DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Paardenmarkt No. 91 Honderd en vgttiende Jaargang 1913 MAANDAG 21 APRIL. FEUILLETON. ERFELIJK BELAST. te ALKMAAR, op Woensdag 23 April 1913. MILITIE. HERHALINGSOEFENINGEN. BINNENLAND. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, op grond van art. 80 in verband met art. 114 der Militiewet (Staatsblad 1912 No. 21) de onderstaande hier wo nende verlofgangers, om zich, ter bijwoning der her halingsoefeningen, bij hun korps te vervoegen als volgt Torpedisten, lichting 1907, garnizoen Helder. 13 Mei 1913ANTONTUS KOK. Genietroepen, lichting 1908, Legerplaats bij Zeist. 14 Mei 1913: JOHANNES KAANDORP JCz. Genietroepen, lichting 1908, Legerplaats bij Zeist. 8 Juli 1913: JOHANNES KAANDORP Tz. 11e Regiment Infanterie, lichting 1905, garnizoen Ede. 23 Juni 1913: JOZEPH CORNELIS MARIA VERLAGH. 7e Regiment Infanterie, lichting 1905, garnizoen Naarden. 23 Juni 1913: KLAAS KLINKERT. 2e Reg. Veld-Artillerie, lichting 1910, garnizoen Leiden. 9 Juni 1913: MAARTEN HOED, JOHANNES DEKKER. *iÉÜÉiS 2e Regiment Vesting-Artillerie, lichting 1906, gar nizoen Amsterdam. 7 Juli 1913: PIETER CORNELIS VIS. Den verlofgangers wordt hierbij gewezen op de na volgende bepalingen: lo. dat de miliciens-verlof gangers die verblijf hou den in de plaats van opkomst, zich op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 8 uur voor- middags bij hun korps moeten aanmelden; 2o. dat de miliciens-verlofgangers die verblijf hou den binnen 20 K.M. van de plaats van opkomst, op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur voormiddags bij hun korps aanwezig moe ten zijn: 3o. dat de overige miliciens-verlofgangers zich bij hun korps moeten aanmelden: voor zooveel zij binnen het Rijk gevestigd zijn, op het tijdstip, waarop zij aanwezig kunnen zijn, indien zij zich op den dag, voor de opkomst bepaald, met het eerst vertrekkende middel van versneld vervoer langs de op de vervoerbewijzen aangegeven route naar de plaats van opkomst begeven, of, indien bij gebruikmaking van een later vertrekkend mid del van versneld vervoer langs dieeelfde route zulks mogelijk is, uiterlijk op het sub 2o. aange geven tijdstip en voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, vóór 4 uur namiddags. Voor zooveel de miliciens door ziekte of om eene andere reden niet tot den werkelijken dienst kunnen overgaan, worden aij verzocht daarvan vóór het tijd stip voor de opkomst bepaald, ter gemeente-secretarie mededeeling te doen. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 19 April 1913: HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij be sluit van heden onder voorwaarden vergunning heb ben verleend aan J. BURGERING, aldaar, tot het oprichten van een bewaarplaats van lompen en been deren in het perceel Westerkolkstraat, wTijk D. No. 16. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 17 April 1913. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij be sluit van heden voorwaardelijk vergunning hebben verleend aan D. A. LUITING, aldaar, tot het oprich ten van een rookerij in het perceel Luttik Oudorp C 42. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 19 April 1913. Roman van KLARA HOEER. 14) -o- De jonge vrouw zag er uit alsof alle zachtheid van haar was geweken, alsof zij een en al koelheid, cri- tiek, verachting was. En toen zij eindelijk langzaam, als werktuigelijk opstond, wijl de beklemmende stilte haar ondragelijk werd, schreeuwde hij haar toe: „Je blijft hier." Maar haar bloed sprak nu ook. Zij keek om zich heen, haar blik omvatte de smadelijk verwoeste har monie van het keurige vertrek, gleed over den plas op den goed onderhouden parketvloer, over de. scherven en splinters op het Italiaansche gobelin der uitgesne den stoelen, over de verwoesting op de tafel en een gevoel van afkeer welde in haar op. Zij zei kort en bondig: „Ik ga." Hij sprong op: „As jij niet dadelijk hier blijft.." Het was ontzettend. Zij drukte de nagels in