STADSNIEUWS. DE GELDERLAND TE KON ST ANTIN OPEL. De correspondent van de N. R. Ort. te Konstantino- pel schrijft d.d. 12 dezer: Aan boord van de Gelderland heeft gisteren in den vooravond een bijzonder welgeslaagd feest plaats ge had, dat de kommandant en de officieren den velen families en verderen notabelen, bij wie ze hier zoo veel gulle vriendschap en gastvrijheid ondervinden, aanboden. Het schip was met vlaggen versierd en in een tuin vol mooie planten en heerlijke bloemen veranderd. Er waren een honderd genoodigden uit de diplomatieke en verdere aanzienlijke kringen. Het feest had een zeer opgewekt karakter. Do scheepsmuziek zorgde voor de dansmuziek. HET CONFLICT GEëINDIGD. in de gecombineerde vergadering der besturen van de vereeniging van maatpatroons en van de vereeni ging van eonfectie-patroons is de ontwerpovereen komst, vastgesteld met de gedelegeerden der werklie- denorganisaties, met algemeene stemmen goedge keurd.. Ook in de gisteravond gehouden ledenvergaderin gen der drie in het conflict betrokken werkliedenor- gauisaties werd het ontwerp met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen. Heden is overal het werk hervat. GROOTE UITVOERING TE ENKHUIZEN. Donderdag 1 Mei, dus op Hemelvaartsdag, zal in de Westerkerk te Enkhuizen een groote uitvoering van gedijde muziek worden gegeven onder leiding van den heer R. G. Crevecoeur. Het Utrechtsch stedelijk orchast en het versterkt koor der Toonkunst-af deeling zullen hun medewerking verleenen; als solisten zullen optreden mevr. A. Kubbinga—Burg, sopraan, mevr. A. lx- OoultreHugenholtz, alt, de heeren Jac. van Kempen, tenor en H. Kubbinga, bas. De heer Louis Robert zal het o^el bespelen. Het programma be staat uit: „Suit^^ (voor orkest alleen), „Cantate" van Bach, Orgelconcert met orkest van Handel en „Psalm 95" van Mendelssohn. De inwoners van Alk maar en omstreken kunnen per postwissel, vóór 25 April bij den heer R. G. Crevecoeur te Enkhuizen toegangskaarten aanvragen tegen verlaagde prijzen. UIT HOORN, In de gisteren gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werd besloten aan het Comité voor Elan '13 voor de van 35 Mei te houden feesten een subsidie toe te staan van 2500 in maximum, onder bepaling dat, wanneer door ongunstige weersgesteld heid het te kort grooter dan 2500 is, voor het meer dere een bijdrage zal worden verleend van 500 in maximum. Bovendien werd aan B. en W. een crediet toegestaan van 1000 ter bestrijding der kosten, verbonden aan de officieele opening der vluchthaven. De 2 S. D. raadsleden stemden tegen en stelden voor deze bedragen te bepalen op 1000 en 500. Gistermiddag is het lijk van een der jongens, die Zondagmorgen met een kano de Zuiderzee insta ken, onder Schardam gevonden met een voet in de kano vast. Van den anderen jongen heeft men niets kunnen bespeuren. UIT EGMOND AAN ZEE. De gymnastiek-vereeniging „Door Wilskracht Ver kregen" gaf gisteravond haar tweede uitvoering in dit seizoen. In welgekozen bewoordingen heette de voorzitter, de heer J. Bult Jz., het talrijk opgekomen jiubliek welkom. Spreker noemde het voor de Eg- gionden een verheugehd feit, reeds nu weer een uit- ypefing te kunnen geven. Hij bracht gepaste hulde aan den kranigen directeur, den heer J. Stammes, die het'aangedurfd had met zijn jonge vereeniging voor het voetlicht te treden. Onder de fleurige, pittige muziek, die we van de Gebroeders Kroon gewoon zijn, geschiedde de op- marsch. En na dit openings-nummer volgde een zeer afwisselend programma. Het is hier niet de plaats, in details te treden over deze welgeslaagde uitvoering. Zoowel de adspirant- leden, jongens en meisjes, als de grooteren uit de tweede afdeeling en de eerste-klas leden dwongen de bewondering af van het