DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 100 Honderd en vfjftiende Jaargang VRIJDAG 2 ME Dit nummer bestaat uit 2 blaten. STADSNIEUWS. ALKMAARSCHE COURANT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij hun col lego is ingekomen een verzoekschrift van K. A. VAK GIJTENBEEK, aldaar, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank in het perceel Bergerweg, E. 10. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwa ren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, den 30 April 1913. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvan ger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven: de kohieren der Personeele belasting Nos. 3, 4 en 5, voor het dienstjaar 1913 en het kohier der Bedrijfs belasting No. 21, voor het dienstjaar 1913, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 28 April 1913, dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaur, 30 April 1913. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. OEYONDEN VOORWERPEN. Een rozenkrans, twee lorgnetten, een hondenhals- bandv bankbiljet van 10, een zilver colliertje, een zil ver broche, een handschoen, een pak brieven, een oor bel, een bril in etui, een huissleutel, drie portemon- naie's, een vulpotlood, een zak meel, een oorknopje, een kinderwagen, een notitieboekje, een mesje, een bal, twee ceinturen, een zakdoek met geld, een passer in etui, een zwembroek en badhanddoek. Alkmaar, 30 April 1913. De Commissaris van Politie W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. ALKMAAR, 2 Mei. Een Fransch afgevaardigde heeft het zonderlinge denkbeeld opgevat, om zijn kiezers bij stemming te la ten uitmaken, hoe hij moet staan tegenover de wet op den driejarigen diensttijd. Hij heeft zich in een schrijven tot zijn kiezers in het zeventiende arron dissement van Parijs gericht, met het verzoek hun stem over het ontwerp bij hem te komen uitbrengen. De heer Ernest Roche, zoo heet het Kamerlid, zegt in zijn schrijven o.m.De gevaren, die Frankrijk loo- pen kan, in geval van een inval zijn u noch onbekend, noch onverschillig. Zij doen alle harten kloppen, maar gij gij alleen zijt geroepen om uw goud, uw kinderen, uw bloed te offeren om ze af te wen den. Gij moet spreken. Ik zal, in dat geval, als steeds uw getrouwe mandataris zijn." De geachte afgevaardigde voorziet blijkbaar niet in het geval, waarin er van zijn trouwe kiezers evenveel voor als tegen het ontwerp mochten zijn misschien zou dat hem een aanleiding zijn, om van de Kamerzit ting weg te blijven. Intusschen de kans daarop is niet groot.. Er is niet zoo heel veel tegenstand meer te duchten. Het wetsontwerp zal wel worden aangeno men en de meerdere kosten zullen wel worden opge bracht. Op oorlog bezuinigen? Men durft het niet. Eigenlijk durft of kan men nergens op bezuinigen, zoodat de uitgaven dan ook gteeds stijgen. Toen mi nister Thiers een begrooting indiende met een bedrag van een milliard en de Kamer dit met verbazing hoor de, zeide hij met een glimlachje: „Dit milliard, mij ne heeren, zult ge nimmer terugzien." Eh hij heeft gelijk gehad. Het milliard hebben de afgevaardigden nooit meer gezien en een begroo ting van een milliard evenmin. De begrootingen zijn voortdurend gestegen. De heer Poincaré, de tegen woordige president der republiek, was minister van financiën, toen hij aankondigde, dat de jaarlijksche uitgaven het vierde milliard zouden overschrijden. De Kamer was zeer uit haar humeur toen zij deze mede- deeling hoorde, men stond aan den vooravond van de verkiezingen en het kabinet viel kort daarop. Sindsdien heeft men in Frankrijk het vijfde milli ard gekregen en nu loopt het reeds aardig naar het zesde 1 Op dit oogenblik is er een tekort van 400 millioon, er is