DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. t~ '5o. 82 Honderd en vflftiende Jaargang. DONDERDAG 10 APRIL. FEUILLETON. ERFELIJK BELUST. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Gemeenteraad van Alkmaar ïïArvts Telefoonnummer 3. ALKMAARSCHE VEBO.lDEBL\ G van den •p Woensdag 9 April 1913, 's nam. 3 nar. Tengevolge van de langdurige conferentie met den adviseur voor het electriseh bedrijf, den heer Singels, wordt de openbare vergadering eerst te ruim drie uur geopend. Voorzitter de burgemeester Q. KIPPING. Secretaris: d» heer C. D. DONATH. Aanwezig 17 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren van Buijsen en Go vers. De notulen der vorige vergadering worden goedge keurd. Aan de vergadering wordt medegedeeld: a. dat, in verband met het bij deze vergadering inge komen adres d.d. 5 Februari 1.1. van den Prov. Noordbollandscben Boerenbond en nadat een aan tal belanghebbenden ter zake zijn gehoord, door B. en W. is bepaald, dat het aanvangsuur der Kaas markt, voor zooveel aangaat de Commissie- en Mid delbare Kaas, met ingang van 11 April a.s. bij wijze van proef is gesteld op des voormiddags 11 uur; Voor kennisgeving aangenomen. b. dat ia ingekomen: een adres d.d. 26 Maart 1.1. van P. Leb'en, houdende het verzoek der gemeente een stukje grond kosteloos in eigendom te mogen over dragen, ter verkrijging van een goeden trottoiraan- leg; Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. e. alsvoren, een schrijven d.d. 28 Februari 1.1. van den heer E. G. Wentink, houdende aanneming zijner benoeming tot lid van het bestuur van bet Burger weeshuis d. alsvoren, brieven van de heeren J. van den Berg, P. H. Krekelberg, T. IJpma en C. J. Reiziger, houdende aanneming hunner benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim; e. alsvoren, een schrijven d.d. 27 Februari 1.1. van mej. M. L. Pape te Heiloo, houdende dankbetuiging voor hare benoeming tot onderwijzeres aan de 4e Gemeenteschool f. alsvoren, een schrijven d.d. 23 Februari 1.1. van den heer O. A. de Braai, houdende aanneming zijner benoeming tot bezoldigd ambtenaar van den bur gerlijken stand; g. alsvoren, een schrijven d.d. 27 Februari 1.1. van den heer J. A. Zwarteveen, houdende berieht, dat hij de betrekking van directeur aan de gemeente lijke normaallessen niet kan aanvaarden; h. alsvoren, een schrijven d.d. 2 April 1.1. van den heer G. Looman, houdende dankbetuiging voor de on- f dervonden belangstelling bij de herdenking van zijn 25-jarig ambtsfeest; eh voor kennisgeving aangenomen. i. alsvoren, een adres d.d. 17 Maart 1.1. van den heer C. Slegtkamp, houdende het verzoek hem en zijne rechtverkrijgenden ten behoeve zijner perceelen Scharloo 41 tot en met 51 uitweg te verleenen op de in aanleg zijnde openbare straat; Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. j. alsvoren, een adres d.d. Februari 1.1, van de „Ver- eeniging van concierges en amanuenses aan inrich tingen voor Hooger en Middelbaar Onderwijs en hen die daarmede gelijk gesteld kunnen worden,'' houdende het verzoek de jaarwedde van den con- Roman van KLARA HOFER. S) o— Barones Zerbst stond midden in het groote vertrek en draaide om zichzelve heen. Zij had een nieuw Pa- rijseh toilet aanwit met blauw foulard en daarover een tunica van chiffon. „Chique, niet waar, lieve Excellentie?" De heer Von Beust, als een discipel van Goethe, geestelijk gevoed met de antieken, merkte op, dat het overkleed veel had van den Griekschen chiton. De mooie vrouw lachte gedachteloos. Zij wierp een blik op den geestelijke, gewoon als zij was om met alles wat man heette te coquetteeren, al was het ook met een geraamte, dat met een gerimpeld vel was overtrokken. „Wij hebben het niet zoo goed als de leliën des velds, dominee 1" De predikant zou van elke andere vrouw zulk een wijze van spreken lichtzinnig hebben gevonden, maar mevrouw Yon Zerbst gaf groote sommen voor liefda dige doeleinden. Ilaar grootvader was rijk geworden deor zijn leverantie tijdens den oorlog aan het leger. Bovendien bezat zij als vrouw van den kreitscommis- saris eenigen invloed in Steinfurt. Hij glimlachte beleefd. Achter haar ritselde mevrouw Stojentin's kleine sleep over het Perzisch tapijt. De barones keerde' zich om. „Hoe vindt je me, liefste? In Berlijn krijg je zoo iets niet." Zij liet zich als uitgeput in een der petit-point stoelen vallen. Hare Excellentie zoi voor Antoinette: „Heel mooi, lieve mevrouw Yon Zerbst!" De oude dame beschouwde het toilet. 