, Scheveningen en Schouwen in het Zuiden en Kijkduin en Terschelling in 't Noorden. KORTE BERICHTEN, De Haarlemsche Rechtbank veroordeelde heden den heer J. E. W. Duys wegens eenvoudige beleed! ging van jhr, mr. Elias, burgemeester van Zaandam, tot f 25 boete, subsidiair 5 dagen hechtenisstraf. De eisch was f 100-boete. Het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede, dat blijkens een uit Tsjorloe ont vangen telegram de verpleger W. P. Braam is begra ven onder talrijke bewijzen van erkentelijkheid van militaire en civiele zijde. Gistermorgen is een 17-jarige roeier te Rotter dam, toen hij in de Maashaven aldaar zijn roeiboot achter een motorboot wilde vastmaken, overboord ge slagen en verdronken. Gisteren is te Rotterdam een 66-jarige bootwer ker in het ruim van een schip gevallen en aan de ge volgen overleden. Een arbitrage-commissie is benoemd om de kwestie tusschen het gemeentebestuur en de visschers- vereeniging „Ons Belang" te Enkhuizen te regelen. De visschers blijven nog steeds op eigen houtje afslag houden. Dinsdagnacht is bij Dinxperlo het huis van de wed. Hermes afgebrand. Een arbeider is in de vlam men omgekomen. In een bijeenkomst van bewoners van Het Loo is, naar de N. R. Crt. meldt, besloten, het 12V2-jarige huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik op 7 Augustus feestelijk te vieren. Op het hoofdpostkantoor te Rotterdam is een 18-jarige Duitscher aangehouden, die met medene ming van eenig geld het ouderlijk huis was ontloopen. Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft op 4 Mei in Den Ha.ag een protestvergadering belegd, daar aanleiding van d.e kiesrechtparagraaf in de voorstellen tot Grondwets herziening. Er zullen spreeksters en sprekers van verschillende politieke richting optreden. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft be vestigd het vonnis van de Rechtbank te Breda, waar bij de gijseling bevolen is van den heer Adriaan Ju ten, uitgever van „De Avondster" te Bergen-op-Zoom omdat hij geweigerd heeft den naam te noemen van den schrijver van een in die courant yigezonden stuk. Door Ged. Staten is den Raad van Velsen in overweging gegeven alsnog de begrooting over 1913 met een post te verhoogen voor politie-uitbreiding. Do beide wethouders laakten in de gisteren gehouden raadsvergadering ten zeerste de houding van den bur gemeester in deze zaak. Het verzoek van Ged, Staten werd met 6 tegen 9 stemmen van de hand gewezen, en vervolgens zonder hoofdelijke stemming besloten bij den Kroon in hooger beroep te gaan. - Een 16-jarige jongen te Schiedam, die voor eeni ge dagen op de glasblazerij van het dak sprong en daarbij de ruggegraat ernstig bezeerde, is gister in het ziekenhuis overleden. Tusschen Hilversum en Bussum is gistermiddag een 22-jarige spoorwegarbeider bij het rangeeren zóó danig door een buffer gostooten, dat hij op de plaats dood bleef. Gistermiddag is een 69-jarige man door de tram EindhovenHelmond overreden. Het hoofd werd hem van de romp gescheiden. Laatste berichten. VOORSTEL WIJZIGING-KIESWET. AMSTERDAM, 10 April. Het Volk meldt, dat de S. D. A. P.-kamer-fractie een voorstel heeft ingediend tot wijziging van de kieswet, ten doel hebbende, de stembus tot 's avonds 8 uur geopend te houden. STAATSLOTERIJ. GESLAAGD. Onze stadgenoot, de heer Th. F. Tromp, slaagde te Amsterdam voor het examen van bouwkundig opzich ter. Onze vroegere stadgenoote, mej. Johanna Albers; leerlinge der Normaalschool te Woerden, slaagde gis teren te Utrecht voor het onderwijzers-examen. ONGEOORLOOFDE HANDELINGEN. Gisteren stond voor het Gerechtshof te 's-Graven hage terecht J. L., alhier, tegen wien terzake open bare schennis der eerbaarheid 6 maanden gevangenis straf werd geëischt. Hij was door de rechtbank alhier en later door het gerechtshof te Amsterdam veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. De Hooge Raad verwees de zaak het gerechtshof te 's Gravenhage. De uitspraak werd bepaald over acht dagen. DE UITSLUITING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. De gisteren gehouden collecte voor de uitgesloten sigarenmakers heeft opgebracht 337.36. BIOSCOOP EN ONDERWIJS. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen: Met gerustheid meenen wij te mogen zeggen, dat de afdeeling Alkmaar van het N. O. G. met de proef voorstelling in het Alkmaarsch Bioscooptheater voor leerlingen uit de hoogste klasse der openbare scholen haar doel heeft bereikt. Reeds een paar jaren had de afdeeling met belang stelling de verbeteringen waargenomen in de tech niek der bioscopische opnamen en projecties, met nog grooter belangstelling zag zij, dat verschillende on derwijsmannen in den lande hoopten en verwachtten, dat de bioscoopvoorstellingen in de toekomst ook dienstbaar konden gemaakt worden aan het onder wijs, dat dikwijls in de klasse nog aan echte, levende aanschouwelijkheid te wenschen overlaat. Toen het haar later bekend was geworden, dat vooral op initia tief van Leeuwarder schoolmannen, in hun streven krachtig gesteund door het Dagelijksch Bestuur dier gemeente, een leerzame schoolfilm was vervaardigd door Pathé frères op het groote terrein der heide- ontginning van de Levensverzekering-Maatschappij „Utrecht" bij Hilvarenbeek in Noord-Brabant, toen vatte zij het plan op, om ook hier die film te doen vertoonen, in de hoop dat die proefvoorstelling on derwijzers en genoodigden duidelijk zou laten zien, welke groote waarde bioscopische voorstellingen voor de school kunpen hebben. En de proeve heeft ongetwijfeld allen voldaan. Na een inleidend woord van den voorzitter der af deeling werden eerst een 28-tal lantaarnplaatjes, vpr vaardigd naar photo grafische opnamen, op dezelfde terreinen van beide-ontginning, op het doek geprojec teerd. Bij verschillende van die stilstaande beelden gaf de voorzitter een korte, duidelijke aanwijzing of verklaring. Hierna kwamen de bewegende beelden van de schoolfilm. Hoe levendig en natuurgetrpuw za gen de leerlingen nu alles geillustreerd, wat de onder wijzers (essen) hun hadden verteld omtrent heido- ontginning. Hier zagen ze heide-ontginners in actie. De sterke ossen uit den E'ifel trokken de ploeg diep door den heidegrond, die langs de scherpe ploegschaar ter zijde krulde. Nu was de groote stoomploeg, die op zijn breede. raderen voortrolde, voor hen aan het werk. Op deze groote ontgonnen vlakten, die voor hun oogen eerst met de vleugelegge waren rul ge maakt, zagen ze de ontelbare lupinen en seradella's als zooveel stikstoffabriekjes staan, ja,'een der leiders van de ontginning was zelfs zoo goed, hun de stikstof- knolletjes aan de wortels van die planten aan te wij zen, of straks, op een ander deel van het ontgonnen veld, hun een éénjarig dennetje voor den neus te hou den. En dan het zaaien, maaien en dprschen met die keurig werkende machine, het wisselend gebruik van den vruchtbaar gemaakten bodem! Dat alles is toeh heel wat duidelijker dan woorden, woorden en nog eens woorden van onzen meester, zullen de meeste kinderen wel gedacht hebben. Nu zien wij dat alles gebeuren, wat meester ons verteld heeft! En dachten de onderwijzers en genoodigden er ook zoo niet over? Ons dunkt, de onderwijzers zqn voor den bioscoop in dienst van het onderwijs al meer dan half gewon nen. Het is den leden der afd. Alkmaar van het N. O. G. ongetwijfeld zeer aangenaam geweest, dat eenige leden van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het L. O. van de uitnoodiging van het bestuur ge bruik hebben gemaakt. Jammer was het, dat de raadszitting op dpzen dag ten gevolge had, dat het College van B. en W. mededeelde, tot zijn leedwezen niet aanwezig te kunnen zijn, en dat de onderwijzers examens den Districts- en den Arrondissements schoolopziener elders riepen, want deze proefvoorstel ling werd ook vooral gegeven, om bij autoriteiten de overtuiging te vestigen, dat van de bioscoop voor de school nog veel te verwachten is. De films, die als leerzame en prettige toegift ge geven werden, waren: „De genetkat"; „Uit het huise lijk leven der vogels" en „Op de apenvangst." Ook deze pakten de jeugd. SCHEEPSWERF „NICOLAAS WITSEN". Wij ontvingen het „eerste toevoegsel aan den cata logus