een milliard noodig om de financiën weer in het reine te brengen en men heeft- nieuwe belastingen tot een bedtag van 400 millioen aangekondigd. Langen tijd luidde het devies der republikoinsche partij„Geen leeningen, geen nieuwe belastingen." Maar de principes hebben moeten wijken voor de fei ten. De tegenstanders der regeering willen blijkbaar partij trekken hiervan en de regeering op dit punt be strijden, maar het is duidelijk, dat, zij, aan het. bewind gekomen, niet anders zal kunnen handelen. Zij kan evenmin besparen. Wij wezen reed's op de onmoge lijkheid om op oorlog te bezuinigen. Op marine? Men is het er over eens, dat er niet genoeg oorlogsschepen op stapel worden gezet. Op de aviatiek? Iedereen is overtuigd, dat de luchtvloot versterkt moet worden. Op de koloniën? Er valt niets te besparen, daar het koloniaal gebied vruchtbaar gemaakt moet worden, opdat een 1 ate?r geslacht zal kunnen oogsten. Op de sociale wetgeving'? Op d» ouderdomsverzorging? E.r is geen afgevaardigde, die daar zou aan durven: Wat, valt er dan te doen? Niemendal. Men moet maar betalen en indien j buurmans leed troost, dan kan men zeggen, dat het in andere landen al niet beter gesteld is. Men is het er over eens, dat het militarisme schatten verslindt maar men ziet nog geen kans om daarin verandering te brengen. Vandaar, dat de afgevaardigde van het zeventiende arrondissement van Parijs gerust zijn op roep aan zijn kiezers achterwege had kunnen laten. GOEDKOOP WATERVERBRUIK. Het bestuur der Vereeniging ter verkrijging vau goedkoop waterverbruik te Alkmaar heeft zich tot den Raad gewend met een adres, waarin het zegt dat in de laatste maanden hier ter stede een zeer groet aantal contracten der Alkmaarsche Waterlei ding aanmerkelijk zijn verhoogd; dat deze verhooging, hoewel niet in strijd met de tarieven dier Maatschappij, eenerzijds eenen d'ruk- kenden last geeft op den huurprijs der woningen, an derzijds eene groote schadepost is voor de eigenaar bewoners; dat bij velen, zonder dat wijziging in do perceelen heeft, plaats gehad, de loopende contracten met meer dan 100 zijn verhoogd1; dat dientegevolge de prijs van het waterverbruik hier ter stede is gestegen tot eene hoogte als in geene andere gemeente met duinwaterleiding het geval is; redenen waarom bovenstaand bestuur zich tot uw achtbaar College wendt met het verzoek dat het uwen Raad moge behagen middelen te be ramen waardoor het mogelijk worde om den prijs van het water, eene der voornaamste levensbehoeften, eene verlaging te doen ondergaan evenredig aan de onmisbaarheid van het- verbruik. Aan de Memorie van Toelichting ontleenen we het volgende Waar tot voor eenigen tijd onder de Alkmaarsche burgerij een kalme berusting heerschte ten aanzien van de tarieven der Alkmaarsche Waterleiding, daar is deze berusting thans verdwenen. Eene, we mogen gerust zeggen, algemeene ontevredenheid is er voor in de plaats gekomen. Immers, in de laatste maanden zijn vele contracten, loopende met de Maatschappij voor Waterleidingen in Nederland', harerzijds eenvoudig verbroken en door nieuwe en veel duurdere vervangen. Naar ons bekend is, zijn, sedert het in functie tre den van den tegenwoordigen controleur, honderden perceelen te dezer stede verhoogd in den waterprijs. Verhoo-gingen van 5.20 op 11, van 11 op 15, van 11 op J 18, ja zelfs van 11 op 24 zijn geen uitzonderingen. Hoewel de Maatschappij met alle door haar ver nieuwde en verhoogde contracten wel blijft binnen de grenzen liarer bevoegdheid, is het niettemin waar dat, waar het water der Alkmaarsche Waterleiding over het- algemeen al niet goedkoop was, het thans te duur wordt betaald. Dit heeft ontstemming ver wekt en zeer terecht. Ter vergelijking worden aangehaald de tarieven