DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 89 Honderd en vijftiende Jaargang. 1918 VRIJ DAG 18 APRIL. FEUILLETON. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ERFELIJK BELAST. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. ALRMAARSCHE COURANT ALKMAAR, 18 April. Er is tegenwoordig in de bladen weinig sprake meer an Japan. Enkele jaren geleden was dat anders. Toen de Japanners de Russen zoo geducht klop had den gegeven was er plotseling veel sympathie voor de opkomende natie. Verschillende Europeesche mo gendheden dongen om de Japansche gunst, men be schouwde Japan plotseling als gelijkwaardig, men vreesde het gele gevaar, men volgde met belangstel ling hetgeen er in Japan geschiedde. Sindsdien is ech ter dit alles danig geluwd en leest men slechts bij uit zondering belangrijke beschouwingen over het rijk van den Hik ad o in de couranten. Na de begrafenis van den overleden Keizer en den zelfmoord van den dap peren generaal Nogi hebben we weinig meer gehoord uit het Oostersche eilandenrijk. Toch „maakt" men ook daar politiek. Men heeft er zelfs een politieken strijd naar Engelschen trant. Het Lagerhuis, de Tweede Kamer, heeft met een zeer geringe meerder heid do begrooting aangenomen, maar haar lot is min der zeker in het Hoogerhuis, in de Eerste Kamer. Er wordt den senatoren aangeraden de begrooting te A'orwerpen, maar ook worden ze gemaand haar maar ^uJn te nemen, teneinde een crisis te voorkomen, gelijk Engeland er een heeft gehad. „Ofschoon de begrooting onpopulair is zoo is er geschreven mag het door het Hoogerhuis noch ver worpen, noch gewijzigd worden, daar het Lagerhuis haar eenmaal heeft aangenomen. Het Lagerhuis heeft de taak tegen den kliekgeest en voor de grond wet te strijden. Het Hoogerhuis mag zich in derge lijke vragen echter niet mengen en moet in het bij zonder de beslissingen van het Lagerhuis, welke op de begrooting betrekking hebben, eerbiedigen. De strijd tegen de mannen van de kliek mag niet met een tactiek gevoerd worden, welke haar doel mist. Immers het einddoel is, het volk een voldoend toezicht te ge ven op de regeering. Om dat te bereiken, moet de slagboom tusschen den Keizer en zijn loyale onderda nen verwijderd worden." De Japansche loyaliteit behoort tot den inventaris van courantenschrijvers, feestredenaars, staatlieden e. d. De waarheid is, dat de Mikado van de loyale ge voelens van zijn volk niet veel merkt hij is om ringd door een muur van almachtige staatslieden en hoogwaardigheidsbekleeders, die feitelijk de beslissin gen nemen. Aan dien toestand wenscht men thans een einde te maken. Men wil met den kliekgeest bre ken, .de natie wil in nauwere aanraking met den heer- scher worden gebracht cn de volksvertegenwoordiging wil als actieve factor aan de regeering deelnemen. Het schijnt, dat de jonge heerscher zelf naar grootero vrijheid, naar meerdere voeling met de natie verlangt. Er wordt tenminste verondersteld, dat met het aan vaarden der regeering door den nieuwen Mikado een nieuw ontwikkelingsstadium in de Japansche geschie denis begonnen is. Onder Moetsoehito heerschtenogde oude toestand, maar thans breekt zich een nieuwe op vatting baan, die van het volk, dat wel militairen Roman van KT. A RE HOFER. 12) -o- De volgende week bracht nieuwe schaduwen. Er was kermis in de stad, een van die beroemde kermis sen van den ouden stempel, die een lokale specialiteit zijn geworden, die de geheele plaats beheerschen en onder haar invloed brengen. De landlui kwamen van heinde en ver, 'vulden de straten, verdrongen zich in de doorgangen der kramenstad, die een voor dit doel gereserveerd, groot verlaten plein besloeg. Reeds over dag was het rumoer oorverdoovend, de groote grammaphonen der caroussels en' kinematografen schetterden hemelhoog, de wilde dieren brulden en miauwden en daartusschen het heesch, stereotyp ge schreeuw en geroep van de verkoopers. Ginds een koopvrouw met een hooge, schrille stem, hier de olie- koekenbakker, die zijn waren op een diepen bastoon aanprees, de bijna melodieuze alt van een slangenda