DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 90 Honderd en vflitiende Jaargang. 1913 ZATERDAG 19 APRIL. „Guide Alcmaria". BINNENLAND. STADSNIEUWS. ALKHAARSC Dit nammer bestaat alt 3 bladen. ALKMAAR, 19 April. Van den man, die 's Vrijdags in blinkende letters de bovenstaande woorden op zijn pet draagt, teneinde de aandacht der vreemdelingen op zicli te vestigen en kenbaar te maken, dat hij de door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer aangestel de gids is, hadden wij tot dusverre weinig vernomen. Wij hebben in het verslag der laatste Alcmaria-ver- gadering gelezen, dat het bestuur hem als „tolk voor de vreemdelingen" had aangesteld, dat hij iederen Vrijdagmorgen met een band om de pet ter herken ning op de Kaasmarkt aanwezig zou zijn, dat hij boek jes voor de vereeniging zou uitgeven en dat het hem ten strengste verboden zou zijn voor particulieren re clames uit te reiken. Op de pet en de boekjes scheen het dus aan te komen, deze uiterlijkheden waren blijk baar voldoende om van een braaf burger een doör de Vereeniging aangestelden gids te maken. In de mee ning dat een hoofddeksel den gids niet maakt, hebben we eens willen onderzoeken, of de drager voldoende W'as voorbereid, om als voorlichter van vreemdelin gen te dienen, om op de voor de hand liggende vragen afdoende antwoorden te geven. Zoo werd gisteren de Guide Alcmaria" aangeklampt door een Russisch journalist, die blijkens het overhandigde naamkaartje Alexej Kascherin, redacteur-correspondent der „Kav- kaz" te St. Petersburg was, doch in werkelijkheid niet aan de Angliisky Prospect doch aan denAlkmaarschen Voordam zijn journalistiek werk verricht. Ziehier, Welke indrukken onze gerussificeerde medewerker, die het' er alleen om te doen is geweest kort zijn kleine ervaring te, beschrijven en die dus alle overbodige franje over de voorbereiding, de vermomming, de al- en-niet-herkenning etc. achterwege heeft gelaten, op deed: „In duidelijk Fransch werden enkele vragen gesteld en het bleek aldra dat de guide niet. precies begreep, Wat er gevraagd werd. Wanneer men bijv. iemand vraagt of het gepermitteerd is hem eenige vragen te stellen, dan maakt het een zonderlingen indruk, in dien de aangesprokene een boekje opslaat en een af beelding van „le poids public" toont! De jaarlijksche kaasaanvoer werd hierna aangege ven als 28.000.000 K.G. de Russische journalist had het reeds opgeteekend doch corrigeerde dit even later, toen de gids in zijn Gids, dien hij raadpleegde, las, dat de aanvoer 8 millioen K.G. bedroeg. De vreemdeling vertelde Marken bezocht te hebben en zeide dat hij, alvorens het eiland te mogen betre den, iets had moeten betalen, wat hij in rond-IIol- landsch „koppengeld" noemde. De guide, die al eenige keeren in de onaangename positie had verkeerd, welke de Franschman noemt „avoir le bec gelé," bevestigde de vraag, of er in Alk maar ook „koppengeld" geheven wordt, met een gul „Ah Oui!" De vreemdeling verklaarde niets betaald te liebben en VToeg of dit dan aan het station had moe ten gebeuren. Ah oui! Eenige stuivers zeker? Ah Oui! Een jeugdige venter met ansichten dacht zijn slag te slaan, doch de vreemdeling zag zijn vermoeden, dat prentbriefkaarten aan vreemdelingen steeds voor veel geld van de hand gedaan worden, voor vier stuivers zelfs, door den guide bevestigd ah oui Weten de meeste ingezetenen van Alkmaar wel, dat op het Waagplein iederen dag markt gehouden wordt, dat het Waaggebouw tweehonderd jaar lang het marktgewoel heeft aanschouwd en dat onze Guide Alcmaria sedert lange jaren iederen dag op de markt tegenwoordig is? De Guide zelf heeft het in braven