DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. V oorjaarsveemarkt Paardenmarkt No. 88 Honderd en vijftiende Jaargong. 1918 DONDERDAG 17 APRIL. te ALKMAAR, op Maandag 21 April 1913. te ALKMAAR op Woensdag 23 April 1913 Groote Y oorj aars veemark t, Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. GROOTE Maandag 21 April a.s. BINNENLAND. ALKMAARSCHE COURANT GROOTE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat ter gele genheid van de groote voorjaarsveemarkt op het vee, dat niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht, ALLEEN AANGEVOERD MAG WOR DEN LANGS DEN HELDERSCHEN WEG, OVER DE HE1LOOëRBRUG, OVER DE FRIESCHE BRUG EN OVER DE VLOTBRUG. Aanvoer van vee over de Geesterbrug, de Nieuwlan- derbrug, de Emmabrug en de rustieke voetbruggen is verboden. Het vee, 't welk over de Boompoortsbrug bij het Zeglis de stad binnenkomt, mag slechts naar de markt vervoerd worden langs de Voormeer, de Bier kade eu den Achterweg. Bij de Texelsche, de Heilooër, de Friesche- en de Vlotbrug zal het aan te voeren vee door deskundigen worden onderzocht. Het per vaartuig aan te voeren vee mag alleen ge lost worden aan de Kanaalkade, met uitzondering van enkele booten, die aan de Bierkade kunnen lossen, alle op plaateen door den Havenmeester aan te wijzen. Geen vee mag ter markt geplaatst worden zonder voorafgaand deskundig onderzoek en in geen geval vMr de3 morgens 5 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 19 April 1913. Gevonden Voorwerpen. Een paardenleidsel, drie zilveren armbanden, een fietspomp, een kinderarmband, een portemonnaie, een ceintuur, twee duiven, een muzieknummer, een dames- taschje, een huissleutel, een fantasiebroche, een paar dendek, een bosje sleuteltjes en een klein hondje. Alkmaar, 16 April 1913. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. ALKMAAR, 17 April. Het incident te Nancy herinnert aan de kleine oor zaken, die groote gevolgen kunnen hebben, wanneer de omstandigheden daartoe leiden. En de omstan digheden in Duitschland en in Frankrijk zijn tegen woordig wel geschikt om van half-politieke mugjes heele politieke olifanten te maken. De regeeringen spelen met elkaar mooi-weertje, doch in beide landen heerscht er onder de bevolking zenuwachtigheid, een stemming, die licht geprikkeld is en door sommige elementen gaarne opzettelijk geprikkeld wordt. Zoo is het kunnen gebeuren, dat het kikkertje van Nancy is opgeblazen tot een internationaal-politieken os, dat een studêntenrelletje wordt behandeld alsof het een cause célèbre was, waaraan ministersredevoeringen, diplomatieke vertoögen en wie weet wat nog meer te pas komt. Men weet, dat de Duitsche voorstelling van het ge beurde, welke wij reeds Dinsdag vermeldden, neerkomt op het volgende. Duitsche officieren, vergezeld van dames zouden, voor een genoegen te Nancy vertoevende, door een groote menigte zijn uitgejouwd, het kwam tot hand tastelijkheden, men dwong de Duitschers op de knie- en te gaan liggen en de Franseho officieren te begroe ten, die in de zaal waren, zij werden zelfs bespuwd en nöcli de Fransehe officieren noch de stations-ambte naren maakten aan de weerzinwekkende tooneelen een einde. Een deel der Duitsche pers vatte dadelijk vuur en vlam. „Het is nief pluis voor Duitschers in Frankrijk" riep de Köln. Ztg. uit, „men beperke zijn verkeer in dit land tot het allernoodzakelijkste en ga alleen voor zaken, zelfs wanneer men zelf geen oorzaak tot inci denten zal geven, zullen onaangenaamheden niet ver bieden kunnen worden, want de massa is fanatiek op gewonden en de overheden zullen er wel voor oppas sen, in te grijpen tegen medeburgers, die een Duitsch reiziger lastig gevallen hebben." „Wij