DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. V oorjaarsveemarkt Paardenmarkt VAN HOUTEN S Cacao No. 87 Honderd en vijftiende Jaargang. 1918 W OENSÜAH te ALKMAAR, op Maandag 21 April 1913, te ALKMAAR, op Woensdag 23 April 1913 AANGIFTE van LEERLINGE? 16 APRIL. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Afsluiting Zuiderhoutlaan. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat, öroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. X MEI 1913. 3',-jarige CURSUS Opleiding diploma COSTUUMNAAIEN. Opleiding DIENSTBODE. Engelsche Brieven. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. AFGESLOTEN. Telefoonnummer 3. EN VOORAL 's MORGENS, S MIDDAGS EN 'SAVONDS EEN KOP BINNENLAND. ALKMAARSC RANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat de Zal- derhontlaantot nadere aankondiging, voor het verkeer met rtf- en voertuigen zal zijn Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar 15 April 1913. O O O T E GROOTE voor de I I, B——0 ergemakkelijken. De m i n i s ter bestreed de amendementen. De Werkgevers, die gezamenlijk de arbeiders 'hebben, waarvoor zij eenige centen premie moeten betalen, zullen zich gezamenlijk over die premie wel verstaam Het eerste amendement werd na een kleine wijzi- ging door den voorsteller, ove||pBnomen door den mi nister,. terwijl het tweede amendement met 30 tegen 27 stemmen werd aangenomen. De heer Bichon van Ysselmonde, afgevaardigde voor Ommen, die na het Kerstreces de vergaderingen van de Tweede Kamer niet meer had bijgewoond, was in de vergadering van gisteren weer tegenwoordig. K AMER VERKIEZING—HOORN. De heer Paul Reijmer heeft, n&ar De Tijd meldt, voor een candidatuur in het district Hoorn bedankt. Aaavangsleeftijd 12 k 13 jaar. Lesgeldt *9.—, t 80—, 1 15.—, f 18.50, t ÏO.— en t 4 ONDER WIJSVAKKEN. Voortgezet onderwijs in Ned. Taal en Rekenen, Verstellen en naaien van Onderkleeding. Costuumnaaien, teekenen, fr. handwerken, strijken en vouwen der wasch. Aanvangsleeftijd 16 jaar. Leegeld t 40.per jaar. In dezen cursus wordt de leerlinge, die de Ind.-school volgde, voor 1 85.of 't door haar steeds betaalde schoolgeld, geplaatst. Aanvangsleeftjjd 12 k 13 jaar. Duur van den cursus 2 jaar, lestijden van half 3 tot 7 uur. Woensdagavond en Zaterdag heeft zij den heelen dag vrjj. Leermiddelen koateleoa. Lesgeld f O.iSO per week. Alle leerlingen moeten een bew jjs inleveren, dat zij de Lagere School geheel afgeloopen hebben. Inlichtingen geeft de directrice M. W. ARBEITER. (Nadruk verboden.) Londen, 14 April. Er is dezer dagen een rechterlijke beslissing geno men, die tengevolge kan hebben, dat een der eigen aardigheden van Londens straten verdwijnt, namelijk de queue bij de theaters, „music halls" enz. Vlak bij de samenkomst van de twee drukste winkelstraten, Oxford Street en Regent Street, beeft men namelijk in een zijstraat, die ook vol winkels staat, een groote „Music Hall" bet „Palladium," die de plaats inneemt waar eenmaal het eenige paardenspel stond, dat Lon den rijk was„Ilengler's Circus." De queues voor de matinees in dit Palladium waren zoo groot en dicht, dat de klanten der winkeliers en grossiers er niet door konden of, drongen ze er met, meer of minder moeite doorheen, meer of minder geestige op- en aanmerkingen te hooren kregen. Bo vendien is de queue het aangewezen publiek voor straatmuzikanten, straatacrobaten, straatgoochelaars, straatventers en alles- wat verder in die richting met „straat" begint. Dat publiek kan niet wegloopen en meestal ontsnapt het niet aan gedwongen vrijwillige giften. Het lawaai, dat die straatspecialite' te weeg brengen, is verder niet buitengewoofi geschikt om die winkelbuurt. êen zeer gedinstingeerd cachet te geven. Alles bij elkaar genomen vond do rechter het noodig de queue voor het Palladium te verklaren tot een „public usance," een openbare last en hinder; en men hoopt nu, dat ze overal zal verdwijnen. De queue is in Londen pas een goede twintig jaar oud. Terwijl Parijs al lang „la sainte filo" vereerde, kwam men hier niet op galerij of in de „pit" (het achterste gedeelte der stalles) zonder worsteling en strijd. Wie 't stevigst op zijn beenen stond en de flinkste vuisten had, kreeg de beste plaats. De politie bemoeide zich er ten slotte mee en schiep de queue. Men heeft hier nu een hartstocht voor de queue. Vier-en-twintig uur en langer hebben mensehen hier in queues gewacht, weer of geen weer, in hitte, regen, sneeuw en guren wind, zoodra er maar een voorwend sel te vinden was in het optreden van de ëene of* an dere beroemdheid; en vaak liet die beroemdheid zijn of haar bewonderaars en bewonderaarsters versnape ringen en ververschingen aanbieden. 