ernst verteld, 't Blijkt hoe govaarlijk het is op alles ja en amen te zeggen! De vraag wat Victrix beteekent in Alcmaria Vic trix Werd absoluut niet begrepen, de afstand tot de Noordzee werd als „deux et demi ours" opgegeven. Slechts enkele vragen schenen ongeveer begrepen tê zijn, maar werden ook dan slechts met een kort „öui" of „non" beantwoord; een heelen Franschen volzin heb ik niet uit den mond van dezen gids ge hoord." Tot zoover onze medewerker. Wij zouden gaarne gezien hebben, dat zijn ervaring een andere ware ge weest! Om den titularis en om het bestuur, dat hem aanstelde. Immers nu moeten we op grond van het bovenstaande stukje reportage wel constateeren, dat er op de kaasmarkt 's Vrijdags een gids loopt met een Franschen titel op de pet, die.... onvoldoende Fransch kent en die desondanks zijn aanstelling kreeg van een bestuur, dat zich de bevordering van het vreemdelingenverkeer ten doel stelt! Men stelle zich eens voor, dat de journalist inder daad een buitenlander ware geweest, en dat de onzin, dien hij tijdens zijn bezoek aan onze stad vernam in feen courant ware gekomen. Reclame zou dat voor Alkmaar zeker niet zijn geweest. 1 In het bijzonder is een dergelijke voorlichting ongewenscht in een jaar, Waarin meer dan andere jaren een druk vreemdelin- genbezoek wordt verwacht. Neem nu echter eens aan, dat Fransch-sprekende bezoekers, die voor hun genoegen hier zijn, en die den gids aanspreken, op dezelfde wijze werden „terecht geholpen!" Wie vreemdelingen wel eens heeft ingelicht, weet hoe dankbaar zij zijn, als men hen goed helpt, be trouwbaar raadgeeft. Vele stadgenooten zullen af en toe nog wel eens levensteekenen ontvangen van bui tenlanders, die zij op deze wijze van dienst waren en die achterna gaarne bewijzen van hun erkentelijkheid geven. En toen „Alcmaria" enkele jaren geleden op de gelukkige gedachte kwam, om een jeugdig stadge noot, leerling der R. H. B. School een medaille aan te bieden, voor hetgeen hij door de vreemdelingen te helpen, in het belang van het vreemdelingenverkeer had gedaan, hebben wij in een artikel bepleit, koezeer het buitenlandsch bezoek aan Alkmaar kan winnen door een voorkomende behandeling der vreemdelin gen. „Alcmaria" heeft dit jaar blijk gegeven het nut daarvan in te zien en zoozeer was men blijkbaar over tuigd een goeden maatregel te hebben genomen, dat een voorstel, om ter aanmoediging voor politieagen ten, die Engelsch leercn, een som beschikbaar te stel len, in de vergadering geen ondersteuning vond. Toch gelooven we, dat de agenten er zijn er meenen we negen die hun vrijen tijd opofferen om EngelsSh- sprekende vreemdelingen op onze Kaasmarkt te woord te kunnen staan, wel aanspraak zouden mogen maken op eenig blijk van waardeering van degenen, die bij het vreemdelingenverkeer belang hebben, of et- belang in stellen. Intussehen de „Guide Alcmaria" is niet voor zijn taak berekend. Zijn kennis van het Fransch is onvoldoende. Het is natuurlijk mogelijk en wij ho pen het zelfs van harte dat het met zijn Duitsch en Engelsch beter gesteld is. Maar dan zal hij zich ernstiger voor zijn taak dieneli vóór te bereiden, dan zal hij moeten zorgen, in staat te zijn op eenvoudige, voor de hand liggende vragen een goécl antwoord te kunnen geven. Eerst dan zal de pet met de blinken de letters hem goedstaan, zal de vereeniging door zijn aanstelling het vreemdelingenverkeer bevorderen en niet schaden, gelijk thans, vreezen we, het geval is. DE KONINKLIJKE FAMILIE. Reuter seinde gisteren uit Homburg v. d. Höhe: In het Keizerlijk slot had hedenmorgen een jfmuilie- lunch bij den Keizer plaats, waartoef ook Koningin