hebben, aldus de Kreuzzeitung, hier een or gie van haat beleefd, welko vooral zóo weerzinwek kend is, omdat zij in zoo hevige mate gepaard ging aet beestachtigheid en lafheid. Waarlijk, dit volk, dat eens de deugd der ridderlijkheid voor zich" zelf op- eischte, is diep gezonken." „Deze buitensporigheden, meent de Tageszeitung, kunnen slechts als een schandvlek op het kleed der geheele Fransehe natie worden beschouwd.'' De Post vindt, dat de manieren van Nancy behoo- ren tot die, welke men bij Ilottentotten, Kaukasische stammen en Bantoe-negers verwacht. „Over de sma delijke rol, welke Fransehe officieren bij dit incident gespeeld hebben, behoeft geen woord te worden verlo ren; het schijnt o. i. tijd te worden, dat men in het Duitsche officierskorps overweegt, of men dergelijke elementen in de toekomst nog als kameraden aanspre ken zal." „Welk een kinderachtige rol hebben de „patriotteft van Nancy gespeeld," zegt de Berl. Neuest. Nachrieh- ten. „200 Franschen tegen 2 Duitschers dat was geen heldenstuk. Wanneer ze het zoo echt ineenen met hun haat, waarom spelen ze dan- verstoppertje met ons? Wanneer onze sabel aan onze zijde klettert, dan zetten ze een keêl op en schuiven ons oorlogs- en veroveringslust in de schoenen. Wanneer hun echter inplaats van het zwaard slechts een armzalige para- pluie bedreigt, en zij bovendien in grooten getale .zijn, dan hebben ze courage" Luisteren we nu eens naar enkele Fransehe pers stemmen. De Rép. frangaise schrijft: „Op deze uitdaging is er slechts één antwoord. Ook wij moeten onze kracht vermeerderen, opdat zulke uitdagingen achterwege blijven." „Nauwelijks, zegt de Liberté, is Duitschland zeker van zijn legeruitbreiding, of het legt het er op aan, zich ervan te bedienen, ons lastig te vallen, ons te vernederen. Morgen zal Duitschland nog sterker, nog trotscher, nog ongeduldiger worden. Aan welke beleedigingen zouden wij ons blootstellen, wanneer wij onze militaire macht niet tot op een hoogte bren gen, welke achting gebiedt en den vrede verzekert. Daarom moeten wij onmiddellijk den driejarigen diensttijd weder invoeren." De Temps maant zijn lezers zich rekenschap te ge ven van den geest, die aan den anderen kant der Vo- geezen heerscht en daaruit hun conclusies te trek ken. Gelukkig zijn er in beide landen onder de pers ook bezonnener elementen, die, ovenals minister v. Jagow, aanraden kalm nadere berichten af te wachten, die het vertrouwen uitspreken, dat het incident een be vredigenden afloop zal hebben. Het is moeielijk den invloed van de chauvinistische, haat-kweekende couranten in beide landen na te gaan. Over het geheel schijnt het echter, dat dit deel dei- pers in Frankrijk meer te beteekenen heeft, dan in Duitschland. Die couranten kennen geen politieke verantwoordelijkheid, zij speculeenen slechts op de politieke hartstochten en kunnen veel kwaad stichten. Zij wakkeren engewenschte manifestaties aan, zij be ïnvloeden de publieke opinie door valsche berichten en onware beschouwingen, zij miskennen het ware doel der pers: naar waarheid in- en voorlichten. Vooral in een tijd van spanning en zenuwachtigheid, gelijk wij thans beleven, vinden zij een bodem, waarin zij welig tieren. TWEEDE KAMER. De behandeling van het ontwerp-Ziektewet werd gisteren bij art. 68 (wie zich mogen verzekeren) voortgezet. De heer P a t ij n (U.