DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Cacao No. 93. Honderd en vijftiende Jaargang. WOENSDAG 23 APRIL. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Wat is het doel en streven der Vredebonden JANTJES BESTE VRIENDEN ZIJN MOEDER, ZIJN COLLEY en ZIJN KOP VAN HOUTEN S Telefoonnummer 3. B|NNENLAND tweede kamer. ALKMAARS ii ii t i i i «ui Zij willen de overtuiging vestigen, dat de oorlog- niet behoort tot de noodzakelijkheden van het volke- renleven, gelijk zich dit door de eeuwen heen tot de hoogte van thans heeft ontwikkeld. Zij zijn van oordeel dat, moge misschien in vroeger tijden de oorlog recht van bestaan hebben gehad, dit thans niet meer kan worden beweerd. Zij zijn innig overtuigd, dat de oorlog nimmer eenige moeielijkheid doet verdwijnen; slechts gedachten vormt aan weer wraak. Zij willen den oorlog in de naaste en directe toe komst zooveel mogelijk voorkomen en daarmede bewij zen, dat er een beter middel in het volkerenleven is om geschillen op te lossen dan het zwaard dit biedt. Dit middel, het is de instelling eener rechtsorde ook voor de landen gezamenlijk, zooals die sedert eeuwen bestaat voor elk der landen afzonderlijk; het vaststel len van een Volkenrecht, afdoend regelend de verhou dingen tusschen de Staten; en de voltooiing van een door alle Staten te eerbiedigen scheidsrechtspraak voor de internationale geschillen, gelijk toch ook de nationale rechtbanken naar wet en recht de particu liere geschillen tot oplossing brengen. Uitgaande van de stelling, dat geweld geen geoor loofd beginsel, geheel geen beginsel is; dat alle recht; dat opmacht heet te berusten, onrecht moet zijn zijn de Vredebonden overtuigd, dat met het voortgaan der beschaving steeds meer de weg zal gezocht wor den naar een zoodanige oplossing van internationale moeielijkheden, dat deze niet ingrijpt in het commer- cieele en economische leven der volkeren. Het effect der scheidsrechterlijke uitspraken moge thans nog be perkt schijnen, naarmate deze uitspraken meer vol doening schenken, zal dit effect zich duidelijker doen gevoelen en meer en meer in het uitzicht kunnen stel len eene algemeene arbitrage tusschen de volkeren. En dan zal vanzelf vaststaan, dat niet elk jaar weer millioenen en millioenen behoeven te worden uitge geven aan een gewapenden vrede, die schijnt door we- derzijdsch ontzag den oorlog te voorkomen, doch die ieder volk prikkelt tot machtsvertoon en slechts brandstof voor den oorlog opstapelt. Zonder dat een oorlog uitbreekt, worden door den gewapenden vrede schatten verslonden, tengevolge waarvan de noodige maatschappelijke verbeteringen onuitgevoerd blijven. De Vredebonden willen het een ieder doen gevoelen, dat een oorlog een ramp is, ook voor die volkeren, die dezen niet medestrijden. Een ramp niet alleen in moreelen zin, omdat hij de beste gevoelens in den mensch doodt en de slechte gevoelens wakker roept; een ramp niet slechts in ideëelen zin, omdat hij tegen alle begrippen van mensehenliefdo ingaat en bij de verschillende bevolkingen niets dan haat en ellende kan kweeken; maar een ramp óók in zuiver economi- schen zin, omdat een oorlog slechts kan vernietigen, terwijl het welzijn van een volk juist door voortbren ging wordt gebaat. De Vredebonden willen de millioenen van den ge wapenden vrede zoowel als van den eenmaal uitge barsten oorlog behouden; behouden ook de onzicht bare, maar misschien nog talrijker millioenen, die in direct door gemis aan productie worden opgeofferd bij eiken krijg. Zij weten zeer goed, dat bij de nog be staande toestanden, van ontwapening op zich zelf en zonder meer geen sprake zal kunnen