Wilhelmina en de Prins der Nederlanden waren uit-ge- noodigd. maar eert, is zooiets niet vernederend. Spr. geeft toe, dat de bezoldiging niet ruim is, maar dat is geen ver nedering. Hoe komt men er toe! Ook in andere krin gen der maatschappij wordt men niet altijd ruim be zoldigd, ook al heeft men een klassieke opvoeding ge noten. Spr. heeft vaak tegen zich zelf gezegdhad ik maar een handel in delicatessen opgezet (Groote Vroolijkheid). Een fabriek van eet- en drinkwaren, mits goede! Een stem: 'tls nog niet te laat! Spreker ontwikkelde voorts financieele bezwaren tegen een andere regeling. De overheid moet niet- al leen letten op onderwijzers, maar op vele andere din gen, o.a. op de defensie, en dat is ook in 't belang van de onderwijzers. Ook het amendement geeft geen afdoende regeling. Deze is niet spoedig te treffen- Tal van moeilijkhe den zullen daarbij rijzen. Als men een directe af doende regeling wenscht, bewijst men, dat men van de zaak niet het flauwste begrip heeft. Men heeft gevraagd, of spr. wilde beloven, dat bin nen afzienbaren tijd een algemeene herziening zal worden voorgesteld. Wanneer art. 192 der Grondwet is gewijzigd, zooals is voorgesteld, rust op de regee ring vanzelf de plicht ook de salarisregeling te her zien. De zaak staat dus op 't regeeringsprogram. Maar of men die herziening kan tot stand brengen voor art. 192 is gewijzigd, moet nauwkeurig worden onder zocht. Spr. merkje op, dat nergens staat, dat bij meer dan 8 kinderen de uitkeeringen ophouden en verdedig de ten slotte de inwerkingtreding op 1 Juli a.s. Na een tweetal replieken werd de vergadering tot Dinsdag verdaagd. UIT HOORN. Het bestuur der Koninklijke NedeTlandsche Zeil en Roeivereeniging deelt mede, dat de wedstrijden naar Hoorn op 3 Mei a.s. inplaats van onderling, na tionaal zullen worden gehouden, zoodat ook aan deze wedstrijden Belgische en Nederlandsche jachteigena- ren, die geen lid der Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeni ging zijn, kunnen deelnemen. Aan het daaraan ver bonden diner op 3 Mei 's avonds in het hotel „Doe len" te Hoorn kan tevens door niet-leden der Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging worden deelgenomen. TEGEN DE COALITIE. Dinsdag is, naar de Fakkel meldt, te Amsterdam een "bijeenkomst gehouden van leden van de Neder landsche Hervormde Kerk, in welke bijeenkomst is besloten een Nationale Bond van Protestantsche kie zers in Nederland op te richten, met het doel „krach tig te ageeren tegen de huidige onheilige coalitie," wier politiek en werkzaamheid „door geen enkel waarachtig Protestant en Nederlander, die nog iets van het oude geuzenbloed in zijne adreren heeft, lan ger kan worden geduld." BAKKERSWET. Naar „Het Centrum" verneemt, zal de Memorie van Antwoord over de nieuwe Bakkerswet nog voor het einde dezer maand verschijnen. TWEEDE KAMER. Aan de orde was gisteren het ontwerp tot het ver strekken van tegemoetkomingen aan onderwijzers bij het lager onderwijs. Dit ontwerp beoogt ten zeerste aan alle onderwij zers (zoowel hoofden als onderwijzers van bijstand) van openbare en bijzondere scholen, die meer dan twee wettige kinderen beneden 18 jaar te hunnen laste heb ben, een tegemoetkoming te geven van veertig gulden per jaar voor ieder kind boven de twee. Onderwij zeressen krijgen deze tegemoetkoming alleen wanneer zij weduwe zijn; bovendien aan iederen mannelijken onderwijzer van bijstand (dus niet aan hoofden), die den leeftijd van 28 jaar heeft bereikt, en hetzij ge huwd is, hetzij als weduwnaar wettige minderjarige kinderen te zijnen laste heeft, een tegemoetkoming te geveif van vijftig gulden per jaar. De