dankbare publiek. Een wel verdiend applaus na de meeste nummers was zoovele malen, een hulde, den directeur voor zijn kranige lei ding gebracht. In het bijzonder mogen we nog herin neren aan een magnifieke leeuwengang, voor- en ach teruit en een forsehe reuzenzwaai. Enkele met ben- gaalsch vuur feeëriek verlichte groepen waren inder daad keurig. Het was een welverdiend woord van dank, dat de voorzitter bij het einde braoht aan den heer Stammes. Hij sprak de hoop uit, dat de Egmonders dezen zomer geen onbelangrijk figuur zouden maken op de voor- turnerslessen te Alkmaar. Met een dankbetuiging aan den eigenaar der zaal, den heer Job. Halff voor zijn bereidwillige medewerking gedurende de oefe ningsavonden, en aan de opgelsomen zusterverenigin gen voor hare belangstelling, besloot de "voorzitter deze hoogst gezellige avond. Van scheiden was evenwel nog geen sprake: na stoelen en tafeltjes opzij geschoven te hebben, zwier de het publiek al spoedig in dichte drommen op de klanken van piano en viool door de zaal. We zeggen „in drommen" want van geregeld dan sen kon in de eerste uren geen sprake zijn. Toch be gonnen ook van de zijde van het publiek stemmen op te gaan meer bij groeien te dansen: zóó ging het toch heusch niet. Zonder een enkelen wanklank bleef het grootste deel der bezoekers tot laat in den nacht gezellig bij een. Met ingang van den 14en dezer is aan het Hoofd der Openbare Lagere School, den heer W. Laroij, voor eenige maanden verlof verleend. Wegens ontstentenis van den eersten-onderwijzer, de vorige titularis is juist benoemd tot Hoofd dyr School te Balinge, is het tijdelijk-hoofdschap opge dragen aan don heer Th. A. van Dijk, onderwijzer al hier. UIT VEENHUIZEN. Het polderbestuur van Veenhuizen bij O. Niedorp heeft besloten den molenaar Pauw wegens den natten zomer van 1912, over dit jaar een extra toelage van 15 te geven. Tevens is zijn salaris met 15 ver hoogd. UIT OUDORP. Door het vertrek uit deze gemeente naar Alkmaar, van den heer P. Couwenhoven, lid van den Raad en Methouder, houdt hij op die betrekking te bekleeden. B. en W. hebben bepaald, dat de verkiezing (candi- daatstelling) voor een lid van den Raad in zijn plaats zal geschieden op Dinsdag 29 April e.k., en de stem ming en herstemming (zoo noodig) respectievelijk op ■Woensdagen 7 en 14 Mei d.a.v. II «O——p— KORTE BERICHTEN. Het bericht over de kerkelijke verkiezing bij de Ned. Herv. gemeente te Groningen, door ons overge nomen uit de N. R. Crt., dient op twee punten ver beterd te worden. Bij de herstemming voor twaalf plaatsen komen de vrijzinnige candidaten niet in her stemming; alleen de confessioneels en ethische. Ver der zijn de vrijzinnigen sedert de vorige stemming piet ongeveer 180, maar 280 stemmen vooruitgegaan. Te Neuzen zijn aangehouden twee kooplieden uit Rotterdam, die in Hulst en omstreken bij verschillen de ingezetenen waardelooze voorwerpen als antiek porcelein trachtten aan den man te brengen en daar in op verschillende plaatsen ook geslaagd waren. Een advocaat te Rotterdam is op straat een be drag van 480 aan bankpapier gerold. Tegen den man, die 27 Febr. uit Amsterdam een minderjarig meisje meetroonde naar Naarden, waar hij onder de poort den nacht met haar doorbracht, werd gisteren 3 jaar gevangenisstraf geëischt. Voor de rechtbank te Middelburg stond gisteren terecht do 59-jarige brigadier der rijksveldwacht J. V. te Vlissingen. Aan dezen beklaagde werd ten laste gelegd, dat hij heeft ingevuld en onderteekend een gedrukte declaratie voor hem als rijksveldwachter toekomende vergoeding van verblijfkosten buiten zij ne standplaats. Die valschelijk opgemaakte declara tie deed hij als echt ter onderteekening toekomen aan zijn districts-commandant ter verrekening. Het O. M. achtte het feit bewezen en liet de bepa ling van de straf aan de Rechtbank over. Ift een verordening op de straatpolitie te Maastricht is ingelascht, dat het verboden is zich op den openbaren weg te bevinden met óéne of meer hoe- denspelden, die niet beschermd zijn en die dus gevaar opleveren voor het publiek. Wijl vermoed wordt, dat er bij de laatste Raads verkiezing te Nieuwolda (Gr.) groote omkooperij beeft plaats gehad, looft, naar het Hbld. meldt, de chr.