me, de matte tenor van een koopman in pauweveeren. En door dit alles heen het veelstemmig koor der bie denden, lachenden, krijschenden, bedelenden, juichen den een heksen-sabbat, waarbij alles schreeuwde, de stemmen, de plakkaten, de muziek, de schelle April zon, do kleuren, scharlakenrood, hemelsblauw, gras groen, ineensmeltend met de gouden en zilveren ver sierselen der draaimolens, met de glazen pijpkralen- hangers der schommels en de harde, bonte tinten der hoerendrachten. Dat alles deed oog en oor pijn zoo als onder de onbarmhartige schittering van den zui delijken hemel op krijtwitte straten en huizen met het verwarde rumoer van Oostersche rassen. Het was een uiting van primitieve vroolijkheid, die een ruwen indruk maakte, maar toch bewondering wekte als een tafereel van Oud-Hollandschen oer- krachtigen levenslust. Een feest ook voor de kinde ren, die ten minste eens het hen onbewust bedwel- dienst wil vervullen en belasting wil opbrengen, maar dan ook over zijn lot mede beslissen wil, en het Hoo gerhuis met zijn léden van den ouden adel wil kort wieken. Doch de oude kliekgeest geeft zich zoo maar niet verloren.De oude staatsman Katsoera tracht van het oude stelsel te redden, wat er nog te redden valt. Hij heeft er zelfs niet tegen opgezien om met een ouden vijand een compromis te sluiten, met iemand, die bij de groote kooplieden veel in te brengen beeft. Om de oppositie in haar voornaamste burchten te verzwakken het Japansche platte land beteekent nog heel weinig in politiek opzicht tracht hij aldus den groothandel in de steden aan zijn zijde te krijgen. Temeer, omdat het geld bij de verkiezingen een groote rol vervult en er dus veel afhangt van den steun van de grootindustrie en den groothandel. Prins Katsoera is een geslepen staatsman. Hij zal zich tevreden, stellen met hetgeen hij behouden kan. En daarom wordt de verwachting uitgesproken, dat de liberale beweging in Japan niet plotseling met het oude régime zal breken, doch dit stukje voor stukje terzijde zal moeten stellen. Maar dat die beweging op den duur zal slagen, schijnt wel vast te staan. DE KONINKLIJKE FAMILIE. Gisteren begaven H. M. de Koningin en de Prins zich por extra trein naar Karlsruhe, ten einde een contrabezoek af te leggen bij groothertogin Louise van Baden en een bezoek te brengen aan den groot hertog en de groothertogin van Baden. TWEEDE KAMER. Bij de verdere behandeling van de Ziektewet, licht- te, nadat eenige artikelen z. h. s. waren aangenomen, de heer Scheurer (A. R.) een amendement toe op art. 89 (statuten van het Ziekenfonds), strekkende om in de statuten ook het grootste aantal verzekerden vast te stellen, dat voorzooverre door do Kroon niet een grooter aantal is toegestaan ten name van een zelfstandigen geneeskundige mag staan ingeschreven. Tegelijk wordt het daarmede verband houdende art. 94 behandeld, waarin een fixum van 2500 per genees kundige als maximum is gesteld, en waarop dezelfde; spreker eveneens een amendement toelicht, om bij de berekening van het aantal verzekerden, 3 personen beneden den leeftijd van 16 jaar voor één persoon te tellen. De heer D u y s (S. D. A. P.) lichtte een amende ment t.oe om ten name van één apotheker niet meer dan 5000 ingeschrevenen toe te laten. De heer D u y s trok na bestrijding door den mi nister zijn amendement in. De amendementen-Scheurer werden, na een kleine redactiewijziging, z. h. s. aangenomen, evenals de artt. 89 en 94. Eenige amendementen op volgende artikelen wer den alle verworpen. Bij de regeling van werkzaamheden stelde de voor zitter voor, om na de Ziektewet te behandelen: de ontwerpen op den bijslag voor de onderwijzers; het kustfonds; de pensionneering van de leeraren van bij zóndere II. B. Scholen en gymnasia; de wijziging van de bijdragen voor het Indische weezenfonds enz. De heer Schaper (S. D. A. P.) kwam op te gen de behandeling van het ontwerp-kustverdediging. De heer Passtoors (R.