heer Ter Laan (S. D. A. P.) verdedigde de amendementen-Ketelaar c. s., waarbij 100 meer ge vraagd is voor alle onderwijzers, en welke amende menten volgens spr. 2Vï tot 3 millioen zullen kosten. Spr. maakte een vergelijking tusschen de salarissen van de onderwijzers en die van andere ambtenaren, en zei, dat. door dit ontwerp de salarisregeling voor jaren en jaren bedorven zou worden. Hij noemde den kin dertoeslag vernederend, een aalmoes, die zelfs onder christelijke onderwijzers geweigerd wordt. Spr. gaf dan de eischen voor een betere regeling aan: hoogere beginwedde; en flinke en snelle opklim ming. Het ontwerp brengt echter een regeling, vol gens welke steun zal worden geboden daar waar het niet noodig is, en niet gesteund zal worden, waar be tere bezoldiging juist alleszins noodzakelijk is. Spr. verdedigde ten slotte het amendement, om de nieuwe salarisregeling op 1 Juni van dit jaar te doen ingaan. De heer Ketelaar (V.-D.) wees ook op den tegenstand in christelijke kringen tegen dit wetsont werp. De arbeid moet z. i. betaald worden en niet het aantal kinderen. Spr. oefende ook kritiek op de algemeene tegemoet koming van 50. Worden de amendementen verwor pen, dan zal spr. tegen de wet stemmen. De heer Tydeman (V. L.) achtte het beginsel, dat bij de salarieering met het gehuwd zijn en de kin deren rekening wordt gehouden, door onze wetgeving reeds aanvaard en niet vernederend, terwijl aan een vormigheid bij een dergelijke regeling z. i. niet te ontkomen is. Spr. betoogde verder, dat deze regeling een mogelij ke herziening van de onderwijzerssalarissen niet voor onafzienbaren tijd op de lange baan zal schuiven. Hij zal voor dit ontwerp stemmen, zij het zonder geest drift, en tegen het amendement-Ketelaar. De heer De Ivanter (U. L.) achtte dit ont werp vernederend voor de onderwijzers, en den kinder toeslag van 40 per kind boven de twee kinderen on voldoende. Maar ook het amendement-Ketelaar kon spr. niet toejuichen. i De heer Roodhuyzen (U. L.) zal stemmen te gen het ontwerp, dat een goede regeling tegenhoudt. De heer P o 11 e m a (A. R.) wensclite geen sala risherziening zonder voorafgaand onderzoek, en aan vaardde inmiddels dit wetsontwerp als een noodmaat regel, die op een juist beginsel berust. Minister Heemskerk verdedigde het ont werp. Spr. noemde de bestrijding van het ontwerp opgeschroefd. Het. komt ten goede aan hen, die het 't meest noodig hebben. Vernederend is de kinder toeslag absoluut niet, evenmin als het kindergeld voor de predikanten vernederend is. Als men z'n stand Gemengd nieuws. MOORD? Te Halfweg werd Donderdag, naar het Hbld. meldt, een 76-jarige arbeider met grootendeels afgesneden hals op den zolder zijner woning gevonden. Een ge woon mes lag bij het lijk. Verschillende omstandig heden, maar vooral de wijze waarop de verwondingen zijn toegebracht, gaven aanleiding tot plaatselijk on derzoek en verhoor door de Haarlemsche justitie, waarna het lijk is in beslag genomen en heden ter na dere schouwing naar Haarlem vervoerd. IN HET VADERLAND TERUG. De Nederlandsche Roode Kruis-ambulance, die in Turkije werkzaam is geweest, is gistermorgen in den Haag teruggekeerd. Ter begroeting was o.m. aanwe zig de heer dr. Kuyper, wiens dochter mej. J. H. Kuy- per als verpleegster mee naar Turkije ging en ook thans terugkeerde. Nadat de leden van de ambulance op het perron wa ren begroet en aan de dames bloemen waren aangebo den, had in de wachtkamer de meer officieele verwel koming plaats. Namens het Nederlandsche Roode Kruis wees jhr. Repelaer van Driel er in een toespraak op, dat zonder twijfel deze ambulance onder de ongunstigste