-hist. kiesvereeniging aldaar 100 uit aan hem, die haar het wettig bewijs levert, dat dit is geschied, zoodat een gerechtelijke vervolging kan worden inge steld. Een landbouwer bij Delft kreeg Zaterdag tenge volge van een splinter in de hand, bloedvergiftiging. Zijn toestand verergerde zoodanig, dat amputatie van den arm noodig bleek. Maandagavond is door oen uit de richting Baarn komende buurttrein het 11-jarige dochtertje van den heer L., hoofdonderwijzer, overreden en onmiddellijk gedood. In de gemeente Lonneker is in een sloot het lijk gevonden van iemand uit Enschedé,, die sinds eenige dagen werd vermist. Een der handen omklemde een geopend mes. De koopmanshediende te Veendam, die zoek was, is teruggekeerd. Het geld (ongeveer f 180) had hp nog bij zich. Hp had een reisje naar Duitschland ge maakt. De toestand van de gewonden te Velsen is niet ongunstiger. Het gezichtsvermogen van den genees heer is teruggekeerd. Een timmerman te Oudewater, is bij het leggen van balken voor een vloer op een koperen ketel ge- stooten, die f 370 aan rijksdaalders bleek te bevatten. UIT SPIJKERBOOR. In een alhier gehouden vergadering van het be stuur van het Waterschap „Starnmeer" en „Kamer- hop" is tot wegwerker en arbeider van dezen polder benoemd de werkman J. Ooms te Schermeer. Laatste bertcbten. ZWAARDERE STRAF. 's-GRAVENHAGE, 16 April. De Hooge Raad ver wees indertpd de zaak J. L., arbeider te Alkmaar, door de Rechtbank te Alkmaar veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens openbare aanranding der eer baarheid, naar het Gerechtshof van den Haag, dat hem heden veroordeelde tot drie maanden gevangenisstraf. HET FAILLISSEMENT DER VOLKSBANK. In de heden gehouden verificatie-vergadering be treffende de in staat van faillissement verkeerende coöperatieve vereeniging „Volksbank" spaar- en voor schotbank te Alkmaar, waren een vijftigtal schuld- eischers of gemachtigden aanwezig. Door Mr. T. Muller Massis, advocaat en procureur te Amsterdam, werd betwist de vordering van den heer J. de Lange C. Jzn., ten bedrage van 102.861.40, terwijl mr. K. A. Cohen Stuart alhier verzocht deze vordering tot het volle bedrag voorwaardelijk toe te wijzen. De rechter-commissaris, de heer mr. A. D. II. Fockema Andreae verwees de partijen naar de recht bank. Hetzelfde geschiedde ten aanzien van ver schillende vorderingen van aandeelhouders in het waarborgkapitaal der vereeniging, die door de curato ren waren geplaatst op de lijst der betwiste vorderin gen, cn van eenige andere personen. Na de vraag van den rechter-commissaris of de ver gadering de benoeming van een definitieve commissie wenschte, maakte mr. W. C. Bosman bezwaar tegen twee der leden, die door circulaires en ingezonden stukken propaganda maakten en die niet meer onbe vangen en onpartijdig tegenover het aan te bieden accoord staan, waarover ook zij advies aan de schuld- eischers zullen hebben uit te brengen. Mevr. de wed. J. C. Kaan uit Wieringerwaard zou gaarne zien, dat de geheele voorloopige commissie, tot een definitieve werd benoemd. (Applaus). De rechter-commissaris deelde mede, na deze stem ming der vergadering te hebben gehoord, dat hij de voorloopige commissie tot definitieve benoemde, (teekenen van instemming). Leden dezer commissie zijn dus