DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. MONKEY BRAND No. 93. Honderd en vjjttiende Jaargang. 1913 WOENSDAG 23 APRIL. FEUILLETON. KAASMARKT. ERFELIJK BELUST. NIET VOOR DE WASCH, Belasting op gebouwde eigendommen. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Ze maakt voor Mevrouw alles blinkend Ze maakt voor de meid alles blinkend Ze maakt voor iedereen alles blinkend l Ze doet de potten blinken Ze maakt de koekepan als een spiegel 11| Ze voldoet een ieder. ALRMAARSC BURGEMEESTER en WETHOUDERS van A L K- M A A R brengen ter algemeene kennis, dat de proef, om het aanvanesuur der kaasmarkt, voor zooveel aan gaat de Commissie- en de Middelbare kaas, te atollen op 11 uur des voormiddags, niet wordt voort gezet en de aanvang weder wordt gesteld op het gewone uur, zijnde te halt ell de» voormiddag». Alkmaar, 21 April 1913. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat het SUP PLETOIR KOHIER der Belasting op de Gebouwde Eigendommen, dienst 1912, en het PREMITLEE KO HIER dierzelfde belasting, dienst 1913, beiden den 9en April 1.L door den Gemeenteraad vastgesteld en den 16en April d.a.v. door Gedeputeerde Staten goed gekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering zijn uitgereikt en gedurende vijf maanden ter Secretarie in afschrift voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen op ongezegeld papier worden ingediend binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetten. Alkmaar, 23 April 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. v. d. VEGT, lo. Secretaris. Gemengd nieuw». DE AANSTAANDE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Men schrijft ons uit Amsterdam: De Concentratie is thans tot overeenstemming ge komen, voor zoover het de verdeeling van de candi- daturen voor de Tweede Kamer betreft. Maar een paar weken na den grooten Juni-strijd zullen de kie zers andermaal worden opgeroepen, en wel, om de vijftien meest eminente Amsterdammers te zoeken, en hen te plaatsen in het gestoelte der eere van het al-oude Prinsenhof. De slagorde zal dan anders zijn. In Haarlem, Den Haag, Rotterdam, en in de meeste andere plaatsen is het Concentratie-zuurdeesem ge heel doortrokken van den vrijzinnigen al-eenigheid- geest, en zullen de Vrijzinnig-Democraten saam met de Vrije-Liberalen optrekken tegen Rechts en tegen de Sociaal-Democraten. Amsterdam denkt hier ech ter niet over. Dit is het gevolg van de in den laat- sten tijd zoo verzwakte positie der Coalitie; eens liad de Rechterzijde in de vroedschap bijna twintig verte genwoordigers, thans zitten er nog maar een goede tien. Het is dan ook licht te begrijpen, dat de min- der-geavanceerde Liberalen het niet wenschelijk vin den de positie van de kerkelijke minderheid nog meer te verzwakken. Maar met een bang gezicht zien zij naar de uiterste Linkerzijde. Uit dien hoek komt het gevaar. Dertien rooden van de vijf-en-veertig vroe- den is volgens hen al meer dan genoeg, en men moet kl het mogelijke doen, om een nieuwen aanwas van de S. D. A. P. te voorkomen. Daarentegen vinden de Vrijzinnig-Demoeraten, dat Amsterdam nog veel te behoudend is; zij gunnen gaarne de S. D. A. P. nog een paar zetels, en het is hun ideaal en let eens op, het gaat gebeuren! dat de Vrijzinnig-Democraten en de Sociaal-Democraten samen in den Amsterdam- schen Raad een meerderheid vormen. De Concentra tie zal zich dus bij de a.s. Raadsverkiezing niet doen bemerken. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK Zitting van Dinsdag 22 April. VERDUISTERING EN OPLICHTING. Als eerste beklaagde had zich hedenmorgen te ver antwoorden W. J. N., zonder beroep te Alkmaar, die in Juni 1912 in dienst trad bij den heer W. Jansen, directeur der vereeniging tot werkverschaffing te Alkmaar. Bekl. werd aangesteld als inspecteur. Hij Roman van KLARA HOFER. 