't Ligt voor de hand, dat het aangewezen middel is alle plaatsen te nummeren en ook voor galerij en „pit" vooruit kaartjes te laten nemen. De directies der theaters enz. zeggen evenwel, dat het gevolg daar van zal wezen, dat menschen, -die nu op duurdere plaatsen gaan zitten, omdat ze geen zin of tijd hebben om in de queue te staan, dan de goedkoope zullen in nemen en de dure leeg laten. Anderen zeggen, dat het eenvoudig het euvel zal verplaatsen, wijl de queue zich dan zal vormen voor het plaatsbureau. Hierte genover staat, dat dit bureau van 's morgens 10 tot 's avonds 10 open is, zoodat het euvel niet zoo gewel dig zal zijn. Bovendien zijn er talloozen, die het niet convenieert om maar een duurder plaats te nemen, als ze een goedkooper niet machtig kunnen worden; en hef is zeer de vraag of op het oogenblik niet verre weg de meeste menschen in stalles, balcon of „upper circle" gaan zitten, omdat de plaatsen er ruimer en geriefelijker en de naaste omgeving meer naar hun smaak zijn. Er zijn trouwens reeds een aantal schouwburgen, waar men voor alle rangen vooraf kaartjes kan nemen. Dezen schijnen de verandering wel te bevallen en niet to benadeelen; ten minste zij gaan er nu al een paar jaar mee door. Wat bij de queues van den tegenwoordigen tijd op valt, is de bedaarde beleefdheid, waarmee de men schen zich over het algemeen gedragen, hoewel do „music hair'-menigte in dat opzicht niet zooveel lof verdient als de theater-bezoekers. Men weet trouwens dikwijls niet wat men van de manieren van het Lon- densche publiek moet zeggen. Dezer dagen stond ik in, de file voor het plaatskaartenbureau van een station; voor mij stond een stevige Engelsche arbeider, grof gespierd, met een echt John-Bull-gezieht. Op een ge geven oogenblik probeerde een even stevig vrouwsper soon zich voor hem te dringen, om eerder bij 't loket te zijn. Hij duwde haar evenwel ongegeneerd op zij, met de woorden: „Mijn eigen vrouw heb ik al lang geleerd beleefd tegen heeren te zijn." Zij antwoordde scherp: „Dan ben ik blij jouw vrouw niet te zijn," waarop hij weer: „Juist-, moeder, 'k heb al jaren ge leden gezorgd dat je zooiets niet kon overkomen!" 't Klonk alles ruw, bits en ruzieachtig, doch het bleef bij woorden en de indringster zocht haar heil aan 't eind der file. In onze ondergrondsche spoortreinen is zeer vaak geen plaats voor alle reizigers en moeten er haast evenveel staan als er kunnen zitten. En dan ziet men allerlei vormen van onbeleefdheid en welgemanierd heid: jongelui blijven zitten, oude heeren staan op, om ruimte voor de dames te maken; doch ook ziet men de jongelui opstaan, terwijl de ouderen maar in hun courant of boek blijven turen, zonder zich van het staande vrouwendom iets aan te trekken. Sommi ge werklui staan op, anderen niet. Er is geen pijl op te trekken, geen oordeel over te vellen. Met de da mes, vrouwen en meisjes is 't precies zoo. De eene gaat met 'n beleefd: „dank u wel," zitten, de tweede zegt niets en kijkt niet- eens vriendelijk, de derde laat u een mal figuur slaan door een bits„neen, dank u, ik sta liever Op de omnibussen is 't ook zoo. De zitplaatsen zijn er nauw, de banken smal en niet ruim genoeg voor twee menschen. De een maakt zooveel mogelijk ruim te voor zijn of haar buur, de ander zet zich nog wat breeder uit, als een tweede nadert en laat dien tweede haast niet zitten. Als het druk is in de winkels vraagt men ook wel eens waar'de veelgeroemde beleefdheid der Engelschen blijft? Met parasols, parapluies en wandelstokken kan men elk oogenblik porren en ste ken krijgen; dames laten haar japon slepen en ge trapt er op; heeren stappen kalm achteruit, zonder even om te kijken naar mogelijke likdoorns. Doch over het algemeen gaat het met de straat manieren hier nog al; in elk geval hoort men geen gekijf, geschreeuw of geraas van menschen die in min of meer hevige botsing met elkaar