omstan digheden, het vaderland verliet. Niet dat de ambu lance, vooral na de uitgezonden versterking, onvoltal lig was; niet dat het haar aan materiaal ontbrak, maar om dat men niet volkomen zeker was, waar haar diensten verlangd werdpn. Bovendien was het bekend, dat de cholera en andere epidemische ziekten in Kon stantinopel heerschten. Aller vrees is echter ongegrond gebleken. Allen hebben met grooten zegen het lijden van honderden soldaten verzacht, hen op alle wijzen verzorgd en den naam van Nederland zeer hoog gehouden. Hier voor bracht spr. hen hartelijken dank. Ill J IvS-T UINBOUWWINTERSCTIOOL. Op uitnoodiging van het comité van actie voor de oprichting van eene Rijks-Tuinbouwwinterschool te Hoorn hebben de heeren Van Hoek, directeur-gene raal van den landbouw, en dr. van der Zande, inspec teur van het landbouw-onderwijs, eene rondreis per auto gemaakt, vergezeld van de heeren ITazeloop, Rijkstuinbouwleeraar te Alkmaar, en H. J. Avis, voorzitter van het comité van actie te Midwoud. D.e tocht ging van Haarlem naar Beverwijk, Alk maar, De Rijp, Purmerend, De Beemster en Hoorn. Voorts werd een bezoek gebracht aan Dreehterland, over Enkhuizen, Medemblik, weer naar Hoorn. Ten slotte werden nog bezocht de Langedijk en Alkmaar, waar de rondreis werd geëindigd. Samerf- sprekingen werden gehouden met de dagelijksche be sturen der gemeenten Alkmaar, De Rijp, Purmerend, Hoorn en Hoógkarspel, welke allen die school hoddea aangevraagd. PROV. BOND VAN R. K. KIESVEREENT- GINGEN. De Provinciale Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Noord-Holland zal, blijkens een bericht in het Huisgezin, op Woensdag 30 dezer te Haarlem een algemeene vergadering houden. UIT KEER-HUGOWAARD. Bij K. B. is aan de gem. Heerhugowaard een voor schot van ten hoogste 24.500 toegekend voor den aankoop van grond, en voor den bouw van 16 arbei derswoningen door „Heerhugowaards Belang." DE UITSLUITING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. De besturen van de vier arbeidersorganisaties zog gen in een brief aan de looncommissie uit het Ver bond van Vferèenigingen van Sigarenfabrikanten on der meer Het komt ons voor, dat met eenigen goeden wil uwerzijds, binnen korten tijd een weg kan worden ge vonden, om tot overeenstemming te komen. Wij toch hebben reeds duidelijk te kennen gegeven, dat onzer zijds met een geleidelijke verhooging genoegen zou worden genomen en dat wij genegen zijn voor die fa brikanten, die thans in verhouding te zwaar zouden worden belast, overgangsbepalingen te maken. Aan- nemende, dat het uw bedoeling is, spoedig tot een op- lossing van het conflict te geraken, meenen wij u te moeten voorstellen, binnen eenige dagen nogmaals een bespreking met u te hebben over de door ons in- i gediende voorstellen, om dan te trachten in deze ver gadering daarover tot overeenstemming te komen. VERDACHTE VERSCHIJNSELEN. Aan boord van het Woensdag in de haven te Zaan dam binnengekomen E'ngelsche s.s. „Netherby Hall," geladen met rijst en komende van Rangoon (Eng.-In- dië), is gisteren, naar het Hbld. meldt, een der sche pelingen een zwartje onder verdachte verschijn selen gestorven. De verschijnselen waren yan dien aard, dat de ont boden geneesheer niet kon zeggen met welke ziekte men te doen had, zood'at daaromtrent een nader on derzoek zal worden ingesteld. Behalve deze zijn nog acht andere zwartjes vermoedelijk door dezelfde ziek te aangetast. Deze zullen ter observatie in de ge meentelijke ziekenbarak worden opgenomen, terwijl aan de overige schepelingen veiligheidshalve is verbo den de boot t-e verlaten. De doode zal Zondag volgens Mahomedaansche ri tus