haar hand. Zij stonden tegenover elkaar. Hij boog een sterke, zilveren vork met zijn rechter hand om. De punten dïongen diep in de palm van zijn hand, zoodat het bloed er uitliep. Ilij beefde over zijn geheele lichaam. En zijn oogen staarden, als met ijzeren banden vast gehouden, onbewegelijk in de hare. In dat oogenblik bemerkte de kleine Ursula het bloed. Zij begon weer te schreien: „Papa, lieve papa!" G B O O T E ALKMAAR, 21 April. De week is begonnen met het uitbreken van de al gemeene werkstaking in België. Algemeen was de afgekondigde staking niet: het verkeer werd weinig belemmerd, het maatschappelijke leven ondervond geen ernstige stoornis. Maar in verschillende takken van nijverheid heerschte stilstand en terwijl den eersten dag het aantal stakers op 200.000 a 225.000 werd geschat, luiddl de raming vier dagen daarna 325.000 en gaf men gisteren het totaal op 400.000 op, ja, te Luik verklaarde zelfs een spreker, die krachtig aanspoorde, de staking op vreedzame wijze voort te zetten, dat er vandaag wel een half millioen stakers zouden zijn. Het is wel merkwaardig, dat de bewe ging voor een politiek doel zooveel instemming heeft gevonden bij menschen, die zich vercenigd hadden in vakvereenigingen, teneinde op sociaal terrein te kun nen strijden. De minister-president, de heer de Bro- queville heeft in een interview verklaard, dat, indien de leiders der staking' de beweging vredelievend wisten te houden, zij ongetwijfeld een grooten indTuk op de openbare meening zou uitoefenen. Tot dusverre is dit vrijwel gelukt, is het verloop uitermate kalm ge weest. De regeering, die krachtig had moeten optre den, indien er daden van geweld waren voorgevallen, kon zich rustig houden. Zij mocht in geen geval op het politieke terrein toegeven aan den op deze wijze uitgeoefenden drang. Maar, nu de betooging zoo'n vredelievend karakter draagt, nu kan de regeering zich tegemoetkomend toonen. De socialisten vragen niet dadelijk het algemeen kiesrecht voor 21-jarigen. Zij vragen enkel, dat grondwetsherziening, teneinde te komen tot een democratische kiesrechthervorming, zal worden overwogen. Wordt er een commissie in gesteld, öm het kiesrechtvraagstuk te onderzoeken, in welke de parlementaire partijen naar evenredigheid vertegenwoordigd zouden zijn, dan zou elke partij met haar oplossing kunnen komen. De minister-president voelt hiervoor, doch de leider de Katholieken, de heer Woeste wil hiervan niemendal weten. De liberale af gevaardigde Masson heeft een motie voorgesteld, waarin de verklaring van den premier „dat een com missie zou kunnen onderzoeken, welke maatregelen er genomen kunnen worden ter verkrijging van een beter kiesstelsel voor de leden der wetgevende vergaderin gen" wordt vastgelegd, terwijl de heer Woeste de ver zoening niet wenschende, aan de commissie enkel de beraadslaging oyer provinciaal en communaal kies recht wilde laten. Men hoopt nu maar dat de motie-Masson morgen zal worden aangenomen, omdat deze een einde kan maken aan de crisis. Een einde is er deze week gekomen aan het ge schrijf en gewrijf over hetgeen te Nancy zou zijn ge beurd. De waarheid is, dat er in die stad eenige Duitschers uit Metz door opgewonden Fransclien zijn bespot en lastig gevallen. Dank zij het snelle en doortastende optreden der Fransche regeering is deze waarheid zoo spoedig vastgesteld en is aan anderslui dende berichten dadelijk den kop ingedrukt. De over dreven voorstellingen van het gebeurde hadden ove rigens de gemoederen in beide landen druk bezig ge houden en duidelijk is weer eens gebleken, hoe gevaar lijk het is, de chauvinistische hartstochten te prikke len. Vooral in een tijd, waarin groote legeruitbreidin- gen aanhangig zijn! Bij de miltaire debatten in den Duitschen rijksdag Maar dat wond den woedenden man nog meer op. Hij snauwde het kind toe: „Schei uit met schreien! Dadelijk." Ilct werd onmiddellijk stil. Het onderdrukte, on hoorbare snikken deed het lichaampje schokken en