zijn, dat zelfs een overeenkomst^ tot beperking der bewapeningen een hoogst ingewikkeld vraagstuk is. Maar zij willen bij eiken oorlog, die zal kunnen dreigen, het waarschu wend woerd doen hooren tegen het onrecht, dat staat te geschieden en de ellende, die gaat komen; herinne ren aan beloften van arbitrage-verdragen; zij willen telkens het recht stellen in de plaats van de wapenen. De Vredebonden willen geen vredesverdragen, die slechts politieke tractaten zijn, of een oorlog alleen doen ophouden; zij willen een Volkenrecht, dat den oorlog, als middel om geschillen te beslissen, uit het volkerenleven zal verbannen. De V redebonden willen overtuigen, dat een gezonde en te eerbiedigen liefde voor Vaderland en Volksstam niet behoeft uit te sluiten waardeering voor de bur gers van andere nationaliteit. En de Vredebonden willen telkens wijzen op de ze delijke noodzakelijkheid om ook op rechten van ande ren, waar noodig, te erkennen en te eerbiedigen, en aldus de bevolkingen van de geheele wereld wederkec- rig de overtuiging bij te brengen, dat het behoud van eigen rechten het best verzekerd wordt door tusschen 'ie Staten onderling een volledige rechtsorde te vesti- gen en haar behoud te doen bewaken door de goede gezindheid van de groote meerderheid van aller be woners. EERSTE KAMER. ff'sleren gehouden vergadering werden do ge loofsbrieven van het nieuwgekozen lid voor Overijssel, mr. de Vos van Steenwijk, goedgekeurd. De gekozene nam na eedsaflegging zitting. Besloten werd heden verschillende wetsontwerpen m de atdeelingen te onderzoeken en om morgen in openbare behandeling te nemen de Landweer- en Landstormwetten en de Tandartsenwet. In de gisteren gehouden vergadering werd de be handeling van het wetsontwerp op den kinderbijslag aan de onderwijzers voortgezet. De heer Jer Laan (S. D. A. P.) pleitte voor terugwerkende kracht voor het geheele jaar 1913. Spr. verdedigde nader zijn amendement om allo on derwijzers 100 meer te geven. De heer Bos (V.-D.) bestreed het ontwerp even eens, dat een verkeerd stelsel van salarieering hand haaft. Spr. zal tegen het ontwerp stemmen, omdat een bijslag een bijkomstige zaak moet blijven en de salarissen op zichzelf voldoende dienen te zijn. De heer De Geer (C.-H.) zag een vicieuzen grondslag in het ontwerp. Toch meende spr. de ver- j i antwoordelijkheid voor een verwerping, niet op zich te kunnen nemen, aangezien het hier en daar een zeer welkome tegemoetkoming geeft. Spr. juichte het oveneens toe, dat de minister de regeling buiten de L. O.-wet heeft, gesloten, en hij verklaarde zich tegen het amendement-Ketelaar. De heer Arts (R.-K.) noemde zich warm voor 1 het ontwerp gestemd, dat in zijn oogen niet kerkelijk gekleurd is, al hebben de kerkelijken ook de meeste kinderen. De heer Oosterbaan (A. R.) verdedigde het ontwerp en zeide dat men op den ingeslagen weg moet voortgaan tot 50 voor elk kind. De heer De Jong (U. L. Hoorn) achtte den kinderbijslag anti-nationaal en verwachtte, dat het ontwerp weinig zal baten. Spr. stelde ten slotte een amendement voor, om 40 te geven voor ieder kind (dus niet als in het ontwerp J 40 voor ieder kind boven de twee). s De heer Van W ij n b e r g e n (R. K.) wees op do verklaring van den minister, dat dit ontwerp geen definitieve regeling terughoudt. Spr. verdedigde het ontwerp nader en ontkende, dat een kinderbijslag j vernederend is. I De heer T y d e m a n (V. L.) repliceerde en meen de, dat door bijbaantjes de gewenschte aanraking met het maatschappelijk leven behouden kan worden. Hoe wel spr. geen geestdrift voor het ontwerp koestert, meende li ij toch voor te moeten stemmen. Minister Heemskerk dupliceerde en be toogde, dat de kinderbijslag niet ingaat- tegen een be staande regeling, waar de L. O.