16) -o- Antoinette mocht hem niet, zijn ziekelijk, geel, af geleefd gezicht met den zwart geverfden knevel was haar nooit sympathiek geweest. En hoe was hij te gen zijn vrouw! Zij keek met neergeslagen oogen een oogenblik naar de met ringen bedekte hand, waarin de hare lag. De kettingarmband kwam glinsterend uit de mouw te voorschijn. Hij was pas gisteren uit Berlijn terug ge komen, zijn nagels waren daar behandeld door een be roemd manicure uit de Friedrichstrasse. Zij waren zoo kunstig gevijld en geglansd, dat zij als fonkelend email in de huid lagen en een bijna barbaarschen in druk maakten. Onwillekeurig deden zij denken aan onbeschaafde volken, Aziaten, wier nagels en tanden met kleine schitterende edelgesteenten waren inge legd.... een verwijfd, wreed gebruik. De commandant kuste haar pols op een manier, die misschien in den ouden tijd onweerstaanbaar was ge vonden, terwijl hij de kanten van haar mouw wat op schoof. Zij keek hem verontwaardigd aan, nam haar japon hijeen en begroette zijn dames. De hofmaarschalk trad naderbij en een oogenblik later de burgemeester. De eerste hield zijn hooge hoed in de hand en veegde met zijn zakdoek langs het voorhoofd. „Wat ik vandaag in dienst der weldadig- eid transpireer, zal mij, hoop ik, eens aangerekend worden, Excellentie." De overste maakte mevrouw Von Zerbst een com pliment over haar toilet. Zij had weer het bewuste was belast met het aannemen van leden en het aan stellen van agenten namens den directeur. Hij genoot hiervoor 8 vast salaris en kreeg 10 ets. per lid en 25 ets. per agent, die hij aan de vereeniging verbond. Hield een lid of een agent op dit te zijn, dan moest bekl. de provisie, welke hij had genoten, teruggeven. Bekl. had een spoorwegabonnement, dat hij zelf nam van het geld, dat de directeur hem hiervoor ter hand stelde. In Sept. 1912, toen bekl. te Rotterdam was, was het abonnement afgeloopen; hij had 25 meegekregen om het abonnement te verlengen. Het verlengen van het abonnement kostte 20, bekl. kreeg aan het loket 5 terug, welk bedrag aan den heer Jansen toebehoorde. Bekl. had dit geld aange sproken omdat hij tekort had voor zijn logies, waar voor hij 1.50 in rekening mocht brengen. Tegen den heer Jansen had bekl. gezegd, dat hij geen geld terug ontvangen had aan het loket, op welke verklaring hij later terugkwam. Het geld werd toen van het loon af gehouden. In December ging het niet te hard met het aanstel len van agenten en leden. Op verschillende dagen dier maand heeft bekl. in strijd met de waarheid op gegeven, dat hij te Oostzaan 4, te Wormerveer-Krom- menie 9 leden had geworven en te Laren 2 agenten had aangesteld. Bekl. genoot de provinsie hiervan. Bekl. zeide zoo gehandeld te hebben, uit vrees voor ontslag, hoewel hij wist, dat het over een week moest uitkomen, daar dan de leden aan de agenten moesten storten. Voordeel heeft bekl. niet genoten, 1.80 is hem ten onrechte in handen 'gekomen, doch het dubbele is daarna van zijn loonlijst afgehouden. Als getuige word gehoord de heer W. Jansen, di recteur der werkverschaffing, die o.m. verklaarde, dat bekl. hem gezegd had, dat hij de 5 van het abonne ment niet had gekregen, daar de trein op vertrekken stond. Het bleek verder dat get. directeur der veree niging voor werkverschaffing is en eigenaar. De ver eeniging is niet koninklijk goedgekeurd, de statuten heeft get. zelf gemaakt, 't Is een soort spaarkas, zei get., feitelijk een vereeniging voor werkverschaffing, 't Bleek verder dat het een vereeniging is van één persoon, ledenvergaderingen worden derhalve niet gehouden. Get. zei nog dat het doel der vereeniging, waarvan hij het eenige lid is, is het geven van werk in de wintermaanden aan leden en particulieren. Het O. M. wees er op, dat Jansen een vervolging had gewenscht wegens oplichting, valschheid in ge schrifte, verduistering en smaadschrift. De verduiste ring der 5 staat vast, eveneens dat bekl. het oog merk had om zich wederrechtelijk te bevoordeelen door gefingeerde leden en agenten aan te brengen. Er op wijzende, dat get. een vervolging wegens smaad schrift wenschte omdat bekl. na zijn ontslag minder vleiende woorden aan het papier toevertrouwde, merk te Z. E. A. op, hieraan geen gevolg te hebben