plotseling, niet in staat zich zoo boven haar krachten te beheerschen, barstte het meisje in een stroom van tranen uit. Het vluchtte verschrikt naar haar moe der. Antoinette hield het kind tegen haar hart gedrukt: „Wees bedaard, lieveling." Toorn en schaamte over dit onwaardige tooneel maakten dat zij haar gedach ten niet kon ordenen. Stojentin zag er vreeselijk uit. Hij trachtte zich een houding te geven. „Ursula, kom hier Maar het kind beefde over haar geheele lichaam. De gouvernante scheen eindelijk wat tegenwoordig heid van geest te krijgen. Zij schoof het kind, dat Antoinette naar haar toeduwde, voor zich de kamer uit. De jongen volgde haar. Hij keerde zich in de deur nog eenmaal om en keek zijn vader met een zon derlingen blik aan, die ontzetting uitdrukte en toch ook een zekere solidariteit van het verwante tempe rament. Antoinette bleef achter. Zij hield hem met haar oogen in bedwang. Zij staarde hem aan zonder tot eenige beweging in staat te zijn. Hij schermde met zijn gebalde vuisten in do lucht. Hij had zijn uniform aan beide kanten vastgegrepen, de stof kraakte. De jas was van voren open gegaan, een knoop was er afgesprongen. Terwijl hij ineen- dook als een roofdier, hadden zijn oogen iets vreemds, iets loerends, iets ontzettends. Het was een vree- heeft de sociaal-democratische afgevaardigde dr. Lieb- knecht een minder gunstig hoekje over het militaris me in Duitschland opengedaan. Hij heeft verteld van een beambte van Krupp te Berlijn, die in op dracht had, kanselarij-beambten enz. van leger en vloot om te koopen, teneinde kennis te krijgen van geheime documenten, hij heeft betoogd dat de be roemde firma hooge en lage Pruisische ambtenaren sinds jaren tot verraad van militaire geheimen ver leidt, hij heeft gesproken van een zwendelarij, die er ger was, dan het Panama-schandaal. Met belangstel ling wacht men af, wat het onderzoek naar deze zaak zal opleveren. Te meer nu verluidt, dat de minister van oorlog, de hr. v. Ileeringen, met dezen tegenstan der van 't Pruis, leger een overeenkomst moet hebben gesloten, dat deze zijn materiaal tegen Krupp voorloo- pig niet openbaar zou maken. Geen wonder, dat de minister van oorlog in legerkringen een weinig gunstige stemming vindt! De Rijksdag heeft de eerste lezing van de leger- en dekkingsontwerpen geëindigd, maar vóór Pinksteren zal hij wel geen tijd meer vinden over deze ontwerpen te beraadslagen. Zij die aandringen op een directe rijksbelasting, om de kosten der legeruitbreiding te dekken, zullen dus gelegenheid hebben, om voor hun denkbeeld propaganda te maken. In het begin dezer week wordt de officieele onder- teekening van de vredesvoorwaarden verwacht. Maar Turkije weet, dat de bondgenooten 't onderling lang niet eens zijn en 't zou nog wel -even kunnen wachten, in de hoop, dat er in troebel water wat te visschen zou zijn. Allerlei zonderlinge geruchten doen de ronde: er wordt geschreven over een Servisch- Grieksch Verbond, dat tegen Bulgarije gericht is, over een geheim Turkseh-Bulgaarsch verdrag, waarbij de Turken zich hebben verbonden, de Bulgaren niet in den rug te zullen bedreigen, als zij met hun bondge nooten zullen oorlogen En dan weet men nog altijd niet, wat men aan ko ning Nikita heeft. Het is steeds: eenerzijds, anderer zij ds. Aan den eenen kant heet het, dat de koning gezwicht is onder den drang der mogendheden en voor den klank van hun millioentjes, aan den anderen kant echter blijft de telegraaf melden, dat Montenegro zijn verzet tegen de mogendheden volhoudt, de stad Skoetari beschieten blijft. De oorlog is in elk geval nog niet geëindigd en nog lang en lang niet is de rust op den Balkan terugge keerd een afscheiding van de Unie moeten overwegen. Maar den heer Schimmelpenninck laten wij in geen geval los." Evenals de voorzitter bleek de secretaris, een vurig voorstander van de eandidatuur-Schimmelpenninck, allerminst- geneigd te kapituleeren voor anti-revoluti- onnaire eischen. In een onderhoud met den heer Schimmelpenninck deelde deze mede, dat hij zich tegen een voorloopige eandidatuur niet had verzet. Voor de rest wilde hij liever met mededeelingen wachten tot na 24 dezer. De heer Schimmelpenninck deelde mede, tegen het tarief ontwerp te zijn; hij was van meening, dat het in de Kamer ook weinig kans van slagen had. Algemeen is men van oordeel, dat de heer A. baron van Heeckeren van Keil, burgemeester van Ede, de candidaat der anti-revolutionnairen zal zijn. De secretaris van het centraal comité der chr.