-K.) betreurde de niet mende gevoel wilden genieten van ook een deel uit te maken van die voorwaarts schuivende, van uitgelaten heid» als dronken massa. De morgen van den eersten dag kwam hun toe, zij moehten dan ook meedoen aan den roes, waarin de stad verkeerde, mochten eens in de zwanensleden der caroussels ronddraaien, een zakje koopen met het geliefde product van het land een middeleeuwsch mengsel van suiker eu kruiderijen dat reeds eeuwenlang onder den naam van maagkoek jes bekend stond. En de elegante, jonge 'vrouwen, die met bonnes gouvernantes, kindermeisjes en kinderen in deze mor genuren opdoken, brachten een bijzondere scliakee ring in dit gewoel. Antoinette Stojentin trok met haar kinderen •dooi de drukte. De gewone rondgang was afgeloopen, bij de kraam van de hofbanketbakkerij werden voor de gezondheid onschadelijke, in glazen stolpen bewaard, maagkoekjes gekocht. Nu bleef nog het glanspunt van den dag over„de kleinste paarden der wereld". Zij had in de verte mevrouw Vou Teist gezien, die haar vriendelijk toeknikte en met huishoudster en koetsier naar de traditioneele pottenmarkt trok, waar elke landedelvrotiw uit den omtrek, volgens onbe schreven maar zooals zoo vele door den tijd geheiligde wetten, gewoon was haar „aardewerk" te koopen. Het was bepaald chic en behoorde eigenlijk tot de plichten dor bevoorrechte kringen om zich op dien dag in ze keren zin officieel te vertoonen. De kinderen maakten het moeder en gouvernante lastig met hun voortdurend vragen of de paardjes wel werkelijk „zoo klein zouden zijn. De kleinste, die op den arm van het kindermeisje troonde, was, ofschoon hij zijn meening nog niet vloeiend kon uiten, evenzeer in spanning. Hij lachte: „hotto, hotto 1" Zij hadden anders overal bij willen blijven staan, bij de kraam met kokosnoten, bij den juwelier uit Mi laan met zijn blinkende sieradiën en goedkoope moza- ikbroches, van wiens dak lange snoeren koralen ben gelden, bij den vliegenden suikerbakker, die ijs produ ceerde, dat et afschuwelijk uitzag, bij den Moor met aan de orde stelling van de pensionneering van de ge meente-ambtenaren. De voorzitter zei, dat de regeering verzocht heeft daarover heden nog geen beslissing te nemen. Minister Heemskerk beantwoordde den heer Schaper. De heer Schaper betwistte, dat het een onaf wijsbare plicht voor de regeering is de kustverdedi ging aan de orde te stellen. De heer Van Karnebeek (V. L.) legde den nadruk op het defensie-belang. De lieer Nolens (R. K.) .wilde ook de pension neering van de gemeente-ambtenaren door de Kamer afgedaan zien. De minister hoopte niet, dat de behandeling van het ontwerp zoo lang zal duren, dat voor de pen- sionneering'swetten geen tijd meer zal overschieten. Na nog eenig debat werd het voorstel van den voor zitter, om het kustfonds te behandelen, aangenomen met 51 tegen 24 stemmen. Het voorstel van den voorzitter betreffende de an dere ontwerpen werd z. h. s."aangenomen. De heer Ter L a a n (S. D. A. P.) vroeg of voor het geval de ziekteverzekering afliep, niet eerst Dins dag met het ontwerp op den kinderbijslag voor de on derwijzers begonnen kan worden. Na eenige discussie werd een desbetreffend voorstel- Ter Laan verworpen met 44 tegen 37 stemmen. Op art. 100 (betreffende de samenstelling van het bestuur) werd na langdurige discussies met 45 tegen 21 stemmen verworpen een amendement-D u y s, om niet gebiedend voor te schrijven, dat in het bestuur doktoren en apothekers zitting hebben. Op art. 132 werd aangenomen een amendement- D u y s, om te bepalen, dat tot verlaging van een iiitkeering beneden 70 van het gemiddelde der loon- klasse, of het doen ingaan der uitkeering van den 4den of 5den dag der ongeschiktheid tot werken af, alleen zal kunnen worden gesloten met een meerder heid van drie vierde van het aantal uitgebrachte stem men. De laatste artikelen werden ongewijzigd aangeno men. De eindstemming zal op een nader te bepalen dag plaats hebben. DE CHR.