'In de gratie en gewaagdheid van den snit lag ontegenzeggelijk iets artistieks, maar de stof was niet prima en de afwer king evenmin. Zij trok haai' wenkbrauwen in de hoogte: een japon om af te sleepen, niet iets degelijks. De knecht wierp de deur open: Ritmeester Stojen- tin trad binnen. Hij begroette zijn bejaarde bloedvev- cierge aan het Gymnasium te herzien Alsvoren. k. alsvoren, een apostille d.d. 26 Februari 1.1. No. 54 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot vernieuwing van een gedeelte walmuur aan den Voordam bij onderhand- sche aanbesteding; Voor kennisgeving aangenomen. 1. alsvoren, een adres d.d. 11 Maart 1.1. van de brug wachters C. Bek, H. J. Puttenaar, J. van Deventer en P. Wit, houdende het verzoek hunne jaarwedde te herzien. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. m. alsvoren, het proces-verbaal der opneming v an kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger op 17 Maart 1.1. Voor kennisgeving aangenomen, n alsvoren, een schrijven d.d. 15 Maart 1.1. van den heer L. A. Wouters, houdende dankbetuiging voor de verleende subsidie ten bate van eene volksklasse voor gymnastiek. Alsvoren. 0. alsvoren, een adres d.d. 15 Maart 1.1. van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden, gevestigd te Amsterdam, houdende het verzoek eene verordening in het leven te roepen, welke het werken op Zondag zooveel mogelijk ver biedt en waarbij de winkelsluiting op Zondag wordt geregeld. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. p. een schrijven d.d. 2 April 1.1. No. 73 van de Gede puteerde Staten, waarbij de zienswijze van den Raad wordt verzocht omtrent verhooging der jaar wedden van gemeente-ambtenaren. Alsvoren. q. een adres d.d. heden, van S. P. Kapteijn c.s., hou dende verzoek om aan hen een stukje gemeente grond in eigendom af te staan. Alsvoren. BENOEMING VAN EEN ELEOTKO-TECH- NISCH INGENIEUR. Op de aanbeveling ter benoeming van een electro- technisch Ingenieur bij het gemeentelijk electriseh bedrijf, opgemaakt door het college van B. en W. in overleg met de commissie van bijstand voor de ge meente-gasfabriek, den Directeur dieT fabriek en den adviseur der gemeente in zake het electriseh bedrijf, den heer N. J. Singels te 's-Gravenhage, zijn geplaatst 1. de heer M. J. van Thiel, ingenieur te IJmuiden. 2. de heer H. Dikkers, ingenieur te Texel. 3. de heer W. J. W. C. Bakker, ingenieur te Utrecht. Benoemd de heer Dikkers met 9 stemmen. Op den heer M. J. van Thiel w'aren 7 stemmen uitgebracht. Eén stem was uitgebracht op den heer M. Bikkers, welke stem de voorzitter van onwaarde verklaart. De heer v. d. Feen de Lille merkte hierna op, dat de Raad stemt uit een aanbeveling en niet uit een voordracht en men dus vrij is om buiten de aanbeveling om te stemmen. Mogelijk is er een in genieur Bikkers, zoodat de stem niet van onwaarde is. Do voorzitter is het hiermee eens, waarna do stem dus niet van onwaarde wordt verklaard. BENOEMING DIRECTEUR GEMEENTELIJKE NORMAALLESSEN. Wegens het op 18 December 1912 voorgevallen overlijden van den heer H. van den Berg, Directeur der gemeentelijke normaallessen alhier en het voort duren der vacature door het bedanken van den heer wanten met een aardige mengeling van kinderlijken eerbied en ridderlijkheid. De barones stak hem van uit haar diepen stoel haar gevulden, blanken arm toe, waaraan de armban den rinkelden„Ik ben hier als onbestorven weduwe, mijnheer Stojentin! Mijn man is op een dienstreis." Hij boog zijn donker gelaat over haar hand. Excellentie Von Beust stelde hem aan den predi kant voor. De officier