gege ven. Wie in een broeikas zit moet niet met steenen gooien! Bij de stukken komen voor minder mooie ge schriften van den heer Jansen zelf, tegen zekeren Prins te Haarlem, welke door bekl., die toen nog in dienst was, zijn opgemaakt. De heer Jansen wist ze ker wel, dat waar deze door den bekl. van thans wa ren opgemaakt, hij kans had tusschen de mazen uit te komen. Prins heeft later, na bekl. een beetje dron ken gevoerd te hebben, een kwaad stuk tegen Jansen laten teekenen. De vereenigingen voor werkverschaf fing te Haarlem en Alkmaar gunnen elkaar het licht niet in de oogen. De burgemeester van Naaldwijk heeft eens ,een geschrift de wereld ingezonden, waar in hij waarschuwde tegen twee vereenigingen met het zelfde doel, n.l. de werkverschaffing te Haarlem en te Alkmaar, welke volgens den burgemeester den minde ren man het geld uit den zak kloppen. Wat deden echter de op deze manier gesignaleerden? Haarlem knipte uit, wat op Haarlem betrekking had en waar schuwde tegen Alkmaar, Alkmaar knipte Alkmaar uit en gebruikte zoo een propaganda-middeltje tegen Haarlem Tegen den bekl. eisehte het O. M. 1 maand gev. str. MISHANDELING. G. K., jager en visscher te Zuid- en Noord-Scher mer, heeft 18 Maart A. Wijnbergen, timmermans knecht te Groot-Schermer, een klap in het gezicht ge geven, waardoof deze bloedend werd verwond. Bekl. had vroeger ruzie gehad met W.'s broer. Als getuigen werden gehoord A. Wijnbergen en H. Kieft, waarna het O. M. tegen bekl. 15 boete subs. 10 dagen hechtenis eisehte. 2E MRAKT IEDEREEN BUN RENDj «f1'i/ b it U'Vv; p (Apen-Zeep.) met de chiffon-tunica aan. Hij monsterde met wel gevallen de kleurige toiletten der jonge luitenants- vrouwen. Hare Excellentie stelde voor naar het terrein van haar werkzaamheid te gaan. Het was een met blau wen regen begroeiden kleinen tempel, midden in een grasveld gelegen. De lichte gestalten zweefden als levende bloemen over het gras. Mevrouw Yon Beust was geéchauffeerd. Als alles maar goed van stapel liep. Zij deed alsof alles van haar afhing. Maar alles was in de beste ordede reusachtige aar den kruiken met thee-extract, de spiritus-kokers, de kopjes met blauwe randen uit de parkherberg, de le peltjes, de drie dozijn presenteerbladen. Achter het tempeltje stond een tafel voor 't afwasschen. Hare Excellentie bekeek alles door haar lorgnet. Zij knikte de oppersten der dienstbare geesten, So- hie van den overste en de beroemde Justine, genadig toe. „Zorg maar goed voor alles, kinderen." Justine, in haar Zondagsche japon met wit boeze laar, nam met haar gewone vertrouwelijkheid de vriendin van haar mevrouw ter zijde. „Neen, maar uwe Excellentie, die Anna van me vrouw Stojentin, maar dat is een voorbeeld!" Zij zette haar stevige vuisten in de zij: „Wat een domoor! Ik zei tegen haar...." Mevrouw Ton Beust wenkte afwerend: „Stil maar, Justientje.Want Justientje kon vreeselijk wor den. De vrouw van den president der rechtbank kwant over de weide aanruischen. Zij trad op mevrouw Grossmannsdorf toe: „Hoe zullen wij het met de suiker en den room inrichten? Wij moeten immers twee partijen bedienen u en de dames van de koffie. En zullen de dames hier bestellingen afwachten of ze bij de tafels aannemen?" K. de G„ nettenbreier te Egmond aan Zee, een oude man, die nogal eens door de jeugd geplaagd wordt, heeft 21 Maart J. Bult, slager aldaar, mishan deld, door hem met een tabaksdoos in het aangezicht te slaan. Behalve Bult, die zich in 't geheel niet aan plagerij had schuldig gemaakt, werd J. J. Molenaar, bierbottelaarsknecht te Egmond aan Zee, als getuige gehoord, waarna het O. M. tegen deze bekl., die erg veel te vertellen had, 15 boete sfibs. 