de heeren J. de Lange C. Jzn., J. II. Elfring, beiden te Alkmaar en P. Schermerhorn te Oterleek. Hierna werd door curatoren verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de schulden der vereeniging bedra gen 227709.72°, waarvan een bedrag van 12.507.14 door curatoren is erkend als preferente- en een be drag van 215.202.58° als concurrente schuld. De heer mr. W. C, Bosman wilde namens commis sarissen een accoord aanbieden, doch de rechter-com missaris weigerde over te gaan tot het behandelen van het accoord, daar hij de aanbieding in strijd achtte met de bepalingen der wet tot- regeling der coöpera tieve vereenigingen. Hierna werd deze verificatie-vergadering, waarvan wij nader een zeer uitvoerig verslag zullen geven, ge sloten. BEESTACHTIG! De politie heeft, hedenochtend in een zijsloot van de Bleekersloot een hond gevonden, waarvan de ach- terpooten met een touw bijelkaar gebonden waren en op deze wijze aan den kop vastgemaakt. Het dier is zoo in het water geworpen, dat- echter te ondiep was, dan dat het beest zou verdrinken en het kon dan ook den geheelen nacht met den kop boven water blijven. De hond, die blijkbaar al heel oud was, heeft den ge heelen nacht gejankt en geblaft, waarna hij tenslotte door de politie uit dien wreeden toestand werd ver lost en naar zijn eigenaar teruggebracht. JONGENTJE TE WATER. Vanmiddag kwamen weer eens twee gelegenheids berichtgevers vertellen, dat een jongentje in het wa ter had gelegen. De oudste vertelde, dat ongeveer half twee de 6-jarige Jan Timmer, den verkeerden kant van een wagen met gras beladen afsprong en pardoes in de Baangracht viel. „En z'n moeder huilde heelemaal". Een „man van de stad", die later bleek een grondwerker te zijn, haalde hem op 't droge en dokter Straver stuurde da jongen gauw naar bed.' PROV. BOND VAN ZIEKENFONDSEN. De algemeene vergadering van bovengenoemdeu bond werd heden alhier gehouden. Van de 25 aangesloten af deelingen waren er 23 op de vergadering door afgevaardigden vertegenwoor digd, terwijl 12 niet aangesloten ziekenfondsen als gast aanwezig waren. In zijn openingswoord heette de voorzitter van den Bond, de heer W. O. Visser, allen welkom, in het bi- zonder de gasten. Het deed hem genoegen dat de propaganda, in den afgeloopen winter genfaakt, doel had getroffen. De voorzitter stelde als nieuwen secretaris aan de vergadering voor den heer II. Arts, die deze functie, waarnam in plaats van den heer F. L. M. Koenen, die als zoodanig had bedankt. erblijdend noemde hij de groote opkomst van de talrijke afgevaardigden en om nog niet op de bespre king van de Ziektewet vooruit te loopen, achtte hij de berichten, die de laatste dagen daarover inkomen, hoopvol voor de toekomst. Met een Hoop doet leven Streven is leven gaan wij blijde de toekomst tegemoet, opende hij de bijeenkomst. Vervolgens deelde hij mede dat de vayon, waarover de Bond zich thans uitstrekt, valt va,n Anna-Paulow- na tot Weesp. De Bond telde in 1909 9 afdeelingen met 1347 le den. In 1911 klommen deze cijfers tot 17 en 3033 en thans mag de Bond wijzen op 25 afdeelingen met 4936 leden. Het was hem bekend dat ongeveer- 50 ziekenfondsen in -N.-Holland nog niet aangesloten zijn. Hij verzocht allen, wien adressen van nog niet aan gesloten fondsen bekend waren, deze aan het Bonds- bestuur op te geven. Met bekwamen spoed zal dan aan die besturen de noodige bescheiden en geschriften van den Bond wor den toegezonden. Na de goedkeuring der notulen werd het jaarver slag uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend Door de drukke werkzaamheden van den secretaris had deze geen gelegenheid gehad een jaarverslag sa men te stellen. Daarom had de voorzitter getracht eenige gegevens bijeen te zamelen. Geconstateerd mag worden dat de Bond kan blijven bestaan als deze zich aanpast aan het wettig geëischte en als hij krach tig kan zijn om de Staatserkenning te verkrijgen. Daartoe is noodig aller samenwerking. Het ledental van verschillende fondsen was afwis selend. Drie afdeelingen bleven stationnair. Van 12 afd. klom het ledental, terwijl er 9 afdeelingen waren, wier ledental een vermindering aanwees. De reserve-kassen van eenige afdeelingen waren zeer gunstig en de uitkeering zeer groot. Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester bleek dat ontvangen was 87.61 en uit gegeven 77.07°, zoodat het batig saldo bedroeg S 10.53°. Gememoreerd werd dat de uitgaven voor dit jaar de inkomsten verre zullen overtreffen, zoodat de ver wachting werd uitgesproken, dat de voorgestelde ex tra omslag van 3 ets. per lid zou worden goedgekeurd. Tijdens het nazien der rekening van den penning meester door de afdeelingen Jisp, Aalsmeer en Scher merhorn, werd de heffing van den extra omslag ter sprake gebracht. Met algemeene stemmen werd dit voorstel goedge keurd. Het voorstel om voor den Bond de Koninklijke goedkeuring aan te vragen werd ingeleid door den voorzitter en verder breedvoerig toegelicht door Mr. Elink Schuurman, die erop wees dat volgens art. 286 W. v. K. alle bij den Bond aangesloten afdeelingen rechtspersoonlijkheid bezitten wanneer alleen de Bond dit aanvraagt. De afgevaardigde van N. Niedorp stelde voor om met de aanvrage te wachten totdat de ziektewet dooi de Tweede Kamer is aangenomen. Wanneer dit een feit is geworden, kan het hoofdbestuur in den tijd dat de wet door de Eerste Kamer wordt behandeld, de statuten in overeenstemming brengen met de nieuwe Ziektewet Met de verklaring van den voorzitter dat hij be reid was om te gelegener tijd met het Bondsbestuur de statuten te wijzigen, en zorg te dragen dat de aan vrage om koninklijke goedkeuring op tijd geschiedt, zing de vergadering accoord. Door den heer Nool word krachtig gepleit voor de propaganda en allen werden opgewekt om daartoe met alle ten dienste staande middelen medewerking te verleenen. Hierna werd gepauzeerd. Wordt vervolgd BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN IN NOORD HOLLAND. Onder voorzitterschap van den heer W. T. Jonge- jans van Assendelft hield bovengenoemde Bond he denmorgen een goed bezochte algemeene vergadering in het café „Central." Na opening door den voorzitter, las de secretaris, de heer G. Nobel te Lutjewinkel, de uitvoerige notu len der vorige vergadering, welke onveranderd wer den vastgesteld. Medegedeeld werd o.m. door den secretaris, dal overeenkomstig opdracht van de laatstgehouden alg. vergadering het bestuur een oproeping gedaan had voor sollicitanten voor de betrekking van assistent voor den Bond. Vijf personen meldden zich aan, waarvan gekozen werd de heer G. Haan te Warder, die 20 Januari de werkzaamheden voor den Bond is begonnen. Verder werd medegedeeld dat de plannen omtrent tuberculose-bestrijding, welke op bescheidene wijze te Midwoud ten uitvoer zouden worden gebracht, niet zijn gevorderd, wijl van Regeeringswege voortdurend op antwoord voor de regeling is gewacht. Omtrent de tentoonstelling te 's-Gravenhage zal het Bestuur een plan uitwerken; ter voorziening in de behoefte aan de noodige geldmiddelen, die uit den aard der zaak nogal beduidend zijn, zal het Bestuur een beroep doen op de leden van den Bond om een vrijwillige bijdrage De in dit jaar uit te voeren kaasproef zal worden gehouden in de kaasfabriek Juliana te Koegras. Ter vergadering was een nieuwe wrongelroerder van de firma wed. Fransen en Zn. te Medemblik, waarvan een uitlegging gegeven werd. Er waren een drietal berichten daaromtrent ingekomen, waaruit bleek, dat twee fabrieken den