sloeg zijn hakken tegen elkaar. De be jaarde man gaf hem de hand en terwijl hij die van den ritmeester drukte, beschouwde hij hem aandach tig. Stojentin boog en trad achteruit. Hij ging op zijn vrouw toe, die zich op den achtergrond hield. De geestelijke volgde hem met zijn blik. Het gezicht was nu nog, in het voorjaar, geel en door de zon verbrand en vormde een goed contrast met het dichte, donkere, kort geknipte haar. Van den neus tot aan de mond hoeken liepen twee diepe lijnen van afmatting, door het kleine, zwarte kneveltje slechts ten halve verbor gen. In de heldere oogen van den predikant ver scheen een koude, bijna snijdende uitdrukking. Het geheele voorkomen van den officier was dat van iemand van groote, geestelijke beteekenis en toch scheen het gelaat zonderling slap. In den blik, waar mede hij de gestalte zijner vrouw omvatte, lag iets als, een sombere klacht. Ook haar uitdrukking was vreemd verre van ge lukkig en vroolijk. Zij stond daar als een slachtoffer, terwijl hij haar, zooals het in de omgeving paste, vluchtig omhelsde. Om den tandeloozen moiid van den predikant gleed iets als een lachje van voldoening. Het gesprek aan de tafel draaide, zooals voor de band lag, om do ervaringen op het donkere arbeidsge bied van Graffunder. Barones Zerbst wilde weten, wat epilepsie eigenlijk was. De geestelijke trok zijn schouders op. „Dat is een ondoorgrondelijk gebied, barones. Wij tasten nog in het duister. Zij is, om het wetenschappelijk uit. te drukken, een minderwaardigheid van het zenuwstel sel." J. A. Zwarteveen, noodigen B. en W. den Raad uit, andermaal over te gaan tot de benoeming van een nieuwen titularis. Zij bieden de volgende voordracht aan, opgemaakt in alphabetische volgorde, na mondeling overleg met den Arrondissements-schoolopziener. O. J. Reiziger, hoofd der 4e Gemeenteschool, leeraar aan de gemeentelijke normaallessen. L. W. Russcher, le onderwijzer aan de 5e Gemeen te school, leeraar aan de gemeentelijke normaallessen. Benoemd de heer L. W. Russcher met 10 stemmen. Op den heer Reiziger waren 7 stemmen uitgebracht. TARIEF EN VOORWAARDEN VOOR DE LEVERING VAN ELECTRISCHEN STROOM, B. en W. stellen den Raad voor vast te stellen een „tarief en voorwaarden voor de levering van Electri- schen stroom door het Gemeentelijk Electriseh bedrijf te Alkmaar," waaraan wij het volgende ontleenen: Ieder, die verlangt eleetriciteit te gebruiken, doet hiertoe bij de Directie schriftelijk aanvraag, waarvoor de formulieren gratis aan het kantoor der Directie verkrijgbaar zijn. In den regel zal aan deze aanvraag, behouden® het in deze verordening bepaalde, worden voldaan, indien er electrische verdeelingsleidingen in de straat lig gen, waaraan het pand ligt, voor hetwelk de aanvraag geldt. Moeten er ten behoeve van den aanvrager leidingen worden gelegd buiten het gemeentelijk leidingsnet, dan zal de Directie deze aanleggen, mits er een jaar opbrengst van 10 pCt. van den kostenden prijs van den aanleg der leidingen en het leggen daarvan tot aan de naastbijliggende straatleiding gegarandeerd zal worden. Zijn er echter omstandigheden aanwezig, waardoor een zoodanige kabelnetuitbreiding door de Directie niet raadzaam geacht wordt, zoo is deze niet verplicht daartoe over te gaan. Bij de aanvraag moet het verlangde aantal gloei- en booglichten met hunne sterkte worden opgegeven, be nevens het aantal en de sterkte der motoren, die men wenscht te plaatsen. De aanvrager mag het aantal zijner lichten niet vermeerderen, noch hunne sterkte vergrooten, noch meerdere of sterkere motoren plaatsen, alvorens op een daartoe overeenkomstig Art. 1 ingediende invul- lingsaanvraag, door de Directie toestemming is ver- deend. De levering van eleetriciteit geschiedt volgens aan wijzing van den meter. De per electrische eenheid te betalen prijs is: a. Voor kracht- of verwarmingsinstallaties kleiner dan 3 K. W. een tarief van 10 ets. per eenheid (K. W. uur). b. Voor kracht- of verwarmingsinstallaties grooter dan 3 K. W. een dubbeltarief en wel 20 ets. per