uit Den Haag, Amersfoort, Den Helder, Zwolle, Kampen, waterleidingen in gemeente-exploitatie, die het water veel goedkooper leveren. Ook wat de tarieven voor badstoelen en closet-in richtingen betreft, is Alkmaar duur. In Den Haag betaalt men voor een badtoestel 7 per jaar, voor een closet-inrichting 1.50 a 3, naar !e wijdte van de aanvoer'buis. In Schiedam wordt voor een badinrichting 3 en voor een closet 1.50 per jaar betaald, terwijl de wa terprijs voor huiselijk gebruik word't berekend naar de oppervlakte van het perceel. In Dordrecht, waar ook een kamertarief geldt, b'e- caalt men voor vijf kamers 11, terwijl een badtoestel per jaar 5 en een closet-inrichting 2.50 kost- Wij meenen hierbij te mogen opmerken, dat overal waar, zooals te Alkmaar, do waterleiding in handen ;s van een Naamlooze Vennootschap, de waterprijzen hooger, soms veel hooger zijn dan daar, waar de ge meente zelve de leiding exploiteert. Sinds de Water - 'eiding in Den Helder door de gemeente is overgeno men, zijn de tarieven met pl. m. 50 verlaagd. We veroorloven ons, ook omtrent het metertarief, zooals dit in verschillende gemeenten bestaat, aan Uwen Raad een vergelijking aan te bieden met het tarief alhier. De gemeente-waterleiding te Haarlem heeft, behou- lens een uitzondering voor wat men kan noemen klei ne arbeiderswoningen, een metertarief. Voor het ge bruik van 30 kub. M. water plus 1.50 huur der üenstfleiding, plus 1.50 meterhuur, betaalt men per 'aar 10.50. Eene hoeveelheid van 30 kub. M. water per jaar mogen we bij een gewoon gebruik voldoende ichten voor een driekamerwoning, waarvoor te Alk maar 15 moet worden betaald. Gebruikt men te Taarlem 1 kub. M. water per week, wat zeker vol- ioende is voor een Alkmaarsche zeskamerwoning, waarvoor 24 moet worden betaald, dan betaalt men .e Haarlem met inbegrip der huur van dienstleiding ■n meter f 16.80. Ook het waterverbruik voor eenig industrieel doel s te Alkmaar duur. Voor hot gebruik van een hoe- zoelheid van 500 kub. M. water betaalt men te Zut- phen 0.18, te Haarlem 0.15, te Den Haag 0.15, te Amersfoort 0.14, te Zwolle 0.12, te Enschede 0.12, te Kampen 0.12, te Maastricht 0.11, te Dordrecht 0.10, te Schiedam 0.10, te Nijmegen 0.09, tcrwij'l men alhier voor het gebruik van een zelfde hoeveelheid 0.20 per kub. M. moet betalen. 8ij het gebruik van grootere hoeveelheden wordt het verschil nog meer opvallend. Al^ weder vragen wij Uwe aandacht voor het feit, ■lat in bovengenoemde gemeenten gemeente-exploita tie bestaat. Het bewijst, dat de Alkmaarsche Gemeen teraad van 1885, door het uitgeven dér betreffende concessie, een daad heeft gedaan, die niet is geweest :n het belang der Gemeente en nog minder in dat der gemeentenaren. Eene bepaling b.v. als voorkomt in de tarieven der Alkmaarsche Waterleiding en door dien Raad is goed gekeurd, dat onder arbeiderswoning wordt verstaan een woning van 80 huurwaard» of daarbeneden „n u 1) w.o. de invoering der Woningwet 1901, der op deze gebaseerde Gemeente Bouwverordening en de be trekkelijke woningnood te dezer plaatse. Zie hierover het rapport omtrent een West-Frio- sc'he Waterleiding, samengesteld door den heer J. v. Hasselt, lid der staatscommissie voor de watervoor ziening van Noord-Holland' boven het Noordzee-Ka- naal, tevens lid van den Raad van Beheer der Maat schappij voor Waterleidingen in Nederland, waarin wordt medegedeeld, dat de opbrengst in 1906 per inge zetene in de Zaansche gemeenten was 1.96, terwijl het per ingezetene te Alkmaar 2.92 bedroeg. 