-wet in de salarieering der onderwijzers reeds het stelsel van locale differen- tieering huldigt. Het amendement-Ketelaar en het amendement-De Jong geven z. i. geen betere oplos singen dan het ontwerp. Na eenige replieken werd het amendement-Ketelaar verworpen met 51 tegen 26 stemmen. Het amendement-De Jong werd met 53 tegen 24 stemmen verworpen. Het artikel 1 (de kindertoeslag) werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij artikel 2 (Bijdragen niet mede te rekenen voor den pensioengrondslag) handhaafde de heer Kete laar (V. D.) zijn amendement, om de toelage wel te doen meetellen voor den pensioengrondslag en de pensioenbijdi age. De minister kon dit amendement niet over nemen. Het regeeringsartikel is juist voorgesteld met het oog op het exceptionneel karakter der toelage. Het amendement zou ook niet in het belang der on derwijzers zijn, door het tijdelijke karakter der toela ge, welke met het 18e jaar ophoudt. Het amendement werd met 51 tegen 22 stemmen verworpen. Het wetsontwerp werd hierna met 52 tegen 23 stemmen aangenomen. Voor stemden van links de hoeren Tydeman, Van Hamel, De Beaufort en Van Jiarnebeek. I',1 de 'vergadering van gisteren, welke door den neer i hormon voor de eerste maal sedert zijn terug keer van het oorlogsterrein werd bijgewoond, werd hij \an alle zijden welkom geheeten, ook door minister Heemskerk. CHRISTELTJK-HISTORISCILE UXIE. Naar aan de Tel. uit alleszins betrouwbare bron wordt medegedeeld, zal de oppositie op de morgen te Amsterdam te houden algemeene vergadering van de Christelijk Historische Unie, wordt aldaar tot de voortzetting der coalitie besloten, onmiddellijk mee deden zich onmogelijk bij dit besluit te kunnen neer leggen. Wat dan verder door de tegenstanders der coalitie zal worden, gedaan, zal besproken worden op een- daartoe spoedig na Donderdag te beleggen vergade ring. Andermaal werd het blad meegedeeld, dat het geens zins de bedoeling is te komen tot een nieuwe christe lijke politieke partij. Slechts is bedoeld een protestbe weging uit de kringen der Ned. Hervormde kerk tegen het, naar door onze zegslieden genoemd werd„on waar en onchristelijk drijven der coalitie." DE COALITIE. Door de heeren H. Valkenburg te Rijswijk (Z.-H.), W. J. Visser te Maasland, J. Valkenburg te Rijswijk (Z.-H.), H. L. Hortensius en Chr. van Draanen te 's-Gravcnhage is, naar de Xed. meldt, bij het Hoofd bestuur der Christelijk-Historische Unie de volgende motie ingezonden, welke ter behandeling aan de Al gemeene Vergadering wordt aangeboden: De Christelijk-Historische Unie, vergaderd in Al gemeene Vergadering op 24 April te Amsterdam, gehoord de ingezonden motie van de heeren A. G. II. van Iloogenhuijze e.a., spreekt haar wensch uit dat deze motie niet in be handeling wordt gebracht en gaat over tot de orde van den dag. „VREDE DOOR RECHT." De Alg. Xed. Bond „Vrede door Recht" heeft in de eerste drie maanden van 1913 meer dan 700 nieuwe leden gewonnen. Voor het XXe Wereldcongres voor -den Vrede, dat van 20 23 Augustus hier te 's-Gravenhage zal wor den gehouden, is tot dusverre ruim 4000 aan toe zeggingen ontvangen. De Voorzitter van de Interna tionale Commissie van het Berner Bureau, de Belgi sche Senator Henri La Fontaine, is de vorige week to s-Grai enhage geweest tot het houden van eenige voorloopige besprekingen omtrent het Congres. DE DEPUTATENVERG ADERING. In een artikel over ,,De komende. Deputatenverga- dering" in „De Standaard" wordt gezegd dat het elec torale accoord dertien