-L.) verdedigde een amende ment, om het instituut der vrijwillige verzekering rui mer open te stellen, met de bedoeling de nuttige wer king der ziekenkassen zooveel mogelijk uit te breiden. Spr. wilde daartoe de bevoegdheid van den Raad van Arbeid, om bepaalde groepen van personen toe te la ten of te weigeren, schrappen. Minister Talma meende, dat het 'amende ment de toetreding tot de vrijwillige verzekering veel eer zal beperken. Spr. zette uiteen, dat men hier in een ander geval verkeert dan bij de Invaliditeitswet. De heer Nolens (R. K.) verklaarde zich namens de minderheid van de commissie van voorbereiding op nagenoeg dezelfde gronden als de minister tegen het amendement. Na nog eenige discussie werd het ameiidement-Pa- tijn verworpen met 41 tegen 12 stemmen. Bij art. 77a (uitkeering niet rechtstreeks uit een ziekenkas) verdedigde de heer Snoeck Henke- m a n s (C.-H.) een amendement, om aan het bestuur van de bijzondere kas de bevoegdheid te geven af te wijken van het bij de w-et vastgestelde ziekengeld en daarnaast andere uitkeeringen te doen, of dén wacht tijd te beperken. De minister achtte het amendement, dat hij een toelichting noemde, overbodig, maar nam het over. Het gewijzigde artikel werd z. h. st. aangenomen. Gp art. 77c (vereischte voor erkenning) waren door den heer D u y s (S. D. A. P.) een 3-tal amendemen ten ingediend, waarvan twee tijdens de behandeling werden ingetrokken door den voorsteller, Het derde, strekkende om allo verzekerden, die tot de bijzondere kassen wenschen toe te treden, onbelemmerd toe te laten, werd verworpen met 40 tegen 20 stemmen, De heer de Wijkerslooth (R." K.) verdedig de een amendement, om den eisch, dat de meerderheid van het bestuur der bijzondere kas door de verzeker den moet worden gekozen, niet te doen gelden voor het geval de "werkgever de geheele premie betaalt, doch trok na de bestrijding door den minister het amendement weer in. Daarna werd bij de regeling van werkzaamheden besloten om Donderdag 24 April eenige wetsontwer pen in de afdeelingen te onderzoeken, o.a. het wetsont werp inzake de toevoeging van den Hoek van Holland aan Rotterdam en het sociaal-democratische voorstel tot wijziging van de Kieswet. De heer De Visser (C.-H.) verdedigde daarna een amendement om mogelijk te maken, dat de plaat selijke bijzondere kassen zich kunnen aansluiten bij een grootere, rechtspersoonlijkheid bezittende vëreeni- ging, die de verplichtingen dier bijzondere kassen moet waarborgen, m. a. w. is hier een stelsel van her verzekering ingesteld. De heer Duys bestreed het amendement, dat versplintering zou geven. De minister achtte het amendement minder bedenkelijk, omdat de taak der volkshygiëne blijft be rusten bij den Raad van Arbeid. Na eenig debat nam hij het amendement over. Op art. 77c was door den heer Duys een amen dement ingediend, ten doel hebbende om te voorko men, dat personen bij het toetreden tot bijzondere kas sen, op grond van ziektegevaar, extra zullen worden bemoeilijkt. De minister nam het amendement over, waarna het artikel werd goedgekeurd. een klacht tegen dit college indienen bij het elassikaal bestuur van Leiden. VEREENIGING TOT ONTWIKKELING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLANDS NOORDER KWARTIER. Ingevolge besluit der Voorjaarsvergadering, zal vanwege de Yereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, getracht worden een of meer uitstekende eenjarige stieren aan te koopen, om die, onder enkele bepalingen, onder de veefokkers in Noordholland, benoorden het Noord- zeekanaal, op Vrijdag 25 April, des middags 12 ure, tijdens de Centrale Stierenkeuring te Alkmaar pu bliek te verkoopen. ''^ATaÊÈ Mocht men omtrent dezen verkoop en de daaraan verbonden bepalingen 'inlichtingen wenschen, dan zal de secretaris der Vereeniging, de heer W. Teengs t« Alkmaar, die zeker gaarne geven. VOORONTWERP-BOUWWERKENWET. Minister Talma heeft, naar Het Volk meldt, door bemiddeling van de gemeentebesturen, als geheim st.uk aan een aantal belanghebbenden toegezonden een