8) Latere overneming,, op dien voet van art. 15 der concessievoorwaarden, dus tegen betaling van het 20- voud der gemiddelde netto opbrengst, over het 35Ste tot liet 45ste exploitatiejaar, zal, bij de toenemende uitbreiding der gemeente, zulke hooge offers cischen, dat men er hier, evenmin als te Groningen, toe zal. kunnen besluiten, omdat men véél goedkooper een ei gen, nieuw bedrijf zal kunnen inrichten, dat niet, zooals het te Helder overgepomene, oud en verou derd, maar geheel op de hoogte des tijds zal kuunen ziju. 4) De overname van het geheele bedrijf geschiedde voor een bedrag van 91393.40, terwijl de uitgaven voor uitbreiding en reorganisatie over 1901 tot. en met 1907 bedroegen 335079.27%. Hieruit blijkt, dat de Heldersche waterleiding, om haar tot het thans zoo bloeiende gemeente-bedrijf te maken, een grond- kapitaal vereischte van 426472.67%. of late r", is bij het geven van een concessie voor 99 jaren, zonder dat herziening van die huurwaarden- f grens is mogelijk gemaakt, een in hare gevolgen t.e j betreuren daad geweest- Men heeft niet ingezien dat woningen, in 1885 een huurwaarde hebbende van 80, na verloop van 25 en meer jaren door verschillende oorzaken1) eene hoogere huurwaarde zouden krijgeu, zonder dat- vermeerdering van watergebruik daarmede gepaard is gegaan. En daardoor staan wij thans voor het feit, dat een groot aantal woningen die, niets meer dan arbeiderswoningen zijnde en tot voor kor ten tijd nog als zoodanig beschouwd, thans worden ingedeeld bij de z.g. kamerwoningen met een mini mum waterprijs van 11 of 15. En wat nu tegen deze opdrijving van den waterprijs te doen? Wij meenen uwen Raad te mogen herinneren aan de mislukte poging, in 1908 door B. en W. beproefd, om van de Maatschappij een herziening te verkrijgen van de bepaling der huurwaarde en een daarmede gepaard gaande wijziging van het tarief. Die poging stuitte af op den onwil, niet op de onmacht der Maatschappij.2) Naar onze bescheiden meening zou een eventueele tweede poging om tariefsverlaging te verkrijgen zeer waarschijnlijk een zelfde resultaat hebben en boven dien niet zijn in 't belang van het prestige van Uwen Raad, die gezien de voorwaarden, waarop in 1885 met de toenmalige concessionarissen of hunne rechtver krijgenden de concessie is aangegaan, andere midde len kan aanwenden om Alkmaar's burgerij van goed koop water te voorzien. Waar toch onder deze voorwaarden geen bepaling is te vinden, die het Gemeentebestuur in eenig doen of laten zou kunnen beperken, daar meenen wij dat, ge zien de algemeene sympathie, die onze actie van Alk maar's burgerij ondervindt, een ernstige poging van Uwen Raad om öf het bestaande bedrijf over te ne men3) of tegenover den onwil van de zijde der Maat schappij het plan tot exploiteeren van een eigen wa terleiding te stellen, door de burgerij ten hoogste zou worden gewaardeerd. In dit verband mogen wij Uwen Raad verwijzen naar de geschiedenis in de gemeente Helder. Ook in die gemeente heeft, de Raad in 1901, op aandrang dei- burgerij, die ook door den concessionaires willekeurig werd behandeld, het geheele bedrijf overgenomen. Wel was de concessie daar reeds loopende van 1850 af en verkeerde het bedrijf in ongunstigen toestand, zoodat de overname misschien gemakkelijker kon geschie den4), doch de Heldersche ingezetenen zoowel als de gemeentekas zijn er wel bij gevaren. Volgens ons ver strekte en betrouwbare gegevens zal het batig saldo, hetwelk over 1913 is geraamd en in de gemeentekas zal worden gestort, ongeveer J 30.000 bedragen, ter wijl, zooals we hiervoren reeds mededeelden, het ta rief voor watergebruik zeer laag is. Ook op den strijd, die op het oogenblik in de ge meente Groningen gevoerd wordt, meenen wij de aan dacht van Uwen Raad' té mogen vestigen. Ook daar heeft de Raad, gesteund' door de burgerij, in 1911 be sloten, aan de steedis hoogeT wordende eischen der N. V. „Groninger Waterleiding" paal en perk te stel len en een eigen