-HISTORISCHEN EN DE COALITIE. De heeren A. G. LI. van Hoogenhuyze, Ned. Herv. pred. te Amsterdam, G. A. Baron van Till te Hilver sum, J. Wiedeman, arts te Beverwijk, E. van Dronke- laar te Ede en G. J. van Krieken te Yeenendaal, heb ben bij bet Hoofdbestuur der Christ. Hist. Unie een voorstel ingezonden zich los te maken van de coalitie, belichaamd in de volgende motie, die ter behandeling aan de Algemeene Vergadering wordt aangeboden: „De Christelijk-Historische Unie, vergaderd in al gemeene vergadering op 24 April te Amsterdam, „overtuigd dat door de coalitie-politiek, zooals die de laatste jaren is gevoerd, het ware Christelijke ge loof groote schado heeft geleden, en het waarheidsbe sef stelselmatig is ondermijnd, „dat de toenemende macht van de Roomsche Kerk in ons vaderland voor het Protestantisme groot ge vaar begint op te leveren, „dat de overwegende invloed in de coalitie van de calvinistische beginselen, zooals die door dr. Kuyper worden in practijk gebracht, in hooge mate bedenke lijk begint te worden voor de Ned. Herv. Kerk, „ziende bovendien dat het door de drie rechtsche partijen voqjloopig vastgestelde aecoord slechts tot verzwakking'der Christ. Hist. Kamerfractie moet lei den, „besluit, zich aan de coalitie onttrekkende, zelfstan- het leeuwenwelp op den arm. Er heerschte in die at mosfeer zooveel historische stemming, dat men onwil lekeurig Moor zei en niet neger, zooals anders. Maar nu trachtten zij slechts zoo spoedig mogelijk bij de paardjes te komen. Antoinette hield' haar parasol boven het hoofdje van het meisje. Zij begreep niet, hoe het kleine ding, dat anders zoo spoedig moe werd, het helsche lawaai uithield. Maar de oogen van het kind straalden; wat zij zou zien waren geen paarden van een klein ras, het waren dwergpaardjes, paarden als in de sprookjes. En haar oogen hingen aan het groene plakkaat naast de deur der tent. Een rood gordijn werd' weggeschoven, men trad een soort van manege binnen. Het rook er naar den stal; men kende dat van Lady Yere en Stella, papa's paar don. De gespierde eigenaar verscheen in het zwart in een soort stalmeesters-uniform. Zijn gtoote zweep knalde. Bij den eersten slag kwamen de dieren uit den door coulissen verborgen achtergrond te voor schijn. Zij behoorden ongetwijfeld tot een mooi ge proportioneerd, fijn gebouwd ras, dat veel kleiner was dan ponies. Zij gingen op een rij staan, vooral een lichtgrijs beest was bijzonder mooi. De kinderen wa ren opgetogen. Zij zeiden in het eerst niets, maar de oudste drukte krampachtig de hand van zijn moeder. De dieren maakten tegelijk hun compliment. Zij bo gen hun koppen cn krabden groetend met. hun rechter poot over den grond. De eigenaar liet ze hun kunststukken vertoonen; zij liepen op de achterpooten, gaven een kus, ant woordden op vragen door knikken en hoofdschudden; het verstandigste, d'at Theodoor heette, kon zelfs re kenen. Hij keek zijn meester met zijn verstandige oogen aan en krabde dan met zijn poot totdat het ge tal was bereikt. Men telde onwillekeurig mee. Soms legde het- zijn kop op zij, alsof het moest nadenken en dan had het. een grappig, diepzinnig voorkomen. De man vertelde, dat het wanneer het eens verkeerd ge- rekend had, zoo treurig was, dat het zijn suiker liet staan. George keek Ursula veelbeteekenend aan; het dig op te treden in de districten waar dat mogelijk is, en in de andere districten bij de stemming zoowel als bij de herstemming die candidaten te steunen, welker beginselen geacht kunnen worden het dichtst te staan bij die door de Christ. Ilist. Unie beleden, en aan wie mitsdien het veiligst de belangen van volk en kerk kunnen worden toevertrouwd." DE VRIJZINNIGE CONCENTRATIE TE AMSTERDAM. Naar het Hbld. verneemt zijn de delegatiën uit de drie vrijzinnige partijen te Amsterdam in een gister avond gehouden bijeenkomst, tot volkomen overeen stemming gekomen ten opzichte van de bezetting van de negen Amsterdamsche districten bij de a.s. verkie» zingen voor de Tweede Kamer. Gemengd nlenws. EEN GIFT VAN II. M. DE KONINGIN. II. M. de Koningin heeft den commissaris in de pro vincie Friesland, met de betuiging van haar deelne ming in de ramp onder de visschersbevolking van de Noordwestkust van die provincie door den storm van 17 Maart en volgende dagen waardoor