-hist. kiesvereenigingen deelde mede, dat de heer Schimmel penninck reeds in alle vereenigingen voorloopig can didaat is gesteld. .j> KAMERVERKIEZING—HOORN. De R. K. Centrale Kiesvereeniging in hot district Hoorn stelde gisteren den heer O. D. "Wesseling te 's-Gravenhage candidaat voor de 2e Kamer. TWEEDE KAMER. Naar het Volk verneemt, bestaat het voornemen, de Tweede Kamer op Vrijdag 9 Mei te doen uiteengaan. De leden van de Tweede Kamer zullen op 29 de zer in het hotel de Tweede Steden in Den Haag een gastmaal aanbieden aan hun oud-voorzitter, den heer Van Bylandt en aan den tegenwoordigen voorzitter, den heer Van Nispen tot Sevenaer. HET DISTRICT EDE. Zooals men weet, is een van de voorwaarden, waar op men rechts de coalitie wil hernieuwen, de uitleve ring van. het district Ede aan de anti-revolutionnai ren. Nauwelijks echter was dat bekend, of er werd gepubliceerd, dat de Christelijk-Historische Kiesver- eenigingen te Veenendaal en Ede met algemeene stemmen het aftredende Kamerlid jhr. Schimmelpen ninck hadden gecandideerd. Naar aanleiding van deze candidaatstelling be zocht een verslaggever van het Hbld. den voorzitter en den secretaris der Chr. Hist, kiesvereen. te Ede. De voorzitter zeide o.m.„Wat de algemeene ver gadering van 24 April ook moge besluiten, wij blijven onwrikbaar aan ons voornemen vast houden om jhr. Schimmelpenninck candidaat te stellen. Onze afge vaardigde heeft bovendien een bindend mandaat om te stemmen tegen hernieuwing van de coalitie. Wil de vergadering daar niet aan, dan zullen we natuurlijk seüjk mysterie.... Alsof sluiers vaneen scheurden en er iets huiveringwekkends aan 't licht kwam. Dat Waren zijn trekken niet meer. Het was alsof een vreemd gezicht over zijn gelaat macht kreeg, zijn eigenlijke trekken verdrong, iets, dat reeds lang in het verborgen rotte, haar hoonend, triomf eerend aanstaarde, begeerig naar een oogenblik leven in zon en licht Alsof een vreemde, spook achtige macht de heerschappij in zijn bloed had ver overd, een andere ziel, die deel had aan zijn ziel, de rechtmatige bezitster van dit lichaam had overwon nen en dronken van kokend bloed mensch werd, zag, sprak, handelde. Een gevoel van afgrijzen deed haar rillen. Hij steunde als een drenkeling: „Zeg een woord." Zij keek hem aan. Zij kon niets zeggen. Het kamermeisje,' dat gedurende deze ontzettende minuten als bewusteloos had gestaan, barstte plotse ling, onder den indruk van dit vreeselijk' tooneel, al len afstand vergetend, snikkend uit: „Och, zeg toch iets, mevrouw! Sta daar niet zoo stijf en strak. Antoinette gaf haar een wenk en zei niet onvrien delijk: „Je kunt wel gaan, Anna." Het meisje verliet de kamer. Hij zei langzaam, dreigend, met een vreeselijke klank in zijn stem: „Je zult een woord zeggen. Zij zweeg. Hij vloog op haar aan, greep haar bij de armen en schudde haar heen en weer. Haar lichaam zwiepte als, een berk in den storm. Zij kreunde onder zijn ijze ren greep. Hij siste tusschen zijn tanden, heersch, af gebroken: „Zul je nu spreken!" Haar knieën knikten. Een dikke, goudroode haar lok viel over haar ontsteld gelaat. Zij klemde haar Gemengd nieuws. DE UITSLUITING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. De looncommissie uit het Verbond van Vereenigin gen van Sigarenfabrikanten in Nederland heeft het verzoek van de werkliedenorganisaties om een nadere conferentie-ingewilligd en stelt voor, die conferentis morgenmiddag te houden