waterleiding te gaan exploiteeren. Deze gemeentelijke waterleiding is sind's Januari j.l. in werking gesteld en de tarieven zijn heel wat- billij ker dan die der N. V. waren. Deze heeft, thans ook haro tarieven verlaagd, doch, niettegenstaande dat, breiden de aansluitingen aan de gemeente-waterlei ding zich meer en meer uit. Al verwachten wij dat een besluit, als door den Groninger Raad werd genomen, door Uw College niet dan na rijp beraad zal worden aanvaard, toch hopen wij, dat het niet zal aarzelen om aan B. en W. een crediet te verleenen voor het instellen van een onder zoek naar de mogelijkheid en wenschelijkheid van het in exploitatie nemen van een eigen gemeentelijke drinkwaterleiding, subsidiair naar die van aansluiting aan de ontworpen West-Frie.sche Waterleiding (Zie rapport Van Hasselt 1906, reeds genoemd in de noot 2), of aan de in overweging zijnde W&terleiding voor Midden Noord-Holland (Rapporteur de heer J. A. Lafebor, directeur der gCmeento-waterleiding te Hel der). Hoezeer hiermede aan een ernstigen wensch van Alkmaar's ingezetenen zou worden voldaan, moge «blij ken uit het hierbij overgelegde petitionnement met meer dan 3000 handteekeningen als blijk van ad'haesie aa ons adres. CENT RA AE OBSERVATIEHUIS. Blijkens het eindverslag over de suppletoire Justi- tiebegrooting voor 1913, werd gevraagd hoe de regee ring denkt te handelen -met hen die in het te Alkmaar te stichten, slechts voor 30 knapen ruimte biedende centraal'observatiehuis, niet kunnen worden opgeno men. Voorts werd bezwaar geopperd tegen de plaat sing der inrichting te Alkmaar. VOETBAL. Een prachtig besluit van het Alkmaarsche voetbal seizoen. Alcmaria Victrix wint den Beker. R. A. P. verliest met 32. 't Weer was gisteren niet zoo mooi als de vorige dagen, doch voor 't spelen van een belangrijken voet balwedstrijd was 't weer alleszins geschikt. R. A. P. en Alcmaria hadden elk een invaller. Zij stelden zich om kwart voor drie op, onder leiding van den heer Rauch. Alcmaria had het voordeel van den wind, doch dat belette R. A. P. niet om in de eerste helft het beste van 't spel te houden. Zij nam de leiding, zeer ver diend, doch Alcmaria maakte gelijk door dten midden voor,die den bal onhoudbaar in den bovenhoek plaats te. Voor beide partijen gingen nog enkele mooie kansen verloren. De keeper van Alcmaria redde eeni- ge malen uitstekend. Stand met rust 11. Na de pauze werd er met alle kracht om de leiding gestreden. Weldra gelukte het Alcmaria de leiding te nemen. De rechtsbuiten herhaalde hetzelfde spel letje van Zondag j.l. en gaf met een schuin schot den R. A. P. keeper geen kans. R. A. P. zette duchtig op: een enkele maal was de Alcmaria-verdediging uit vorm en éénmaal maakte de uitstekende linksbuiten der Amsterdammers hiervan gebruik, de partijen op gelijken voet te brengen. Zoo bleef de stand tot 't einde. Nu werd er verlengd. Alcmaria kreeg weer het voordeel van den wind. De spanning was groot. Eindelijk na tien minuten spelen, kreeg de linksbui ten een corner te nemen. Mooi 'kwam de bal voor doel en.... de rechtsbuiten zorgde op schitterende wijze voor een Alkmaarsche overwinning. Geweldig was 't enthousiasme dat nu losbrak. Het publiek liep over 't veld en de spelers hadden een welverdiende ovatie in ontvangst te nemen. Zij hebben allen naar hun beste krachten medegeholpen om de Alemaria-beker binnen onze stad te houden. Daarvoor hun allen onze hulde. R. A. P. en Alcmaria hebben goed spel gegeven. Bij Alcmaria waren allen goed, vooral de rechtsbuiten heeft weer prachtig gewerkt, doch ook de verdediging met den keeper aan 't hoofd heeft zich zeer goed ge weerd. R. A. I'. had uitstekende krachten in den, wat for- schen, linksback, centrehalf en vleugelspelers. De bel de