worden begraven. KORTE BERICHTEN. Het Kamerlid Thomson wordt morgen uit Grie kenland in den Haag terugverwacht. Te Utrecht is dezer dagen de eerste dame ge slaagd voor het examen voor melkeontroleur. De rechtbank te Leeuwarden heeft een 31-jarige vrouw uit Ilarlingen, voor verstoring van een gods dienstoefening van het Leger des Heils aldaar, door o. a. luid te lachen en in het gebouw twee glasruiten te verbrijzelen, bij verstek veroordeeld tot 7 dagen ge vangenisstraf. Een man te Harlingen, wiens kinderen aan het ouderlijk gezag zijn onttrokken, had zijn zoontje, dat te Oudega was uitbesteed, wederrechtelijk terugge haald. Hij weigerde het weer af te staan en had de toegangen tot zijn woning gebarricadeerd. Met ge weld moest de politie zich toegang verschaffen en den woestaard, die, met een broodmes gewapend, zich ver dedigde, arresteeren. De kantonrechter te Hoorn heeft gisteren G. K., voorzitter en J. v. d. H., bestuurslid van da visschersveréeniging „Ons Belang" te Enkhuizen, veroordeeld tot 2 geldboeten van 25 of 2 maal 5 dagen hechtenis. In eene te Druten gehouden vergadering van de leden der af deeling Maas-en-Waal van den R.-K. On derwijzersbond in het bisdom 's-Hertogenbosch is, naar hot N. v. d. D. meldt, wegens een verschil van meening met den geestelijken adviseur der vereeni ging over het al of niet toelaten van onderwijzeressen ter vergadering, met groote meerderheid van stemmen besloten de afdeeling te ontbinden. In de gisteren te Beverwijk gehouden raadszit ting is besloten tot het instellen van een keurings dienst op melk en margarine. De club-gebouwen in Watergraafsmeer zagen tal van malen in de afgeloopen maanden ongenoode gas ten. De politie heeft gisteren een 18-jarigen Amster dammer, die in een gebouw trachtte binnen te drin gen, op heeterdaad betrapt. In de Schoonhovensche Courant van 16 dezer kwam een advertentie voor, waarbij in de Bodegra- vensche Meije een gehuwde boerenarbeider word ge vraagd, twee of meer kinderen naar de openbare school kunnende zenden. In het nummer van gister avond van genoemd blad teekent de afdeeling schoon hoven van Volksonderwijs tegen deze wijze van propa ganda voor de openbare school ernstig protest aan. Te Sneek is een 40-jarige boerenarbeider door een trap van een paard gedood. Te IJmuiden is gisteren een matroos van een binnenkomend schip door eeli naar beneden vallenden ketting zoodanig getroffen, dat hij op slag dood was. -Een 14-jarige jongen uit Sneek heeft op de vee markt te Leeuwarden een kalf gestolen. In den Raad der gemeente Leende (N.-Br.) gaf de sehoolbouwquaestie te Strijp aanleiding dat een der Raadsleden het niet langer kon verkroppen en tijdens de vergadering zijn ontslag aankondigde. Het ontslagvragendë lid weende! De staking van grondwerkers té Hillegom is gisteren geëindigd, daar de eischen der werklieden grootendeels zijn ingewilligd. Z. K. H. DE PRINS. Heden viert Z. K. II. de Prins der Nederlanden zijn 37sten verjaardag. Ter eere hiervan wapperden de vlaggen van openbare gebouwen in deze stad en speelde het carillon. VOETBAL. Morgen de tweede dag der Bekerwedstrijden. Deze dag biedt den voetballiefhebbers een buiten gewoon interessant programma van drie wedstrijden. Haarlem moest 2-7 April in de demi-finale tegen R. A. P. spelen, doch aangezien de roodbroeken op dien datum onmogelijk met eep goed elftal naar Alkmaar kunnen komen, zal bovengenoemde demi-finale reeds morgen gespeeld worden en wel als eerste wedstrijd. Haarlem komt echter met een geheel ander elftal dan de vorige week, daar het tweede elftal voor de compe

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1