voorontwerp-Bouwwerkenwet. Voorgesteld wordt in het belang van hen, die bouwarbeid verrichten, bij algemeenen maatregel van bestuur bepalingen te doen vaststellen: a. omtrent de aanwezigheid, het opstellen, de sa menstelling, de inrichting en het gebruik van stei gers, ladders en andere "hulpmiddelen bij den arbeid; b. omtrent het opstapelen en het verplaatsen van bouwstoffen, konstructiedeelen en andere materialen; c. tot het voorkomen van ongevallen door werktui gen, werktuigdeelen, gereedschappen, spijkers of an dere scherpe voorwerpen, door electrische toestellen of geleidingen, door vallen, of door vallende voorwer pen of stoffen; d. tot het voorkomen van brand; e. tot het beschutten van personen tegen nadeeli- ge weersinvloeden en hinderlijken tocht; f. omtrent, do wijze, waarop bepaalde werkzaamhe den of werkzaamheden onder bepaalde omstandighe den moeten worden verricht; g. omtrent de verlichting; h. tot het bevorderen van zindelijkheid; i. omtrent het verstrekken van drinkwater; j. omtrent het beschikbaar stellen van privaten en schaftlokalen; k. omtrent het verstrekken van hulp bij ongeval len; 1. tot het tegengaan van het ontstaan of de ver spreiding, of tot het verwijderen van schadelijke of hinderlijke dampen of gassen of van stof m. omtrent het omgaan met giftige stoffen en tot het tegengaan van de daaraan verbonden gevaren. BLOEMENVELDEN IN FRIESLAND. Naar de tulpenvelden van Wonseradeel! zoo wordt aan de L. Crt. uit die gemeente geschreven. De bloemen houden thans receptie, om de liefhebbers van natuurschoon te ontvangen. Neen, 'tis hier nog geen „Hollands bloementuin" wij doen 't hier nog op bescheiden schaal maar toch, 't is klein maar rein. Een pracht en verscheidenheid van kleuren, van 't zuiverste wit overgaand tot het donkerste rood. Van ver gezien, afgesloten vakken met één levendige kleur beschilderd; van dichtbij al de kleurschakee- ring, die het oog boeit en telkens wTeer wat moois en interessants doet ontdekken. De verbouwers zelf slaan met welgevallen hun „nieuwbouw" gade. En zij noemen u de vreemde namen met- een gemak, alsof het doodeenvoudig „jette en beane" en geen Latijnsche of Fransehe „slimme wirden" waren. Ze zijn voorloopig wel over de „blommen" tevreden. Die hebben zich kranig gehouden en niet geleden van de felle nacht vorst der vorige week. De plant is flink ontwikkeld en ook de jonge bollen ontwikkelen zich reeds. VERHOOGING BELASTING OPENBARE VER MAKELIJKHEDEN. In de gisteren gehouden raadsvergadering te Am sterdam is de voordracht tot wijziging van de veror dening op de heffing en die op de invordering der be lasting op openbare vermakelijkheden met 20 tegen 16 stemmen aangenomen. B. en W. stelden voor een belasting van 15 der toegangsgelden van de bioscooptheaters, van 10 voor specialiteitentheaters en van 5 voor gewone tooneelvoorstellingen, wedstrijden, tentoonstellingen, voordrachten en zang- en muziekuitvoeringen. De kor ting van 10 voor contante betaling stelden zij voor te doen vervallen. De meerdere opbrengst dezer be- lastingverhooging wordt geraamd op 70.000. Volgens de Tel. heeft de gemeenteraad gistorna- middag in comité-generaal den burgemeester machti ging verleend in verweer te komen tegen de vordering van de Ned. Tooneelvereeniging tot terugbetaling van een groot bedrag aan belasting op publieke vermake lijkheden. EXAMEN HOEFBESLAG. Van de acht geëxamjneerden van den cursus in liofbeslag, gehouden door de Hollandsche Maatschap pij, zijn geslaagd G. van Driel, Hoofddorp (met lof), C. Omis, Wieringen (met lof), K. Bos te Koedijk, E. van Amersfoort, te Wijk aan Zee, J. Vermeulen, te Akersloot, T. A. Tauber, te Oudkarspel, P. Groen te