zijn geraakt. Na al deze opmerkingen over de Londenaars, zooals men ze buitenshuis waarneemt, is het niet onge- wenscht even stil te staan bij do vraag hoe zij zich binnenshuis inrichten. Deze week kan men namelijk in de groote zaal „Olympia" in Kensington een ten toonstelling van de bouwvakken zien. Die vaktentoon stellingen nemen steeds in belangrijkheid en omvang toe en men moet z.ieh niet verbazen dut sommige ex posanten aan hun „étalage" van 10.000 tot 25.000 hebben ten koste gelegd. Verleden week Zaterdag is de tentoonstelling, als naar gewoonte, geopend door den Lord Mayor der City of London, die er op wees, dat dit nu het zesde jaar was, waarin Olympia de bouw vakken binnen zijn muren zag vereenigd. Er zijn hier weer modellen van huizen in verschil lende graden van „niet-af" zijn. Men kan zoodoende oordeelen over de soorten baksteen, het gebruik van betpn dat ontzettend toeneemt de mooiste te gels, de weelderigste tapijten en de schitterendste oordeuren: een voordeur van een villa, welks bewo ner zich zelf respecteert, is een wonder van verf kunst. Wat ik ook in het bijzonder wou bespreken is de manier waarop Lord Penrhyn, lid van den oudsten adei,'reclame maakt voor zijn zaak: leigroeven. Hij heeft in Olympia een complete villa gezet, niet alleen mét 'n leien dak, doch groot-endeels van lei gebouwd. En men ziet dat men een zeer mooi effect met dit materiaal kan krijgen. Dit zaken doen van den hoogen adel neemt in de laatste jaren in Engeland enorm toe en het wordt Keélemaai als iets van zelfsprekend beschouwd, dat le den van den adel winkels opzetten, kantoren openen, fabrieken beheeren, mijnen exploiteeren en zoo meer. Evenzoo wordt het hoe langer hoe meer van zelf sprekend, dat de groote Engelsche kooplieden, indu strieelën, financiers en andere „zakenmenschen" in den adelstand worden verheven, zood-at de Engelsche adel actief blijft deelnemen aan het nationale leven op .'i gebied van handel en industrie. II. M. DE KONINGIN. Prins Ernst August, hertog van Brunswijk-Liine- burg, heeft gisteren een bezoek aan Koningin Wilhel mina op de Ilohe Mark gebracht. TWEEDE KAMER. De behandeling van het ontwerp-Ziektewet werd gisteren voortgezet bij art. 40 en 47, welke beide wer den aangenomen. Bij art. 52 (opbrengen van de premie) verdedigde de heer D u y s (S. D. A. P.) een amendement tot in voeging van een nieuw artikel 52bis, met de strekking de laagste drie loonklassen van premiebetaling vrij te stellen. De beer P a s s t o o r s (R. K.) verdedigde een amendement-Aalberse, dat beoogt een grooter deel der promie in de laagste loonklassen op den werkge ver te leggen. De heer Limburg (V.-D.) lichtte een amende ment toe van de heeren Treub en Teenstra, om in de laagste loonklassen de helft van de premie te laten betalen door den werkgever, 1/4 door den verzekerde en V4 door den staat; en om in de hoogere loonklas sen, hetgeen de gewone premie te boven gaat, geheel ten laste van den werkgever te brengen. Minister Tal ma achtte betaling van een deel der premie door den staat in strijd niet de wet ei verklaarde zich verder tegen het amendement-Lim burg, op grond van de correlatie tusschen premie- en loonbetaling. Ook op andere gronden verklaarde de minister het amendement voor onaannemelijk. Dit deed spr. ook met bet amendement-Duys, terwijl bi, bet amendement-Aalberse niet kon aanraden. De heer A a lb er se (R.-K.) wijzigde zijn amen dement in dien zin, dat de gunstige premie-betalim alleen zal gelden voor de meerderjarige arbeiders. De beer D ti y s wijzigde zijn amendement aldus dat alleen voor kostwinners in de laagste loonklassen de staat het deel der arbeiderspremie zal betalen. De minister verklaarde zich ook tegen bet gewijzigde amendement-Duys. Het amendement-Treub c. s. werd vervolgens ver worpen, evenals de amendementen-Duys en Aalbersc Het artikel werd z. h. s. aangenomen. Bij art, 54 (betaling, wanneer er meer dan één werk gever is) verdedigde de lieer De Wijkerslootb (R. K.) een amendement, om den Raad van Arbeid te verplichten den werkgever, die voor andere werkge vers premie heeft betaald, in te lichten, voor well deel hij de premie op die andere werkgevers kan ver halen. Een tweede amendement strekt om dit verhaal te DIRECTEUR RIJKSPOSTSPAARBANK. Naar de Tel. uit