iaatsten waren buitengewoon snel. Met dezen wedstrijd is het voetbalseizoen gesloten. Tot September moeten de voetballiefhebbers geduld hebben, 'tls voor 't Alkmaarsche voetbal zeer geluk kig, dat Alcmaria, dat niet al te best begon, dit sei zoen op zoo fraaie wijze heeft besloten. Wij hopen op een schitterend seizoen 1913—1914. Tevens hopen wij in dat seizoen onze tweede Alk- maatsche voetbalvereeniging „Holland" te zien aau de sprits der derde-klasse. GFFlOIëELE UITREHQNG DER PRIJZEN BE HAALD IN DE BEKERWEDSTRIJDEN VAN ALCMARIA. Ongeveer kwart voor negen had deze uitreiking in hotel „Toelast" plaats. De secretaris had bij afwe zigheid van den voorzitter, die taak op zich genomen. Allereerst richtte hij zich tot den aanvoerder van Alcmaria, wien hij den Beker, benevens de Zilveren Lauwertak der Al'km. Courant aanbood. Onder ap plaus werden deze prijzen overhandigd en de aanvoer der dankte met eenige welgekozen woorden, waarbij hij tevens dank bracht aan de Beker-commissie, het bestuur en spelers en verder aan allen, die tot het welslagen hadden medegewerkt. Hierna volgden de draagmedailles, aangeboden door Dr. van Dam. De aanvoerder reikte deze eerst uil aan een tweetul jongere spelers, daarna met een har telijk woord van dank aan rechtsbinnen en midden voor. Deze steunpilaren onze welverdiende hulde. De middenvoor nam toen het woord en achtte zich gelukkig iets tot het succes van Alcmaria te hebben kunnen bijdragen. Hij bracht tevens hulde aan de ge regelde toeschouwers en de vele voetballiefhebbers en ook aan de pers. R. A. P. ontving den zilveren Lauwertak, uitgeloofd door Alcmaria. De aanvoerder gaf de verzekering, dat R. A. P. het volgende seizoen zeer zeker terug zou komen, om te trachten ook den Beker te veroveren. Afgevaardigden van de Adelborsten F. en H. O. en de Cadetten F. C. boden Alcmaria prachtige kransen aan ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan en spraken beiden den wensch uit-, dat de verstandhou ding tusschen hunne vereenigingen en Alcmaria steeds zoo goed mogelijk zou zijn. Met een hartelijk woord van dank werden beide kransen aanvaard. De Adelborsten en Haarlem kregen een zilveren medaille en de medaille voor het. beste doelgemiddeldr viel ook den Adelborsten ten deel. Ook de scheids rechters kregen een medaille. Nog vele sprekers voer den het woord, o. a. de heeren Pauli en Rauch. 'tWas een prachtig besluit van de zoo uitstekend geslaagde Bekerwedstrijden. 1 MEI-VIERING. Gistermiddag werd vanwege de afd. Alkmaar van i-'n Bestuurdersbond en do S. D. A. P. ter gelegen - beid van den 1 Mei-dag een meeting gehouden op het Dodenveld, welke slechts matig Was bezocht. Na een kort openingswoord van den voorzitter van den A. B. B., den heer D. Bergman, verkreeg mevr. Bakhuis het woord'. Luid' moet. op dozen dag, den dag van den arbeid, den feestdag van bet proletariaat, die tevens een dag van strijd is, weer klinken den eisch van den 8-urigen werkdag en algemeen kiesrecht, zei de spreekster. Dien 8-urigen werkdag heeft, de arbei der noodig om naast een tijd van arbeid ook een tijd van ontspanning, van ontwikkeling te hebben. Het al gemeen kiesrecht is het wapen, waarmee die 8-urige werkdag kan worden veroverd. Daarvoor is een krach- ige organisatie noodig, door zich sterk te organiser en hebben de in den Diamantbewerkers-bond georga- niseerden den 8-urigen werkdag verkregen. Spr. stelde hier tegenover, dat in de Rotterdamsche haven som« zelfs wel 36 uren achtereen wordt gewerkt. Ook voor de vrouwen is het hoogst gewenscht, dat de 8-urige werkdag wordt ingevoerd, er zijn gehuwde vrouwen, mot 5 tot 7 kinderen, die den geheelen dag in de fabriek moeten werken, om het loon van den

Alkmaarsche Courant | 1913 | | pagina 1