artikelen bevat. Van deze der tien artikelen is slechts geconcentreerd de hoofdzaak meegedeeld. „Het viel niet in te zien (aldus „De Standaard' waarom het grootere, en ons verrestaan- de^ publiek, in al onze geheimen moest- worden inge wijd. Ook ons laten ze niet toe, als ze aan 't nader afspreken over de districten zijn." KAMERVERKIEZING—HOORN. De heer C. D. Wesseling heeft de candidatuur voor het district Hoorn, hem door de R. K. Centrale kies- vereeniging aangeboden, aangenomen. Gemengd nieuws. ONDERWIJZERS AAN RIJKSNORMAAL LESSEN. De heer Roodhuyzen heeft tot den Minister van Binnenlandsche Zaken den 7 April j.l. de volgende vraag ingezonden: Op 31 Januari 1.1. werd door Uwe Excellentie de in diening toegezegd, nog in dit zittingsjaar, van een suppletoire begrooting ter verbetering van de trakte menten van de onderwijzers aan de Rijksnormaalles sen. Kan de indiening daarvan spoedig' tegemoet worden gezien? De Minister van Binnenl. Zaken heeft 21 April op deze vraag het volgende antwoord ingezonden: Een onderzoek wordt ingesteld naar de vraag, welke kosten gepaard zullen gaan met verbetering der sala- I rieering van do onderwijzers nan de Rijksnórmaalles- j sen. Dat onderzoek was niet zoo tijdig ten einde te brengen, dat reeds thans op grond van de uitkomsten j daarvan bij suppletoire begrooting voorstellen aan de Staten-Generaal konden worden gedaan. Verwacht mag echter worden, dat met de uitkoms ten van dat onderzoek bij do samenstelling van de ont- werp-begrooting voor 1914 rekening kan worden ge houden. ONRUST TE BRIELLE. Uit Brielle schrijft men aan de N. R. Crt. De laatste drie avonden is het stille, rustige Brielle j getuige van volksophoopingen, veroorzaakt door een j minder aangename verhouding tusschen burgers en militairen. Door kleine, nietige oorzaken aangeko men, is er eèn zekere gevoeligheid ontstaan tusschen enkele heethoofden zoowel van de eene als van de an dere partij, en de nieuwsgierigen veroorzaken, dat het geval er ernstiger uitziet, dan het in waarheid is. Dat behoudens enkele vechtpartijtjes mi arrestaties tot nu toe alles in goede orde afgeloopen is, valt te danken aan het tactvolle optreden van de pelitie en van de hoogere militairen. De burgemeester en de comman dant van het corps torpedisten bewegen zich tezamen door de menigte en ieder van hen zorgt ervoor, dat zijn volkje in toom wordt gehouden en dat de straten ont ruimd worden. VAN EEN NACHTELIJKE RIT. De te Arnhem verschijnende „Arbeid" schrijft: Dat de verkiezingsstrijd nog wel eens in onzen Ach terhoek zijn gemoedelijken kant heeft, bleek Zater dagavond te Zelhem, waar de heer Van Leeuwen (S. D. A. P.) sprak. Daar de heer Van de Laar kwam debatteeren, was het zeer twijfelachtig of spreker en voorzitter nog den trein naar Doetinehem zouden kunnen halen. De voorzitter vroeg, met het oog hier' op, vóór de vergadering aan den heer Van de Laar of hij nog op dupliek gesteld was, zoo ja, dan zouden da heer Van Leeuwen en hij naar Doetinehem terugloo- pen. De heer Van de Laar antwoordde, gaarne tweemaal aan 't woord te willen komen, maar bood nu den bei den heeren aan, 's nachts met hem mede te rijden. Na eenige aarzeling werd dit aanbod dankbaar aanvaard. En zoo zagen de bezoekers der Zelhemsche vergade' ring 's nachts om half één den sociaal-demokratischen spreker en voorzitter en den christelijk-socialen deba ter niet zijn drie partijgenooten zich in een klein brikje wringen en verdwijnen in den duisteren nacht. De late reizigers hadden afgesproken onderweg de politiek te laten rusten en kwamen zoodoende zonder ongelukken thuis. UIT EGMOND AAN ZEE. Voor de raad