in Den Haag. De looncommissie schrijft intussehen: „De aan ons overhandigde looneisch die zoo allervriende lijkst door u genoemd wordt „een bemiddelingsvoor stel" is feitelijk niets anders dan een herhaling van de schromelijk overdreven looneischen in uw gemeen schappelijk program genoemd, en wij weigeren met d» meeste beslistheid aan het Verbondsbestuur te advi- seeren, op uw voorstel, zooals het daar ligt, in te gaan. Ook uw klasse-indeeling van de verschillende plaatsen is voor ons onaannemelijk. Wij vleien ons niet en willen dat ook niet de massa werklieden doen, die gaarne aan het werk zouden wil len gaan tegen de zoo belangrijk verhoogde loonen, dat de aanstaande conferentie tot opheffing van het geschil zal leiden, tenzij u begint aan te nemen de door het Verbondsbestuur goedgekeurde loonregelin gen voor Rotterdam, Dordrecht en Gorcum. Dan, maar ook dan alleen, zou er misschien geconfereerd kunnen worden over de voorwaarden, waarop u alle stakingen zoudt willen opheffen, want in het huidige stadium kan men niet meer van uitsluitingen spreken, aangezien u de leden uwer organisaties niet aan het werk laat gaan, voordat zij overal uwe o. i. overdre ven looneischen ingewilligd krijgen." WINKELSLUITING. De Fakkel meldt, dat in de kringen van de winke liers te Amsterdam, die tegen den sl^tingsdwang zijn, een krachtige actie wordt voorbereid om te protestee ren tegen de door B. en W. verleende vergunning om de winkels op de E.N.T.O.S. en de Tentoonstelling de Vrouw 18131913 's avonds na het sluitingsuur open te houden. De betrokken winkeliers zullen den ge meenteraad nogmaak opheffing van den sluitings- dwang verzoeken; wenscht de raad dat verzoek niet in te willigen, dan zullen zij ontheffing voor denzelfden tijdsduur vragen als aan de winkeliers op de tentoon stelling is verleend, d. i. voor ongeveer een half jaar. BOND GEMEENTE-AMBTENAREN. Te Amsterdam vergaderde de afdeeling Noord-Hol land van den „Nederlandschen Bond van Gemeente ambtenaren," naar aanleiding van de door Gedepu teerde Staten dezer provincie voorgenomen algemeene herziening der jaarwedden van burgemeesters, secre tarissen en ontvangers. De druk bezochte vergadering nam met groote waaï- deering kennis van bedoeld voornemen, omdat daar mede verlaten wordt het stelsel, waarin de regeling dier wedden vrijwel geheel aan het oordeel van de gemeenteraden werd overgelaten. Zeer erkentelijk bleek de vergadering voor de belangrijke verbeterin gen, die in vele gemeenten verkregen zullen worden bij toepassing van de door Gedeputeerde Staten aan gegeven bedragen. Tal van ambtenaren zullen echter bij handhaving lippen opeen. Hij liet haar nu los. ""Ti?! Met, moeite zichtte zij zich op. Als door een nevel zag zij dat gelaat van een ander, van een onbekende, doode, wiens ziel in zijn bloed op de loer had gelegen als een dier en nu alles verwoestte: Eer, plichtsge voel, liefde. Hij was weer naar de tafel gegaan. Hij waggelde en hield zich aan den rand vast. Zijn uitpuilende oogen werden matter, een vaal waas kwam over zijn gelaat En plotseling zag zij, dat de zware tafel onder zijn gewicht week. Zij werd weer zichzelve. Zij kreet: „George, je bent ziek!" Het volgende oogenblik lag hij met, een doffen smak op den grond. Zij snelde op hem toe en legde zijn hoofd in haar schoot. Zijn gezicht was verwrongen. Zijn ledematen trokken stuipachtig. Haar verontwaardiging was als weggevaagd. Er was niets dan een alles overheersehend medelijden in haar. Haar heete tranen vielen op zijn waskleurig gelaat, dat langzamerhand kalm, gelaten; weer zijn eigen werd. Na eindelooze minuten kwam hij weer tot zichzelf als iemand, die uit een droom ontwaakt. Hij keek ver bijsterd om zich heen. Hij begreep niet, waarom zij weende. Zij sloeg Kaar armen om hem heen, hielp hem op eït leidde hem de kamer uit. De zon straalde. In de verte schetterde de kermis* muziek, t Ja,, 1 I Wordt vervolfid'

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1