No. 6" van de Scheepswerf „Nicolaas Witsen" met eenige mooie kiekjes van luxe motorbooten en stalen motorjachten. Hansten en Wetenschappen. BILDERDIJK. Jacobus van Essendaal is een vijf en vijftiger, voor de tweede maal getrouwd met een twintig jaar jonge re vrouw. Ondanks zijn leeftijd wil hij jeugdig blij ven en dat maakt hem zelfzuchtig, ijdel en kinderach tig. Zelfzuchtig waar hij enkel het geluk van zich zelf ziet en niet let op dat van zijn volwassen dochter uit het eerste huwelijk. IJdel, omdat hij met, de jeugd wil meedoen, belang stelt in sport en kunst en zich gevleid gevoeld door het gezelschap van jonge sport beoefenaren en jonge kunstenaren. Kinderachtig om dat hij zich laat verleiden tot het doen en zeggen van allerlei dwaasheden. Zijn eveneens bejaarde schoon zuster waarschuwt hem, zegt hem, dat hij bezig is den weg terug te hollen, dien hij in kalmte en met gemoedsrust heeft afgelegd. Hij luistert niet en komt bedrogen uit. Zijn vrouw, die hij vervolgt met de voortreffelijke eigenschappen van zijn jeugdigen neef, held van het voetbalveld, en zijn neef, wien hij voortdurend de bekoorlijkheden van zijn jong vrouw tje schildert, vinden elkaar in de woning van een jongen man. Een jong schilder, die in dezen jongen man de tegenstelling tusschen jong en oud wordt wel zeer sterk doorgevoerd! een medeminnaar van do dochter vermoedt, verraadt den ouden heer de ge schiedenis natuurlijk verkeerd, alles* komt echter uit en de oude man, die zich altijd jong heeft willen voe len, wordt plotseling door den last van den ouderdom zwaar getroffen, is een gebroken zwakkeling gewor den, die slechts bespotting van zijn naiviteit ontmoet en die gepijnigd wordt door zelfverwijt. Bij het val len van het scherm, bij de verloving van zijn kind met den jongen man, dringt het besef van het ware geluk tot hem door, het geluk der kinderen, dat het geluk der ouders is. Zoo luidt kort de inhoud van het tooneelspel „Op den Terugweg" door Albert van Waasdqk.-dat „Bil* derdijk" gisteravond opvoerde. Onze rederijkerska mer heeft dus gebroken met de traditie van kluchten en blijspelen te geven en dat dit streven waardeering vindt bewees de stampvolle zaal op de „groote verga dering" welke zoo'n genoegelijk-huiselijk karakter draagt. De opvoering van het stuk dat wel boeit al is het, laatste bedrijf te gerekt werd met groote be langstelling gevolgd, met een wel eens Wat hinderlijk wordende levendigheid zelfs, terwijl het applaus hoe langer hoe hartelijker werd. De „jonge school werd ditmaal vooral in het vuur gezonden „de oude garde bleef achter de scher- men. De opvoering heeft bewezen, dat er onder de jeugdiger leden uitstekende krachten schuilen. Do heer G. Cloeck, als Jacobus van Essendaal, droeg het stuk, mej. Annie Stuy was als zijn tweede echtgenoote een lieve, voorname, verschijning, die al bracht zij de hevigste scènes nog niet geheel tot hun recht voor Bilderdijk nog veel belooft. Zij beweegt zich vrij op de planken, heeft een goed geluid, spreekt ge acheveerd en munt vooral uit door houding. Mej. v. Ree speelde pittig de rol van de capricieuze, tempe ramentvolle dochter, doch zij slaagde er niet in hare plotselinge verloving aannemelijk te maken, hetgeen echter oor een groot deel ook lag aan den jongen man, die, afgezien van een inconvenient, dat zijn po sitie wel heel moeielijk maakte, over het geheel wat al te sullig is. Mevr. Geusv. d. Pol was een goede oude schoonzuster, de heer Visser speelde met hartstocht de verleidingsscène en was prachtig-onver- schillig tegenover den misleiden echtgenoot. V ij meenen met. het noemen van deze namen te mogen volstaan. Jammer, dat de taal van enkelen wel wat te wenschen overliet veels te veels en om- mersen moeten vermeden worden! E. O. H. Chr. B. Burgerlijke Stand. GETROUWD. 10 April. Pieter Valk, wedn. van Sijd Vis en Aartje Vermeulen. GEBOREN. 