roerder gunstig beoor deelden, terwijl een derde, de zuivelfabriek „Hoog- karspel," de voorkeur gaf aan een andere bij de fa briek in gebruik zijnde, waarmede de nieuwe vergele ken werd. Aan het jaarverslag, dat in druk zal worden rond gezonden, ontleenen we, dat op het einde van 1912 52 fabrieken lid van den Bond waren. Het aantal bui tengewone leden was einde 1912 48. In 1912 werden 2 algemeene vergaderingen gehou den. Het verslag werd onder dankzegging goedge keurd. Uit het verslag van de commissie yoor aankoop van benoodigdhéden -voor' im"bight p\nj., dat"®. aankoop van het stremselzich meer en mépr begint fé ontwik kelen, er namen 27 fabrieken aan. deel. Aan den aan koop van kalisalpeter werd door 26 fabrieken deelge nomen met eën totaal afname van 5200 KG. De zout- aankoop beperkte zich nog tot een te klein aantal fa brieken om nu te kunnen spreken van krachtige me dewerking dor leden. De kwaliteit der steenkool was in op één na alle gevallen zéér tot tevredenheid van de afnemers, wat, gelet op de ervaringen van vorige jaren, gunstig is. In 1912 werden voor hét #erst. proeven genomen met den aankoop van kaasolie, n.l. waterblanke glans- oue, waarvan de resultaten zeer gunstig waren. Dien- 's voor overgegaan tot aankoop van alle ohenj zoowel voor kaas als voor machine. De inkoop in 1913 zal belangrijk worden uitgebreid om de gelegenheid open te stellen tot het verkrijgen van schoonmaakartikelen, kaas- en machine-olie, mo- nogramdoekjes, wattenschijven enz. Het ligt in de bedoeling om te trachten zoo veel mogelijk te voorzien in alle behoeften van hef zuivel bedrijf. Medegedeeld werd, dat het door de aanstelling van een assistent mogelijk is geworden, belangrijke uit breiding te gevên aan den aankoop afd. Laboratorium. De deelname aan dezen aankoop werd ten zeerste Lij de ledeu aanbevolen. De heer dr. Schey deelde mede, dat hij den indruk gekregen had, dat de Bond zeer verstandig heeft ge daan door over te gaan tot de stichting van een zelf standige inrichting voor den aankoop. Ze voorziet in een groote behoefte, spr. voorzag er in de toekomst nog veel gemak en veel vruchten van. Bij monde van den heer J. B. Wilkep te Nieuwe- Niedorp deelde de commissie tot nazien der rekening 1912 mede, dat deze in volmaakte orde bevonden was, ze sluit met een nadeelig saldo van 196.2öy2. 1 ot nieuwe leden van den Bond werden bij accla matie aangenomen de stoomzuivelfabriek „Oostwoud" te Oostwoud, de stoomzuivelfabriek „Nooit Gedacht" te Knollendam en de fabriek „Ons Belang" te Heer. hugowaard. Iwee bestuursvoorstellen, n.l. om den naam van den Bond te doen veranderen in: Bond van Coöpera tieve Zuivelfabrieken in Noord-Holland en een voor gestelde wijziging' van art. 10 der Statuten kwamen niet in behandeling, omdat daarvoor noodzakelijk was, dat 2/, der leden van de vereeniging ter verga dering waa. Het voorstel van het' bestuur om ten behoeve van de akschoól voor kaasmakers voor het dienstjaar 1913—!9t4 wederom 3 te heffen van de aangesloten fabrieken, als bijdrage in de kosten van genoemde school, werd met algemeene stemmen aangenomen. Aan het rapport over de kaaskeuringen 1912—1913 is ontleend: van de 54 fabrieken namen 37 aan de keuringen deel, 17 fabrieken onthielden zich. De beoordeeling heeft wederom plaats gehad vol gens het honderddeelig puntenstelsel. Door iedere fabriek werden twee kazen gemaakt volgens voorschrift op 8, 9 of 10 Juli; enkele fabrie ken hielden zich hier niet aan wegens bedrijfsstoornig. De kazen werden gekeurd op 2 Sept. 1912 en 15 April 1913. Die der eerste keuring werden op de landbouwten toonstelling te Medemblik tentoongesteld en die der tweede op de algemeene keuring van heden. Onderzoek naar het vet in vochtgehalte der kaas vond