van scheepvaart te Amsterdam werd gisteren uitspraak gedaan betreffende de scheepsramp op 10 Nov. 1912 in de Noordzee overkomen aan de loggers „Jan Bart" A.M. (schipper Kos Zwart te Eg- mond) en „Hoop en Verwachting" Sch. 367 (schipper Dirk Bal; reeder G. van Leeuwen, beiden te Scheve- ningen). De Raad is van oordeel, dat het niet onmogelijk is, dat de „Jan Bart" en de „Hoop en Verwachting" op hetzelfde uur ongeveer ter zelf der plaatse ieder in het bijzonder met een onbekend gebleven vaartuig in aan varing zijn geweest; de oorzaak der beide scheepsram pen is echter verborgen. UIT HOORN. De bestuurderen der „Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roei-Vereeniging" noodigen deelnemers aan de Zeil- en Motorboot Wedstrijden te Hoorn op 4 Mei a.s. uit, tot deelneming aan de Handicapwedstrijden voor Zeiljachten en Motorjachten op Zaterdag 3 Mei a.s. des morgens te 11 uur van de Oranjesluizen te Amsterdam af naar Hoorn. De prijzen bestaan uit kunstvoorwerpen. De wedstrijden worden gehouden onder het reglement der I. Z. U. De jachten zullen naar gelang van de inschrijvingen in klassen worden ingedeeld. UIT LIMMEN. De verkoop van de tuberculose-bloempjes heeft al hier 28 opgebracht. UIT BERGEN. Gisteravond sprak in het lokaal van den heer C. Bruin te Bergen de heer A. H. Gerhard, candidaat der S. D. A. P. voor de Tweede Kamer, namens de Federatie van de S. D. A. P. te Alkmaar. Spreker die het onderwerp „Waarom Sociaal-Democraat" behan delde, deed uitkomen, dat bij een ieder, onverschillig tot welke partij hij behoort, het streven bestaat om het beter te krijgen, allen willen van hun kinderen iets meer maken dan van zich zelf. Hij wees er op, dat de sociaal-democraten niet de ontevredenheid pre diken uit liefde voor die ontevredenheid, maar omdat zij deze in de maatschappij constateeren, evenals een dokter een ziekte. De sociaal-democraten prediken den klassenstrijd om tot opheffing van dien strijd te geraken. Alle verbeteringen die men in het raam van deze maatschappij kan veroveren moeten veroverd worden, om langzamerhand te komen in de maatschappij van gemeenschappelijk bezit van grond en productiemid delen. Uitvoerig betoogde spreker de noodzakelijk heid, om bij eerste stemming op den sociaal-democraat te stemmen en liet daarbij uitkomen, dat dit in geen geval den candidaat dien men van twee kwaden het liefst heeft, kan schaden. De rede duurde met een korte pauze van kwart over acht tot half 12. De heer Fernhout verklaarde veel sympathie te hebben voor het werken van de S. D. A. P., doch hij betreurde het, dat de sociaal-democratie in haar we reldbeschouwing filosofisch zoo zwak staat. Debater uitte den wensch dat de S. D. A. P. zich zou verrui men door het historisch materialisme los te laten, waardoor het voor menschen met een christelijke ide^ ologie mogelijk zou worden, lid te worden. Nog sprak de heer Fernhout een woord van protest tegen dén pastoor, die het gaan naar deze vergadering aan zijn parochianen had verboden. Spreker noemde dit een zeer armoedige manier van doen. De heer Gerhard wees debater op de christen-socia listen, doch zeide van meening te zijn, dat het dooi den heer Fernhout in het midden gebrachte buiten zijn rede omging. Nog sloot Ds. v. d. Kieboom zich bij het gesprokene van den heer Fernhout aan; spreker zeide echter van meening te zijn, dat men wel christen kon zijn en te vens sociaal-democraat en vond dat beide heeren niet zoo ver van elkander stonden. Hierna sloot de voorzitter, de heer O. J. Verkerk met een woord van aanbeveling voor een collecte voor

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1