9 April. Hendrina, d. v. Gerrit Dijkman en Hendrina Duin. 10 April. Cornelia Johanna, d. v. Teunis Kaagman en Alida Adriana Sehut. In bevoegde kringen te Sofia ziet men hoegenaamd geen beletsel tegen de onmiddellijke onderteekening van voorloopige vredesvoorwaarden. Van Bulgaarsche zijde zou men in elk geval bereid zijn haar te sluiten. De beslissing zou afhangen van de groote mogendhe den en van de andere bondgenooten, op welker hou ding Bulgarije geen invloed kan oefenen. In Montenegro begint men bakzeil te halen, het geen noodzakelijk schijnt na Ruslands houding en Bulgarije's besluit, om geen gedeelte van de oorloge kosten meer voor zijp rekening te nemep. DU1TSCHLAND. De rijkskanselier heeft nog eens het woord genomen. Hij kwam op tegen de uit legging van zijn jongste rede alsof een botsing tus schen Germanen en Slaven te wachten was. Hij ver klaarde, dat deze uitlegging zijn op goede nabuur schap met Rusland gegrond politiek benadeelde. Voorts legde hij er den nadruk op, dat het leger- ontwerp niet een zwichten van den minister van Oor log of van hemzelf aan den generalen staf beteekende, maar dat het zijn ontstaan dankt aan het gevoel van verantwoordelijkheid voor de toekomstige veiligheid van Dnitschland. (Toejuichingen). De besprekingen bewezen, dat de groote meerder heid van de burgerlijke partijen zich door hetzelfdo gevoel van verantwoordelijkheid wil laten leiden. (Toejuichipgep). Gemengde medadeellngen- DE TOESTAND VAN DEN PAUS. De Paus is weder ingestort. Hfj is zeer zwak, en had gisteren enkel lust om bouillon en melk te ge bruiken. Geen andere geneesmiddelen worden hem toegediend dan kleine doses aspirine. De audiënties zjjn tot nader orde gestaakt. De „Corriere d'Italia" zegt: „De ziekte van den Paus heeft een normaal verloop en geeft geep aap leiding meer tot ernstige bezorgdheid." Het monument, dat ter herinnering aan den Volke- renslag bij Leipzig zal opgericht wordep, zgl het grootste ter wereld zijn. Het zal met zijp hoogte vap 91 M. het Vrijheidsbeeld aap den ingang der haven van New-York pog met 11 M- overtreffep. Voor hei monument bij Leipzig zijn 12500.000 kub. M. graniet en 100.000 kub. M. beton noodig geweesthet gewicht bedraagt meer dan 10 millioen centenaar (1 milliard pond). De bouwstelling alleen kostte 300.000 Mk., de daarvoor gebruikte balkep zouden aan elkaar gelegd een weg van 375 K.M. beslaan, de afstand tusschen Leipzig en Breslau. De lengte van het terrein, waar op het reuzenmonumept zich verheft, bedraagt. 500 M., de breedte 250 M. De kosten wprden qp 4 millioen gulden geraamd. KORTE BERICHTEN. Twee internationale juweelendieven hebbep, zich uitgevepde voor Spaansche studenten, een Spaapsch juweelenhandelaar te Berlijn voor een aanzien- 1 ij k bedrag opgelicht. Hun sporen leiden tot in ons land. Vier ontsnapte galeiboeven in Fransch-Guyana werden door den hongerdood be dreigd. Drie van hen wierpen zich op den vierde, dooden hem. en aten hem op. Op het oefenterrein te Sehrimm (Posen) trof door de onhandigheid van een recruut een kogel het hart van een anderen soldaat, die terstond dood was. Het dorp Wishitnu in Bohemen is op de school en de kerk na geheel afgebrand. Bij Terthofen werd een egge met de punten naar boven dwars over den landweg gezet. Een boer viel des nachts er over en de tanden drongen hem in oogen en hoofd. Des morgens vond mén den man doodgespietst. De staking aan de tram te Buffalo, 4ie reeds enkele dagen duurt, heeft gisteren aanleiding gegeven tot ernstige onlusten. De troepen vuurden op de menigte; tal van mensehen zpn gewond. De president van de Gentsche tentoon stelling maakt bekend dat. het comité Voor de algemeene werkstaking besloten heeft de tentoonstel ling tot neutraal terrein te verklaren, zoodat de offi- cieele opening van de bloamenfeesten en van de ten toonstelling ondanks alles op 26 dezer zal kunnen plaats hebben. Van de zitting van 't Congres der Ver. Staten, waar president Wilson zelf zijn boodschap over het tarief heeft voorgelezen, is een cinematografi sche opname gedaan, om.te worden bewaard in het nationaal archief, Een Engelscho kiesrechtvrouw die wegens brand stichting gevangen genomen was, werd gisteren na een hongerstaking van een-en-dertig dagea oj» vrije voeten gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2