een heid gedurende de uren van 410 uur des avonds in de maanden November, December, Januari en Febru ari en gedurende de uren van 6—10 uur des avonds in de maanden September, October, Maart en April; gedurende de overige uren 5 ets. per eenheid. c. Voor verlichtingsdoeleinden, hijschinrichtingen en alle huiselijk gebruik, 22 ct. per eenheid. Bij een gebruik van meer dan 1000 per jaar in één perceel wordt een rabat van 25 pCt. over het meerdere toegestaan, waarvan de afrekening plaats vindt aan het einde van ieder kalenderjaar. Met verbruikers, die in het geheel meer dan 10.000 eenheden, voor licht en kracht, per jaar verbruiken, kunnen Burgemeester en Wethouders bijzondere over eenkomsten aangaan. Mevrouw Von Beust vroeg belangstellend: „Maar waardoor ontstaat zij?" De predikant trok aan zijn ridderorden. „De gene ratie, zooals de materialisten zouden zeggen. En ik zeg: de dood, die het loon is van de zonde. Drank zucht, onbeteugelde hartstochten der voorvaderen. Bovendien speelt de Engelsche ziekte ook een rol. Maar dat is misschien een symptoon een gevolg, niet een oorzaak. Al het menschelijk weten is ge brekkig." Den generaal interesseerde de zaak. „Mijn waarde dominee, als ik u goed begrijp, dan spreekt u over er felijkheid." Hij was goed thuis op dit terrein, gedeel telijk als oud cavalerist en paardenkenner, gedeelte lijk als Goethe-vereerder. Het was een der punten, waar de schijnbaar heterogene lijnen zijner belangstel ling zich vereenigden. Antoinette staarde in spanning den ouden mageren man aan. Zij had veel samengewerkt met haar oom en later ook met George. De theoloog keek don kring rond of wel ieder aan de ronde tafel hem de noodige aandacht schonk. De knecht liep onhoorbaar heen en weer. Maar terwijl hij zijn mond al opende, vroeg de rit meester geheel onverwacht: „U sprak daar straks van minderwaardigheid. Maar misschien is het het over slaan van een bijzonder groote geestelijke ontwikke ling. De uitersten raken elkaar. Cesar, Napoleon, misschien ook Alexander, zijn epileptici geweest." De vrouw des huizes dacht na. „Ja, Beust, en je hebt mij toch ook verteld, dat men bij Goethe veel ziekelijke trekken had gevonden." De ritmeester stemde dat toe. „Volkomen mijn meening. Genie en waanzin, die elkaar raken." De predikant keek zeer gewichtig. „Dat sluit toch mijn opvatting niet uit en ik mag met gepaste be scheidenheid zeker wel beweren, dat in dit geval de grootere ondervinding aan mijn kant is." Zijn eigenaardige stem werd acherp: „De straf van den hemel, die niet met zich laat spotten, aan kind en kindskind. Nemen wij dien Goethe, dien de ongeloo- vige wereld als een halfgod vereert. Kleinzoon van een herbergier en van, een vrouw met slappe begrip pen van zedelijkheid,. De moeder van een kind vaa De spruitleidingen worden van de verdeelingslei dingen af tot aan den meter voor rekening der Ge meente aangelegd. Is de afstand tusschen den kabel en den meter meer dan 8 meter, zoo betaalt de verbruiker een kabelhuur van 25 ets. per jaar over eiken Meter kabellengte bo ven de 8 Meter. Het voor een en ander noodige timmer-, metsel- of ander bijkomend werk geschiedt steeds van weg» en voor rekening van den aanvrager. De aanleg der leidingen binnen de gebouwen moet van den meter af geschieden door den verbruiker, overeenkomstig de door Burgemeester en Wethouders vastgestelde Installatie-voorschriften. De grootte van den meter en de overige toestellen bij de aansluiting behoorende, worden door de Direc tie bepaald, eveneens de verdeeling der installatie of de phasen. Alle leidingen, toestellen of meters, tot de aan sluiting behoorende, worden door de Directie voor haar rekening geplaatst en onderhouden. De lichtverbruiker is verplicht te zorgen voor het onbeschadigd! blijven der op deze toestellen aange brachte zegels, resp. terstond aan de Directie kennis te geven van een eventueele beschadiging der zegels. Ieder aangeslotene krijgt een electriciteitsmeter, vrij van huur. Voor een tweeden meter wordt meter- huur berekend