goede bron verneemt, is de heer P. J. F .du Bois, directeur der Rijkspostspaarbank, ,-oornemens met 1 September a.s. zijn ambt neer te leggen. Gemengd nieuws. GRAFSCHENNIS. Een bootwerker te Rotterdam bemerkte gistermid dag, naar de N. R. Crt, meldt, dat op de voormalige begraafplaats, gelegen benedendijks tusschen den Sclioonebergerweg en den Pieter-de-Hooghweg, een graf was opengebroken. Na verwijdering van de grafzerk heeft men een kist opengebroken en een partij koper en lood, waarmede deze kist van binnen bekleed was, gestolen. Het lijk was daardoor gedeel telijk zichtbaar geworden. JEUGDIGE DIEYEN. Verle'den week, tusschen Dinsdag en Vrijdag, ble ken te Amersfoort diefstallen gepleegd in tijdelijk on bewoonde huizen. Toen de bewoners thuis kwamen, vonden zij alles overhoop gehaald en vermisten zij een en ander. De recherche is er in geslaagd, gisteren de daders aan te houden, twee jongens van 14 en 15 jaar, van goeden huize. Woensdagavond, omstreeks 7 uur, wisten zij een perceel aan de Blankenheimstraat binnen te komen, waar zij een horloge en een effectentrommel stalen, en Donderdagmiddag langs den achterkant een per ceel aan den Stationsweg binnen te dringen, waar zij zilveren servetringen en vorken en lepels bemachtig den. Het horloge werd voor 10 verkocht, en de deug nieten schaften zich voor 4 een revolver aan om zich te kunnen verdedigen. Zij kochten een pannetje en gingen daarmee en met het zilverwerk naar Birkho- ven, waar zij trachtten het zilver te smelten. Toen dit niet gelukte, begroeven zij daar den buit, dien ze gisteren onder politietoezicht weer moesten opgraven. Al het gestolene is opgegraven, de ledige trommol is opgevischt uit de Beek, en de papieren daaruit zijn, voorzoover ze niet werden gebruikt om het vuurtje aan te maken, mede teruggevonden. De jongens zijn ter beschikking van de justitie te Utrecht gesteld. Ook hier schijnt weer verderflijke lectuur niet vreemd aan het groote leed, dat deze jongens over hun familie hebben gebracht. ELE'CTRIFICATIE VAN DE ZAANSTREEK. B. en W. van Koog aan de Zaan hebben zich tot- den gemeenteraad van Zaandam gewend met de vraag of deze met betrekking tot de electriciteitslevering in de Zaanstreek tot samenwerking bereid is en zoo ja op welke voorwaarden Koog aan de Zaan zich bij Zaandam zou kunnen aansluiten tot het gezamenlijk verkrijgen van electrisch, licht en electrische energie. DE MAN MET DE TWEE AANGEZICHTEN. Men schrijft ons uit de hoofdstad: Zaterdag j.l. heeft een indertijd zeer bekend Am sterdammer den laatsten adem uitgeblazen. Het was „de man met de twee aangezichten." De laatste vier, vijf jaar hadden hevige rheumatische pijnen hem in huis genageld, en ontmoette men hem zelden meer. Maar indertijd was „de man met de twee aangezich ten" een zeer populair type. Hij was zijn carrière begonnen als klerkje op oen tabakskantoor op de Leliegracht. Daar, het is nu een veertig jaar geleden, hanteerde hij den heelen dag door de pen. Een harde werker was liij niet, Waren de patroons naar de veiling, dan schreef li ij stilleken? roerende sonnetten. De „heeren" konden echter zoo'n sonettenmaker niet gebruiken, en bij zou dan ook spoedig zijn congé gekregen hebben, wanneer hij zich niet door iets van den gewonen kantoorklerk en den gewonen sonetten-zanger had onderscheiden: z'n twee aangezichten. Wanneer men hem van links bekeek, was het een Joris-goedbloed in het kwadraat. Van rechts bezich tigd, had hij echter een sluwen eenigszins valsch ge zicht. Daar zat het 'm nu in. Met zijn linker aange zicht suggareerde hij de menschen; met zijn rechter maakte hij ze bang. Dit talent was niet tc betalen. Weldra ging hij mee naar de veiling, en hij was zoo „gehaaid," dat hij voortdurend opklom eii weldra zelf „in"tabak" deed. Toén lTij wat geld verdiend had, ging hij de beurs bezoeken; in den offeetenhoek was hij weldra popu lair. En wederom trok hij voordeel van do gelukkige combinatie. Hij liep, hij holde, hij maakte lawaai, hij kocht-, hij verkocht, en zijn beide aangezichten de den bun Schuldigkeit: de man met do twee aange zichten bezat weldra een half millioen. Maar zijn bee nen waren niet sterk genoeg om de weelde te dragen, en hij is gestorven als een arm man.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1