bijna alle fuiken werden vernietigd een bedrag van tweedui zend gulden doen toekomen om in den eersten nood te voorzien. H. M. heeft tevens verzocht, nadere inlichtingen te ontvangen over den toestand en over het inkomen van giften. LOTERIJWET. Voor het Gerechtshof te Amsterdam werd gisteren in hooger beroep behandeld een zaak tegen den win kelier L. Grunwald te Helder, beklaagd van overtre ding der Loterij wet. De Kantonrechter te Helder had den beklaagde bij vonnis van 15 October 1912 veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. De Rechtbank te Alkmaar be vestigde dit vonnis in hooger beroep d.d. 3 December, terwijl de Hooge Raad bij arrest van 3 Maart 1.1. het vonnis vernietigde, met verwijzing der zaak naar het Gerechtshof te Amsterdam. Het O. M. requireerde, dat het Hof, opnieuw rechtdoende, beklaagde zou veroordeelen tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. Mr. L. P. Denekamp uit Den Haag trad als verde diger op. EEN GOEDE VANGST. Gisteren heeft, haar de N. R. Ort. meldt, de Rotter- damsche politie in een plantsoen onder Delfshaven al hier aangetroffen twee Duitschers, zwervers, die daar op een bank zaten en verzochten naar hun vaderland te worden voortgeholpen. Op het hoofdbureau van politie werden hun koffers doorzocht. Men vond erin tusschen oude kleeding en verschillende papieren ook een koperen klompje en een boekje met postzegels, in den eersten Paasch- nacht door middel van braak gestolen ten huize van den luitenant-kolonel commandant van het korps Ko ninklijke- Scherpschutters, den heer A. N. O. S. van Buren, aan den Westersingel No. 60. Mede werden in het gezit van deze vreemdelingen gevonden eon paar briefkaarten, geadresseerd aan mevrouw de we duwe M. J. de Bas, op den Heemraadssingel, bij wie eergisternacht. is ingebroken. Voorts bleken hun schoenen volkomen te passen in gipsafdrukken van voetstappen, die men gisterochtend gevonden heeft in de tuinen van de heeren dr. E. van Rijckevorsel, H. E. Hoyer en mr. W. A. Mees, woon achtig aan de Parklaan 3, 5 en 9, en in den aan die tuinen grenzenden tuin van den heer C. H. van Dam, rekenen was, haar zwakke zijde. Nu kwam het glanspunt: Max verscheen. Het was een donkere appelschimmel van gedrongen lichaams bouw. Een kleine vos scheen zich te verheugen op hetgeen nu kwam, hij hinnikte luid en doordringend. Max keerde als verwijtend zijn kop naar hem toe. „Wat komt die mevrouw toe, Max?" vroeg de dres- senr. Het verstandige dier stapte met afgemeten tred op Antoinette toe en ging met gekruiste voor- pooten op zijn knieën liggen. Het had veel van een Paaschlam. De kinderen waren een en al verbazing. Zijn meester wees op de gouvernante. „En die mooie dame?" De appelschimmel maakte, een stap achteruitgaand, een diepe buiging, die iets zeer def tigs had. „En dezen jongen heer?" Nu stond het kleine dier zoo recht mogelijk en maakte een korte, stijve bui ging. liet was werkelijk allerliefst. Het meisje werd zenuwachtig van spanning, wat zou zij krijgen. Maar de schimmel bootste „voor het mooie, kleine meisje" een kus zoo duidelijk hoorbaar na, dat ieder een lachte. Zij was zoo verrukt, dat zij hem al haar lekkernijen wilde geven. Het bleek, dat er suiker te krijgen was. Antoinette kocht een pond en er had 'n groote smulpartij plaats, maar zij verbaasde zich cr over, dat de blijkbaar zeer goed gedresseerde dieren zich zoo dankbaar en voor zichtig gedroegen. Zoo verstreek de tijd. Eindelijk was men op den terugweg. De kindereu waren alleraardigst in hun opgetogenheid en ten slot te verlangde de kleine Jochem halsstarrig ook te mo gen loopen. Hij smeekte zoo lief met handje en mond, dat Antoinette hem zijn zin gaf. Hot kinder meisje zette hem op den grond en het kleine, witte kereltje waggelde weg als een eendje, dat in 't water wordt gezet. Zijn beentjes in de lichtgele schoentjes met de rose kuitjes daarboven schenen bepaald ver rukt, zoo dapper trappelden zij er op los. De zon straalde cn de kastanjes hadden reeds knoppen. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1