dit jaar niet plaats. Bij afwezigheid van den heer Avis deed de heer dr. Schey mededeeling van de verrichting der bouwcom missie, ingesteld met het doel, dat met haar besproken zal worden het bouwen van nieuwe fabrieken en het wijzigen van oude. De commissie is éénmaal aan het werk geweest, n.l. aan de kaasfabriek te Midwoud, waar verschillende minder gewenschte toestanden be stonden. De bouwcommissie heeft haar advies gege ven en de aangebrachte wijzigingen zijn tot tevreden heid van de fabriek. Meer heeft de bouwcommissie nog niet gedaan, wel zijn een paar aanvragen bij haar ingekomen, welke nog moeten worden behandeld. De secretaris deelde mede, dat de commissie om ad vies gevraagd was voor den bouw van twee'nieuwe fa brieken, n.l. te Hoogwoud en te Bobbeldijk. De heer Schey deelde nog mede, dat de bouwcom missie thans ook in het bezit is van een plan voor een nieuwerwetsche kaasfabriek, met alle moderne in richtingen, wat een groote aanwinst is voor de bouw commissie met het oog op de inrichting van nieuwe fabrieken. Tot lid van de aankoop-commissie, wegens bedanken van den heer H. Th. de Bruin, werd gekozen de heer Th. v. d. Meer te Heerhugowaard. Tevens werd deze gekozen tot lid der bouwcommissie (vacature-de Bruin). Tot bestuurslid in plaats.van den heer P. Seven- huisen Gzn. te Warmenliuizen, die aan de beurt van aftreden en niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer H. Koster te Wieringerwaard. Omtrent de kaascontrole werd medegedeeld, dat de controle werd begonnen met de fabrieken de Ster en Wilhelmina te Berkhout en de proefzuivelboerderij te Hoorn, terwijl daarna de heer Jb. Jonker Lzn. te Sij- becarspel zijn bedrijf onder controle stelde. Vertrouwd wordt, dat de belanghebbenden nu binnen afzienba- ren tijd de beslissing over de Rijkskaascontrolemerken kunnen verwachten en zooveel mogelijk zullen mede werken om in liet belang van de Edammer kaas de aansluiting krachtig te bevorderen. V an liet rapport der vakschool voor kaasmakers, waarvan eenige punten ter kennisse van de vergade ring werden gebracht, hebben we reeds een uittreksel in ons blad opgenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer D. de Boer Dzn. van Stompetoren de aandacht van het bestuur voor het maken van goede statuten voor naamlooze vennoot schappen. Wordt hiernaar geïnformeerd, dan kan verwezen worden naar den Bond van Zuivelfabrieken. De voorzitter zeide, dat met de opmerking van den heer de Boer rekening zal worden gehouden. Nadat de kaaskeuring nog een onderwerp van be spreking had uitgemaakt, waarbij o.m. werd aange drongen op technische boekhouding en een paar an dere punten ter sprake waren gebracht, sloot de voor zitter de vergadering. RIJKSOPVOEDINGSGESTICHT. Bg een wetsontwerp tot aanvulling der gemeente- begrooting voor het jaar 1918 wordt voorgesteld voor kosten van verwarming van een centraal observatie- huis bjj het Rgksopvoedingogesticht alhier f 4000 toe te staan. De nadere bestudeering van de situatie van voor noemd gesticht heeft den minister van Justitie i. de mogelijkheid aangetoond aldaar een inrichting én tot vooronderzoek zoo geestelijk als lichamelijk van mannelijke regeerings- en voogdijkinderen en tot onderbrenging van althans een aantal preventief ge detineerde jeugdige beklaagden tot stand te brengen met slechts zeer geringe kosten. Het ligt in de bedoeling dat het centraal observa tiehuis geheél afgescheiden zal zijn van het Rijksop voedingsgesticht, waardoor iedere aanraking tusschert de verpleegden in de beide inrichtingen voorkomen wordt. De algemeene leiding van het observatiehuis zou aan den directeur van het Rijksopvoedingsge sticht kunnen worden opgedragen.

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 2