10 dagen hech tenis eisehte. APPèLZAAK. Th. T., melkverkooper te Helder, is door den Kan tonrechter te den Helder ontslagen van alle rechts vervolging. Melk, die 3 Juli als volle melk verkocht werd voor bekl. door C. Zeeman, wed. J. de Zeeuw, te den Helder, had een vetgehalte van minder dan 2.7 n.l. 2.58 De Ambtenaar van het O. M. was van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Als getuige werd de wed. de Zeeuw gehoord, waar na het O. M„ die het vonnis van den Kantonrechter formeel en materieel onhoudbaar achtte, op grond van het niet-deugen der dagvaarding, ontslag van rechtsvervolging eisehte. Als gemachtigde voor bekl., die niet verschenen was, trad op Mr. Denijs, van Schagen, die bevestiging van het vonnis van den -Kantonrechter vroeg. SCHULDMISDRIJF. K. H., te Opmeer, ploegbaas in dienst der H. IJ. S. M., is als zoodanig belast met de zorg voor het goed onderhouden van de sporen. Hij is verantwoordelijk voor de dagelijksche schouwingen voor het in orde zijn van de baan. Bekl., die in dienst was op de baan van de stoom- tramlijn SchagenWognum, was ploegbaas tusschen Haringhuizen en Barsingerhorn. Bij de bocht die de tram daar maakt, constateerde bekl. een afstand der Tails van 1.46 M., waarvan hij de reden niet heeft on derzocht, De normale afstand der rails is 1.446 M., een afstand van 1.456 M. is nog geoorloofd, er is dan nog geen bepaald gevaar. Den I7en Januari had ter plaatse een ontsporing plaats. Volgens bekl. waren er wel 70 bochten in de baan van 21 K. M„ die niet deugen. Als deskundige werd gehoord de heer H. G. Teu- wisse, inspecteur te 's-Gravenhage, die den 19en Ja nuari een onderzoek instelde. Deze oordeelde, dat bij een afstand der rails van 1.46 M. de volgende trein er nog niet hoeft af te gaan. De ploegbazen werken on der bevoegdheid van den opzichter. K. Keetman, arbeider te Schagen, heeft een stukje land in huur bij de bocht. In November zag get, dat de bout van de hoogste rail achterover helde. Er was een kleine opening tusschen de spoorrail en de bout aan den binnenkant; doordat get, er tegen aanschop te, sprong het weer in orde. De aandacht van den vroegeren ploegbaas was hierop al eens gevestigd, doch deze zei er niets mee te maken te hebben. Daarna weid o. m. gehoord R. J. Haanstra, opzich- Het, nietige vrouwtje bond juist een groote geld- tasch om haar middel, zij zou de kas houden. „Mij dunkt, mevrouw, dat zij naar de tafels moeten gaan, anders is hot halve publiek op de been. Juist kwam de kapel van het regiment op een schommelenden wagen, door vier paarden getrokken, aanrijden. De instrumenten blonken in de zon. De mannen keken vergenoegd en hun voertuig was met groen versierd. Men had voor hen onder de keur vorstenlinde, die Albrecht Achilles bij een. bezoek aan Trachenberg geplant had, een tribune gemaakt. Het werd vol in het park. Op vele plaatsen bewo gen zich de menschen al in dichte groepen. Het liep tegen half vier, klokslag vier uur zou het feest be ginnen. De oudere dames gaven de jonge meisjes ze nuwachtig instructies: „En niets teruggeven, alles met beleefden dank behouden, natuurlijk bij de een voudige lui niet, die zouden het verkeerd kunnen uit leggen. En ieder met dezelfde vriendelijkheid bedie nen Achter de Solitude sneed mevrouw Von Bar met veel ijver kalfsvleesch. De andere dames smeerden broodjes. Zij zag er ontzettend burgerlijk uit in haar lila zijdje met het groote, witte boezelaar, bijna als haar eigen huishoudster. Haar haar was als met wa ter gladgestreken. Zij had geen tijd gehad om haar uiterlijk te verzorgen, want zij en haar man hadden hun leven lang hard gewerkt om het met schulden be zwaarde voorvaderlijke landgoed vrij te maken. De reservewagen kwam terug, stampvol jonge offi cieren. Eerste luitenant Von Zielberg zwaaide met zijn zakdoek. Het was alsof er een mand met bonte vogels werd uitgeschud, toen al die uniformen zich naar alle kanten verstrooiden. Er kwam nu dadelijk meer kleur in het tafereel. Tegenover de tribune der muzikanten lag het pal- menhuis met een kleine balustrtde er voor. Daar ter te Schagen, die eenige deskundige verklaringen aflegde. De plaats waar de ontsporing plaats had, behoort niet onder getuige's toezicht. Minstens eens per week controleert get. de ploegbazen. R. Beukenkamp, die machinist was op de gederail leerde tram, zeide dat de weg slecht was, de machm» kreeg telkens