Sint-Pancras. KAMERVERKIEZING—BEVERWIJK. In de gisteren gehouden vergadering van de cen trale R. K. Kiesveréeniging in het district Beverwijk is het aftredende lid, de heer W. C. J. Pastoors, weer candidiiat gesteld. KAM K RVERKIEZING—HOORN. Nu de heer mr. Paul Reijmer te Hilversum bedankt liceft, zal de R. K. centrale kiesvereeniging Zondag eene vergadering houden tot het stellen van eeiy nieu wen candidaat. Het bestuur heeft zich, naar de Msb. meldt, reeds in verbinding gesteld met den candidaat van 1909, den heer Wesseling te 's-Gravenhage, die de toezegging gedaan heeft, eene eventueele eandida- tuur aan te nemen. Gemengd niemw». NED. HERV. KERK. Zooals reeds sedert een aantal jaren gewoonte placht te zijn. aldus schrijft men uit Leiden aan het Ubld., worden ook dit voorjaar de jongelieden, die door den predikant en godsdienstonderwijzers der Vrijzinnig Hervormden voor het lidmaatschap der kerk werden opgeleid, door den predikant en den ker- keraad van de Vrijzinnige Gemeente Oudshoorn aan genomen. De orthodoxe Kerkeraad te Leiden weliger de dit steeds, zoodat men langs dezen weg slechts lid maat kon worden. De niéuwe lidmaten gingen dan met hun attostaten over naar Leiden en werden dooi den Kerkeraad aldaar in de lidmaatboeken ingeschre ven. De Kerkeraad maakt daartegen nu echter be zwaar en heeft aan dit college, te Oudshoorn verzocht te willen mededeolen, welke belijdenisvragen aan de nieuwe lidmaten zijn voorgelegd en door hen beant woord. De Oudshoornsche Kerkeraad, vermoedende dat hier een adder onder het gras school, heeft geant woord, dat hij geenerlei verantwoqrding aan zijn Leid- schen collega schuldig is. Mocht de Kerkeraad ech- ter niet tot inschrijving willen overgaan, 4&n 1110,1 KORTE BERICHTEN. Prins August Wilhelm van Pruisen, die, hoewel incognito te den Haag vertoevende, den wensch had te kennen gegeven de Koningin-Moeder jn de residen tie een bezoek te brengen, is Dinsdagnamiddag daar toe door H. M. ten paleize ontvangen. In verband met de komst van den nieuwen hoofdinspecteur Pop heeft, naar het Soer. Hbld. meldt, onder de postklerken en commiezen te Batavia een ware exodus plaats. De reden hiervan is, dat zij met den heer Pop indertijd reeds moeilijkheden heb ben. gehad en deswege detacheering naar Indië ver zochten. De heeren G. L. van Zwaag te Gorredijk en A. Havers te Den Haag, dc oprichters van den socialis- tenbond, deelcn mede, dat 1 door afname van het le dental de hond thans officieel overleden is. Van 1 Juli af wordt een nieuw soort brief tele gram men ingevoerd namelijk briefradiotelegrammcn. Hieronder zijn te verstaan radiotelegrammen, be stemd om door een kuststation naar een schip of door (Ti schip naar een ander schip te worden overge bracht, ten einde per post te worden verder gezonden van een haven uit, we'lke het schip, dat het telegram row.tvangt, aandoet. In verband met de staking in de Belgische ha ven* liggen te Neuzen een 4-tal schepen in lossing. Meerdere schepen worden er verwacht- De 'Terneuzeuaars zijn met de staking dus voorloo- p% ingenomen, zegt het Hbld. Als gevolg van do nieuwe overeenkomst in de kleftdingmdustrie te Amsterdam zal, naar aan hqt Hbld. van werkliedenzijde werd medegedeeld, aan de 1200 in het vak betrokken kleedermakers, per jaar on geveer 100.000 meer aan loon worden uitbetaald. Een "2-jarig meisje te Katwijk aan Zee is in een onbewaakt oogenblik in het zich op het, erf bij dr ouderlijke woning bevindend kolkje gevallen en in deB modder gestikt. Te Bredevoort had zich een commissie gevormd om het opafhaukelijkheidsfeest op 11 Juni te vieren. Verschillende orthodoxe leden van de Ned. Herv. eu

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1