volgens onderstaande tabel Voor een meter van 1 K.W. 0.40 per maand, voer een meter van 2 K.W. 0.50 per maand, voor «en meter van 5 K.W. 0.60 per maand, voor een meter van 10 K.W. 0.80 per maand, voor een meter van 20 K.W. 1.20 per maand, voor een meter van 30 K.W. 1.50 per maand. Voor een dubbel-tariefmeter is de maandelijksche meterhuur 1 hooger dan voor een enkel-tarief meter van dezelfde grootte. Een dubbel-tariefmeter wordt echter niet vrij van huur geplaatst, zoodat deze huur ook over den eersten meter verschuldigd is. De huur gaat in zoodra de toestellen geplaatst en aangesloten zijn en loopt van den eersten tot d®n laatsten dag van elke maand. Voor de maand, waarin de toestellen worden ge plaatst of weggenomen, wordt de huur van aen ge heele maand in rekening gebracht. De verbruiker, die zich door de aanwijzing van den meter bezwaard acht, kan dezen vanwege de Directi» opnieuw doen ijken; indien bij dit onderzoek blijkt, dat de meter meer dan vijf ten honderd te veel of t« weinig aanwijst, geschiedt de ijking en het vervangen van den meter kosteloos, in het tegenoverstaand ge val moet 2 aan de Directie als kosten der ijking ver goed worden. Wanneer de meter wegens herstelling verwijderd i« of wanneer bij de ijking blijkt, dat hij meer dan 5 pCt. te veel of te weinig heeft aangewezen, wordt do sa- dert de laatste opneming verbruikte en nog niet be rekende hoeveelheid eleetriciteit door de Direeti» be paald naar den maatstaf van het verbruik der laatst voorgaande maand. De Gemeente is tot geenerlei vergoeding of schade loosstelling gehouden, indien de levering van eleetri citeit, door welke oorzaak ook, mocht worden belem merd of verhinderd, noch ook indien aan of door de leidingen en den meter eenige schade mocht,ontstaan. Geschillen tusschen den verbruiker en de Directie worden in hoogste ressort beslist door Burgemeester en Wethouders, op verzoek van de partij, welke die beslissing inroept. De te dier zake door Burgemees- de wereld par excellence, vader en zustor reeds erfe lijk zwaar belast. Verborgen melancholie over de zonde der voorouders. De vader sterft geheel ver lamd, de zuster scheidt na veel lijden vroegtijdig uit dit leven. Nemen wijnu den zoon: wat geeft hem als individu de geniale aanleg? Denk aan die opgewonden, die hartstochtelijke periodes, die hij zelf niet ver van krankzinnigheid noemt. Die wreedheden tegen dege nen, die hem liefhebben, die langdurige tijden van de pressie, die loodzware afmatting." Mevrouw Stoojentin keek hem met wijdgeopende oogen aan. De ritmeester staarde met gebogen hoofd op zijn handen, die geel bij zijn witte manchetten afstaken. De aderen op zijn voorhoofd waren gezwollen. De spreker ging doceerend voort: „Als een gewich tig moment, waarop nog niet voldoende acht is gesla gen, komt mij nog die ten spot van alle vaderlands liefde onverklaarbare sympathie voor Napoleon, dien lijder aan epileptic, voor, en weer diens voorlief de voor den zenuwlijder WertKer. Het geslacht der geteekenden." De officier hief zijn hoofd op. De beide mannen wisselden een blik als vijanden. „De door u aanga- haalde verschijnselen zijn dezelfde als die bij bijzonde re geestelijke begaafdheid. Dan is ten slotte alles, wat boven het middelmatige gaat, ziekelijk." Op het gelaat van den ander lag koele vastberaden heid. „Ik zal het bewijs leveren. Is Herder als ge niaal te beschouwen, is Schiller een genie? Aan hun vruchten moet men hen kennen. Hun geslachten groeien en bloeien, nemen een hooge plaats in het le ven in. En ziet nu de anderende zoon aan den drank verslaafd; de kleinkinderen, het is treurig om te zeg gen, minderwaardig, stompzinnig: tot in het derde ea vierde geslacht Hij eeleok op een der onverbiddelijke profeten van bet Oude Verbond, zijn wit haar stond stijf uit, zijn oogen hadden een lichten l'anatieken glans. Van de overzij der tafel keken hem twee doffe oogen aan. Er heerschtc een beklemmende stilte in de kamer. De knecht bracht het dessert. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 5