schokken. De inspecteur verklaarde na het getuigenverhoor van meening te zijn, dat te breede spoorwijdte de oor zaak is van het déraillement. Het O. M. merkte op, dat deze bekl. niet vergeefs heeft terechtgestaan. De bekl. wees er op, dat all» bochten slecht zijn, terwijl de machinist den weg slecht noemde. Deze uitingen in tegenwoordigheid van den inspecteur zullen waarschijnlijk wel in het oor geknoopt worden en een voor de veiligheid goeden invloed uitoefenen. Z. E. A. noemde het toezicht niet ideaal en oordeelde, dat wel vaststaat, dat bekl. schuldig is aan het schuldmisdrijf. Volgens het re glement had de ploegbaas hier zorg te dragen voor een goeden toestand. De afstand der rails was te groot en de dwarsliggers deugden niet. Z. E. A. eiseh te ten slotte 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger, mr. J. P. Bosman, bracht hulde aa* de objectiviteit van de instructie, welke hij aan ver schillende subjectieve verklaringen toetste. PI. on derwierp de rapporten van den inspecteur, die 2 da gen na het déraillement ter plaatse kwam alles was toen reeds hersteld aan critiek, en wees er op, dat bekl., die 21 dienstjaren heeft en thans nog in dienst der maatschappij is, het veel te druk had. Zijn werk is thans tot de helft teruggebracht. PI. con cludeerde tot vrijspraak voor bekl. BEDELARIJ. K. Z., vrouw van P. 8., te den Helder, heeft zich schuldig gemaakt aan bedelarij. Ze verzocht in een briefje ondersteuning voor haar 80-jarige, bij haar in wonende moeder. Bij een der ingezetenen van den Helder kreeg ze vijf centen. Het O. M. eisehte tegen bekl., wier man bootsman bij de marine is, wegens bedelarij 3 dagen hechtenis. ALKMAARSOH BIOSCOOPTHEATER. Bovengenoemd bioscooptheater heeft deze week een heel mooi programma. Als hoofdnummer wordt gegeven een mooi gekleurd drama in drie af deelingen, „De Woekeraar", met on derhoudende handeling en goed geslaagde tafreelen. „Wie was de beste man?" is het tweede drama van het programma, welk nummer niet minder spannend is dan het eerste. Van de komische nummers noemen we als zeer lachwekkende: „Rigadin en de anonieme brief" en „Escamillo heeft een lintworm". Behalve een gekleurde natuur-opname en een ze»r mooie onderwijsfilm „De Bloeitijd", komt nog als ex tra-nummer een eigen opname van de Kaasmarkt op het programma voor. stonden nu al zeventig jaren twee bronzen leeuwen met opgeheven klauw tegen elkaar te blazen. Voor het hof en het comité had men in de om do zen tijd van 't jaar toch ledige Tuimte stoelen gezet. Het huis was magnifiek met de Infolginger kleuren en groote bouquetten en schitterende pioenen ver sierd. Loopers leidden van het terras en van het slot om den vijver heen naar de oranjerie. Zij werden door het publiek zorgvuldig vermeden. Er kwamen steeds meer menschen, elegante en een voudige, voorname en geringe, brave burgers en net gekleede arbeidersvrouwen. Ieder wilde zien, of ge zien worden, had levensmiddelen bijgedragen, geld ge schonken, een nicht, een dochtertje onder de bedie nende jonge dames of voor dezen dag een hoed ver kocht, een toilet gemaakt. De geheele stad leek op de been. Het was alsof er geen levend wezen onder de torons in de verte was achtergebleven. Het was nu weldra vier uur. De soldaten, die de commandant ter beschikking had gesteld, begonnen reeds het warme water, dat de keuken van het slot leverde, in emmers aan te sleepen. Ieder was in een soort koortsachtige opwinding. Om den vijver wemelde het van menschen. Het comité verzamelde zich nu en stelde zich in de nabijheid van het slot op. De lange gestalte van den regeeringspresident met den kolossalen knevel en het goedige, verstandige gezicht, stak boven aLlen uit. De spanning- was ten top gestegen. Op den achter grond begon een klein kind te schreien. De zon brandde. Op het terras van het slot verscheen een knecht, nij wuifde met een doek den kapelmeester over den vijver toe. De muzikanten zetten zich in postuur. r i <J .CWordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 5